Prot. Chr. Ouderenbond te gast bij de Marine Gemeenteraad en Ulster gemeenschap namen afscheid van secretaris J. P. Goelema Nieuwe zeil voor het Sneker skütsje feestelijk aan de Stichting overgedragen IJLST WY MBRITS ERA DEEL en I van Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, 117e jaargang no. 53 Maandag 2 juli 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD =z.~ Mr. W. Hoekstra candidaat voor AVRO-voorzitter Conflict in zuivelindustrie opgelost !,3 3 f f (i IB Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Leidsters van Mater Amabi- lisschool kregen „zilveren anjer” Geslaagd Koninklijk goud als kroon op het werk Opdrachten voor de bouw van nieuwe R. K. Pastorie Medewerkers op hartelijke wijze gehuldigd 1 1 SNEEKER NIEUWSBLAD een Afscheid gemeente-seeretaris L voor het stadhuis. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POi 6 Telefoon 8005 (O 5150) b.g.g 4091. Dit was voor ons, bejaarden, weer één van die dagen om direct niet weer te vergeten. Allen waren dan ook zeer vol daan over deze mooie reis. Hiermede was aan de toespraken een eind gekomen en sloot de burgemeester deze zeer geslaagde en stijlvolle mid dag. aan de aan is over medewer- werkers en beschikbaar Verschijnt maandags en don derdags Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contrac* (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs 1 3,— per half jaar. Franco p. post 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Benoeming gemcente-ontvanger De le ambt, ter secretarie de heer Ronner wqrd met algemene stemmen benoemd en legde de vereiste eden af. De voorzitter wenste hem geluk met zijn aanstelling en hoopte dat hij de betrek king met dezelfde accuratesse zal waar nemen als zjjn voorganger. Benoeming ambtenaar burgerl. stand. Op voorstel van B. en W. werd be noemd de heer A. Brandsma 2e ambt, ter secretarie. Mr. W. Hoekstra te Joure, burgemees ter van Haskerland, staat als nummer twee op de voordracht van het hoofd bestuur vopr voorzitter van de AVRO. Nummer een is de tegenwoordige voor zitter jhr. Th. Röell. De verkiezing ge schiedt zaterdag 7 juli in de jaarlijkse algemene vergadering van de AVRO in Utrecht. De scheidende secretaris bekijkt met zijn echtgenote het geschenk. tijd ambiëerde. Hij wilde Ijlst niet zien als een dood dorpje in de omvangrijke moederschoot van Wymbritseradeel. De gemeente blijft, al gaan de werkers been en mijn ervaring is aldus spr. dat voorstellen van B. en W. en van de Raad steeds voortkomen uit één begin sel: liefde tot de geboortestad. De heer Goelema was het hiermee eens. Ijlst is een mooi plaatsje gewor den en moet zelfstandig blijven. Haar karakter leent zich niet voor opgaan Het loonconflict in de Friese zuivelin dustrie is vrijdag na langdurige bespre kingen opgelost. De Bond van Coöperatieve Zuivelfa brieken zal een nabetaling van zeven procent doen over het afgelopen con- tractjaar. De Algemene Nederlandse Agrarische Bedrjjfsbond (de A.N.A.B.) had negen procent geëist. Het systeem van beloning naar presta tie zal nu zo spoedig worden ingevoerd. Tot dat tijdstip is voor het lopende con- tractjaar een overbruggingspercentage vastgesteld. De oplossing is bereikt op basis van ’n advies van de twee voorzitters van de Stichting van de Arbeid, drs. D, Roe mers en ir. W. H. Krujjff. „We hebben vanavond een indruk ge kregen van het werk van de Mater Ama- bilisschool. Hier wordt een basis gelegd voor het verdere leven”. Dat zei don derdagavond kapelaan L. P. V. Barry op de sluitingsavond van de MAS Sneek en het verheugde hem, in navolging van Prins Bernhard, drie „zilveren anjers voor de vorming” te mogen uitreiken en wel aan de dames die ieder jaar weer hun beste krachten aan dit werk geven: mej. C. Hettinga, A. Stockmann en C. Draisma. Deken C. J. Vredendaal die de getuig schriften en diploma’s uitreikte, sprak zijn waardering uit voor de cursisten die drie jaar lang nog na hun dagelijks werk de moed vinden naar school te gaan. Elf dames: Sientje Bootsma, An nie ten Dam, Lettie Gerritsma, Wietske Gerritsma, Irene Molnar, Els Potma, Hennie en Jannie Silvius, Marian Silvius, Julia Vogelvanger en Cilia Huitema ont vingen het diploma voor de volledige cursus, terwijl zjj als aandenken een leu ke tegel met opschrift: Draag vrucht voor God - MAS kregen aangeboden. Een groepje leerlingen van de Mater Amabilisschool Groningen bracht leuk cabaretje naar voren, waarmee zij op de Diocesane Expressiedag te Zwolle een tweede prijs hadden behaald. Op vlotte wijze werden verschillende num mers afgewerkt. Het zangeresje van het zonnige, optimistische „levenslied” kreeg een enthousiast applaus. Na de pauze kwam Sneek zelf aan de beurt met een een-acter „Rhapsodie in rood”, een vrolijk verhaal over een hoed. Zij veroverden in Zwolle hiermee een le prijs. Met hun natuurlijk spel, waarbij vooral dat van de twee dienstboden op viel, oogstten zjj dan ook veel succes. Kapelaan Barry dankte na afloop allen en bijzonder de gasten uit Groningen op geestige wijze voor hun medewerking. Aan het Canisius College te Nijmegen slaagde voor het eindexamen HBS-B on ze stadgenoot, de heer Albert Tromp Jr. Aan de R.K. H.B.S. te Bolsward slaagde voor diploma A L. Poieszte Sneek. Na de gebruikelijke opening van de vergadering waarin de heer De Jong tot zijn spijt niet aanwezig kon zijn, zoals hij bericht had, verzocht de voorzitter bur gemeester C. J. Cavaljé de heren Groe- neveld en Walinga als oudste der aan wezige raadsleden de heer en mevr. Goe lema binnen te leiden. Zjj werden met ap plaus ontvangen. Onder de vele belangstellenden bevon den zich de familie van de heer Goele ma, oud-burgemeester Oppedijk, het vol tallige secretariepersoneel, de gehele technische dienst, de gemeentewerklie den, de rijks politie - het district, onder wie oud-adjudant Venema, het hoofd der O.L.S. dé heer Speerstra, de collega’s- secretaressen van Wymbritseradeel, en Bolsward, de laatste als voorzitter van de club van secretarissen in de Zuid westhoek. Ook de echtgenotes van de meeste raadsleden gaven blijk van hun belangstelling. Notulen, mededelingen en ingekomen stukken en premie woningverbetering, gingen vlot onder de hamer door. De voorbereiding van het uitbreidings plan evenwel ontmoette bezwaren bij de heer Groenveld die aanvankelijk voor uitstel was om de zaak beter op zijn merites te kunnen beoordelen, maar na geruststellende verzekeringen van de burgemeester en wethouder Nooitgedagt, werd het plan z.h.s. aanvaard. Ook het voorstel betreffende Bezoldiging gemeen- tepersoneel dat, ondanks het omvang rijke pré-advies, de heer Jansnia de op merking ontlokte: „It liket wol algebra!” werd op die wijze aangenomen. Door het aftreden van de heer Goele ma zjjn vacatures ontstaan. De voorz. deed mededeling van een schrijven van de minister, waarbij de burgemeester tot secretaris is benoemd en de betrek king van secretaris-ontvanger is opgehe ven. Met name huldigde hij de heren Jan (Opa) Kuipers en diens assistent Jan Booinsma Jr„ die de nieuwe zwaarden en ’t nieuwe roer hebben gemaakt en 4e heren Meijer, de gebr. V. d. Veer, Hoek stra, Bergsma en Bons, die de Pan vak kundig en met zoveel zorg hebben op geknapt en in orde gemaakt, dat het een van de mooiste, zo niet het mooiste van de gehele vloot is geworden. Hij dankte ook de vrouwen van deze wat hij noemde selecte groep medewerkers voor hun aandeel hierin en overhandig de in geestige bewoordingen alle ge noemde heren geschenken, waaronder ingelijste foto’s van het skütsje en van de werkzaamheden aan de zwaarden, sigaren en „een kleine attentie voor de vrouw.” Wethouder H. W. Fijlstra sprak na mens het gemeentebestuur dat een open oog heeft voor het skütsjesilen en dit daarom gaarne stimuleert. Hij hoopte eveneens op successen in de komen de wedstrijden. De heer V. d. Werf dankte de heer Fjjl- strn nogmaals voor de steun welke van de gemeente werd genoten en overhan digde ook hem een foto van het skütsje worden aangeboden. De commissie is daar zeer erkentelijk voor. Zjj wil nl. graag meetellen in de wedstrijden. Hier voor zal alles op alles worden gezet en gehoopt wordt dat over enige weken ook enkele malen de vlag in top zal gaan. Spr. bracht ook dank aan alle mede werkers en voor de steun van particu lieren ondervonden, waarbij hij tevens een opwekkend woord sprak voor de donateursaktie waarmee deze week wordt gestart. Ook kan men lid wor den van de vereniging van vrienden van het Sneker skütsje. Tenslotte sprak de heer V. d. Werf nog de hoop uit, dat alle Snekers met belangstelling de ver richtingen van het nieuwe skütsje zul len volgen. Donderdag jl. hield deze Bond zijn jaar-nen. lijks uitstapje met twee bussen van de Z.W.p. en als reisdoel Den Helder, waar onze bejaarde stadgenoten de gasten zou den zijn van de Marine. Van een der tochtgenoten ontvingen wjj het volgende verslag. Bij het vertrek om ruim 8 uur was het mooi zonnig weer en dit sloeg al vlug vlug over op de bejaarden. De goede stemming zat er spoedig in. Onderweg, bij het passeren van de verschillende plaatsen werden vele herinneringen op gehaald en op de Afsluitdijk gekomen was het zoals voor velen ook voor ons onbe grijpelijk en bewonderenswaardig dat zulk een machtig en groots werk tot stand kon worden gebracht. Het was al bij tienen toen wij in Den Helder aankwamen bij de Marinekantine ,,’t Huys Tjjdtverdrijf”, waar het gezel schap hartelijk welkom werd geheten en koffie werd gedronken. Allen waren ver baasd over zulk een prachtig gebouw en het mooie uitzicht over zee en op Texel dat men in de verte kan zien liggen. Na de koffie kregen we prachtige films te zien over de Marine en haar personeel, zo kon men o.a. zien hoe de Jantjes tijdens de oefeningen op zee hun dienst verrich ten en ook de parades in het buitenland. Na een rustpauze van anderhalfuur werd weer koffie gedronken en werden de meegebrachte lunchpakketten aange sproken. Ook was er nog tijd genoeg voor een kleine wandeling door de stad. Om' 1 uur ving een rondrit over het haventer rein aan, waarbij een onderofficier ver telde wat voor schepen er lagen en welke diensten deze verrichten. Na deze tocht, die een uur duurde, gingen we nogmaals naar de kantine voor de thee. Daarop werd wederom een rondrit gemaakt, nu naar de Rijkswerf waar een oorlogsschip voor reparatie in het dok lag. Nu kon men pas eens goed zien de grootte en de hoogte van zo’n schip. Aan de kade lag de kruiser „De Ruyter”, een machtig en majestieus schip. Ook zagen wij kikvors mannen aan het oefenen, waarbij ze van tienmeter hoogte in de haven sprongen. Om half vier was deze excursie afgelo pen en na een hartelijk afscheid van de marine-mensen ging de reis verder over Huisduinen naar Callantsoog. Hier werd even uitgestapt om over het duin naar de Noordzee te kunnen gaan. Een groot genoegen was dit echter niet want de straffe Noordwester stond pal op het strand. Op de terugreis werd in Den Oever halt gehouden. Daar stonden nl. de stoep, brood en koffie al op ons te wachten. Ook deze lieten zich weer goed smaken. Om 7 uur werd voor de laatste etappe gestart en om 8 uur reden wij Sneek bin- Een schaduw. een schaduw vreugde welke er de Sneker Pan, de fokkëmaaïleïue Tjerkstra, sinds een jaar wonende te Wommels, van wiens ernstige ziekte de heer V. d. Werf reeds melding had ge maakt, is nog diezelfde avond in het St. Antonius Ziekenhuis overleden. Hjj was veertig jaar en laat een vrouw met zeven kinderen achter. De Gemeenteraad van IJ-st kwam vrijdagmiddag 29 juni, 2 uur, in openbare vergadering bijeen in de Burgemeester Oppedijk-kleuterschool. Een buitengewone vergadering op een wel buitengewone plaats, wat even - ongewild - demonstreert hoe Ijlst nog steeds op een representant f „Mienskipsl üs” zit ie wachten. Er was ook een bijzondere reden voor deze plaats - het afscheid van Secretaris J. P. Goelema wegens het bereiken van de 65 jarige leeftijd - en de grote belang stelling die hiervoor getoond werd. het secretarie-personeel en alle amb tenaren. Aller belangen wogen U zwaar en ik wil dan ook in het openbaar ver klaren: U hebt een hart van goud en hebt onder alle omstandigheden gedaan, wat U meende dat uw plicht was, zonder aanzien des persoons. Als voorzitter van de Raad en het College van B. en W. zeg ik U harte lijk dank voor alles wat U voor Ijlst hebt willen en kunnen doen. Het is dan ook met buitengewoon veel genoegen, dat ik kan mededelen dat het H. M. de Koningin heeft behaagd U de ere-me- daille in de Orde van Oranje Nassau in goud toe te kennen. Nadat de burgemeester de .heer Goe lema onder applaus van de aanwezigen het ereteken op de borst had gespeld, vervolgde hij: Met ingang van 1 juli gaat U uit uw drukke werkkring in de welverdiende rust. Maar wjj geloven niet in die rust. U zult uw hobby’s vol gen. Maar uw technische hulprr.idde- i de den en dit zo maar voor elkaar, was. Naai- zjjn mening moet men om dit te verklaren honderd jaar terug gaan toen voor velen in Friesland het skütsje de broodwinning betekende. Het was hier toen eigenlijk zo, dat er van huis uit maar twee vakken warenboer en schipper. Iedere Fries heeft daarom wel een boer of een schipper in de fa milie en vandaar deze gulle medewer king. Helaas is inmiddels gevallen over de i heerste tijdens en na de overdracht het zeil. Een lid der bemanning Na de onlangs gehouden aanbesteding door het architectenbureau Ir. P. H. A. Starman te Utrecht en de heer B. Lee man, architect alhier, is de bouw van een nieuwe R. K. pastorie aan de Singel alhier opgedragen aan de heer D. J. Ringnalda voor de som van f 103.852.-. Het schilderwerk aan de firma W. Brou wer voor f 5860.- en het loodgieierswerk en sanitair aan het loodgietersbedrijf T. H. Otte voor f 11495.-. Spr. wees vervolgens op de grote waarde van de Friese cultuur, die, naar mate de industrialisatie en het vreem- delingenbezoek toenemen, meer be hoed dient te worden. Zo moet men ook het miljoen van de Friese Staten voor de kunstijsbaan in Heerenveen zien, want zeilen, kaatsen en schaatsenrij den zijn echt Friese sporten en een stuk folklore voor het instandhouden en be vorderen waarvan de Friezen hun laat ste cent over hebben. Alvorens de cheque voor het zeil te overhandigen sprak de heer Zandstra dan ook nogmaals zjjn waardering uit jegens de Commissie en hun die met het skütsje moeten varen en wenste hij de bemanning een goede vaart en veel succes in de wedstrijden toe. In zjjn dankwoord aan de heer Zand stra schetste de heer Van der Werf de moeite die het gekost heeft dit sküt sje aan te kopen. Echte Friese skütsjes zijn er nl. niet veel meer en bovendien wilde de Stichting beslist een van de werf „De Piip” hebben. Hij was schoor voetend naar de heer Zandstra gegaan omdat het altijd dezelfde mensen zijn op wie een beroep wordt gedaan, en had werkelijk niet verwacht dat het tuig geheel door veertien industriëlen zou Terug aan de Pampuskade schetste de heer V. d. Werf de herleving van het skütsjesilen in onze stad waar toe de burgemeester indertijd het initia tief nam. De commissie werd met eni ge jonge krachten vernieuwd en in 1956 werd voor de eerste maal met het Bolt- sje aan de wedstrijden deelgenomen. In de laatste jaren kon dit echter niet meer meekomen, waarom vorig jaar werd be sloten een ander skütsje aan te kopen. Het moest echter grondig worden ver beterd en opgeknapt en spr. dankte het gemeentebestuur voor zijn J-~ -- king hiérbij en verder alle hen die materialen e.d. stelden. als Groninger. U is wat dat betreft toch i weer gelijk aan de Friezen. Ik wens U een goede gezondheid en prettige le vensavond. De heer Goelema beantwoordde eerst de sprekers en hield daarr.a zjjn speech. Hij begon met zijn hart'-’ijke dank uit te spreken voor de hoge koninklijke onderscheiding en verdei- aan de schen kers van de schitterende cadeaus en al len voor hun aanwezigheid. Het over stelpt mij; ’t is eigenlijk te veel. Er is veel goeds gezegd en ’k ben dankbaar voor al deze goede woorden. Met B. en W. is de verhouding steeds goed ge weest; met weth. Wassenaar heb ik heel wat beleefd in oorlogstijd, vooral tijdens de ziekte van burgemeester Langman. De heer Groenveld sprak van gemeentebelang en burgerbelangen. Ik heb altijd geprobeerd beide te behar tigen. De voorzitter sloot hierna de officiële vergadering, waarna de secretaris nog-' maals het woord kreeg. Hij was in de eerste plaats de voorz. en het Gemeen tebestuur dankbaar voor de wijze van ontslag en in de tweede plaats voor de eer op zo grootse wijze afscheid te mo gen nemen. Ik stel dat op hoge prijs zo betoogde hij. Dit is een mijlpaal in het leven van ons gezin. Een forse mijl paal met Koninklijk goud gekroond. Spreker gaf vervolgens een overzicht van zijn kantoorleven, dat samengewe ven is met de groei en bloei van IJlst, deze kleine maar levenskrachtige ge meente en zei zjjn taak te hebben ge zien als een dienende taak. Hij stelde prijs op de aanwezigheid van de colle ga’s Wymbritseradeel en Sneek en van de voorzitter van de club van se cretarissen de heer Zandstra van Bols ward, dankte ook het personeel der ge meente, in het bijzonder de heer Bon man, overhandigde de burgemeester de sleutels van de voordeur, de brandvrije kluis en de brandkast en besloot met nogmaals zijn dank uit te spreken voor de grote belangstelling. De heer I. Kuipers, sprekende namens de Pers, had schertsenderwijs zijn „re de” gesplitst in drieën; medewerking, te genwerking, helemaal geen werking. De beide laatste heffen elkaar op en voor uw medewerking, - U zorgde o.a. steeds dat we in de raadzaal een goe de sigaar konden roken - hebben we Uit erkentelijkheid de restjes der sigaren opgestuurd naar de fabriek, die van al die puntjes één grote sigaar heeft gemaakt. Onder hilariteit bood spreker deze, keurig verpakt aan de heer Goe lema aan. De heer Ronner eerste ambtenaar ter secretarie, dankte namens het ge meente- en secretariepersoneel voor de leiding van en de samenwerking met de scheidende jubilaris. Oud-burge meester Oppedijk gaf op de hem eige ne Wijze ir. een geestig speechje uiting Wymbritseradeel. aan zijn waardering, gegroeid in een -J-- elfjarige samenwerking. Liefde tot de geboorteplaats was de reden, waarom hij het ambt van burgemeester inder- De voorzitter herinnerde er in zijn toe spraak aan, dat het a.s. 15 september 32 jaar geleden zal zijn, dat de heer Goe lema werd benoemd tot secretaris en ambtenaar van de burgerlijke stand en op 1 januari 1934 zijn definitieve aan stelling als ontvanger vtjlgde. De laatste datum is ook voor de gemeente van be lang, omdat dit tevens het teken was, dat IJlst zjjn zelfstandigheid had behou den. En zich tot de heer Goelema richtende zei spr.: U hebt in IJlst een goede tijd gehad, ook al is U ziekte niet gespaard gebleven. Na lange tijd is U hersteld en kon U Uw werk weer verrichten. De periode van oorlog én bezetting was geen gemakkelijke tijd. Maar buitenge woon gelukkig was U, toen in oktober ’46 het bericht kwam van de keurings- instantie, dat U niet ongeschikt voor uw betrekking was geworden. Geluk kig ook voor IJlst. In uw lange loop baan heeft U veel personen zien komen en gaan; ook het aangezicht van IJlst is veranderd: eerst woonde U buiten, nu al aardig ingebouwd. In de vijf jaar dat ik met U samen werkte, heb ik U leren kennen en waar- deren als een zeer ijverig conciëntieus ambtenaar, wie niet gauw iets te veel was. U hebt veel kennis van plaats en ingezetenen. Ik heb daarvan geprofi teerd. Daarom, al vallen bij elk afscheid goede woorden, zijn dit van mijn kant geen holle frasen. Ik heb groot respect voor uw werklust en arbeid en veel van U kunnen leren. Bij patsende gele genheden stond U altijd op de bres voor De actie van de Stichting „De Sneker Pan” om onze stad een skütsje te be zorgen dat zo mogelijk beter ddn het vorige de Sneker kleuren in de zeilersron- de van Friesland kan verdedigen, is vrijdagavond afgesloten met de over dracht van het nieuwe tuig, dat haar door veertien plaatselijke industriëlen is geschonken. Dit geschiedde onder grote belangstelling door de heer Th. W. Zandstra boord van de „Toerist. II”. die het skütsje, feestelijk gepavoiseerd en met stadsvlag en de Pan hoog in de mast, hiervoor naar de Waterpoortsgracht, de voet van de Waterpoort, had gesleept. De leden van de Stichting en van de Commissie gingen met de genodigden, onder wie wethouder Fijlstra namens het gemeentebestuur, de vele medewer kers, schipper Jan van Akker en de schippers die het skütsje geheel uit lief hebberij hebben opgeknapt, aan de Pampuskade aan boord van de grote rondvaartboot waarop ook de Chr. Mu ziekvereniging „Harmonie” zich in scheepte. Met muziek werd door de stadsgracht naar de Geeuw gevaren wat veel kijkers naar de kaden trok. De nieuwe „Sneker Pan” lag bjj Hout handel Ter Horst waar ze op sleeptouw werd genomen. In de Kolk aangekomen stelde de heer D. v. d. Werf, voorzitter van de Stichting, het skütsje aan de talrijke be langstellenden op de wal voor met de wens dat het aan de verwachtingen zal voldoen. Daarna werd het zeil gehesen en speelde „Harmonie” het Fries Volks lied, gevolgd door een driewerf hoera van het publiek. De heer Zandstra geloofde er een symbolische daad in te mogen zien dat het skütsje vlak bij de Waterpoort, die zo’n grote rol heeft gespeeld in de ge schiedenis van Sneek, gemeerd lag Meer dus dan het overreiken van een chèque. En nog l¥ts belangrijks zo be toogde hij, ligt in het fe’t, dat het zeil geheel met de hand werd vervaar digd door vaklieden die langzamerhand in aantal teruglopen, zodat het op den duur niet meer mogelijk zal zijn een zeil op die wijze te maken. Hij bracht hiervoor dank aan de firma Gaastra, die er heel veel uren aan heeft opge offerd zonder daarvoor de werkelijke waarde terug te ontvangen. Spr. had het beroep dat de heer V. d. Werf op hem deed met. genoegen aan vaard. Het was ook de gemakkelijkste opdracht die hij ooit ontving. Hjj vroeg veertien mensen mee te doen en in een half uur was alles voorelkaar. Hij bood zijn excuus aan aan hen die niet ge vraagd zjjn (waarop de heer V. d. Werf ater ad rem reageerde met de op merking dat deze mensen alsnog kun nen helpen omdat er eigenlijk ook nog een nieuwe mast moet komen) en zei daarna zich meermalen te hebben af gevraagd waarom voor eer. k'ein be technische 1 len zijn beperkt. Daarom hebben Raad, B. en W., het secretarie-perso neel, de technische dienst en oud-bur gemeester Oppedijk, gemeend U een vol-automatische klein-beeld camera, plus een bijbehorende tas te moeten aanbieden. Mevr. Goelema, U hebt uw man steeds ter zijde gestaan. Dank daarvoor na mens de gemeente IJlst. Moge God U en uw gezin nog vele jaren in gezond heid schenken. Spr. bood mevrouw een fraai bloemstuk aan. Weth. Wassenaar sprak namens de Chr. Hist, kiesvereniging. Hjj gaf een overzicht van de vervlogen 30 jaar en stipte enige belangrijke momenten aan. Zo het vellen en opstoken van de linde bomen langs de gracht en de iepen der stadslaan in de oorlogstijd; het plaat sen, met moeite vaak, van de evacu- é’s en de ziekte van de heer Goelema. Het beste deel van uw leven is nu ver leden tijd, aldus spr.: de dagelijkse gang naar het gemeentehuis,4 het werk dat U lief was. U kunt terugzien op een wel besteed leven. God geve U op uw ver dere levensweg zijn onmisbare zegen. Dat U nog lang in IJlst mag wonen. Weth. Nooitgedagt sprekend namens de A.R. fractie wilde na de vele goede woorden van de voorzitter en zijn col lega Wassenaar, kort zijn. Sedert 8 sept. ’53 heb ik de heer Goelema in on ze B. en W. vergaderingen meege maakt, aldus spr. U was onze scriba, maar ook ons historisch vraagbaken. En daarnaast kwam de administratie. Ik ben onder de indruk van het vele, dat 'daarbij komt kjjken en ik twijfel niet of de heer Goelema moest ’s avonds nog wel werken aan zijn taak. U hebt veel werk verzet; we zul len U missen. Eertijds was er een post Tip de begroting (de sluitende begro ting!) die een blaam wsy; voor de ge meente: werklozensteun en onder houd werklozengebouw. We hebben nu een betere tijd en een betere opvatting. Wie aan de weg timmert heeft kritiek. Onze meningen botsten wel eens, maar dit doet niets af aan mijn waardering. Ik wens U een goede levensavond- mei vrotiw en kinderen. De heer Groenveld, als laatste spre ker, wilde niet in herhalingen treden, maar enkele dingen - memoreren, die niet uit de verf waren gekomen. U is 31 jaar secretaris geweest; velen in IJlst hebben nooit een andere gekend. Er is veel verloop van ambtenaren ge weest. Hoevelen heeft U niet de eerste beginselen bijgebracht, die later be hoorlijk terecht zjjn gekomen. En ook voor ons als raadsleden was U steeds een vraagbaak. Wij danken U daarvoor. U heeft uw werk altijd serieus opge vat. U had wel eens kritiek: b.v. dc secretaris ziet alleen het gemeentebe lang.. Toch is het juist reden <ot grot'' waardering, dat bij U het gemeen'e belang voorop stond. U is nooit hele maal Fries geworden; altijd import ge bleven.-Van de Friezen wordt -gezegd Hij blijft altijd egn Fries. Zo gaat het U drag vaak zo lang gezeurd moet wor-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1