I Jongeren knappen in Hens Doopsgezinde kerk op RB Waterpoort-krabbels O IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT 3 ■I van door Speurder en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, r I I Donderdag 26 juli 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 2,3 - 3 3,5 rgang no. Geslaagd Rusland gaat nieuwe kernproeven nemen Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT Wipf eesten Middenstandsdiploma Ds C. Aalders 25 jaar predikant I zal 9 .ur jr. Negen nationaliteiten werken er aan mee I IMF '•f' 6 SNEEKER NIEUWSBLAD Militaire coup in Peru. Honderd jarig bestaan heeft het Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. door i de Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Geslaagd te Den Haag voor de Nij- verheidsakte NU met pedagogisch ge tuigschrift en benoemd tot leraar aan de Technische School te Enschede onze stadgenoot de heer N. E. Bootsma. Geslaagd voor het Middenstandsdi ploma: mej. M. Groenewold en de he ren H. v. d. Kamp, P. Mollema, J. Beu- geling, C. Mollema, allen opgeleid door T. Broersma, onderwijzer, Priorstraat 5. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Niet alleen Algerije worstelt met het probleem van de plaats van het leger in de gemeenschap, ook Peru is weer terug gevallen tot het stadium van de militai re dictatuur. Bü de verkiezingen van 10 juni heeft geen van de candidaten de vereiste meerderheid van een derde van het aantal stemmen behaald, zodat op 28 juli het eveneens nieuw gekozen Congres zou beslissen. De beste kans op de overwinning maakte Haya de la Tor re, die met de Apra de enige goed ge organiseerde partij achter zich heeft. Haya de la Torre is na de eerste wereld oorlog zeer radicaal begonnen, maar is nu een politicus van het centrdm. Dat neemt niet weg, dat het leger ernstige bezwaren tegen hem heeft. Om een meerderheid in het Congres te verkrij gen had Haya de la Torre zich verbon den met zijn oude vijand, de dictator stuur is gevestigd, óverkwamen om de situatie in ogenschouw te nemen. Het slot was dat er in Itens een internatio naal werkkamp zou worden gehouden om het kerkje een goede beurt te geven. Goede stemming Enthousiast breken en metselen, krab ben en verven de drie-en-twintig jongeren uit Amerika (4), Canada (1), Zwitser land (2), Duitsland (5), Zweden (2), En geland (3), Zuid-Afrika (1) en Nederland (5). Er moeten nog twee Nederlanders komen en één Marokkaan, vertelde de vrouwelijke helft van de leiding, Fiep Duinker, die in „burger” pianolerares is, dan zjjn we compleet met negen nationa liteiten. Mohamed Elkentaoui viertrin het kamp een Mohammedaanse feestdag, nl. 14 augustus, de geboortedag van de grote Mohammed. Dominee ziet de hele groep dan al naar Gaasterland, naar de Moskee trekken. Wat misschien nog een interessante exkursie zou zjjn ook. Naast de internationale sfeer gaat er van het kamp eveneens een oecume nische gedachte uit, want het zijn lang niet allemaal doopsgezinde jongeren, die hier deelnemen, maar ook Luthersen en Anglicanen. En ook de stemming is pri ma. Iedere dag verzorgen twee meisjes het huishoudelijke gedeelte, maar, zo is bjj de corveedienst vastgesteld, de jon gens wassen af. Berit Ivarsson en Bar- ro Wendelsjö uit Zweden kunnen echter nog niet zo erg aan het eten wennen, maar ze mogen een dag samen in de keuken, zodat ze hun hart kunnen opha ler en de anderen ongetwijfeld een heer lijk Zweeds maal voor de neus zullen zet ten. In tegenstelling met andere kampen, waar wel eens zakgeld wordt gegeven, krijgen de deelnemers van de MVS-kam- pen, hier variërend van zeventien tot zevenentwintig jaar, geen enkele ver goeding en moeten ze ook de reis zelf betalen. De toeristische belangstelling voor Sneek heeft de afgelopen dagen zeer zeker een top bereikt. Dins dag op de markt krioelde het van de mensen, zelfs zo dat men soms mannetje aan mannetje liep (of zo u wilt „vrouwtje aan vrouwtje”). De stemming was echter niet zo erg marktachtig en uitbundig. Wel had de uitstekend van de tongriem ge- deze rol genoegen zal nemen en niet zal trachten het leger tenslotte zijn eigen wil op te leggen. Het is mogelijk, dat Ben Khedda er op speculeert, dat het leger om Ben Bella in bedwang te houden een tegenfiguur in reserve wil houden. Dat zou hij dan moeten zijn, met op de lange duur natuurlijk ook de wens het leger naar de achtergrond te schuiven. Het geheel is overigens zeer onoverzich telijk. Intussen hebben strijdkrachten van Ben Bella de steden Constantine en Bone en drie kwart van het land in bezit genomen. Zij rukken thans op naar de hoofdstad Algiers. Op het station Sneek stond, het afge lopen weekend een geschilderd bord met een kerkje, ITENS, de letters MVS en een telefoonummer: 05159-347. Nieuws gierig als we nu eenmaal zijn, wilden wij wel eens precies weten wat dat nou te betekenen had en belden het nummer. Geen gehoor! De stationschef vertelde, toen h(j onze verbaasde reactie zag, dat dominee Postema er iets mee te maken had. Waarop wij rechtsomkeert maakten en richting Itens gingen. Midden in Itens, aan de zonnige Hea- redyk, zagen wij het bord plotseling weef. Bij de pastorie van dominee M. C. Pos tema, doopsgezind predikant, en aan een boom een blaadje met werkkamp in En gels, Frans en Duits. Het bleek toen dat het bord diende ter oriëntering van de deelnemers van een internationaal werk kamp dat van 22 juli tot 18 augustus in Itens wordt gehouden, met het doel een klein kerkje op te knappen. „Restaura tie kunnen we niet zeggen, dat is een te groot woord”, aldus dominee Postema. Gezeten in een luie stoel achter het huis, in de fraaie boomgaard en in de zon ver telde hij de geschiedenis van een klein kerkje dat in het jaar 1864 werd ge bouwd. Door de jaren heen werd ’t ech ter minder bruikbaar en daarbij kwam nog dat de Doopsgezinde Gemeente in Itens en omgeving een typisch streek- achtig karakter vertoont, zodat men er niet toekwam drastisch aan te pakken. Slechts zes van de gemeenteleden wonen in het dorp Itens zelf. Vroeger stond de pastorie dan ook in Krommewaal, waar nu nog de resten van de voormalige pas torie te bezichtigen zijn. Het gemengd koor Excelsior uit Lemmer en de Chr. muziekvereniging Harmonie alhier hebben maandag avond op de Wip een mooi concert ge geven dat bij het - niet grote - publiek zeer in de smaak viel. Twee leden van Excelsior, die vanaf de oprichting van het koor in 1891 lid zijn geweest, kre gen een Waterpoortlepeltje aangebo den. Woensdag traden o.a. op Tonny Bak kenes, piano, accordeon en begeleiding, Bob Fantasio, de muzikale clown, het rode meisje The Red Girl, die zich als een slang in allerlei bochten kon wrin gen en The Marion’s, twee in Sneek niet onbekende zingende meisjes met een gitaar. Het was een leuk program ma, met wederom Ger Roeland als con ferencier. Er werd tevens een bliksem- loterij gehouden ten bate van het Sne- ker skütsje. De hoofdprijs was een fiets. Vrijdagavond treedt het bekende zangduo Liesbeth Lunhow en Fons Dankaart op met begeleiding van een orkestje. De daaropvolgende woensdag zijn het weer tal van beroepsartiesten. Maandag slaagden voor het examen Middenstandsdiploma Alg. Handelsken- nis: xA. Abma, Koudum; W. Akkerman, Koudum; R. van Beem, Rien; xA. S. M. van den Berg, Lemmer; J. S. van den Berg, Blauwhuis (Fr.); W. van den Berg, Oosterzee (Fr.); J. Beugeling, Hoogeveen; xK. Boonstra, Beetgumer- molen; xA. S. M. Bootsma, Roodhuis (Fr.); G. Bootsma, Lemmer; N. J. Bootsma, Roodhuis (Fr.); M. G. Bosma, Lemmer; xT. Bosma, Hogebeintum; W. Bosma, Hogebeintum; A. Bouma, Schar- negoutum; S. van Brug, Lemmer; F. D. M. S. Bruinsma, Sneek; A. J. T. Bijlholt, Lemmer; J. Deelstra, Scharne- goutum; xA. Dikland, Menaldum(Fr.) xH. Dijkstra, Sneek; xj. Dijkstra, Fer- werd; xH. Elgersma, Schraard; xL. Fa- ber-Jongema, Winsum; (Fr.); H. van der Goot, Hieslum (Fr.); A. Greijda- nus, Marrum (Rr.); xM. A. Groenewold, Sneek; A. Hempenius, Kubaard; P. Hiemstra, Workum; A. Hogeboom, Kam pen; xA. Hoogkamp, Broek (by Joure); xL. T. Hyikema, Balk; xT. Jager. Mar rum; T. Jansen, Ruften (N.O.P.) J. Jel- lema, Scharnegoutum; xH. R. de Jong, Ferwoude (Fr.); xN. de Jong, Lemmer; J. Jousma, Hallum; xF. van Kalsbeek, Ferwoude (Fr.) H. van der Kamp, Sneek: xA. ten Kate-van Vuure, Fer- werd; xA. A. Ketelaar, Nijhuizum; L. Kingma, Molkwcrum; C. Kooistra, Mak- kum (Fr.). Afgewezen 4. Er wordt (te) hard gewerkt ’s Morgens om zeven uur begint de dag die wat betreft het werkprogram ma om ’s middags kwart voor zes ein digt, onderbroken door enkele pauzes. De avonden worden zelf „ver zorgd” en gevuld met o.a. discussies, die bij een speciale commissie in voor bereiding zjjn. Maar natuurlijk wordt er ook gezongen en is het leuk eens te volksdansen. Sneek is al met een bezoek vereerd, toen de hele groep ging zwem men. Ook de dorpelingen en ge meenteleden helpen mee het de groep zo aangenaam mogeiyk te maken. Maan dagavond staan er auto’s gereed om hen naar Buitenpost te rüden, waar een con cours o.a. met Friese sjezen wordt ge houden. Ook op ander gebied hebben de bewoners van Itens en wijde omge ving geholpen. Zy hebben het benodigde beddemateriaal bö elkaar gebracht en voor kook, .materiaal” gezorgd. Geslapen wordt op de grote zolders van de pastorie en men woont overdag in een naburig huisje. Terwyi wy praten, kyken en ons ver wonderen over het werktempo, zegt do minee Postema nog dat het verbazend snel opschiet. Zo zelfs dat de tech nische leider, George Ellis uit Zuid- Het kampeerterrein aan het eind van de Sytsingawiersterleane is, provisorisch, zo ver gereed, dat de eerste kampeerders ontvangen kun nen worden. Het ligt er nog wel wat kaal en verlaten heen, maar dat verandert mettertijd wel. De toekomstige kampeerders hebben in ieder geval gezelschap aan de zwa nen, die er statig en onberoerd rondzwemmen. Op verschillende plaatsen in de stad (totaal zes) zijn hiervoor de internationale borden neergezet, met niet meer dan een tent en een caravan erop en daar onder een pyl in de bedoelde rich ting. En nu zullen we maar hopen, dat de kampeerders de. weg kunnen vinden Afrika, die in Cambridge natuurkunde studeert en het nu helaas nog zonder vakkundige hulp moet stellen vanwege de bouwvakvakantie, „vreest” al over veertien dagen klaar te zullen zgn. Terwyi het kamp voor vier weken is gepland. Wie weet, schieten er dan nog een paar vakantiedagen over om Friesland eens goed te verkennen. Woensdag 1 augustus a.s. zal het vüf- entwintig jaar geleden zyn dat Ds. C. Aalders, thans te ’s Gravenhage, werd bevestigd als predikant in de Nederl. Hervormde Kerk. Ds. Aalders, die op 14 januari 1908 is geboren, en studeerde aan de gem. uni- versiteit te Amsterdam en de rijksuniver siteit te Utrecht, was van 1 augustus 1937 tot 25 mei 1941 predikant van de herv. gemeente van Oudega, Idsega en Sandfirden, van 25 mei 1941 tot 2 sep tember 1945 in die van Wommels en Hy- laard. Vandaar vertrok hij naar Voor burg. Tüdens zyn ambtsbediening in Fries land was Ds. Aalders c.a. secretaris van de Friese Predikantenvereniging, lid van het Fries Godgeleerd Genoot schap en enige jaren praeses van het classicaal bestuur van Franeker. Ook in zijn tegenwoordige woonplaats heeft hy nog zitting in tal van colleges en commissies. Van zyn hand verschenen ook tal van publicaties en verder is hij medewerker aan diverse tydschriften en bladen. Odria. Dat nam de bezwaren van het leger tegen hem niet weg. Het was zelfs niet tevreden toen Odria als overwin nende candidaat werd voorgesteld. Het betoogde, dat er fraude bü de verkiezin gen was gepleegd en greep vorige week in door de president te arresteren en aan het hoofd van het land een junta te stellen. Ongetwijfeld speelt hierbij een ro). dat het leger vreest, dat ondanks de aanwezigheid van de conservatieve Odria, de macht van de gehate Apra zo sterk zal zyn, dat zij zal trachten een uitweg te zoeken uit de sterke sociale spanningen, die in het land heersen en die slechts kunnen worden opgelost i' de voorrechten en het bezit van heersende bovenlaag te beknotten. sneden horlogeverkoper niet over belangstelling te klagen. Er zijn ook veel buitenlanders, zelfs hebben we enkele Italianen gesignaleerd. Aan het eind van de Goeman Bor- gesiuslaan wordt door de gemeente een groot terrein bouwklaar ge maakt. Dit stuk land grenst aan de spoorlijn. Kort geleden heeft ie mand, onbekend, enkele boomstam men in de sloot langs de spoorlijn gegooid, waarschijnlijk met het doel ze te laten inwateren. Het verve lende is echter, dat de jeugd plan ken aansleept, over de stammen legt en zo de spoordijk „bestormt”. De kinderen beseffen niet dat het levensgevaarlijk is, want de trein heeft daar nog altijd een snelheid van ongeveer tachtig km. En u weet een ongeluk ligt in een klein hoek je.De stationschef en de politie dringen er dan ook op aan, dat de eigenaar van de balken zich bekend maakt, of de balken er direkt weg haalt, zodat de jonge garde van Sneek geen gelegenheid meer kan krijgen op de spoorlijn te komen. De oude mast van het skütsje moest indertijd worden afgedankt, omdat hij te kort was. 1,11 "*X Helaas is hij nog korter geworden. De mast, die bij de fa. S. Kuipers op de wal ligt, is aan de top na melijk overreden door een trailer en dit gedeelte moet er nu afgehaald worden. Het is jammer voor de verkoop, want bij de skütsjes geldt nog steeds: hoe groter, hoe. beter In het Willielminapark is het zoet verpozen. Dat denken vele moeders, kindeien, grootmoeders en bejaar den. Men kan er heerlijk rustig zit ten, naar de dieren kijken, spelen, eendjes voeren en praten met de blauwgele ara. Voor de liefhebbers ”an schoonheid en gratie zijn de twee flamingo’s een lust voor het oog, vooral als zij zich af en toe de halzen strekken om elkaar de visjes uit de mond te halen. Geno ten wordt ook van de kleuren pracht van de pauw. In één woord, op ’t ogenblik is het park beslist de moeite waard. Maar wie van de stilte houdt, kere en neme de weg naai- het Burgemeester de Hoop- park, waar i Dat Rusland zyn kernproeven zou gaan hervatten is niet als een verrassing gekomen. Herhaalde malen al hadden Chroestsjov en andere leiders van de Sovjet-Unie er op gezinspeeld, dat Ame rika met zijn kernproeven Rusland als ’t ware dwong tot hervatting, waarby zy er maar niet aan herinnerden, dat Rus land vorig jaar als eerste de sinds 1958 bestaande vrijwillige pauze in de proe ven heeft verbroken, al moet men Rus land toegeven, dat van Westeiyke zijde Frankryk zich weinig had aangetrokken van de stopzetting. Of dit echter een afdoende motivering is, mag men be twijfelen, gezien het peil, waarop de Fransen op het ogenblik nog werken. Het is vermoedeiyk dichter bij de waar heid, dat Rusland de kernproeven heeft hervat om nieuwe wapens en vooral wa pens ter verdediging, de zg. anti-raket- raket, te ontwikkelen. Met dit wapen zou men een vyandelijke raket in de lucht kunnen vernietigen zonder dat zulks schade zou kunnen aanrichten. Gege vens over de Russische proeven die men van Amerikaanse zijde heeft verzameld, zouden er op wijzen, dat Rusland op dit gebied aanzienlijke vorderingen heeft gemaakt, al lijkt Chroestsjovs opmer king dat de Russische raketten ’n vlieg in de ruimte kunnen raken, wat op overdrij ving. In elk geval was deze ontwikke ling voor de Amerikaanse president aanleiding, na lange aarzeling opdracht te geven ook nieuwe Amerikaanse wa pens te proberen en vooral te trachten door kernexplosies op zeer grote hoogte radio- en radarverbindingen te versto ren, zodat vyandelijke raketten haar koers niet meer zouden kunnen bepalen. Vorige week kondigde Amerika aan met succes een anti-raket-raket te heb ben beproefd. Ruslands nieuwe proeven houden ver- moedeiyk verband met het verwerken van de gegevens van de vorige proeven. Ontwapeningsconferentie. Ondanks dat is op 17 juli de ontwape ningsconferentie van zeventien landen weer te Genève bijeen gekomen, waar op ook over een verbod an kernproeven wordt gesproken. Ru'’t Igcrt inter nationale inspectie van gevallen, waarin twyfel zou bestaan of er een kernexplo sie of een aardbeving zou hebben plaats gehad. Het acht het voldoende daarvoor de nationale opsporingsapparatuur te ge bruiken en de jongste ontwikkelingen wijzen uit, dat deze apparatuur zoda nig verfijnd is, dat met vry grote zeker heid kan worden vastgesteld of er een aardbeving of een kernexplosie is ge weest. Dat zou de internationale inspec tie van onderaardse proeven overbo dig maken. Maar Amerika houdt vast aan deze inspectie en wel vooral uit principiële overwegingen. Er is nog een andere mociiykheid bijgekomen doordat Rusland het recht opeist als laatste kern proeven te houden omdat Amerika er mee is begonnen. Er wordt nu gedacht ovér een compromisvoorstel van de Mexicaan Nervi, die 31 december als grens voor de proeven wil nemen, zodat Rusland zijn serie kan afwerken. Ameri ka is hier niet helemaal tegen gekant, maar het zou best kunnen, dat Rusland zich toch nog alle recht wil voorbehou den. De nationale verdediging weegt zwaarder dan de belangen van de mensheid. Dinsdagmorgen, is de Vierdaagse in Nijmegen weer gestart. Vorige week vermeldden wij al enige Sne- kers die meelopen, maar onder de meer dan drieduizend deelnemers bevinden zich ook de heer en me vrouw Kuipers, die aan de Groene- dijk wonen. Vanaf deze plaats wen sen wij hun veel succes! Dezer dagen werden de werkne mers van de firma Menno N.V., die al in de nieuwe drukkerij op het Eiland werken, opgeschrikt door een gepiep, dat naar hun (des kundig) idee niet bij een machine hoorde. Het bleek dat twee vogels, een lijster en een kwikstaartje, zich met hun jongen, schuin tegenover elkaar bij het raam tegen het pla fond genesteld hadden. De jonge vogels piepen om voedsel, dat de ouderen trouw ieder half uur ko men brengen. Zij zijn niet bang en schuw en vliegen vrij en blij dooi de grote hal en trekken zich niets aan van het lawaai van de machi nes. Merkwaardig is dat ze nooit tegen een van de vele ijzeren „balk jes” vliegen. Berlijnse spanning. Er is ook een grotere spanning waar te nemen in de kwestie-Beriyn. Rus land betoogt weer met veel nadruk, dat het een afzonderlek vredesverdrag met Oost-Duitsland zal sluiten, al wordt nog geen datum genoemd. Het afwachten is nu, of Rusland alles op alles zal zetten om de Westeiyke mogendheden hiermee uit West-Berlyn te verjagen of dat het voor pogingen in deze richting zal terug schrikken. Het onderhoud van Gromiko en Dean Rusk in Genève, waar beiden waren voor de ondertekening van het verdrag van Laos, heeft op dit punt geen uitsluitsel gegeven. Krachtproef in Algerije Ben Bella, de Algerijnse vice-premier, die, ondersteund door een gedeelte van het leger, in oppositie is gekomen tegen de voorlopige regering van Ben Khedda in Algiers, heeft een stap ondernomen, die een botsing tussen beide mannen moeiiyker te vermijden maakt. In zijn hoofdkwartier, Tlemcen, heeft hy de vorming van een politiek bureau van het Bevrijdingsfront bekend gemaakt; zal bestaan uit de vijf ministers, die in Franse gevangenschap hebben gezeten, aangevuld met twee militaire figuren, Twee van de ministers, Eoudiaf en Ait Ahmed, behoren tot de groep van Ben Khedda en hebben nog niet laten weten of zy zich accoord verklaren met een op lossing, welke zy in juni van dit jaar, toen de kwestie op het congres van de Nationale Raad van de Revolutie in Tri poli werd besproken, va.i de hand wezen. Belkacem Krim, een andere minister in Algiers, heeft het optreden van Ben Bella illegaal genoemd, maar nog die zelfde dag bleek Ben Kehdda wel te wil len ingaan op Ben Bella’s plan. Hy zond een afgezant naar Tlemcen, die aan Ben Bella Ben Khedda’s accoord moest mel den, op voorwaarde, dat de Nationale Raad zo snel mogelijk weer byeen zou komen. Hiermee lijkt Ben Khedda het hoofd in de schoot te leggen omdat hy in die Raad in de minderheid is, maar het is niet uitgesloten, dat het ook Ben Khedda’s enige kans is. Ben Bella steunt op het ogenblik op het ieger, maar het is niet onwaarschyniyk, dat het leger in Bella weinig meet ziet dan een politieke marionet, die van de kolonels afhankeiyk is. Het is zeer de vraag of Ben Bella met Vorig jaar werd evenwel op een ge- meenteavond besloten het honderdjarig bestaan van de kerk enigszins feesteiyk te vieren. Daarvoor moest het gebouwtje opgeknapt worden. Een jonge boer uit de omgeving, Daan de Hoop, die met enkele vrienden wel eens wat aan de go ten e.d. deed, kwam echter tot de con clusie dat een flinke,.schoonmaakbeurt” beslist geen kwaad kon. De middelen van de gemeente waren echter niet toerei kend het geheel te laten opknappen. In principe werd toen besloten dat men in de wintermaanden het interieur zelf on der handen zou nemen. Door verschillende omstandigheden, ook ’s winters moet de boer op tijd zijn koeien melken, is daar niets, of tenmin ste niet veel van gekomen. Er werd een commissie ingesteld, waarin dominee Postema, mevr. Heeg-Zwart uit Kubaard en mevr. Wiersma te Hennaard zitting hebben, die de belangen van het werk zou behartigen. Mevr. Heeg heeft toen het idee van een werkkamp geop perd. Dat kwam door haar dochter die zelf veel aan dergelijke kampen mee werkt - momenteel zit ze ergens in de buurt van Stockholm by de aanleg van o.a. ’n zwembad - en zy herinnerde zich dat de MVS, een internationale doopsge zinde organisatie, officieel Mennonite Voluntary Service, in verschillende lan den werkkampen organiseert en o.a. in Franeker, Buitenpost, Witmarsum en Warga kerken gebouwd heeft. Er werd een aanvraag ingediend, waarna er in het begin van het jaar een aantal men sen uit Duitsland, waar het centraal be- IKK k ■- Q

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1