Drie nieuwe noordelijke zeilkampioenen K.Z.V. „Sneek” zette een punt achter het zeilseizoen Nieuwe box van IJVC feestelijk geopend Ook Fries Scheepvaart Museum gedupeerd door schilderijendiefstal Floralia-tentoonstelling te IJlst Twee jubilarissen bij Nooitgedagt gehuldigd IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 117e jaargang no. 75 Maandag 17 sept. 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD By de ynwijding fan de box Bekend oud>stadgenoot wordt 65 jaar Driejarig jongetje bijna verdronken s s c Schoorsteenveger viel van dak Helikopter boven Sneek Geslaagd Reisje houthandel S. O. de Vries N.V. G. W. van der Meer, W. Visser en L. G. J. van der Meij w. Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD H. H. i te steeds stijgt. Het bezoek was de gehele 1 t Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Vrijdagmorgen heeft de heer C. Kal- verboer, vertegenwoordiger alhier, het driejarig zoontje van de heer R. v. d. Werf uit de Kloosterdwarsstraat van de verdrinkingsdood gered. Op weg naar huls zag hjj by de Zwette een groepje mensen staan, die hem, op zyn vraag wat er aan de hand was, vertelden dat er een kleuter in het water lag. Het kind was al een paar maal bovengekomen, maar toen weggezonken. De heer Kal- verboer dook meteen, geheel gekleed, in het water. Het lukte hem de kleine op het droge te brengen en legde het jon getje direct op zijn buik, zodat hy het binnen gekregen water kwijt kon. Een arts, die inmiddels was gewaarschuwd, constateerde dat het drenkelingetje het bad goed had doorstaan. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. s r Van de attracties noemen we het ra den naar de naam van een prachtige grote pop; het raden naar wat in een taart gebakken of bebakken was en het raden naar het gewicht van een rollade. Mevr. Speerstra won de pop, mevr. R. Snijder de taart, de rollade was voor mevr. H. ten Kate en een prachtig bloemstuk viel ten deel aan de heer W. Feenstra. Dit laaste aangeboden door firma Gebr. Brandsma. De jury, bestaande uit mevr. Cavaljé, en de heren J. A. Nooitgedagt en R. Brandsma, was eenstemmig van oordeel dat het peil van het tentoongestelde nog Vrijdagmiddag had aan de Eegracht te IJlst een ongeluk plaats, dat nog erger had kunnen aflopen. Schoorsteenveger Greydanus van Sneek was bezig bjj de heer Planting aan de Eegracht, toen bleek dat de schoorsteen op de zijmuur wankelde. Hij liet het gevaarte los, maar viel van 6 m. hoogte op het tegelplein van de Geref. School. Met een verbrij zelde elleboog werd hij door een auto mobilist uit Sneek naar het ziekenhuis vervoerd. middag met veel spanning, die de vol gende uitslagen opleverde: Jeugdklasse (Pluis) 1. H. van Bottenburg, 2. H. de Vries. Flitsklasse. 1. P. v. d. Zwaag, Joure; 2. Erik van Delden; .3. Jan de Bruin; 4. P. Boersma. Pampusklasse. 1. K. Jissink; 2. H. Bakker. Vrijheidsklasse. 1. C. de Haas Jr., Breukelen; 2. J. K. de Boer; 3. W. Stam; 4. J, Halma, Joure. 16 m3 sen. klasse. 1. U. Bakker; 2. Th de Haan 16 m2 jeugdklasse 1. Ineke Zandstra; 2. Annie Oly. Topklasse 1. S. G. Ruiter; 2. G. A. ten Tye, Almelo. Regenboogklasse. I. A. v. d. Zee; 2. H. H. Röfekamp; 3. J. de Wilde. De winnaars achter 'vier naam geen plaats is vermeld, wonen in Sneek. Gistermiddag cirkelde enige tijd een helikopter boven Sneek. Het bleek dat de bestuurder graag wilde landen, want hy had benzine nodig. Doordat het vlieg veld van Leeuwarden zondags tot vyf uur gesloten is, had men het bestuur van de v.v. Sneek toestemming gevraagd op het De Kon. Zeilver. „Sneek” zette zater dagmiddag ’n punt achter het zeilseizoen 1962. Dit heeft voor de watersport vzeinig mooie dagen gebracht, maar dit slot werd door prachtig zeilweer begunstigd. Zonneschijn en leen mooie zuidoostelyke bries. Het aantal deelnemers was ook be hoorlijk. Plm. zestig schepen verschenen aan de start met als grootste klassen de Flitsjes en de Vrijheidsklasse, die beiden elf schepen bevatten. De Regenboogklas se was met acht ook goed bezet en in de Pampusklasse kampten zes concurrenten om de beide prijzen. De schepen voeren dezelfde baan als die welke voor de kampioenswedstrijden was uitgelegd, zodat ook in deze wed strijd de strijd zich voornamelijk afspeel de op de lange kruisbaan van de Roekoe naar de hoek van Gossepalen, al kwa men ook op de halfwindse en voor-de- windse rakken tal van veranderingen voor. Het was dan ook nog een mooie zeil- Na een openingswoord van de heer J. A. Nooitgedagt werd het woord ge geven aan de heer G. Poiesz. Deze vond ’t een genoegen, dat hij uit naam van de direktie de getuigschriften mocht uit reiken. Nijverheid en Handel zijn we reldomvattend. Hun betekenis kan niet te licht worden geacht. Ook hier heb ben werkgevers en werknemers weer blijk gegeven van voortreffelijk team work, bedrijfsvoering en arbeidslust. Wjj zjjn maar een reserve-team, al dus spreker. De Voorzitter en de secre taris waren verhinderd, maar men meende deze gelegenheid niet voorbij te mogen laten gaan. De heer J. A. Nooitgedagt schetste in korte bewoordingen de loopbaan van de jubilarissen. Jan Bouma was begonnen als „blokje ütstekker”. Al die jaren heeft hij slechts een enkele keer gemist. Spr. had üitgerekend dat hij in totaal 16020 uren heeft gefietst. Het was dan ook vry gemakkelijk voor hem een ge schenk te vinden, een fiets. Douwe Kunst begdfi als inpakker van Gelijk bekend werd uit het atelier van de restaurateur Van Bohemen te ’s-Gravenhage in het weekeinde van 25-27 augustus jl. een vijftiental schil derijen ontvreemd, welke intussen op nog niet nader opgehelderde wijze door de politie konden worden achter haald. Hieronder bevonden zich niet alleen zes schilderstukken, welke het Fries Museum te Leeuwarden toebe hoorden doch ook een zeer kostbaar doek, eigendom van de Dienst voor ’s Rijks Verspreid Kunstbezit, doch se dert 1948 aan het Fries Scheepvaart Museum te Sneek in bruikleen gege ven. Woensdag werd in Ons Gebouw te IJlst de traditionele Floralia-tentoonstelling gehouden. Het comité uit V.O. dat deze jaarlykse attractie voor geheel IJlst ver zorgt, kan met gepaste trots op deze dag terug zien. Niettegenstaande het slechte seizoen en ondanks de harde wind, was het verrassend, dat zo talrijke 153) en zo fraaie bloemen en bloem stukken ten toon waren gesteld. Daaren boven had de firma Brandsma van Sneek een grote verzameling potbloe- men ter opluistering ingezonden. Verschijnt MAANDAGS en 5oN- DERDAGS Op 1 oktober hoopt onze oud-stadge- noot de bekende antiquaar, boekhan delaar en uitgever Menno Hertzberger 65 jaar te worden. In 1920 stichtte hij het Internationaal Antiquariaat te Amsterdam en door zijn grote kennis en onuitputtelijke energie heeft hij zich sindsdien een vooraanstaande plaats veroverd in de wereld van het oude boek en er in be langrijke mate toe bijgedragen, dat ons land op dit terrein een rol van bete kenis is blijven spelen. Ook op organisatorisch gebied heeft de heer Hertzberger zich zeer ver dienstelijk gemaakt. Zo werd in 1935, mede dank zij zijn initiatief de „Ne- derlandsche Vereniging van Antiqu aren” opgericht en gaf hij in 1947 de grote stoot tot het stichten van de over koepelende organisatie van Antiquaren „The International League of Anti quarian Booksellers”. Er is thans een Comité gevormd, dat zich tot doel stelt de heer Hertzberger op zijn verjaardag in zijn kantoor te huldigen, waarbij hem een bedrag zal worden aangeboden dat hij zal kunnen bestemmen voor een sociaal doel te zijner keuze. In het comité van aanbeveling heb ben tal van professoren en andere vooraanstaande personen zitting. Leergeld Ieder museum dient op ongewenste bezoekers verdacht te zijn - ook het Fries Scheepvaart Museum heeft in dezen leergeld betaald, waarbij kwa lijke ervaringen werden opgedaan bij het toelaten van grote groepen tege lijk. Het plegen meest opgeschoten jongelieden te zijn onder wie men de potentiële gauwdieven kan verwach ten, waartegen slechts kan worden ge waakt door nimmer aflatende bewa king. In het drukst van dit seizoen moesten er in ’t Fries Scheepvaart Mu seum zelfs drie suppoosten optreden, terwijl alle voorwerpen zoveel moge lijk achter glas zijn weggeborgen. Te gen inbraak buiten de openingstijden wapenen vele museumdirecties zich bovendien door licht-, geluids- en alarminstallaties, welke ongenode gas ten reeds aankondigen eer zij goed en wel binnen zijn. Uiteraard dragen de musea zorg voor een behoorlijke verzekering tegen beschadiging, diefstal, brand- en wa terschade, met uitzondering van de rijksmusea, welke het risico op een andere wijze verdisconteren. In zekere De gedachten gaan allerwege in een dergelijke richting en wij twijfelen er niet aan of het zal hiertoe binnen af zienbare tijd komen ook. Hoewel het Sneker Museum hiertoe de initiatief nemer is geweest, staat het natuurlijk te bezien of Sneek het oord van ves tiging van deze Onderlinge worden kan, op grond van het feit dat het zwaartepunt van het Nederlandse mu seumwezen nu eenmaal niet in Fries- Gesteld dat al deze premies in één kas konden worden gestort en de ver zekering van alle Nederlandse musea en oudheidkamers centraal geschiedde, zou zulks een belangrijke besparing aan premie inhouden, waarbij het overschot gedurende een aantal jaren tot een waarborgfonds zou kunnen worden aangekweekt, op basis waar van tenslotte een Onderlinge Museum- verzekering gesticht zou kunnen wor den. Geslaagd aan de Sint Ludgerus kweekschool te Hilversum voor de ac te onderwijzer (volledige bevoegdheid) en benoemd aan de Mgr. Nolensschool voor V.G.L.O. te Venlo onze vroegere stadgenoot de heer J. Posthumus. Onder grote belangstelling heeft bur gemeester J. C. Cavaljé van Ijlst za terdagmiddag de nieuwe box van de voetbalvereniging IJVC geopend. Adspiranten en junioren stonden op gesteld op de toegangspaden naar de box. Het corps en de drumband kwa men aangemarcheerd en speelden er lustig op los in afwachting van klok slag half drie. Toen kwamen de burge meester en wethouder Jansma, waar na de muziek opnieuw iiizette en IJVC’s voorzitter de heer J. Wiersma een welkomstwoord sprak tot de bur- meester en de wethouder, de afge vaardigden van het bestuur van de KNVB, afdeling Friesland, van be vriende clubs en van de scheidsrech- tersvereniging Sneek en de verdere aanwezigen. Hij herinnerde aan de hulp en steun by het bouwen ondervonden en noem de naast de eigen leden, die het werk kosteloos verrichtten, in de eerste plaats de technische dienst der ge meente; in de tweede plaats de firma’s Spijksma, Wiersma, Van der Woude, Nooitgedagt, De Vries (houthandel), De Vries (verven), de vervaardigster van de vlag, mevrouw Doevendans, mevrouw Walinga, mevrouw Ten Kate en de heer L Kuipers. Vooral ook de laatste is een geweldige steun geble ken. Hij verzocht daarop de burgemees ter de symbolische opening te willen verrichten door het trappen van een bal door een papieren scherm, waar aan de heer Cavaljé bereidwillig vol deed onder gejuich van de toeschou wers. De burgemeester herinnerde daarna aan het vele werk dat sinds '57 dooi de Technische Öienst (welke vertegen woordigd was door de heren Bouman en Lanting) werd verzet en schetste de moeilijke weg die het project moest gaan. Hij hoopte dat IJVC veel plezier mag hebben van deze aanwinst. „IJVC is er trots op, maar wij ook”, aldus spreker. De voorzitter liet door Tsjerk Wa linga de vlag neerhalen, waaronder de sleutel hing, waarmee de burgemeester het gebouw ontsloot en dat dit in de smaak viel bewijst wel de opmerking van de heer Kostelijk, secretaris van de afd. Friesland: „It spul kin bisjen lije”. In de bovenzaal van café Kooi kwamen daarna talrijke genodigden terrein aan de Lemmerweg neer te mo gen strijken om te kunnen tanken. Na tuurlijk werd dit toegestaan. Er werd echter geen publiek hy toegelaten. De helikopter van de Sabena (België) was gecharterd door de filmmaatschappij Ca rillon n.v. te Rijswijk, die bezig is een film op te nemen, met opnamen van o.a. Friesland. It is hjoed feest foar IJVC Op dizze moaije déi. De box is boud, de box is ré Dat wie in hiel karwei! Wy bringe tank oan dizze bodders Dy’t der oan wurke ha. En ek oan har, dy dêr yn stipen, Ek har komt hulde ta. Dit wurk is net foar nóu allinne, Mar ek foar letter tiid. Dêrom is’t dat wy hjir nou binne: Wy binne dêrmei bliid. ’t Is tige moai sa’t wy hjir sitte, Hwant yn de takomst is it sa: De neiteam sil it dan noch witte Dat jimme seis de box boud ha! In 1961 werd het schilderij tijdelijk teruggevorderd teneinde een restaura tie te kunnen ondergaan, gelijk zulks bij herhaling reeds met andere schil derijen uit het Fries Scheepvaart Mu seum geschiedde. Enige tijd geleden was juist een partij van acht schilde rijen uit Den Haag teruggekeerd, ter wijl reeds met ongeduld naar de ver zending van het thans gelukkig weer boven water gekomen stuk werd uit gezien. Het betrof hier namelijk een buitengewoon fraai, 30 x 40 cm groot schilderij van de vermaarde zeeschil der Reinier Nooms, bijgenaamd De Zeeman, vervaardigd in de zestiger ja ren der 17e eeuw en voorstellende ’n nachtèlijk gevecht tussen een Engels en Nederlands eskader. Ons inziens zelfs het mooiste schilderij dat in het Fries Scheepvaart Museum te vinden is. Het voorval vestigt nog weer eens de aandacht op de grote verantwoorde lijkheid welke museumdirecties dra gen voor de schatten, welke binnen de muren der door hen beheerde mu sea staan opgesteld. Zelfs een beschei den museum als dat te Sneek kan reeds bogen op een bezit aan gebouwen en verzamelingen, waarvan de vervan gingswaarde het kwart miljoen begint te benaderen. Weliswaar zijn juist de kostbaarste voorwerpen, in de musea voorhanden, onverkoopbaar omdat de ze nauwkeurig geregistreerd zijn en ’t signalement ogenblikkelijk kan wor den opgegeven maar men heeft bij museumdiefstallen doorgaans met zon derlinge lieden te doen, die zich van hun daden onvoldoende rekenschap geven en eerst naderhand bemerken geen liefhebbers, althans kopers te kunnen vinden die de werkelijke waarde wensen te betalen. Wel kan het voorkomen dat duistere figuren dit wel degelijk weten doch het voorzien hebben op afpersing, ten koste van de wettige eigenaren of de vezekeringsmaatschappijen, die de schade dienen te vergoeden. Daarnaast kan men te doen hebben met maniak ken, die hun buit in het geheim koes teren en dit geheim vaak met zich in het graf nemen. De ongezonde nadruk, in de tegenwoordige tijd wel eens op de geldswaarde van bepaalde antiqui teiten of kunstvoorwerpen gelegd, pleegt wankele zielen menigmaal in verwarring te brengen en tot diefstal, of moedwillige vernieling dan wel be schadiging te verleiden indien het maar al te gemakkelijk blijkt een ogenblik aan het oog van een suppoost te ontsnappen gedurende de tijd dat de verzameling ter openbare bezichti ging is opengesteld. De op maandag; 27 augustus wegens de stormachtige wind uitgestelde slot wedstrijden van de N.N.W.B. om het kampioenschap van het Noorden zyn nu zaterdag op het Sneekermeer gehouden. Thans onder ideale omstandigheden: prachtig zonnig weer en een mooie zuid oostelyke bries. Kampioen werden: G. W. v. d. Meer, Leeuwarden in de 30 m2 klasse, W. Vis ser, Paterswolde in de 33 m3 klasse en L. G. J. v. d. Meij Leeuwarden in de Topklasse. In de 30 m3 klasse startten v. d. Meer en Tj. Geveke met gelijke kansen. Ze hadden nl. ieder 2638 punten. Geveke moest nu echter voor zyn stadgenoot de vlag strijken. Hy was in de vijfde wed strijd vijfde en in de laatste tweede, ter- IJlst. Na om ruim 7 uur gestart zijn met de uitstekende toerwagen van de Gado ging het in tamelijk snel tem po langs de Afsluitdijk naar Bloemen- daal bij Haarlem, waar de eerste stop plaats was, om een kopje koffie te drin ken. Hiervandaan ging het door de mooie duinstreken langs de Noordzee-kust naar het doel van de reis: den Haag. Hier werd onder de voortreffelijke leiding van de heer de Bouter een bezoek aan het prachtige Mesdag-panorama in de Zee straat gebracht, waarna in hotel Victory een uitgebreide lunch gebruikt werd. Vervolgens werd onder leiding van de genoemde mentor een rit door de Resi dentie gemaakt, langs regeringsgebou wen en handelskantoren. Natuurlijk werd een bezoek gebracht aan Nederlands kleinste gemeente: Ma- durodam. Dat was fantastisch! We ke ken onze ogen uit. En daarna een be zoek aan Scheveningen en de daar ge bouwde pier met hoge uitkijktoren! Een indrukwekkend bouwwerk vol verrassin gen. Hiervandaan ging de reis terug. Om halfzes in een snelle rit naar den Oever, waar een voortreffelijk diner alle eer werd aangedaan. Dit was de laatste pleis terplaats en onder het draaien van mooie muziek-plaatjes door de jongste deelnemer, Sipke de Vries, arriveerden we, allen ten hoogste voldaan over de ze mooie tocht begunstigd door prachtig najaarsweer, om ruim tien uur weer in IJlst. als afgevaardigden van de ver schillende plaatselijke verenigingen en de reeds genoemde aanwezigen bij de officiële opening bijeen, waar voorzit ter Wiersma de nabetrachting van de opening begon met het tonen van een fantastisch mooie bal, aangeboden door de Fa. Spijksma en Van der Woude, waarvoor hij hun hartelijk dankte. De scheidsrechters zonden bloemen en door hun bemiddeling schonk de firma Tromp te Sneek een flink aan tal klerenhangers. Ondertussen circuleerde een gedenk boek, verlucht met fraaie foto’s, voor het plaatsen van handtekeningen onder de gasten en werden verversingen rondgediend. De voorzitter kwam daarna nogmaals aan het woord. Sa’t er sei, woe hy in pear dingen memoreare: it gebou is klear, ynwijd mei in feilloas skot fan üs boargemas- ter. De beplanting wurdt forsoarge troch de hear Kroontje; de kapstok yn ’t gebou is fan de hear Kooi; foar de gebakjes soarge Jarich Nooitgedagt en Tj. Nooitgedagt foar de thé. Jim sjog- ge, dat it tal stipers al mar greater wurdt. De eerste spreker, de heer Kostelijk, secr. van de afd. Friesland van de KNVB, zei blij te zijn, dat hy, bij ver hindering van de voorzitter, bij deze middelgrote vereniging terecht was gekomen, om te zien wat de leden voor hun club hebben gedaan. En spr. was jaloers op IJVC, waarvan de eigen leden dit hebben opgeknapt, want de box is in orde. Ik ben er in geweest en zag twee keurige boxen en een prachtig scheidsrechterskamertje. Ik heb een cheque voor u meegebracht. Misschien ontbreekt er nog iets? Een kleine aanwijzing. Ik ben in Urk ge weest en zag daar aan de wand van de box een kastje, waarvan de aanvoer der der bezoekende club de sleutel kreeg. Hierin konden de persoonlijke bezittingen van de gasten bewaard worden, zoals beurzen, enz. Misschien is dat ook iets voor U? Verder bood spr. namens de FVB een asbakje aan en had hij voor Tsjerk Walinga, die zich bijzonder heeft inge spannen een FVB-speldje, wat met ap plaus begroet werd. De heer Kostelijk: sprak tenslotte de’hoop uit, dat de spe lers zuinig zullen zijn op de box en veel genoegen en sukses in de wed strijden zullen beleven. Wethouder Jansma, sprekende na mens de boerenleenbank Heech-Drylts wie tankber. Hy hat mei biwündering en waerdearing it wurk sjoen, dat de eigen leden forset ha. Mar nést it ei gen wurk wie der it materiael. It bi- stjür hat in berop dien op de bank om to Henen. Ik ha myn bést dien om dy liening der troch to krijen. It bi- stjür hoopt, dat jim folie genot ha meije fan de nije box. Alle sukses foar de takomst. Ik stean hjir nou mei lege hannen, mar it is soms ek wol moai, dat men sjen kin hwat der noch nedich is. De heer De Vrijer, sprekende na mens V.V.V., wenste IJVC ook van harte geluk met het bereikte en schonk een groot pak papier, handdoeken voor de scheidsrechter en een mat voor de deur. De voorzitter dankte hartelijk voor al het gebodene en gaf daarna het woord aan „de menhear, dy’t altyd soarget, dat wy op tiid by de üntfan- gende foriening komme, de hear Sy- besma”. Dy foun alles hiel leuk en hie alle respekt foar it gebou. Wy komme oeral, sei hy. De akkomodaesje lit faek to winskjen oer, mar ik fyn it hjir reusachtich. Sprekker bea ta bislüt in lytse cheque oan foar ’t ien of oar. De heer Van der Woude, foarsitter fan de aldste Drylzer foriening „de Ulster schaats”, koe meiprate oer hwat hjir presteard is. Hja ha as iisclub faek in berop dien op de leden as de noad oan de man kaem, mar hjir is wiken oan wiken op de leden in berop dien en se ha soarge, dat it yn oarder kaem. Hoewol in earme foriening, woe de iisclub dochs hwat jaen: in slüfke, mei hwat der yn. Fierder sil sprekker der foar soargje, dat der in elektryske leiding yn it gebou komt. It hat ntk al bliken dien, dat dit wol nedich is. De heer E. Woudstra voegde hier na mens de firma Woudstra aan toe, dat deze de lampen zal laten aanbrengen. Verder spraken nog de heren Boer sma namens de voetbalvereniging Ou- dega, die ook een enveloppe met in houd aanbood en de heer Faber na mens ONS te Sneek, die IJVC ook veel sukses toewenste in de competitie. Daarna kwam de heer I. Kuipers Pz. binnen, die namens de Oranjevereni ging eveneens een enveloppe aanbood en het hierna volgende door hem zelf gemaakte gedicht voorlas: wyl v. d. Meer resp. de vierde en de eerste plaats bezette. Hy bracht daar door zyn totaal op 3928 en na aftrek van zijn slechtste wedstrijd op 3827 pun ten waarmee hy de' titel veroverde. Ge veke werd twëede met 3429, Henk Geve ke derde met 2271 en J. P. Adema vier de met 2174. De 22 m3 klasse telde maar twee deelnemers: A. Bottema, Leeuwarden en Wiep Visser, Paterswolde, welke laatste na de eerste vier wedstrijden de leiding had met 3483 punten, gevolgd door de vorige kampioen Ir. Bonnema met 2580. Dit waren ook de enige kans hebbers. Ir. Bonnema bleef nu echter absent, zodat Visser vry spel had. Hy won beide keren en werd daardoor met vyf eerste plaatsen en een tweede welke hy kon aftrekken zeer overtuigend kam pioen. Na aftrek van die tweede plaats eindigde hy met 4730 punten terwijl Bottema het, na aftrek maar tot 2404 bracht. Daarmee bereikte hij echter de derde plaats op de eindlyst achter Bon nema, die op 2580 punten bleef staan. O. van Gorkum, Roordahuizum, met 2349 punten als leider in de Top-klasse gestart, zag zyn kampioensillussies ver loren gaan. Van de zes deelnemers fi nishte hy nl. beide keren als tweede ach ter v. d. Meij, die daardoor van de der de naar de kampioensplaats cprukte. Na aftrek van zyn slechtste wedstrijd (vierde plaats) verzamelde hy 3802 pun ten. Van Gorkum was tweede met 3325, F. v. d. Meer (nu resp. 3e en 4e) derde met 2848, G. A. ten T^je, Almelo (4e en 6e) vierde met 1923 en F. Hiemstra (2x 5e) vyfde met 1626. Onze stadgenoot Theo Aukema bracht het ditmaal tot de zesde en derde plaats en werd daardoor met 1450 punten als zesde geklasseerd. een feestavond in zin is het verzekeringsstelsel voor de musea nochtans in tweevoudig opzicht onbevredigend. In de eerste plaats omdat antiquiteiten en kunstvoorwer pen onvervangbaar zijn en in de gun stigste gevallen slechts door varianten van de verloren gegane zaken kunnen worden aangevuld. In de tweede plaats omdat de verschuldigde premie in geen verhouding staat tot het risico. Ieder jaar brengen de Nederlandse musea en oudheidkamers gezamenlijk enige hon derdduizenden guldens aan premie op, waartegenover sinds jaar en dag een onbetekenend bedrag aan uitkeringen staat. schaatsen. Voor de firma is hy een tijd je naar Amsterdam geweest, maar ver der werkte hy altyd in het magazijn. Het werk was hem wel toevertrouwd, hij maakte bijna nooit fouten. Ook voor hem was er een prachtige fiets. Met een toe passelijk woord werd het geschenk door de heer Nooitgedagt uitgereikt. De da mes kregen bloemen. Namens de ver schillende afdelingen spraken de heren Blauw, V. d. Wal en Deinum. Zjj boden de heer Bouma een fraaie werphengel aan, wat deze: „Krekt hwat myn hert bigearde; nou is der gjin snoek mear feilich” ontlokte. De heer Kunst ontving met een geestig speechje twee boekwer ken. Het ene „Sa is Fryslan” met alle handtekeningen van het personeel van de afdeling en een roman van Anne Wad man „De oerwinning fan Bjinse Hout- sma”. De heer Deinum schonk de visser by wijze van grap nog een groot bos riet en een pot wormen. De beide jubilarissen dankten de direk tie en het personeel voor de prachtige cadeaus en de vele goede woorden. Na de koffie met een tractatie ging het doek op voor „Omke Doeke komt üt ’e hoe- ke” van Tetman en Jarich de Vries. Blykens het langdurige en geestdriftige applaus waren de aanwezigen het geheel eens met het dankwoord van de lieer Nooitgedagt: „Fantastysk, yn ien wurd óf...”. De dames van het gezelschap kregen bloemen. land ligt en de organisatie van een en ander meer vergt dan die van een ge wone Onderlinge, welke ten hoogste enkele miljoenen in portefeuille heeft terwijl de gezamenlijke Nederlandse museA en oudheidkamers, de Rijksmu sea nog buiten beschouwing gelaten, zeker voor honderden miljoenen aan waarden bezitten. Als tussenmogelijk heid kan trouwens worden overwogen, om te beginnen het bezit van alle Friese musea en oudheidkamers geza menlijk te verzekeren tegen voordeli ger voorwaarden dan thans gemeenlijk bedongen kunnen worden. Museumbranden behoren tot de grootste zeldzaamheden, mede door ’t feit, dat de nodige zorg aan brandblus- middelen wordt besteed en de ontsten tenis van vuurgevaarlijke inrichtingen de kans op brand vrijwel illusoir maakt. Maar laten wij het schielijk „afkloppen”! Hoezeer diefstallen en branden de publiciteit van verzame laars en musea ook ten goede komen, wij zouden een snel stijgend bezoek cijfer aan het Fries Scheepvaart Mu seum toch niet gaarne aan bedenkelij ke nieuwsberichten te danken willen hebben! dag, maar vooral ’s avonds verheugend groot. Het avondprogramma werd ge heel door de firma Brandsma verzorgd, aan de hand van kleurendia’s gaven zy de talrijke aanwezigen voorlichting by het kweken van bloemen, hetgeen zeer op prys werd gesteld. Bjj de beantwoor ding van door de heer Brandsma gestel de vragen op het terrein van bloemkwe- ken en bloemenkennis werden prijzen toegekend. De eerste prjjs viel ten deel aan mevr. Troelstra-Wierda. Burgemeester Cavaljé wenste het bestuur van V.O. geluk met het welslagen van deze tentoonstelling, waarna hij over ging tot het uitdelen der prijzen. Voorzitter Beetstra dankte ten slotte allen, die tot het welslagen van deze ex positie hun medewerking hebben ver leend. Prijzen: Rubriek I (rode begonia) kl. 1 en 2. Ie: Siep ten Kate, 2e: Hessel v. d. Burg, eerv. vermelding: Jentje Roorda en Ak- ke Hoitinga. Rubriek II (coleus) kl. 3 en 4 le: Eelkje Beetstra, 2e: Theo Westerdyk, 3e: Joke de Boer, 4e: Chris v. d. Burg, 5e: Sjoke Jellema, 6e: Jan Heine Blauw, 7e: Marten Visser. Rubriek III (witte begonia kl. 5 en 6. le Wiepie v. d. Zee, 2ë Lokke Jellema, 3e: Ali Kloostra, 4e: Albert Bergstra, 5e: Jetske de Boer. Rubriek IV (cactus) Ouders van sch. gaande kinderen. le:mevr. H. ten Kate, 2e: S. Beetstra, 3e: mevr. M. de Boer. Rubriek V (brunsfelsia) leden V.O. le: R. de Boer, 2e: mevr. C. Schilstra, 3e: mevr. T.Post, 4e: mevr G. Mein- tema. Rubriek VI (vrije inzending potbloemen) le S. Beetstra, 2e S. Beetstra, 3e: mevr. M. de Boer, 4e: S. Beetstra, 5e: mevr. S. ten Kate. eerv. vermelding: mevr. J. v. d. Zee. Rubriek VII Tuinbouquetten. le: S. Beetstra, 2e: mevr. Visser, (wachtpost) 3e: mevr. H. Doele, 4e S. Beetstra, eerv. verm: M. de Boer en mevr, de wed. S. Feenstra. Rubriek VIII Veldbouquetten. le: Wiebe Visser (wachtp.) 2e: IJpe Wy- benga, 3e: Willem Beetstra, 4e Doede Schilstra. Rubriek IV Dryfschalen. le: mevr. R. Snyder, 2e: mevr. U. Berg stra, 3e: Elsje v. d. Zee en Ali Kloostra, 4e: Piëta Roorda. Rubriek X Opgemaakte stukjes. le: fam. R. Snyder, 2e: mevr. W. Hoo- mans, 3e: mevr. W. Hoomans, 4e: IJpe Wijbenga, 5e: «W. Veenstra (wachtp.) 6e mevr. H. ten Kate. eerV. verm: mevr. Wijbenga. Rubriek XI Fruitmanden. le: R. Snyder, 2e fam. J. Hoomans, 3e: fam. J. Hoomans, 4e: mevr. M. de Boer. Rubriek XII Bosidyllen. le: S. Beetstra, 2e: Piëta Roorda. Vrijdagavond hield Nooitgedagt n.v. ter ere van twee van haar employés, de heren D. Kunst, IJlst en J. Bouma, Workum het Himsterhüs te Oosthem. Namens de Maatschappij van Nijverheid en Han del, dep. Sneek werd hun door de heren S. O. de Vries en G. Poiesz ’t vererend getuigschrift voor veertig jaar trouwe dienst uitgereikt. Bovendien wachtte hun nog een extra verrassing. Beiden kregen nl. op voorstel van de direktie de gouden draagmedaille van de maatschappij toe gekend. Onder de aanwezigen bevonden zich ook burgemeester Cavaljé en echtgenote en Herrn Gustaaf Wryn, een Duitse staal- leverancier.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1