Waterpoort- krabbels Woudsend viert feest fAGENDAJ I Taptoe van „Harmonie" belooft weer veel goeds IJLST WYM BRITS ER A DEEL BUITENLANDS OVERZICHT I van door Speurder en J Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, S 117e jaargang no. 58 Donderdag 19 juli 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Kerknieuws 2,3 - 3 3,8 Merriekeuring Fries Paarden Stamboek Aanvulling verslag Gemeenteraad Dr A. Brenninkmeyer overleden Sukses voor drumband Excelsior Scharnegoutum Hei Sneeker Nieuwsblad is een Verduidelijking verslag openbare promotie Gymnasium Geslaagd gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Leesgraag Sneek bb a® 9400 schippers- en woon wagenkinderen ontvangen lager onderwijs - Wipf eesten Wijdingen in de kathedrale kerk te Groningen Fraaie prestaties van „Harmonie” BK ^«Mê^- ii» Engelse regering drastisch gewijzigd SNEEKER NIEUWSBLAD •In Genève De uur woonwagenkinderen is guur Westerling er meer van. 6 6 I ’t i i WW S; V AMICITIA Kantoor voor admini stratie en redaktie GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4001. ’t Spreekt vanzelf dat „Harmonie” op ’n goed geslaagd muziekfestijn hoopt, I temeer daar er voor hen een extra feestelijk, tintje aan zit in verband met I het veertig jarig bestaan, dat ook dit gratie geheel en acht kinderen na. Na een plechtige H. Mis van Re quiem, hedenmorgen om 11 uur in de Parochiekerk van de H. Lucas, Zuid, is dr. Brenninkmeyer op het R.K. kerk hof te Orthen begraven. Tot ster werden o.a. verklaard Art sje van J. J. Jorritsma te Abbega, Vraag het De drumband van de muziekvereni ging „Excelsior” te Scharnegoutum boekte in het Muziekconcours te Bols- ward een mooi sukses. Zij behaalde in de drumbandwedstrijden in de Eerste afdeling een eerste prijs met 137 pnt. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS zal 9 ur ir. o- Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Programma Het programma ziet er als volgt uit: jaar gevierd zal worden. Een beeld van de optocht. Op de voor grond het „Zwitsers Weerhuisje”, daarachter „In elfje yn ’t kabouter- lan”. Bij ’t debat over de salarisverhoging voor het gemeentepersoneel merkte de heer B. de Vries op, zoals wij ver meldden, het vreemd te vinden dat de heer Boonstra in het georganiseerd overleg vóór gestemd had en in deze vergadering tegen was. Bij interruptie deelde de heer Boon stra daarop echter mee, geen zitting te hebben in het Georganiseerd Overleg. Deze rechtzetting kwam niet in ons verslag voor, maar aangezien zij voor de heer Boonstra van veel belang is, vermeldden wij haar alsnog. OUDEGA-W. Candidaat G. Dijkstra van Leeuwarden heeft het beroep naar de Geref. Gemeente alhier aangeno men. Op het tweedaags Bondsconcours te Bolsward behaalde de Chr. Muziekver. Harmonie alhier de volgende prijzen: In de Ere-afd. met 158 punten een eer ste prjjs. Voor het koraalspel 139 punten, dit was op één na het hoogste aantal pun ten. In de marswedstrjjd in de hoogste afde ling met 69% punten, het hoogste aantal, een eerste prijs. De drumband behaalde met 110% punt een tweede prjjs in de hoogste afdeling. Voor dirigent de heer Henk Bakker van Koudum en leden een prachtig re sultaat. "V v Volgens het verslag gaf de rector drs. A. van Bruggen, toen hij de vraag stelde, welk gebruik de minister zal maken van zijn verkregen bevoegd heid t.p.v. de kleine scholen, te ken nen, dat van hem geen initiatief tot opneming in lyceumverband is te ver wachten. Hoewel de rector erkent, dat dit uit zijn woorden opgemaakt kan worden, bedoelde hij hier echter mede, dat van het gemeentebestuur niet een dergelijk initiatief te verwachten is. de héér G. Postma. Julianastraat 6 een stekje van de Oleander, een groene hoge heester die aan de Mid dellandse Zee-kusten voorkomt tut aan Oost-Azië, uit Frankrijk meegeno men. Hjj heeft het opgekweekt, maar er gebeurde al die maanden nooit iets. Tot plotseling ’n mooie rode bloem te voorschijn is gekomen. Tot voor kort verdroogden alle knoppen en vielen ze af. De heer Postma is zeer be nieuwd of er in de omgeving nog meer Oleander-bezitters (sters) zijn en wil graag zijn ervaringen eens uit wisselen. Enfin, u weet het adres. Het bouwterrein van de nieuwe fa briek van Van der Heem biedt tegen woordig een gigan tische aanblik. Veel betonnen hei palen worden er de Aan de R. Academie voor Lich. Opvoeding te Groningen is geslaagd voor leraar Lich. Opvoeding M.O. de heer Aldert de Boer, alhier. De heer Yde de Vries, eveneens al hier, slaagde aan het Instituut C.I.O.S. te Overveen voor sportleraar. Aan de Christiaan Huygensschool te Rotterdam slaagde voor het opticien diploma onze stadgenote mej. M. de Jong. Tte Leeuwarden slaagde voor het Middenstandsdiploma T. v. d. Hoek, Sneek. Macmillan, de Engelse minister-pre sident, heeft op drastische wijze zijn regering hervormd. Het meedogenloze karakter van sommige ontslagen heelt nogal wat opzien gebaard. Zo is het meestal gewoonte, dat een verdienste lijke minister een deugdelijke onder scheiding, een verheffing in de adel stand of een aanzienlijke erebaan krijgt. De trouwe Selwyn Lloyd is niets van dit alles te beurt gevallen. Hij kan weer terug naar de achterbanken in het Lagerhuis. Drastisch is het wel te noemen, wan neer zestien ministers verdwijnen en anderen opschuiven. Twee wijzigin gen trekken de aandacht. In de eer ste plaats moest Selwyn Lloyd, de mi nister van financiën, het veld ruimen voor de jonge econoom Maulding, en in de tweede plaats verdween Watkinson, de minister van defensie, die werd opgevolgd door Thorneycroft, die tot nu toe minister van luchtvaart was. In een feestelijk versierd Woudsend en begunstigd door mooi Wteer werd gis termorgen om half negen het vierdaag se Dorpsfeest 1962 geopend. De opening werd bekend gemaakt door herauten te paard, die omriepen dat het bestuur van de vereniging „Nederland en Oran je” de dorpsfeesten heeft georgani seerd nog in verband met het Zilveren Huwelijksfeest van het Koninklijk Paar. Men kon dit feest eensgezind herdenken zonder wanklanken en er werd dan ook op aller medewerking gerekend. Het hele dorp was uitgelopen voor de grote Allegorische optocht, die hierna werd gehouden. Over deze op tocht kan veel en weinig gezegd wor den. Een feit was dat er veel zorg was besteed aan de zeven en twintig nummers, afzonderlijk en in t geheel. Er waren enkele originele vondsten, zo als „Naar de Maan” en „Coco de Clown met zijn dierenkooi” die vooral bjj de Donderdag 19 juli ’s avonds 8 uur film: Vrouwen zonder mannen. Vrijdag 20 t.e.m. zondag 22 juli ’s a- vonds 8 uur en zondag tevens om 5 uur film: So lacht und küsst man in Tirol. Zondag 22 juli ’s middags 2.30 film: De Vrijbuiter. Maandag 23 t.e.m. woensdag 25 juli ’s avonds 8 uur film: Drijfzand der Begeerte. Maandag 23 t.e.m. donderdag 26 juli ’s middags 2.30 uur film: Stad op stelten. Donderdag 26 juli ’s avonds 8 uur cy clusfilm: Psssst!M’n dochter wee| Ben Bella's kansen gestegen. In Algerije is men nog niet veel ver der gekomen. Ben Khedda is in Algiers, Ben Bella in het Westen, in Oran. Hier heeft zich de voormalige premier Fer- hat Abbas, die in augustus van het vori ge jaar is vervangen door Ben Khed da, bij hem gevoegd. De steun van de ze gematigde figuur zal ongetwijfeld wat van het wantrouwen in Ben Bella weg nemen. Het is nog niet te overzien wie het touwtrekken zal winnen, al achten waarnemers de kansen van Ben Beha wel gestegen. In de afgelopen maand juni telde de leeszaal 1452 bezoekers, onder wie 149 vrouwen. Het aantal uitgeleende ban den bedroeg 8929. Durkjen van G. Steenbeek, Oppen huizen en Claesje van Tj. H. de Jong te Tirns. Zaterdag 21 juli. Motorbootwedstrijd voor leden Kon. Zeilver. „Sneek”. Zondag 22 juli. Dansen in Café Boer- mans te Bolsward. Muziek: „The Sunrises”. Zaterdag 28 juli. Vergadering van in gelanden Waterschap „De Scher- wolder en Morrahemmen” in Hotel Hanenburg te Sneek. Aanvang ’s morgens 9.30 uur. Voor de vierde keer organiseert de chr. muziekvereniging „Harmonie” de Taptoe Sneek, die dit jaar wat later dan anders, nl. 11 augustus, wordt ge houden. Aan de ene kant heeft dit moeilijkheden met zich meegebracht (vakantie van de muzikanten), aan de andere kant komen er misschien meer bezoekers in verband met het verder gevorderde seizoen. De taptoe belooft weer veel goeds. Ieder jaar probeert men zoveel moge lijk nieuwe dingen naar voren te bren gen en een ander programma te bie den, aldus de heer T. Otter, de „voor zitter” van de taptoe. Tevens hoopt men nu ook meer met kunstlicht te kunnen werken, wat het effect zeker ten goede zal komen. Zowel in het show-programma, als wel de presenta tie zal de nadruk gelegd worden op de massaliteit. J grond ingeslagen. De palen zjjn zo’n zestien achttien meter lang, vieren dertig bij vierendertig cm. breed en wegen ongeveer vijf ton. Er worden gemiddeld vijftien per dag geheid, gewoonlijk om het kwartier. Af en toe breekt er een, die nog niet hard ge noeg is. Want eigenlijk moeten ze eerst nog een maand liggen. Het is de bedoeling dat er vijfhonderd in de grond komen. Intussen gaat men rus tig verder met dit reusachtige, nu nog abstracte bouwwerk. Na de optocht werden er nog kinder spelen gehouden, ’s Middags een stra tenloop, terwijl het plaatselijke muziek corps overal voor een vrolijke noor zorg de. ’s Avonds trad in de feesttent het bekende Gelders Cabaret gezelschap op, dat veel succes oogstte. De verschillen de waarderingen en prijzen van deze eerste dag zullen ander bekend ge maakt worden. jeugd veel hilariteit verwekte. Leuk was „Mei de klompen yn it spul” waarvan de titel ook iets anders kon betekenen... Lief waren de vele kleuters, de Triie Margrieten en het Bruidspaar. Vertede rend de vele schone jonge dames van Woudsend, die met natuurlijke de optocht opvrolijkten. Iets nieuws in Woudsend was zeker de in zending van de buurtvereniging Nieu- weburen „De Staalmeesters,” die o.i. werkelijk goed was. Ongetwijfeld zal de jury een zware taak gehad hebben een juiste beoordeling te geven. Onder het publiek was onder meer burgemeester J. van Hout, die kenne lijk genoot van het enthousiasme van zijn „onderdanen.” Blijkens onlangs door liet Centraal Bu reau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers ontvingen 6.100 schipperskinde ren en 3.300 woonwagenkinderen in 1960 lager onderwijs. Van de schoolgaande schipperskinde ren aan de wal, die merendeels in in ternaten verblijven, volgt 65% in dezelf de mate onderwijs als normaal de kin deren op een g.l.o.-school. Het overeen komstig percentage voor schipperskin deren, die bjj de ouders aan boord we nen, en voor resp. 7 en 9. 2. Ouverture „Oberta” 3. Salzburgsuitte, 4. Le Rêvepasse, mars 5. Dejanine, pr. mars 6. Les clochs de Corneville, sel. D. Planquette - - - - A E KeUy Dinsdagavond waren er op en om de Wip veel mensen op de been. Volksdansen spreekt nog steeds tot de verbeelding en het publiek heeft dan ook kennelijk genoten van het vrolijke en ongedwongen optreden van de Snitser Skotsploech en de Weidu- mer Boerenkapel. Veel hilariteit ver oorzaakte de „buitenlandse gaste”, die zich echter uitstekend weerde. Gister avond traden weer tal van beroeps- artisten op, met een record aantal be zoekers, onder wie veel toeristen. Het programma, dat leuk en vlot werd af gewerkt ging er in als koek. De Kamé’s (clowns) werden beloond met een ovationeel applaus. Vrijdagavond zijn de amateurs weer aan de beurt. Concert Het programma van het concert, dat de chr. muziekvereniging „Harmonie” en het gemengd koor „Excelsior” uit Lemmer maandagavond op het Wip- podium zullen geven, luidt als volgt: 1. The New Colonial, mars R. B. Hall J. Verdi Denis Wright Helmer-Krier C. Saint-Saëns Tjjdens een pontificale Hoogmis, die komende zondag om half tien in de ka thedrale kerk te Groningen begint, zal de bisschop van Groningen, mgr. P. A. Nierman, de H. Priesterwijding toedie nen aan de weleerwaarde heer Jan Al- ferink, alhier, aldus O.N. Tevens zullen tijdens deze plechtig heid vier theologanten tot sub-diaken worden gewijd, o.a. Dirk Tjeerd ten De oorzaak van deze veranderingen moet men zien in de groeiende afkeer van de kiezers van het conservatieve bewind, zoals dat bij elke tussentijdse verkiezing weer aan de dag treedt. De dag voor de eerste groep ministers ver dween, verloor de conservatieve candi daat in Leicester weer een fors aantal stemmen ten gunste van de liberale candidaat, die daarmee vrij dicht ein digde achter de overwinnaar, de candi daat van Labour, wiens aandeel in het totaal overigens ook met tien pro cent verminderde. Die afkeer kan men niet alleen ver klaren uit de loonstop, die Selwyn Lloyd op zjjn naam heeft staan en die objectief gezien helemaal niet zo verkeerd was in de economische fase, waarin het land zich op dat ogenblik bevond. Men kan zeggen, dat hij er succes mee heeft ge had bjj de beteugeling van de inflatie, al is dat wat ten koste gegaan van de- werkgelegenheid en van de koopkracht. Het grote bezwaar tegen Lloyd is ech ter, dat hjj (en de premier stond geheel achter hem) geneigd was als oer-con- servatief de belangen van de hoge in komens bjj zijn beleid te overschatten. Men heeft het gevoel, dat de stagnatie in de economie, die magertjes afsteekt bij de bloei op het vasteland, een on oplosbaar probleem is voor een conser vatieve geest. Men wil fris bloed. Daar aan heeft Macmillan (met behoud overi gens van zichzelf) gehoor gegeven. Men vraagt zich nu af of Maudling meer be reid zal zjjn de economie prikkels toe te dienen, die een expansie moeten be werken. Het verdwijnen van Watkinson zou kunnen worden uitgelegd als bet ope nen van de weg naar Europa, naar een in samenwerking met Europa opge bouwd defensie-apparaat. Ook in Spanje. Ook generaal Franco heeft zjjn rege ring herzien. Zeven ministers zjjn ver vangen van wie enkelen al lang ziek waren en van wie er ook het ontslag wel hadden verdiend door hun houding in de tijd van de stakingen van het voorjaar. De invloed van de Faiange, Franco’s politieke partij, is gedaald en die van Opus Dei, een r.k. lekenorga nisatie, die sociaal vrij modern is ge oriënteerd, is gestegen door benoemingen in de economische sector. Opus Dei is een groot voorstander van een toena dering tot Europa. Opmerkelijk is, dat een regeringsver klaring zegt, dat op sociaal gebied de encykliek Mater et Magistra van Johan nes XXIII de richtlijn zai vormen. En op deze encykliek baseerden zich juist de stakers in het voorjaar, die volgens de Spaanse wet in overtreding waren. Men mag dus wel een wat liberale socia le praktijk vermoeden met misschien wijzigingen in het door de staat volle dig beheerste vakbondswezen. Of het li beraal in Westelijke zin zal worden, staat echter te bezien. Men zou kunnen zeggen, dat de sta kers en de hen steunende kerk succes hebben gehad. Dat zou de toekomst van het regime bedenkeljjk kunnen maker. Doch dan is er nog altijd het leger, waarop Franco kan vertrouwen en dat in de nieuwe regering weer sterker in vloed heeft gekregen. De chef van de generale staf, kapitein-genéraal Mu noz Grandes, is benoemd tot vice-prc- mier en zal in geval van Franco’s dood, Laatst zag een schilder uit Woudsend een jonge mus, die van het dak viel. Het lukte het vogeltje echter weer naar boven te komen, maar ’t viel helaas weer van het dak naar bene den. Toen ontfermde een van de ouders, die het tafereeltje had gade geslagen zich over haar kind. Het musje werd op de rug gezet en vei lig naar boven gevlogen. Speurder niet hoe het kan is waar gebeurd! De oude boerderij aan de Willem Lodewjjkstraat die binnenkort gaat verdwijnen blijkt een idéale speel plaats voor kinderen te zijn. Al hun fantasie kunnen ze hier kwijt in de meest wonderbaar lijke verhalen. Vooral ’s avonds hoort men er wilde Indianenkreten en ook Ivanhoe dwaal t er rond. Er wordt heerlijk echt en creatief gespeeld, zelfs bloed (een ro de verf) komt er aan te pas. Mis schien een idee voor besturen van speeltuinverenigingen eens een oud gebouw, oude auto of iets dergelijks aan te kopen, waar de jeugd zich heerlijk in kan uitleven zonder iets te vernielen. En toch hun fantasie en verbeeldingskracht op kunnen bot vieren. Verleden jaar omstreeks juni heeft Vredesverdrag, Het is niet ondenkbaar, dat er de ko mende tijd weer wat rommeling in de Berlijnse kwestie gaat komen. Chroest- sjov heeft weer aangegeven, dat hij vooral wil aansturen op een gedemili- tairiseerde vrije stad West-Berlijn. waarin voor enige tijd de Westelijke garnizoenen zouden kunnen worden vervangen door garnizoenen van enkele kleine landen van de N.A.V.O. en het pact van Warschau onder auspiciën van de Verenigde Naties. Amerika heeft dit verworpen, waarop Moskou het een grote stap in de richting van het Weste lijke standpunt noemde en het herhaal de met het dreigement, dat bjj afwij zing Rusland zou moeten overgaan tot ondertekening van het afzonderlijke vredesverdrag met Oost-Duitsland, foam, alhier. Deelnemende verenigingen zijn Eu- phonia uit Leeuwarden, o.l.v. de heer L. Kramer, dat voor de eerste keer meedoet, de chr. muziekvereniging Hallelujah uit Makkum, o.l.v. de heer P. Bakker en de chr. muziekvereniging Harmonie, alhier, o.l.v. de heer H. Bakker. Aan de show werken nog mee het Wierings Trompettercorps uit Amsterdam (80 personen), o.l.v. de heer G. J. F. Stutje, het tamboer- en trompettercorps van de Nationale Re serve, o.l.v. serg. G. Kars en ’t Excer- citie peloton uit Leeuwarden. Daar naast nog een jeugdgroep van CSC uit Joure, bestaande uit 60 leden. Evenals het Wierings Trompetter corps beschikken zij over jachthoorns. Totaal zijn er ongeveer 420 deelne mers. 7. Holiday in Spain, 8. Twee Friese liederen: a. Waldsang, b. It Heitelan. 9. Barcarole, uit Hoffmann’s Erzahlungen 10. Tyrolienne uit Wilhelm Teil G. Rossini 11. Rozen uit het Zudien (koor), wals Joh. Strauss 12. Afscheid der Gladiatoren, mars H. Blankenburg B'ï;-.. - In het St. Radboud-ziekenhuis te Nijmegen is maandag op 46-jarige leef tijd overleden onze oud-stadgenoot Dr A. Brenninkmeyer, internist in ’s Her- togenbosch. Hoewel hij aan een sle pende ziekte leed, kwam het einde toch nog vrij onverwacht. De overledene, die alhier werd ge boren, ontving zijn opleiding aan de Rijks Universiteit te Groningen en stond in zijn woonplaats bekend als een bijzonder ijverig medicus en een rechtschapen mens. Hij laat een vrouw ziekte of afwezigheid als hoofd van de regering optreden. Het hoofd van de staat zal in geval van Franco’s dood worden gekozen door twee lichamen, waarin Munoz Grandes de leidende fi is. Deze trouwe aanhanger van Franco, leider van de Blauwe Divisie aan het Oostfront in 1941, heeft weinig in zich wat een liberaal aantrekt en dat maakt weer, dat men zich af vraagt, of ook de progressivi teit van Opus Dei wel enige kans zal krijgen. 7 uur aanvang van de zgn. stertocht, vanaf vijf plaatsen. Speeltuin Noorder- hoek (Hallelujah), Albardastraat (Eu- phonia), Dr Wumkeshüs (Nat. Reser ve), Sportpark (Wierings Trompetter corps) en Kleuterschool Rozeknop (CSC), die bijeen komen op het Mar- tiniplein. Het défilé begint om half acht. De route naar het Sportpark na afloop heeft wel enige moeilijkheden met zich meegebracht in verband met de werkzaamheden aan de Ooster- poortsbrug. Behoudens goedkeuring tracht men nu langs de 2e Oosterkade en het terrein van Wierda via de ach teringang het Sportpark te bereiken. Om half negen begint dan de grote show. Na een gezamenlijke presentatie komen achtereenvolgens het Wierings Trompettercorps, CSC, Nationale Re serve en het Excercitiepeloton aan de beurt. waardoor de toegangswegen naai’ West- Berlijn geheel onder beheer van Oost- Duitsland zouden komen, dat zich niet meer gebonden behoefde te achten door het bezettingsstatuut. Rusland heeft Dij het nieuwe dreigen met het vredesver drag echter geen tijdslimiet genoemd. Ontwapening. heeft de ontwapeningscon ferentie van zeventien landen het werk hervat. De verwachtingen zijn niet hoog gespannen, hoewel men een Wes telijk voorstel verwacht, dat een grote toenadering tot het Russische standpunt zal zijn inzake de kernproeven. Door nieuwe methoden zijn de Amerikanen en Engelsen er nl. in geslaagd een nog groter aantal ondergrondse kernproe ven als zodanig te herkennen, zodat de behoefte aan inspectie ter plaatse tot een minimum behoeft te blijven. Het gaat echter om dat minimum, dat Rus land principieel ook al niet aanvaardt. Maar de kansen op overeenstemming op dit punt zijn iets gestegen, hoewel men niet móet verwaarlozen, dat Rus land kan menen kernproeven te moeten houden om niet ten achtei te komen b\j de Amerikanen. Waarom dat nodig is, is een tweede, want Chroestsjov heeft vol vertrouwen over de Russische de fensie gesproken, die beschikt over een ruimteraket en een afweerraket, die een vlieg in de ruimte kan raken. Op het gebied van de algemene ont wapening is nog minder vooruitgang te verwachten. Ook hier is het de inspec tie die een spaak ih het wiel steekt. Rusland wenst alleen inspectie van de vernietiging van de wapens, het Wes ten wil inspectie van wat over is. Maar dat noemt Rusland spionage.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1