Waterpoort-krabbels De Sneek-week nadert IJLST WYMBRITSER A DEEL I I I I I I I BUITENLANDS OVERZICHT I I I van door Speurder en il lig I I I r <i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Donderdag 12 juli 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD en 2,3 - 3 3,3 6 I Geslaagd Vijf en twintig jaar priester i Enschedese scheidsrechters Nicuwe mast op „De Sneker Pan” .1 I I Gewijzigd raadsvoorstel ver koop industrieterrein aan de IJlsterkade Damwand rond bouwput in Harlingen ingestort Aanbesteding bij de Sneker collega’s te gast Dc Wip-feesten On verge telijke dag voor Sneker bejaarden SI’» Ruilverkaveling „Gaaster- land” Voetganger op zebrapad aangereden Kaatspartij afd. parturen jongens Opbrengst collecte 117e jaargang nc. £5 r Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Gesprek tussen Algerijnse groepen SNEEKER NIEUWSBLAD 1 wat Spanningen in Bonn. 6 6 Deelnemersavond. Marokkaanse slipper. Zwemvesten. Liberale nederlaag. ■i V. Kantoor voor admini stratie en redaktle: GEDEMPTE POi 6 Telefoon 300E (0 5150) b.g.g 4091. zal staan. Het is dus zijn belang, wan neer- hij Ben Khedda niet met geweld op re daatstelling. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Geslaagd te Enschede voor men Engelse taal behorende M. Ver. „De Kaag” en de K. Z. V. „Sneek” worden de deelnemers aangewe zen door de besturen van deze verenigin gen. Zoals gebruikelijk is er voor de deelne mers aan de Sneek-Week en hun dames adn de vooravond (vrijdag 17 augustus) weer gelegenheid voor een dansje in de foyer van Amicitia. Deze balavond be gint om half tien. Kaarten hiervoor moe ten worden aangevraagd bij de directie van het theater. Prijs 2,- p.p. (bel. inbe grepen). f 46.562,- f 47.750,- f 47.430,- f 46.100,- f f f f f f I I 3.325,- 4.392,- 4.945,- 4.540,- il 9 r ir. ’t Zes jaar geleden, begin september 1956, volgde Pastoor Scholtens de overleden Pastoor Bless op en nu deze maand - de juiste datum is 25 juli - is het 25 jaar ge leden dat Pastoor Scholtens in de Kathe drale Kerk te Utrecht door wijlen zijn Eminentie Kardinaal De Jong tot pries ter werd gewijd. Zijn jaren als Kapelaan bracht deze energieke priester door te Pannerden, Tubbergen, Enschede en Utrecht, dus in het aartsbisdom. Sinds september ’56 ver vult hij de functie van Pastoor te Wouds- end op eminente wijze. Deze uitslag komt net op het ogenblik, dat er in de federale coalitie grote span ningen heersen. De vrije democraten ge voelen zich voortdurend overstemd en hun conservatieve instelling komt her- haaldelijk in het gedrang. Zo heeft Adenauer, kort voor deze verkiezingen, ondanks vorige afspraken, toch besloten de lonen van een aantal ambtenaren te 1.925,- 1.932,- f 1942,&0 f 1.970,- Dank zij de royale bijdrage van een stadgenoot die onbekend wenst te blij ven, komt er nu ook nog een nieuwe mast op het Sneker skütsje. Gister avond lag hij al kant en klaar bij de fir ma S. Kuipers, waar hjj gemaakt is, op de wal en was men druk bezig met het verwijderen van de „oude” die overigens ook nog in uitstekende staat verkeert, maar eigenlijk te licht en voor het nieu we tuig ook iets te kort was. Deze zal nu verkocht worden, waarvoor zich al enige gegadigden hebben aangemeld. De nieuwe mast is evenals de vorige van Amerikaans grenenhout en 16 meter lang. Alle wensen van de commissie en van de bemanning zijn nu vervuld. Het skütsje is thans in een prima wedstrjjd- conditie. A.s. zaterdag zal weer een proefvaart worden gemaakt om te zien hoe hij het nu doet met de nieuwe mast en dan is het wachten op de wedstrijden, die vrijdag 20 juli in Grouw beginnen. In de Peperstraat schijnen twee steigerende (draaimolen) paardjes zó uit de opengeschoven bovenramen van de Friese Antiekhandel te willen springen. Enige maanden hebben ze daar al zo gestaan, maar zaterdag morgen zagen de voorbijgangers toch een ander schouwspel. Enige grappenmakers hadden ’s nachts de rossinanten nl. omgekeerd zodat ze nu niet meer fier naar buiten, maar hulpeloos met de achterbenen over de vensterbank hangend, naar binnen blikten. Op de functie welke de em mertjes was toebedacht zullen we hier maar niet ingaan. Wij willen graag een nette krant blijven. het exa- tot het ivio-unit-stelsel mej. Elsa A. M. Meyer te Sneek. Zjj werd opgeleid door de heer J. J. Lindhout, Ier. Engels M.O., Jol- lenstraat 6 alhier. Volgens een nieuwe bepaling zijn de deelnemers in de Vrijheids-, Flits-, Stern- Flying Junior, FinnjoÜen, Jeugd-, (Pluis)-, Flying Dutchman- en Topklas se verplicht gedurende de wedstrijden een zwemvest te dragen. Niet nakoming van deze bepaling heeft ongeacht de windsnelheid, onverbiddelijk uitsluiting tot gevolg. In hun oorspronkelijk voorstel betref fende de verkoop van een perceel indus trieterrein aan de IJlsterkade aan de heer P. I. Zaman, deelden B. en W. me de, dat deze het terrein in opgehoogds toestand wenste te ontvangen. Thans heeft hij echter verzocht de grond niet opgehoogd aan hem te verkopen. Naar de mening van B. en W. bestaan hiertegen geen bezwaren, indien een be vredigende regeling wordt getroffen voor liet verkeer naar en van het tegelpad langs de woonschepenligplaats aan de Geeuw. De heer Zaman heeft zich ech ter bereid verklaard het bestaande tegelpad tijdelijk zodanig om te leggen, dat het verkeer gedurende het bouwrijp maken van de aangrenzende percelen ongestoord kan geschieden. Na het ge reedkomen daarvan zal hij van de IJl sterkade af naar het bestaande pad langs de Geeuw een tegelpad aanbren gen van geljjke kwaliteit als het aanwe zige. Het zal voorts nog nodig zijn dat de thans langs het tegelpad gelegen leidin gen van het P.E.B. en van het gemeen telijk waterleidingbedrijf buiten het te verkopen terrein worden gelegd. Ook deze werkzaamheden komen voor reke ning van de heer Zaman. Door deze wijzigingen in het voorstel kan de prijs van de over te dragen grond gesteld worden op 10.- per m2. In Harlingen is gistermiddag de stalen damwand van een bouwput voor de scheepswerf „Welgelegen” met een enor me klap bezweken, zo meldt O.N. De vloer van de put bevond zich zeven me ter onder de waterspiegel. Meer dan hon derdduizend kubieke meter water stort ten naar binnen, alles vernielend en ver splinterend. De haven werd een grote draaikolk en de afgemeerde schepen rukten aan hun trossen. Er werken geregeld ongeveer twintig man in deze bouwput aan de aanleg van nieuwe rails voor de werf. Zij hadden echter juist vrij voor de jaarlijkse ker- miskaatspartij en zijn daardoor aan een wisse dood ontsnapt. Het werk was bijna gereed zodat de schade stellig groot is. Hoe groot is echter nog niet bekend. voor de bestrating en het wegdek op de over- kluizing. Het komt I ons voor dat men I het karwei voor de I bouwvakvakantie J gereed wil hebben. Het water is ook al mondjesmaat in het afgedamde ge deelte toegelaten, zodat de bloeiende en boeiende vegetatie al niet meer te zien is. Slechts hier en daar steekt nog een enkel sprietje boven het water uit. Gistermiddag is men met een drijven de bok, een enorm gevaarte, aan de kant van de Jousterkade begonnen met het uittrekken van de damwand. Een nieuw gratis kijkspel voor jong en oud. Oostenrijk en de E.E.G. Gorbach, de Oostenrijkse kanselier, is niet ontevreden teruggekomen van zijn reis naar Moskou, waar hij vooral heeft gepleit voor een Russische toestem ming, dat Oostenrijk zich met de Euro pese Economische Gemeenschap zal mogen associëren. Zoals bekend, heeft Chroestsjov ernstige bezwaren tegen de E.E.G., die hij met de N.A.V.O. op één lijn stelt als instrument van het kapita listische imperialisme. Oostenrijk, dat zijn staatsverdrag heeft verkregen op belofte van neutraliteit, kan derhalve geen lid worden van de E.E.G., die ook plannen heeft in de richting van de poli tieke eenwording van Europa. Maar de economische belangen van Oostenrijk dwingen het te trachten mee te profite ren van de economische toenadering op straffe van een zekere uitsluiting. In uitsluiting kan Oostenrijk niet leven en Chroestsjov heeft dan ook te kennen ge geven, dat een associatie niet op onver biddelijke tegenstand van Rusland zal stuiten. En dat is al heel wat. Even leek het er op, dat Algiers nog een aanvullende moeilijkheid te verwel ken kreeg. Zaterdagmoren kwamen de berichten, dat eenheden van het Ma rokkaanse leger Algerije waren binnen getrokken in de richting van Tindouf in de Sahara. Maar na een korte aanwezig heid op Algerijns gebied zijn deze eenhe den weer weggegaan. Het was moeilijk in een vergissing te geloven, omdat Ma rokko al enige tijd aanspraken doet gel den op het Westelijke deel van de Alge rijnse Sahara, waar de bodem belangrij ke mineralen bevat. Nog niet zo lang ge leden verklaarde koning Hassan, dat hij de kwestie zou aansnijden, als Algerije onafhankelijk zou zjjn geworden. De snel le aftocht van de Marokkaanse eenheden doet vermoeden, dat hij de kwestie toch maar liever niet met de wapens wil regelen. Bekendheid verwierf hij onder zijn pa rochianen als de Pastoor die deze kleine Parochiegemeenschap een gezonde finan ciële basis gaf, aan het interieur van zijn kerk alle zorg besteedde en een devote liturgische Eucharistieviering steeds blijft nastreven. De dorpsgemeenschap, Katholiek en niet Katholiek, maakt zich thans op om de Pastoor een waardig feest te bereiden. Zaterdagavond 21 juli zal de Z.E. Ju bilaris feestelijk vanaf de Straatweg het dorp worden binnengeleid, voorafgegaan door ruiters, muziekkorps en bruidjes, tot aan de pastorie op de Eewal. Zondag 22 juli volgt meer de Kerkelij ke viering met een Hoogmis om 10 uur in de Parochie-kerk, de eigenlijke Eucha ristische viering, waarbij de gelovigen zoveel mogelijk aanwezig zullen zijn. En naar wij vernemen is er ’s-avonds in het Parochiehuis een kleine huldiging van de Pastoor door de eigen parochia nen. Het zou wel eens kunnen zijn dat zater dagavond 21 juli van tal van huizen de vlaggen zullen wapperen ter ere van deze beminde Parochieherder. Namens het bestuur van de Vereni ging voor Christelijk Schoolonderwijs te Sneek heeft architect Leeman aan besteed de verbouwing van de gym nastiekzaal in de Julianaschool aan de Bloemstraat. Ingeschreven werd als volgt: Fa. Hoekstra, Sneek Fa. Gebr. Boomsma, Sneek G. Doevendans, Sneek Begroting architect Glas- en schilderwerk: O. de Jong, Sneek Fa. L. de Vos, Sneek Fa. B. Visser, Sneek Begroting Electr. installatie: Fa. L. v. d. Wal, Sneek J. de Rapper, Sneek P. Walstra, Sneek Begroting Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs 3,— per half jaar. Franco p. post i 3,75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De zetelverdeling (chr.-dem. 96, soc.- dem. 90, vrye-dem. 14) maakte een coa litie noodzakelijk. Tot nu tóe was in Düs seldorf een coalitie van chr’.-democraten en vrjje democraten aan het bewind, maar premier Meyers heeft al laten we ten, dat hij bereid is met elke partij een coalitie aan te gaan, wanneer de be langen van het land daarmee zijn ge diend. Dat lijkt een mogelijkheid tot een coalitie van chr.-democraten en socia listen te openen, hoewel dat niet waar schijnlijk is, gezien de verhoudingen in de federale regering in Bonn, waar chr.- democraten en vrije democraten samen gaan. Meyers’ opmerking kan ook zijn bedoeld om de vrije democraten meer uit de hand te laten eten. verhogen. Dat kost geld en dat betekent wellicht hogere belastingen. Hiertegen Zijn de vrije democraten, die vooral aan hang in de kringen van de ondernemers hebben, sterk gekant. Zij vrezen ook, dat het gebrek aan zuinigheid hun door hun kiezers zal worden verweten. Maar een analyse van de uitslagen zou er juist op wijzen, dat de socialisten met hun propa geren van een sociale politiek, waarbij minder op zuinigheid wordt gelet, op het ogenblik ook in de districten van de middenklasse, dus het bolwerk van de vrije democraten, aan het doordringen zijn. Dat zou er op wijzen, dat met zuinigheid geen kiezers zjjn te winnen. Zal de leider van de vrije democraten besluiten in de oppositie te gaan? Het is op het ogenblik niet waarschijnlijk, onoanks zjjn opmerkingen, dat er hevi ge spanningen in de coalitie heersen Hjj moet toch altijd bevreesd zijn voor coalitie van chr.-democraten en socialis ten, die eens zouden kunnen besluiten het tegenwoordige evenredige kiesstel sel te vervangen door een districtsmeer- derheidsstelsel. Wordt dit ingevoerd, dan verdwijnen de vrije democraten van de kaart. Het bewjjs hiervan levert de uitnodi ging welke dezer dagen in ruime mate aan de Nederlandse wedstrijdzeilers is toegezonden. Het programma van de wedstrijden, welke dit jaar van zaterdag 18 tot en met donderdag 23 augustus worden gehouden, vermeldt wederom nationale, onderlin ge-, groeps- en teamwedstrijden. De nationale zijn uitgeschreven voor de Regenboogklasse, 30 m2 klasse, 22 m2 klasse, Pampusklasse, Valkklasse A en B, Flying Dutchmanklasse, Topklasse, 16 m2 Streepklasse A en B, 16 m2 Punt- klasse, Vrjjheidsklasse A en B, Finnjol- lenklasse, Flying Juniorklasse, Schakel klasse, Olympiajollen, 12-voets jollen, Larken, Jeugdklasse (Pluis), Sternklasse en Flitsklasse. Deze klassen zeilen alle dagen, uitge zonderd dinsdag, op welke de Kon. Zeil- ver. Sneek de traditionele (onderlinge) dames- en eenmanswedstrjjden houdt, en nationale wedstrijden voor Boeiers, Frie se Jachten en Tjotters. De gemengde Klasse is alleen bedoeld voor leden van de S.Z.C. en dus ook on derling. Deze schepen komen alleen za terdag in de baan en de eigenaren behoe ven hiervoor geen inleggeld te betalen. Voor de nationale wedstrijden varieert het inleggeld van 2.- tot 5.- per wed strijd. Drie en veertig leden van de scheids- rechtersvereniging te Enschede, de oudste in ons land, brachten in het afgelopen weekend een bezoek aan hun Sneker collega’s, wier vereniging op een na de oudste is. Ze brachten zaterdagmiddag een be zoek aan het Fries Scheepvaart Mu seum en speelden op het Sneek-ter- rein een wedstrijd tegen hun gastheren die met 3-2 wonnen. Scheidsrechter was onze oud-stadgenoot de heer W. Meijer uit Californië, thans met va- I kantie over, ’s Avonds werd hun een feestavond aangeboden en zondagmor gen maakten ze met de Toerist een boottocht. Op het Sneekermeer wacht te de Regenboog-vloot hen op en maakten enige gasten een zeiltochtje terwijl de anderen met de Toerist naar de Goëngarijpster Poel voeren, wJar kort daarna ook de Regenbogen arri veerden. Hier hebben de Enschedeërs gedeeltelijk dë wedstrijden van de Vereniging Jouster Watersport bij ge woond, waarvan ze eveneens zeer heb ben genoten. Gisteravond traden weer beroepsar- tisten op in een programma dat was aangeboden door de fabrikanten van de „Seven-Up” frisdranken. Medewerking verleenden Maria Verda, zang; Herman Theunissen, accordeon en begeleiding; The Accorda’s, accordeon-duo en The Riva’s, acrobatiek. Er was veel publiek, dat gul was met applaus. Morgenavond geeft het Chr. Muziek corps „Harmonie” een concert. Woens dagavond 18 juli komen wederom be- roepsartisten op het podium, dat nu voor zien is van een nieuw blauw-linnen-dak t.w. The Larrisons, mondaccordeon-vir- tuozen; The Kamé’s, clownerie, The Wil liams, acrobatiek en Jan Strijker, accor deonist-begeleider. Voor vrijdag 20 juli staat een grote amateurshow van de Bond van Ama teurs, afdeling Friesland, op het pro gramma, dat tot nu wel zeer goed voor zien is. Groeps- en teamwedstrijden. Zondag en maandag zijn weer groeps wedstrijden in de 16 m2 klasse gepland tussen groepen uit Holland, Overijssel, Groningen, Gelderland en Friesland. De Holland-Friesland wedstrijden in de Re genboogklasse worden op dinsdag, woens dag en donderdag onder directie van de K. Z. V. S. gehouden, de eventuele Hol land-Friesland wedstrijden in de 22 m2- Pampus-, Valk- en Vrjjheidsklasse op woensdag en donderdag. Voor de teamwedstrijden in de Regen boogklasse tussen leden van de K.Z.C. en Gisteren was het voor ons bejaar den een onvergefelijke dag. Met een bus van de NTM vertrokken wij om 8 uur van het Schaapmarktplein en reden eerst via Lemmer, de NOP en een rondrit door Emmeloord naar Kampen, waar koffie werd gedronken in de Buitenwacht. Daarna werd de tocht voortgezet via Zwolle, Heino en Kaalte naar Nijverdal. Hier werd ge dineerd in Restaurant „Dalzicht” wat ons fijn heeft gesmaakt. Ook hebben wij veel genoten van het natuurschoon aldaar en van de snoep, koek, sigaren en de cadeaus waarop alle winkeliers ons trakteerden. Na een bezoek aan het Ravijn zijn we op de Hellendoornse Berg geweest. Eveneens een oord met veel natuur schoon en een vergezicht om nooit te vergeten. In Restaurant „De Elf Pro vinciën” werd thee gedronken en toen voerde de bus ons langs de Lemeler- berg, Ommen, Oud Leusden en Zwol le weer naar Kampen, waar ons brood en koffie wachtte dat na de lange tocht weer goed smaakte. Na deze ver kwikking ging het weer op huis aan. Wij bedanken de commissie Sneek van de Bond van Bejaarden die ons dit mooie reisje heeft aangeboden en de redactie voor het plaatsen van dit verslag. Het Fries Scheepvaart Museum trok vaak gaat, nog niet hebben gedaan, de laatste weken veel bezoek. Met Welnu, Johan Paques, Singel 18, zulk slecht weer weten stadgenoten wil ze nog graag noteren. Doet u het en toeristen de weg naar het Klein- direct even? zand nl. beter te vinden dan op mooie dagen al zou het bestuur het graag anders willen. Ook zij houden van een mooie zomer. Door de Voorbereidingscommissie voor de ruilverkaveling „Gaasterland” zullen in juli en augustus 1962 terreinbezoeken worden georganiseerd. Bij deze terrein bezoeken worden uitgenodigd alle grond gebruikers, die belang hebben bij dc te bezoeken blokken. In het terrein zal de plaats van de wegen en waterlopen, zoals die voorkomen in 't ruilverkavelingsplan, worden aangewezen. Verder zal uitleg worden gegeven over de opzet van het plan. De terreinbezoeken in de week van 16 tot 21 juli 1962 zijn: 17 juli 10.00 u. te Harich-West, Westeren- der polder, Zomerpolder, Venenspolder samenkomst bjj D. Veltman, Westerend 12, Harich; 17 juli 13.30 u. te Rijs, Rjjs- terpolder bij P. Postma en H. A. Jansma, Leise Leane 17, Rijs; 19 juli 10.00 uur te Njjega, Groote Noordwolderpolder n-o Prot. Kerk in Ou- dega bjj IJ. Boersma, Oudega 78; 19 juli 13.30 u. te Oudega, Groote Noordwol derpolder z-w Prot. Kerk in Oudega, b(j IJ. Boersma, Oudega 78. Hedenmorgen is op de Singel de be jaarde heer J. de Boer, wonende aan de Bothniakade, terwijl hij het zebra pad overstak, aangereden door ’n per sonenauto, bestuurd door de heer P. G. M. te Oosterbeek, die uit de rich ting Lemmer kwam. Dokter Dethmers die spoedig ter plaatse was - nog vóór de politie-am- bulance - heeft de heer De Boer, die verwondingen aan het hoofd had, in zijn eigen auto naar het Sint Antonius Ziekenhuis vervoerd. Na aldaar ver bonden te zijn kon hij naar zijn wo ning worden overgebracht. A.s. zaterdag 14 juli wacht de kaats- liefhebbers weer een interessante par tij. Dan komen nl. de afd. parturen jon gens 14-16 jaar in het Sportpark aan de Leeuwarderweg binnen de lijnen en wie de jeugd eenmaal aan het werk heeft gezien, zal deze partij stellig niet willen missen. De wedstrijd begint om 1 uur. De volgende parturen nemen deel: Menaldum, Roordahuizum, Bols- ward, Witmarsum (2), Harlingen (2>, Sneek, Huizum, Deinum, Akkerwoude, Baard, Stiens, Leeuwarden (3), St. An na Parochie, Terzool, Wommels, Ooster- littens, Marssum, Weidum (2), Frane- ker. De huis-aan-huis collecte van „Draagt Elkanders Lasten” heeft in Oudega-W., Idzega en Sandfirden 106,65 opgebracht. In de Westduitse deelstaat Noord-Rijn- land-Westfalen zijn zondag verkiezingen gehouden voor het landsparlement van 200 leden. De chr-democratische unie heeft daarbij, zoals was te verwachten, de absolute meerderheid verloren. Voor al pijnlijk was het verlies van de liberale vrjje democraten, die bij de parlements verkiezingen voor Bonn vorig jaar elf pet. wisten te veroveren en het nu niet verder brachten dan 6,9., hetgeen nog 0,2 pet. minder was dan vier jaren gele den voor het landsparlement. De winst ging naar de sociaal-democraten, die van 39,2 pet in 1958 nu op 43,3 pet. kwamen. Het werk aan de nieuwe Ooster- poortsbrug nadert snel zijn voltooiing. De gapende afgronden aan de land- Onder de bezoekers waren weer zijden zijn gedempt en reeds worden veel vreemdelingen. Duitsers, vacan- voorbereidingen getroffen tiegangers uit Ca lifornië en ook twee Engelse deskundi gen op museumge- bied. Deze heren, directeur van een groot museum in Londen, waren evenals alle andere bezoekers, zeer voldaan. Niet alleen over de collecties, maar ook over de wijze waarop deze zjjn opgesteld. Mogelijk een aanspo ring voor vele stadgenoten ook eens naar binnen te gaan. k Onze melkboeren (nou boeren...) gebruiken zoals men alle dagen kan horen, toeters, bellen en andere la waai makende instrumenten om hun komst aan te kondigen. Vooral de toe ters zijn zeer in trek, tot wanhoop van de brugwachters. Zo kan het gebeu ren dat ze bij het horen van een toe ter naar hun brug snellen in de waan dat er een schip nadert. Het is dan slechts de melkboer, die gelukkig niet hoort hoe de brugwachter reageert. De oproep tot de autobezitters on dersteund door de burgemeester, één middag per jaar op te offeren om fa milieleden naar de patiënten in Bea- trixoord te rijden, heeft een bevredi gend resultaat opgeleverd. Toch zjjn er nog niet genoeg zulke vrijwilligers. Mogeljjk zjjn er onder onze lezers, die de oproep niet gelezen hebben, of zich zouden opgeven, maar dit, zoals het Het geschil tussen de leiders van de F.L.N., de Algerijnse onafhankelijkheidsbe weging, die na een strijd van meer dan zeven jaren de onafhankelijkheid van Al gerije heeft verkregen, is nog steeds niet opgelost. Premier Ben Khedda, van de G.P.R.A., de Algerijnse regering, heeft zich in Algiers genesteld en verstevigt zijn greep op het gezagsapparaat in het land. Ben Bella en dc gedegradeerde chef van de generale staf van het bevrijdingsleger trachten zoveel niogelijk een heden van het leger op hun hand te krijgen om de strijd om de macht m hun voordeel te beslissen. Een van de hunnen heeft in Oran het gezag aan zich ge trokken, maar aangezien Ben Khedda dezelfde man belast heeft met de leiding in Oran, zal nog moeten blijken aan wie hij zal gehoorzamen. Ben Bella maakt hier zeker wel de beste kansen. Om de schade van het geschil zoveel mogelijk te beperken en om te trachten nog overeenstemming te bereiken, heeft Ben Khedda twee van zijn ministers, die nauw bevriend zjjn met Ben Bella, naai de Marokkaanse hoofdstad gezonden om met deze te overleggen en het „misver stand” uit de weg te ruimen, dat er naar de woorden van de minister van buitenlandse zaken - heerst. Ben Khedda wil het colflict dus niet op de spits drijven, maar aan de andere kant behoeft men toch niet te veel con cessies van zijn kant te verwachten, tenzij zijn positie volledig ondermjjnd is. Dat dit nog niet het geval is, kan men opmaken uit de houding van de Marok kanen, die het gebouw van de Algerijnse delegatie hebben laten ontruimen door aanhangers van Ben Bella om het te reserveren voor een vertegenwoordiger van Ben Khedda. Men mag aannemen, dat de Marokkanen niet op een verlie zend paard wedden. Raad of parlement De els van Ben Bella is, dat de natio nale raad van de revolutie, waarin zijn aanhangers de meerderheid hebben, sn<^ bijeen komt en dat de regering zich on derwerpt aan het gezag van de raad. Ben Khedda heeft daarentegen de rege ring de behoedster van de soevereini teit genoemd en wil deze pas overdragen aan het parlement, dat vermoedeljjk nog deze maand zal worden gekozen. Bij de opstelling van de candidatenlijsten is het zeer belangrijk zeggenschap te hebben over het bestuursapparaat en niet ten onrechte is Ben Bella bang, dat Ben Khedda zo zal manipuleren, dat het parlement in meerderheid achter hem :r~ hij Ben Khedda niet met geweld de achtergrond kan dringen, een zeke- zeggenschap te hebben bij de candi-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1