Plaats voor nieuwe Lagere Technische School reeds aangewezen Afdeling Sneek Ned. Roede Kruis telt reeds 4400 leden St OVERZICHT IJLST WYMBRITSERADEEL en van door Speurder BUITENLANDS Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 5 april 1962 117e jaargang no. 28 ng no. 35 iandels- DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Staatsgreep in Argentinië, onrust in Syrië Bestaande toestand zeer onbevredigend 1 t Merenconferentie begint met muziek stuur k in r de mo- D. en >e- |k, en re sn en üs èt et e- in 'e r' Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en h'v-, Twee benoemingen Voor 1961 geen Gouden viooltje Sneker stratenloop op 30 april a.s. Be- -W M, Wé - tna ’62 iewedstrjj- ptorboten. pen SNEEKER NIEUWSBLAD Is 15 ct. de den de bezoekers van het sportcafé wüzersgrapjes evenveel Mededelingen i i Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POI 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g 4091. Accoord in de Amerikaanse Staalindustrie Terwijl er van het internationale ter rein niets te melden valt, Amerika tot nu toe vergeefs pogingen doet om maar onder de proeven van de kernwapens uit te komen en daartoe elk gebaartje van Bij wijze van proef is per 1 augustus begonnen met de vrije zaterdagmor gen. Dit voldoet zeer goed. t i «6 «I k 'S. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS i dit ver heid Shig leer van Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs J 3, per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad 3e Vries loet dat midden De tweede nierenconferentie, uitgaande van de Mcren-federatie en de streekor- ganen Sudergoa en Midden Friesland met medewerking van de Provinciale VW zal op dinsdag 8 en woensdag 9 mei a.s. in Sneek en in Langweer worden gehou den. e heer de klasse rzocht i voor igeer- e Re sellers berd a >eren. it het p 'de Itarttoren jze daad mooiste is in ons sche met lerugzien hartelijk Dinsdagavond werd in de bovenzaal De leerlingen ven de Part-Time metaal, van Café .Onder de Linden” onder lei ding van de voorzitter de heer L. Kaster- hoff de algemene ledenvergadering van de Vereniging Sneeker Ambachtsschool gehouden. beruchte bordje „Verboden Toegang, artte gebruiken. ft dank- rzitters- Fervuld. s voor hap en tot in In met de wa in deze niet druk bezochte bijeenkomst bracht de directeur de heer J. H, Stube- nitsky het jaarverslag over 1961 uit, waaraan wij het volgende ontlenen: Ge memoreerd werd het overlijden van het oud-bestuurslid de heer Joh. Olij op 18 januari van het vorig jaar. Hij was een onvermoeibaar vechter voor de belangen van de school, waarmee hij tot het laatst toe nog steeds contact heeft Ondervonden. Op ouderavonden van lagere scholen in Hindeloopen en Sneek gaf de directeur uitleg van het technisch onderwijs en werden werkstukjes van de leerlingen vertoond. De leerlingen werkten spon taan mee aan diverse akties ten bate van liefdadige en maatschappelijke doelein den, waarvoor in totaal een bedrag van ruim 2000,- werd bijeengebracht. Onderwijs Bestuursverkiezing De heer J. H. Wilmink, die plm. 15 jaar penningmeester is geweest, trad pe riodiek af en stelde zich niet herkiesbaar. In zijn plaats werd benoemd de heer U. ae Bruin, kassier van de Coöp. Boeren leenbank alhier. Dinsdagavond 7 uur worden de deel nemers op het stadhuis alhier ontvan gen, waarna ze met muziek naar Hotel Hanenburg trekken, waar hun twee le zingen wachten, Om 8 uur spreekt eerst onze stadgenoot notaris E. K. Hoekstra over de vraag hoe het merengebied zich voor de gasten open stelt en na de pauze de heer J. M. Strijkers, directeur van de WV Amsterdam, over de economische kant van het toeristisch verkeer. De volgende morgen om kwart voor negen vertrekt het gezelschap vanaf de brug in de Oppenhuizerweg per boot naar Langweer, waar om half elf de sectie vergaderingen in de hotels „De Wielen” en „Hepkema” een aanvang nemen. Om 12 uur is er een ontvangst door het ge meentebestuur van Doniawerstal in Ho tel „De Wielen”, gevolgd door een kof fietafel, waarna om 2 uur de terugtocht naar Sneek wordt aanvaard. Hier wor den van half vier tot half zes in Hotel Hanenburg de sectie-rapporten bespro ken, waarna de conferentie wordt beslo ten met een diner in Amicitia, dat ver zorgd wordt door Hotel „De Wijnberg”. Bovengenoemde afdeling hield gis teravond haar jaarvergadering in de bovenzaal van Hotel Hanenburg. De voorzitter dokter L. J. H. Roghair heette in zijn openingswoord speciaal de stille werkers en de heer V. d. Kooy secretaris van het kringbestuur, wel kom en uitte zijn tevredenheid over de uitbreiding van het aantal Welfare- werksters, dat nu al 51 bedraagt. Bij het nasnuffelen van het Roode Kruis-archief is gebleken dat de af deling Sneek op 13 augustus 1914 met haar werk is begonnen, zodat zij dit jaar 48 jaar bestaat. Verder deelde de voorzitter mee dat dr. Feenstra weer thuis is, die hij een verder herstel toe wenste. Onrust in Syrië. In Syrië was het leger evenmin te vreden met de ontwikkeling na de op stand van september van het vorige jaar, die de afscheiding van Egypte heeft bewerkstelligd. Vooral na de ver kiezingen was het bewind in een zeer conservatieve hoek terecht gekomen en van een moderne sociale en economi sche ontwikkeling, die ondanks alle be zwaren toch iets aantrekkelijks brengt in het politieke beeld van Nasser, week men steeds verder af. Hiertegen kwam het leger in opstand. Politici werden naar huis gestuurd, het parlement werd ontbonden en de doelstellingen van de revolutie van september, een half jaar lang verraden, stonden weer in het mid delpunt. Maar na enkele dagen rezen er in mi litaire kring weer moeilijkheden. De of ficieren in Aleppo, steunend op een pro- nasserse bevolking, kwamen in actie om de eenheid met Egypte weer te her stellen. Men moet niet vergeten, dat er tussen Aleppo en de hoofdstad Damas cus grote rivaliteit bestaat. In elk geval vond de legerleiding in Damascus de strijd op twee fronten toch te gevaar lijk en maandag kwamen militairen en de af gezette politici tot een accoord. De afgezette president Koedsi is weer aan de macht. Twee zoons van de heer Nico Silvius alhier hebben dezer dagen een benoe ming gekregen. De heer A. B. Silvius, thans te Nijme gen, is benoemd tot leraar in de oude talen aan het Stedelijk Gymansium te Leeuwarden en Willem Silvius met in gang van van 28 juni a.s. tot violist in het Residentie Orkest te ’s Gravenhage. Eerstgenoemde studeerde op het gym nasium van de paters Franciscanen en aan de R.K. universiteit te Nijmegen. De directeur deelde mede, dat zaterdag 14 april weer een openbare les in de school wordt gegeven. Hij en zijn collega van de Chr. Technische school,, met wie een prettige samenwerking bestaat, heb ben samen een circulaire opgesteld waar in de ouders worden voorgelicht over het nijverheidsonderwijs. Deze circulaire zal deze week worden verspreid. De heer Stubenitsky betreurde het dat zo weinig leden de school bezoeken. In de rondvraag werd gepleit voor uit breiding van het aantal leden, dat thans nog 70 bedraagt. Het resultaat van de besprekingen was cat de heren H. Vrolijk en S. de Wolf een lijst van namen zullen opstellen, welke ‘daarna bewerkt moeten worden. Ringnalda, bedroegen de ontvangsten in het afgelopen jaar f 18.973.85 en de uitgaven f 17.679.23, zodat er op 1 ja nuari 1962 een batig saldo was van f 1294.62. Bij de bestuursverkiezing werden de aftredende leden mevr. Gerritsma en de heer Okma bij acclamatie herko zen. Na afhandeling van de huishoudelij ke zaken vertoonde de heer Boot nog De deelnemers aan de stratenloop zullen in drie groepen worden onder gebracht. ’s Middags om vier uur gaan de „ongeoefendën”, die één kilometer moeten lopen, bij „Onder de Linden” van start. De junioren van 15 t.e.m. 17 jaar moeten 2000 meter afleggen, terwijl de senioren boven 18 jaar drie kilometer voor de boeg hebben. De inleg. bij de start te voldoen be draagt f 0,50 voor junioren, f 0,75 voor de „ongeoefenden” en f 1,- voor de senioren. Aanmeldingen worden zo spoedig mogelijk verwacht bij de heer J. Doe- vendans, Singel 11, Sneek. Tel. 05150- 4233, na zes uur 4235. Voor deze stratenloop is weer een groot aantal prijzen, en wel bekers en luxe voorwerpen, beschikbaar gesteld. Gezien de sucessen van vorig jaren zal hiervoor ongetwijfeld ook dit jaar weer veel belangstelling bestaan. Aantallen leerlingen Vooi' de dagschool bedroeg het aantal leerlingen op 1 januari 1961 419, op 31 de cember 351. Voor de Avondtechnische school resp. 134 en 127. Het aantal leerlingen part-time onder wijs B-afdeling metaalbewerken resp. 72 en 82; OBAO-cursus met Vuto-aanvulling resp. 47 en 27; part-time Avondtechnische school timmeren en schilderen resp. 58 en 60. Van de OBAO-cursus met Vuto-aanvul ling slaagden drie leerlingen voor toe lating tot de HTS en ontvingen acht het bewijs Algemene Ontwikkeling. Van de 351 leerlingen van de dagschool op 31 december woonden 156 of 44.3% in Sneek, 69 (20%) in Wymbritseradeel, 17 (4.7%) in IJlst en de anderen in 17 di verse gemeenten. Van de 127 der Avond school waren 59 of 46.5% afkomstig uit Sneek, 21 (16.5%) uit Wymbritseradeel en de rest uit 13 andere gemeenten. Waalse federalisten. De voortdurende groei van Vlaande ren en de relatieve achteruitgang van Wallonië hebben de Walen reeds lang voorstanders gemaakt van een z.g. fe derale oplossing, waarbij elk gebied een grotere interne zeggenschap zou krijgen. Dat is bevestigd op het jongste congres van de Waalse socialisten. Het bezwaar van de Walen gaat niet alleen naar de Vlamingen uit, maar ook naar het feit, dat de Vlamingen overwegend katholiek zjjn en in Wallonië de socialistische partij veel sterker vertegenwoordigd is. Men vreest als Waal en als socialist blijvend in de minderheid te komen. De plannen voor een federatie acht men niet een, twee, drie verwezenlijkt, en daarom wil men in eerste instantie blij ven aandringen op een z.g. paritaire senaat, bestaande dus uit evenveel Vlaamse als Waalse leden. Bij de ingekomen stukken was een mededeling dat de Friese boottocht met de Henri Dunant dit jaar gehou den zal worden van 18 tot 23 juni en dat de ontscheping weer zal plaats hebben aan de Pampuskade. Voorts was een schrijven binnengekomen van dr. Feenstra, waarin deze de af deling dank bracht voor haar goede wensen en het boek dat hij had gekre gen. Hij hoopte spoedig weer in het midden van de afdeling te mogen zijn. Uit het jaarverslag van de secreta resse, mevr. Gerritsma, bleek, dat het ledental van de afdeling weer met i is derhaL eweest en frmat van renwoordi- piken zon door zijn ledental al aantal timmeren en schilderen waren resp. woonachtig in 27 en 16 gemeenten, van de OBAO-cursus in acht. In het bezit van een leerovereenkomst waren van de op 31 december aanwezige leerlingen der Part-Time cursussen afd. metaal, timmeren en schilderen 135 in bet bezit van een leerovereenkomst, van die der Avondtechnische school 58. Het jaarverslag, dat tevens de finan ciële overzichten bevatte, werd ongewij zigd vastgesteld, waarna de voorzitter dank bracht aan de directeur, de lera ren en het overige personeel voor wat zjj in het afgelopen jaar weer voor de school hebben gedaan. Ik 7 3,— Franco p. half jaar. en name Het is inderdaad tot een staatsgreep gekomen want anders kan men het niet noemen als de legerleiding de president dwingt af te treden, al volgt Guido, de voorzitter van de senaat, hem op con stitutionele wijze op. Guido is echter een stropop en de eisen van de militairen, zoals het verbod van peronistische or ganisaties, heeft hü zonder dralen inge willigd. Het peronisme heeft wind mee gekregen in Argentinië, vooral door de straffe geldpolitiek, die het Internationa le Monetaire Fonds als voorwaarde voor leningen had gesteld. Hierdoor is de economische ontwikkeling gestagneerd en is het geld schaars geworden. Door de straffere politiek leken de sociale verworvenheden bedreigd. Daar kwam bij, dat Frondizi’s politiek was gericht op het verkrijgen van buitenlandse hulp en buitenlandse investeringen, vooral uit Amerika. Dat gaf het peronistische nationalisme en het castristische anti- Amerikanisme de gelegenheid samen te vloeien. Met het verbod van de pero nistische bewegingen is men er echter niet. Er zal een constructieve politiek moeten worden gevonden, die de aan trekkingskracht van deze bewegingen de wind uit de zeilen neemt. Dat zal heel moeilijk zijn, want het leger is zeel conservatief en zag eigenlijk in Frondi- zi al een bedenkelijke nieuwlichter. De afdeling Sneek en Omstreken van de Nederlandse Onderwijzersvereni- J ging, met haar zeventig leden ver- J spreid over Sneek en omliggende ge- meenten, heeft een nieuw orgaan ge- J boren doen worden (hè, hè)). Het eer- ste nummer bevat een interessant overzicht van de salarisstrjjd, die al van vorig jaar juni gevoerd wordt. En natuurlijk enige specifieke onder- De jury, belast met het toekennen van het Gouden Viooltje als jaarlijk se wisselprijs voor opvallende muzika le prestaties is tot de eenstemmige kon- klusie gekomen, dat gedurende 1961 geen prestaties op muzikaal gebied zijn geleverd of publikaties zijn ge daan, die voor een toekenning van de ze wisselprijs in aanmerking komen. Zjj besloot derhalve het gouden viool tje ditmaal niet te doen uitreiken. sprongen was vooruitgegaan. Op 1 ja nuari 1962 was het aantal 4400 tegen 3991 op 1 januari 1961. De bloedtrans fusiedienst telde 16 zittingen met 701 keuringen en herkeuringen. Het aan tal donores bedroeg 750 en het aantal af genomen flessen bloed 640. Het Wel- farewerk, waarmee in 1956 werd be gonnen, heeft zich in betrekkelijk kor te tijd flink uitgebreid en men is reeds begonnen met de 3de opleidingscursus. Jammer genoeg is het Roode Kruis gebouwtje te klein voor de contact middagen, terwijl het lokaal van de Gysbert Japiksschool, waar de materi alen worden opgeborgen, niet aan de eisen voldoet. Naar een oplossing van deze problemen wordt gestreefd. In ’t kader van het Jeugd Roode Kruis werd met 1600 briefkaarten, verdeeld over 17 scholen, deelgenomen aan de Nationale Briefkaarten Actie. De op brengst van het lectuurhuisje bedroeg 2905 kg. tijdschriften en 824 boeken. Het lectuurkastje in Workum lever de 1131 kg. tijdschriften en 111 boe ken op. Verder werden 2500 Roode Kruispuzzles in de afdeling verspreid. Dankzij de filmvoorstellingen van de heren Boekema, Stuurop en V. d. Zee konden vele nieuwe leden worden ge boekt. Volgens het financieel verslag de penningmeester, de heer M. een tweetal mooie films, nl. één over de Hollandse molens, getiteld „Los de vang” en en de zee was niet meer” van Bert Haanstra, die beide met grote aandacht door de aanwezi gen werden gevolgd. Rest ons tenslotte nog te vermelden dat de dames van het Welfarewerk ’n keurige winkel hadden ingericht en ’n aantal goederen aan de „man” en „vrouw” brachten. Geïnformeerd werd naar het resultaat van de enquête over een radio en elec- tronica-cursus aan de school. De voor zitter antwoordde, dat er a.s. vrijdag avond in de gemeenteraad een verzoek aan de orde komt voor deze cursus de nodigverklaring af te geven. Ook werd gevraagd hoe het staat met de plannen voor een nieuwe school. Hierop deelde de voorzitter mede, dat ■de plaa,s in beginsel reeds is aangewe zen, nl. aan de parallelweg van rijksweg 43 tegenover het nieuwe industrieterrein. Het bestuur hoopt nu maar dat de schooi een goede plaats op de urgentielijst heeft gekregen en binnen niet al te lange tijd tot de bouw kan worden overgegaan. Wij zijn hier nl. al jaren mee bezig, aldus de voorzitter. Hij wilde de oorzaken van de vertraging niet meer memoreren, maar het bestuur betreurt de gang van zaken zeer. Het vindt dat de school in bepaald opzicht tekort is gedaan. De voorzitter sprak hierna een woord van afscheid tot de heer Wilmink. Het bestuur betreurt het da* hjj zich niet weer beschikbaar heeft gesteld. Het had graag gewild dat hij als penningmeester de bouw van de nieuwe school had kun nen meemaken. Wij zullen U missen door de accuraat beid en de plichtsbetrachting waarmee U Uw functie heeft waargenomen en U hebt zich met hart en ziel voor de school gegeven. Maar wij zullen U ook missen als mens, zo verklaarde de heer Raster- hoff, die de heer Wilmink hartelijk dank bracht voor alles wat hü in een lange reeks van jaren voor de school heeft ge daan. Niet alleen onder gemakkelijke maar ook in moeilijke omstandigheden. Spr. stelde namens het bestuur voor de scheidende penningmeester tot erelid te benoemen, waartoe onder applaus beslo ten werd, en deelde tot besluit nog mede, dat als tastbaar bewüs van waardering de huisvestingsmoeilükheden van de vo gels van de heer Wilmink zullen worden opgelost. Na een verloting van door de leer lingen vervaardigde voorwerpen werd de gezellige vergadering gesloten. De schilderjjenten- toonstelling „Ku(n)stvaart” js afgelopen. Het aan- tal bezoekers is evenals vorige keren s weer ver beneden de maat gebleven. Ongveer 125 a 150 personen, 700 scho- lieren en dan nog een dertigtal geno- digden hebben deze expositie, die mis- H schien niet helemaal aan de verwach- J tingen beantwoordde, maar toch ze- ker de moeite waard was, bezocht. H Of dit nu ligt aan de ruimte waarin J geëxposeerd wordt (wat naar Speur- ders mening, beslist niet van belang S mag en kan zün) of aan de geringe belangstelling van de zü’de der bur- gerü, in ieder geval mag er wel eens S op gewezen worden dat Sneek in dit opzicht een bedroevend slecht figuur H slaat. Het is echt niet de bedoeling om al- weer over de lente te beginnen, te5 zeuren, zult U misschien zeggen. Ie- dereen weet zo langzamerhand wel, dat deze nog moet komen. Hoewel er J al veel lammetjes te zien zijn, toch wilde Speurder u deze leuke kiek niet onthouden. En ondanks alles, men J zegt nog steeds dat lammetjes een te- ken van de lente zjjn Aan 115 leerlingen var de dagschool werd een diploma uitgereikt. Hiervan werden weer 15 ingeschreven voor de kopklassen autotechniek en fijnbankwer- ken en gingen zeven jongens naar andere scholen voor verdere studie in de tech nische richting. Van de resterende 93 leerlingen waren direct al 64 geplaatst bü een werkgevet zonder ingeschreven te zün bü het Ar beidsbureau. De overigen die wel inge schreven stonden, hadden binnen een maand een betrekking. Door het vormen van 2e klassen van de in 1960 begonnen afdeling metaal part time onderwas en van drie nieuwe le klassen was het noodzakelü’k wederom een ander buitenlokaal (e huren om deze klassen in onder te brengen. Hierdoor zü’n er nu vier lokalen, ovei* de stad ver spreid, waarin naast de school les word: gegeven. Een zeer onbevredigende toe stand, die dringend om verbetering vraagt. De aanvraag om tot het bouwen van een nieuw schoolgebouw te mogen over gaan is ook dit jaar weer vernieuwd, in de hoop dat eens aan de verre van ideale toestand een einde komt. Hoewel het aantal leerlingen, dat zich dit jaar liet inschrüven, niet geheel aan de verwachtingen beantwoordde, was het toch nog mogelük vüf eerste klassen te vormen. Een wandeling over het Bolkwerk kan altüd heel gezellig zün. Jammer al- leen, dat 't plezier de laatst» hïh - Sn spoedig wordt slechte iues s, van het pad. is één en al mod- der wat de klok slaat. De firma Faber was deze me- ning zeker ook toegedaan gezien het (papieren) bordje dat zij aan het bal ts con had geprikt, met het schone op ts schrift: Kerkgracht, nu Kleiweg Nu de eierzoektüd weer is aangebro- ken, trekken heel wat stedelingen het 5 land in. De boeren hebben daar op zichzelf niet zoveel bezwaar tegen, De Sneker journalisten zullen we derom een stratenloop organiseren, die op maandag 30 april (Koninginnedag) gehouden zal worden. Over het jour- nalisten-bal kunnen wij nog geen bij- 1 zonderheden geven, maar wij hopen hier t.z.t. op terug te komen. Nu we het toch over eieren hebben, aannemer D. Boomsma heeft gister- middag in de weilanden rond Oppen- jj huizen-Uitwellingerga een „broedtsje” gevonden. Op zün tocht heeft Speur- der deze keer ook de „wjjdheid” ge- zocht en kwam hü ook bü de Groene Dük terecht. Het beeld van de werk- zaamheden daar biedt alleen nog een kale uitgestrektheid. Het kampeerter- rein bü de nieuwe jachthaven is al klaar. Men is nu bezig met het aan- jj leggen van de paden en de beplanting. En hoewel het nu inderdaad nog kaal lükt, het belooft deze zomer, als alles een beetje meeloopt, heel gezellig te J worden. k de laatste tijd zo vergald door de toestand Het De ontwikkeling in Algerü'e is niet anders dan gunstig te noemen, hoezeer er ook door aanslagen doden vallen, al neemt dat wat af. Na de schietpartg van vorige week in Algiers, w’aarbjj on geveer veertig Europeanen werden ge dood, is het in de steden rustig geble ven. Het leger mag geschrokken zijn van deze uitbarsting, maar de Europe anen in Algerije zün het nog meer en voorlopig moet men aannemen, dat ex- generaal Salan heeft afgezien van zijn pogingen dc „mensenmassa” als strijd middel te gebruiken. In het binnenland heeft het geheime leger ook een zware nederlaag geleden. Vorige week donderdag drongen hon derd man van de O.A.S., onder leiding van ex-kolonel Gardes, een van de voor naamste figuren van de O.A.S., enkele militaire posten ongeveer 150 kilometer ten Zuiden van Algiers binnen. In deze streek onderhoudt de zeer Fransgezinde Mohammedaan Boualem een particu lier legertje. De bezetting van de pos ten weigerden zich bü de O.A.S. aan te sluiten en de O.A.S. begon aan de uit deling van wapens aan de Mohamme daanse bevolking. Een aantal officieren leeft nog steeds in de overtuiging, dat de Mohammedanen eigenlük niets lie ver willen dan onder Frans bewind blü- ven. Boualem verscheen ook, maar zon der zün legertje. Er volgde een ruzie met Gardes en Boualem waarschuwde de Franse opperbevelhebber in Orleans- ville, die met vliegtuigen en parachutis ten de aanval op Gardes en de zünen inzette. De bevolking leverde de wapens weer in en eigenlük is het weinig meer dan een incident. Het belang ervan is echter, dat het niet meer dan een inci dent is. De O.A.S. is er onder hoogste leiding niet in geslaagd zich meester te maken van een klein stukje grondge bied, waar zü zich zou kunnen trachten te consolideren en de voorzichtigheid van Boualem wüst er al op, dat de kan sen van de O.A.S. om iets te bereiken uiterst gering zün. Dat zal ongetwijfeld steeds meer tot de bevolking van Al- gerüe doordringen en het is te ver wachten, dat deze ontnuchterende er varing de blik op de realiteit niet lan ger zal vertroebelen. Staatsgreep in Argentinië. want zü kunnen zich dat wel voorstel- len. Het is echter vervelend, dat som- t mige eierzoekers de gewoonte hebben boten, die ergens in een vaart liggen en dienen om de boer een snelle «t „gang” naar zijn land mogelük te ma- ken, mee te nemen. Zo vertelde een boerin, die vlak bü de Brekken (Klein t, Tinga) woont, dat hun roeiboot, die er weliswaar van buiten slecht uitziet, maar in prima staat verkeert, vaak wordt meegenomen en dan een drie H weken onder water blüft. Er is niets op tegen, dat die boot gebruikt wordt, maa laat men het dan eerst vragen cn zorgen dat hij op dezelfde plaats teruggebracht wordt. Anders zal men toch nog eens genoodzaakt zün het Rusland als aanleiding zou willen ge bruiken, valt de aandacht in Amerika op het ogenblik meer op binnenlandse za ken. Vooral van economisch belang is het accoord, dat werkgevers en werkne mers in de staalindustrie hebben be reikt. Men zal zich de ontwrichtende werking herinneren van de staking in 1959, die door deze ontwrichting mede oorzaak is geweest van de teruggang in de Amerikaanse economie in 1960. Maar nu, drie maanden voor tüd, is het accoord in veilige haven, zeer tot vol doening van Kennedy, die zün wens naar een accoord, dat niet de inflatie in de hand zou werken, vervuld ziet. De verbeteringen voor de arbeiders blü- ven bescheiden (2,5% van het uurloon van ongeveer 4 dollar) en dat is geen reden de staalpi’üzen te verhogen. Bo vendien wordt het niet in hoger loon uit betaald, maar in betere pensioenen en in de vorming van een fonds, waaruit naar keuze langere vacanties of een uit kering bü pensioen worden bekostigd. Op deze manier hoopt men, dat de ar beiders wat eerder met pensioen gaan Dat is een onderdeel van de strü'd te gen de werkloosheid en er is de Vakbon den op het ogenblik meer gelegen aai/ de verzekering van de werkgelegenheid, dan aan hogere lonen. Vorige week donderdagmiddag wer- den de bezoekers van het sportcafé „De Kroon” aan de Jousterkade opge- schrikt door een spreeuw, die via het rookkanaal van een ongebruikte schoorsteen naar binnen kwam flad- «i deren. Onder grote hilariteit zetten J enige vertegenwoordigers het op de spreeuwenjacht. Het goede beest had, niets kwaads vermoedend, de gelag- kamer onder het roet „gesmeerd” en t, moest zo gauw mogelük verdwünen. t. Zü wisten hem gelukkig spoedig te grüpen en gaven hem langs de offi- ciele weg de vrijheid terug. Bü de familie Van Hulst in de Amalia- straat staat op ’t ogenblik een kerst- roos in bloei. Een grote büzonderheid S daar deze planten, naar men ons ver- telde, alleen met Kerstmis bloeien. Nu zitten er nog knoppen in ook. Naar de «e oorzaak van deze late vreugde moe- ten we maar gissen, maar als Speur- der moest kiezen tussen het weer óf de goede zorgen van mevrouw Van *Huist, houdt hü het maar op het laat- *ste. I ^eek (2e I het sei-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1