Wisselbaker IJsselmeerrace definitief voor Alberda 1 Èl Hotelschip Baltic te IJlst feestelijk in gebruik gesteld o Radio-uitzending vanaf de „J. Henri Dunant” aan de Pampuskade I IJLST WYMBRITSER A DEEL I en van i Prachtig sukses voor „Harmonie” Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, t r iiüiimilS 117e jaargang no. 49 Maandag 18 juni 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 1 11 Geslaagd I 1^7 Annex recreatieoord en seihchool I Provisionele veiling Dreumes door vork ernstig gewond Sneker Biljartclub vierde 45-jarig bestaan De „open brief” van de heer Dijkstra - I a S- n- s 7E” rf* X' 'S Olveh Sportkaart - ’4 - Hij icon ook de extra ivisselprijs België verhoogde invoer rechten van Nederlandse kaas ^3 H if;.-"'.,,;,;, 1 Het Sneeker Nieuwsblad is m« gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Sociale Zorg voor Minder- validen SNEEKER NIEUWSBLAD k De terugtocht ingerichte Een lange weg. Plannen. uitzicht voor het ho- Dr. secretaris, De genodigden op de Baltic 'vw'wvWW ®ss ■’W De burgemeester van Sneek, L. Rasterhoff Zaterdag 16 juni trok onze plaatse- lijke Chr. Muziekvereniging „Harmo nie” naar Garderen op de Veluwe om deel te nemen aan het Groot Nationaal (2 daags) Zang- en Muziekconcours, waaraan meer dan veertig verenigin gen deelnamen. x De burgemeester van Sneek beveelt de door de heer P. Dijkstra, patiënt in Beatrix-Oord te Appelscha, in zijn „open brief” voorgestelde dienstverle ning voor de twaalf Sneker patiënten aldaar, gaarne in de belangstelling van de plaatselijke autobezitters aan. Sneek, 18 juni 1962. Kantoor voor admini stratie en redaktte: GEDEMPTE POi 6 Telefoon 300E (0 6150) O.g.g 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Het zeegat hij Staveren uit. Voorop mr. A. v. d. Werf. Daarna V. d. Zee (68), Alberda (72) en De Wildé (74). De IJsselmeerrace, die gisteren onder auspiciën van de Sneeker Zeil Club tussen Staveren en Enkhuizen vice versa verzeild werd, trof het nu bij zonder goed met het weer. In tegen stelling met het vorig jaar toen het eigenlijk te hard woei, stond er nu een kalme bries en was het IJsselmeer overgoten met zon. Om klokslag half tien liet een deputatie van het SZC bestuur de zeven Regenbogen vanuit de Spoorhaven vertrekken en vijf mi nuten later klonk het startschot voor de zes deelnemers in de 22 m2 klasse. ,-Z- ■J De Regenboogvloot,’ vanaf de haven hoofden nagezien door honderden be langstellenden, bleef aanvankelijk vrij dicht bij elkaar. Doch na enkele kilo meters kwam er al tekening in de strijd toen de niet zo gunstig gestarte Alberda zich uit het veld losmaakte en de leiding nam. Na de eerste gas- boei ging het vlak voor de wind op Enkhuizen aan. Al gauw kreeg Alber- aan het zeewezen ontleend en zei o.a.: kenmerk van zeemanschap is niet aan lager wal raken. De burgemeester heeft de wens uitgesproken, dat het zo mag bljjven. Ik wil het echter uitbreiden, mooier maken. Een reddingboot zou hier mooi bij passen en nog een hut bo ven op deze deksalon. Ik hoop dat het bedrijf goed gaat en u zult dat kunnen zien aan wat er bij komt. Cok in Lang weer is er ieder jaar iets bijgemaakt. Hoewel het - gezien de grote warmte en bijzondere drukte aan boord - wel be grijpelijk was, was het toch jammer van deze avond dat - tegen de afspraak in bezoekers voor de patiënten en genod’g- den van het bestuur de toegang tot de boot werd geweigerd. Dit wordt door het afdelingsbestuur ten zeerste betreurd. Ten overstaan van Notaris C. C. Th. Nauta te Roordahuizum is provisioneel verkocht het burgerhuis, Oppenhuizer- weg 39, te Sneek. Hoogste bieder was de heer P. Velle- man, Hardegarjjp voor de som van f 16. 159.—. De finale veiling is 28 juni. fc Heeg. Woensdagavond kwam het 1% ja rig dochtertje van de familie N. de Jong alhier met een vork in de mond te vallen. Zjj werd hierdoor zo ernstig in ae keel holte gewond, dat de ontboden arts over brenging naar het St. Antonius Zieken huis in Sneek noodzakelijk achtte. Genootschap „De Olveh van 1879 te Den Haag een Sportkaart uitgegeven, waarop Olympische-, Wereld- en Nederlandse re cords voorkomen met de namen der kam pioenen. De verzekerings-mtf. stelt deze kaart gratis voor belangstellenden be schikbaar. Zjj kan aan het hoofdkantoor en de bijkantoren worden aangevraag^. Ten behoeve van de sportliefhebbers heeft Het Onderling Levensverzekering Advertentieprijs 15 ct- per mm. Bij contract (handel»- adv.) Lager. Abonnementsprijs 3,— per halt jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad van dank aan het adres van de meente-architect en de achtte de plaats en Boertjens Moge het kracht en De Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor Minder-validen A.V.O. is de vereniging die dit jaar 35 jaar werkzaam is om onze minder-valide medeburgers aan passende arbeid te helpen. In de loop van 1961 werden 463 van de ingeschreven minder-validen geplaatst in het particulier bedrijf, in overheids dienst, op een beschuttende werkplaats of in een zelfstandig bedrijf. Aan 723 ingeschrevenen werd op ande re wijze hulp verleend 'net goed resul taat. Op het Centraal A.V.O.-bureau in Amsterdam stonden per 31 december 1961 evenwel nog 1858 personen inge schreven, die gaarne geholpen willen worden. Deze hulp zal mogeltjk zjjn in dien ook U dit werk steunt, wanneer op donderdag 21 of vrijdag 22 juni a.s. de jaarlijkse collecte weer wordt gehouden. Wij doen ook met vrijmoedigheid weer een beroep op Uw medewerking. Nadat „Harmonie” ’s morgens eerst een concert had gegeven bij het zie kenhuis „Randerode” aan de Loolaan in Apeldoorn, begon ’s middags voor het tamboercorps van „Harmonie” o.l.v. H. Brens, het eerst de wedstrijd, die met 51 punten een le prijs ople verde. Vervolgens kwam „Harmonie” zelf aan de beurt met een verplicht, een vrij nummer en een koraal. Het werd een prachtig sukses. Met maar liefst 375 punten werd een eerste prijs met lof van de jury behaald. In de pauze na het dagconcours werd op verzoek van het organiseren de comité een mars door het dorp Garderen gemaakt, die veel belang stelling trok. Om acht uur deden ..Harmonie” en Tamboercorps mee aan de marswedstrijd waarin met 57 pun ten een le prijs werd gewonnen. Na afloop hiervan volgde de ere- wedstrijd, waarbij „Harmonie” de ere prijs in de wacht sleepte. Eén en ander is een mooi sukses voor de leden van „Harmonie”, het tamboercorps en hun nieuwe directeur, de heer Henk Bak ker uit Koudum (een broer van de vorige dirigent Piebe Bakker). De behaalde prijzen (medailles en lauwerkrans) zullen te zijner tijd wor den geëtaleerd bij de firma U. Faber en Zonen aan de Wijde Noorderhorne, omdat deze ere-tekenen eerst nog van een inscriptie moeten worden voor zien en dus in Garderen moesten blij ven. Wel heeft „Harmonie” direct mee naar Sneek gekregen een schil derij, dat geschilderd en aangeboden is door H.K.H. Prinses Wilhelmina. Dit schilderij is gemaakt in 1932 en draagt haar signatuur in de linkerbe nedenhoek. Deze prijs was door H.K.H. beschikbaar gesteld voor die vereni ging, die in het gehele concours het hoogst aantal punten behaalde. Dit schilderij is vanaf maandagavond te bezichtigen in de etalage van genoem de firma. Deze ingebruikneming was donder dagmiddag niet alleen officieel en stijl- vol .maar boven alles oergezellig en on gedwongen. Algemeen was de indruk dat dit drijvende hotel een aanwinst is voor IJlst en de gehele provincie en groot was de lof welke de directeur- eigenaar de heer C. J. Boertjens van vele zjjden werd toegezwaaid. da mr. v. d. Werf op zijn hielen en deze werd op zijn beurt gevolgd door Johan de Wilde en notaris Hoekstra. Binnen twee en een half uur werd de haven van Enkhuizen bereikt, waar de zeilvereniging Almère op correcte wij ze de schepen afblies. Alberda bleef eerste, mr. v. d. Werf finishte vijf se conden later. De Wilde was in een he vig duel gewikkeld met Hoekstra, doch wist zijn Tempo juist een secon de eerder over de winlijn te sturen. Ruim vijf minuten later finishten de overige drie Regenbogen in de volg orde V. d. Zee, Röfekamp en De Vries. Tussen dit drietal in hadden zich echter enkele 22 m2-ers genesteld, met name ir. Bonnema en Van Droo- ge, die dus een bijzonder snelle tijd maakten. Mr. Linthorst Homan stuur de zijn Duco naar een uitstekende der de plaats. V. d. Beek werd vierde, Tommy Pasma vijfde en G. Doeven- dans zesde. Aan het conservatorium te Utrecht behaalde de heer Aerde Kuiper het einddiploma voor het hoofdvak solo zang. „De Sneker Biljartclub”, bestond on langs vjjf en veertig jaar, maar van een viering kon toen niets komen omdat men bezig was met de verbouwing van Res taurant „Onder de Linden”, het clublo kaal van de vereniging.-Nv. deze verbou wing enige tijd geleden haar beslag heeft gekregen, is het heugelijke feit herdacht met een samenzijn, waarin ook de prij zen van de deze winter gehouden wed strijden werden uitgereikt. Het feest werd besloten met een gezéllig etentje. De club telt thans ruim honderd leden en het dagelijks bestuur wordt ge vormd door de heren H. A. G. Dijkhuis, voorzitter, A. Verwer, secretaris en W. Ykema, penningmeester. J L Het produktschap voor Zuivel is ernstjg verontrust over een met ingang van 14 juni door België getroffen maatregel, die de uitvoer van Nederlandse kaas naar dat land nog verder zal bemoeilijken. Het gaat hier om het besluit, de licen- tierechten die bij de invoer van kaas in België verschuldigd zjjn, te yerhogen van 5 tot 10 franesper kg. Als gevolg hiér van zal het prijspeil van de Nederlandse kaas op de Belgische markt met 35 40 cent per kg stijgen. De Belgische maatregel wekt boven dien verwondering, aangezien zij is ge troffen aan de vooravond van de be sprekingen over een gemeenschappelijk zuivelbeleid in de E.E.G. en zonder voor afgaand overleg. Het produktschap voor Zuivel ziet met grote belangstelling het resultaat te gemoet van de stappen, die de Neder landse regering in verband met deze zaak zal doen bij de Belgische overheid en bjj de Europese commissie. De „J. Henry Dunant”. het grote fraaie witte rampenschip van het Nederlandse Roode Kruis, dat ’s zomers met chroni sche zieken als gasten door ons mooie landje vaart, had er donderdag nog een functie bijgekregen: studio voor een ra- diouitzending van de N.C.R.V. De uitzending had plaats terwijl het schip hier op zijn vertrouw-de plaats aan de Pampuskade gemeerd lag, want tij dens de vaart zouden de brommende mo toren en andere geluiden aan boord sto rend werken. Om die reden waren de vraaggesprekjes van Johan Bodegraven en Goos Kamphuis met de gasten ook een uur voor de uitzending aan de Pampus kade op de band vastgelegd. Deze gesprekjes werden op alle vier za len gehouden en de gasten van elke zaal mochten samen één verzoekplaat laten draaien, waarvoor ze de keus hadden uit 27 nummers. De uitzending geschiedde echter vanuit de mannenzaal omdat het schip er zich niet voor leent hierin alle zalen te betrekken hoe graag men dat ook gewild had. De ledikanten waren voor dit doel ver plaatst om ruimte te maken voor de ar- tisten die het luchtige, gezellige en geva rieerde programma verzorgden. Dit wa ren de accordeonvirtuoos Harry Mooten, de jonge zangeres Jenny Donker, het Trio Thom Kelling, het mondaccordeon- trio The Larrysons, met als begeleiders Dick Schallies, piano, Harry Meyer, bas en Tony van Hulst, gitaar. Voorts werd op de kade medewerking verleend door een aantal leden van de Snitser Skots- ploech, wier optreden ook voor de gas ten die dit vanuit hun bed konden volgen, een welkome en gewaardeerde afwisse ling was. Tijdens de uitzending brachten de skotsers een bezoek aan de patiënten aan wie ze namens de afdeling van het Roode Kruis, waarvan ook enige bestuurs leden de uitzending bijwoonden, een bloei ende begonia uitreikten, wat de feestelijke stemming nog hoger opvoerde. De heer Bodegraven wekte in zijn praatjes de luisteraars op tijdens hun vacantié een ansichtkaart naar de Henry Dunant te zenden (per adres Roode Kruis, Den Haag) om daarmee de patiënten een leuke attractie en afwisseling te bezor- Na enige tijd in Enkhuizen te heb ben vertoefd, werd om twee uur de terugtocht aanvaard. De haven van Enkhuizen was pal in de wind en hier door kwam er al direkt de nodige ac tie, terwijl de volgorde na het nemen van de buitengaatse gasboei al onge veer bepaald was. Bij de Regenbogen ging notaris Hoekstra op kop, onmid dellijk gevolgd door Alberda. En on danks verwoede pogingen van onze nationale kampioen slaagde deze er niet in Hoekstra van de kop te ver dringen. Omdat de haven van Stave ren practisch te bezeilen was, had men met behulp van de reddingboot der KNZHRM uit Hindeloopen, welke gedurende de gehele race als begelei- dingsvaart'üg fungeerde, evenals een boot van de rijkspolitie te water uit Enkhuizen, vóór de haven van Stave ren een flink kruisrak uitgezet. Röfe kamp en Van der Zee kozen een on juiste positie ten opzichte van de red dingboot en eindigden dan ook in de achterhoede. Inmiddels hadden ook de zes 22 m2-ers zich tussen de midden moot der Regenbogen gevoegd, waar door de strijd in het zicht van de ha ven van Staveren een bijzonder boei end karakter kreeg. Hoekstra bleef eerste en werd om goed half vijf af- geblazen, ruim een minuut later ge volgd door Alberda. Mr. v. d. Werf had zich van de derde plaats verze kerd, terwijl De Wilde vierde werd, De Vries, Röfekamp en Van der Zee sloten de rij. Bij de 22 m2-ers ging mr. Linthorst Homan als eerste door de lijn van aankomst, twee minuten later gevolgd door V. d. Beek. Ir. Bonnema moest nu met de laatste plaats genoegen nemen. In de haven van Staveren be stond wederom een grote belangstel ling toen de boten een voor een bin nenliepen. Het prachtige weer zorgde dan ook voor een unieke race, die ei genlijk pas in de laatste meters beslist werd. De totaal uitslag volgens de puntentelling om de hoofdprijzen van de KVNWV was als volgt: Regenbogen: 1. J. Alberda 34 pun ten, 2. E. K. Hoekstra 27, 3. mr. A. v. d. Werf 24, 4. J. de Wilde 17, 5. A. v. d. Zee 10, 6. H. Röfekamp 10, 7. H. de Vries 10. De volgorde van de laatste drie werd bepaald door de tijd. 22 m2 klasse: 1. mr. H. P. Linthorst Homan, Leeuwarden, 28 punten, 2. ir. A. Bonnema, Leeuwarden 24, 3. Van Drooge, Warga 19, 4. V. d. Beek, Leeu warden, 19, 5. Th. Pasma, Sneek 13, 6. G. Doevendans, Sneek 7. Nadat alle deelnemende schepen door de sluis van Staveren waren ge- loodsd, werden in Hotel De Vrouwe van Staveren de prijzen uitgereikt. In de Regenboogklasse ging de Men- no-wisselbeker thans defihitiéf naar Alberda, daar deze in alle drie tot nu toe gehouden IJsselmeerraces heeft gezegevierd. Ook het prachtige in ko per geslagen wisselschild, aangeboden door de chroom- en nikkelfabriek Het Pantser, kwam voor een jaar in de prijzenkast van Alberda. De prijzen bestonden voorts uit prachtige eretekenen, geschonkén dóór Hotel Hanenburg, de Vereniging Oót- terdijk, Erven Feenstra, Alberda en De Wilde. Elke deelnemer, ook de be manningsleden, ontvingen ’n herinne- ringsvaantje. Met een gemeenschappe lijk diner werd deze zeer geslaagde dag besloten. Sneek varen. Na nog dank te hebben gebracht aan de schenkers van de fraaie bloemstukken die de tafels sier den en enkele cijfers te hebben ge noemd, waaruit bleek dat de Baltic nog 50% onder het landelijk gemiddelde blijft en dus nog ontzettend veel mede werking nodig heeft, om er te komen besloot de heer Boertjens met de belof te, zijn uiterste best te zullen doen om van dit bedrijf iets moois te maken. Dit recreatiecentrum ligt prachtig, maar er moet nog veel aan gewerkt worden. Voor de medewerking van B. en W. had hij geen woorden genoeg. Die was geweldig. Dank zij hun vertrouwen en geloof zijn we zover gekomen en met Gods hulp hopen we hier iets goeds van te maken, zo besloot spreker. Nadat ook de heer Op den Kamp zijn I beste wensen voor de toekomst had uitgesproken, en de verwachting ge- uit dat de twee weken die het schip door „De Uitstuif” is afgehuurd in de naaste toekomst wel tot meerdere zul len uitgroeien, gingen de meeste aan wezigen aan boord van de Johanna- Jacoba voor een tochtje tot aan de Wjjn- sloot en terug. Na terugkeer op de Baltic werd genoten van gebak en tot besluit een rondgang door het schip ge maakt. De fraaie ruime hutten met twee bedden, vaste wastafels, verlich ting en stopcontacten voor b.v. scheren wekten ieders bewondering. Bij iedere hut is een patrijspoort. Sommige hut ten hebben een dubbele grootte en al les is zeer confortabel ingericht. De heer Cavaljé zei blij te zijn dit fij ne hotelschip officieel in gebruik te mogen stellen. Want dit schip en alles wat hiermee samenhangt is ook voor IJlst van groot belang. Het is een lan ge weg geweest voor het schip hier ge reed lag. Midden 1960 gingen de heer Boertjens en ik voor t eerst naar IJ- muiden. De schrik sloeg mij om het hért. Het leek naaf mijn mening een wrak, maar ik ben er zeer van onder de indruk gekomen dat de heei- Boer- tjens toen reeds schetste hoe het schip er zou komen uit te zien en dat het ook zo gekomen is. Welke moeilijkheden bjj aankomst te IJlst nog te overwinnen waren is wel bekend. Maar gelukkig zijn die nu achter de rug. Een woord ge en de heer Visser burgemeester zeker op zijn daarna wenste hij mevrouw en haar man hartelijk geluk, vvils- het waarin Onder de genodigden die de keurig deksalon met haar prachti ge uitzicht naar alle kanten-, vulden, be vonden zich o.a. mr. G. F. W. Hartung cabinetchef v. d. Commissaris der Ko ningin en wel in zijn functie van be stuurslid van de „Marrekrite,” Burge meester en Wethouders van IJlst; se cretaris Goelema; ds Korporaal en de heren Tj. Nooitgedagt en U. Speer- stra als vertegenwoordigers van d( drie kerkelijke gemeenten ter plaatse; de heren A. Nooitgedagt, B. H. de Vrijer, en Ruringa bestuursleden van V.V.V.de heren W. Riemërsma, Rijks middenstandsconsulent; L. Eskens, ad viseur van het Ned. Verbond van Mid- denstandsverenigingen, F. M. J. Op den Kamp, directeur van de toeristenver. „de Uitstuif” te Amsterdam, en S. v. d. Zee en O. v. d. Woude als vertegen woordigers van het Ulster bedrijfsleven. Vele van deze heren waren vergezeld van hun dame. Neem daarbij de familie Boertjens met familieleden, medewerkers en vrien den en ge hebt een beeld van het gezel schap, dat hier was samer.gekomen om de heuglijke ingebruikneming te vie ren. Mevr. J. Nooitgëdagt-Lucas over handigde de heer Boertjens een paar prachtige, door haar genomen groot formaat foto's. Een vergelijking van de ze met één die genomen werd van de Baltic in het beginstadium, toonde, de geweldige metamorfose, welke nij vere handen hebben tot stand gebracht. De verversingen die werden rondge diend brachten terstond de prettige on gedwongen sfeer, welke het de heer Boertjens gemakkelijk maakte de juis te toon voor zijn welkomstwoord te vin den. Hij memoreerde de lange weg die leidde naar de opbouw en voltooiing Het bestuur van de afd. Sneek, M. A. Boonstra, voorzitter, Gr. Adolfstr. 15. W. Trenning, Bosstraat 13. A. de Vries, penningmeester, Gr. Adolfstraat 27 M. C. v.d. Merwe, Amalia- straat 3. F. Ruiter, Oosterdijk 51. Dr. J. W. v. d. Zjjpp, Stationsstr. 2. van de Baltic, omgetoverd van een tot slopen gedoemd wrak tot dit prachti ge en praktische recreatieschip. Het lag in IJmuiden en oogde niet veel, maar spr. zag er mogelijkheden in. En die zijn er uit gekomen dank zjj veler hulp en medewerking, waaronder ook van het gemeentebestuur en opzichter Visser. We hebben eerst aan slaapzalen gedacht aldus de heer Boertjens, maar zijn tenslotte toch maar tot hutten beslo ten. Dit is wel veel luxer en dus duur der, maar we hopen, dat we een goede tijd tegemoet gaan. Spr. stond hierna stil bij de vrjje-tijds- besteding, waarvoor zeilen het middel bjj uitnemendheid is, omdat het volop genieten is in de vrije natuur en gaf daarna 'het woord aan de burgemeester voor de officiële opening. Spr. wees op het prachtige naar alle kanten en vertelde tenslotte nog iets van zijn plannen voor de komende vakanties. Ondertussen was de Johanna-Jacoba op zjj gekomen. Dit bootje zal, is het plan, in het komende seizoen in gebruik gesteld worden als verbindingsschakel. Wanneer- Katholieke toeristen de Bal tic afhuren, zal de Johanna Jacoba de mensen 's zondags naar de kerk in U gegeven zijn met doorzettingsvermogen schip te houden 5n de toestand het nu verkeert. Met deze wens ver klaarde spreker onder applaus tëlschip voor geopend. De heer Boertjens dankte de burge- me< ster voor zijn hartelijke woorden. Hij gebruikte daarbij een beeldspraak gen. Enige bijzondere scholen in onze stad hadden hiermee reeds een begin ge maakt en de heer Bodegraven las een aar dig gedichtje op een van deze kaarten voor. De Henry Dunant trekt gewoonlijk al veel belangstelling als hjj Sneek aandoet maar nu was deze natuurlijk nog groter. Incidentje tijdens de vaart Tijdens de vaart naar Sneek kwam in de Houkesloot een incidentje voor. De Henry Dunant overvoer daar nl. een zeil scheepje dat zich tussen de boot en de wal gewaagd had en er niet in slaagde voor het grote schip over te steken. De inzittenden kwamen er gelukkig .net een nat pak af, maar hun bootje liep averij op. I 1 - - *- 1 S

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1