0. Stoelinga veertig jaar bij Bervoets Goede dag voor K.C.Sneek en Omstr.’ op Hondententoonstelling te Barneveld Strijd om 130.000 vierkante kihmeter bergen, bossen en rotsen IJLST WYMBRITSERADEEL van en AGENDA ./i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I 117e jaargang no. 41 Maandag 21 mei 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I INGEZONDEN Nieuw Hoofd Kon. Wilhelmina School Onze plantsoenen II B. H. Lampe kreeg Silvester-orde Instruktieve Schoolreis 1962 I Directeur Gem. Reiniging naar Almelo Opbrengst actie „Doe wat terug” B.B. tentoonstelling trok veel belangstelling Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Tussen India en China: BLO telt ruim 56.000 leerlingen Bijna 44.000 studenten bij het Wetenschappelijk Onderwijs Wipfeesten en Sneek-week A. R. Gemeentepolitiek Het leven in de oertijd SNEEKER NIEUWSBLAD Dreigementen. „Sneker”. pensionering neer- mei 24 in des A. Dijkstra ook een noorderhoeker. AMICITIA Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POi 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g 4091 verscnijnt MAANDAGS en DON DERDAGS 4 van ,12000 jaar nog d. 29 mei. Ver. v. C Alg. ledenvergadering Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs 3, per halt jaar. Franco p. post ƒ3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De ..Kerstpotten” collecte, die geen streken gaat uithalen als India aan Rood-China de handen vol heeft en in New York doen Indische diplomaten hun best de VN ertoe te bewegen de vijfdui zend elite-soldaten, die India voor de Kongo ter beschikking heeft gesteld, naar huis te sturen. De tentoonstelling, die de B. B. de afgelopen weken in het nieuwe centrum aan ’t Oud-Kerkhof heeft gehouden, is door ruim duizend belangstellenden be zocht. Het bezoekersaantal bestond voor driekwart uit jeugd, die hoewel niet officieel uitgenodigd, toch toonde veel interesse te hebben voor de heden daagse atoombewapening en de kennis der scholieren van ’t voortgezet onder wijs, aldus de heer D. de Vries, hoofd B.B. Sneek, was dan ook evenredig. Het was vanmorgen feest in de zaak van Bervoets. De eerste coupeur, de heer O. Stoelinga, was veertig jaar aan het bedrijf verbonden en werd daar voor in ’t bijzijn van zijn echtgenote en kinderen van verschillende zijden gehuldigd. Ook van officiële. Wethou der Berkhout sprak hem nl. toe na mens het gemeentebestuur en deelde daarbij tevens mede, dat aan de jubi laris de eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was toege kend. Onder grote bijval van alle feestgenoten, onder wie ook de direc teuren drs. C. J. J. Kamerbeek en drs. I. de Nes en de gedelegeerd commis saris G. Bervoets, speldde spr. hem het ereteken op. Naar aanleiding van het ingezonden stuk „Wipfeesten en Sneek-week” In het blad van 14 dezer nog het volgende. Ondergetekende vraagt zich meerma len af of alle Sneker ingezetenen zich wel goed bewust zijn van het grote belang van deze zeilweek. Overal in ons land geniet Sneek een goede reputatie en dat is zeer zeker voor een groot gedeelte te danken aan de Sneek-week. Menige plaats zou er heel wat voor over hebben om iets dergelijks te kunnen organiseren, maar onze stad neemt op dit gebied een geheel unieke plaats in en jaarlijks wordt de roep die van het grote festjjn uitgaat nog vergroot. Wjj ingezetenen vinden ,,de meer” en alles wat daarmee annex is, zo gewoon, maar dat houdt het gevaar in dat we min of meer verslappen en misschien op de duur onze grote kansen laten voorbij gaan. De rumoerige wereld waarin wjj, jammer genoeg, leven, vraagt om ge zonde ontspanning en recreatie en daarin kunnen wjj, in Friesland in het algemeen en in Sneek in het bijzonder, voorzien. Door de ingestelde vrjje zaterdag zullen nog meer mensen dan tot nu toe van de watersport willen genieten en daarvan kan Sneek volledig profiteren. Maar dan zullen wjj allen moeten meehelpen om de vreemdeling iets te bieden en ook vooral om het mogeljjk te maken da*- de „Sneek-week” onverminderd blijft ge handhaafd. Laten wjj er voor zorren dat de beide Sneker zeilverenigingen die steun krijgen welke nodig is om hun taak zo goed als maar enigszins moge- Hjk is te vervullen. Die taak is: een ie der, jong en oud en onverschillig /an welke rang of stand, te laten genieten van de zeilsport en dan wel in het bijzon der van de onvolprezen „Sneek-week”. moeilijke „strijd”, er waren bijzonder fraaie Bo?;ers ingezonden. Wetterhoun- reu „Abe fan de Snitsermar” J. Kroon Sneek U. met kamp., Wetterhoun-reu „Arse” J. Schuil Sneek U. met R.K.; Wetterhoun-teef Trude” mevr. T. v. Wieren-Krikke Sneek U. met kamp.; Wetterhoun-teef „Nienke” mevr. C. v. d. Meulen-Davids Sneek Z.G. Aan de Sneker Wetterhounen komt een woord van lof toe voor hun kwaliteit. Dalmatiner-teef „Willow of High-Trees” E. de Himster Balk U, zware concur rentie. Steenbrak-teef „Psyche v. d. Keizerstad” L. Meijer Sneek U. met R.K. Wij hadden deze kwalificatie wel weer verwacht, want dit mooie hondje gaat steeds in de voorste gelederen. Cacker- Spaniel-reu „Urtica’s Gregory” Mej. Vernimmen Heerenveen U, Cocker-Spa- niel-teef „Cockington Tina” zelfde eige nares U. Zoals wij al schreven, waren er 42 Cockers ingezonden en wij vinden het voor mej. Vernimmen een felicita tie waard dat zij voor beide honden met eén U. naar Heerenveen terugkeerde. Al met al was het voor de Kyn. Club Sneek en O. een goede dag. In de periode, waarin India hard aan de militaire versterking heeft gewerkt, Op 16 januari 1962 waren er volgens het Centraal Bureau voor de Statikstiek in Nederland 582 scholen voor b.l.o. met 56.141 leerlingen en 4.022 onderwijzers. De meest omvangrijke groep van het b.l.o. wordt gevormd door de 331 scho len voor zwakzinnigen, die tezamen 39.400 leerlingen tellen. meter. De grootste landstreek, die China in bezit wil hebben, heeft men maar gemakshalve aangeduid met „NEFA", hetgeen North Eastern Frontier Agency betekent. NEFA beslaat 90.000 km2. handigde hij hem naast de draagme- daille de gebruikelijke enveloppe. Namens het personeel wenste de be drijfsleider de heer D. Versteeg de ju bilaris geluk met de onderscheiding. Verder dankte hij hem voor alles wat hij voor het filiaal heeft gedaan en voor de prettige medewerking en bood hij een antieke koperen ketel met komfoor aan. Onze oud-stadgenoot de heer A. Sie- monsma, thans bedrijfsleider van het filiaal te Leeuwarden bracht de geluk wensen van de Leeuwarder collega’s over. Hij memoreerde de prettige sa menwerking welke er steeds tussen hen beiden heeft bestaan en had even eens alle lof voor de manier waarop Stoelinga elke week weer aan zijn werkzaamheden voor spr. filiaal heeft verricht. Een fraaie staande schemer lamp onderstreepte deze woorden. De heer G. Bervoets noemde dit feest ook een Bervoets-feest en zei dat de koninklijke onderscheiding van de jubilaris gevoeld wordt als een onder scheiding voor geheel het bedrijf. Hij wenste hun medewerker hiermede van harte geluk en sprak de hoop uit dat hij nog vele jaren mag terugzien op deze dag van veertig jaren trouw en plichtsbetrachting, de grootste deugd van het Friese volk. De heer W. de Boer, oud-bedrijfs- leidel- alhier betoogde dat Stoelinga niet alleen een goed medewerker is geweest, maar ook eén trouw lid van de biljartclub. Hij huldigde hem daar voor met sigaren en vereerde zijn echtgenote een mand fruit. Namens de afd. expeditie bood de heer Noorderwerf eveneens een roker tje aan. De heer Stoelinga dankte voor de hulde hem bewezen en voor de ca deaus, waarna het officiële gedeelte met het zingen van het Fries volks lied gesloten werd. ’s Middags werd de jubilaris een lunch aangeboden en tot besluit van het feest volgde daarna nog een feest avond met het personeel. Uit een telling van het aantal stu'len ten op 1 april 1962, welke het Centraal Bureau voor de Statistiek zo juist heeft gepubliceerd, blijkt dat bet totaal aantal studenten aan de Nederlandse universi- teïten en hogescholen is gestegen van 40.600 op 1 april 1961 tot 43.700 op 1 april 1962 (stijging 8%). Het aantal eerstejaars studenten steeg in het genoemde tijdvak van 7.480 tot 8.120 (9%). De belangstelling nam in de meeste studierichtingen toe. Een uitzon dering hierop vormden vooral godge leerdheid, klassieke talen, Engels, Duits en psychologie, waar het aantal eerste jaars daalde. Uillegonda fan ’t Hei- d. Meer. P.S. Wat betreft de Wip-feesten, ook deze dragen er veel toe bij om Sneek tot een vakantie-oord te maken. Maandag 21 mei ’s avonds 8 uur film: The young ones. Dinsdag 22 mei en woensdag 23 mei ’s avonds 8 uur film: Kolonel Hyde contra Scotland Yard. Donderdag 24 mei ’s avonds 8 uur film: Wilde onschuld. hier vrijdag en zaterdag jl. door de actie „Doe wat terug” voor het Leger des Heils werd gehouden en waaraan tal van vooraanstaande Snekers hun me dewerking hebben verleend, o.a. pre dikanten, heeft een bedrag van f 869,52 opgebracht. Een bus met Leeuwarder en Sneeker kynologen reed zaterdagmorgen j.1. 8 uur vanuit Sneek met bestemming Barne veld, waar de kynologenclubs Zutphen, Apeldoorn, Brummen. Deventer en Die ren gezamenlijk een tentoonstelling h’el- den. De grote pluimveehal bood een prach tige gelegenheid om de 790 honden rus tig te bezien; de 19 „ringen” voor het keuren waren voldoende van afmeting.- De grootste inzendingen vormden de Duitse Herdershonden 81, Dashonden 59, Cocker Spaniels 42, Boxers 41, .Collies 38. Een vreemde verschijning, buiten me dedinging ingezonden, waren de twee Po- denco’s, een jachthond, speciaal als „drijfhond” voor groot wild. W’jj willen enigszins een beeld geven van deze hon den. Stel U voor een Herdershond ge kruist met een Greyhond (Eng. wind hond). De oren hoog aangezet, betrekke lijk smal en stijf staand. Het leken rus tige honden, en ze zijn zo groot als een hoog op de benen staande Herdershond. Zij komen voor langs de gehele kust van de Middellandse zee. Heel wat namen zullen echter voor ons in de loop van dit jaar een bekende klank krijgen. Verwacht wordt, dat bin nenkort de woordenstrijd tussen de twee grote staten zal uitdraaien op een vinni ge lokale oorlog. India is druk bezig op diplomatiek terrein de nodige voor bereidingen te treffen. Rusland wordt ervan overtuigd, dat India geen anti communistische strijdbijl aan het op graven is, maar alleen een plaatseljjk conflict eindelijk eens wil gaan recht zetten. In Washington wordt Amerika gevraagd er op te passen, dat Pakistan De zestiende Instruktieve School reis - in een vorig nummer schreven wij abusievelijk dat het de veertiende was - behoort weer tot het verleden. Zaterdagmiddag plm. half vier stoom de „De Vooruitgang III” de Geeuw binnen, waar ’n grote menigte familie leden en kennissen de kinderen met een uitbundig enthousiasme begroet te. Want de ouders hadden vanwege de harde wind wel even in de piep zak gezeten. Gelukkig was de terug reis zeer vlot verlopen en was er van zeeziekte onder de kinderen geen sprake geweest. Dit in tegenstelling met de wilde geruchten, welke in de stad de ronde deden. Onder de vro lijke tonen van het Stedelijk Muziek corps „Sneek”, dat bij Houthandel Ter Horst aan boord was gegaan, maakte „De Vooruitgang” z’n zegetocht naar de Harinxmakade, waar de ontsche ping plaats had en waar het een blij weerzien was met de ouders en andere familieleden. Dat de kinderen ondanks het min der gunstige weer - welk kind maalt daar om - genoten hadden, viel van de gezichten af te lezen. Nadat de jubilaris en zijn gezin met muziek en applaus in de tot feestzaal ingerichte verkoopruimte op de eerste etage waren begroet, heette de heer Kamerbeek hen welkom en in ’t bij zonder ook de heer Bervoets, wethou der Berkhout en de club van gepen- sionneerden, waarna de wethouder als eerste spreker het woord kreeg. Deze achtte meerdere redenen aanwezig om feest te vieren en noemde daarbij o.a. de liefde van de heer Stoelinga voor zijn vak en de blijheid waarmee hij dit veertig jaar lang beoefend heeft. Doch ook heeft hij al die tijd als lid van de gemeenschap zijn plicht gedaan. Als lid van het kerkkoor o.a. heeft hij steeds luister bijgezet aan de viering van godsdienstige bijeenkomsten. Spr. feliciteerde hem en zijn gezin met de ze goede hoedanigheden en deelde daarna mede, dat de grote plichtsbe trachting van de heer Stoelinga voor de regering aanleiding is geweest hem op verzoek van de directie een ko ninklijke onderscheiding toe te ken nen. Drs. Kamerbeek zei ook verheugd te zijn over de aan de jubilaris verleende onderscheiding. Allereerst voor hem zelf en zijn gezin, maar ook voor de eer welke daarmee aan het bedrijf is bewezen. Spr. sprak in loffelijke be woordingen over de sfeer in het Sne ker filiaal en de eensgezindheid onder het personeel wat hij mede in verband bracht met het feit dat hier de wieg van het bedrijf heeft gestaan. Daarom voelt men zich hier verantwoordelijk voor het bedrijf. Spr. memoreerde vervolgens hoe Stoelinga veertig jaar geleden als kleermaker-thuiswerker bij Bervoets in dienst trad maar de binding met het bedrijf geleidelijk groter werd. In 1938 werd hij coupeur in Enschede maar hij keerde al spoedig terug als kleermaker en werd daarna coupeur, ook voor het filiaal in Leeuwarden. Drs. Kamerbeek schetste de jubila ris als een man die zijn vak tot in de finesses kent en stond daarna uitvoe rig stil bij de invloed welke het maat werk heeft gehad op de ontwikkeling van de confectie, welke niet los te denken is van het maatwerk. Stoelin ga heeft daarbij een stuk dienstbaar heid getoond zoals men heden ten da ge nog maar weinig kent. De directie heeft ook grote waarde ring voor de wijze waarop de jubila ris zijn gehele leven heeft ingericht, en spr. bracht daarvoor ook hulde aan mevrouw Stoelinga. Verder dank te hij de jubilaris voor zijn positieve bijdrage aan de goede naam welke het filiaal in deze streek geniet en over- In de door bergen, bossen en rotsen onbegaanbare streken aan de grens is een goede bewapening veel belangrij- ker dan een overmacht aan troepen. Wel over'eg. /Twee grote machten in Azië, het communistische China en het neutrale In dia, staan op het punt elkaar in de haren te vliegen naar aanleiding van een „meningsverschil” over het bezit van landstreken, die bij elkaar ongeveer vier maal zo groot zijn als Nederland. Het gaat om ongeveer 130.000 vierkante kilo meter grond. Het zijn grensgebieden tussen China (en het door China al opge- slokte Tibet) en India, daar waar de Himalaja het dak van de wereld vormt. De gebieden, die China opeist of inmiddels al in bezit heeft genomen, hebben voor ons onverstaanbare en onbekende namen. China maakt bjjv. aanspraken op Aksai Chin, het Noordoostelijkste deel van de Noordelijkste staat van In dia: Jammu-Kashmir. Het gaat-hier om ongeveer dertigduizend werkante kilo- is ook geprobeerd het geschil langs vreedzame weg uit te praten. Op hoog niveau is tussen China en India overleg gepleegd. De Chinezen hebben de be sprekingen steeds weer gesaboteerd. Telkens weer kwamen ze met andere kaarten voor de dag, waarop de om streden gebieden als Chinees bezit ston den aangegeven, terwijl toch de In diërs konden aantonen, dat de streken al van India waren toen het land van Engeland de onafhankelijkheid kreeg. Als dat gebeurde, kwamen de Chinese woordvoerders steeds met felle aanval len op India op terreinen, die niets met het feiteljjke onderhandelingspunt te maken hadden. Bjj de afloop van het gesprek waren de tegenstellingen nog even groot als bij het begin. Hoewel de streken, welke China op eist, voor het grootste deel volstrekt onbegaanbaar zjjn, hebben zij toch eni ge strategische waarde. In de gebie den liggen namelijk de passen, die de enige mogelijkheid vormen om over het Himalajagebergte China en Tibet te be reiken. De bekendste en meest omstre den passen zijn de Karakorum Pas, de Shipki Pas in Ladakh en de Kongka Pas, waar op tachtig kilometer van de grens 17 Indische agenten door Chinese solda ten werden neergeschoten. Via de pas sen trekken nog Indische handelaren naar Tibet, al is dit verkeer sinds de totale onderwerping van Tibet sterk af genomen. Rood China wil kennelijk de grens nog beter bewaken en de passen stevig in bezit krijgen. Verwacht wordt, dat dit ongemotiveerde verlangen bin nenkort, als de winter in het Himalaja gebergte is afgelopen, zal leiden tot hef tige botsingen met Indische eenheden, die hun grens verdedigen. De heer D. J. Schipper, sinds 1 de cember 1955 directeur van de Ge meente Reiniging alhier, is in dezelfde functie benoemd te Almelo. Waar Almelo een gemeente is met plm. 55.000 inwoners betekent deze benoeming voor de heer Schipper een promotie. Het is natuurlijk weer een naamloze Noorderhoeker, die het lachwekkende stukje in het Sneeker Nieuwsblad van vorige week donderdag heeft ingebon den. Een Noorderhoeker, die waar schijnlijk bang is, dat „onze lieve jeugd” misschien wel eens wraak zou kunnen nemen op de beledigingen en insinua ties, die Iijj uitstrooit in zijn onzinnig verhaaltje. Een verhaaltje, dat hele maal bewjjst, dat „die jeugd van te genwoordig” het toch wel weer hele maal gedaan heeft. Kom, kom, wie ge looft dat sprookje nog? De n.h. be weert, dat het plantsoen bij de Waling Djjkstrastraat zwart is, omdat er zo nu en dan jongens een balletje op trapten. Maar beste n.h. dat is de oorzaak niet. Dat komt van het water dat er geregeld elke winter staat, en de n.h. schijnt te yergeten dat de heesters en planten bij zonder veel te lijden hebben gehad van de weersomstandigheden deze winter. Nee. de noorderhoeker insinueert: De jeugd doet het. Waarschijnlijk is onze n.h. nooit klein geweest, want toen hij de „baldadige leeftijd” bereikte, zal hij wel hebben vermeden één centimeter van het grasplantsoen aan te raken. Hij hield liever schone schoenen. Hij zou het wel laten een blaadje van een boom pje te trekken, nee, hij kon eens vieze handjes krijgen. Daarom was het waar schijnlijk een decoratie in die tijd; ’t Ontbrak er nog maar aan dat de boom pjes en planten niet met strikjes wa ren versierd. Gelukkig is er heden ten dage wel jeugdige jeugd, die door struiken heenloopt, takken van de bemen rukt of met de fiets in het plantsoen staat te kijken en niet fietst, want al ze dat kon presteren op de zware grasmat, zouden er later ongetwijfeld veel goede wielrenners in de Noorderhoek zitten. Natuurlijk valt het vernielen van bo men door die jeugdige jeugd nooit goed te praten, maar het is vaak een afrea geren op een drukke dag in een druk ke stad. Ook de ouders kunnen hie»- in ’t algemeen niet veel aan doen, want ze weten dat het vanzelf goed komt. En wat dat inrekenen en opsluiten betreft mijn beste n.h.; het zou de voetbal- vreugde alleen nog maar bevorderen, als dat zou gebeuren. Waarschijnlijk heeft onze n.h. geen kinderen, anders had hij nooit zo onpedagogisch kunr.en schrijven, misschien heeft hij zelfs geen kat, anders had hij liet die wel wijs ge maakt. Er wordt zelfs beweerd, dat de n.h. een nakomelingetje uit de Middel eeuwen is, want toen had men namelijk nog vroede vaderen. Thans heeft Sneek de eer een goede burgemeester en wet houders te bezitten, die tenminste men- selük zjjn en oog en oor hebben voor de huidige situatie. Maar, heren, die naar speelweiden in de Noorderhoek zjjn niet genoeg voor de zeer voetbalbeminnende jeugd. Geef onze jeugd meer speelweiden en sportvelden (wat die schoolreisjes be treft; wij zouden aan onze n.h. ’n heel goede leider hebben), want zo kan er alleen een toenadering groeien van over heid tot burgerij. Het plantsoen zou uitermate geschikt zjjn voor een vlak voetbalveld. Het doet alleen onze ene Noorderhoeker zeer, maar zijn mening is te verwaarlozen tegenover zoveel an dere. Als de gemeente de beste manier toepast, zou de jeugd haar zeer dank baar zijn en zouden er veel mensen (in hun huizen of op straat) van het voetbal spel kunnen genieten, zonder entree behoeven te betalen. Dat zou heel veel ergernis doen verdwijnen en vergeten. Met zeer veel jeugdige noorderhoekers, nl. nozems, vandalen, woestjjnrovers, barbaren, hondekoppen, vernielzuch- tigen enz. enz. Over dit onderwerp sprak de heer D. Hellinga van Nij Beets vrijdag voor de A.R. Statencentrale Sneek. Hjj begon met op te merken dat het geen gemak kelijke taak is duidelijk te maken wat nu precies A.R. gemeentepolitiek is. Het is niet een zich krampachtig vast houden aan oude ingewortelde uitspra ken. Men heeft bij de politiek te rade te gaan bjj de uitspraak van Gods Woord en bjj de inspraak van het eigen gewe ten. De A.R. raadsleden moeten in de Bijbel zoeken naar aanwijzingen. Eén zo’n aanwijzing is de rechtvaardigheid. Rechtvaardigheid in alle zaken zowel in aangelegenheden, waarbij men in aan raking komt met grote machtconcentra lies als wanneer men te maken heeft met de eenvoudige inwoners. De over heid is een Goddelijke instelling het volk ten goede. Dit is een opdracht die wel speciaal voor de gemeentelijke over heid geldt. Zij komt immers dagelijks met de bevolking in aanraking. Verder bracht spr. naar voren dat de mens geschapen is naar Gods beeld. Er is in de gemeentepolitiek wel eens ver geten dat het om een schepsel Gods gaat. Dit schepsel moet zich kunnen ontplooien en ontwikkelen en hieraan moet de gemeentelijke overheid mee werken. Zjj kan dit bijv, doen bij de woningbouw. Het bevorderen -tan de particuliere bouw bevorder*' en kweekt verantwoordelijkheidsgevoel aan. Niet alleen de betrokkenen zjjn hierbij gebaat maar de gehele bevolking. De gemeente zou er bjjv. toe kunnen over gaan ook geldleningen bij Coöp. Boe renleenbanken te garanderen, zoals zij dat ook doet bij de Bouwkaswoningen van de Ned. Gemeenten. Uniformiteit werkt geestdodend. Daarom is het ook niet gewenst, dat de gemeente de tuin aanleg en het onderhoud bjj de wonin gen verzorgt. Bejaardenzorg dient steeds de volle aandacht te hebben. Nu de nieuwe wet op de financiële ver houdingen voor sommige gemeenten nieuwe mogelijkheden opent moet aan deze zaak grote aandacht worden be steed. Bij de recreatie moet niet het te verwachten resultaat voorop staan. Men dient vooral te letten op de noodzaak van ontspanning van de inwoners. Met deze en meerdere voorbeelden heeft de spreker zijn gehoor trachten dui delijker te maken dat A.R. raadsleden de gemeentelijke vraagstukken moe ten oplossen zoals zjj menen dat God van hen vraagt. Dit is een moeilijke taak. Tot hoofd der Kon. Wilhelminaschool aan de Fred. Hendrikstraat alhier is per 1 september benoemd de heer J. Wolt- huizen thans hoofd der school te Drjj- ber (Dr.). De heer Wolthulzen volgt de heer W. Nauta op die op 31 augustus zijn functie wegens pensionering neer legt. Van Chinese zijde uit men intussen allerlei dreigementen, die een steeds donkerder karakter krijgen. De jongste Chinese nota bevatte de eis, dat India de militaire posten in de Noordelijke grensgebieden Ladokhual opheffen, Nehroe, premier van India heeft al een antwoord gegeven: India zal nu stand houden en niet zwichten voor de volko men ongemotiveerde dreigementen van Rood-China. De Indische premier wordt fanatiek bijgestaan door zijn mi nister van defensie, Krisjna Menon, die het helemaal niet heeft kunnen slikken, dat India nu al bijna vier jaren lang het hoofd heeft moeten buigen voor het communistische China. De strijd om de Himalaja-grensgebie- den is al enkele jaren aan de gang. In 1957 legden de Chinezen een weg aan in het Indische Aksai Chin. Het tekent de omstandigheden wel, dat de Indiërs er pas achter kwamen toen de weg al klaar was. Ze konden er niets meer aan doen. De Chinezen waren veel te sterk. Eind 1959 vielen de eerste doden in het geschil, dat tot dan toe alleen met protesten en dreigementen was uit gevochten. Op 20 October van dat jaar werden twee leden van de Indian Police Party vermist, nadat zij op patrouille waren gegaan naar de Kongka Pas. na bij Aksai Chin. Op 21 oktober trokken enkele tientallen Indische politie-agen- ten op onderzoek uit. Onverwacht wer den de lichtbewapende agenten door met machinegeweren en handgrana ten uitgeruste Chinese soldaten aange vallen. De Chinezen, die veel talrijker waren, hadden het tactische voordeel, dat zij op de top van een heuvel zaten. De Indische politie-agenfen moesten terug. Zij lieten zeventien doden achter. Heftig was de verontwaardiging in geheel India. Maar Nehroe kon weinig doen. De Chinezen hebben in de grens gebieden een legermacht van vijftigdui zend man samengetrokken, terwijl in Tibet nog eens driehonderdduizend man schappen in reserve staan. De eenheden zijn goed uitgerust en kennelijk voorbe reid op een gevecht in de ruwe, berg achtige streken van de Himalaja. waar geregeld vervoer ’n ónmogelijke opgave is, doordat wegen en bruggen over de snel-stromende riviertjes ontbreken. Vanaf 1959 heeft India onder leiding van de minister van defensie Krisjna Me non hard gewerkt aan de verbetering van de militaire sterkte aan de Noord- Oost-grens, die door China wordt be dreigd. Zowel in Amerika als in Rus land zijn transportvliegtuigen aange schaft, die in noodgevallen eenheden snel naar bedreigde plaatsen kunnen brengen. De bewapening van de grens troepen is gemoderniseerd. Tijdens de oorlog 'is door een Deense illegale strijder, Preben Frank met me dewerking van twee professoren van Ko- penhagens Historisch Musseum, ’n film opgenomen die het leven in de oertijd reconstrueert, een periode van de ijs tijd tot 200 jaar na Chr„ kort nadat de Vikingen hun plundertochten begonnen. De film moest in het geheim op het plat teland worden gemaakt, met medewer king van amateurs, die er evenals Frank alles aan gelegen was om uit banden van de Duitse bezetter te blijven. Kort na de oorlog toen de(kleuren) film in Zweden ontwikkeld en gemon teerd was en daar reeds met succes werd vertoond, overleed Frank. Zjjn vriend William Haste, een reeds bejaar- nam de exploitatie van de film op zich, die sindsdien onder de titèl „Twaalfduizend jaar geleden” over al in West Europa volle zalen heeft ge trokken. Sommige filmkeuringen heb ben bezwaren gemaakt, omdat er in een deel van het behandelde tijdsgewricht een tropisch klimaat in Noord Europa heerste zodat man de medespelenden nogal eens in Adam’s en Eva’s kos tuums door de Deense contreien ziet wandelen, maai' de Nederlandse film keuring heeft de film niet alleen het predikaat cultureel meegegeven, maar haar ook geschikt geacht voor alle leef tijden. Deze film, wordt donderdag mei in Zaal Haneriburg vertoond. In een besloten bijeenkomst in het r.k. vormingscentrum „Vinea Donvni” te Witmarsum is in tegenwoordigheid van mgr. P. A. Nierman, bisschop van Gro ningen, het werk van het landelijk co mité voor de nieuwbouw van deze in stelling officieel beëindigd, meldt de Lw. Courant. Daartoe waren de leden van dit comité naar Witmarsum geko men. Onder voorzitterschap van mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst heeft het zes jaren de financiering van het werk helpen bevorderen. Nu de nieuw bouw onlangs tot een goed einde is ge bracht door het gereedkomen van een paar zalen voor handenarbeid e.d. en een tweede slaap vleugel voor de gasten, beantwoordt de outillage volledig aan de taak die het centrum zich heeft ge steld. Bij het afscheid van het lande lijk comité waren tevens aanwezig de leden van bestuur en curatorium, die samen met de staf van „Vinea Domini” het werk van hét comité dankbaar heb ben gememoreerd. Een bijzondere verrassing vormde daarbij de mededeling van mgr. Nier man, dat aan de heer B. H. Lampe uit Sneek de onderscheiding van ridder in de Orde van St. Silvester is verleend. Door zijn jarenlange medewerking als lid van het landelijk comité en tegelijk van het curatorium van „Vinea Domi ni” heeft de heer Lampe in de ontwik keling van het werk van het centrum een aanzienlijk aandeel gehad en is hij de stichter, pater van Straaten, een grote steun geweest. Nog niet lang gele den was hij in het nieuws, toen hij het voorzitterschap van het r.k. Sociaal- Caritatief Centrum Friesland overnam van de heer J. K. Girisch. De thans 57- jarige Sneker zakenman is in een wijde kring gerespecteerd werker. Maandag 21 mei 's avonds 8 uur Ope- bare Verkiezingsvergadering CHU in „Ons Gebouw”. Sprekers: A. Ooster- hoff, burgemeester van Wonseradeel en M. Baaijens. Dinsdag 22 mei ’s avonds 7.30 uur in „Ons Gebouw” Amateurshow van Couponhuis H. F. de Grijs. Woensdag 23 mei ’s middags 3 uur Jaar vergadering Nieuwe Prov. Friese Ver eniging voor Ziekenverpleging in Ca fé Piso. Woensdag 23 mei Openbare bijeen komst Party van de Arbeid in foyer Amicitia. Aanvang half negen. Spre ker J. T. Veilenga van Leeuwarden en forum. Donderdag 24 mei 's avonds 8 uur in Zaal Hanenburg Vertoning van de Deense Cultuurfilm „12000 jaar ge leden.” Zaterdag 26 mei en 2 juni Seriewed- strijden Kon. Zeilver. „Sneek,”. Aanvang 2.15 uur. Taandag 28 mei 's avonds 8.30 uur Bui tengewone ledenvergadering Open bare Leeszaal en Bibliotheek in de Leeszaal. Dinsdag 29 mei. Ver. v. Gezinshulp „Sneek.” i-j—--->- Aere Perennius. Aanvang 8 uur. Donderdag 7 juni. Concert Leger Heils muziekcorps uit Engeland „De Kettering Band.” komen. Boxer-reu Be ris Woudklank W. Zeilma ker Drachten Z.G.; Boxer-teef BrigHta v. d. Woudklank D. ledema Leeuwarden Z.G. Deze beide honden, hadden ook een Successen Sneker K.C. En nu de successen van onze leden van de Sneker K.C. St. Bernard-teef telan” mevr. J. Zjjlstra-v. Leeuwarden U. kamp: er beste. Mevr. J. de Cloo-de Vries lid van de K.C. Sneek. Keurve de St. Bernards Barsoi-tecf ..Ma- ruschka van Freybourgh. mej. M. v. Erp Leeuwarden, U. met R.K. (reserve kampioen). Duitse-Herder-reu „Gouver neur v. d. Elfsteden” IJ. Besma Mart- gum U. Als deze reu niet buitengewoon aan alle eisen zou hebben voldaan, had hij bij deze „zware” concurrentie zijn U niet kunnen halen; er waren inderdaad schitterende D. Herders met „Gouver neur” in de ring. Collie-reu .Merrick 'v. d. Blonde Duinen” E. Faber, Bozum G. Wij waren echt teleurgesteld over de ze kwalificatie en ook voor de heer en mevr. Faber was t niet leuk daar deze prachtige Collie voorheen reeds enige malen 'n U. heeft gehad. Collie-reu de journalist, „Fries” D. Schilstra, IJpecclsga G. fi,rn Deze hond is pas een jaar oud en moet dus

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1