est Fries Jeugdorkest kwam tot uitnemend resultaat Opleiding radio- en electronicamonteur en cursus booglassen aan avondtechn. school nodig geoordeeld Raadsvergadering Ijlst Boreas-dag in Heeg IJLST WYM BRITSER A DEEL en van L Officieel Orgaan Het Sneeker Nieuwsblad is een de gemeenten SNEEK, L. W Jf 117e jaargang no. 29 Maandag 9 april 1962 ;ang no. 35 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD R.M.L.S. te Sneek Een unicum -w Industrialisatie in de Zuidwesthoek Demonstratie Japanse bloemsierkunst Opbrengst collecte Willem Duiker kan het eier- zoeken nog niet laten Aanbesteding nma ’62 i Kritejoun to Gau Federatie V.V.V.’s in het Friese Watersportgebied gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Zeepost Geref. Gezinsverzorging heeft tekort van f 1125.- 1 1 SNEEKER NIEUWSBLAD •c-Week (2e an het sei- i SS Kantooi voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE PO1 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS De collecte voor het Nationaal Hulde blijk bij het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar heeft in Oude- ga-W. 141,- opgebracht. bestuur ook in oor de Ü’d mo- zaï dit i starttoren wijze daad de mooiste fens in ons sn ’n f 21.500,- f 21.250,- f 20.987,- f 20.950,- f 20.765,- f 20.525,- Bid :rd ’e- 'e- :e- let GOëNGA. Bjj onze plaatsgenoot de vee houder S. v. d. Wier Alberda staat een koe die per dag 41 tot 42 liter melk geeft en met de handen moet worden gemol ken. Zeker een unicum. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs J 3, per half jaar. Franco p. post ƒ3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad assche met 1 terugzien harteljjk r De Vries n doet dat in midden de heer op de •ogklasse verzocht jen voor reageer de Re- B-zeilers Alberda ?o beren, dat het op de mrt dank- oorzitters- vervuld. ers voor schap en r.S. tot in ’aan met m de wa- Aan de Rijks Middelbare Landbouw school alhier slaagden: Kor. Bakker, Nieuweschoot; U. E. Bak ker, Tirns; B. de Boer, Heeg; N. Boer- sma. Longerhou; A. H. Dooper, Sondel; S. Dijkstra, Delfstrahuizen; J. Falkena, Sneek; W. Feenstra, Exmorra; Sj. v. d. Hem, Terzool; M. Hibma, Schettens; R. Huitema, Jutrijp; D. Ketelaar, Nijhui- zum; Joh. Koopmans, IJsbrechtum; Fr. de Lange, Oosterzee; A. Lycklema Nije- holt, Lollum; H. Nijdam, Waaxens; A. Osinga, Jutrjjp; H. Osinga, Jutrfp; I. S. Romkes, Luinjeberd; B. Schaap, Harich; R. Steenbeek, Follega; H. Stelwagen, Itens; Sj. Sybrandy, Abbega; W. v. d. Tempel, Sondel; P. v. d. Velde, Heeg; J. de Vries, Oudega-W.; R. de Vries, Sij- brandaburen; J. v. d. Weij, Oudemir- dum;; B. de Witte, Piaam. Eén kandidaat werd afgewezen, terwijl met twee het examen wordt voortgezet. De meeste Friezen kunnen ook bui ten Friesland het eierzoeken niet la ten. Zaterdag 31 maart heeft Willem Duiker te Arket, die vroeger te Hom- merts woonde, het gepresteerd twaalf eieren te vinden, en wel een broedtsje, een nest met drie en vijf „ientsjes”. Hij heeft ze altijd wel goed kunnen •vinden. Toen hij nog op school was heeft hij verschillende keren meester Oosterhaven, als aardigheidje, een eer ste ei aangeboden. re vrienden en belangstellenden gebeurtenis mee te maken en de inwoners van Heeg die de bouw van het fraaie schip met grote interesse hebben gevolgd, waren uitgelopen om vanaf de kade tegenover de werf het grote, laug verbeide moment mee te beleven. let is derhal- geweest en ikermat van De voorzitter antwoordde, dat hierover nog geen beslissing is genomen. De de tails zijn nog niet volledig bekend. Het besluit van het bestuur der stich ting Watersportcentrum Sneek” tot wijziging van de statuten dier stichting werd z.h.s. goedgekeurd, wat eveneens geschiedde met de wijziging van de be groting van het O.B.W. voor 1961 en de balans, verlies- en winstrekening en ka pitaaluitgaven van het O.B.W. over dat jaar. In deze vergadering waren mevr. Sip- kens-v. d. Hoek en de heren Boonstra, Lampe en Zeilstra met kennisgeving af wezig. :egenwoordi- ereiken zon al door zjjn 't ledental >taal aantal Vrijdagmorgen heeft architekt J. C. Teeuw te Leeuwarden namens het be stuur van de Vereniging voor Chr. Schoolonderwijs in Aere Perennius het glas- en schilderwerk van de chr. lagere school in de Noorderhoek aanbesteed. Er werd als volgt ingeschreven: P. Lusthoff, Sneek f 22.400,- Fa. J. Geertsma en Zn. Sneek f 21.635,- H. Sluyter, Sneek P. Terpstra, Makkum L. Kingma, Bergum Fa. Kooistra en Co. L’warden Fa. B. Visser Sneek I. Ettema, Bolsward Fa. W. K. Witz en Zn. L’warden f 20.025,- I. Bergsma Hommerts f 19.525,- Gunning volgt. Op verzoek van het bestuur der ver eniging „Sneeker Ambachtsschool” ver klaarde de gemeenteraad vrijdagavond zlh.s. dat liet instandhouden van een op leiding voor radio- en electronicamon teur alsmede van een cursus voor het gronddiploma booglassen aan de Avond- technische school dezer vereniging no dig wordt geoordeeld. Uitbreiding van het leerplan met een opleiding voor radio- en electronicamon teur acht het schoolbestuur noodzakeljjk in verband met de ontwikkeling van de techniek, met name op het gebied van radio en electronica. Bedoelde cursus, waarvan de duur drie jaar bedraagt, zal worden gegeven in samenwerking met de vereniging tot bevordering van het electronisch vakonderwijs in Ne derland. Het bestuur verwacht, dat zich jaarlijks tenminste 20 leerlingen voor de ze opleiding zullen aanmelden. De opleiding voor het gronddiploma booglassen van de Ned. Ver. voor Las techniek wordt bjj wijze van proef reeds enkele jaren aan de avondtechn. school gegeven. Gebleken is dat voor deze op leiding, die één jaar duurt, een behoor lijke belangstelling bestaat. Momenteel nemen er tien leerlingen aan deel. B. en W. waren het met het bestuur eens dat de genoemde cursussen in een behoefte zullen voorzien en merkten nog op, dat bij de verzoeken verklaringen van verschillende bedrijven waren over gelegd, dat de onderhavige opleidingen noodzakelijk worden geacht. De Raad ging ook z.h.s. accoord met het voorstel van B. en W. betreffende de onderhandse opdracht aan de N.V. Bouwmaterialenhandel v.h. fa. J. Hait- sma te Harlingen voor de levering en het inheien van de betonpalen voor de bouw van het fabrieksgebouw voor Van der fleem N.V. De heer Bergsma vroeg hierbij wan neer de aanbesteding van het bouwtech nisch gedeelte zal plaats hebben en op welke wjjze. In de donderdagavond gehouden ver- rein aan de Julianastraat ter grootte van .j j j j - p]m 2250 m2, tegen een prijs van 15.50 per m2., aan het Gemeenschappelijk Ad ministratiekantoor te Amsterdam of zijn opdrachtgevers. De heer Jansma vroeg of de genoemde 2250 m2 een vergissing is. In het vorige raadsbesluit was sprake van 2200 m2. De voorzitter antwoordde dat dit geen ver gissing is. De bouw is iets anders ge pland, waardoor per woning iets meer grond nodig was. De heer Jansma: blijft er een onrendabele hoek over achter die woningen? De voorzitter gaf dit toe, maar hij is hierover al in overleg getre den met een belanghebbende. De heer Walinga miende dat foar woa- ningwetwenningen de grounpriis 17,50 de m2 wie. De voorzitter: dat was ook zo, maar voor woningwetbouw is 2,- per m2 af geschreven en deze bouw is daarmee ge lijkgesteld. Wjj kunnen nu de grond voor 15,50 per m2 verkopen. De heer Stienstra vroeg of voor andere woningen meer grond per woning be schikbaar wordt gesteld. De voorzitter: ja, daar zit speling in. Dat ligt aan de vorm van het uitbrei dingsplan. Zonder hoofdelijke stemming werd daarna tot de verkoop besloten, waarna de voorzitter de vergadering sloot. Jong op een andere plaats een betei werkplaats zal krijgen om daar een jon I eriewedstrH- uni) motorboten, rijden n en bc- taak, epen dere illen jgen i als hét Het ze- van tiige md. 88:1 Vel- Ine- het le ver scheid menig rmeer sprijs ƒ3,— r. Franco p. sr half jaar. ten name Nieuwsblad ’rijs 15 ct. (handels- Vorige week woensdag hield de af deling Sneek van de Koninklijke Maatschappij tot bevordering van tuin bouw en plantkunde wederom een vergadering. Ditmaal stond o.a. op ’t programma een voordracht met de monstratie over Japanse bloemsier kunst door de heer J. R. de Jong uit Koudum. Met veel kennis van zaken vertelde hij dat bloemschikken in Ja pan een ceremonie is met een gods dienstige inslag. Bij de echte Japan se stijl, de ikenobo, duurt de oplei ding zes tot zeven jaar. Daarnaast is o.a. de moribana ontstaan, een moder ne vorm van ikenobo, die ons gemak kelijker aanspreekt. Met grote belang stelling volgden de leden het opma ken van de verschillende bakjes, waar van vooral de laatste met een warm applaus werd beloond. Er werd beslo ten in het najaar een cursus Japans bloemschikken te houden onder lei ding van de heer De Jong. Voor de pauze werd de plant van de maand besproken: dit keer de co- lumnea gloriosa met zijn kleinbladige variëteit de columnea microphylla Sta vanger. Enige leden gaan dinsdag 10 april onder leiding van de voorzitter nog een keer snoeien in de tuin van een lid in Sloten. Vertrek 2 uur uit Sneek. Verzamelpunt in Sloten: bij de bus halte. Na het afwerken van de laatste pro grammapunten werd deze leerzame en genoegelijke avond, die door zeer veel leden werd bij gewoond, besloten. gere garde op te leiden opdat deze scho ne kunst niet verloren gaat. Geschenken. Tien jaar De Stichting heeft bij de afsluiting van 1961 tien jaar bestaan. Een woord van dank is hierbij vol gens het verslag in de eerste plaats verschuldigd aan mevr. Koopmans en de heer Trenning, die al tien jaar met onverflauwde ijver op hun post zijn gebleven. Ditzelfde geldt in ander op zicht voor de gezinsverzorgsters I. Harkema en J. Eizema, die al deze ja ren hun gaven in dienst van de Stich ting hebben gesteld. Zij waren in 1952 de enige personeels leden. De Geref. gezinsverzorg sters vereniging dateert al van 1945, toen diaconie en „Zusterhulp” dit ie der afzonderlijk deden. Uit deze ac tiviteit is later gezamenlijk besloten tot vorming van de tegenwoordige stichting. Forline wike haldde de Kristlik Frys- ke Krite to Gau har léste gearkomste fan dit jier. As sprekker wie ütnoege de rju earw. hear pater Halvard Hettema fan Ljouwert, dy’t it hawn hat oer de Fries, de kristen en de wrald. Pater Hettema bigoun mei de fraech, hwat is Fryslan? Yn syn andert dêr- op, kaem hy binammen op it frysk ei gene, sa eltse Fries dat fynt yn syn emotionele biningen ta it libben om him hinne fan hjoed en juster. As oarsaek fan it feit dat gans lju harren ropping foar Fryslan oer net sjogge of net sjen wolle, neamde de pa ter it greate minderweardichheitskom- pleks dat gans Friezen noch altyd hawwe foar it Hollansk en de Hollan der oer. Foar de Kristen Friezen seach pater Hettema in greate ropping en in greate forantwurdlikheit. De kristen hat de noed foar de neiste. Oan it ein wiisde sprekker der op, dat in Fries, dy’t him syn Frieswêzen biwust is, it troch de bank fierder bringt as er buten Fryslan komt, as dyiingen by hwa’t dit net it gefal is. Oan«it ein fan de gearkomste dielde de foarsitter, de hear Jaep Dykstra noch mei, dat de Krite fan plan is diz- ze maitiid in sjongjoun to balden op in snein. Oan dizze joun soe dan mei- wurkje de forneamde bas Ritske Nu- man fan Drachten. waardoor het op genoemde landag te Emmen in de finale uitkomt. Door de aanvulling met de blazersgroep is er van repertoire-vorming nog niet veel gekomen, derhalve hoorden wjj voor strijkorkest een Sarabande van J. S. Bach en een Allemande van G. F. Han del, met als slotnummers de Finale uit een Symfonie van J. Haydn en de Mi crosuite van Oscar van Hemel. De laat ste twee werken werden gespeeld door het volledige orkest. Als concertmeester fungeert vioolleraar Jildert Venema, die een stevige steun bij de le violen is. Het Fries Jeugdorkest gaf blijk goed ge disciplineerd te zijn. Jan Veninga leidde met ambitie en wist, ondanks enige zwakke punten, over het geheel tot een uitnemend resultaat te komen. Wjj den ken hierbij allereerst aan de oude dan sen van Bach en Handel, het laatste deel van Haydn’s Finale en aan het mo- dern-getinte opus van van Hemel. De blazersgroep wist zich, met name in het laatste stuk, zeer goed te mengen met de strijkers. Het programma werd verder opgevuld met enige kamermuziekwerken van Marcello, Valentini, Telemann en Han del. Ook aan dit onderdeel was veel zorg besteed. De uitvoering stond op een loffelijk peil, waarbij, onder meer, Jel- le Dijkstra (fluit), Theo de Boer (cello), Antje Wiersma en onze stadgenoot Gjalt Welling (beide viool) zich zeer onder scheidden. J- N. Vrijdagavond werd in IJlst de algeme ne vergadering van bovengenoemde fe deratie gehouden. Een van de jongste loten aan deze stam is de pas opgerichte VW IJlst en op de bijna gereed zijnde viskotter „Baltic” die tot hotelschip is verbouwd had deze VW de deelnemers aan de vergadering uitgenodigd. De voor zitter van de Federatie de heer G. v. d. Pjjpekamp heette de leden en de bur gemeester van IJlst van harte welkom en sprak de heer Boertjens toe die hij met zijn nieuwe hotelschip allé goeds en IJlst een grote toeloop van vreemdelin gen toewenste. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer Terpstra, bleek dat de nieuwe organisatie zich nog in een ontwikkelingsstadium bevindt. Uitgege ven is een folder waarin dit jaar een extra inlegvel werd bijgesloten vermel dende alle adressen van hotels, pensions, bootverhuurders, bungalows en zomer huisjes. Over de plaats waar straks het informatiekantoor van de Federatie ge vestigd zal worden kon men nog geen besluit nemen. VVV Sneek had voorge steld dit onder te brengen in het nieuwe Informatiekantoor dat in Sneek binnen kort geopend zal worden doch een deel der leden vond het Provinciaal Informa tiekantoor te Leeuwarden de aangewe zen plaats. Voorlopig zullen daar de za ken dan ook nog behartigd worden. Aan de Merenconferentie wordt grote aan dacht besteed en de samenwerking met bet Streekorgaan Midden-Friesland is \an dien aard dat men deze wijze van werken gaarne bestendigd ziet. Als nieu we partner is de commissie voor de Me renconferentie tot Sudergoa toegetreden. Het financieel verslag van de heer F. v. d. Meer te Terhorne vermeldde dat de kas in ontvangst en uitgaaf sloot met een bedrag van 3575,94 waarin een reserve voor een in 1963 uit te geven nieuwe fol der. In de begroting voor 1962 is een bedrag van 250,- genoteerd voor de a.s. Merenconferentie waarvan een deel be schikbaar kon worden gesteld om de kleinere VWs finantieel te steunen in de kosten van afvaardiging naar de con ferentie. Besprekingen gevoerd door de directeur van de Prov. Friese WV in •Engeland hebben tot resultaat gehad dat de EBBC enkele personen naar Friesland wil zenden om opnamen te maken. Hier aan zal een excursie voor enige journa listen van grote bladen worden verbon den. Voor dit doel werd een bedrag van 150,- uitgetrokken. Met een opwekkend woord om vooral de Merenconferentie op 8 en 9 mei a.s. bij te wonen sloot de voor zitter de vergadering na de heer Boer tjens bedankt te hebben voor de keurige ontvangst en de VVV IJlst voor de aan geboden consumptie. Onder de tonen van het Fries Volkslied, dat de muzikanten van „Crescendo” met verkleumde vingers uit hun nat-geregende instrumenten bliezen, gleed za terdagmiddag van de eeuwenoude werf van Gebr. de Jong te Heeg de boeier „Boreas” in haar element. Zelden heeft de bouw van een schip zoveel publici teit gekregen hebben als dit pronkstuk van Friese sclieepsmakerskunst. De dag bladen hebben er artikelen aan gewijd en ook de televisie interviewde de bou wer Berend de Jong in de drie eeuwen oude schuur waarin hjj de bouw van ron de schepen, die dreigde uit te sterven, heeft doen herleven. Ook voor de tewaterlating bestond grote belangstelling. De eigenaren de heer en mevrouw W. Hoefnagels-Feidbrugge te Doomwerth hadden nl. ’n grote scha- ji_.< x-Hjuitgenodigd om deze voor hen zo heuglijke gadering van de raad der gemeente IJlst waren afwezig de heren S. Groenveld en J. de Jong. Na opening werden de notu len van de vorige vergadering onveran derd vastgesteld en enkele ingekomen stukken, o.a. een rapport van Sociale Zorg over het le kwartaal 1962 en enkele controlerapporten voor kennisgeving aan genomen. Het belangrijkste punt van de agenda was de verkoop van een perceel bouw terrein, waartoe m de vorige vergadering was besloten. Deze 2200 m2 grond aan de Julianastraat was bestemd voor de bouw van premiewoningen en voor 15,- per m2 verkocht aan de Stichting Bedrjjfs pensioenfonds voor de Metaalindustrie te 's-Gravehhage. Het college van Gedepu teerde Staten had bezwaar gemaakt te gen de vastgestelde verkoopsprijs, omdat voor woningwetbouw een grondprijs van 15,50 per m2 wordt aangehouden. B. en W. konden zich met deze motivering ver enigen en zijn daarna met de stichting in overleg getreden. Het resultaat is ge weest dat deze zich bereid heeft ver klaard het terrein te kopen tegen een prijs van 15,50 per m2. B. en W. stel den daarom de raad voor: le. Intrekking van het betreffende raadsbesluit d.d. 29 januari ’62. 2e. Verkoop van een perceel bouwter- Onder leiding van de heer H. W. Hielkema werd vorige week op initia tief van de Stichting „Sudergoa” in ho tel Osinga te Koudum een bijeenkomst gehouden, waarin uitvoerig van ge dachten is gewisseld over de arbeids mogelijkheden in de Friese zuidwest hoek, met name in de industriële sec tor. Voor deze bijeenkomst waren o.m. de onderwijzers en de ouders van de leerlingen uit de hoogste klassen' uit genodigd. Het bezoek viel echter ge ducht tegen, terwijl één der sprekers, de directeur van de LTS te Bolsward wegens ziekte niet aanwezig kon zijn. Sprekers waren de heren J. Vos, di recteur van de scheepswerf te Hinde- loopen en H. Jasper, van de LTS te Lemmer op wier referaten een zeer geanimeerde gedachtenwisseling volg de. Het ligt in de bedoeling dat ook in andere plaatsen in de Zuidwesthoek soortgelijke bijeenkomsten zullen wor den gehouden. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van bet schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: „Maasdam” (11 april). Brazilië: ms „Kennemerland” (9 april), ms „Cap Salinas” (12 april). Brits Oost-Afrika: ms „Yalou” (11 apri'). Canada: ms Sabine Howaldt” (11 april). Chili: ms „Burgenstein” (12 april). Indonesië: verkeer gestaakt. Ned. Antillen: ms „Socrates” (11 april). Suriname: ms Chiron” (11 april). Rep. van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Ouwerkerk” (11 april). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Hun geduld werd echter lang op de proef gesteld. Het grote gezelschap ge nodigden kwam nl. eerst met de trotse eigenaars bijeen in de oude vervallen schuur, waar de gelukkige heer Hoefna gels ook letterlijk haast niet uitgepraat raakte over het vele waarvan zjjn hart op deze bijzondere dag zo vol was. En daarna klauterden nog vele sprekers op de stapel planken die tot podium diende om hem en zijn echtgenote geluk te wen sen en geschenken aan te bieden. Driehonderd jaar geleden De heer Hoefnagels herinnerde er aan dat driehonderd jaar geleden op deze plaats en in deze loods ook al schepen werden gebouwd en hier ook de Paling- aken van stapel liepen waarmee de pa ling uit geheel Europa naar Londen werd verscheept. Na de bouw van hou ten schepen voor de boeren en voor de vrachtvaart kwam de tijd van de boeiers en daarom vervulde het spreker met een zekere weemoed dat de eisen van het verkeer hier aan deze oude verval len deuren gingen kloppen en binnenkort al dit schoons gaat verdwijnen. Begrij pelijk, maar dan is dit hart van Heeg verdwenen. Het Heeg dat zo rijk is aan geschiedenis en juist in haar verborgen heid zo veel goeds heeft gedaan. Vele vervolgde Nederlanders hebben hier nl. tijdens de oorlog een toevlucht gevon den. Er gaat veel verdwijnen in deze we reld. Maar tijdens de bouw van deze boeier heb ik ontdekt dat hier, in tegen stelling met de industrie, nog leeft de liefde voor het eigen werk, voor het eigen kunnen aldus spr. en als men er hier in is geslaagd iets te presteren dat ligt tussen kunst' en ambacht, dan komt dat omdat hier een team van mensen heeft samengewerkt die alleen hieraan hebben gedacht: hoe maken wij iets moois. En dit hele stel medewerkers zei de heer Hoefnagels, zijn mijn vrienden geworden. In de eerste plaats Berend de Jong, de bouwer van deze boeier, die met meesterhand en bijzonder vak manschap iets geschapen heeft waarvan ik niet gedacht had dat het nog moge lijk was en waardoor hjj naast de be roemde Eeltsjebaes gesteld mag wor den. Spr. was de heer De Jong dan ook dankbaar voor dit schip waarin hij zjjn ziel gelegd heeft, maar bracht eveneens dank aan mevr. De Jong voor de plei- zierige ontvangst welke hjj steeds van haar genoot en waarvoor hjj haar thans bloemen aanbood. Daarna richtte hjj zich persoonlijk tot allen die aan de bouw en aan de inrichting van de Boreas hebben mee gewerkt, waarvoor hij niets dan lof had en waarbij hij mevrouw Wiersma te Leeuwarden, wier man optrad als aesthetisch adviseur en die alle ornamen ten aan de hand van folkloristische ge gevens ontwierp, schilderde en verguld i de, eveneens een bloemetje vereerde. De heer Hoefnagels sprak tenslotte de hoop uit, dat het ronde schip in Neder- land nog vele vrienden moge vinden en het mogelijk zal oljjken dat Berend d' van de vlag van Heeg als blijk van me deleven van het gemeentebestuur met het bijzondere gebeuren op deze blijde dag. Vele sprekers voerden hierna nog het woord, o.w. mr. dr. T. Huitema te Voor burg als secretaris van het Stamboek Ronde- en Platbodemjachten waarvoor de Boreas een waardevolle aanwinst is en de heer Halbertsma van Grouw,, voor zitter van de Kon. Zeilvereniging „Oos- tergo” waarvan de heer Hoefnagels lid is geworden en namens welke de heer Halbertsma hem het verenigingsgeusje schonk. Al de andere sprekers en me dewerkers droegen eveneens geschen ken aan, zowel scheepsbenodigdheden als epn koperen scheepshoorn in oude stijl, een sierlijke scheepslantaarn en een feestvlag, als versieringen voor de kajuit waaronder een kussen waarop de namen van alle medewerkers aan de bouw zijn geborduurd en een kunstzinnig uitgevoerde plaquette met symbolische voorstellingen en een op het varen ge richt gedicht. Nadat mevrouw Hoefnagels de Boreas gedoopt had en na vele vergeefse po gingen de fles champagne eindelijk toch tegen de boeg kapot was geslagen, gleed de feestelijk gepavoiseerde boeier vlot van de langshelling in het water van de Zjjl. Daarna was er gelegenheid haar te be zichtigen, en het interieur te bewonde ren, waaraan tal van kundige en kunst zinnige ambachtslieden zich hebben ge wijd, o.a. onze stadgenoot J. Poelstra die het Slavonisch eiken interieur van de roef geheel in oude stijl aanbracht en de heer H. Poepjes te Heeg wiens vaardige hand het glanzende lak- en schilderwerk uitvoerde. Aan de uitrusting van het schip dat van eikenhout is gebouwd, 6’/2 m lang en 2.65 m breed is, werkten o.a. mee de firma S. Kuipers alhier welke de 11.50 m hoge Amerikaans grenen mast en'het verdere rondhout leverde en van edel gesmeed beslag voorzag terwijl de fa. Hans van Wieren alhier de motor in bo-’ U->r. eind’Tie rr?t het aanbieden dé boxer plaatste. Uitgenodigd door de Sneker afdeling van „Jeugd en Muziek” gaf zaterdag avond het Fries Jeugdorkest een con cert in de cantine van de RHBS alhier. Naast enige ouderen was hierbij een flink aantal J. en M.-leden aanwezig. Voorzitter Dr. A. S. Wadman sprak allereerst een woord van welkom en deelde mede dat het eerstvolgend Kerk- concert is vastgesteld op 20 mei in de Zuiderkerk, dat de slotavond ook in mei gehouden wordt en dé regionale land dag van J. en M. op 28 april gepland is. Verder memoreerde hjj het plotse ling overlijden van Tjitse Spitse, waarna door de aanwezigen een minuut stilte in acht genomen werd. Het Fries Jeugdorkest dat zijn domici lie in Leeuwarden heeft, bestaat mo menteel uit ongeveer veertig leden, on der wie drie uit Sneek. De samenstel ling is: 7 eerste violen, 5 tweede en 9 derde (alten), 5 celli, 3 fluiten, 2 clari- netten, 1 hobo, 2 cornetten, 1 trombone en slagwerk. De eerste dirigent was 12 jaar geleden Kor Ket. Na diens overlij den kwam Bram Hijmans, die werd op gevolgd door Piet Molenaar, en daarna Jan Veninga die in september 1961 de leiding heeft overgenomen. Oorspronke lijk opgezet als strijkorkest is dit jeugd- ensemble dus nu reeds op weg een „echt” symfonieorkest te worden. Wie weet, komen de ontbrekende instru menten mettertijd ook nog! In de korte tijd dat het orkest onder leiding van Jan Veninga staat, is er hard gewerkt. Er werden al enige con certen gegeven en tijdens het regionaal concours kwam het als eerste uit de bus Uit het verslag van de werkzaamhe den over het jaar 1961 van de Stich ting Geref. Gezinsverzorging Sneek, die donderdagavond in Aere Perenni us haar algemene jaarvergadering hield, bleek dat er in het afgelopen jaar een niet onbelangrijke vooruit gang in de verzorgings- en hulpdagen is gemaakt. In 99 gevallen (tegen vo rig jaar 102) werd in totaal op 2306 dagen hulp verleend. Dit prachtige resultaat kwam tot stand onder de leiding van mej. R. ten Brinke, die momenteel drie gezinsver zorgsters, vijf gezinshelpsters en nog twee tijdelijke hulpen onder haar hoe de heeft. Op verzoek van de Gemeen telijke Dienst van Sociale Zaken werd met de dagelijkse besturen van de drie andere plaatselijke stichtingen ’n bespreking gevoerd over de mogelijk heid en wenselijkheid van gezinsver zorging ten behoeve van personeel van. bedrijven tegen een gereduceerde re tributie, waar tegenover een bijdrage van de betreffende bedrijven per per soneelslid per jaar zou moeten staan. Hoewel dit op niets is uitgelopen, werd wel besloten een uniforme re- tributieschaal aan te houden. De schaal begint bij een inkomen van f 30.- en eindigt bij f 300.- per week en meer, tegen een retributie van f 0.20 tot f 8.- per dag resp. bij een gezin van 2 t.e.m. 10 personen. Het nadelig saldo bedroeg per 31 dec. 1961 f 17.992,37, dit is bijna f 1700.- hoger dan vorig jaar. De toe stand is dus niet zo rooskleurig. Van 1960 staat er nog een tekort van f 475.33, terwijl 1961 vermoedelijk met een tekort van f 650.- uit de bus zal komen. Het totale tekort wordt dan ook beraamd op f 1125.-. De kerkeraad en diaconie hebben echter toegezegd dit te dekken. Het gemiddeld retributiebedrag is f 3.08 per dag, terwijl het totaal be drag aan contributies in 1962 al weer is gestegen. Voorts werd nog over de mogelijkheid van een vijfdaagse werk week gesproken. In overleg met ande re stichtingen zal dit verder worden uitgewerkt. Burgemeester Van Hout dankte de heer Hoefnagels voor de vriéndelijke woorden welke hij aan Heeg en haar bevolking wijdde en wenste hem en zjjn echtgenote geluk met dit verheugende en bijzondere gebeuren. Spr. hoopte dat zij vele genoegelijke uren aan boord van de Boreas zullen doorbrengen en lange jaren zullen genieten van hun zeiltoch ten, ook op de Friese wateren. Zij mogen terecht trots zjjn op dit schip dat bekoort door zijn fraaie lijnen en dat naar spr. hoopt, dikwijls in Heeg zal terugkeren. De burgemeester wenste ook de fami lie de Jong geluk met deze dag. Iets van deze glorie straalt ook af op de inwoners van Heeg die allen hebben meegeleefd met de bouw van deze

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1