Leden Herv. Gemeente brachten financieel offer voor de restauratie dfl F Waterpoort- krabbels IJLST BUITENLANDS OVERZICHT 5? en van door Speurder i Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 117e jaargang no. 72 Donderdag 6 sept. 1962 Botsing te Hoipmerts Ronde rond liet Ijsselmeer gende opheffing veerdienst Staveren-Enkhuizen Machine- h dagje uit Zondagsdienst Dierenartsen Sneek e.o. s Dienst Dokters, Apotheek en Zusters «s Zondagsdienst Dokters Heeg en Woudsend e.o. t’ Toren van Folsgare in de schijnwerpers Vertrokken naar Teheran Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -• Collecte „Prinses* Beatrix Poliofonds” Ontknoping in Algerije nadert Personeel Faber’s bedrijf N.V. was SNEEKER NIEUWSBLAD UlrLoLt: V I, ook nu weer heeft gesteld. een de Reeds in 1957 was de kerkvoogdij van de Hervormde Gemeente te Fols- Het Cubaanse probleem. Een onbehaaglijk puntje op het Wes telijk halfrond is voor de Verenigde Sta ten nog altijd Cuba, waar Fidel Castro een sterk op de Sovjet Unie georiën teerd regime heeft gevestigd, dat bo vendien bij grote lagen van de bevolking in de Latynsamerikaanse landen popu lair is, omdat het de uitdrukking van een sociale vooruitgang zou zijn, dje in de meeste van die landen nog ontbreekt. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: SEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. terwijl aan staart-ankers Af en toe trekt de visclub Hooge- op uit. Onlangs was zij voor Zaterdag 8 en zondag 9 september 1962 Van zaterdagmiddag 4 uur tot zon dagavond 10 uur Dokter J. Deth- mers, Jousterkade 4, tel. 2585. Bij brand: Voor brandmelding belle men steeds op no. 2000. V.V.V. Gaasterland V.V.V. Hindelopen V.V.V. Sloten V.V.V. Staveren V.V.V. IJlst Advertentieprijs 15 cL per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. bezit s’^chts een arbei- V. V V A V eefste plaats besteed ten bate van pa tiënten uit onze stad en vervolgens aan patiënten in de provincie Friesland. 1 Na de zware regenval zakte er op het kampeerterrein aan de Sytsinga- wiersterleane een auto weg in de Dankzij het prachtige weer zijn het natte, zachte grond. De hulp die een het water getrokken. Men heeft ter niet baten. Deze wagen zakte ook Ongeveer drie maanden geleden is De gezamenlijke V.V.V.’s van Zuid west Friesland hebben de volgende brief gezonden aan de Gedeputeerde Sta- I ten van Friesland over de dreigende ip- fl heffing van de bootdienst Staveren-Enk- Van zaterdagmiddag 1 uur tot zon dagavond 11 uur Dokter G. Teunisse, Woudsend, tel. 05141-370. De heer Gerbrandy vond de inge diende begroting van de restauratie sober. Maar met bescheiden middelen r Maar economisch is het Cuba niet geheel voor de wind gegaan. Het kan echter rekenen op belangrijke Russische eco nomische hulp in de vorm van fabrieken en voedingsmiddelen, maar Rusland staat er op, dat Russische deskundigen zich intensief met het beheer en de uit werking van de ontwikkelingsprogram ma’s bemoeien. Vandaar dat er op Cuba een groot aantal instructeurs zyn. Men schat het in Washington op ongeveer 3.000 a 5.000. Aangezien Rusland ook militaire hulp levert en instructeurs voor het leger, worden de Amerikaanse zorgen nog groter. Enkele senatoren, de zaak vermoedelijk zwaar overdrijvend, betogen, dat er Russische troepen op Cuba zjjn en dat het nu zaak wordt door een invasie een einde maken aan het bestaan van Castro. Hun felheid zal ze ker mede moeten worden verklaard door de naderende verkiezingen, waarbij zij Kennedy als een slappeling willen af- schilderen, die niet op de Amerikaanse zaak let. Olie op dit senatoriale vuurtje is ongetwijfeld de overeenkomst, die Gue vara, de minister van arbeid, in Rus land heeft gesloten voor o.a. de levering van wapens en instructeurs. Maar men vraagt zich af of dit niet het publiceren is van wat ai werd gedaan. Bovendien kan men heel goed betogen, dat deze wapens defensief zjjn en dat Castro in derdaad nog bezorgd is, dat de Ameri kanen, als zij de kans schoon zien, de invasie zullen plegen, waarvan Kennedy nu niet wil weten. Tsjombe legt het hoofd in de schoot. Wanneer alles goed gaat is de kwestie van Katanga nu van de baan. President Tsjombé heeft het jongste plan van de Verenigde Naties, dat een ultimatief karakter had, aangenomen en Katanga zal nu de helft van-zjjn ryke inkomsten HOMMERTS. Maandagmorgen plm. kwart voor negen is er bij. het kruis punt Hegemerweg-rijksstraatweg een botsing gebeurd. Een personenauto, die op de Parallelweg reed,' zou de rijks- straalweg oprijden, toen er een per sonenwagen met sleep kwam aanrij den. Bij poging de auto te ontwijken, reed de wagen met sleep tegen de kis ten van groentehandelaar D. Dijkstra aan, waarvan enkele totaal werden vernield. Een paar anderen kwamen in de sloot terecht. Een botsing kon echte* niet voorkomen worden. Er kwamerr-geen persoonlijke ongelukken voor, slechts wat materiële schade aan beide auto’s. Om hulp te bieden in het door zwa re aardbevingen geteisterde gebied is vandaag onze oud-stadgenoot de heer G. H. v. d. Pijpekamp als arts, met een lading medicamenten per vliegtuig naar Teheran vertrokken. De finish van de eerste etappe van de Ronde rond het Ijsselmeer, waarover wjj in ons vorig nummer al enige gege vens publiceerden, vindt plaats op de Singel. De renners worden daar om on geveer twaalf minuten over zes ver wacht. Het ontvangstcomité, dat bestaat uit een sub-commissie van het Sneker Actie Comité en de Sneker zakenlieden, zal de negen ploegen, iedere ploeg heeft zeven renners, met de nodige feestelijkheid ont vangen. De wachtenden worden door middel van de geluidswagen van de fa. Minkema op de hoogte gehouden van de situatie vanaf Wons, Pingjum, Witmar- sum, Hichtum, Boisward, Tjerkwerd, Blauwhuis, Westhem en Oudega. Via de Hegemerweg en de Lemmer weg komen de renners Sneek binnen. De karavaan wordt voorafgegaan door een grote reclamewagen van Vredestein, waarin de jury gezeten is. Aan de ploegenwedstryd wordt o.m. deelgeno men door een ploeg van Veronica, Cab- belero en Menno Sneek. In deze ploeg rijden o.m. mee S. Koevermans uit Viaardingen, G. de Jager uit H. Blokl. en J. de Boer uit Amsterdam. Zaterdagmiddag vertrekken alle ren ners en reclamewagens om ong. half één voor een feestelijke optocht door de stad. De route is Martiniplein, Markt straat, Leeuwenburg, N. Burgstraat, Wij de Burgstraat, Oosterdjjk en via het Eiland naar de Leeuwarderweg, waar bij de Groenedjjk de officiële start voor de tweede etappe plaats vindt (twee uur). Door het gemeentebestuur is voor de eerst aankomende renner een medaille beschikbaar gesteld, terwijl de winnaar tevens op de gebruikelijke wijze gehul digd zal worden door Miss Sneek. De politie heeft verzocht honden en kat ten zoveel mogelijk binnen te houden. Het publiek moet op de trottoirs blijven. Tenslotte nog een verzoek van het ont vangstcomité zowel vrijdag als zaterdag in de binnenstad: vlaggen uit! Zowel bij de start als finish verleent het Sted. Muziekkorps muzikale mede werking. Apotheek: Postma, Oosterdijk 65. De dienst gaat in om 12 uur i.p.v. 18 uur. Van zaterdagmiddag 1 uur tot zondag avond 12 uur: de heer P. A. Oord, Ou- dega-W., tel. 05154-9470. Groene Kruis Wijk- en Kraamverpleging Zuster A. Bonnema, De Bourbon- straat 35, tel. 2504. Oranje-Groene Kruis - Wit Gele Kruis: Zuster Derksen, Franekerkade 2, tel. 3951. I derswoning en twee stukken land) kan look maar een eenvoudige begroting I ingediend worden. Hij roemde de on gekende voortvarendheid, waarmee dit I werk is verricht en complimenteerde architekt B. Leeman dat hij de begro ting met slechts 10% was overschreden. Burgemeester J. van Hout haalde ’n gevleugeld woord van de welbekende dorpsfiguur Oege Jentsjes aan, die al le vragen naar zijn gezondheid beant- Folsgare zal in de toekomst wel ver anderen, maar wat de toren betreft, blijft alles bij het oude. Hij noemde de toren thans een sieraad voor het dorp. De oudste inwoner van Folsgare, de heer Abma, droeg een ode aan de to ren op. In de kerk bevindt zich een klein mozaïktafeltje, dat gemaakt is door de invalide Jelte Zeinstra. In het mo- zaïk was de kerk met toren van Folsgare af geheeld. Voor belangstel lenden zijn dergelijke tafeltjes voor vijftien gulden verkrijgbaar. De restauratie werd uitgevoerd door aannemersbedrijf Wiersma, onder lei ding van architekt B. Leeman uit 3ne*’:. Aardbevingen in Perzie. Van alle natuurrampen eisen vaak aardbevingen het grootste aantal doden. Dat is nu weer in Perzië gebleken, waar enkele hevige schokken 20.000 slachtof fers hebben gemaakt. De nood en ellen de in deze moeilijk toegankelijke streken is groot, maar toch zjjn er rampen in deze eeuw geweest, waarbij het aantal doden aanzienlijk groter was. In 1920 eiste een aardbeving in China 180.000 levens. Drie jaren later vielen in Tokio en Jokohama 143.000 slachtoffers. Maar 20.000 slachtoffers betekent toch wel een nationale ramp. uit de mijnen afstaan aan de centrale VW’s vornniriist over drpi- regering. De Kongo wordt overigens s 'CroniTUSl over niet een centrale staat, maar een fede ratie, waarin dus de samenstellende de len grote interne bevoegdheden behou den. Maar de centrale regering in Leo- poidstad zal buitenlandse zaken, de- fensie, financiën en handel beheren. Men was het al eerder eens geworden i over het beginsel van een federatie, j maar de uitwerking stuitte steeds af c~ •vil. j tt x U/M- rneiung van ue uoutuiensi oiavemi-nuiv moeilykheden. Het es te nopen, dat net huiz nu beter zal gaan. De Verenigingen voor Vreemdelingen- De Gaulle’s bezoek aan Duitsland. verkeer in de Zuidwesthoek van Fries- Deze week brengt pi’esident De Gaul-i*arid hébben met ontsteltenis kennis ge- le een bezoek aan Duitsland. Hierover I nomen van de plannen tot opheffing van valt nog niets te melden. Volgende week de bootdienst Staveren-Enkhuizen v.v. weten wij misschien iets meer over del Het zal U ongetwijfeld bekend zijn, dat plannen van een politieke unie, waar!het toerisme,in de Zuidwesthoek zich de Adenauer zich met veel aandrang achter laatste jaren op bevredigende wijze ont wikkelt. Te verwachten is, dat in de toe komst de belangstelling voor deze streek .steeds meer zal toenemen. Voorwaarden voor een goede ontwik keling z>p toeristisch gebied zjjn goede en aantrekkelijke verbindingen. Het weg vallen van genoemde bootdienst zal deze ontwikkeling zeker ongunstig beïnvloe den, zoals dit ongetwijfeld ook op andere terreinen het géval zal zijn. Stellig is aan te nemen, dat by de te verwachten belangrijke toename van het vreemdelingenverkeer in de komende jaren van de bootdienst Staveren-Enk huizen weer een groter gebruik zal wor den gemaakt. Met de meeste klem verzoeken boven genoemde verenigingen U al datgene te doen, dat zal kunnen leiden tot het be houd van deze bootdienst voor de toerist en voor de Zuidwesthoek van Friesland. goed wennen, ’s Avonds trok hij ie dere keer weer terug naar de oude woning en ging daar in de honden deze week wa- mand slapen. De katei’ kon de route van de politie, helemaal uit het hoofd en liep feil- moet worden en de bussen daarom moeten omrijden. Zij zullen daarom langs de Westersingel gaan. Eenvou dig nietwaar. V.V.V. Heeg V.V.V. Koudum V.V.V. Lemmer V.V.V. Sneek V.V.V. Workum V.V.V. Langweer V.V.V. Bolsward/Vt’onsera.deel Maandag stond er in de rubriek ,Uit het Verleden” een stukje over driejarig jongetje dat bijna ver dronken was en met veel moeite gered is. ’t Duurde zelfs nogal even voordat het bewust zijn - terugkwam. J De volgende mor gei naar de Roerdompiaan huisd, helemaal achter het Zuster- len, bleek dat drie katten een heerlijk tellen dat hij nog steeds leefde. Jj diner hadden genoten. Zijn kam- «t pioenschap was doodgewoon opgege- J» ten. A v r afgelopen weekend heel wat Friezen andere auto wilde bieden, mocht ech- naar h"4' tor niöf baton Dpzp warpn zakte nnk echter veel last gehad van de hon- en nog dieper... derden langpoten, die er rondzwier- «J ven. Vooral in de buurt van Lang- S weer was het erg. Daar dreven ze „xk. bij honderden in het water. Het leek de famiue Kroon van de Westersin- wel of er een veldslag tussen lang- naar de Roerdompiaan ver- poten was geleverd. leen on het water, o huizen komen ze voör. In het begin van ren enkele mensen jes te zien. Bij Arnhem werd dit park verlaten en ging het richting Ooster- beek, waar een keurig verzorgde koffie tafel wachtte. Na het eten werd druk gedarteld in de speeltuin en getoerd in de kabelbaan, waarin de dames zich angstig vastklemden. Gelukkig kwam ieder weer heelhuids op de grond. Nadien werd een boottocht op de Rjjn gemaakt. Deze rivier met zjjn gril lige oevers en zjjn panoramisch uit zicht bracht ieder in verrukking. Na een interessante rondrit door Arnhem en zijn prachtige bossen werd op het paviljoen van de posbank een heerlijke verfrissing gebruikt. Van hier ging het naar Apeldoorn, waar in het hotel het Bosbad een heerlijk diner wachtte. Na afloop van het diner bracht collega Hof- stra dank aan de heer en mevrouw Fa ber, die deze voor ons zo onvergefelijke dag mogeljjk hadden gemaakt. Tevens werd dank gebracht aan chauffeur Sy- besma, die deze tour zo prima verzorg de. Na deze spreker nam de heer Fa ber het woord, die de prettige onge dwongen sfeer tijdens de reis roemde. Hjj stelde direct een volgend reisje in het verschiet, wat met applaus werd begroet. Hierna ging het in vlot tempo via Zwolle naar Steenwijk, waar nog even gezellig werd gepauzeerd. Hier oogstten collega Oostra en Mej. Kam pen veel succes met een nummertje showdansen. Om twaalf uur was de reis ten einde en kwam de Oude Koemarkt weer in zicht. gare tot de conclusie gekomen dat de ruim vierhonderd jaar oude toren nood- woordde met: „It bliuwt by it aide”, zakelijk gerestaureerd moest worden. (Ongeveer een jaar geleden hebben wij hier een uitvoeriger artikel aan gewijd). Het zadeldak was rot en lekte door, terwijl er boven steeds grote stenen uitvielen. Gezien de hoogte - ze ventien meter - was dit erg gevaarlijk. Na een lange tijd van voorbereiding begonnen de werkzaamheden tenslotte in februari 1961. Maandagavond werd ter gelegenheid van de voltooiing van de restauratie een eenvoudige samen komst in de sobere kerk gehouden, waarna de heer H. M. Gerbrandy, lid van de Gedeputeerde Staten, door een knopje om te draaien de „nieuwe” toren buiten in de schijnwerpers zette. Het muziekkorps van Oosthem, Ab- bega en Folsgare, dat muzikale medewerking verleende, speelde hierbij „Een vaste burcht”. Om de toren solide en gaaf te res- ghe. In 1864 werd de kerk verbouwd taureren was het nodig het muurwerk I en in 1875 weer herbouwd (wegens van de West- en DJoordgevel weg te gebruik van_ ondeugdelijk materiaal), nemen. Voor de Oostgevel gold dit voor de gehele top met het gedeelte onder de wijzerplaat. Het trasraam moest in de grond hersteld worden, de noordkant zwaluw-j aangebracht moesten1 worden, omdat de buitenmuur hier naar buiten boog. Ook is er een geheel nieuwe kap met pannen opgekomen. Alle kleine stenen, die door de jaren heen volkomen vergaan waren, zijn vervangen door kloostermoppen. Een gevaarlijk werkje, dat precies moest gebeuren. Was men te ruw, dan vie len er hele stukken muur aan puin. Eveneens zijn de scheuren, ankers en 1 galmgaten volledig hersteld, aldus de I architekt. Financiële offers Ds G. Kaastra, die de bijeenkomst I leidde, wees op de financiële offers die de leden van de Hervormde Gemeente I te Folsgare gebracht hebben. Ruim honderdvijftig zielen, nog geen veertig gezinnen, hebben tezamen 10% van de begroting (ruim 40.000,-) bijeenge bracht. De rente erbij gerekend komt dit neer op een bedrag van ruim zes duizend gulden. De rest werd door subsidie, 60% van Monumentenzorg, 1 15% van de Provincie en 15% van het i Gemeentebestuur van Wymbritsera- deel, verkregen. De kerktoren neemt in het leven ’n belangrijke plaats in. Het is de toegang tot hoger gelegen verdiepingen. Zij hoort bij de kerk, als een vinger die wijst naar God. Zoals ook in het ver leden is het een toevlucht. Voor Fols gare, dat grote, veelomvattende plan nen voor de toekomst heeft, is dezr toren het symbool van de wil van he dorp niet onder te gaan in de stroom versnelling van de tijd. Spr. ging ir het kort de geschiedenis van kerk en toren na. De toren is oorspronkelijk ir 1498 gebouwd. In die tijd vielen d' Saksen ons land binnen en ontzage? ook Folsgare niet. Kerk en toren wer den in brand gestoken. In 1543 wen zij opnieuw opgebouwd en gedekt doo een zadeldek. De klok werd in 153 gegoten door de bekende klokkengk ter Geert van Wou en Johan ter Ste- Jantje slijt zoveel „We hebben 5 kinderen, van 3 tot 12 jaar. Onze jongste zoon, Jantje, is nu acht. Mjjn man is fabrieksarbeider en per week krijg ik zowat 75 gulden. U be grijpt, dat het dan niet éénvoudig'is om Jantje, die als polio-patiënt een beugel draagt, ook nog redelijk in de kleren te houden. Hjj slijt z’n broekjes drié keer zo snel als de anderen!” Zo schrijft een bezorgde moeder aan het Prinses Beatrix-Poliofonds en met haar honderden anderen voor fietsjes, voor rolstoelen, voor zwemlessen en be- roepskeuze-adviezen en wat niet al. Daarom dóet het Prinses Beatrix-Po- liofonds dezer dagen een beroep op het Sneker publiek, ten behoeve van al deze Marietjes, Pietjes en Jantjes, vóór al deze kinderen en ook ouderen, die door kinderverlamming werden getroffen vóór het vaccin werd uitgevonden. Steun wordt verleend aan patenten van alle gezindten. Het gecollecteerde bedrag wordt in de Langzaam maar zeker gaat in Algerije de ontknoping naderen van het dra ma, dat zich daar sedert twee maanden ontrolt. De militaire leiders van twee van de zes Wilaja’s, ofwel districten, erkennen het gezag van het politieke bu reau van Ben Bella niet en deze beide districten, 3 en 4, vormen juist het cen trale gedeelte van het land met Algiers. Het politieke bureau heeft daarop op dracht gegeven aan getrouwe legereenheden de tegenstand te breken. Lang bleef het bloedvergieten uit, terwijl politici zo als Ben Khedda, Belkacem Krip> en Boudiaf, die bepaald geen medestanders zijn van Ben Bella, herhaaldelijk oproepen tot de partijen richtten om toch tot een compromis te komen, looral Ben Khedda en Boudiaf schijnen bevreesd te zjjn voor een te grote macht van de Wilaja’s ten koste van het zo noodzakelijke centrale gezag en laten zich daardoor tot verzoenende woorden inspireren. Het is ook duidelijk aan het worden, dat de bevolking niets meer begrijpt van de tegenstellingen van de militairen en de politici, die voor een groot gedeelte zijn terug te voeren op het verlangen naar een zo belangrijk mogelyke rol in de nieuwe staat. De Algerijnse vakbe weging heeft al duidelijk uitdrukking ge geven aan haar wens naar een com promis. Niettemin gevoelt Ben Bella daar op het ogenblik weinig voor, evenmin als kolonel Boumedienne van 't Bevrijdings leger, die concurrerende militairen on getwijfeld zo snel mogelijk van het to neel wil laten verdwijnen. Sinds het be gin van deze week wordt er uitvoering gegeven aan de opdracht aan de troepen van het politieke bureau, zich van Al giers meester te maken. In het Zuiden zijn de troepen van Wilaja-4 al van de voornaamste verdedigingspositie, 100 km. ten Zuiden van Algiers, verdreven. In het Westen rukken de troepen van Boumedienne op en het bataljon van Yacef Saadi, een trouwe aanhanger van Ben Bella, die zich in de kasbah van Algiers had weten te handhaven, is daar nu geheel meester, nu de troepen van Wilaja-4 zich uit de kasbah hebben terug getrokken. De vraag is nu voorname lijk of Wilaja-3 en-4 de strijd tot het ui terste, dat wil zeggen tot. een eindeloze guerrilla zullen voortzetten, of dat zij toch nog eerder het hoofd in de schoot zullen leggen dan men op het ogenblik mag aannemen. Een later bericht meldt dat de strijd in Algerije ten einde is. Het politieke bureau van Ben Bella en de leiding van de verzetsgroepen Algiers en Ka- bylië hebben een wapenstilstand geslo ten. De belangrijkste bepalingen zjjn: 1 De hoofdstad Algiers wordt door alle militairen ontruimd. De orde wordt er voortaan gehandhaafd door politie, samengesteld uit de ele menten van de Verzetsgroepen Algiers en Kabyiië en van het bataljon van Yacef Saadi, Ben Bella’s vertegenwoor diger in de Kasbah. 2 Het leger zal hervormd worden. Zo lang die hervorming niet voltooid is be houden de Verzetsgroepen hun tegen woordige status. 3 Binnen twee Weken zullen de verkie zingen worden gehouden. Ruzie in de Arabische Liga. In de Arabische Liga, waarvan Alge rije ook lid is, zjjn de spanningen zo hoog opgedreven, dat Egypte uit de ver gadering van de raad is gelopen en zelfs heeft gedreigd de Liga de rug te zullen toekeren. Aanleiding hiertoe waren de beschuldigingen, welke Syrië naar het Egyptische hoofd had geslingerd. Sy rië beschuldigt Egypte er namelijk van, dat het voortdurend aan het complotte ren is tegen Syrië, met het doel, de vo rig jaar herwonnen Syrische onafhanke lijkheid weer ongedaan te maken. Jor danië kan daar dap het een en ander aan toe voegen op het punt van com plotten tegen koning Hoessein. Maar dat was niet het enige. Om zijn positie te versterken viel Syrië Nasser ook aan op zjjn Palestijnse politiek. Het stelde het voor, als zou Nasser, die nu weer Ame rikaanse hulp krijgt, voor deze hulp be talen met een aanvaarding van de hui dige toestand in het Midden-Oosten, dus met de aanwezigheid van Israël en met de onmogelijkheid voor de Palestijnse vluchtelingen naar hun land terug te keren. Het is best mogelijk, dat Nasser geen mogelijkheden ziet om de door de Ara bische landen nagestreefde liquidatie van Israël te bewerkstelligen en dat hij dat wel heeft laten doorschemeren, maar ook de Syriërs komen op dat punt geen stap verder. De opzet van Syrië was alleen Nasser bij de Arabische be volkingen in discrediet te brengen. Dat zou de beste verdediging zijn tegen de overheersing, die de Arabische landen toch nog steeds van Nasser vrezen. Een aanvullende reden voor deze vrees is, dat Nasser zich niet meer beperkt tot de Arabische eenheid, maar dat hij die bo vendien wil laden met een Arabisch so cialisme, dat voor vele leidende figuren in de andere landen een aanslag op hun positie zou zijn. Eenheid buiten Nasser om wordt daar om wel beproefd en het jongste staaltje ervan is de unie tussen Jordanië en Sa- oedi-Arabië. Saoedi-Arabië, welks koning al te kampen heeft met een tegenregering onder een van zijn broers in Kairo, subsidieert al geruime tijd Jordanië, dat anders wel ten prooi zou zjjn gevallen aan een van de andere buurlanden. De unie tussen beide landen lijkt overigens weinig aan de huidige toestand te veranderen. Als demonstratie heeft zjj natuurlijk wel even haar waarde. Men schrijft ons: Zaterdag 1 september j.l. ruim 8 uur werd gestart met een Z.W.H. bus, rich- ing Heerenveen-Wolvega, voor het op nemen van enkele collega’s. Van hier- iit ging het richting Kuinre-Emmeloord. In deze moderne stad werd een rond- it gemaakt. Van hier ging de reis via Kampen over de Veluwe langs prach- ige stukken natuurschoon bjj Epe, vaar in de z.g.n. Ossenstal koffie werd gedronken. Deze Ossenstal, zoveel mo- jelijk in oude stijl opgebouwd tot res taurant, bevatte een hele collectie op gezette dieren waaronder een wild zwijn met jongen. Van hier werd ge koerst via Elspeet, De Harskamp naar het wildpark. In dit brokje ongerept na tuurschoon kregen we de mooiste plek- veen er op uit. Onlangs was zy voor de vierde keer weg. Jaap Müller, die al drie keer het kampioenschap voor de dikste vis had veroverd, maakte ook nu weer een goede kans met zijn S blei van 44 cm. Hjj had echter géén net of iets dergelijks voor deze grote vis bij zich en ging daarom naar de boer en vroeg of deze de vis even kon bewaren. Dat kon en de grote blei werd in een emmer gedepo- neerd. Maar he- laas nieuwsgierig vroeg bpeuraer zien ai vrouw Kroon neen net oeest toen wat dit noü wel had te betekenen, maar gehaald. Nu wandelt hjj weer J* Het bleek dat in de komende maan- elke dag naar de Westersingel en te- den de Dr. Boumaweg verstraat rug. Jj laas, toen Jaap Ken stond het h Müller terugkwam om z’n vis te ha- slachtoffer in ons kantoor om te ver» wel of er een veldslag tussen lang- Maar niet al- leen op het water, ook in en by de huis?’Hun”poes’ kon echter niet zo 1-,,a t j s IXldiaCXX VCXll UC jJUIlLICi IXCXCXXXCXCXX UXL XXXL XXXXXXXVX '-IL XX^p X.X.XX- verkeersinspectie én NTM bezig een loos. Vorige week bleef hjj echter bus met veel passen en meten de weg, wilde vanwege het slechte weer Westersingel op te rijden. Heel de overtocht zeker niet wagen. Me- nieuwsgierig vroeg Speurder zich af vrouw Kroon heeft het beest toen «I s

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1