Sneker Hardzeildag, een eeuw geleden fAGENDA Sneker Pan en Lemster skutsje zaterdag omgeslagen Paardenfestijn in Woudsend Twee Sneker meisjes naar Amerika IJLST WYMBRITSERADEEL van en Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT e p.v. Maandag 23 juli 1962 117e jaargang no. 59 Beiaartf-concerten De skütsjes zijn weer 4 4 - 3 3,3 Geslaagd Benoemd Muziekconcours Bolsward Eksamen Fries l.o. 1962 Friesland krijgt 220 huizen extra Hamersma nam de leiding in gehele concours jonge duiven Weer stadgenoten in de Vierdaagse Geslaagd Het Sneeker Nieuwsblad is een I zal 9 ür ar. ei „Zos” en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Aanbesteding 32 bejaarden woningen bij ,,It Skülplak” I Geslaagd Ds J. C. H. Romijn 75 jaar „rEstafette” Van Terwisga won de eerste wedstrijd in Grouw a -Zi -i - SNEEKER NIEUWSBLAD Gewemel. stads- 2,3 30.720.- 6 6 9. Kuyawiak, H.H. ’t Verdere uitslagen Sfeer. AMICITIA Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. De akte is takend oan de hearen K. Hannema to Abbega en P. Laansma to Boazum. Van der Boersma Onze stadgenoten P. Cnossen, R. Lol- kema, W. Meei'hoiz, A. J. Zweere en W. Teensma zullen weer deelnemen aan de Nijmeegse Vierdaagse Wandeltocht die morgen begint. Goënga. Onze dorpsgenoot de heer O. J. Kampen is benoemd tot leraar aan de Chr. Techn. School te Zwolle. Donderdag 26 juli ’s avonds 8 uur cy clusfilm: Psssst!.... M’n dochter In de geschiedenis van het skütsje- silen is het zeker de eerste keer dat er twee schepen tegelijk zijn omge- slagen. Beide hebben niet al te veel averij opgelopen. De Sneker Pan is tenminste vandaag in Eernewoude weer aan de start verschenen. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Aan de Hogere Techn. School te Apel doorn is geslaagd voor Autotechniek de heer Jarig Wierstra te Harich. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Luitenant; 3. J. Osinga Marren) met N.N. Springen B: 1. L. Kampen (Mustangs) De ledenboot liet het kermiseiland met al het gejoel en geraas dat daar opsteeg links liggen en maakte eerst nog een toertje door de Kolmeer, ten pleziere der passagiers, alvorens de steven te wenden naar het einddoel - de Roekoepölle. Han sma schildert ons het Sneeker Meer als volgt: „Al stoomende gaan wij voorbij de Drie Pollen, het Kruiswater langs, de Roekoe in, om spoedig aan de plaats der bestem ming te komen, maar het lid der direc tie, dat by ons aan boord is, heeft de goedheid eerst nog door de Kolmeer, een doorsnijding van het lage land aan de scheiding van de Roekoe en de meer, te laten varen, zoodat wij eerst een bezoek aan de Sneekermeer kunnen brengen, daar waar zij zich het grootste vertoont. Meer- en waterbeschrijvingen, zjj worden zoo veel geleverd dat ik het nu maar aan den beschouwer overlaat om dien gro ten waterplas te bewonderen, omlijst - vaak slechts in de verre verte te zien, - met een groenen rand met bevallige dorpen, en nu getooid met een menigte van verschillende schepen en elkaar kruisende stoombooten. Vaak ligt zjj een zaam en statelijk daarheen. Maar nu is het een golvende en woelende massa water en een strijdperk waarop vernuft, behendigheid en beleid elkaar de loef af steken. Behalve de kleine booten, die, om het gevaar, zich binnen de perken van de vaarwaters moeten houden, bewegen alle wedijverende vaartuigen zich op de meer en leggen korter of langer tochten, af, om tonnen met vlaggen, die het ter rein afbakenen.” Het doet ons allemaal zeer vertrouwd aan en behoudens de stijl en woordkeus zou Hansma’s schildering ook op onze tijd van toepassing geweest kunnen zijn. Ein delijk komt de Roekoepolle in zicht en mindert de stoomboot vaart: A. J. Smeding. M. de Boer. FI. van Bergen. H. J. den Hartog. tig-Weissenbom. G. Teleman. G. Handel. G. Handel. G. Colmjon. waejje, Alles is op de Polle tot een landelijk feest ingericht, een fraaie groote tent en alles wat gij aan eten en drinken begeert is er tegen niet zeer hooge prjjzen te koop. Overal zijn tafeltjes en stoelen, waarop het begeerde geplaatst wordt. Alles is leven en beweging; ve len zijn er die de bewegingen der zeilen gadeslaan en druk de kansen bespre ken; anderen bekommeren zich daar weinig om, wandelen rond, ontmoeten kennissen en oude vrienden; of dames en heeren zitten genoegelijk koutende om de tafeltjes, waar wijn en bier rijke lijk stroomen. De liefde heeft vrij spel en zoo zien wij verscheidene jonge pa ren minnekozende langs den oever wandelen of in de booten plaats nemen om een zeiltochtje om de meer te doen of een roeitocht te ondernemen. De muziek laat zich door alles heen hooren en als deze eindelijk, zij het ook toevallig dansmuziek laat hooren, dan wordt in een oogwenk het eiland in een balzaal herschapen en even luchtig en onvermoeid zweeft het jeugdig volkje over het donzige grasveld van het ei land, als over de glad gewreven plan ,,Doch wjj mogen ons niet langer op houden op de meer, hoe verleidelijk zulks is. De stoomboot heeft haar ste ven gewend naar het feestterrein, waar wij, met de muziek en tal van gasten aan boord, reeds met verlangen worden te gemoet gezien, want dan zal eigen lijk de pret beginnen. De Roekoepölle, een lang eiland van 30 ares groot aan den ingang van de Sneekermeer, is als door de natuur aangewezen om als hoofdstation voor de directie en de feestelingen te dienen: van daar uit kan men het terrein en de bewegingen der schepen gadeslaan en het oog op alles, wat er gebeurt, hou den. Niet zoodra is onze stoomboot het eilandje genaderd of alles maakt zich aan boord tot vertrek gereed. Van eene Oostindische reis voor den vaderlandschen wal gekomen, kan er niet met meer drift gezocht worden om den vasten grond te bereiken en we- derkeerig om de vrienden af te halen, dan hier. Daar de droogte belet om zoo op eens aan land te stappen wordt al le scheepsgelegenheid in de weer ge steld om de aankomenden af te halen: dikwerf worden er halsbrekende toe ren gemaakt, om toch de eerste te zijn. Wjj evénwel gebruiken wat geduld, want de directie voorziet spoedig in het inconvenient: pramen worden nevens elkander gelegd, planken uitgeworpen, leuningen geïmproviseerd en, ja, man! wjj ouderen van dagen en minder drif- tigen, wij stappen gemakkelijk aan land”. Men ziet het voor zich, het gescharrel aan de ondiepe, modderige wal! Niet minder levendig beschrijft ons Hansma de sfeer op het kermiseiland zelf: De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft ten behoeve van de industriële ontwikkeling 1250 woningen over acht provincies verdeeld. Van de in 1962 te subsidiëren woning wetwoningen werden 2000 woningen be stemd voor de industriële ontwikkeling in de probleemgebieden. Hiervan zijn in februari van dit jaar reeds 750 toegewezen. De minister heeft thans de resterende 1250 woningen verdeeld. Groningen krijgt er 260, Friesland 220, Drente 210, Overijs sel 160, Noordholland 50, Zeeland 100, Noord-Brabant 150 en Limburg 100. i - ken van de steedsche zaal. Maar aan al les komt een einde; eenige geweerscho- ten, uit de verte gehoord, geven het sein dat de wedstrijd is afgeloopen en de overwinning behaald. Op de laatste dag van het concours van de Oude Christelijke Bond van Har monie- en Fanfarecorpsen in Friesland te Bolsward behaalde de Muziekvereni ging „Erb zij God” van Hommerts-Jut- rijp in de Afd. Uitmuntendheid met 150 pnt. een le prijs. Met het gespeelde koraal wist zij 133% pnt. te halen, waarmee het op één na het hoogst was van het dagconcours. Eén en ander mag vopr de leden en in het bijzonder voor de jeugdige diri gent P. de Jong van Oosterend een waar sukses genoemd worden. Ook „Concordia” van IJlst boekte een mooi sukses. In de Ereafdeling won dit corps met 162 pnt. een le prijs. Woens dag behaalde „Crescendo” van Heeg in de 3e afd. met 133 pnt. een 2e prijs. In het kader van de feesten werd zaterdagmiddag in Woudsend een streek- concours gehouden, georganiseerd door „Tusken de Marren” op verzoek van en in samenwerking met de feestcommissie, aan welk hippisch festijn door zes Lande lijke Rjjverenigingen werd deelgenomen. Het was op deze winderige zaterdag dan ook een druk gedoe in het dorp en ’s middags vooral trok de rit door het dorp - een uniek schouwspel - zeer veel toeschouwers. Onder pittige marsmuziek van „Eendracht” trok de lange stoet ruiters, o.w. ook enige amazones, door het dorp. Naast de indrukwekkende pa rade op het feestterrein was dit wel een hoogtepunt van de dag. Verder bevatte het programma Klavertje drie, demon straties beste achttal, springen en „Spel uw spel”. Dé verrichtingen werden beoordeeld door de heren Van Dijk en Van Noord, bijgestaan door de voorzitter van De gelanden Waterschap wolder en Morrahemmen’ Hanenburg te Sneek. ’s morgens 9.30 uur. Maandag 2 juli is de aanbesteding ge houden van 32 bejaardenwoningen bij het Geref. Bejaardencentrum ,,It Skül plak”. Deze aanbesteding was op uitno diging. Er werd als volgt ingeschreven: Gebr. Boomsma 433.400.-, H. A. Boom- sma 431.500.-, N. V. Friso ƒ419.345.-. Begroting architect inch loodgieterswerk 425.000.- Schilderswerk. Joh. de Vries 43.500.-, O. de Jong 42.720.-, J. Kuipers 38.000.- Begroting architect 51.000.-. Electra. Landustrie 24.750.-, Wal ƒ15.950.-, J. de Groot 15.307.- Loodgieterswerk. S. Hoekstra De werken zjjn na bezuiniging gegund aan de laagste inschrijvers. Met de bouw van deze woningen bij de Dr Bosstraat Dr Kuyperlaan is het pro ject voltooid dat het bestuur zich voor gesteld had bij het maken van het plan. Het is de bedoeling 6 augustus met de werkzaamheden te beginnen. clusfilm: Psssst!.. weet er meer van. Water-Poorters, de heer H. Wiarda te Nijland en de heren D. en St. Boersma, bestuursleden van de R.V. Gaasterland. De beoordeling van Klavertje Drie was echter toevertrouwd aan mevr. F. Boer- sma-Osinga te Hartwerd, mej. L. Fran kena te Heeg, mej. G. Bakker te Sneek en mej. A. Dooper te Rijs. En deze jury had een nog moeilijker taak dan die van de heren. Hoewel voor velen onder het publiek de W.P. favoriet waren en Gaasterland op de tweede plaats kwam, hakte de heer Wiarda de knoop door en kwam Gaaster land aan de top en werden De Water- Poorters tweede, de Donia’s derde. Het achttal van De Water-Poorters kwam echter met 99% punten aan de spits. Tweede werd Gaasterland met 95, derde de Donia’s met 92.75. Van de viertallen was de uitslag: 1. De Mustangs, Workum, 87% punten; 2. Tus ken de Marren, Woudsend 86.3; 3. De Woudruiters, Makkum 81. Elf skütsjes startten vrijdag in Grouw in de wedstrijd om het kam pioenschap skütsjesilen 1962. Siep van Terwisga op het Heerenveenster sküt- sje behaalde opbedreigd de eerste overwinning vóór Ulbe Zwaga. De he gemonie van laatstgenoemde lijkt hier mee gebroken, maar Van Terwisga is nog geen ervaren skütsjeschipper en bovendien was er bij deze zwakke en grillige wind weinig te zeggen van de werkelijke prestaties. Daarbij komt nog dat het Heerenveenster skutsje ’n nieuw grootzeil heeft gekregen dat ’n baan meer heeft, waarmee het een van de hoogste en grootste tuigen van de vloot heeft, hetgeen bij de finish van doorslaggevende aard bleek. Tweede dag Duizenden belangstellenden hadden zich zaterdag langs de oevers van de Tijnje, het Pikmeer en de Wijde Ee opgesteld. En vanaf de vele bootjes op het watei' zagen de anderen hoe de drie eerste skütsjes vanuit de Tijnje de Wijde Ee opvoeren. Naarmate de schepen de boei naderden, werd het water woeliger en de wind krachtiger. Tijdens een prachtige felle strijd tus sen de Sneker Pan en Meeter kwam plotseling het Heerenveenster skutsje opzetten. De strijd tussen Jan van Ak ker en Bodewijk Meeter kreeg echter een vroegtijdig einde, doordat de giek van het F.A.S.-schip brak. En terwijl het Heerenveenster skutsje, dat on heilspellend overhelde, zienderogen inliep, verraste een hevige rukwind Jan van Akker en Yme Foekema van Lemmer. Beide schepen helden plot seling zover over, dat ze onmogelijk weer terug konden en kapseisden. De wedstrijd werd direct hierop gestaakt en in een lange sleep werden de sche pen naar Grouw teruggebracht, waar de ongeveer twintig bemanningsleden, die er gelukkig met een nat pak waren De uitslag van deze eerste wedstrijd in Grouw was: 1. Siep van Terwisga, Heerenveen; 2. Ulbe Zwaga, Grouw; 3. Berend Mink, Eernewoude; Siete Meeter, partikulier; 5. Jan van Akker, Sneek; 6. Aldert Hoekstra (Van der Veen en Vanderwood, Drachten-Cana- da)); 7. Yme Foekema, Lemmer; 8. Douwe Visser, Zuidwesthoek; 9. Jan Brouwer, partikulier. Douwe Tjerk- stra (Philips) krijgt evenveel punten als het laatstaankomende schip en Lo- dewijk Meeter (Friese Aannemers So ciëteit) evenveel als er schepen ge start zijn, namelijk elf. De winnende schipper verwerft 0.9 pnt. Wie na der tien wedstrijden het geringste aantal punten heeft, is kampioen. 100.75; 4. Joh. Teernstra (W.P.) Harro, allen L I. In de klasse dressuur L werd Mej. H. Hiemstra (Donia’s) eerste met War- dy en mej. Jaaike Feenstra (W.P.) twee de met Fatova. Caprilly: 1. E. K. Koopmans (G) met Ulonkie; Springen L: 1. W. Genee (Mustangs) met Nico; 2. D. Zandstra (W.P.) met Nanco. Dressuur B I: 1. Sape Smeding (Donia’s) De tweede vlucht van dé junioren zal de liefhebbers nog wel even in het geheugen blijven, daar van de inge zette duiven ’s avonds velen absent bleven. Gelukkig waren de weersom standigheden van dien aard, dat nog menig duifje terug kwam, doch deze zijn voorlopig uitgeschakeld. Over de vlucht zelf het volgende. „l’Estafette” korfde 253 duiven in en provinciaal stonden er 3450 in con cours. Onze plaatsgenoot Hamersma draaide de eerste duif van ’t gehele concours en heeft door deze prestatie meteen de leiding genomen na twee vluchten. Dat dit een zeer onregelma tige vlucht was, bleek wel hieruit, dat de eerste 50 duiven 3 uur uit elkaar lagen, wat bij een normale vlucht ±15 minuten is. Zo kreeg men de situatie, dat de één alles thuis kreeg en de ander niets. De uitslag luidt als volgt: Hamersma le, 15e, 24e, 29e, 45e, 48e; J. Velting 2e; H. Oppenhuis 3e, 21e, 47e; A. Lichthart 4e, 7e; R. Velting 5e; R. Veenstra 6e, 12e, 43e; J. de Boer 8e, 13e, 22e, 34e, 35e, 42e; N. de Vries 9e; D. Smit 10e, 20e, 27e; R. G. Mulder 11e, 32e, 44e; Th. Meijer 14e, 16e, 30e, 33e; J. Alkema 17e; E. Laagland 18e, 31e; L. Jendreak 19e, 37e, 41e, 50e, 51e; J. Haak 23e; W. Massen 25e, 40e, 46e, 49e; J. Spoelstra 26e. 28e; G. Kedde 36e; A. Coers 38e; B. Heins 39e. Aan de R. Academie voor Lich. Opvoe ding te Groningen Is geslaagd voor le raar Lich. Opvoeding M.O. de héér J. Koopmans van Goënga. Scharnegoutum. Woensdag 25 juli a.s. I hoopt onze oud-dorpsgenoot Ds. J. C. -H. Romijn te Balk, em. predikant van de Ned. Hervormde Kerk, 75 jaar te wor den Ds. Romijn, wiens vader hier predi kant is geweest, diende o.a. de herv. ge meente van Parrega en Hieslum in de classis Sneek van 1920 tot 1924 en die van Workum van 1924 tot 1928. In deze periode was hij een zeer bekende figuur in Friesland en heeft hij zeer geijverd voor de actie „Koershouden”. Ook was hjj in die tijd lid van het classicaal be stuur van Sneek en enige tijd praetor van de ring Workum. Eind juli en midden augustus zullen twee zeventienjarige Sneker meisjes naar Amerika vertrekken om daar een jaar lang onvergetelijke indrukken op te doen. Joke Harder vertrekt 28 juli met het ms. „Seven Seas” van de Eu- ropa-Canada-lijn naar Riverdale (Il linois) en Janny Makken vliegt 19 au gustus naar Detroit, waar zij de vol gende dag door haar toekomstige fa milie zal worden afgehaald en de reis gezamenlijk wordt voortgezet naar ’t plaatsje Perry in Michigan. Joke is een van de zeventig Neder landse jongeren, die behoren tot de ongeveer 2800 gelukkigen uit ruim vijftig verschillende landen, die door de American Field Service in de gele genheid gesteld worden tal van erva ringen op te doen in het land van de Nieuwe Geschiedenis en waartoe o.m. een busreis van vier weken door een groot deel van de Verenigde Staten behoort. Tot slot worden ze ontvangen door President Kennedy op het Witte Huis. De American Field Service, die haar hoofdkantoor in New York heeft, is in 1947 met haar uitwisselingspro gramma begonnen. In de beide we reldoorlogen verrichtte zij goede diensten op de slagvelden als vrijwil lige ambulancedienst en diep onder de indruk van de gruwelijke tonelen daar, besloot men tot het leveren van een bijdrage tot beter internationaal be grip. Janny, die niet via de AFS vertrekt, maar door de Youth for Understanding, teen-age exchange program, Michigan and Ann Arbor-Washtenaw Councils of Church, heeft al kennis gemaakt Zaterdag 28 juli. Vergadering van in gelanden Waterschap „De Scher- i” in Hotel Aanvang man. Het brugje over het kruispunt Kleinzand, Achterom, Suupmarkt (en vóór de demping Poortezylen) was maar smal zo men ziet. Op de andere hoek (Singel-Kleinzand) was toen al de boekwinkel, welke thans door de heer G. v. d. Pjjpekamp wordt gedre ven. Ook bjj de andere onderdelen van het rijkgevarieerd programma maakten de W.P. een goede beurt. Zo behaalden ze ook nog een le prijs in de nummers Landbouw-rijpaarden voor concourswa gens en Springen. Te Leeuwarden slaagden voor het exa men algemene ontwikkeling N.O.: H. J. Bakker, D.C. van Delden, H. Douma, D. v. d. Eems, L. A. Frik, R. Kamstra, H. Ljjklema, E. Piersma, J. Pronk, T. Renema. P. Schurer allen te Sneek, J. Gerbrandy, Goënga en H. Hokwerda, Oosthem. Maandag 23 t.e.m. woensdag 25 juli ’s avonds 8 uur film: Drijfzand der Begeerte. Dinsdag 24 t.e.m. donderdag 26 juli ’s middags 2.30 uur film: Stad op stelten. - met Goud Elsje; 2. P. Sweering (W.P.) met i (Tusken de Silers-liet, 7. Daar waren 7 kikkertjes, (met 7 variaties). 8. Op mars, En over de weide daar blonk de zon, R. Hol. Wie met ons wil naar buiten gaan, C. van Rennes. H. Wieniawsky. met haar toekomstige Amerikaanse moeder, die momenteel een trip maakt door Euorpa en daarbij ook Sneek even aandeed. Mrs. Darling heeft vijf kinderen en neemt al twee jaar Euro pese meisjes op. Ze hebben in Perry, een plaatsje van ongeveer 1200 inwo ners, een grote Amerikaanse ijzerwin kel. Dat wil zeggen dat er zowel spij kers als grasmachines, behangsel en stijfsel te krijgen is. Janny kan tevens haar zakgeld in de winkel verdienen door na schooltijd mee te helpen. Nog twee Friese jongeren, een jongen en een meisje, zullen van deze gelegen heid - Amerika te ontdekken - gebruik maken. De meisjes zullen beide een high school bezoeken. Joke heeft hier eind examen aan het Chr. Lyceum gedaan, Janny is overgegaan naar de vierde klas van de Middelbare School voor Meisjes, die verbonden is aan de RHBS. Wij maken de middelbare scholieren er nog op attent dat de mogelijkheid bestaat te solliciteren naar een AFS- beurs voor de cursus 1963-’64. Zij, die het komende jaar de lessen in de hoog ste klas zullen volgen, kunnen zich tot 15 oktober hiervoor richten tot het secretariaat in Nederland (Moreelse- straat 10, Amsterdam-Z). Belangstel lenden mogen echter op 1 augustus 1963 de leeftijd van 18 jaar nog niet hebben bereikt. De verdere uitslagen van het morgen- programma dat bestond uit Dressuur, Acht- en Viertallen individueel, benevens Caprilly waren: Dressuur N: 1. J. van der Gaast (De Mustangs) met Alexander; 2. Mej. F. Postma (Donia’s) met Janette. Dressuur B: 1. E. K. Koopmans (Gaas terland) met Goud Elsje, 100 pnt; 2. P. Sweering (W.P.) met Luitenant 99% p; 3. D. Boersma (G) met Savanna, 97%p; 4. Mej. F. Schotanus (G) met Sandra, 95 p. Dressuur L I, I, II eu M: 1. Joh. Teem stra (W.P.) met Hanno 102 p (M) 2. Mej. H. Hiemstra (Donia’s) met Wardy 101.75; 3. Mej. J. Feenstra (W.P.) met Fatova, 100.75; 4. Joh. Teemstra (W.P.) met afgekomen, van droge kleren werden voorzien. Het lichten van de omgeslagen sche pen, waarmee onmiddellijk werd be gonnen was echter niet zo gemakke lijk als men had gedacht. De Sneker Pan kwam gisteren, pas nadat ’n kik vorsman uit Drachten assistentie had verleend, weer overeind en kon met hulp van de brandweer worden leeggepompt. Het bleek dat er toen al een heel dikke laag modder inzat Het skutsje was nl. uit het 7 m diepe water naar dé wal gesleept. Vannacht om half drie werd het Lemster skutsje ge licht. schilderachtige gelegenhe’d gebroken om plaats te maken voor het „alleen voor heren” tot de situatie van nu nieuwe winkelpand van de heer Spijker- is ook een grote sprong. De bomen en het ronde plaatijzeren geval zjjn verdwenen, de voetgangers door het verkeer van de rijweg naar royale tegeltrottoirs verwezen, en aan de huizen aan de rechterzijde, waaron der uit de 17e eeuw, is in de loop der jaren ook heel wat veranderd. Het is daardoor een winkelstraat geworden maar toch is het oude karakter voor een belangrijk deel bewaard gebleven en laten vooral de vreemdelingen nog vaak met welgevallen hun oog op de nog aanwezige oude gevels rusten. In deze tijd bevond zich hier aan ue beide hoekpanden ook een zgn. pothuis je. Dat aan de zijgevel van het pand der dames Brattinga - Magazijn Ideaal - is nog niet zo lang geleden afgebroken om ruimte te maken voor een etalage, de zoveelste operatie aan de eens zo fraaie wand. De andere, aan de zijge vel van de firma Groenhout, is overge bleven en is een van de twee welke Sneek thans nog bezit en hopelijk nog lang zal bezitten. Traditiegetrouw zullen ook nu weer vjjf zomeravond-bespelingen worden ge geven op het Sneker carillon. Hiervoor zijn drie gastbeiaardiers uitgenodigd. Het programma ziet er als volgt uit: Dinsdag 28 aug. Flucie van Bergen, beiaardier van Sneek, Bolsward en Jou- re. Donderdag 9 aug. Wim Mesdag, stads beiaardier van Enkhuizen. Donderdag 16 aug Ria Pieffers, Amster dam. Donderdag 23 aug. Rian Ritter, beiaardier van Delft en Leiden. Dinsdag 28 aug Flucie van Bergen. AI deze bespelingen zijn van 20.00- 21.00 uur. Wü willen er nog op wijzen dat deze concerten het best kunnen worden beluis terd vóór de scholen op het Oud Kerk hof, waar gratis programma’s worden verstrekt. Onderstaand het programma van de eerste bespeling morgen 24 juli: 1. Dansje, K. Roelofs. 2. Marchen, Alec Rowley. Mazurka Alec Rowley. Glockenspiel, Alec Rowley. 3. Wie zingt er mee? D. Appeldoorn. Die stoute mussen, H. J. v. d. Kraan. Als de boer wil dansen gaan, E. Wet- 4. Fantasia, g moll, 5. Air, Menuett 1 en 2, 6. Skippers-sankje Bolle Südewyntsjes Vervolgens vergast Hansma ons op een schildering van het gewemel rondom de pólle: „Wij hebben iets vroeger ons verwij derd om naar den stoomboot te gaan, en eens rond te zien, want, ’t eilandje is wel ’t middelpunt der beweging, maar 't bevat toch maar ’n klein ge deelte van het uit te voeren feestpro gramma. Gelijkt ’t op de Roekoepolle ’n landelijk feest, in haar omtrek wordt wel en goed op het water ’n kermis gehouden, die men wel eenig in zijn soort mag noemen. De handel, de kunst en de bedelarij worden daarheen ge lokt waar vele menschen bij elkander komen om zich te vermaken, en zjj weten zich zeer goed naar de omstan digheden te schikken. Pramen, schui ten en schouwen, beladen met verko pers van appelen, peren, pruimen en andere snoeperij; liedjeszangers met draaiorgels en violen, en Duitsche straatmuziek, alles woelt en wemelt en roept en aast tusschen de stoombooten en vaartuigen heen, om zijne waar aan den man te brengen. En of het nog niet genoeg ware, vele der volgeladen 25- cents schuiten hebben harmonica’s en veel spraakwater aan boor- en daar zingt men uit volle borst straatliede ren op eigen hand. Enkele betere en meer harmonieuse toonen treffen ons oor, als een oase in de woestijn, want een zanggezeischap van een groot dorp zingt vierstemmige liederen, te fraai om in zulk een geraas verloren te gaan.” Kostelijk, deze regelen, voor ieder wien Sneker Hardzeildag reeds in het kinder hart geschreven werd De zon begint intussen de kim te nade ren en tegen ’t avondlicht tekent zich de stad af, waarheen de Sneker Armada zich opmaakt te koersen. Ook op de terugreis blijft Hansma nog onze onderhoudende gids, zoals wij de volgende maal zullen horen. Men kan het zich haast niet voorstel- Rechts op de achtergrond, op de hoek len, dat de Ged. Poortezijlen er in 1880 van de Suupmarkt, zijn nog flauw de zó uitzag. Van een gemoedelijk straat- contouren te zien van „het huis met de je, aan weerskanten geflankeerd door hoge stoep”, een zeer oud pand dat oe- hoge Iepen, die het ’s zomers met een denkelijk naar het water van het Ach- dicht bladerdak overkoepelden, en een terom overhelde. Het werd indertijd af minder schilderachtige gelegenhe’d gebroken om plaats te maken voor het met Sunny; 2. L. Euma (Donia’s) met N.N. Klavertje drie: 1. Gaasterland; 2. Water- Poorters; 3. Donia’s. Speel Uw spel: 1. S. C. Postma (Mus tangs) met Trix, 680 p; 2. D. Zandstra (W.P.) met 480 p; 3. E. K. Koopmans (G) met Goud Elsje 410 p. Landbouwrijpaarden voor concourswa gen: 1. A. Sijbrandü (W.P.) met Opti mist; 2. A. Breeuwsma (W.P.) met Roc co; 3. J. van der Weü (G) met Hilya. De wisselbeker voor veelzijdigheid; aangeboden door de Brandwaarborgmy. Woudsend werd toegekend aan E. K. Koopmans (G) te Harich, na loting met Mej. J. Feenstra (W.P.). Wegens tydgebrek moesten enige num mers worden afgelast. By de prysuitreiking werden waarde rende woorden gesproken door de voor zitter van de feestcommissie de heer M. Schurer en de heer H. Wiarda, voor zitter van De Water-Poorters welke laat ste zeer verdiend hulde bracht aan de heer Schurer. Ook memoreerde de heer Wiarda de medewerking van de Wouds- ender bevolking die zich zeer verdien stelijk maakte door het byeenbrengen van de erepryzen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1