Ijsclub Irnsum krijgt nieuwe ijsbaan Jan van Akker vast op de vierde plaats Veel verguisde krotten in Friesland nu inzet van speculaties Internationaal Folkloristisch Festival te Bolsward Stadgenoot droeg zijn eerste H. Mis op IJLST WYMBRITSERADEEL en van fAGENDA^ Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 117e jaargang no. 61 Maandag 30 juli 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Raad Rauwerderhem Geslaagd Radiotelefonisch contact met Hollandia verruimd Skütsjesilen Loopbrug bij monument op de Afsluitdijk? Kerkvoogdij Wieuwerd wil geen experiment met de mummies Wip feesten Ds F. H. Kuiper part-time studie-sekretaris Vrachtwagen kantelde op Lemmerweg Geslaagd Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Burgerlijke Stand Belangrijk minder vroege aardappelen dan vorig jaar Tweeling van twee jaar ver dronken Goud voor bouwval niet grond 3,3 SNEEKER NIEUWSBLAD verklaarde onbewoonbaar reeds zou Speculatie I Dance AMICITIA Sinds evenals GOëNGA c.a. Ds F. H. Kuiper Lemmer, die met ingang van 2 Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Donderdag 2 aug. ’s avonds 8 uur film: Misdaad achter het voetlicht. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS ’t zal 9 ur kir. o- Vrijdagavond kon het vastgestelde pro gramma niet doorgaan doordat het or kest dat samen met Liesbeth Lunhow en Fons Dankaart uit Amsterdam zou komen, met motorpech te kampen kreeg en pas tegen tienen in Sneek arriveerde. Herman Theunissen heeft nog wel op het Hammondorgel gespeeld, terwijl daar naast gramofoonplaten werden gedraaid. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bjj contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Vrijdagmorgen plm. vijf uur is door nog onbekende oorzaak een grote vrachtwagen van de, firma Halbert- sma, houtbewerking, te Leeuwarden, die op weg was naar Kampen op de Lemmerweg gekanteld. De wagen is bij de verharding aan de rechterkant van de weg neergeraakt en toen in de heel zachte berm terecht gekomen. Het is de chauffeur C. P. niet gelukt hem weer op te trekken, waarna de wagen is gekanteld. Het ongeluk gaf een enorme ravage aan de cabine en de gehele rechterzijde. De bestuurder is met een lichte-hersenschudding naar huis vervoerd. leeftijd voor de gezinsverzorgingsinstel- ling niet subsidiabel rijksregeling voor de werd aangehouden. Dit laatste geschiedde ook met het voor stel tot wijziging van de verordening op de heffing van een wegbe'asting in de gemeente. De discussie over de percen tages voor deze straatbelasting ten aan zien van de gebouwde en ongebouwde percelen leidde tot aanhouding. Maandag 30 juli, maandag 6 en 13 au gustus Open Bridgedrive voor paren in Restaurant Piso, Parkstraat. Aan vang ’s avonds 19.45 uur precies. Hollandia "i maan- 9.00 uur - 13.30 uur (Nederlandse tijd) voor het publiek zjjn opengesteld. Tot dusver was dit slechts op maandag, woensdag en vrijdag het geval. Met ingang van 1 augustus a.s. zal de radiotelefoonverbinding met IL" op Nederlands Nieuw Guinea van dag tot en met zaterdag van C. Bij de foto: Een van de vele krotten in Friesland, die als vakantieverblijf een nieuwe toekomst tegemoet gaan. Programma. Woensdag 8 augustus worden de bui tenlandse gasten verwacht. Om zeven uur is iedereen aanwezig in het stad huis voor de officiële intocht van de Haekeninginne en het Haemiel in het park. Dit is het traditionele hooifeest ter versteviging van de band tussen stad en platteland. De volgende dag, donderdag, om half elf wordt het festi val in het bijzijn van de groepen, offi cieel geopend, waarna de ontvangst op het stadhuis door het gemeentebestuur en om twaalf uur het wekelijkse optre- op het podium over de stadsgracht, ’s Middags wordt een onofficiële voor stelling voor de kinderen gegeven. Pas ’s avonds treden de buitenlandse groe pen officieel voor de eerste maal op. Boottocht. Deelnemers en begeleiders vertrek- zelfs nog niet geheel ingericht WYMBRITSERADEEL van 23 t/m 28 juli 1962. Geboren: Pieter Sjoerd, zv Haite Zon- dervan en Hielkje Rjjpkema, te Ysbrech- tum; Sijtze, zv Douwe IJpma en Trijntje Leenstra, te Heeg: Trijntje Grietje, dv Pieter Andela en Pietertje de Boer, te Hommerts; Andries Ulfert, zv Ulfert Hoekema en Geeske Laanstra, te Woud- send. Gehuwd: Eelke Dominicus Terpstra, 34 jaar, te Wommels en Wietske de Jong, 26 jaar, te Oosthem; Haajje Kedde, 21 jaar, te Sneek en Anna Lutskc Althuisi- us, 17 jaar, te Ysbrechtum. Overleden: Wijpkje Njjdam, e/v Klaas Terpstra, 63 jaar, te Gaastmeer; IJpe Speelman, w/v Trijntje Zjjlstra, 94 jaar, te Oppenhuizen; Finne Kljjnsma, w/v Tjipke van Netten, 96 jaar, te Gaast meer. Maandag 30 juli t/m woensdag 1 aug. ’s avonds 8 uur film: Wenn die Glocken heil erklingen. Dinsdag 31 t/m donderdag 2 augustus ’s middags 2.30 uur film: ’t Zit in de lucht. Donderdag kregen de schepen bjj Ter- horne de ruimte. De route was overzich telijk, er was maar één kruisrak dat met een lange slag bezeid kon worden, zodat de schepen maar een keer door de wind behoefden te gaan. De uitslag van de wedstrijd leverde aanvankelijk dan ook meer een beeld van de zeilprestaties van de skütsjes, dan van het kunnen van de schippers zelf. In dergelijke omstandig heden toont Ulbe Zwaga zich meestal onovertrefbaar, maar deze keer werd hij toch door Van Terwisga uit Heeren- veen geklopt. De uitslag was: 1. Van Terwisga; 2. Zwaga; 3. Lodewijk Meeter; 4. Sietse Meeter; 5. Van' Akker; 6. Hoekstra; 7. Tjerkstra; 8. Mink; 9. Visser; 10. Foe- kema; 11. Brouwer. Zwaga won (traditiegetrouw) in Langweer Natuurlijk won Ulbe Zwaga in Lang weer en alle Langweerders hadden van hun oud dorps-genoot niet anders ver wacht. Zwaga kent de ondiepten van de Wielen op zijn duimpje en dit gevoegd bij de kwaliteiten van schip en beman ning stond hjj borg voor een overwinning. De gebrs. Lodewijk en Sietse Meeter hadden hun dag zeker niet. Voor Lode wijk leek het eerst zo mooi te gaan. De stijve noordenwind blies zijn (grote) schip met forse gang door het water. Bjj de boei bjj Langweer moest hij evenwel even uitwijken voor Van Akker en Van Terwisga. Dat kwam hem 'luur te staan.- Hij kwam vrijwel stil te liggen en in de Het Noorden is rijk aan krotten en een- kamerwoningen. Friesland levert de sta tistiek in dit opzicht nogal omvangrijke cijfers. De huisjes, eens met vreugde en trots gesticht door pake en beppe, hebben hun tijd gehad. Ze zijn vervallen of vol doen niet meer aan de eisen van deze tijd. Mede uit een oogpunt van bouwcontigen- tering en sinds 1 januari van dit jaar mede op grond van een rjjksuitkering voor dé opruiming van elk krot, een uit kering in de gemeentekas, werden vele huisjes onbewoonbaar verklaard. De zelfde gemeentebesturen, die zo van gan ser harte tot onbewoonbaarverklaring overgingen, krijgen nu echter de ver zoeken te behandelen om dat besluit weer in te trekken. OOSTHEM. Na het volgen van een schrift elijke cursus van het N.T.I. slaag de in Rotterdam voor het diploma kin- derverzorgster fhej. A. Boschma alhier. Op dc Fluessen Een van de mooiste plaatsen voor het skütsjesilen is ongetwijfeld de Fluessen. Dankzij het ideale zeilweer en de vrije zaterdag was er een ongekend groot aan tal bezoekers naar Nijega en omgeving gekomen. De baan was zo uitgezet dat vanaf de start een lang kruisrak ge varen moest worden naar de boei onder Heidenschapscerwal. Lodewijk Meeter was de eerste die direkt bij de start de klappen kreeg. Hij was ongeveer een halve minuut te vroeg en moest terug. De uitslag was: 1. Heerenveen; 2 Drach ten; 3. Sneek; 4. Sietse Meeter; Leeu warden; 5. Zwaga, Grouw; 6. Mink; 7. Lodewijk Meeter; 8. D. Tjerkstra; 9. Y. Foekema; 10. D. Visser; 11. J. Brouwer. De puntenstand voor het kampioen schap is thans: 1. Ulbe Zwaga 18.8; 2. S. Meeter 25.9; 3. L. Meeter 27.9; 4. Jan van Akker 33; 5. S. van Terwisga; 33.7; 6. A. Hoekstra 36; 7. B. Mink 48; 8. D. Tjerkstra 55; 9. Y. Foekema 58; 10. J. Brouwer 62; 11. D. Visser 63. tijd dat hjj weer op gang was, waren die twee hem al voorbij. Deze hebben een felle strijd geleverd om de tweede en der de plaats, die tenslotte in een minimale overwinning voor Van Akker is geëindigd. De totale uitslag van Langweer was: 1. Ulbe Zcwaga; 2. Van Akker; 3. Siep van Terwisga; 4. Lodewijk Meeter; 5. Aldert Hoekstra: 6. Sietse Meeter; 7. Berend Mink; 8. Douwe Tjerkstra; 9. Jan Brouwer; 10. Douwe Visser; 11. Yme Foekema. Gouden toekomst Voorlopig evenwel gaat het krot in al le Friese gemeenten-op-een-na een gou den toekomst tegemoet. Twintigduizend gulden voor een huisje aan het water is al gewoon. Bij Bergum is de eigenaar van een oude onbewoonbaar verklaarde boerderij inmiddels twaalfduizend gul den geboden, maar hij wil het bouwsel er niet voor missen. Elders in Tietjerk- steradeel werd onlangs "n onbewoonbaar verklaard huisje notarieel en openbaar verkocht voor bijna tweeduizend gulden. Een week later werd het geadverteerd voor zesduizend gulden. Zelfs de oude huisjes langs de zeedijken zijn in trek en het zjjn niet alleen de Friezen, niet slechts de Nederlanders die belangstel ling hebben. Ook van Duitse zijde be staat grote interesse, hoewel nog maar weinig transacties met Duitsers bekend zijn. De gehele ontwikkeling ten aanzien van de speculaties met krotten vraagt om zekere maatregelen opdat excessen voorkomen kunnen worden. Opsterland gaf het voorbeeld. Alhier werd zaterdagavond de eer ste in het nieuwe bisdom Groningen gewijde neomist plechtig ingehaald, ’t Was onze stadgenoot J. Alfrink, die dankzij de medewerking van het nieu we trommelcorps van „Vlug en Lenig" ook op een fleurige wijze kon worden verwelkomd. Aan de Oppenhuizerweg stonden jongens en meisjes in kleurige uniformen opgesteld. Nadat de pa rochiegeestelijke, comité-leden, ouders én verdere familieleden met dc heer Alfrink per auto waren gearriveerd, zette de lange stoet zich in beweging. Via o.m. het Kleinzand, de Suupmarkt en de Singel begaf men zich naar de kerk. mies wil doen, maar op de diepte van de grafkelder kan komen. De heer Bron is er nog steeds heilig van over tuigd, dat zijn experiment succes zal hebben. De kerkvoogdij van Wieuwerd heeft de autoriteiten - politie en gemeente bestuur van Baarderadeel - op de hoog te gebracht van haar besluit. Vast staat, dat de autoriteiten een overtre ding van het door de kerkvoogdij in gestelde verbod in geen geval zullen toestaan en scherp zullen toezien op de naleving van de maatregel. Van de kant van de pers, zowel in binnen- als in buitenland, schijnt gro te belangstelling voor het experiment in Wieuwerd te bestaan. Zij zal mor gen, naar men verwacht, sterk verte genwoordigd zijn bij de proefnemin gen, de redactie van „De Spiegel”, die deze zaak aan het rollen heeft ge bracht, uiteraard vooraan. Ook de Duitse televisie schijnt belangstelling voor deze affaire te tonen. In Wieuwerd staat men over het al gemeen afwijzend tegenover de ko mende experimenten. Men hoopt nog steeds, dat de proefnemingen niet door zullen gaan. Het feit, dat het bezoekerstal aan de grafkelder in Wieuwerd de laatste dagen duidelijk is gestegen, kan het gevoel van ergernis over de „reboelje” die door de stunt van de heer Bron is ontstaan in Wieuwerd, niet wegnemen. SNEEK van 21 t/m 27 juli 1962. Gedoren: Foka Jantina Bauwina dv Rin ks de Jong en Inkje Doorenspleet; Peter Robert, zv Louis Meijer en Boudina An nie Plat: Wilhelmina Mariëtte, dv Her man Petrus Dominicus Maria de Vries en Marjjke Johanna van Liemt; lente, zv lente Pool en Trijntje Land; Aligonda IJvonne, dv Jan Wijnia en Akke Hoven ga, van Bolsward:José, dv Wjjbe Sijper- sma en Klaasje Barkema; Néeltje Hen- drikje, dv Folkert Verbeek en Dirkje Pander, van Sloten (F.); Anno, zv Ger- ke Zwaan en Fokje Hofman, van Ijlst; Trijntje, dv Rommert de Vries en Zwaan tje Uilkje Boelens, van Sint Nicolaasga; Douwe, zv Jelmer Stastra en Wiegertje de Jong, van Langweer: Wiebe Francis- cus en Wieberta Ida Suzanne z en dv Hidde Huisman en Klaziena Maria Ida Bergsma, van Witmarsum; Willem Alex, zv Age Elzinga en Sjjmentje Wierda: Wiepkje Grietje, dv Jan Hurtak en Geessien Schuiling; Christoffei Simon, zv Lolke Venema en Christina Kok; Lolke, zv Sine Vellinga en Jaukje de Jong, van Lollum; Margje Dirkje, dv IJgram IJke- ma en Jiskje Wijnja, van Langedijke; Anna Helena, dv Marcus Johannes I-Iof- stra en Rinske Dijkstra. Ondertrouwd: Sijtze Hofstra, 25 jr en Johanna Wilhelmina Peenstra, 18 jr; Willi ledema, 22 jr en Elisabeth Schnit zler, 30 jr; Sjjtze Cornells Röfekamp, 19 jr en Margaretha Johanna Bos, 17 jr; Harmen Timme, 24 jr en Eke Aaltje Remerjj, 21 jr; Gijsbert de Jong, 27 jr en Miena Petronella Brinksma, 24 jr. Gehuwd: Johan Bosch, 25 jr én Jel- tje Norbruis, 28 jr: Johannes Wilhelmus Maria ten Berg, 25 jr en Tjitske Abma, 26 jr; Meine Berger. 29 jr en Geertje Ljjcklema, 24 jr; Johannes Augustinus van der Werff, 25 jr en Regina Maria Smit, 24 jr; Frans Douma, 23 jr en Doet je Faber, 28 jr. Overleden: Klaas Eilander, 3 dagen; Lieuwe de Blaauw, 70 jr, e/v Tjitske Brandsma, van Lemmer; Pietertje Rien- stra, 66 jr, e/v Sjerp de Jong, van Par- rega; Hodske Pool, 88 jr, w/v Hendrik Valkema; Roelofke Hiemstra, 69 jr, w/v Petrus Lemke. Enige jaren geleden heeft burgemees ter Van Ek van de gemeente Achtkar- spelen triomfantelijk en demonstratief de brand gestoken in een van de vele krotten van zijn gemeente, een van de honderden krotten, die het levende be wijs vormden van de achterstand van Friesland en het gehele noorden ten aanzien van woningvoorraad en woning bouw. Nu heeft het er alle schijn van, dat deze burgemeester te vlug is ge weest, althans gerekend naar uitsluitend zakelijke maatstaven. Want vele Leeu warders en zeker evenvele anderen be geren in deze dagen een buitenverblijf. Bij die vele anderen, behoren industrië len uit alle delen van het tand, die het begerig oog richten op onroerend goed dat bjj voorkeur aan het water of in het bos moet^taan en dan best een ka pitaal mag opbrengen omdat rust in deze jachtige tijd heel wat waard is. En, in de weekends komen kooplustigen uit het westen van het land over de Af sluitdijk om in Friesland te speuren naar een vakantiehuisje. Tientallen huis jes zijn verleden jaar en dit jaar ander maal in notariële acten ondergebracht en kregen een geheel andere bestem ming dan de stichters ooit hadden kun nen denken. De jacht naar een vakantiehuisje heeft zelfs dusdanige vormen aangenomen, dat sommige gemeentebesturen zich afvra gen welke maatregelen genomen die nen te worden en daarbij was Opsterland de eerste gemeente die werkelijk maat regelen nam. uit sep tember a.s. is benoemd tot part-time studié-sekretaris van de Raad voor de Catechese en die in verband daarme de door de generale synode van de Nederlandse Hervormde Kerk is be roepen als predikant voor buitengewo ne werkzaamheden zal zondagavond 5 augustus a.s. om half acht afscheid nemen van de hervormde gemeente van Lemmer (Follega en Eesterga) en vier werken later, nl. zondagavond 2 september a.s. om half acht in de her vormde kerk te Lemmer door dr M. H. Bolkestein uit Zeist, voorzitter van de Raad voor de Catechese, worden bevestigd als predikant voor buitenge wone werkzaamheden. Hij zal zich in verband hiermede in Leeuwarden ves tigen. Ds Kuiper die op 5 december 1925 in Oosterend is geboren, was van 9 november 1952 tot 2 maart 1958 pre dikant in zijn eerste gemeente Goën- ga, Gauw en Offingawier. Daarna ver trok hy naar Lemmer. Hij was van de oprichting af tot voor enkele jaren lid van de Provin ciale Catechetische Werkgroep in Friesland en verder o.a. nog scriba van de ring Sneek; praetor van de ring Joure en lid van de „Ried fan de Fryske Biweging”, lijk om een verzoek tot intrekking van de onbewoonbaarverklaring af te wijzen. Anders is het evenwel ten aanzien van woningen die nog voor bewoning geschikt zijn. Opsterland heeft in elk geval de zaak in de hand en kan een en ander van geval tot geval bekijken. In het alge meen wordt er by voor vakantieverblijf beschikbare woningen naar gestreefd dat de gemeente de grond koopt, de liefhebber het huisje, waarmee hü dan kan doen wat hij wil, althans binnen de perken van het toelaatbare. Darmee wordt ongewenste speculatie in vakantie verblijven tegengegaan. Deze maatregel ook in andere gemeenten goede diensten kunnen bewijzen. De neomist werd in de kerk ver welkomd door deken C. J. Vredendaal, waarna de jonge priester een kort lof celebreerde. De hoogmis was zondag morgen om kwart voor elf. De neomist Te Amsterdam is geslaagd voor de M.O. akte Lichamelijke Opvoeding on ze stadgenoot de heer T. T. Méyer. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten bekend gemaakt van de voorlopige oogstraming 1962 voor vroege aardappelen. De totale opbrengst van vroege aardap pelen (incl. pootaardappelen) wordt voor lopig getaxeerd op ruim 112.000 ton, het geen rond 55.000 ton (- 33%) minder is dan verleden jaar. Deze produktiedaling is voornamelijk het gevolg van het lage rendement, dat gemiddeld voor Neder land wordt geschat op 13.000 kg/ha (in 1961: 19.000 kg/ha). Voor Noordholland, waar meer dan de helft van de vroege aardappelen wordt verbouwd, kan zelfs een redementsda- ling van 36% worden verwacht. Dit bete kent dat in deze provincie de totale pro- duktie zal verminderen met ruim 35.000 ton (- 38%) tot 57.000 ton. Vrijdagmiddag om 3 uur zijn twee jongetjes van twee jaar - een twee ling - in de Westeinderplassen ver dronken, nadat zij, een doos als op stapje gebruikend, uit een box waren geklommen. Bij de box vandaan kro pen zij door het gras naar de water kant en raakten daar, wellicht spelen derwijs, te water. De moeder, me vrouw Lok, merkte het gebeurde tien minuten nadat zij voor de laatste keer naar de kinderen had gekeken. Drie artsen zijn twee uur lang bezig ge weest met kunstmatige ademhaling. De familie Lok woonde nog maar kort in de gemeente Aalsmeer. Het huis aan de Westeinderplassen was De wichelroedeloper, de heer J. Bron uit Ede, die morgen experimen ten wilde uitvoeren bij de mummies in de grafkelder van de hervormde kerk in Wieuwerd, zal hiertoe niet de me dewerking van de kerkvoogdij krij gen, zo meldt de Leeuwarder Courant. De kerkvoogdij heeft bekend gemaakt, dat in verband met de door liet weekblad „De Spiegel” aangekondigde proefnemingen kerkgebouw, kerkhof en grafkelder vandaag en morgen voor het publiek gesloten zullen zijn. Met nadruk stelt de kerkvoogdij vast, dat zij geen geloof hecht aan het succes van de proefnemingen als zodanig. Zij stelt zich echter op het standpunt, dat kerk en grafkelder niet de geëigende plaats zijn voor het houden van der- gelijke experimenten. De heer Bron heeft intussen meege deeld, dat hij dinsdagmorgen om tien uur zijn proefnemingen toch zal doen in Wieuwerd, zoals was vastgesteld. Hij zal zich daarbij niet begeven op het door de kerkvoogdij afgesloten ter rein. Dit is ook niet nodig, meent de heer Bron; hij meent, dat hij de proef nemingen even goed van een andere plaats af kan nemen (er loopt een openbare weg dicht bij de kerk langs), als hij met zijn aardstralenkastje, waarmee hij een „aanval” op de mum- werd geassisteerd door deken Vreden daal als presbyter-assistens, kapelaan A. M. Bosma uit Zandbergen, een stu diegenoot van de jonge priester (dia ken) en de subdiaken D. Tj. ten Dam uit Sneek. De predicatie werd gehou den door prof. J. B. W. M. Möller van het philosophicum „Dijnselburg” te Huis ter Heide. Op verzoek van de neomist, die voor af door een grote schare bruidjes in de fraai versierde kerk was ingehaald, zong het parochiekooi' o.l.v. de heer Flucie H. van Bergen de achtste Gre goriaanse mis (volkszang). Organist was J. H. Doodkorte. Tijdens een drukbezochte receptie bood de heer A. Gerbrands namens de gehele parochie een radiotoestel aan. Met een plechtig lof, waarbij de neo mist een dankwoord sprak, werd deze dag besloten, aldus meldt Ons Noor den. De Afsluitdijk begint steeds meer op een racebaan te gelijken, waardoor de beveiliging van de weg de beheerders van de dijk steeds meer zorgen baart. Vooral bij het monument is de situ atie gevaarlijk geworden, omdat de weggebruikers er zich nogal eens on gedisciplineerd gedragen. Volgens de Leeuwarder Courant valt het te ver wachten, dat er zeer binnenkort bij het monument een loopbrug zal wor den gebouwd, waarover voetgangers die van en naar de parkeerterreinen aan de Waddenzeezijde willen gaan, ’n veilige oversteek kunneti maken. De plannen voor deze loopbrug zijn in een vergevorderd stadium. Veel van wat de veiligheid op de Afsluitdijk betreft, zal afhangen van het publiek. is Bolsward bezit van een 'Ergens aan het Nannewyd bjj Rottum I gemeester en wethouders. Op het punt is een bouwvallig boerderijtje te koop, van De deuren willen niet dicht en ruiten woningen is het uiteraard vrij gemakke- zitten er niet in de ramen. De eigenaar wenst er nochtans 12.506,- voor te ont vangen en hij zal het ongetwijfeld krij gen, want krotten zijn goud waard in Friesland. De gemeenteraad van Rauweider- hem kwam vorige week onder voorzittèr- schap van burgemeester V. d. Bent vol tallig bijeen. De geloofsbrieven van de nieuw benoemde raadsleden werden door de commissie in orde bevonden, waardoor de Raad tot toelating besliste. Het betreft de heer S. Tuttel te Irnsum die voor de P. v. d. A. de plaats in neemt van de heer Th. v. d. Mei, al daar, die zich wegens gevorderde leeftijd niet weer herkiesbaar had gesteld, en de heer H. Hooyenga, eveneens te Irnsum, die de tweede zetel voor de A.R.-C. H. U.-combinatie zal innemen, welke de V.V.D. moest afstaan. In de nieuwe raad zal de heer A. G. de Groot te Sjjbrandaburen niet terugkeren. Door de gemeenten Baarderadeel, Idaarderadeel, Utingeradeel en Rauwer derhem is een gemeenschappelijke rege ling gevonden voor de noodslachtplaats, wat een wijziging in de gemeenschappe lijke regeling van de Vleeskeurings dienst noodzakelijk maakte. De Raad stelde het ontwerp ongewijzigd vast. Ook ging hij accoord met de verkoop aan de aannemer W. Riemersma te Irn sum voor nader aan te wijzen opdracht gevers) van een perceel bouwgrond voor een prijs, die de goedkeuring van GS. verkreeg. Het terrein zal worden bestemd voor de bouw van een dubbele woning in de vrjje sector. Met de heer D. Bangma te Irnsum zal een overeen komst worden aangegaan voor het ver krijgen van het recht tot aanleg, het hebben en het onderhouden van een ijs baan'door de ijsclub Irnsum. Deze ver eniging zag haar ijsbaan ten westen van het dorp verloren gaan door opspuiting ten behoeve van het uitbreidingsplan. De Raad ging akkoord met de vastge stelde vergoeding aan de eigenaar en het beschikbaar stellen van een krediet van 7.300.- voor de aanleg van de ijs baan, alsmede een krediet van 9.500. voor de riolering en een trottoir. Een verzoek om subsidie voor een aan te stellen gezinshelpster over de periode, waarin deze kracht door te jeugdige is ingevolge de gezinsverzorging Er wordt gespeculeerd in de eens zo verfoeide krotten en meerdere gemeen tebesturen vragen zich af wat er gedaan dient te worden om excessen te voor komen. Dat is in feite een weinig een voudige zaak omdat onmiddellijk de ju ridische aspecten van het eigendoms recht om de hoek komen kijken wanneer het gaat om het treffen van beperkende maatregelen. In dit opzicht heeft de gemeente Opsterland onlangs de spits afgebeten. Daar werd beslaten dat in het vervolg het verbouwen en inrichten van wonirtgen tot weekendhuisjes ge bonden is aan een vergunning van bur- enkele jaren Sneek, in het Skotsploech, die de oude Friese dansen danst in eigen kring, ter opluistering van traditionele feesten en voor de toe risten. Het is de enige ploeg ter wereld, die van tijd tot tijd de dansen laat bege leiden door een draaiorgel, het stads draaiorgel Onike Romke. Dit jaar is deze groep de eer te beurt gevallen het enige officiële internationale folkloris tische festival in Nederland namens de Federatie van Folkloristische groe pen te mogen organiseren, dat gehouden wordt van 8 t.e.m. 11 augustus. Inmiddels is bekend welke groepen zullen deelnemen aan het festival, dat ten doel heeft ,,in onderlinge vriend schap en wederzijdse belangstelling el kander op internationaal niveau kennis te laten nemen van waardevolle folklo ristische uitingen van diverse nationali teiten.” Meer dan 200 buitenlandse deel nemers komen naar Bolsward en wel uit: België: Koninklijke en Keizerlijke Gilde St. Sebastiaan, Neder-Over-Heembeek (Brussel) Duitsland: Volkstanz und Volksmuzik- gruppe, Wasserbrug (Inn) Frankrijk: Groupe Folklorlque Alsacien Obermodern, Obermodern (B. Rhin); Oostenrijk: Sing-, Spiel-, und Volks- tanzgruppe Loipersbach, Loipersbach, Bez. Mattersbrug; SchotlandCheadle Scottish Group, Cheadle Cheshire; Spanje: Coros y Danzas de Espana, Grupo de Sitges, Sitges - Barcelona; Zweden: Klippan - Amatörernas Folk- danslag, Klippan; Zwitserland: Jodlerklub Herisau, Heri- sau. Op 11 augustus zullen mede aanwezig zijn uit Nederland de Vereniging Ter- schellinger Volksdansen, Terschelling; de Westfriese dansgroep, Midwoud (N. H.l, de Lönneker Boeren Daansers, Lon- neker en de Kikvorschen, ’s-Hertogen- bosch. De onderbrenging van de buiten landse deelnemers geschiedt voor een groot deel bij particulieren en voor een kleiner gedeelte in een der internaten van de r.k. HBS. ken vrijdagmorgen om half elf naar Sneek, waar vandaan een boottocht over de meren naar Grouw wordt gemaakt. Hier zullen enkele demonstraties wor den gegeven, terwijl er gelegenheid bestaat Grouw te bezichtigen ’s Avonds zal opnieuw een voorstelling in de tent gegeven worden. Na afloop zal in ,,De Doele” voor deelnemers, medewerkers en geno digden een besloten „Bal de Nations” worden gehouden. Zaterdag trekt om half twee een gro te folkloristische optocht met alle bin nen- en buitenlandse groepen door de stad. Hieraan werken enkele muziek korpsen en diverse verenigingen van plaatsen zullen zeer korte demonstra ties worden gegeven. Om kwart voor vier is er weer een optreden van de buitenlandse en twee binnenlandse groe pen, o.a. voor de bejaarden van Bols ward. Van acht tot tien uur is het op treden van alle deelnemers met slui tingsceremonie vastgesteld. In de loop van de zondag vertrekken de diverse groepen dan weer naar huis.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1