Hogedrukgebied mag tijdens Pinksteren blijven logeren Wipfeesten starten op 13 juni Fusie van scholen te Jutrijp-Hommerts Waterpoort - krabbels WY M BRITS ERA DEEL IJLST BUITENLANDS OVERZICHT door Speurder i van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 117e jaargang no. 46 Donderdag 7 juni 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 Eindexamen Chr. Kweek school Prinses Beatrix was in Oppenhuizen Radio-opfiering „Bonifatius” Eindexamen Magister Alvinus Gymnasium i Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Subsidies uit Anjerfonds collecte 1961 P. v. d. Mark Gedeputeerde Faciliteiten voor burger luchtvaart voor Vliegbasis Leeuwarden Rustperiode in Algerije -r SNEEKER NIEUWSBLAD 'i reldpolitiek Pinksteren vaak koel.. Geslaagd voor A: Mej. A. Frankena, Barre leute achter ons. Het gemeentebestuur van Leeuwarden Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE PO£ 6 Telefoon 3005 (O 5150) b.g.g 4091. offi- Zou Het nieuwe skfitsje heeft zaterdagmiddag een proefvaart gemaakt op het Sneekermeer, waarbij het Over de afgelopen lente zouden wij he .1 wat narigheid kunnen spuien. Het lijkt ons beter om ons tot enkele van de meest markante bijzonderheden te be perken. merkte. Het betreft hief hét plantsoen tussen deze straten thans geheel is afgerasterd. de plaatseljjke niet in, welk Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS var. gerij; Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contrac* (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs J 3, per halt jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Dinsdagmiddag half vijf. Oppenhuizen ligt stil en verlaten in de bijna zomerse zonneschijn. Uit de richting Sneek komen enkele grote zwarte auto’s met op het nummerbord de letters A.A. Ze stoppen voor het hek van de hervormde pastorie en voor de verbaasde ogen van enkele toevallige voorbijgangers stapt uit één van de auto’s H.K.H. Prinses Beatrix met haar secretaresse. Jhr. ds. van Ey- singa had het bezoek bljjkbaar verwacht, want ds. en mevrouw stonden al in de deur om hun hoge gast te verwelkomen. Naar wij vernamen heeft de Prinses, die ’s middags in Dokkum het St. Bonifati- us-standbeeld had onthuld, gezellig met ds. en mevrouw in het tuinhuisje thee gedronken, terwijl later nog enkele ka mers van de pastorie werden bezich tigd. Daarna nam de Prinses hartelijk afscheid van de familie Van Eysinga. De „buorren” lagen er toen natuurlijk niet meer stil en verlaten bij. Heel „Top en Twel” was op een eind gelopen en on- d.r een hartelijk hoerageroep stapte de Prinses weer in de auto. Het bezoek had ongeveer anderhalf uur geduurd. Wat ons in het midden van de week al wel waarschijnlijk leek is, dat de tempe ratuur aangenaam kan worden, want de sterke aanvoer van koude poollucht kwam de afgelopen dagen tot staan. De zon staat binnen enkele weken al op het hoogste punt, zodat de z.g. „instraling” bjj zonnig weer groot is en het kwik over dag snel hoger kan stijgen, zoals wij de afgelopen dagen al aan de Ijjve mochten ondervinden. Pinksteren is dit jaar laat, maar dat zegt ten aanzien van het weer niets. In 1948 viel Pinksteren op 16 en 17 mei en het was zomers (26 graden). In 1954 was Pinksteren laat, namelijk 6 en 7 juni en het bleef bij 12 a 14 graden veel te koud. Je moet met zulke dagen geluk heb ben. Zo hebben wij eigenlijk ook met Pasen geluk gehad, want de warmste dagen van alle drie voorjaarsmaanden (20 gra den of iets hoger) kwamen dit jaar voor op de zaterdag vóór en de dinsdag na Pa sen. De Paasdagen zelf behoorden tot de meest zonnige van deze lente. Oosterlittens. voor B: de dames E. J. Gerritsma en H. C. M. Th. Leus, Sneek; en de heren H. Tromp, Sneek; S. J.- H. Veldman, Bolsward en Th. A. G. Witteveen' Leeu warden. moederen in beweging gebracht. En is ook nogal eens aanleiding geweest tot grappige opmerkingen. Zondag zaten een jongen en een meisje knus in de tuin te zonnen, tot een donkere vonden en aan de zorg van Poes toe vertrouwd, die, daar ze zelf net jon gen had gehad, zich met moederlij ke tederheid over het beestje ont fermde. Zij liepen elkaar alles ach terna, buiten en in huis. Dit laatste was nou niet zo heel erg naar de zin van mevrouw Douma, die de rommel kon opruimen. Zij besloten dan ook het eendje in een doos te zetten. He laas was dit niet naar de zin van Poes. Zij nam het eendje in de bek maar besefte niet dat ze daarmee het vonnis voltrok. Want jonge poesjes kunnen daar wel tegen, eendjes be slist niet. Zomervoorproefje? Nog meer dan ooit zullen wjj juist nu hopen, dat de zomer van 1962, zoals prof. Bauer verwacht, een warme zomer gaat worden. Dit zou dan vooral in juli en au gustus moeten zjjn. Maar wie weet of ju ni ons al een voorproefje zal geven. Het zou ons zeer welgevallig zjjn wanneer dit „proefje”, de eerste van dit jaar, juist tjjdens het komende weekeinde valt. Er zou dan een zesde mooie en zomerse Pinksteren, sinds 1945, aan de lijst kun nen worden toegevoegd, hetgeen over een totaal van 18 nog maar een derde is. Teveeb gevraagd is het zeker niet. Het nieuwe ijzeren podium over de Wip is al voor een groot deel geplaatst en a.s. woensdagavond 13 juni wordt met de feesten gestart. In het gevarieerde openingsprogram- ma, aangeboden door de N.V. Hero Con servenfabriek te Breda, treden o.m. op The Mounties, bekend uit de Rudi Car- rell-show. Jaren geleden waren er al mensen, die probeerde de bestaande scholen in Jut- rijp-Hommcrts bij elkaar te voegen tot één school, maar telkens kwamen er on overkomelijke bezwaren naar voren met het gevolg dat de drie scholen bleven be staan. In het afgelopen winterhalfjaar echter kwam een verzoek van de Geref. School te Hommerts bij de andere scho len of het mogeljjk was tot een iisie ie komen. De schoolbesturen hebben daar na ledenvergaderingen uitgeschreven en het vóorstel besproken en hoewel er na dien nog veel te doen is geweest, was het maandagavond toch zo ver dat in een op richtingsvergadering de puntjes ep de i. konden worden gezet. De C.V.O. school en c’e C.N.S. school te Hommerts on de C.V.O. school te Jutrijp vormen nu geza menlijk één schoolvereniging voor chris telijk nationaal schoolonderwijs. De fotowedstrijd welke het Actie Co mité georganiseerd heeft ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van V.V.V. en de opening van het informatiebureau aan het Martiniplein, heeft gisteren een aanvang genomen. In de etalages van ze ventig bjj het Comité aangesloten winke liers hangt een foto van oud-Sneek of een uit onze tijd. Het publiek kan nu ra den wat deze foto’s voorstellen, aan wel ke wedstrijd fraaie prijzen zjjn verbon den. Formulieren voor deelneming zjjn bij de betreffende winkeliers gratis ver krijgbaar. heeft, gesteund door het Provinciaal Be stuur, belangrijke landingsfaciliteiten we ten te verwerven voor de burgerlucht vaart op de Vliegbasis Leeuwarden. De Ministers van Defensie, Verkeer en Wa terstaat, Justitie en Financiën hebben aan de totstandkoming van deze regeling hun medewerking verleend. De facilitei ten zijn in de eerste plaats bedoeld voor zakenvliegtuigen, die in het bedrijfsleven een steeds grotere betekenis krijgen voor het binnenlandse en internationale ver keer. Het gemeentebestuur van Leeu warden ziet deze regeling dan ook als een nieuwe steun voor zijn industrialisa- tiepolitiek. De aanvragen tot het gebruik van het vliegveld kunnen worden gericht aan het gemeentebestuur, dat zorgt voor de lan- dingsvergunning, aanwezigheid van dou ane en andere vereisten. De openstelling (Van onze weerkundige medewerker.) De Pinksterdagen hebben ons wat het weer betreft de laatste jaren vaak te leurgesteld. In de laatste zeventien ja ren waren er zeven met uitgesproken slecht en regenachtig weer. Op vijf van deze zeventien Pinkster feesten was het zomers met temperatu ren tussen 24 en 28 graden. In 1953 was het zelfs met 27 a 30 graaen zeer warm. Geen wonder, dat wij een stille hoop koesteren dat het hoge drukcen- trum, dat ons in het begin van de week, via de Noordzee bereikte, ook in de ko mende dagen nog in de buurt zal blij ven. Nu zijn wij wat de temperatuur be treft gauw tevreden, want verwend zijn wij in het afgelopen voorjaar allerminst. Wanneer het overdag 20 graden wordt vinden wij het al zomers al is dit voor juni overdag vrijwel normaal. In deze vergadering werden tevens de nieuwe statuten besproken en goedge keurd, terwijl na de bestuursverkiezing nog de kwestie van de tweetaligheid werd behandeld. Van de bestaande scholen had alleen de C.V.O. school te Hommerts enige jaren geleden de tweetaligheid in gevoerd. Hoewel proeven hebben aange toond dat kinderen van tweetalige scho len beter naar voren komen dan die van eentalige scholen hetgeen ook in de vergadering naar voren werd gebracht, waren de voorstanders van „tweetalig heid” ver in de minderheid, zodat de nieuwe school eentalig wordt, ’t Bestuur wordt gevormd door de heren J.W. Nau- ta en S.W. de Boer van de voormalige Herv. school, H. Sj. Huitema en J. H. Nauta van de Herv. school te Jutrijp en O. Hofman, J. v, d. Valk en J. Boersma van de Geref. sbhool te Hommerts. Van de verleden jaar gehouden An jerfondscollecte in deze provincie is ’n bedrag van totaal 15.400.- uitgekeerd aan diverse verenigingen en instellin gen. Hiertoe behoren o.a. de Friese Chr. Plattelands Vrouwen en Meisjes hond, de Stifting Us Frysk Berneboek, de Kristlik Fryske Folksbibleteek, it Boun fan Fryske Kunstners, de mu ziekverenigingen „Euphonia” - Wom- mels, „Wilhelmina” - Oosterend, „Con cordia” - Gauw, „Eendracht maakt Macht” - Oudega-W., „Concordia” - IJlst, „Arpa” en „Harmonie” - Sneek; de Ned. Volkszang, afd. Sneek, het Chr. Mannenkoor „EDOZA”, Sneek; de zangverenigingen „Lytse Krêft” - Gauw, „Nije Moed” - Oosthem en „Euphonia” - IJlst; de Sneker Skots- ploech en de Krite „Wêz Dysels” te Nijland. In de eerste bijeenkomst van de Provinciale Staten 1962 van Friesland is dinsdag als gedeputeerde gekozen onze stadgenoot de heer P. v. d. Mark, die de heer S. Abbema, die geen Sta tenlid meer is, als zodanig voor de A.R. zal opvolgen. De heer Van der Mark is leraar en later directeur van de Rijks Land bouw Winterschool, thans de Rijks Landbouw Middelbare School, ge weest. Sedert enige jaren is hij inspec teur van het Landbouw Onderwijs in Friesland. Onze stad telt nu twee gedeputeer den. De andere is de heer H. M. Ger- brandij (C.H.), die werd herkozen. van de Vliegbasis betekent niet, dat nu ook geregelde lijndiensten mogelijk wor den. De toestemming wordt namelijk slechts gegeven voor zover militaire be langen zich hiertegen niet verzetten. Het Leeuwarder vliegveld werd voor de tweede wereldoorlog door een N.V. en met belangrijke steun van de Gemeente aangelegd. Tijdens de bezetting is het door de Duitsers als militair vliegter rein in gebruik genomen en belangrijk uitgebreid. Na de bevrjjding heeft de Ge meente het veld hersteld ten behoeve van het burgerluchtvaartverkeer. De K.L.M. nam Leeuwarden op in haar binnenland se luchtnet. Zij vervoerde in 1947 op het traject Amsterdam-Leeuwarden 13.000 passagiers en daarmee was deze lijn de op één na drukste in het binnenland. In 1950 werd het vliegveld als militaire vliegbasis door het Rijk gevorderd. De tweede avond op 16 juni wordt aan geboden door Albert Heyn en verzorgd door het Albert Heyn muziekcorps uit Zaandam dat ’s middags eerst met de volledige drumband - samen 120 man - een mars door de stad maakt. Deze mars begint om kwart over twee in de omge ving van de Parkstraat en eindigt plm. drie uur, waarna de muzikanten een be zoek brengen aan het Fries Scheepvaart museum. Vóór hun optreden wordt hnn ’s morgens echter eerst door het Actie Comité een boottocht aangeboden, ’s Avonds geven ze dan nog een populair concert op het Wip-podium. Evenals in de vorige jaren vangen de programma’s aan om 8 uur en eindigen ze plm. kwart over tien. Dc fotowedstrijd. Aan de Chr. Kweekschool alhier slaagden voor het examen voor onder wijzeres): Mej. J. Dijkstra en mej. T. Dijkstra, Terzool; mej. A. de Groot, Rauwerd; S. de Jong, B. J. Teule en Th. Tuin- stra, Heerenveen; J. H. Meinders, Em- meloord; J. S. ten Cate, Bolsward; Th. Dijkstra, Burgwerd; A. Groenewold, Balk; J. Nauta, Idsegahuizen; mej. H. Postma, Schraard.-mej. P. Riemersma, Workum; G. Runia, Sondel; mej. G. J. Schilstra, Scharl; mej. G. Stegenga, Wijckel; W. Stegenga, Balk; mej. K. Visser en mej. R. de Vries, Warns; mej. T. Zeilstra en W. O. Santema, Scharnegoutum; mej. A. L. Vlagsma, Bolsward; mej. G. Bakker, mej. G. Jongedijk, mej. A. L. Banning, mej. J. A. Eringa, mej. N. Kuperus, mej. B. M. Offringa, allen te Sneek. Heerenveenster skütsje als tegenstander fungeerde. Het nieuwe tuig staat prima en het geheel maakt een uitstekende in druk. De prestaties waren ook zeer be vredigend zodat er voor de komende wed strijden zeker reden is voor - zij het voor eerst een gematigd - optimisme. Met de verkoop van de loten voor het aankoop- en onderhoudsfonds is gisteren gestart. Ze zullen huis aan huis worden aangeboden. Een aanbeveling tot kopen lijkt ons overbodig. Zo bleef mei overdag recordkoud. Het gemiddelde maximum kwam in De Bilt op 13.6° C en het record sinds 1848 be droeg 14.1° C in mei 1902 gemeten. Verder was het in De Bilt met 135 tegen normaal 211 uren zon op een na de meest sombere mei. De kachel heeft dit voorjaar tot begin juni vrijwel onafgebroken moeten bran den, hetgeen eveneens een zeldzaamheid is. Niet alleen mei maar ook april en maart gaven veel te lage temperaturen en te weinig zon te zien. Over de laatste 100 jaren was alleen de lente van 1888 iets kouder en de lente van 1937 iets somberder. Het visseizoen is aangebroken en nu blijkt weer eens hoeveel jeugdige en thousiaste vissers er zijn. In lange slierten zitten ze langs de vaart, ge- f' heel verdiept in de dobber. Hun vis- serslatijn is nog niet zo heel erg uit gebreid, maar toch kunnen ze er al aardig mee overweg. Een van jongetjes, die aan de Zwette stond te vissen, antwoordde op de vraag van een vriendje hoeveel hij er al had ge vangen: „Must mar es sjen, ik kin se net mear telle....” En dan moet U weten dat hij welgeteld vijf minuten bezig was. Tiisdei tojoun binne yn it Sweachter iepenlofttheater de opnamen makke foar de radio-opfiering fan it tredde bidriuw fan „BONIFATIUS,” in his- toarysk spul yn trije bidriuwen fan Fedde Schurer. Dit harkspul wurdt üt- stjürd yn it ramt fan de Bonifatiusbi- tinking fan dizze wike. It is de earste kear dat der troch de lieding fan de Fryske’ ütstjüring in harkspul yn de iepen loft opnommen wurdt. De studio yn Grins jowt net genóch akoetyske m.iogllkheden om de scènes fan „Boni fatius”, dy’t yn de bosk spylje, goed op de ban to krijen. Foar de rolbisetting is in kar dien Ut de béste fryske ama teur- en semibiropsspylders. De ynliedende musyk ta dit tredde bidriuw waerd skeaun troch Bernard Smilde. Ek dizze musyk is fannewike troch it Frysk Orkest finder lieding fan Bram Feenstra spile en troch de R.O. N.O. opnommen. It Slotkoar wurdt son- gen troch it Grouster Koar mei orkest- bigelieding. De skriuwer skreau in gearfetting fan de ynhald fan de earste beide bidriuwen en in ynlieding op it tredde. Dizze tekst stiet oan it bigjin fan de ünder- skate scènes. De ütstjüring fan dit pro gramma bigjint freedtojoun yn it R.O. N.O. programma om tweintich fo.gr sawnen. De uittocht uit Algerije houdt aan. In één maand zijn honderdduizend perso nen gevlucht, maar het is wel opmerke lijk, dat er behalve de vluchtelingen en het geheime leger ook groepen zijn on der de Europeanen, die zi*h aan het geheime leger weten te ontworstelen en met het voorlopig bestuur contact heb ben gehad om te informeren of er voor hen nog plaats was in het nieuwe Al gerije. Van de F.L.N. hebben zij het volmondige antwoord gehad, dat die plaats openstond, dat de Europeanen zelfs gewenst waren. Het schijnt de Eu ropeanen er voornamelijk om te doen te zijn te weten te komen of zij zich ook politiek zullen kunnen organiseren en uiten, en of er een speciale positie te verkrijgen zou zijn voor steden met een grote Europese bevolking. De geruchten van tegenstellingen tus sen onderdelen van het geheime leger zou men kunnen verklaren door de wens de burgerlijke elementen van de Al- inse Europeanen dan toch maar een nieuwe positie in het nieuwe Algerije te aanvaarden en de vrees van ex-ko- lonels, die op het verkeerde paard heb ben gewed en nu alle grond onder hun voeten zien wegzinken. Hoe het zij, wanneer het tussen F.L.N. en het geheime leger tot een zekere ontspanning komt, bewijst het toch, dat de Franse overheid in deze kwestie wel heel weinig van haar prestige heeft kun nen handhaven. Komt het tot een goed einde, dan gaat het toch ten koste van het prestige van De Gaulle. Europa en De Gaulle. De Gaulles aandacht is geheel van Al gerije afgewend. Die zaak is voor hem afgehandeld. Europa en de grote we- hebben nu zijn volle aan dacht. Dat is op de jongste persconfe rentie enkele weken geleden al geble ken. En dat is ook naar voren geko men bjj zijn gesprekken met Macmil lan, de Engelse premier, die het af gelopen weekeinde De Gaulles gast is geweest. Het voornaamste onderwerp van ge sprek is ongetwijfeld Engelands toe treding tot de E.E.G. geweest. De Fran se commentaren zjjn bijzonder optimis tisch. Engeland is welkom in Europa mits het geen uitzonderingspositie zal innemen en het is bepaald niet waar, dat Frankrijk Engelands toetreding wil blokkeren. Engeland zal echter moe ten kiezen: of volledig de spelregels van het verdrag van Rome, of vasthouden aan de voorkeursrechten in het Geme nebest. Van deze laatsten heeft Enge- Een van onze groentehandelaren heeft momenteel een prachtige ge sorteerde groentevoorraad in de eta lage staan. Sla- en snijbonen, schit- terende bloemko- '"'N leh, zodat het wa ter Speurder om de tanden liep. By het zien van de pryzen schrok hy evenwel. De groen te is nog lang niet De poes van de familie Douma uit de jachthaven heeft een paar dagen liefderyk een jong eendje verzorgd. Havenmeester Douma had het, ver laten door moeder eend en nog te klein om voor zich zelf te zorgen, ge- wolk de idylle kwam verstoren. Het meisje was echter niet uit het veld geslagen en riep verheugd: „Kijk, daar schijnt de zon nog,” waarop de jongen antwoordde: „Ja, loop er maar gauw heen...” De gemeente schy'nt de smaak te pakken te hebben. Na een oostzóne verschijnen er nu ook al concentra tiekampen, zoals een van de bewoon sters van de Vesperstraat puntig op- 2-1— liet betreft liter het grote dat Een uiterst onoverzichtelijke toe stand heerst in Algerije, merkwaardi gerwijze juist door het intreden van een onverwachte rustperiode, een soort sta ken van het vuren, dat het geheime le ger heeft afgekondigd en dat op het ogenblik van schrijven weliswaar is af gelopen, maar dat toch nóg geen plaats heeft gemaakt voor nieuwe moordpar tijen. Frankrijk en Algerije zijn ver vuld van geruchten over contacten tus sen het geheime leger en de F.L.N. en het voorlopig bestuur en over verschil len van inzichten tussen diverse onder delen van het geheime leger. Vorige week donderdag werd plotse ling geen Mohammedaan meer ver moord en langzaam herstelde zich het oude stadsbeeld met Mohammedanen in de Europese wijken van Algiers. Enke le dagen tevoren nog was het geheime leger begonnen met een nieuwe actie van verbrande aarde, waarbij schoolge bouwen en andere openbare gebouwen ten offer vielen aan gewelddaden. Drei gementen, dat geheel Algerye zou wor den teruggebracht tot een primitieve staat van 1830, wanneer de Europeanen uit het land zouden zyn verdwenen, de den de ronde. Maar toen het staken van het vuren en de geruchten over contacten; cieel van alle kanten ontkend, men dit moeten opvatten als een teken, dat ook de leiding van het geheime le-- ger gaat inzien, dat er niets wordt be reikt met terreur, dat het gezonde ver stand het gaat winnen, dat het inzicht zich baan gaat breken, dat het beter is te trachten zich zo goed mogeiyk in de nieuwe omstandigheden te schikken? Of zou men het moeten opvatten als een teken, dat het geheime leger meent, dat het na vertoon van kracht eisen op het politieke vlak kan stellen? Naar ver luidt zou het geheime leger een poging willen doen van Algerye een federale staat te maken, maar veel gehoor zul len zij hierbij niet vinden bij de F.L.N.. Uittocht houdt aan. de voor de poes, dat is zeker. Uit het jaarverslag van de NUSO (Nederlandse Unie van Speeltuin verenigingen) biykt dat Sneek een enigszins gedeprimeerd geluid moest laten horen. Maple Leaf” is opgeheven by gebrek aan bestuurs leden, terwyi de vereniging nog 150 leden telde. Vreemd, vindt men. Eigeniyk is het vreemd dat in onze „Het Eiland” ziet het belang van sa- omgeving niet meer liefhebbery be- menwerking met staat voor het fokken van eenden, al- zusterverenigingen niet in, dus het orgaan van ,,S. en O’.’ standpunt waarschüniyk een gevolg Aan huisvesting stellen ze lang niet is van de verre van ideale verhou- die eisen als b.v. hoenders. Het is al ding tussen de besturen onderling en voldoende wanneer men de beschik- het standpunt, van de gemeente, die king heeft over een stukjë sloot, dit liever met de verenigingen individu- afgaast en er op de oever een hokje eel onderhandelt. by zet. Toch is het niet noodzakeiyk „Sperkhem-Tuindorp” dat ze een vy’ver of sloot ter beschik- tiefste groep king hebben. Enige vierkante meter Noorderhoek” grasveld, waarin een teil of beton- „Nuso-minded” is. nen of gemetselde bak is ingegraven, die met 25 a 30 cm water wordt ge vuld, kan best. Er moet dan echter En omdat we het nu toch over speel- wel weer een schuilhokje bygezet tuinen hebben, laat Speurder u deze worden en het water moet geregeld week een leuke kiek van een van ververst worden, terwijl men ook in deze zien. Het doet er niet toe wel- dit geval het gazon moet afrasteren, ke het is. Een feit is evenwel dat de U ziet, het is heel eenvoudig en op speeltuin voor de moeders (en va- deze manier kunt u tal van soorten ders) op ’t ogenblik minstens zo aan houden, zowel tamme als siereenden. trekkeiyk is als voor de kinderen. Zij zitten heeriyk te zonnen en kunnen meteen een oogje op het kroost hou- Het zonnige weer heeft heel wat ge- den. verliezen van de wedstryd met Ameri ka, dat in 1970 moest worden ingehaald. De productie moet omhoog en op zeer kapitalistische wyze heeft Chroestsjov zyn toevlucht genomen tot een prysver hoging van maar liefst 30 pet. voor vlees en van 25 pet. voor boter. Het zal kopers afschrikken en aangezien de pryzen aan de boeren zullen worden verhoogd, zullen deze geprikkeld wor den om meer te verbouwen en ook meer van hun producten aan de staat te verkopen. ■°er slot van rekening zyn het natuur lek de kapitalistische landen, die voor deze prysverhoging aansprakeiyk worden gesteld. Want, hadden zij geen agressieve plannen, dan zouden de kos ten voor defensie naar beneden kunnen en zou het vrykomende geld kunnen worden besteed aan investeringen op de boerdery. Zoals de boeren sinds de revolutie de ontwikkeling van de zwa re industrie en de betrekkelijke wel vaart van de arbeiders hebben moeten betalen, zo moet nu Zie industrie-arbei- der door hogere pryzen, de boer naar zijn productie- en daarmee ook wel vaartspeil optrekken. Er zyn deskundigen, die zich afvra gen of er echter in de prijzenpolitiek wel zoveel mogeiykheden zitten voor de overheid en of niet de afschaffing van het gehele stelsel van collectieve boerderyen de aangewezen weg zou zyn. Maar dat komt er op neer te be togen, dat het communistische stelsel door een ander moet worden vervangen, hetgeen er in het Westen nog wel door kan, maar in het Oosten zeker niet zal worden aanvaard. land al iets prijsgegeven. Vorige week is in Brussel nameiyk besloten, dat in geval van toetreding van Engeland tot de E.E.G. tegenover industriële pro ducten uit Canada, Australië en Nieuw- Zeeland in drie etappes het gemeen schappelijke buitentarief van .raclp zal worden. Maar er zyn nog voldoende andere technische problemen, zoals de invoer van graan en zuivel uit Cana da en Nieuw-Zeeland, die het nog steeds onzeker maken, dat Engeland een plaats je in Europa zal vinden. Het neeft er echter alle schün van, dat Frankrijks politieke bezwaren op het ogenblik geen hinderpaal meer zyn. Russische prijzen omhoog. Chroestsjov heeft moeiiykheden met de Russische economie en vooral mer de voedingsstoffen, zoals ook zyn commu nistische buurman China zulke moei iykheden heeft, waardoor enkele weken lang een vloedgolf van vluchtelingen naar Hongkong stroomde. Zo erg is het in de Sovjet-Unie niet; er is -alleen maar sprake van lange rij en voor vleeswinkels en natuuriyk het biykt de ac te zyn, terwyi „De wellicht het meest i -V.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1