Gemeenteraad Ijlst verleende eervol secretaris Goelema aan 1 ontslag 1 KynologenclubSneek en Omstreken’ Vreemdelingenverkeer steeg hier in 1961 met 3Qo Ai IJLST WYMBRITSERADEEL en van I >1 IT koor Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, iend Lijke n z z 3J m z v> m Z ter IT1E fSLAG’ 117e jaargang no. 25 :n Maandag 26 maart 1962 35 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD i. Geen principiële bezwaren tegen combinaties burgemeester- secretaris en ontvanger nieuwe stijl INGEZONDEN 10 nieuws Ruim 160.000 toeristen bezochten Sneek I Bevestiging en intrede cand. M. v. d. Wel Kampioenschappen Kleinkunst Amateurs Botsing op kruising Amaliastraat-De Bourbon- straat Kapelaan Diender wordt pastoor te Irnsum 2 3 12 1 i r: Zeer geslaagde uitvoering van „Zwaan, kleef aan" op Ouderavond Bolwerkschool Z 2e s* ti Ernstig gewonde bij botsing op Prins Hendrikkade Eerste kievitsei Vrije zaterdag Vergadering Geref. Politiek Verbond 3 3 n 2 3J m z z z 31 m Z 10 X Z‘2 Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Jaarwedde wethouders behoeven geen herziening begroting hun heeft gekost. K.N.A.U. probeert hier ver. op te richten SNEEKER NIEUWSBLAD i t 5 Bij de rondvraag z.h.s. en lagen. Si nemen, i etc. ge- I Gemcente-begroting Bakker, IJlst met goochelen. Kantoor voor admini stratie en redaktle: GEDEMPTE POI 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g 4091. verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Aanleg gedeelte Julianastraat en Bernhardstraat de P ie a ;ti '“o van 5.- g ;t I ■tij in Donderdagavond j.I. vergaderde de Kyn. Club „Sneek en Omstreken” in „Onder de Linden”. Om kwart over 8 opende voorzitter dr. Otto en deelde mee dat op 29 april „Winner” in Amsterdam wordt gehouden. Liefhebbers die met de bus mee wensen te gaan, kunnen zich opgeve i bij mevr. A. Otto, Leeuwarder- weg 50a, Sneek en de heer G. Kingma, Willem Lodewijkstraat 135, Leeuwarden. De kosten bedragen vermoedelijk onge veer 8.Ook voor een tocht naar de tentoonstelling in Barneveld op 15 mei a.s. kunt u zich tot genoemde adressen wenden. Zondag 8 april ’s morgens om half tien zal Candidaat v. d Wel bevestigd woeden in de Geref. Kerk, Oosterdijk 30 alhier. In deze dienst zal voorgaan Ds H. de Vries, Veendam. ’s Middags om 5 uur hoopt Ds M. v. d. Wel zijn intrede te doen. n naar.... lelnzand irootst: erend ge- •al flesjes eders.” boog iets neneer zo rbeeld die gebruikte cijnen?” ir me nog, os poeders drank.” aegon met 5 het tafel- bet meisje per Blythe sen. Het bestuur zal een en ander onder de loupe nemen. Een van de leden wilde graag een be voegde keurmeester voor haar hond zien, waarop het bestuur mededeelde dat de club onmogelijk voor enkele in zendingen een bevoegde keurmeester zou kunnen vragen. Zulks in verband met de hoge kosten. Dr Otto vertelde nog iets over een schandaal in de hondenwereld. Het is voor hem (en voor ons) onbegrijpelyk dat men zich niet eerst met de K.C. of andere deskundige in verbinding stelt, alvorens een hond te kopen. De heer Abma huldigde mevrouw' Otto voor het omvangrijke werk, dat zij steeds voor de Kyn. club Sneek heeft verricht. Tot slot draaide de heer VoSseler nog een heel aardige film over bloemen, vlinders en honden, o.a. de Staby’s van de heer V. Wessum, die hun zwemkunst prachtig demonstreerden in de Zwette. De heer en mevrouw Kingma toon den weer de belangstelling van de Kyn. club Friesland, evenals de heer A. v. Tuinen te Leeuwarden. Om half elf sloot dr Otto - deze ge zellige vergadering. 3J m VOND a.s MBERG". De riolering is reeds eerder aange legd. De totale kosten worden geraamd op f 36.000.-. Het werk zal z.m. onder hands worden aanbesteed. B. en W. stelden voor te besluiten: tot aanleg van genoemde straten; hen te machtigen de uitvoering op te dra gen bij onderhandse aanbesteding en de begroting dienstjaar ’62 te wijzigen. Z. h.s. werd hiertoe besloten. tt r; was dan ythe kon lijn, naar ededeling met wat Maar dat ir de zin. eer wilde i hebben, in het lot iets tegen Omstreeks zes uur donderdagavond is op de Prins Hendrikkade alhier de heer S. H. te Workum, bestuurder van een personenwagen, met vrij grote snelheid op een stilstaande vrachtwagencombina tie van het expeditiebedrijf Hempenius gereden. De heer H. liep een zware hersenschud ding op en moest per ambulance naar het ziekenhuis worden vervoerd. Zijn wagen werd totaal 'vernield. Omtrent de oor zaak tast men nog in het duister, daar de heer H. niet voor een tegenligger be hoefde uit te wijken en het ongeluk op klaarlichte dag gebeurde. Het eind van de 10 x 10 actie komt in zicht. De verloting hebben we bijna ge had. Bijna, w’ant niet alle prijzen zijn nog afgehaald. De prijzen die gevallen zijn op de no. 4157 -3638-640 kunnen nog tot 1 april worden afgehaald bij Nieske v. d. Zijpp. Als er nog zaken zijn die iets van ons te vorderen hebben moeten ze de nota’s voor 27 maart inleveren bij onze penningmeester Auke Steensma, Hemdijk 102. Als er nog verenigingen of particulieren zijn die nog iets voor deze actie willen geven dan kunnen ze dit nog tot 28 maart doen bij een der comité- leden of bij Kingma’s bank op rekening no. 2057. Help mee de 10.000 vol te maken. We zijn er nog niet, al is het niet veel meer. Donderdagavond hield de Bolwerk school haar enigszins feestelijke ouder avond In de Grote zaal van Hanenburg, van hartelijk welkom tot de vele ouders De voorzitter opende met een woord en richtte zich nog even in het bijzonder tot die aanwezigen, die voor het eerst hun kind naar deze school zonden. Een woord van dank brafiht hij voor de krachtdadige steun, welke de diverse schoolreisjes mogen ondervinden. Ook deze avond was alleen mogelijk door de financiële hulp van de ouders. Het per soneel was in zijn samenstelling gedu rende 1961 niet veranderd, hetgeen hij een zegen voor het onderwijs vond. Toch kwam het hoofd der school nog met een klacht. De toenemende snoepzucht der leerlingen moet krachtig bestreden wor den. Hiervoor riep hij de actieve hulp in van de moeders. Na dit openingswoord vertoonde de ondeiwijzer de heer J. van Es zeer fraaie kleurendia’s van de schoolreisjes in 1961 voor de klassen 2, 3, 4 en 5. Met genoegen keken de ouders naar de leuke foto’s van hun kroost in de speeltuinen, de duinen van Appelsga, maar in het bijzonder naar die uit het Verkeerspark te Assen. Die waren zeer mooi. Het woord van warme dank aan deze amateur-fotograaf was zeer op z’n plaats. Daarna volgde het hoogtepunt van de avond; de opvoering van het kin- dertoneel- en zangspel: „Zwaan, kleef aan.” Onder leiding van de onderwijzers was dit stuk ingestudeerd en vele moeders en de onderwijzeressen hadden de costu mering verzorgd. Nu het dient gezegd te,, worden de costumes zagen er koste lijk uit en de grimering van de heer en mej. M. de Boer was af. De decors, vooral in het eerste en tweede bedrijf, waren zeer fraai. De uitvoering door een groep kinderen uit de 4e, 5e en 6e klas viel zeer te loven. De jonge acteurs de den hun uiterste best bij zang en spel en alles ontlokte bij de ouders menig maal een daverend applaus. Namen van de spelers en speelsters durven we niet te noemen, ieder deed z’n best, maar wel willen wij vermelden, dat de leiders ie heren Bijl, v. d. Werf en van Es met groot genoegen op deze avond terug kunnen zien. Aan het slot kwamen allen nog even op het toneel en dankte de voorzitter voor de prestaties van groot en klein en wenste hij ouders en kinde ren: „Wel thuis en tot de volgende keer”. peuteren raai steeds lervloeiba- igt tot diep zuivert de net en ge ler flacon» t» jw huid Op 28 april houdt de R. v. B. een re ceptie in het Victoria-hotel te Amster dam, ter ere van het 60-jarig bestaan van de R. v. B. Een maatschappij in Den Haag heeft aangeboden om t.z.t. twee films te vertonen over de natuur en kynologie. Nadere aankondigingen hieromtrent zullen in de het clubblad bekend gemaakt worden. Voorts werd nog dank gebracht aan de heren Abma en Postma, voor de hulp vaardigheid welke zij bij de j.I. gehouden match hebben betoond. Evenzo werden de kinderen van de familie De Jong en Postma hartelijk be dankt voor hun verleende hulp tijdens de match. Voor de honden op match had Natura gezorgd voor pakketten. Vervol gens vertelde mevr. Otto een en ander over de gehoorzaamheidsoefeningen, wel ke nu nog op de bovenzaal van „Onder dg Linden” worden gehouden, doch bin nenkort hopenlijk weer op de speelweide in het V. d. Hooppark zullen worden voortgezet. Zy die hieraan mee willen doen, kunnen zich bij mevr. Otto melden; kosten een kwartje per avond. Hierop volgde een gedachtenwisseling over de gehouden match. De voorzitter was met meer leden van mening dat men in ’t vervolg z.m. om half twaalf moet beginnen, om niet in tjjdnoot te ko men. Er werden voorts nog verschillende opmerkingen gemaakt over de plaats van de kamp.-klasse en de grotere klas- Zaterdag is het eerste kievitsei in Ne derland gevonden. De 14-jarige Jannie Geurts te Barneveld vond het ’s mor gens om acht uur, maar doordat de bur gemeester niet thuis was, werd het niet dadelijk naar Soestdijk vervoerd. Daar door was de 25-jarige heer F. J. Wijn bergen uit Nijbroek (bij Deventer) die het ’s middags vond, de eerste officiële vinder. Gistermorgen werd het eerste ei in Friesland gevonden. De heer L. Plantin- ga (28) raapte het in het bijzijn van zijn vader J. J. Plantinga, in de landerijen tussen Winsum en Spannum, vermoede lijk in de gemeente Hennaarderadeel. Zij boden het gistermorgen nog aan Commissaris der Koningin, mr. H. Linthorst Homan, aan. De verkoop van een perceeltje grond ontmoette geen bezwaren werd hiertoe besloten. ’t Vorige jaar kwam als een golf de vrije zaterdag over Nederland, ’t Mag wel een wonder worden genoemd, dat in zo’n korte tjjd zo’n grote economische verandering in onze samenleving is door gevoerd. De industrie, de zakenwereld, de gemeentelijke instanties en bijna alle particuliere bedrijven liggen stil en bijna alle werkgevers en werknemers genieten van een vrije dag. ’t Is maar goed, dat de wintertijd met zijn weinig uitgaan op die vrijheid is gevolgd. Daardoor hebben velen kunnen wennen aan de veran derde omstandigheden en ’t wil mij voorkomen, dat de tijd niet ver meer is, dat we hier, evenals in Engeland, de za terdag krijgen als de uitgaansdag, ook al omdat vele kerkelijke gezindten de zondag nog altijd beschouwen als de „rust” dag. De tijd dringt nog niet. „Mijn boot ligt nog veilig opgeborgen in de Jacht haven”, zegt de watersportliefhebber. „Voor m’n autotochten of kamperen is het nog te koud”, beaamt de autobezit ter. Hoe zal het in de zomer gaan, als de mooie dagen uitnodigen de natuur in te trekken? Kan het gezin dan genieten van de vrije zaterdag? Nog niet, want vader Of moeder zal thuis moeten blijven, om datde kinderen naar school moeten. Scholen, waar de niet-meer-leerplich- tige jeugd z’n verdere opvoeding krijgt, zullen m.i. met veel verzuim of „ziekte” te kampen krijgen. Ik ben eens op informatie uitgegaan en heb ’t hoofd van een school gevraagd of het niet mogelijk zou zijn, dat m’n kinderen enkele zaterdagen vrij konden krijgen, ’t Antwoord was, dat voor zulke gelegenheden geen vrij mocht worden gegeven en dat men daar ook niet aan kon beginnen voor een enkel geval, want waar zou men blijven, als meerdere ou ders kwamen. Dan was het hek van de dam. Ieder hoofd zou verplicht zijn, der gelijke verzuimen als ongeoorloofd op te geven. En de boeten zijn soms niet mals. ’k Zou daarom ’n vraag willen stellen. Kunnen de scholen zich niet aanpassen aan de veranderde omstan digheden en de lessen van zaterdagmor gen overbrengen naar een van de andere werkdagen? ’t Lijkt me geen moeilijk probleem. Een belanghebbende Donderdagavond sprak alhier in een openbare vergadering van het Geref. Po litiek Verbond de heer H. Kooistra uit Opeinde, lijstaanvoerder voor de Provin ciale Statenverkiezing. Hij wierp eerst een terugblik in de geschiedenis, met name de politieke strjjd in de 18e en 19e eeuw, de groei van het liberalisme en de opkomst van het socialisme en kwam daarna tot de tijd van de Christelijke politieke partijen. Hij noemde hierbij de namen van dr. Kuyper en van Groen van Prinsterer, de grote voormannen van de Anti Rev. Partij. Deze partij stond ook het dichtst bjj ons, aldus spreker en zelf zijn wij er ook strijders voor geweest. Ze liet een goed geluid horen (denk aan Indonesië) maar helaas heeft ze de gereformeerde grond slag losgelaten en is haar beginselpro gram verzwakt. Als voorbeeld hiervan wees spreker op haar ommezwaai inza ke de kwestie Nieuw-Guinea. Na de breuk in het kerkelijk leven werden al deze dingen opnieuw bezien in het licht van de Bijbel en daaruit is toen het Geref. Politiek Verbond voort gekomen. Wij hebben ons daarover niet verheugd, zo verzekerde de heer Kooi stra. Wij zouden nog graag samen met de A.R. Partij willen optrekken. Door het uitkomen met een eigen Ijjst (no. 9) willen wjj ons nogmaals richten tot het Nederlandse volk, maar in het bijzonder een beroep doen op de A.R. partij terug te keren van de dwaling waarin zij gevangen zit. Want iedere stem op het G.P.V. is een aanklacht tegen haar politiek. Keert zij terug tot de vroeger ook door haar be leden waarheden, dan is er nog hoop, ook voor de Christelijke politiek. De uitslag van de verkiezingsstrijd la ten wij echter over aan God, aldus spre ker, en Hem bidden wij ons volk genadig te willen zijn. Op deze rede volgde nog een ruime nabespreking en ook werden de heer Kooistra vele vragen gesteld welke hij uitvoerig beantwoordde. De voorzitter waarna wees de heer Walinga op de slechte toestand bij de bewaarplaats voor op berging huisvuil. De voorzitter zegde toe, dat B. en W. zullen trachten hierin verbetering te brengen. De heer Stienstra informeerde naar wachthokje bus en urinoir. Het ontwerp wachthokje is bij de schoonheidscommissie, antwoordde de voorzitter, die daarna met dank aan de Raad voor de vlotte behandeling der begroting de vergadering sloot. Zaterdagmiddag botste op de kruising Amaliastraat-De Bourbonstraat de 38-ja- rige motorrijder J. D., alhier op de van rechtskomende personenwagen, bestuurd door de heer D. eveneens te Sneek, die hij geen voorrang gaf. De motorrijder liep een gebroken arm op. verder deed zich alleen materiele schade voor. Onze oud-stadgenoot kapelaan Th. J. Diender, thans te Groningen, is door mgr. Nierman tot pastoor te Irnsum be noemd. Kapelaan Diender werd geboren in Zwolle en was achtereenvolgens ka pelaan in Doomenburg en Raalte en kot-tgeieden in 'Sneek. Op 28 januari van dit jaar vierde hij zijn koperen priester jubileum. 2 Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs 3,— per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad til src tel jite mj alsem - zeep. z Vreemdelingenbezoek. In het afgelopen jaar hebben ruim 160.000 toeristen onze stad bezocht, een tename van ongeveer 2 pct., met een gemiddelde verblijfsduur van vier da gen. Dit waren voor de helft Nederlan ders, waarop de Duitsers met 21 pet. volgden, de Belgen met 13 pct., Fran sen 3 pet., Amerikanen 4 pet, Engelsen 2 pet. en van de andere nationaliteiten pet. Men hoopt het kampeerterrein en de uitbreiding van de jachthaven in de loop van het komende seizoen in ge bruik te kunnen nemen. Ook voor 1962 is een merenconferentie vastgesteld, die op 8 en 9 mei te Sneek en Lang weer gehouden zal worden. Nog enkele cijfers: de inlichtingendienst verwerk te 1294 schriftelijke en behandelde 2391 mondelinge verzoeken betreffende lo gies, botenverhuur e.d., terwijl er naast I :jj- Zaterdagavond werd in zaal Tjaarda in Oranjewoud door de Ve. K.A. (Ver eniging Kleinkunst Amateurs) na de el ders gehouden voorwedstrijden, de grote amateuravond gehouden om het kam pioenschap voor het seizoen 1961/1962. Het bestuur kon In elk opzicht tevreden zijn. Een redelijke publieke belangstel ling en een programma met een 22-tal nummers variërend van muziek, zang, deklamatie, kunstfluiten tot goochelen met deelnemers uit geheel Friesland in leeftijden van 14—40 jaar. Uit onze omgeving kwamen o.a. twee deelnemers uit Sneek en IJlst. Kampioen werden: mej. Tinneke Berg- sma, Langezwaag, 83 punten Akkor- deon; Mej. Wiske Toering, Wolvega, 76 punten Zang; de heer P. Wesseling, Jou- dankte hem voor zijn optreden re, 83Va punten Diversen; de heer Tj. de heer Kooistra de vergadering sloot Bakker, IJlst met goochelen. met dankgebed. z z 3J m z di- >n- Bn ai al z Zïn 3J ts m Z* n <k >s Zt z’ 31 m z voor een symphatie-bijdrage van f 5.- per jaar; It Fryske Gea. B. en W. stelden f 10.- voor; Schoolkaatssport. B. en W. stelden af- De voorzitter gaf namens B. en W. wijzing voor; een kleine toelichting, waarin gesteld v~‘ werd dat de gemeente wettelijk geen verplichtingen heeft. Toch hebben B. en W. de gem. architekt verzocht na te gaan of er voor een aantal wonin gen mogelijkheid bestaat aan te slui ten op het achtergelegen riool. De heer Groenveld achtte het wenst het verzoek van V. d. Kooij aan D te houden tot het rapport van de op- I viseerden tot afwijzing. Bij alle zich ter binnen is. De voorzitter merkte op dat de heer V. d. Kooij er van uit gaat dat de ge meente aansprakelijk is. B. en W. ont kennen dit, maar overigens kon hij zich wel met ’t voorstel van de heer Groen veld verenigen. De heer De Jong meende, dat B. en W. er zich hier met een Jantje van Leiden afmaken. Hij heeft de geschie denis in ’24 ook meegemaakt. Maar toen was er geen sprake van zwaar verkeer. Er zijn toen regelingen ge troffen in de veronderstelling, dat de toestand van toen bestendigd zou blij ven. maar nu de gemeente gemeend heeft deze weg te moeten openstellen voor het zware verkeer, heeft ze stel len voorstellen de bestaande riolering zodanig te versterken, dat ze tegen het verkeer bestand is en dan deze aan belanghebbenden overdragen. Volgens de voorzitter is de archi tekt van mening, dat de rioleringen wel versterkt kunnen worden, maar niet afdóende. B. en W. willen trach ten een situatie te scheppen, die ook voor de toekomst voldoet. De heer De Jong: Er zijn toch wel sterke buizen te krijgen. De voorzitter: Ook dit is in de op dracht aan de architekt betrokken. De heer De Jong wilde nog wijzen op de morele zijde. Nu we het zware verkeer over deze weg leiden, moe ten we ook de gevolgen dragen. De heer Jansma wie it wol aerdich mei De Jong iens. As ik brokken meit- sje bin ik forplicht de skade to for- goedzjen, sei hy. De voorzitter: Als puntje bij paaltje komt is de firma Troelstra en De Vries verantwoordelijk. De heer Jansma: Ik fyn toch dat de gemeente in morele forplichting hat. De heer Groenveld herhaalde dat ’t verstandig is, eerst het rapport van de architekt af te wachten. De voorzitter: B. en W. wijzen de aansprakelijkheid af, maar we kunnen ons er mee verenigen da’, de Raad dit adres aanhoudt. Aldus besloten. De Gemeenteraad van IJlst behandelde vrijdagavond een lange agenda van 24 punten, met als hoofdschotel de vaststelling van de Gemeentebegroting voor 1962. Deze werd, na een vlotte behandeling, ongewijzigd en z.h.s. vastgesteld. Een ander belangrijk punt was het al of niet wenselijke van combinering der functies van burgemeester-secretaris en le ambtenaar-ontvanger (nieuwe stijl), zulks in verband met het eervol ontslag dat op zijn verzoek aan de secretaris na 31 jaar trouwe dienst was verleend. De Raad had tegen deze combinaties geen principiële bezwaren wat aan Ged. Staten zal worden bericht. Z.h.s. werd besloten de gevraagde lig morele verplichtingen. Hij zou wil- bijdrage te verlenen voor aanleg van een closet in een woning aan de Stads laan. P- z I 3J m z Aanvrage verhoging subsidie „Concordia” In verband hiermee waren twee brieven binnengekomen, een van de Fryske Bond en een van de Landelij ke Federatie. De eerste vroeg f 1000.-, de tweede f 1500.- subsidie. B. en W. wezen er op, dat momenteel het ver lenen van een hogerè subsidie niet mogelijk is, gezien de slechte finantie- le positie waarin de gemeente zelf verkeert. Na een vrij lange bespre king besloot de Raad z.h.s. afwijzend te beschikken. De begroting 1962 van de Instelling voor Sociale Zorg, van ’t Woningbedrijf en van het fonds voor Algemene Be langen werden z.h.s. vastgesteld, hoe wel bij die van het woningbedrijf nog al enige discussie ontstond, aangaande het onderhoud en toezicht. Ook, ja vooral, op de afbouw van de nieuwe woningen is scherp toezicht gewenst. Subsidieaanvragen De volgende aanvragen waren inge komen: Prov. Friese Vereniging „Het Groene Kruis” - De subsidie bedraagt momen teel f 25.-. Hoewel van het nut der ver. overtuigd: adviseerden B. en W. tot niet-verhoging; Bejaardensociëteit. B. voor f 75.- subsidie; Vereniging v. Vreemdelingen Verkeer. B. en W. waren van oordeel dat om de bekende reden, met verder kon wor den gegaan dan f 200.-. Europese Beweging. B. en W. stelden Dit punt lokte een lange bespreking uit en wel naar aanleiding van een schrijven van G. v. d. Kooij, Geeuw- kade no. 9, waarin deze verzocht maat regelen te treffen om aan de onhoud bare toestand, ontstaan door de ver nieling van rioleringsbuizen onder het wegdek aan de Geeuwkade een einde te maken. z_ en 3J'an m z In Hotel „De Wijnberg” werd donder dagavond de jaarvergadering van de Vereniging tot Bevordering van het Vreemdelingen Verkeer gehouden. Ter gelegenheid van het zestig jarig bestaan waren hier tevens aanwezig de heren J. A. Risseeuw uit Den Haag, direc teur van de A.N.V.V. en H. P. Timmer- r ans uit Leeuwarden, directeur van de provinciale V.V.V. Om een beetje in de sfeer van het verleden te komen, las de secretaris de heer G. v. d. Pjjpekamp de notulen van de oprichtingsvergadering op 30 de cember 1901 voor, die in de bovenzaal van het voormalige café „De drie Frie zen” gehouden werd. Uit het financiële verslag, dat bij af wezigheid van de penningmeester de heer W. M. K. van ’t Hoff door de voorzitter werd voorgelezen, bleek dat 1961 voor de vereniging een minder gunstig jaar is geweest. Ondanks het batig saldo van 1960 693,29) was er nu een tekort van 361,79, hetgeen betekent dat in het afgelopen jaar een verlies van plm. 1050,- werd geleden. Het aantal leden bedroeg op 1 januari 1961 296, van wie nog een dertigtal afviel. Maar dankzij het vele werk van de secretaris bedroeg het ledental op 1 januari 1962 echter 325, en is het naderhand nog met 34 toegenomen. Hieraan is te danken dat het bedrag aan contributies bijna ver dubbeld is en ruim 3450,- kan worden geind. Dank zij de praktische en overzich- telijke samenstelling van dit omvang rijke werk, verliep de behandeling in vlot tempo. Over verschillende punten zoals: recreatieterreinen Snekerpad; onrendabele aansluitingen; toezicht op uitvoering werken; de agrarische sec tor; nieuw uitbreidingsplan; werd kort van gedachten gewisseld. De voorzitter bracht voor de stem ming grote dank aan de secretaris en het overige personeel voor het vele werk dat de samenstelling van deze Ontslag-aanvrage secretaris ontvanger c.a. B. en W. stellen voor aan de heer Goelema op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen en daaraan de dank der gemeente te verbinden voor zijn 31-jarige trouwe dienst. De heer De Jong sloot zich graag aan bij de woorden die B. en W. tot de heer Goelema hebben gericht en vroeg of B. en W. al voorzieningen hebben getroffen. Deze eenvoudige vraag werd het uitgangspunt van een langdurige dis cussie. De voorzitter deelde mede dat Ged. Staten naar aanleiding van een onder houd met hem en wethouder Wasse naar inlichtingen over de mening van de Raad over dit punt hadden ge vraagd. Waar spreker hierbij zelf betrokken is en prijs stelde op een volkomen vrije discussie, droeg hij de leiding van de vergadering over aan wethou der Wassenaar en verwijderde hij zich. De Raad moest zich daarna uitspre ken over het al of niet wenselijke van de combinering van burgemeester secretaris en le ambtenaar-ontvanger (nieuwe stijl). Nadat verschillende leden gespro ken hadden, waarbij bleek dat zij al len de consequenties niet geheel kon den o vérzien en daarom graag nade re gegevens wilden hebben, helde de mening over naar uitstel tot de vol gende vergadering. De burgemeester nam hierna de voorzittershamer weer over en vroeg naar de mening van de Raad. Uitstel is, praktisch niet doenlijk. De zaak gedoogt geen uitstel. In ’t gezamenlijk gesprek bleek, dat de Raad principieel geen bezwaar heeft, als de taakverde ling geen moeilijkheden oplevert. Ten slotte werd besloten Ged. Staten te berichten, dat de Raad in meerderheid geen voorstander is van combinatie, maar in dit bijzondere geval hiertegen geen bezwaar heeft. Voorschot salarisverhoging Het voorstel van B. en W. het perso neel der gemeente een voorschot te verlenen op de a.s. salarisverhoging, werd z.h.s. aangenomen. Jaarwedde wethouders Het college van B. en W. was van mening dat deze wedde nu geen her ziening behoeft. De heer Groenveld evenwel betoog de dat ze, in vergelijking met andere soortgelijke gemeenten, te laag is. Hij staat op het standpunt dat ieder lid deze betrekking moet kunnen vervul len. De voorzitter was het hiermee ge heel eens maar vindt toch de beloning in Zeeland (het voorbeeld van Ged. Staten) wel hoog. De wethouders stelden zich op het standpunt dat de beloning redelijk is. Z.h.s. kon de Raad zich met het ad vies van B. en W. verenigen. De aankoop van een frankeermachi ne ontmoette na het uitvoerig pré-ad- vies, als zijnde kostenbesparend, geen tegenstand, evenmin als het voorschot kleuteronderwijs. Onderhoud buizen in Geeuw kade Centr. v. Kath. Mil. Tehuizen Standpunt B. en W: afwijzen. Eveneens van Humanistisch Thuisfront; Johanna Stichting, revalidatiecentrum; Ned. Astma Stichting; Ned. Congres v. Openb. Gezondh. Zorg. De eerste twee vroegen subsidie, de laatste toe treding als lid. B. en W. hoewel belangstellend,, ad- ver zoeken ging de Raad z.h.s. met het ad vies van B. en W. accoord. de duizenden telefoontjes en brieven, nog 31910 folders, drukwerken en gidsen over Sneek en omgeving de deur uitge gaan zijn. Begin mei hoopt het bestuur het in- formatiekantoor in het voormalige gym- nasiumgebouw in gebruik te waar, voorlopig onder leiding van de heer V. d. Pijpekamp, in het hoogsei zoen een informateur (trice) te werk gesteld zal worden. Het aftredende bestuurslid de heer J. Piso werd herkozen, terwijl in de plaats van de heren A. H. Vis, die niet her kiesbaar was en W. M. K. van ’t Hoff, die wegens vertrek moest bedanken, werden gekozen de heren A. H. Tromp en J. Verwer. Op voorstel van de ver gadering werd de heer Vis tot ere-voor- zitter benoemd. In ^rn uitgebreid overzicht bracht de secretaris verslag uit van de aktivitei- ten in de afgelopen zestig jaar, waarna de heer Risseeuw de, xereniging, een der oudste van Nederland, zyn geluk wensen aanbood en de heer A. H. Vis, die in deze vergadering voor de laatste maal de voorzittershamer hanteerde, namens het bestuur van de A.N.V.V. uit erkentelijkheid voor het vele werk, dat hij als bestuurslid van 1925 af en als voorzitter (sinds 1935) gedaan heeft, de zilveren legpenning van de A.N.V.V. overhandigde. De heer Timmermans fe liciteerde de heer Vis namens de Pro vinciale V.V.V. De vereniging zelf bood hem een boekwerk aan. en W. stelden De heer Groenveld geloofde wel na mens de Raad te spreken toen hij zich bjj de woorden van de voorz. aansloot. Deze begroting is heel overzichtelijk. Alle lof voor de samenstellers! De secretaris dankte voor de prij zende woorden en zal de lof overbren gen aan het overige personeel. De heer Stienstra, de begroting overziende, leek 1962 een zeer be langrijk jaar te zullen worden. Hij sprak de wens uit, dat B. en W. kracht zullen ontvangen, om een en ander goed te behartigen. De voorzitter dankte voor deze woor den. B. en W. willen er zich als col lege graag bij aansluiten. De heer Groenveld miste de aan wijzing hoe B. en W. de grond, beno digd voor een nieuw uitbreidingsplan, in handen denken te krijgen. Ook de technische dienst werd be sproken, waarbij de voorzitter mede deelde dat van het Rijk nog geen be slissing over de gem. Rauwerderhem is afgekomen. De begroting werd hierna z.h.s. goedgekeurd. De gewone dienst met eèn nadelig saldo van f 34.267.87, de Kapitaaldienst van f 217.676.11. De posten kosten openbaar onder wijs 1962; voorschotten bijzonder on derwijs; vaststelling vergoeding kleu terschool 2 begrotingswijzigingen ’61 gin gen zonder op- of aanmerking onder de hamer door. Het district Friesland van de KNAU probeert alhier weer een vereniging op te richten. In verband hiermee wordt op woensdagavond 11 april een propagan- da-avond gehouden. Er wordt al enige tijd onder leiding van de oud-crack An ton Poiesz intensief getraind.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1