Enige Friese caravan-industrie ontstond eigenlijk toevallig E AQENDA^J Aankoop leeszaalgebouw door de gemeente straks in de Raad Verdere inrichting Industrieterrein tussen Oppenhuizerweg en Rijksweg 43 IJLST W YM BRITSER A DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 117e jaargang no. 45 Maandag 4 juni 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 en Nationaal Orgel-impro- visatieconcours te Bolswaï’d Compensatie huurverhoging Kinderbijslag, AOW AWW hoger Succesvolle week voor volleybalvereniging RKVC Snel groeiende belangstelling voor fraai en degelijk product --- Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Clandestiene zender opge spoord Voorschotuitkering op melk verhoogd Voorschot van miljoen voor kunstijsbaan in Heerenveen Openingswedstrijd Sneeker Zeilclub nu geslaagd Voor de derde maal „Een uur Kerkmuziek 8 SNEEKER NIEUWSBLAD ge- aanlegkosten J.N. aan- J.N. van Hogere verkoopprijzen. De verkoopprijzen dienen zodanig te Bij de aanleg en verkaveling die nu is gekozen, is echter ook rekening gehou den met de gebleken behoefte aan meer industrieterrein voor kleinere bedrijven. Terreinen dus met een minder grote diepte dan in het oorspronkelijke plan beschikbaar zouden komen. B. en W. onzer gemeente stellen de Raad voor in principe te besluiten tot aankoop van het leeszaalgebouw aan de Marktstraat, dit daarna te verhuren aan de vereniging Openbare Leeszaal en Bi bliotheek en het een eenvoudige verbou wing te doen ondergaan. practische mogelijkheden, ook al vergde het veel meer werk. Elke caravan van dit bedrjjf is uitgerust met een reminstal- latie ook al eisen de voorschriften dit niet. ,,Je kunt ’n rem nooit missen,” zegt de heer Reitsma. De ervaring heeft mjj dat geleerd. Ik kwam eens van ’n berg over een bochtige weg. Om ’n hoek zag ik opeens dat er ’n gesloten spoorwegover- T.e.m. donderdag 7 juni iedere avond te 7.30 uur film: Spartacus Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POi 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS De omvang en de indeling van de be nodigde ruimten zal t.z.t. door partijen in onderling overleg worden vastgesteld. Voor de verhuring van de nieuwe ruim ten - waarbij de inrichting buiten be schouwing blijft daar dit door de vereni ging moet geschieden - zal de gemeen telijke subsidieregeling zo nodig opnieuw worden bezien. Het leeszaalbestuur en de Ledenverga dering hebben dit voorstel geaccepteerd. Dit komt er dus op neer, dat de open bare leeszaal en bibliotheek geheel als zelfstandige instelling blijft bestaan en verantwoordelijk blijft voor de exploi tatie van de leeszaal en bibliotheek. Zodra de te bepalen koopprijs en hvur- som bekend zijn, zu’len E en W. de Raad een definitief voorstel doen toekomen. AMICITIA Het nationaal orgel-improvisatie con cours werd zaterdag te Bolsward in de Martini-Kerk gehouden. Dit was voor de eerste maal dat in Nederland een derge lijk concours werd uitgeschreven, want het orgelconcours, dat al enige jaren in Haarlem gehouden wordt, is meer inter nationaal gericht. Hieraan mag lan ook slechts door één Nederlander worden deelgenomen. Voor het concours te Bolsward hadden De regering heeft het advies van de Stichting van de Arbeid over de huur- verhogingscompensatie voor de sociale uitkeringen overgenomen. Hierdoor zullen na het van kracht wor den van de huurverhoging de kinderbij slagen worden verhoogd met 1 cent per dag voor het eerste t.e.m. het derde kind en met 2 cent per dag voor het vierde en volgende kinderen. De .AQW-pensioenen voor gehuwden en de AWW-pensioenen voor weduwen met kinderen worden verhoogd met 84,- per jaar, de AOW-pensioenen voor onge- huwden en de AWW-pensioenen voor we duwen zonder kinderen met f 78,- per jaar. De ongevals- en inval iditeitsrenten en de daarop verleende toeslagen gaan met 7% pet omhoog. De lonen en uitkeringen ingevolge de complementaire soc. voor- zièriingen zullen worden verhoogd met f 2,25 per week. Dit laatste geldt echter niet voor die uitkeringen, die in een per centage van het- vroegere inkomen zijn uitgedrukt. In die gevallen wordt name lijk als verhoging een percentage gege ven dat evenredig is aan 2,25. De toeslag op de uitkeringen op grond van de wet buitengewoon pensioen 1940- 1945 en de wet buitengewoon pensioen zeelieden-oorlogsslachtoffers 1947 zal, na het van kracht worden van de huurverho ging met 3 pet. worden verhoogd. mee gemoeide uitgaven wordt tussen de gemeente en de vereniging een nadere regeling getroffen. Voor recreatie in dit industriegebied is een terrein gereserveerd waarop een grasveld kan worden aangelegd, waar de jongere employé’s zich in de werkpauzes bjj goed weer met eenvou dige beoefening van sport e.d. kunnen vermaken. Indien de gemeenten t.b.v. de uitbrei ding van het stadhuis over het gebouw gaat beschikken, zorgt zij voor het be schikbaarstellen óf in een gedeelte van het uitgebreide stadhuis ói op een andere plaats <an de Marktstraat van een ruim te voor leeszaal, jeugdleeszaal en biblio theek, Jie wat omvang en indeling betreft voldoet aan de op dat ogenblik voor een dergelijke inrichting te Sneek rede.ijk te stellen eisen. Op het donderdag jl. gehouden NKS Volleybaltournooi in Groningen heeft het eerste team van de heren de le prijs gewonnen. Het tweede team kwam ook al goed voor de dag en won de 2e prijs. Het was voor de heren van RKVC toch al een succesvolle week, omdat het op zaterdag 26 mei is gepromo veerd naar de overgangsklas. Dit na de belangrijke promotiewedstrijden in Drachten tot een goed einde te heb ben gebracht. Het team dat voor deze mooie prestatie heeft gezorgd, bestond uit de spelers: H. Rolsma, O. Monsma, J. Smit, D. Po+ma, Ch. van Beusekom, J. van der Zee en Fr. Portiek. meer zwervend leven, 15% bestaat uit ge pensioneerden en slechts 1% gebruikt de caravan om er in de vakantie mee op reis te gaan. In samenwerking met de rijkspolitie te Drogeham hebben opsporingsambte naren van PTT woensdag 30 mei 1962 de clandestiene zender „De Oude Vodden man” ingerekend. Daarbij werd proces-verbaal opge maakt tegen de 34-jarige landarbeider W. v. d. B. te Harkema-Opeinde (gem. Achtkarspelen)Ook zijn moeder, de 53- jarige H. v. d. B-A. werd geverbali seerd. Woensdag 6 juni. Alg. Ledenvergadering Sneker Cantatekoor in Hotel De Wijn berg. Aanvang 8 uur. Donderdag 7 juni. Concert Leger des Heils muziekcorps uit Engeland „De Kettering Band” in de Martinikerk. Toevallig. De Friese cara vanindustrie van de heei Reitsma is eigenlijk toevallig voortgeko men uit de Engelse en door min of meer toevallige omstandigheden. De lieer Reit sma, wiens naam ’n bekende klank heeft in de wereld van de woningbouw-ieder- een kent tenminste de naam van de Reitsma-woning - kocht r. jaar of zes ge leden een huisje op wielen, een Engelse aluminiumcaravan. Hij trok ermee achter zjjn zware wagen naar Duitsland, Bel gië en Luxemburg maar was niet te vreden. „Als je er harder mee reed dan vjjftig, werd het levensgevaarlijk,” zegt de heer Reitsma, die precies op de hoogte van wat comfort betekent - behal ve over de wegligging, ook niet tevreden was met de indeling. Hij begon te experimenteren en te ver beteren, ontdekte dat het onderstel niet deugde, dat er te weinig verband in de hele carrosserie zat en hield tenslotte een verbeterde caravan over, die hem rog altijd niet beviel. Toen hij de hele zaak nogeens bekeek, Kwam hi; tot de conclu sie dat hij de caravan met de kwaliteiten, die hij verlangde nergens zou kunnen ko pen en hem dus zelf moest bouwen. Dat feit leidde tot de stichting van het bedrijf dat nu naarstig groeit. Er werd uitge breid geëxperimenteerd met chassis mo del en wegligging. Toen de eerste cara van gereed was, volgden nieuwe proeven. De heer Reitsma haakte zijn caravan ach ter de auto en reed er enige honderden ki lometers in rond, soms met snelheden tot honderdentwintig kilometer per uur. De caravan moest zowel voor trektochten als voor een vast kamp in alle opzichten vol doen. Er werd verbeterd wat hem niet aanstond en zo kwam de eerste echte Reitsma-caravan tot stand, gebouwd op ’n buischassis, uitgerust met autowielen en met het lantaarndak dat nog geen enkele caravan had en uitstekende ventlatiemo- gelijkheden bood.Het werd aangebracht in alle caravans van dit bedrijf om de zich twaalf deelnemers gemeld. Na een voorselectie te Utrecht bléven er vjjf or ganisten over n.l. Huub ten Hacken, Vught, Kees van Houten, Helmond, Nico van den Hooven, Den Haag, Bert Mat ter, Zutphen en Tom Peelen, Amsterdam. Als reserve was aangewezen H. de Jcng, Delft, maar die kwam niet in aanmer king, aangezien er geen uitvaller was. Prof. Hendrik Andriessen uit Den Haag had twee thema’s geschreven. Gevraagd werd een koraalmelodie te harmoniseren en hierop (als 2e punt) een bewerking te improviseren. Het 3e onderdeel be stond uit het improviseren van een Fan tasie en een Fuga op het tweede the ma. De uiteraard nogal wisselende presta ties werden door het talrijke publiek, waaronder een groot aantal musici, met aandacht gevolgd. De jury, bestaande uit de organisten Cor Kee, Zaandam, Piet van den Kerk- hoff, Rotterdam en Albert de Klerk, Haarlem, wees als eerste prijswinnaar aan Nico van den Hooven. Tweede werd Tom Peelen. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs J 3, per halt jaar. Franco p. post i 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De minister van landbouw en visserij heeft besloten de voorschotuitkering aan melkveehouders in het kader van de ga rantieregeling 1961-1962 voor melk ten laste van het Landbouw-Egalisatie- fonds te verhogen van f 1, per 100 kg melk plus f 0,25 per procent vet tot res pectievelijk f 1,50 en f 0.37. Het steeds lopende voorschot op de melkprjjsgarantieuitkering wordt hier door van circa 2 cent gebracht op circa 3 cent pei kg. Voorts merken B. en W. nog op, dat aan de zuidwestzijde van de insteekha- ven een openbare los- en laadkade is ontworpen ter lengte van 100 meter. De met de verdere uitvoering van het thans overgel^gde plan gemoeide kos ten worden geraamd op 1.728.700.-. Vermeerderd met de bedragen van de reeds beschikbaar gestelde kredieten voor het uitgevoerde gedeelte bedragen de totale aanlegkosten derhalve 2.590.855.-. Voor de vaststelling van de verkoop prijzen van de uit te geven gronden die nen deze kosten te worden verhoogd met de waarde van de in beslag genomen maagdelijke grond, met inbegrip van de aan de pachter toe te kennen scha deloosstellingen en verder met de ver schuldigde som voor uitkoop van de gronden uit het waterschap en het te verwachten renteverlies. De totalein vestering zal na deze verhogingen rond 3.662.500.- bedragen. De Gemeenteraad heeft in totaal reeds 862.155. beschikbaar gesteld voor het gereedmaken van een gedeelte van dit terrein. Voorts is nog een afzonder lijk krediet verleend voor de verdere aanleg van het hoofdbuizennet voor water en het plaatsen van een aantal brandkranen. De uitvoering van dit gedeelte van het plan nadert thans de voltooiing terwijl de hier beschikbaar gekomen bouwterreinen intussen vrijwel geheel zijn uitge geven of voorlopig gereserveerd. In verband met de onverminderde vraag naar bouwgrond in deze omgeving en het feit, dat enkele industrieën, waarvan aanvragen zijn Ingekomen, over vrjj grote terreinen wensen te beschikken, is het noodzakelijk thans het resterende gedeelte van de tot industrieterrein bestemde gronden, waarin de insteekhaven is geprojecteerd in gereedheid te brengen. In de e.k. raadsvergadering komt daarom een voorstel van B. en W. aan de orde voor dit doel een krediet beschikbaar te stellen van 1.728.700.-. Gedeputeerden hebben de Friese Staten voorgesteld de stichting Noord-Neder- landse Kunstijsbaan te Heerenveen een renteloos voorschot van één miljoen gul den te geven om te komen tot de oprich ting van een kunstijsbaan te Heerenveen. Zij zijn van oordeel dat er in het noorden behoefte is aan een kunstijsbaan en dat Heerenveen gunstig ligt: goede spoorweg verbindingen en op de kruising van twee belangrijke rijkswegen. De stichting heeft aan de gemeente Heerenveen hetzelfde verzoek gedaan en aangenomen wordt dat ook de Heeren- veense raad spoedig en voorstel te be handelen krijgt om een renteloos voor schot van één miljoen beschikbaar te stel len. Het benodigde overblijvende miljoen hoopt men renteloos van particuliere or ganisaties te krjjgen. In de toelichting van Gedeputeerde Staten wordt met geen woord gewag ge maakt van de plannen, die er t.a.v. een kunstijsbaan in Leeuwarden en Gro ningen bestaan. De wijze waarop dit gedeelte moet worden aangelegd is bjj B. en W. een punt van ernstige overweging geweest, zo schrijven zjj in de toelichting. Met name voor wat betreft de grootte en de situering van het havencomplex. Na nadere voorlichting hierover zijn zjj tot de conclusie gekomen, dat met een eenvoudiger oplossing kan worden vol staan dan aanvankelijk was ontworpen. In de eerste plaats is gebleken, dat lig ging aan grootscheepsvaarwater slechts voor een gering aantal bedrijven nood zakelijk is en voorts heeft de ervaring geleerd, dat nieuwe industrieën veelal over een aanzienlijke oppervlakte ter rein wensen te beschikken. De mogelijk heid grote terreinen beschikbaar te stel len zou hier echter niet meer aanwezig zjjn, indien het oorspronkelijke plan tot het graven van ’n insteekhaven met ’n zijarm evenwijdig aan de Oppenhuizer weg zou worden uitgevoerd. gang was, waarvoor 3 auto’s stonden te wachten. Ik moest snel afremmen en als ik toen een ongeremde caravan had ge had, had ik de andere auto’s doorge drukt tot op de spoorrails. Grondigheid is het kenmerk geworden van het Drachtster product, dat-in tegen stelling tot vele andere- compleet met watertank en pomp, met volledige, smaakvolle inrichting op de markt wordt gebracht in een smetteloze af werking. Die eigenschappen hebben er toe geleid dat de caravan uit Drachten gegroeid uit liefde voor een jonge sport en tot stand gebracht met vakmanschap, in een paar jaar tijd zo populair is ge worden, dat de jaarproductie 1962 reeds voor het seizoen begon, vrijwel is uit verkocht. In de uitvoerige toelichting schrijven zij, dat de leeszaal die gedurende een lange reeks van jaren in een behoefte heeft voorzien en heilzaam werk heeft verricht, niet meer kan voldoen aan de andere en soms zwaardere eisen welke thans worden gesteld. Zo is bijv, de me thode van uitlening niet aangepast aar de eisen waarin ze tegenwoordig moet vol doen en ontbreekt ook eer jeugdleeszaal of een afdeling welke speciaal voor de jeugd is ingericht. In de laatste jaren is wel getracht in de bestaande situatie verbetering aan te brengen en zijn er o.a. enkele keren plan ner voor het maken van een jeugdlees zaal ontworpen, doch deze konden om verschillende redenen niet tot uitvoering worden gebracht. Thans zijn er wederom plannen in overweging. He overleg -’at hieromtrent door de gemeente met het bestuur van de vereniging is gevoerd, heeft echter tot. de vraag geleid of met betrekking tot de lokaalvoorziening in de leeszaal geen stappen van verder strek kende aard moeten worden genomen. Te meer omdat het bestaande gebouw steeds groter uitgaven voor onderhoud gaat vragen, en tevens omdat nog altijd de mogelijkheid bestaat dat de gem. t.ltt. in verband met de uitbre-'ding oan het stadhuis over het gebouw moet kunnen beschikken. Naar aanleiding daarvan hebben B en W. een voorstel aan het leeszaalbestuur gedaan, dat in grote lijnen op het volgen de neerkomt. De vereniging verkoopt he: gebouw aan de gemeente voor een nog nader overeen te komen koopsom, welke, mdien partijen het hieromtrent niet eens kunnen vorden door wederzijds aan te wijzen deskundi ger zal worden vastgesteld. Het gebouw zal daarna aan de vereniging worden verhuurd voor een tussen partijen over een te komen huurprijs. Bij verschil van mening hieromtrent zal deze eveneens door op dezelfde wijze aan te wijzen des kundigen worden bepaald. Teneinde de inrichting van het gebouw gedurende de tijd dat hierin de leeszaal nog gevestigd is, beter dan tot nu toe aan haar doel Le doen beantwoorden, zal van gemeentewe ge een plan voor een eenvoudige verbou wing worden opgemaakt. Voor de hier- In Nederland is in de afgelopen vijf jaar het aantal caravans oftewel com fortabele zomerhuisjes op wielen, vervijfvoudigd. Meer dan vijftienduizend gezin nen trekken in weekends en vakanties de vrijheid tegemoet met de caravan, de ze week naar zee omdat de zon .r.hjjnt, de volgende week naar het bos omdat het weer is te wandelen. En, het aantal caravanenthousiasten gaat snel omhoog. Aan deze voor Nederland nog jonge sport „caravanning” enige toevallige omstan digheden en aan ondernemingsgeest dankt Friesland een bloeiend bedrijf, de caravanindustrie van de heer Reitsma te Drachten. Hoewel dit bedrijf pas een jaar oud is heeft het al bekendheid tot buiten de grenzen van ons land, dank zij het feit dat de heer Reitsma weliswaar .iet een van de eerste bedrijven in Ne derland stichtte, maar wei met een oerdegelijk, sierlijk en in alle opzichten doordacht product op de markt kwam, waar zelfs deskundigen direct van op keken en waarvoor de belangstelling groter is dan de overigens steeds groeiende productie van deze eerste en enig caravanindustrie in dit gewest. Zoals de naam al doet vermoeden stamt de caravan van de overkant van het Ka naal. Engeland ging al in het begin van deze eeuw de aloude waonwagen een ifjeuwe functie geven in het vlak van toe risme en weekendrecreatie. Ih 1907 werd er al een Caravanclub opgericht - in Ne derland precies een halve eeuw later- en nog altijd is Engeland de natie met het grootste aantal caravans, namelijk meer dan 200.000. Daarvan worden er echter slechts bijna 40.000 gebruikt voor reizen en trekken. Zeker zeventigduizend stuks worden permanent bewoond door onge veer 150.000 personen en de rest staat op vaste standplaatsen voor weekenders oi voor mensen die 'szomers buiten de stad willen leven. Terwijl de Engelse cara vanindustrie een jaarproductie van om streeks 40.000 stuks op de markt brengt is ook in Amerika de caravan reeds lang gemeengoed geworden. In de Verenigde Staten kan men echter beter van, huizen op wielen inplaats van over caravans spreken; over huizen met televisie, ijs- kast en open haard, compleet gemeub1 - leerd en slechts te verslepen met 'n zwa re truck. Daar moeten rond 500.000 fami lies in dergelijke wagens die men trai- j Iers noemt- leven, waarvan echter 45% i totdat er genoeg geld is om een huis te kopen. Omstreeks 35% leidt een min of i Foto: Zo worden de Reitsma-caravans gebouwd met toewijding en vakman schap. worden geregeld, dat de totale op brengst genoemde investering dekt. Het bljjkt daarbij, dat de voor de reeds uit gegeven terreinen tot nu toe gehanteer de verkoopprijzen niet meer kunnen worden gehandhaafd. In de eerste plaats wegens de hogere kosten van lo nen en materialen en voorts doordat de zakking van de ondergrond door de op- spuiting zodanig is, dat met een grotere zandaanvoer rekening moest worden gehouden. Bjj het bepalen van de prijzen voor de bouwterreinen hebben B. en W. over wogen, dat het gewenst is enig onder scheid te maken naar de meer of min der gunstige ligging der verschillende complexen. Daarbij zjjn de aan de in steekhaven gelegen terreinen in eerste instantie het hoogst gewaardeerd. Voor de overige terreinen is onderscheid ge maakt tussen de minder diepe voor de kleinere industrieën, de terreinen welke uitzicht hebben op rijksweg 43 en de overige gronden. Voor een hogere prijs voor de minder diepe is aanleiding ener zijds omdat deze voor de gemeente meer kosten van straataanleg c.a. veroorza ken en anderzijds omdat bij bebouwing van de terreinen met een grotere diep te door de kapers relatief meer kosten moeten worden gemaakt voor bestratin gen op de terreinen. Verschillende gedeelten van het reedgekomen terrein zjjn reeds ver kocht en verder zjjn er enkele terrei nen tegen een bepaalde prijs in optie gegeven. De opbrengst hiervan be draagt 1.068,030.-, terwijl bij verkoop van de overige terreinen tegen de voor gestelde prijzen een opbrengst wordt verkregen van naar raming 2.638.279.-. Hierdoor kan een sluitende exploitatie worden verkregen. De wedstrijd waarmee de SZC op Hemelvaartsdag het nieuwe seizoen zou openen, maar die wegens het slechte weer werd afgelast, is nu gis teren gehouden. Thans was het weer stukken beter. Nog wel (oud, maar veel zon en een mooie Noord-Noord- westelijke koelte. Het aantal deelnemers (53) was ook bevredigend en daar de uitgezette zandloperbaan een flink kruisrak be vatte, waarop veel strijd is geleverd, en er bovendien veel toeschouwers waren, slaagde de wedstrijd naar wens. De uitslag is: Gemengde klasse: 12 deeln., 1. Henk Bakker jr., 2. Gerard Steegstra, 3. C. Kuiken, 4. G. Wuring. t Flitsklasse: 6 deeln., 1. Erik Delden, 2. Piet Boersma. 16 m2 klasse: 12 deeln., 1 Th. de Haan, 2. B. J. Graatsma, 3. U. Bakker, 4. A. J. Sminia. Topklasse: 4 deeln., 1. Th. Aukema, 2. Steven Ruiter jr. Vrijheidsklasse: 11 deeln., 1. Wim van den Heuvell, 2. D. C. van Delden, 3. Ellen Zijlstra, 4. H. v. d. Meer. Regenboogklasse: 8 deeln., 1. J. de Wilde, 2. J. Alberda, 3. Tom Zwart. Nog opgemerkt wordt, dat het in dit stadium niet mogeliik is een voorstel te doen betreffende beschikbaarstelling van bedragen voor de verdere aanleg an hoofdleidingen voor gas en water. Jr zjjn vrijwel nog geen gegevens be schikbaar over de toekomstige behoefte. Lodra meer gegevens dienaangaande ekend zjjn, zullen B. en W. een voor- siel tot het voteren van de benodigde k. edieten bjj de Raad indienen. Over het thans uitgewerkte plan dat op enkele punten afwijkt van het oor spronkelijke ontwerp, waarover inder tijd overeenstemming is bereikt met het gemeentebestuur van Wymbritsera- deel, is nader contact met dit gemeen tebestuur opgenomen. Onttrekking aan openbaar verkeer Ter uitvoering van het plan zal een in onze gemeente gelegen gedeelte van de Oppenhuizerweg ter plaatse van de te graven insteekhaven aan het openbaar verkeer moeten worden onttrokken. Een desbetreffend voorstel kan echter eerst worden behandeld, nadat de belangheb benden in de gelegenheid zijn gesteld hun eventuele bezwaren tegen de ont trekking bij de Raad in te dienen. Als grondprijzen voor het onge veer 333.485 m2 grote nieuwe terrein worden voorgesteld 9.-, 11.-, 12.- en 13.- per m2, of een jaarlijkse grond rente van resp. 0,45, 0.55, 0.60 en ƒ0.65 per m2. B. en W. vragen mach- ting tot e.e.a. over te gaan. Door de Commissie Kerkconcerten van de plaatseljjke afdeling „Jeugd en Muziek” werd gisteravond voor de der de maal „Een uur Kerkmuziek” gege ven in de Zuiderkerk, waarvoor veel be langstelling bestond. Medewerking verleenden het Sneeker Cantatekoor, onder leiding van Bram Feenstra, J.W. Boejjenga, orgel, Ae. Kuiper, bariton en Dick de Vries, hobo. Het programma vermeldde werken van Johann Gottfried Walther, J. S. Bach, G. B. Pergolesi, F. Mendelssohn- Bartholdy, Anton Bruckner en César Franck. Begonnen werd met de Partita sopra „Jesu, meine Freude” van Walther. Dit bekende orgelwerk werd op verdienste lijke wjjze gerealiseerd door Boejjenga Aerde Kuiper zong het recitativo en de aria uit de cantate „fch habe genug” van Bach en de aria „Herr Gott Abra hams” uit het oratorium „Elias” van Mendelssohn, Hij wist met de vertolking veel eer in te leggen. Wjj denken hier bij vooral aan zjjn interpretatie van laatstgenoemde aria. Deze zanger, met zjjn sonoor bariton-orgaan en een flink volume, is de laatste tijd met sprongen vooruit gegaan. Diek de Vries bracht het vierdelige „Concerto” voor hobo van Pergolesi (met orgelbegeleiding van Boejjenga) ten gehore. Hij ontwikkelde een goede zangrijke toon, met name in he. adagio en in het andante. In de allegro’s echter was het samenspel nogal oneffen. Overigens een onderdeel dat spraak maakt op veel waardering. Het Sneeker Cantatekoor zong aller eerst drie a cappella-werkjes van Bruckner, waarna met „Psalm x50” van C. Franck, voor koor en orgel, besloten werd. De stukken van Bruckner („Ge bet” en „Jesu, Komm doch selbst zu mir”) werden met zorg en fraaie klank- geving vertolkt, waarbij de tenoren ech ter neiging hadden tot domineren. De verklanking van „Weihe” Locus iste”) stond op hoog peil, evenals de weerga ve van Franck s „Psalm L50”, een en ander onder de rustige en beheerste lei ding van Bram Feenstra. Op grond van deze overwegingen is daarom in het plan de haven verkleind en een parallelweg geprojecteerd even wijdig aan de Oppenhuizerweg t.b.v. de vestiging van kleinere industriële be drijven. Dit houdt tevens in, dat de Op penhuizerweg in dit plan niet meer doodloopt bij de insteekhaven. i - - s--

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1