De Haringvloot ligt varensree Groene Kruis waarschuwt tegen ongevallen bij kinderen in en om huis De school, toernooiveld van ideaal en desillusie Bond voor Staatspensionnering Afd. Sneek koos nieuwe voorzitter Meer belangstelling voor de Doden herdenking IJLST WYMBRITS ER A DEEL van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 117e jaargang no. 37, Maandag 7 mei 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD INGEZONDEN 19 en 20 mei Vlaggetjesdag Fleur en vrolijkheid op bazar Ijlster drumband Inspectievergadering Sneek Opening nieuw B.B.-cen trum en provinciale B.B.- oefening Weer Elfmerentocht van J.C.V. op Hemelvaartsdag ■■iir',' Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en De tenniscompetitie Aanbesteding Damclub te Woudsend dertig jaar 21 mei: buisjesdag De dodenherdenking Twee jongetjes door handgranaat gedood Collecte Gez. Militaire fondsen Nieuwe Athletiekvereniging opgericht Nog meer dan door het verkeer Burgerlijke Stand Boerderijbranden in maart Fototentoonstelling in Sneek SNEEKER NIEUWSBLAD op wordt Borgers—H. I Zaterdagmiddag a.s. zal het nieuwe BB-centrum in het voormalig Gymna- siumgebouw aan het Oud Kerkhof al hier officieel worden geopend, alsme de de daarin van 12 tot en met 19 mei te houden BB-tentoonstelling. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POi 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g 4091. ,,Het ontbreekt ons Nederlandse volk aan”een Delta-plan voor de jeugd,” al dus dr. van Hulst,” waarbij onze aller eerste zorg weer toe gaat naar de jeugd. Er rust hier een collectieve het hele Nederlandse volk Wij moeten de ontwikkeling van onze jeugd met gro te zorg gade slaan, maar weigeren de schuld op ons te nemen, want die is ten aanzipn van de school verkeerd geadres seerd!” Fil- van Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS memo- cer- Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contrac» (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per halt jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Deze opening wordt voorafgegaan door een défilé van deelnemers aan de 7e BB-wandeltocht, dat wordt afgeno men van het bordes van het stadhuis. ’s Morgens van 10-12 uur wordt op het Martiniplein en omgeving de reeds eerder aangekondigde provinciale BB- oefening gehouden, waaraan wordt deelgenomen door enkele blokploegen, 16 brandweereenheden, w-o. 1 peloton uit de A-kring Friesland noord en 1 peloton uit de B-kring Friesland zuid, vier mobile geneeskundige teams, drie reddingsploegen, D.S.V.-groepen uit Sneek, Bolsward, Koudum en IJlst voor kantinediensten, de verbindings dienst en de politie. De oefening omvat ook een oefening Bedrij'fs Zelfbescherming (B.Z.B.) inl mevr. G. Kroon-mevr. L Otto 6-0, 6-0 het postkantoor. /f 656.71 opgebracht. lysting met de vele halfstok hangende vlaggen, diepe indruk maakte, werd op de Marktstraat met het Wilhelmus be sloten. Op Hemelvaartsdag, donderdag 31 mei a.s., houdt de MAC ,,J. C. Visser” alhier voor de 12e maal de traditionele Elfme rentocht. Deze tocht van plm. 150 km voert dooi het prachtige merengebied van Fries land, dat om deze tjjd wel op zijn mooist is. Indien men rustig wil genieten van de schitterende natuur, kan men deelnemen aan de Toertocht. De start hiervan is voor de bromfietsen tussen 10 en 11 uur, voor auto’s, motoren en scooters tussen 11 en 11 30 uur, vanaf „Ons Gebouw” aan de Westersingel alhier. ’s Middags om 13 uur wordt gestart voor de Elfmeren-oriëntatierit. Hieraan kunnen ook auto’s, motoren, scooters en bromfietsen deelnemen. De lengte van deze oriëntatierit bedraegt plm. 100 voor bromfietsen plm. 6C km. Iedere deelnemer die de tocht vol brengt ontvangt niet alleen een fraaie standaard met plaquette, doch bovendien een prachtig vaantje. Daarnaast zijn zo wel voor de toertocht als voor de oriën tatierit nog een zeer groot aantal extra prijzen beschikbaar. De drumband van IJlst hield zater dag een bazar met talrijke attracties in „Ons Gebouw”. Het ging er fleurig en vrolijk toe. De kermis leek er stil bij! Maar er werd in het eivolle ge bouw druk gespeeld, geschoten, ge mikt op het draaiende rad, met animo gekocht van de vele fraaie voorwerpen door verschillende firma’s geschonken, gesjoeld, gegooid op opeengestapelde bussen, kortom met man en macht ge werkt aan het ene doel, de financiële positie van de drum te versterken. En we zijn er van overtuigd, dat de club onder leiding en inspirering van de heer I. Kuipers hierin aardig is ge slaagd. Nu is het natuurlijk niet zo, dat alle (geld)-zorgen nu tot het ver leden behoren. Dat zou te optimistisch gedacht zijn. Onze mooie drum heeft zeker nog de steun (morele en financië le) van de Ulster burgerij nodig, maar wel is in de ogenblikkelijke geldnood nu vrij zeker aardig voorzien. De avond en middag hebben nl. net to plm. f 600.- ingebracht, De heer Kuipers dankte aan het slot dan ook alle milde gevers in en buiten IJlst, de drumleden voor hun spontane mede werking en E. de Boer, die met zijn plaatjes de gehele middag voor mooie muziek zorgde. De meiregen is gisteren spelbreker ge weest bij de tenniswedstrijden. Ze moes ten bjjna allen worden gestaakt. Alleen Nomi II speelde'in Roden tegen REO I ondanks de natte betonbaan toch maar door. Het werd een 7-1 nederlaag voor onze stadgenoten. Alleen H. Brand- sma won zijn enkelspel in een zeer goede partij. De uitslagen waren: H.E.: J. VeltmanH. Drenth 6-1, 6-4. G. Borgers—H. Brandsma 6-1, 1-6, 6-8 D.E.: mevr. E. Weitesmevr. L. Otto 6-3, 6-2; mej. D. Holthuismej. G. J. v. Bruggen 6-1, 8-6. G. D.: mevr. K. Dijk-J. Veltmanmej. G. J. v. Bruggen-W Zijlstra 4-6, 6-4, 6-2; mej. D. Holthuis-G. Borgersmevr. G Kroon-Ph. Melai 6-4, 6-3. H. D.: J. Veltman-G. Drenth-Ph. Melai 7-5, 8-6. D.D.: mevr. K. Dijk-mevr. E. Weites Dank zij de actie welke het 5 Mei- comité daarvoor heeft gevoerd, was de stoet welke vrijdagavond naar het mo nument op het Oud-Kerkhof trok om de doden uit onze stad te herdenken, veel groter dan de laatste jaren het geval was. Ook rondom de kerk was veel meer belangstelling voor de kranslegging by het monument en bij de gedenksteen voor de Canadezen die in de omgeving van Sneek voor onze vryheid zyn ge sneuveld. De herdenking begon om twintig voor acht met koraalmuziek door het Chr. Muziekcorps „Harmonie” op de Markt straat, waarna B. en W„ de leden van het 5 Mei-comité, een deputatie van de Politie, vertegenwoordigers van diver se verenigingen e.d.. nabestaanden en vele anderen achter de drumband en het muziekcorps plechtig naar het monu ment trokken. Daar aangekomen wer den (iets te laat) de twee minuten stilte betracht, waarna ten trompetter The Last Post blies. Daarop volgde de krans legging, waarby het gemeentebestuur, het 5 Mei-comité en het Politiecorps voorop gingen, gevolgd door de bloe men van verenigingen en particulieren. De plechtigheid die, mede door de om- Voorheen stierven de meeste kinderen en kleuters aau besmettelijke ziekten. Nu zijn daarvoor de ongevallen in de plaats gekomen. Niet alleen door het ver keer (niet eens meer de belangrijkste oorzaak), maar ’t meest door ongevallen in en om huis. Het Groene Kruis heeft daarom op de consultatiebureaus een brochure uitgereikt over het bestrijden van ongevallen by kinderen. Dit deelde dokter W. J. Nieuwenhuis voorzitter van het Groene Kruis alhier, donderdagavond mede, toen hy de leden vergadering in het Groene Kruis-gebouw opende, waarby hij in ’t bijzonder de oud-voorzitter dr J. W. v. d. Zijpp en de heer V. d. Veen van het Prov. Groene Kruis, die na het afhandelen van de agenda enige films zou vertonen, verwel komde. Verder herinnerde hy aan ’t 60-jarig be staan van de Prov. Vereniging, welk jubileum 13 juni a.s. gevierd zal worden. J aaro verzichten Traditiegetrouw zal de A.F.V. ,,’t ter” ook dit jaar tijdens de week de fotografie in onze stad een fototen toonstelling houden. De expositie, uie weer in het Gerechtsgebouw aan de Marktstraat gehouden wordt, wordt za terdag 12 mei a.s. geopend en zal vier dagen duren, waaronder ook de zondag. Men zal een indruk kunnen krygen van wat er door de amateur-fotografen uit onze stad en omgeving gepresteerd wordt en niet alleen door vergevorder- den maaf ook door beginnelingen. Ty- dens de tentoonstelling wordt er zo nu en dan een aantal kleurendia’s vertoond die van een toelichting worden voorzien. Ent in tegenstelling met voorgaande ja ren, toen een afzonderiyke avond aan de diaprojectie werd gewijd. Gezien de groeiende belangstelling voor de foto grafie, is het verheugend dat een vere niging als ,,’t Filter” weer het initia tief heeft genomen tot deze tentoonstel ling. Voor nadere bizonderheden ver wezen wij naar een advertentie in dit nummer. I Architectenbureau Nieuwland en V. d. Vegte te Leeuwarden heeft onderhands aanbesteed de verbouw en uitbreiding van de Zuivelfabriek Normandia alhier. Ingeschreven werd door Aann. Mij. Friso alhier met 25.470.- en Aann. J. de Groot, alhier met 26.895.-. Begroting 26.500,-. Het. werk is aan de laagste inschryfster gegund Vor de dertigste maal hield de Dam club „Woudsend” vorige week een alge mene ledenvergadering en evenals alle voorafgaanden weer onder leiding van de heer C. J. van der Brug. De secretaris de heer Atsma reerde in zyn jaaroverzicht dat het ste tiental in de eerste klasse van de K.N.D.B. op de tweede plaats eindigde en het tweede in de derde klasse van de afd. Friesland met Achlum de eerste plaats deelde. Het lid W. de Vries drong door tot de finale om het kampioen schap van Friesland en won daarin ook een wedstrijd. S. Reekers kwam in de voorwedstrijden tot 50 procent winst en kwam daardoor in zijn groep ook tegen de Vries uit. Deze ontmoeting eindigde in remise. By de junioren debuteerde M. Faber met byna 50 pet. winst, Aan de heren Reekers en Faber werd een lauwertak aangeboden voor hun prestatie in hun resp. tiental de meeste punten te behalen. De penningmeester de heer S. Reekers had een batig saldo van 135.-. Bij de bestuursverkiezing werd de heer J. Faber sr. met grote meerder heid gekozen. Medegedeeld werd dat het reglement, dat nog van de oprichting dateert, gron- dig herzien zal worden. In september wordt aan ieder lid een exemplaar uit gereikt. dingse vloot aanvoerde en een vlaggen- groet aan de EEG-partners. Ook ’s avonds worden vele feestelijk- heden gehouden - de Marinierskapel van de Koninlyke Marine geeft een taptoe - en de vloot zal worden verlicht. Schevenigen en IJmuiden bepalen zich - by onderlinge afspraak - tot de viering van de Oud-Hollandse Vlaggetjesdag; ’t ryk pavoiseren van de vloot met een passende omlijsting van muziek e.d. Zondag is het in Vlaardingen, Scheve- ningen en Katwijk „kijkdag”. Geen fees telijkheden, maar een dag waarop men rustig kan genieten van dit stuk folklo re: de vloot gereed tot haringvangen, fraai geschilderd, ryk bevlagd. Maandag 21 mei, ’s morgens om zes uur gaan de trossen los. Dan is het Buis jesdag. Zo genoemd naar het in vroeger jaren gelijktijdig uitzeilen van de haring- buizenvloot. Gelet op de voorschriften t.a.v. het zouten van de haring en de vaststelling van de eerste dag van ver koop wordt een haringrace als voorgaan de jaren niet verwacht. Maandag 28 mei zal de eerste haring van het nieuwe Sei zoen worden verkocht. Dan zyn ze er: de malse maatjes! „Is het nu echter binnen, de vier mu ren van het schoolgebouw niet vaak een toernooiveld ven ideaal en des illusie,” zo stelde dr. van Hulst? „Schie ten wy soms niet ronduit tekort in onze taak als opvoeder? Vaak zyn we gedes- Zoals U bemerkt zult hebben namen zeer velen aan de Stille tocht deel, zo wel afgevaardigden van verenigingen als particulieren, dit naar aanleiding van de oproep in Uw blad en de door ons gezonden circulaire aan diverse vereni gingen. In verband met bovenstaande danken wü allen, die aan de Stille tocht deelna men en hun medewerking verleenden aan deze Dodenherdenking, namens het 5 mei Comité, hiervoor hartelijk. Wy ho pen dat men ook in de komende jaren zyn medewerking zal blijven verlenen, opdat deze Dodenherdenking in stand kan worden gehouden. Het 5 mei - Comité. Op de Carnissesingel te Rotterdam zijn zaterdagmiddag rond twaalf uur de 8-jarige L. A. Burghout en de 11- jarige H. A. Hendrikse om het leven gekomen, toen een handgranaat, die ’t tweetal had gevonden, explodeerde. Het achtjarig slachtoffertje was on middellijk dood, terwijl zijn vriendje deerlijk verminkt in een ziekenhuis opgenomen, enkele uren later over leed, zo meldt O.N. De collecte voor de gezamenlijke militaire fondsen heeft alhier bruto Donderdag 3 mei is in een vergadering in Sportcafé Van Gorkum een atletiek vereniging opgericht onder de oude naam van ,,A. V. Horror”. Het voorlo pig bestur bestaat uit de heren: K. van Gorkum, voorzitter; A. Poiesz (de ba kende oud-afstandloper)secr.; Th. Poiesz, penningm mej. D. Kussendra- ger en L‘. Huisman, commissarissen. Het tenue van deze jongste telg uit de Sneker sportwereld zal bestaan uit een blauwe broek met witte bies en een wit hemd, afgezet met een blauwe bies. De eerste training vindt plaats maandag 14 mei a.s. in het Sportpark aan de Leeuwarderweg. De training zal worden verzorgd door een districtsoefen- meester van de Kon. Nederl. Atletiek Unie. In de morgenuren waren in de Marti nikerk reeds twee herdenkingsbyeen- komsten gehouden voor de leerlingen der middelbare scholen. Beide keren was het kerkgebouw geheel bezet. De scho lieren zongen enige liederen en decla meerden gedichten, het koor van de chr. kweekschool zong onder leiding van dè heer R. Teule en de heer Schrik be speelde het orgel. Vrijdagavond hield bovengenoemde vereniging haar jaarvergadering in Café Leeuwen. Voorzitter N. E. v. d. Zee opende met een welkom en sprak er zyn vreugde over uit dat dé Kamer accoord is ge gaan met de verhoging van de A.O.W. uitkeringen met 15%. De notulen en het jaarverslag van de secretaris dhr. AE. Brouwer werden onder dankzegging goedgekeurd. Evenzo geschiedde met het verslag van penningmeester M. de Swart. By monde van de heer H. Nauta stelde de kascommissie voor hem dé charge te verlenen. De Heer J. Wuring die periodiek moest aftreden, werd by schuld op acclamatie herbenoemd ten nam deze functie weer aan. Aan het slot van de vergadering sprak de secretaris de heer Van der Zee toe en herinnerde er aan dat de voorzitter al in de jaarvergaderingen van 1956 en 1961 gevraagd had naar een jongere voorzitter om te zien en daar U, aldus vervolgde de heer Brouwer de leeftijd der zeer sterken reeds hebt overschre den - hebben we de knoop nu maar doorgehakt. De heer H. Nauta was ge negen het voorzitterschap op zich te ne men. wat met applaus werd begroet. De scheidende voorzitter 'werd dank ge bracht voor liet zeer vele werk, dat hy voor de Bond in het algemeen en voor de afdeling in het bijzonder heeft ge daan. Als bestuurslid benoemd op 10 ja nuari 1923, als Secretaris op 31 januari 1923 en als Voorzitter op 25 maart 1946, waarby nog komt zyn jarenlang lidmaat schap van het Hoofd- en Provinciaal be stuur, heeft hy byna 40 jaar de strijd om oud en arm” uit te bannen mee gemaakt. Als dank hiervoor werd de heer Van der Zee dan ook onder een hartelyk ap plaus het ere-voorzitterschap van de vereniging aangeboden en tevens kreeg hij nog een rokertje. De oud-voorzitter dankte voor de prettige samenwerking, die hij steeds had ondervonden, en hoop te nog vele vergaderingen te kunnen meemaken. Tydens de donderdag gehouden 24e Inspectie-vergadering van de Inspectie Sneek, welke werd gehouden in het Amicitia-theater, is door dr <J. W. van Hulst, docent in de pedagogiek aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, een referaat gehouden over het on derwerp: „De school, toernooiveld van ideaal en desillusie.” Dit referaat werd gehouden tijdens de morgenvergaderirg, welke onder leiding stond van de voor zitter de heer R. J. Sipkens. Na het referaat volgde een bespreking van het on derwerp. Des middags werd de film: „Wir Wunderkinder” vertoond. illusioneerd in eigen werk, wanneer we een bepaald defect in een kind niet tijdig hebben ontdekt en herkend. Al deze din gen kunnen vreten aan ons ideaal en ons plaatsen in de desillusie. Wie echter de schoolopvoeding heeft gekozen, moet de desillusie aanvaarden, omdat deze me- de-inbegrepen is in het gestelde ideaal. De desillusie is de metgezellin van elk pedagogisch idealisme. Ook man nen als Fröbel en Pestalozzi hebben, bij al hun Idealen, met desillusies te ma ken gehad, maar heeft Friedrich Frö bel. ondanks zyn tegenslagen niet ge zegd: „Kom laat ons voor onze kinderen leven!” Wij allen met elkaar zyn kruis vaarders in de opvoeding! WYMBRITSERADEEL van 30 apr. t.e. m. 5 mei 1962. Geboren: Wietske Margaretha, d.v. Jacob Klynstra en Jitsche Schilstra, te Indyk; Bauke, z.v. Thomas Posthuma en Trijntje de Vries, te Nyland; Jan Auke, z.v. Auke van der Heide en Jan tje Visser, te Heeg. Gehuwd: Rintje de Jong, 25 jaar, te Scharnegoutum en Neeltje van der Zee, 23 jaar, te Burgwerd; Taeke Remerjj, 25 jaar, te Goënga en Jentje de Vries, 24 jaar, te Sneek; Gerrit van der Meer, 28 jaar, te Gaastmeer en IJbeltje de Jong, 21 jaar, te Nyhuizum; Foeke Kui per, 28 jaar, te Heeg en Trijntje Bak ker, 26 jaar, te Oudega; Pieter Boonstra, 23 jaar, te Folsgare en Fokeltje Walop, 22 jaar, te Folsgare. Overleden: Geen. De vlaggetjesdagen - hoogtepunt van de Nederlandse haringvisserij - vallen dit jaar op 19 en 20 mei. Op 19 mei is er feest. f 53.734,26, zodat de exploitatierekening sloot met een voordelig saldo van 55,79. De balans vermeldde een totaalbedrag van 52.705.82. Het ledental nam met 50 toe en be draagt momenteel 3300. Bestuursverkiezing SNEEK. van 28 april, t.e.m. 4 mei 1962. Geboren: Albert, zv Doede Nooitge- dagt en Grietje Kpopmans; Erwin TCg- mond Ferdinand, zv Edward Hugo Ro bert Loomeyer en Antje Kootje; Pieter- nella Jennigje, dv Gerhard Eilander en Jacoba Helena van der Cingel, van Es pel; Johannes Everardus, zv Taeke Pe trus Hiemstra en Johanna Maria Ceci lia van der Klei, van Bolsward; Douwe Jan, zv Cornells de Way en Pietje Anna Buwalda, van Schettens; Etje Juliana, dv Gerard Smit en Maria Margaretha Doff, van Creil; Herre, zv Durk Cornells Zyl- stra en Wilhelmina Snyder, van Balk: Johannes, zv Willem van den Berg en Jitske Hoekstra; Frans, zv Gerrit de Broek en Ynskjen Antke Bruggenkamp, van Bolsward; Aaltje Geertje, dv Geert Germ Sytzema en Hendrika Schoot; An netta Helena Maria, dv Cornells Ade- ma en Anna Theresia van der Weide, van Makkum; Sierkja, dv Freerk Wy’nja en Stientje Terpstra; Irene Titia, dv Lub bert Hendrik Loen en Alida Gerlofke van Kampen, van Indyk; Johannes, zv Watte Hotze Walinga en Saakje Visser, van Heeg; Catharina, dv Sikke Postma en Antje Riedstra. OndertrouwdHerman Tiehuis, 24 jr en Antoinette ledema, 19 jr; Kornelis Bouma, 24 jr en Wijbrigje Janna Molle- ma, 21 jr. Gehuwd: Wilhelm Cherhard de Vries, 23 jr en Hinderika Hoppe, 27 jr; Sietze Rienstra, 24 jr en Antje Hielkje Terp stra, 23 jr. Overleden: Pieter Wagenmakers, 57 jr e.v. Hinke Antonia van der Feen; Sjouke Procee, 64 jr, e.v. Antje de Jong; Boldewyn Meester, 19 mnd; Sy ke Huismans, 77 jr, w.v. Jan van de Lyke; Schelte Goud, 81 jr, e.v. Antje van Riesen; Cornells Batstra, 82 jr, w.v. Hylkje Modderman; Hesseltje Breeuw- sma, 84 jr, w.v. Marten Hokwerda. Voordien is er heel wat gebeurd. De vloot is gedurende de laatste weken uit haar winterslaap gewekt en visklaar ge maakt. Men staat weer aan het begin van een nieuwe teelt. Die teelt - het sei zoen - heeft iets weg van een boek met onbeschreven bladzijden. Wat zal het worden? Er zyn vele vragen in de we reld der visserij. De eeuwenoude tradi tionele vleetvisserij neemt in omvang af. de trawlvissery op haring wordt van steeds meer betekenis. Vele problemen zyn daarvan het gevolg. Maar hoe het zij: zaterdag 19’mei is bet vlaggetjesdag. Dan worden de fees telijkheden gehouden. Ditmaal ligt het accent daarvan op Vlaardingen. Aan de vooravond worden kransen ge legd by het monument voor de gebleven vissers, door haar soberheid steeds een treffende plechtigheid. Voor de zaterdag is een interessant programma samengesteld, dat zeker weer velen naar de haven zal brengen. ’s Morgens spreekt in de Stadsgehoor zaal de oud-Minister van Landbouw en Visserij, dr S. L. Mansholt, thans vice- voorzitter van de Commissie van de Eur. Economische Gemeenschap over „De visserij in het nieuw-wordend Euro pa, in het byzonder de plaats van de Nederlandse vissery in EEG-verband”. Visserij- en marineschepen van de EEG- landen zullen gepavoiseerd by de Vlaar- dingse haringvloot liggen. ’s Middags zuil on afgevaardigden in klederdracht van zestien vissersplaatsen defileren langs het stadhuis. Daarna zal op een dryvend toneel in de Koningin Wilhelminahaven worden opgevoerd het openluchtspel „De zee - het venster van Vlaardingen”. Een spel met ruim drie honderd medewerkers. Zang, volksdans, muziek, declamatie. In dit spel is o a. opgenomen de huldiging van de beman ning van de VL 89, die verleden jaar de best verzorgde haring van de Vlaar- In de maand maart 1962 zijn dertig boerderijbranden voorgekomen, waar bij de boerderij vernield of zwaar be schadigd werd. Twee van deze branden kwamen voor in Groningen, één in Friesland, twee in Drenthe, zes in Overijssel, vijf in Gel derland, twee in Zuid-Holiand, negen in Noord-Brabant, en drie in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 1.062.165.-. Zes van deze branden werden veroor zaakt door spelen met vuur, drie door, hitte-uitstraling van een elektrische verlichtingslamp, drie door kortslui ting, drie door lekke schoorstenen, één door wasgoed boven de kachel, één door een brandende kachel, één door een olie- kachel, één door een kolenkachel in kui- kenhok, één door oververhitting van een tractor, één door het aansluiten van een butaangasfles, terwijl in negen gevallen de oorzaak onbekend bleef. By deze branden kwamen om: 2 paar den, 217 varkens, 117 stuks rundvee en 648 stuks pluimvee. De secretaris drs. P. Aukema memo reerde in zyn verslag dat in het afge lopen jaa’r uit het magazijn 1340 maal een verplegingsartikel werd uitgeleend. Iets minder dan het jaar daarvoor. De belangstelling van a.s. moeders’voor de cursus van zuster V. d. Sloot was aan merkelijk beter dan in 1960. Er namen nl. 66 cursisten aan deel tegen 16 aan de vorige. ~De wijkzusters legden 7966 bezoeken af by 295 patiënten, alsmede 387 aan kraamvrouwen. Verder assisteerden zij in de consultatiebureaus voor zuigelin gen en kleuters waar 441 zuigelingen en 667 kleuters kwamen. Van het afnemen der t.b.c. is in onze stad nauwelijks sprake ai is er wel een grote daling vergeleken met 1958. Er waren 36 patiënten in 34 gezinnen. Voorts verleenden de zusters hun diensten bij de bejaardenzorg, rheumabestryding, enz. De Emmabloem-collecte bracht 1067,09 op, 40,- meer dan in 1960. Tot besluit deelde de voorzitter nog mede, dat de heer Tienstra, concierge en magazyn- beheerder de vereniging in 1963 gaat verlaten. Het verslag van de penningmeester de heer J. de Boer vermeldde aan ont vangsten 53.790,05 en aan uitgaven „Ondanks al ons idealisme, bereidt de wereld buiten de school ons vaak een desillusie door op te merken dat wij maatschappelijk beneden de maat blij ven,” zo begon Dr. van Hulst zyn re feraat.” Als men bulten de school zyn oor te luisteren legt, dan hoort men vaak één litanie van klachten. Wat leren onze jongens én meisjes nóg Op de lage re school, de MULO of de H.B.S., ver geleken bii vroeger?” „Als het gaat over de moeilijkheden met de jeugd, dan komen er rapporten die beschuldigend de vinger uitsteken naar de school! De jeugd, die sigaretten „vreet,” drinkt en op een brommer rond raast, heeft geen beroep, maar een loon gekozen. Een deel van hen komt nog goed terecht, maar velen zyn er ook die op het verkeerde pad raken.” „De Nederlandse volksgemeenschap als geheel moet erkennen dat men de hulp die men de jeugd heeft gegeven altijd maar mondjesmaat is geweest. Er is gedaan wat in Nederland gebruikelijk is... er is een commissie ingesteld, wel ke op haar beurt weer sub-commissies heeft doen ontstaan. Dan volgen de rap porten, maar ook hier wordt echter dc school weer de schuld gegeven. Dezelfde maatschappij die hier beschul digt, is echter ook zelf in gebreke ge bleven. Nog altijd moet de Nederlandse onderwijzer vechten voor een behoorlijk salaris, voor ’n redelijke klasse-groot- te, worstelen om schoolruimte, sport velden etc.” De heer J. Algra werd herkozen en in de plaats van de heer Aukema, die zich niet herkiesbaar stelde, gekozen de heer H. Jellema. - De voorzitter richtte woorden van dank tot de heer Aukema. Wy zullen U missen in het bestuur, zei hy. Niet alleen om de gezelligheid, maar ook om het vele werk dat U voor de afdeling hebt verricht. Spreker bood hem daarvoor een boe- kebon aan. De heer Van der Veen draaide ten slotte de interessante en leerzame film over het voorkómen van ongevallen by kinderen, en als toegift nog een filmpje over vee en het verhandelen daarvan in Amerika.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1