Waterpoort-krabbels l Plan voor nieuwe openbare uloschool straks in de raad ll fL an* Christelijke B.L.O. School betrok haar fraaie nieuwe gebouw door Speurder IJLST en van 1 I tl I I I lï Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 1 117e jaargang no. 70 Donderdag 30 aug. 1962 F t Demonstratie landbouw werktuigen te Rauwerd Van der Heem vestigt zich in Teheran Schoonhouden van putten en riolen Chr. Muziekver. Harmonie’ bestaat in oktober 40 jaar Fi.w T Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD Twee aanrijdingen fff i I gg^| i ^2 9^ SNEEKER NIEUWSBLAD Nog vele sprekers. gekomen aan een periode van bijna 25 jaar waarin onder zeer ongun- „Heu, Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) ö.g.g. 4091. Maar niet alleen bij toepassing van de wet hebben wij liet gemeentebe stuur nodig. Wij hebben nog verdere plannen. Het ligt nl. in de bedoeling te komen tot een nieuw internaat en een nieuwe P. Bakkerschool voor imbecie len. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS het en te In vele gevallen leidt dit tot onbillijk heden. Zeer vaak heeft nl. de huurder die het meest door de verstopping is ge handicapt geheel geen schuld. Bjj meer gezinswoningen is in praktisch alle ge- kwameri toelopen toen er B. en W. stellen de raad voor aldus te besluiten. balgooien, goalschieten, ringgooien. En... u kunt ook nog aardige prijzen winnen. B. en W. van Sneek hartelijk voor de, zoals hij het uitdrukte, geweldige en prettige samenwerking, alsook de heer Miedema, architect De Vries, het perso neel van de school en het bestuur voor de wijze waarop het de zaak steeds heeft behartigd. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Dit behoort tot de verplichtingen der huurders. Herhaaldelijk wordt de onder houdsdienst van gemeentewerken ech ter ingeroepen voor het ontstoppen van rioleringen c.a. De gevraagde hulp wordt niet eerder verleend dan nadat de aanvrager een verklaring heeft getekend, waarin wordt toegezegd de kosten aan de gemeente te zullen betalen. Vreugdevolle dag. Burgemeester Rasterhoff noemde deze dag een vreugdevolle dag en het resul taat van een werkzaamheid van bijna 25 jaar. In oktober 1937 klopte de vere niging voor het eerst bjj het gemeente bestuur aan om het beschikbaar stellen van het gebouw aan de Oude Koemarkt. Dit verzoek kon echter niet worden in gewilligd omdat de gemeente dit later voor zjjn eigen school heeft ingericht, Toen werd een ander gebouw aange kocht en het zegenrijke werk begonnen met 17 leerlingen, welk aantal thans tot plm. honderd is uitgegroeid. Het b.l.o is in Nederland een van de jongste takken van onderwijs en heeft in Sneek een historie van 25. jaar. De lange rjj van sprekers, die daarna nog aan het woord kwamen werd geo pend door de heer A. Flach, secretaris van de afd. Sneek van Philadelphia, Chr. vereniging van ouders van het afwijken de kind, die het bestuur feliciteerde met deze aanwinst en uit dankbaarheid voor de toewijding welke de leerkrachten aan deze kinderen geven, een boekebon voor de boekerij van de niéuwe school aanbood. De heer H. Boomsma, hoofd van de openbare b.l.o.-school Wees op de voor treffelijke samenwerking 'en verstand houding welke er tussen béide scholen bestaat, ook op aanverwant terrein zo als Nazorg en de Pier de’ Boer Stich ting, alsook de ouder-vérenigingen. Hü constateerde dat zijn school die aanvan kelijk met 1-0 voorstond, nu voorbij is gestreefd en de stand thans 3-2 is ge worden. H(j hoopte echter dat deze in korter of langer tijd weer gelijk zal ko men. En hoewel wel enigszins jaloers op De inrichting. De school bevat beneden vier en boven twee theorielokalen, een kamer voor de leerkrachten die tevens als oefenkamer voor de oudere meisjes gebruikt wordt, een grote en fraaie keuken, een ruime hal die tevens bedoeld is als overblijf- ruimte voor de buitenleerlingen en bo vendien nog een prachtige gymnastiek zaal, welke ook door de Chr. Technische school gebruikt wordt. Opvallend zijn de zes rust- en werk hoeken boven en beneden voor de leer lingen, waarin ze allerlei werkjes kunnen verrichten, maar die ook voor andere doeleinden zoals bijv, kleine tentoon- stellinkjes benut kunnen worden, alsme de de in de lange gangen uitgebouwde garderobes, voor de kinderen. De school werd gebouwd door het Bouwbedrijf Cats te Leeuwarden. Gebr. van DJjk te Leeuwarden verzorgden het schilderwerk, de firma L. v. d. Wal al hier legde de electrische installatie aan, de firma Becker te Leeuwarden het sani tair enz., de firma Koster alhier de cen trale verwarming en de firma E. Metz stoffeerde alle lokalen en vertrekken. Op 13 oktober 1962 herdenkt de Chr. Muziekver. „Harmonie’' haar 40 jarig bestaan. Daar deze vereniging zich in deze jaren een vooraanstaande plaats in onze stad heeft veroverd, hebben en kele personen die „Harmonie” ’n warm hart toedragen, een commissie gevormd om gelden in te zamelen bij hen die sympathiseren met deze vereniging om straks bij het jubileum een huldeblijk aan te bieden. bescheiden schaal radio- en TV-appa- raten gefabriceerd zullen worden ón der licentie van de Nederlandse onder neming. Bij besluit van de Algemene Verga dering van verkoopkantoor Van der Heem N.V. (de evenals de moedermaat schappij in Den Haag gevestigde ex portorganisatie van Van der Heem N.V.) is de naam der venootschap gewij zigd in Van der Heem Internationaal N.V. B. en W. hebben de Gemeenteraad een volledig uitgewerkt plan voor de bouw van een nieuwe Openbare Ulo school aan de Koningin Wilhelmina- straat ter goedkeuring aangeboden. Wanneer dit plan, ontworpen door het architectenbureau Kuiper, Gouwetor en de Ranitz te Rotterdam, zal zijn ver wezenlijkt, zal de school over een ge bouw beschikken, dat in alle opzichten voldoet aan de daaraan tegenwoordig te stellen eisen. Een bewoner(ster) van de Leeu- warderkade maakte Speurder attent op de nieuwe walbeschoeiing aldaar. Dit is werkelijk een grote verbete ring, want de wal zakte steeds meer onderuit en begon langzamerhand ge vaarlijk te worden. Hij (zij) vond het echter jammer dat men de uit gezakte wallen met le half vergane paaltjes niet heeft weggehaald. In derdaad, dit staat lelijk. En boven- y dien blijkt het nu ook niet meer mo de gelijk een emmer water te scheppen om de tuin te besproeien. Al heeft „zo- Het vorige hoofd de heer G. J. Faber gaf eén uitvoerig overzicht van het vele werk dat verricht rrloest worden alvo rens deze dag bereikt werd. En zoals een schoolmeester betaamt deed hij dit aan de hand van een hele reeks jaartallen, beginnende met 20 mei 1954 toen de eerste brief naar B. en W. ging en ein digend met half april 1962 toen de gehele nieuwe school in gebruik kon worden ge nomen hoewel het gebouw toen nog niet helemaal klaar was. Daarn^ dankte hjj van de Oppenhuizerweg, die vanaf jde brug tot ongeveer Flexa voor een deel werd opgebroken. Het was ook wel nodig want dit gedeelte ver- keerde in een zeer slechte staat. Nu een dikke week later ligt het geheel er nog precies zó. Dat deze toestand j, veel last aan het verkeer (vooral op vorige woensdag en de dinsdagen bijzonder druk) veroorzaakt, behoeft geen commentaar. Omtrent de oor- zaak tasten wij, evenals u, in het duister. vallen de benedenbewoner gedupeerd, terwijl de bewoners van de hoger gele gen woningen geen last ondervinden. In vele gevallen draait de benedenbewoner ook voor de kosten op. B. en W. menen nu dat het om de moeilijkheden op te lossen wenselijk is de onderhoudsdienst van gemeentewerken te belasten met het schoonhouden van alle putten en riolen en dat daarvoor door alle huurders een gelijke vergoeding wordt betaald. Hier voor zal de aanstelling nodig zijn van een (geschoold) werkman, die speciaal wordt belast met regelmatig uitschep pen van alle putten en het reinigen van de riolen. Ter dekking van de kosten van deze dienstverlening, wordt een bedrag van 0,10 per woning per week toerei kend geacht om een en ander naar be horen te verrichten. Woensdagmorgen om twaalf uur is bij de oversteekplaats op de Leeuwar- derweg (katholieke meisjesschool) het achtjarige meisje B. F. door een per sonenwagen uit de richting Leeuwar den en bestuurd door J. v. d. S., aange reden. Het kind bleek een enkel te hebben gebroken en is naar het Sint Antonius Ziekenhuis alhier vervoerd. Nog geen uur later stak de 67-jarige mej. D. plotseling de Looxmagracht over en liep daarbij tegen eén fietser op. Zij kwam te vallen en is vermoe- deijk met een lichte hersenschudding naar het ziekenhuis overgebracht. voor de technische dienst (telegraaf Boukje Adema uit de Zeilstraat gis- pn telefoon) van rlo PTT omtnvert. teravond verheugd, toen haar werd verzekerd dat zij de invalidewagen, die baar door mevr. Evertsen uit begin gemaakt met de verbetering kroningen namens de Zilverpapier- - - - - aktie van het Nieuwsblad van het Noorden en de N.V. Franeker Ge meenschap, die zich op ’t terrein van de gemeenschapszin en de naasten liefde begeven, werd aangeboden, echt mocht houden. Het was de twintigste wagen die in Friesland werd uitgereikt door het team echtpaar Evertsen en de heren Schreuder en De Vreeze, die onder tussen al 241 keer ergens vreugde hebben gebracht. Eigenlijk lag Sneek buiten het „rayon” van de Frane ker Gemeenschap, maar voor dit noodgeval werd een uitzondering ge maakt. de speel- (n een speech zette de heer De Vree- - ---ze uit Franeker de doelstellingen van Het tegenwoordige internaat en de P. Bakkerschool zijn te klein en voldoen niet meer aan de, eisen, en om hierin verbetering te brengen is reeds een be roep gedaan op alle mogelijke instanties. Na een betoog over de noodzakelijk heid van chr. onderwijs ook voor deze kinderen (op de vraag waarom ze zó zjjn kan geen antwoord worden gegeven) en de wens dat de school dienstbaar zal zijn aan dit doel en God het personeel zal bijstaan in zijn zware taak, gaf de heer Pasma tot besluit van zjjn openings woord nog een overzicht van de voorge schiedenis van de school. Hij memoreer de hierin o.m. dat in september 1937 tot oprichting van de vereniging werd be sloten, de heer H. M. Martens de eerste voorzitter was, die werd opgevolgd door de heer M. Oppenhuizen en de heren Bouma en ,H. A. Wind praktisch al vijfentwintig jaar bestuurslid zijn. Het eerste hoofd was de heer Beishuizen, die op 17 september 1938 werd benoemd, waarna op 30 november de school offi cieel kon worden geopend met dertig leerlingen en twee man personeel. Ook de heer P. Bakker, destijds hoofd van de Chr. Uloschool heeft zeer veel werk voor de school verzet. Jaartallen. Onder de naam Iranian Electronic In- dustry heeft Van der Heem N.V., in samenwerking met een Perzische on- derneming die tot dusverre de commer- ciële belangen, van Van der Heem daar te lande behartigde, in Teheran een be- drijf gevestigd waarin op voorshands oostelijk gelegen vleugel is een gym nastieklokaal met de nodige kleedka mers, wasruimten en een toestellenber ging geprojecteerd. De drie paviljoens tellen elk zowel op de begane grond als op de verdieping twee lokalen, to taal derhalve 12 lokalen, t.w. 11 lesloka len en 1 natuurkundelokaal. De ruimten tussen de lokalen in de paviljoenen bevatten naast een drink- fonteintje, afzonderlijke toiletgroepen voor jongens en meisjes. Met uitzondering van het eerste pa viljoen, dat onmiddellijk aan het hoofd gebouw grenst, hebben de paviljoenen elk een afzonderlijke toegang. Voorts is bij de school een sportterrein en een volleybal-veld alsmede een rijwielberg- plaats geprojecteerd. De kosten van het gebouw, met uit zondering van de grondkosten en de kosten van het aan te schaffen meubi lair, worden voorshands geraamd op 958.800,—. Met een sleutel, hem aangeboden door de negenjarige Tineke de Boer, opende burgemeester Rasterhoff dinsdagmiddag de hoofdingang van de nieuwe Koningin Emmaschool voor moeilijk lerende kinderen aan de Frieswijkstraat in de nieuwe wijk aan de Lemmerweg. Met de officiële ingebruikneming van dit vorstelijke schoolgebouw, een schepping van architect Romke de Vries te Den Haag, is een einde gekomen aan een periode van bijna 25 jaar waarin onder zeer ongun stige omstandigheden les moest worden gegeven in het oude heren huis aan de Rienck Bockemakade. Aan de opening ging een bijeenkomst in Restaurant Piso vooraf, waar de heer L. S. Pasma, voorzitter van het bestuur der Vereniging voor Chr. Buitengewoon Lager Onderwijs alhier, na de gebruike lijke opening eei; groot aantal genodig den kon verwelkomen. In ’t bijzonder de oud-hoofden en vroegere leerkrachten, onder wie de heer Faber, die zich tij dens zijn hoofdschap energiek heeft be zig gehouden met het totstandkomen van de nieuwe school. En wjj zijn trots op onze nieuwe school, aldus de heer Pasma omdat ze voldoet aan alle verwachtingen die redelijkerwijze gesteld kunnen worden. Dankbaar maakte spr. gewag van de medewerking van het gemeentebestuur dat, door het gebouw te stichten, veel zorgen van het schoolbestuur heeft af genomen, en van de dienst van Gemeen tewerken, in ’t bijzonder van de heer Miedema. Op 't laatste nippertje was het zelfs nog mogelijk de school met twee loka len uit te breiden, zodat thans met veel vertrouwen de verdere ontwikkeling van het b.l.o.-onderwijs alhier kan worden af gewacht. Spr. deed echter een beroep op de hoofden en de leerkrachten van de lagere scholen niet te lang te wachten met te bevorderen dat kinderen die op school niet mee kunnen komen naar de b.ï.o.-school worden gestuurd. Het on derwijs is hier veel meer individueel dan bij het gewoon lager onderwijs. De heer Pasma prees eveneens de prettige verstandhouding met het ge meentebestuur, dat noodzakelijk is voor de ontplooiing van het b.l.o. Het ontworpen gebouw bestaat uit een hoofdgebouw met aan de zuidzijde een drietal paviljoens, die onderling door een gang verbonden zijn. In verband met het vrij grote aantal leerlingen moet uit een oogpunt van doelmatig heid aan deze wijze van indeling de voorkeur worden gegeven. Het hoofdge bouw bevat naast de hal en de gang een kamer voor het hoofd en een ver trek voor het onderwijzend personeel, dat tevens als onderzoekkamer voor de schoolarts dienst kan doen, alsmede een keuken, een garderobe voor de leer krachten en een kleedruimte voor de leerlingen. Voorts een overblijflokaal, een lokaal voor diverse doeleinden, waarin zich een wegneembaar podium bevindt en een tekenlokaal. In de noord- voor personen boven zestien jaar. ring een kleine attentie aan. leuk Pc (cr.trcc Speurder wil hier graag bij aante- cent) komen ten goede aan het club- kenen dat het zilverpapier en oud pa- huis. In de speeltuin is gelegenheid pier eigenlijk waardeloos zijn gewor- te wippen, glijden, schommelen, zwe- den, maar dat persilemmertjes en ïCn,.eriZL_,Vc,lrtc,r zij? er verschillen- gebruikte postzegels in grote drnk Engel- door de aktie in Groningen en Frane- sjoelen, ker worden aanvaard. De inwoners van Sneek en wijde omgeving werden woensdagmiddag plotseling opgeschrikt door een I vreemde luide knal”, die de ruiten en glazen deed rinkelen. Men ver- moedt dat de oorzaak een vliegtuig is geweest dat weer eens de geluids barrière doorbrak. Dank zij het initiatief van een aantal mensen, die begaan waren met het lot van deze kinderen wijst de balans thans een grote hoeveelheid levensvreugde aan, door dit onderwijs gebracht en is veel leed van ouders en kinderen op deze wijze gelenigd. Dat is de belang rijke verdienste van dit onderwijs, dat veel heeft bijgedragen tot opvoeding van de kinderen en tot de vreugde in de ge zinnen waaruit ze komen. Thans is de kroon op het werk gezet. Het gemeentebestuur heeft gaarne zijn medewerking verleend om een oplossing te vinden die beide partijen bevredigde. Daarbij heeft echter alleen een rol ge speeld de redelijkheid van de vraag om de barrière' te doorbreken waarvooi’ het bestuur stond, bij het aantrekken van de financiële middelen. De gemeente is toen nl. als bouwheer opgetreden in nauwe samenwerking met het bestuur. Spr. memoreerde in dit verband ook de prettige samenwerking met dit be stuur en dankte allen die aan de vol tooiing van de school hebben meege werkt. Zij is dus eigendom van de ge meente maar onbeperkt in bruikleen ge geven aan de vereniging waarbij het on derhoud voor de gemeente blijft maar de exploitatie geheel voor rekening van de vereniging komt. De gemeente zal daar om symbolisch de school overdragen. De burgemeester hoopte dat zij aan de verwachtingen zal beantwoorden en een belangrijke plaats zal innemen in het leven van de kinderen uit Sneek en omgeving en beval de school in de goe de zorgen van de vereniging aan. Tenslotte gaf hjj de verzekering dat ook voor de nieuwe plannen, die hopelijk met voortvarendheid zullen kunnen wor den uitgevoerd, het gemeentebestuur zo veel als mogelijk is medewerking zal verlenen. en telefoon) van de PTT omtovert. Vlak voor Hardzeildag werd een Verschillende Snekers dinsdag verschrikt J vanachter de „ge- vel” van het voor al malige postkantoor grote stoom- en I rookwolken opste- gen. Gelukkig was I er niets ernstigs aan de hand. De I stoomontwikkeling werkzaamheden, k hond In a 4- mirdr» n de behendigheidsspelen als s> pijlgooien, balcosport, hoorde bjj die langzamer- hand het oude gebouw, dat behalve men de behoefte daaraan deze de gevel, die blijft' bestaan omdat ze mer” niet zo heel erg gevoeld. sen „stijl” (al is het maar een saaie) vertegenwoordigt, plat heeft gelegen, tot een modern en nieuw kantoor „Heu, heu...” riep de 14 jarige i zijn christelijke collega’s was hjj toch - g zeer verheugd over dit nieuwe gebouw, Koningin Emmaschool thans van deze veranderde opvatting kunnen profiteren, waarna hij zjjn gelukwensen bekrachtig de met een gevulde enveloppe namens zichzelf en zjjn personeel. De architect de heer Romke de Vries dankte voor de opdracht met de hoop dat hjj er in geslaagd is het karakter van de school voldoende tot uitdrukking te hebben gebracht. Hij bood de bel aan die reeds in de school was opgehangen. Namens het Gereformeerd Schoolver band sprak de heer G. Bootsma, en na hem de heer Peleman, directeur van de Technische School te Bolsward waaraan twee jaar geleden een afdeling voor in dividueel onderwijs aan oud-leerlingen van de b.l.o.-scholen is verbonden. Mevr. Talsma-Bulsink oud-onderwjjze- res aan de school bood, na ook vele ma len het werk van de heer Faber te heb ben geprezen, een weegschaal voor de keuken aan, waarna een hoofdbestuurs lid van de Ver. voor Chr. Buitengewoon onderwijs de rij sloot. De heer Pasma, die alle sprekers di rect beantwoordde, sloot daarna de bij eenkomst, waarna het gezelschap zich naar de nieuwe school begaf om deze, na de symbolische opening en het aan bieden van een voorzittershamer door het nieuwe hoofd de heer J. Bous, te be zichtigen en zoals bij de rondgang door het royale, moderne en zeer doelmatig ingerichte gebouw bleek te bewonderen. o Vanavond houdt de speeltuinver. „Sperkliem-Tuindorp” in tuin een „Fancy-Fair” voor volwas- o o senen. Deze is bij geringe deelname dit werk uiteen en bood de 83 jarige van de grote mensen, ook toeganke- heer Evertsen als bljjk van waarde- lijk voor personen boven ;estien jaar. Een leuk idee. De baten (entree tien Op de landerijen van de veehouders J. v. d. Hem en J. Vonk te Rauwerd zjjn woensdag onder gunstige weers omstandigheden demonstraties gehou den van slootreinigingswerktuigen. De ze demonstraties waren georgani seerd door de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting in Rauwerderhem e.o., waterschap „De Sneeker Oudvaart” de Rjjkslandbouwvoorlichtingsdienst Sneek. Een tiental firma's, hoofdzake lijk uit de provincie Friesland, waren verschenen met machines voor slootrei- niging, hetzij meer permanent, dan wel tijdelijk gemonteerd aan of op trekkers. De meesten verplaatsten zich in de lengteas langs de sloot, waarbij het verwijderde slootvuil meer of minder ver op de walkant werd gedeponeerd. Uiteraard waren er verschillen in kon- struktie en montage, deels werkende volgens het principe van een dragline en variërend van een eenvoudige tot een meer ingenieuze hydraulische hef- inrichting. Een tweetal machinale wal- snjjders kompleteerde de reinigingsma- chines. Voor deze demonstratie bestond veel belangstelling. Dit was vooral te mer ken op één der parkeerplaatsen voor auto’s, waar meer dan honderd wagens stonden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1