Wat de Raad te behandelen krijgt Watersportbedrijf „De Welle” te Woudsend feestelijk heropend Verbetering en uitbreiding Black Boys- terrein en aanleg speelterrein met piasvijver in de Noorderhoek IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, i hit 117e jaargang no. 55 Maandag 9 juli 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ■■v-vs Examen HBS B 2,3 - 3 3,S f 6 Schakel in de recreatieketen door Wymbritseradeel Ti 1 De Sneker Tenniskampioen schappen, Geslaagd Schoolreisje Bolwerkschool Dinie Kussendrager Noord, kampioene discuswerpen i - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Opbrengst collectes Burgerlijke Stand Ijlst maand juni iS Boerderijbranden in mei Leeuwarden voteert 7 mil joen voor wegen en bruggen Bezoek aan kwekerij Fa. Anne Bosgra te Bergum 3 1 -i' SNEEKER NIEUWSBLAD t Financiering. I en A. ’t de Speeltterrein met piasvijver. Zeilwedstrijd Kantoor voor admini- stratie en redaktle: GEDEMPTE POi 6 telefoon 300E (0 5150) b.g.g 4091 Het huidige Black Boys-terrein bestaat uit een voetbalveld van normale afmetin gen en een kleiner bijveld. Na de uitbrei ding zal het twee hoofdvelden en een oe- fenveld omvatten. Het gehele complex wordt daardoor ruim vier hectare groot. In verband met de zich in dit stadsdeel nog steeds uitbreidende bebouwing heb- br B. en W. ’t wenselijk geoordeeld van Voor het aanbrengen van een behoor lijke beplanting zal worden zorggedragen en tevens is voor het eventueel maken van een tweede kleedkamer ruimte vrij gehouden. Voorts is er rekening mee ge houden, dat de toegang naar de terreinen enigszins wordt verlegd. Voor dit doel is een strook grond aangewezen, evenals voor een parkeerterrein voor fietsen en auto’s. Een dergelijk besluit brengt de conse quentie mee, dat gedurende een bepaal de periode niet van de thans door Black Boys gepachte sportvelden gebruik ge maakt zal kunnen worden. Getracht zal worden voor de daar uit voortvloeiende moeilijkheden zoveel mogelijk een op lossing te vinden. Geslaagd voor het eindexamen h.b.s. B: G. D. Draayer, C. H. C. Ek, F. Ferwerda, O. Hobma. xj. Hummel, O. H. Monsma, xP. A. Mooij, E. R. Pheifer, J. W. Schurer, xN. v. d. Zijpp, allen uit Sneek; H. W. de Vries, Burgwerd’ T. S. de Boer, Hartwerd; J. F. Span- ninga, Joure; J. E. Veldman, Sloten (Fr). x zijn meisjes. in in in van wo- volks- naar Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS tl 9 ir ■ir. o- Burgemeester J. van Hout heeft zater dag onder grote belangstelling en in een feestelijke sfeer het nieuwe watersport bedrijf ,,De Welle” van de heer H. Tiche laar te Woudsend officieel geopend. De vcrhuurvloot in de Zuidwesthoek is hier door met ongeveer dertig bijna alle nie- we schepen, uitgebreid en het nieuwe be drijf is tevens een goede stap vooruit naar het doel dat het gemeentebestuur voor ogen staat: de recratiezoekenden op passende wijze tegemoet te treden en te helpen bij het vervullen van hun ver langens. Deze week van maandag 9 tot en met zaterdag 14 juli worden deze wedstrij den weer gehouden op de banen Kcrte Vreugde. In het damesenkel is Mevr. J. Brouwer-Hanenburg weer favoriete en het zou een verrassing zijn als zjj werd verslagen. Of zou het feit dat zjj niet getraind heeft haar parten spelen? In het herenenkel krjjgt kampioen D. Berg het niet gemakkeljjk. W. Matschat is in goede vorm en zeker in staat de titel weer te veroveren. Ook W. Zand- stra heeft wel een kans en we zijn be nieuwd, wie uiteindeljjk in de finale te gen elkaar zullen uitkomen. In het da- mesdubbel hebben de kampioenen van het vorig jaar de dames Melai zeker weer een kans op de titel, terwijl in het herendubbel Dr. Gerritsma en W. Mats- schat weer favoriet zijn. De inschrijving in het gemengd dubbel valt wat tegen, maar er zijn sterke combinaties. Wij wachten hier maar af. Wanneer U van goed tennis wilt genieten, raden wij U aan eens een kijkje te gaan nemen. Een gedeelte van de vloot aan de steigers. De grote loods - 28 m lang en 9.42 m breed - dient ook voor win- terberging. Te Zwolle slaagde voor het bedienden diploma Dameskappersvak mej. C. Jellema te IJlst. De 4e en 5e klas van de Bolwerkschool maakten onlangs een reisje. Hilbrand* v. d. Veen uit de 4e klas maakte hiervan het volgende verslagje. ’s Ochtends om acht uur vertrokken we uit Sneek. We gingen via Lemmer en doo> de Noord-Oostpolder naar Kampen. De grote brug over de IJsel waren ze daar aan het repareren.We reden hier ook langs de oude stadspoorten. Daarna gin gen we door Oostelijk-Flevoland naar Harderwijk. Dat was onze eerste pleister plaats. Daar was een hele grote en mooie speeltuin. Er was ook een robarlum met zeeleeuwen. Die deden allemaal kunstjes. We hebben daar ook limonade gehad en gegeten. Om een uur of twaalf vertrok ken we vandaar cm de Veluwe op te trekken. Daar stopten we een keer om even uh te hollen en een partijtje te voetballen. Hierna zijn we naar een speeltuin in de buurt van Apeldoorn gegaan. Deze heet te: ’t Veluws Eiland. Daar kon je kano’s en raderboten huren. Er was ook een hoge glijbaan. Van hier gingen we naar onze laatste pleister plaats, De Wijk. De speeltuin hier de Witte Bergen geheten, was niet zo groot, maar toch leuk. Voor we voor goed teruggingen kregen we nog een flesje cho comel en een ijsje van meester. Toen we in Sneek aankwamen werden we hartelijk begroet door onze ouders De prijzen bestonden uit rookartikelen.Het was een leuke dag geweest. Geheel het dorp liep uit toen het mu ziekcorps „Eendracht” naar het nieuwe bedrijf aan het vaarwater waaraan het zjjn naam ontleent marcheerde om de opening met vrolijke klanken te omlijsten. De grote loods was dan ook geheel met genodigden en belangstellenden gevuld toen de heer H. de Blauw, secretaris van de Kulturele Ried fan Wymbritseradiel en naar hij zei de eerste die van de plan nen van de heer Tichelaar hoorde, .na mens deze een begroetingswoord sprak en daarna het woord verleende aan de burgemeester. Deze sprak eerst enige vriendelijke woorden aan het adres van de heer De Blauw, die alle mogelijke steun aan het totstandkomen van dit centrum heeft gegeven, en wees daarna op ieders streven naar vacantie en het totstandkomen van de vijfdaagse werk week, waardoor de behoefte aan recre atiemogelijkheden met de dag toeneemt, wat de gemeenschap voor allerlei vraag stukken plaatst. Ook de overheid word' hiermede iedere dag geconfronteerd en is er zich terdege van bewust dat zjj bjj de oplossing daarvan eveneens een taak heeft. De opening van dit nieuwe watersport- centrum noemde spr. een goede stap vooruit naar het doel dat het gemeente bestuur voor ogen staat en een schakel in de recreatieketen die door Wymbritsera- deel wordt gelegd. Recreatie is nl. niet alleen van belang voor de recreatiezoe- kenden zelf, maar ook voor de streek die hc-i ontvangt en voor hen die hierin een bestaan willen opbouwen. De burgemeester wenste de heer mevrouw Tichelaar namens het gemeen tebestuur van harte geluk en sprak daar bij de verwachting uit dat de langdurige ervaring welke de heer Tichelaar als schipper heeft opgedaan hem ongetwjj feld ten goede zal komen bij de exploita tie van z’n bedrijf. Hij kan goed met mensen omgaan en is enthousiast wat ze ker zal meehelpen hem ’n goede naam te bezorgen. Spr. wenste hem gaarne veel succes toe en hoopte dat hij en z’n gezin vele gelukkige jaren in Woudsend zullen doorbrengen. De heer Van Hout wenste echter ook Woudsend geluk met dit bedrijf dat ge heel uit het particulier initiatief is voort gekomen en tot stand gebracht en stel de daarna dat Woudsend door zjjn uitzon- zonderljjke ligging temidden van de me ren met als uitwjjkgebied de Gaasterland- se bossen voorbestemd is in de recreatie een belangrijke plaats in te nerren. Maar het zal in Wymbritseradeel zeker niet bij dit ene recreatiecentrum blijven. Er pioeten meer voorzieningen worden getroffen om de stroom van recreanten in goede banen te leiden en gelegenheden geschapen hen op zihvolle en verant woorde wijze te ontvangen. Ondanks de grote concurrentie wist on ze stadgenote Dinie Kussendrager giste ren op de open noordelijke atletiekkam- pioenswedstrijden te Groningen net noor delijk kampioenschap discuswerpen te veroveren met een worp van 33 meter Tevens werd zij tweede bij het kogelsto ten en het verspringen. Bij het laatste nummer maakte zjj een sprong van 5 meter 10. Dinie was reeds Fries kam pioene discuswerpen. Als de gemeenteraad met het betref fende voorstel van B. en Vt. accoord gaat zal het Black Boys-terrein in de Noordet hoek grondig worden verbeterd en uitge breid en in deze wijk ook een speelter rein met piasvijver voor de kleine kinde ren worden aangelegd. Voorts is een plan in de maak voor verbetering van het Zuidersportpark, welk plan naar B. en W. verwachten over enige weken gereed komt. burgemeesters binnen de ge- Met de uitvoering van het gehele werk zal naar raming ’n bedrag van 197.000. gemoeid zjjn. B. en W. zjjn echter van mening dat het speelterrein met piasvij ver meer moet worden gezien als onder deel van de voor deze omgeving ontwor pen stadsuitbreiding. Daarom moeten h.i. de hiermede gemoeide kosten, wel ke boven de waarde van de in te brengen grond, op rond 10.000.- gesteld kunnen worden, in de verkoopprijzen van de bouwterreinen verdisconteerd worden. Voor de aanlegkosten van de sportvel den zal derhalve in de financiering van 187.000.- moeten worden voorzien. De mogelijkheid bestaat voor de aanleg en verbetering van sportvelden in ge meenten, gelegen in een ontwikkelingsge bied - en Friesland is als zodanig aange wezen - aanspraak te maken op een rijks- subsidie van 50% tot een maximum van 40.000.- per apart veld. De toekenning van een dergelijk subsidie wordt echter gekoppeld aan de eis, dat van particulie re zijde een redelijke bijdrage in de in vesteringskosten wordt gegeven. Als regel wordt hiervoor 10% der financie- Als aanvulling op de „Voorschriften en wenken voor het ontwerpen ningen” heeft de minister van huisvesting en bouwnijverheid aanleiding van een onderzoek inzake de gehorigheid in etagewoningen een aan tal richtlijnen gegeven. Voorts heeft hu zich bereid verklaard bj; nieuwe wo ningwetwoningen de extra-kosten, be- De te IJlst gehouden collecte voor de „Nederlandse Vereniging A.V.O.” (soci ale zorg voor minder-invaliden) heeft net to 81.93 opgebracht. De te Ijlst gehouden collecte voor het „Anjerfonds” (cultureel werk in geheel Nederland) heeft 85.11 opgebracht. IJLST. De huis-aan-huis-collecte voor „Concordia” is uitstekend geslaagd. On dank* da vele reeds gehouden, inzame lingen heeft ze de prachtige som van 330.- opgebracht, waarvoor „Concordia de burgerij hartelijk dank zegt. Na deze woorden begaven allen zich naar de oever van de Welle waar inmid dels aan de steigers de schepen van ti» vloot waren opgetuigd voor een on derlinge wedstrijd op de N ooi der Ee Een nieuw evenement vc-oi vv<.odsend dat ook honderden toeschouwers trok. De uitslag was: 16m2 klasse (ongeregistreei i 1’ G.as houwer, 2. A. Reekers, w >u...t_nd, H. de Blauw, Sneek; 4. L'. de Jong Woudsend. Blauwe klasse. 1. Joh. Silvius, Woudsend 2. Sjors Keulen, Californië. Geboren: Hielkje, dv Nanne Anne Boer en van Aaltje Kunst; Date, zv Sij- bren Walsweer en Neeltje Snijder. Ondertrouwd: Cornelis Lanting oud 28 jaar en leke Boschma oud 22 jaar, beiden te IJlst. Gehuwd: Dirk Faber oud 32 jaar te Wonseradeel en Mijntje Harmiena van der Werff, oud 27 jaar, te IJlst. Overleden: Geen. Verhuurvloot te klein. Nadat het muziekcorps het Fries Volkslied ten gehore had gebracht, sprak de heer G. v. d. Pijpekamp namens V.V.V. Sneek en omgeving. Hij wees er op, dat de verhuurvloot in Friesland al jarenlang veel te klein is en zei daarom met zoveel genoegen te hebben gezien dat de heer Tichelaar op een wijze die de toets der critiek kan doorstaan deze vloot met ongeveer dertig schepen heeft uitgebreid. We gaan de goede kant uit nadat jarenlang gesukkeld is aan een ge brek aan schepen, goede hotels enz. Spr. bracht dank aan het gemeentebestuur voor zijn medewerking. Het heeft begre pen dat de watersportrecreatie van groot belang is, ook voor de dorpen in de gemeente en hoopte dat ook de heer Tichelaar daarvan in ruime mate zal profiteren. De heer J. Gerding voerde het woord namens de vereniging Dorpsbelangen. Hij feliciteerde de neer en mevr. Tiche laar ook van harte met deze voor hen grote dag en verder het gehele dorp. Wij beginnen hier met wat nieuws. De vreem delingen krijgen hier nu ook hun home. Hjj wekte de Woudsenders op hen ais goede gastheren te ontvangen en deen verder nog een beroep tp de overheid de vacantiespreiding zoveel mogelijk te be vorderen. Men zou dan wel tien weken van recreatieoorden als dit kunnen pro fiteren. De heer De Blauw dankte ook namens de heer Tichelaar voor de belangstelling en onthulde daarbij dat deze nog vol plan nen zit. Hij wil gaarne meewerken aan de verwerkelijking van het uitbreidingsplan voor Woudsend als anderen dat ook doen De belangstelling moet nl. uit het gehe le dorp komen. ringskosten aangehouden. Voor dit pro-- ject zou dit dus ongeveer 18.700 - bedra gen, terwijl voor een eventuele verbete ring van het Zuidersportpark, waarbij op een aanmerkelijk hogere investering moet worden gerekend, naar schatting belangrijk meer dan het dubbele van dit bedrag uit particuliere middelen zou moeten worden bijeengebracht. B. en W. achten een dergeljjke mogelijkheid ech ter niet aanwezig, tenzij wegen zouden worden bewandeld, welke niet aanvaard baar kunnen worden geacht. Hoe betreurenswaardig het ook moet worden geacht, dat het rijk niet tot een meer soepele wijze van subsidiëring be reid is en ondanks de zware eisen, welke daardoor aan de gemeentelijke financiën worden gesteld, zijn B. en W. gezien de grote belangen welke daarmede worden gediend, toch van oordeel, dat zo enigs zins mogelijk getracht moet worden het onderhavige plan tot uitvoering te bren gen. Zonder zich op dit ogenblik vast te leggen op een standpunt t a.v. de moge lijkheid van uitvoering van het plan voor het Zuidersportpark, dat over enkele weken gereed komt, menen zjj dan ook. dat de verbetering en uitbreiding van de sportvelden in de Noorderhoek zo spoe dig mogelijk ter hand moeten worden ge nomen. Zij zouden daarvoor 130.000.- willen putten uit het fonds dat gevormd is door de extra uitkering van 4- per inwoner welke boven de algemene uitkering aan de kerngemeenten wordt toegekend ter verbetering van de infrastructuur. Het resterende bedrag ad 57.000.- moet door middel van een geldlening gefinancierd worden. Op basis van deze wijze van fi nanciering zal op een ongedekt exploi tatietekort van 7.300.- 7.400.- per jaar moeten worden gerekend, welk be drag uiteraard uit de gewone middelen moet worden verkregen. Niettemin zijn B. en W., met het oog op de belangen welke daardoor zullen wor den gediend, van mening de raad te moe ten voorstellen tot uitvoering van de plan nen te besluiten. In hun uitvoerige toelichting tot ’t voor stel schrijven B. en W. Jat de accomoda- tie voor de beoefening van de buitenspor ten in onze gemeente zowel wat het aan tal sportvelden als de hoedanigheid van verschillende terreinen betreft, niet aan redelijke eisen voldoet. Wel verkeren het gemeentelijk sportpark aan de Leeuwar- derweg en ’t terrein van de v.v. „Sneek” aan de Lemmerweg in goede conditie maar de toestand van het door de ge meente aan Black Boys verpachte ter rein en van het Zuidersportpark is zeer onbevredigend. Sedert een deel van het Zuidersport park werd bestemd voor de bouw van een nieuwe openbare uloschool en in ver band daarmede aan de oorspronkelijke bestemming werd onttrokken en met zand is opgespoten, kan op dit gebied zelfs van een noodtoestand worden ge sproken. Dat de situatie, ook wat ’t aantal beschik bare sportvelden betreft, onvoldoende moet worden geacht blijkt eveneens uit het rapport dat de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten op verzoek van B. en W. hebben opgemaakt. Deze onbevredigende toestand had reeds geruime tijd de aandacht van het College, dat ook reeds plannen tot verbe tering had laten opmaken, uit te voeren als aanvullend werk indien conjuncturele omstandigheden daartoe aanleiding zou den geven. Toen de ontwikkeling van de economische situatie echter zo werd, dat er enerzijds geen gegronde verwachtingen meer konden zijn, dat binnen korte tijd de stand van de arbeidsmarkt zodanig zou worden, dat uitvoering van aanvullende werken tot de mogelijkheden zou gaan behoren en anderzijds op het gebied der sport-accomodaties min of meer een noodtoestand dreigde te ontstaan, heb ben zij gemeend dat de oplossing in een andere richting moest worden gezocht. Zij hebben daarom de N.V. „Grontmjj”, Grondverbetering- en Ontginning Maat schappij te De Bilt, verzocht een nieuw plan tot verbetering en uitbreiding van het Black Boys-terrein in de Noorderhoek uit te voeren als normaal werk, te ont werpen, terwijl aan de Nederl. Heide Maatschappij te Arhem is gevraagd een dergelijk plan voor het Zuidersportpark op te maken. Het eerste is enige tijd ge leden gereed gekomen en ofschoon over enkele punten nog overleg met de Gront- mij gaande is, kan nu toch een beslissing om tot uitvoering daarvan over te gaan worden genomen. B. en W. stellen de Gemeenteraad voor de bezoldiging van bet gemeenteper- soneel te verhogen en voor het daarvoor in aanmerking komend personeel gelijke voorzieningen te treffen als met in gang van 1 januari jl. voor het rijksper soneel zijn getroffen. Deze maatregelen bestaan uit een alge mene salarisverhoging op basis van ie trend der loonontwikkeling in het be drijfsleven en een gedifferentieerde sala risverhoging voor de ambtenaren. Hiertoe zullen enkele wijzigingen moe ten worden aangebracht in de Bezoldl gingsregeling gemeentepersoneel 1960 en de daarbij behorende bijlagen. Voor het verwezenlijken hiervan hebben B en W. nieuwe salarisschalen ontworpen De wijziging in de bezoldigingsregeling betreft o.a. een herziening der salarissen van de eerste ambtenaar ter secretarie en de hoofden van dienst, zulks in ver band met de wijziging van de normen voor de bezoldiging van de directeuren van gemeentewerken en van de eerste ambtenaren ter secretarie. Voorgesteld wordt de bezoldiging van de functies directeur van het openb slachthuis, directeur van gemeentewer ken, directeur van de gemeentebedrijven en referendaris ter secretarie te rekenen met ingang van 1 januari 1959, 1 april 1960 en 1 juli 1961 te wijzigen overeen ko..istig de nieuwe normen, welke een verhoging van gemiddeld 20.- p. maand inhouden. Voorts op te nemen de functie adjunct- directeur van gemeentewerken met een bezoldiging gelijk aan die van een refe rendaris ter secretarie; verhoging der salarissen van de opzichter-keurmeester en opzichter-keurmeester le klasse bij het openbaar slacnthuis met ingang van 1 april 1960 en 1 juli 1961; uit een oog punt van uniformiteit terug te keren tot de vóór 1 juli 1961 bestaande looptijden der salarisschalen; wijziging van de Kin- dertoelageverordening en ’t brengen van enige veranderingen in het besluit waar bij de bezoldiging van de secr.-boekhou- der van het O.B.W. is geregeld, alsmede in de Organisatie- en Beheersverorde ning brandweer en de verordening op de avondcursus van oud-leerlingen der open bare school voor buitengewoon lager on derwjjs. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contrac* (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs 13,— per halt jaar. Franco p. post 3,75 per halt jaar Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Aangezien het huidige peil van het pol- derwater voor een goede afwatering van het sportveldencomplex te hoog is, zal een afgesloten sloten-stelsel worden aangelegd, waarvan het peil evenals dat van de te maken piasvijver door een te bouwen bemalingsinstallatie op de gewenste hoogte kan worden ge handhaafd. .f trekking hebbende op voorzieningen in verband met geluidwering, tot een be drag van in het algemeen 400.- per etagewoning op te nemen m de stich- tingskosten. Het komt B. en W. wense lijk voor dergelijke voorzieningen te treffen in de in aanbouw zijnde 56 wo ningwetwoningen in de Noorderhoek. De aanneemster, de Aannemingsmjj. Friso” n.v. is bereid deze aan te bren gen voor een bedrag van ƒ22.828.-, zijn de ƒ407.50 per woning welk bedrag B. en W. alleszins redelijk voorkomt. Zö vertrouwen dat de minister tegen de ge ringe verhoging geen bezwaar zal heb ben. Zij stellen dan ook voor bedoelde voorzieningen te treffen, de meerdere kosten te dekken door een verhoging van de „kale” huurprijs met 0.40 per woning per week en een verhoging van het toegekende bouwvoorschot uit ’s Rijks kas aan te vragen en te aan vaarden. Verbouw gymnastieklokaal bij de Sperkhemschool. Dit lokaal voldoet in verschillende op zichten niet meer aan redelijke eisen- Bij het lokaal ontbreken nl. een oehoor- lijke bergruimte voor de toestellen, een waslokaal en een afzonderlijk vertrek voor de gymnastiekonderwijzer, terwijl ook het aantal toiletten onvoldoende is. B. en W. stellen thans voor tot ver betering over te gaan. Het door de dienst van gemeentewerken opgemaakt plan voorziet in het maken van een toe stellenberging bij het lokaal, net ver vangen van de vierdubbele deuren die toegang geven tot het schoolplein door ramen, het maken van een kleedkamer met waslokaal en een aantal toiletten alsmede de bouw van een vertrek voor de leerkracht. De kosten worden ge raamd op een totaalbedrag van 20.000.-. Het plan heeft de instemming van da inspecteur van het l.o. verkregen en de voor de verbouw noodzakelijke urgen- tieverklaring door de minister van o.k. w. is afgegeven. Geen mondain gedoe. Aan mondain gedoe hebben wij hier geen behoefte. Wij wensen het gave ka rakter van dit land en zjjn dorpen niet verloren te laten gaan. De bezoekers moeten daarom rekening houden met de godsdienstige aard en de gevoelens van de bevolking. Doen ze dat, dan zullen ze hier een gastvrij onthaal vinden. Met de wens dat velen in dit centrum ontspanning, gezondheid en levensvreug de mogen genieten verklaarde de burge meester hierna „De Welle” voor geopend en hees hjj als symbool hiervan de stan daardvlag aan de voorgevel. In de maand mei 1962 zjjn dertien boerderijbranden voorgekomen, waa'-by de boerderij vernield of zwaar bescha digd werd. Twee van deze branden kwamen voor in Groningen, twee in Drente, één Overijssel, drie in Gelderland, één Ncord-Holland, één in Zeeland, twee Noord-Brabant en één in Limburg. De directe schade door deze orandei- aangericht wordt geraamd op 634.500.- Twee van deze branden werden veroor zaakt door het spelen met vuur, één door een dieselmotor van een melkin- stallatie, één door een benzinemotor, één vermoedelijk door kortsluiting, één door brandstichting, één door blikseminslag terwijl in zes gevallen de oorzaak onbe kend bleef. Bij deze branden kwamen om: 44 koei en, 24 varkens en 450 stuks klein- en pluimvee. Vergoeding aan voor dienstreizen meente. De burgemeesters ontvangen, in dien zij voor de dienst gebruik maken van een eigen personenauto een vergoe ding van 0.14 per kilometer. Ged. Sta ten hebben thans ook de bevoegdheid gekregen een vaste vergoeding vast te stellen voor dienstreizen binnen de ge meente. Hierover moet echter eerst de raad worden gehoord. T.a.v. enkele kleine geen vergoedingsbedrag De Wilhelminabaan te Leeuwarden, een bekend terrein voor de paarden sport, gaat verdwijnen. Eind juli zui len de kermisdraverijen er nog worden gehouden, maar op 1 augustus is het afgelopen met dit terrein, waarvan een deel voor straataanleg zal worden ge bruikt. Deze straat zal e°n nieuwe ver binding vormen tussen het westelijk stadsdeel (in het bijzonder de nieuwe veemarkt) en het stadscentrum. In uit voering is al een brug over de stads gracht, die het centrum omringt. Dit wordt de nieuwe Verlaatsbrug. Deze combinatie van grote werken is een onderdeel van een groot aantal, dat verbetering van de verkeerssituatie in Leeuwarden beoogt. Van het grootste be lang is de verdere aanleg van de ring weg door de buitenwijken, ter verbin ding van de hoofdverkeerswegen. De zuidelijke toegangsweg, de Overijssel sestraatweg, wordt thans in de ooste lijke en de westelijke richting op deze ringweg aangesloten. Naar het westen wacht de verbinding op het gereedko men van een viadukt over het spoor wegemplacement, naar het oosten op d- aanleg van het zuidoostelijke tracé ei. de bouw van een vaste trug over de Potmarge. Met deze brug is men al oe gonnen en de weg volgt spoedig. Vol gend najaar zullen oeide verbir.dinge'- klaar zijn; welke van de twee het za winnen, is nu een spannende vraav Gewerkt wordt ook, met wegverbete ring en een spoorwegtunnel, aan een betere verbinding met het nieuwe indus trieterrein aan het Van Harinxmaka naai. Met andere werken op het gebied van bruggenbouw en wegverbetering is Leeuwarden thans bezig ruim zeven mil joen te steken in dergelijke projecten. J.I. woensdagmiddag werd door de le den van de afd. Sneek der Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde een bezoek gebracht aan de boom- en vaste plantenkwekerjj van de firma An ne Bosgra te Bergum. De weersomstandigheden waren van dien aard, dat slechts een klein gezel schap het ver van zomerse weer durf de te trotseren. De deelnemers zullen hier echter geen spijt van hebben gehad. Daarvoor zorg de wel in de eerste plaats onze gastheer de heer G. Bosgra, firmant van ge noemde kwekerij, die, zoals in vakkrin gen bekend is, de kunst verstaat, zijn vakkennis deskundig uit de doeken te doen. Zo zagen we o.m. diverse vermeerde- ringmethoden, zoals stekken, afleggen, oculeren etc. en wij weten nu ook wat b.v. bij het oculeren „net zieltje” is. Jammer was, dat door het aanhouden de koude weer nog wein:g in oloei stond, want op de uitgestrekte velden met de vorige zomer geoculeerde ro zen, stak nu slechts hier en daar een bloempje boven het groen uit. Aan het eind van de rondwandeling, (of zo men wil, rondrit) omdat geduren de een mals regenbuitje de auto s er nog wel eens aan te pas moesten ko men), werd de siertuin bi> de woning van onze gids nog even bewonderd. Naast het perfecte onderhoud, viel hierbij het meeste op, dat de tuin zich met een brede strook in de woning voortzet, zodat naast prachtige kamer planten ock.heesters als blauwe ceder e.d. er welig tieren. Dit is mogelijk gemaakt door uitspa ringen in de muur, waardoor deze plan ten gelegenheid vinden hun wortels ook in de buitengrond te brengen. Misschien niet altijd even praktisch, maar wel bijzonder aardig. Hierna werd de terugreis weer aan vaard, welke in Hardegarijp nog even werd onderbroken, om met een kop kof fie de lichaamstemperatuur weer wat op te voeren. Rest nog te vermelden, dat dit tochtje ’t laatste was in het afgelopen seizoen. In september hopen we weer te begin nen. deze gelegenheid gebruik te maken ook een bepaalde recreatiemogelijkheid voor de kleinere kinderen tot stand te bren gen. Voor dit doel is in de plannen de aanleg van ’n speeltuin met een z.g. plasvjjver opgenomen. Deze gelegenheid staat echter geheel los van het sportvel dencomplex en zal vanaf de openbare straatrechtstreeks bereikbaar zjjn. gemeenten is voorgesteld; voor de overige gemeenten variëren de vergoedingen van 300.- tot 1800- per jaar. Voor onze gemeente is deze aangele genheid niet van belang. De gemeente beschikt over een eigen auto. Volstaan zou dus kunnen worden met de ont worpen regeling min of meer voor ken nisgeving aan te nemen. Het ontwerp bevredigt B. en W. echter niet in alle opzichten. Het bergt in zekere mate een onbillijkheid in zich. Zij zijn nl. van oordeel dat voor de gemeenten met een geringe oppervlakte en vooral voor die welke bovendien een klein inwonertal hebben, de vergoeding te laag is in vergelijking met de meer uitgestrekta gemeenten. Zij stellen de Raad daarom voor deze bezwaren ter kennis .’an ged. staten te brengen. Beperking geluidshinder in com plex 56 woningwetwoningen in de Noorderhoek. i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1