Waterpoort- krabbels Australische vol lof over onze kleuterscholen „Zwarte handel” in boerderijen Financiële basis te smal om de vleugels wijder uit te kunnen slaan li IJLST WYMBRITSERADEEL en van door Speurder t j Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, t t SS 117e jaargang no. /8 Donderdag 27 sept. 1962 Het Friese Museumwezen Nieuws R.K. bejaardenhuis - Auto reed tegen trekker Kroniek van het land Meer buitenlandse gasten in Nederlandse hotels Stichting Sted. Muziekschool Sneek j— Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT MAANDAGS en DON DERDAGS Cursus voor dirigenten van harmonie- en fanfare- Verkoping Weer meer inschrijvingen voor de Productiekeuring en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Rondgangen Chr. Muziek ver. „Harmonie” i< corpsen i Jongen tloor auto aangereden Gemengde klasse in de sluitingswedstrijd KZVS Foroaring Gearstalling Ried fan de Fryske Biweging t******"f•- jvElUG I I RUDEN?! HL SNEEKER NIEUWSBLAD H.H. tijdverdrijf te kunnen ver- Roofbouw. Verschijnt Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. sen en een been. De melkrijder, die van zijn trekker werd geslingerd, man keerde niets. Toch machteloos boerderijtjes en kleding best voorgeleide collectie, be oordelen wat iets nieuws is. De commissie stelt alles in het werk om het resultaat te bereiken dat zij zich ten doel heeft gesteld, een demonstratie van de produktie, gelijkheid en kracht van het Friese vee. Momenteel wordt de grond rond de van Barrewier geëgaliseerd. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per halfjaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Maandagavond heeft notaris G. H. Galema in Restaurant „Onder de Lin den” het burgerhuis Monnikstraat 40 finaal voor de beschrijvingssom 14.999,- verkocht aan de heer B. J. Dooper te Blauwhuis. Behoudens toestemming B. en W. en bjj goed weer hoopt de Chr. Muziekver. „Harmonie” een tweetal muzikale rond gangen te maken door de buitenwijken van Sneek. Zulks naar aanleiding van de behaalde successen in de afgelopen zo mer en het 40-jarig jubileum, dat men in oktober hoopt te vieren. Zaterdag 29 sept. a.s., ’s middags half drie wordt gestart op de Overweg voor een mars door de Noorderhoek en zater dag 6 oktober, ’s middags half drie be gint het corps bij Wouda’s Meelfabriek I aan een rondgang door het Sperkhem- Tuindorp. Deze drie dagen Sneek zijn slechts een klein onderdeeltje van de grote trip om de wereld, die zij momenteel in opdracht van ’t dep. van Onderwijs, van de Austra lische regering maakt. De kleuterscho len hebben haar speciale aandacht. Zjj is 29 augustus uit Melbourne vertrokken en heeft achtereenvolgens Turkije, Hong kong, Griekenland, Rome Barcelona, Pa rijs en Amsterdam bezocht. Van hier ver trekt zij naar Londen en Ierland en gaat dan verder naar Amerika, waar o.a. Los Angelos bezocht zal worden. In januari 1963 zal ze weer thuis zijn. In deze kor te tijd heeft miss Scarfe dus al heel wat gezien en gereisd. De vermoeienissen neemt zjj op de koop toe. Nee, ook daar geniet zij van. „Het is heerlijk andere mensen te leren kennen en met hen te Na een driedaags verblijf in Sneek is vandaag miss Kathleen Mary Scarfe uit Melbourne (Australië) weer naar het bui tenland vertrokken. Zij logeerde deze drie dagen bij mevr. De Boer-Zwejjnstra op de Gedempte Poortezijlen, wier zoon in Australië woont. Deze zoon en zijn gezin zijn persoonlijk vrienden van miss Scarfe en op hun aandringen heeft zij een be zoek aan onze stad gebracht. In het bij zonder aan mevr. De Boer die dolblij was weer iets van haar familie te horen. Lachend vertelde miss Scarfe dat zij, terug in Australië, allereerst naar de „De Boers” zou gaan om hen Weer te vertellen over mevr. De Boer, Sneek en Friesland. En hoe vindt men het wel in Fries land, te moeten vernemen dat een zeer vermaarde, eikenhouten betim- ring uit het midden van de 17de ?euw, reeds in 1922 uit een huis aan het Marktplein te Workum gebroken en voor enige duizenden guldens verhan deld, onlangs op de Antiekbeurs op dook en aan het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen werd verkocht? Eenvoudig, omdat geen enkel museum in Fries land de bedongen prijs kon opbrengen? ke van min of meer illegaal wonen, maar zeker van illegaal bouwen. De stedeling en de plattelander - vaak min of meer antipoden, doordat hun belan gensfeer zo verschillend is - ontmoeten en vinden elkaar, aldus het blad, op het terrein van de illegale planologie. Enerzijds is er het verlangen de stad te ontvluchten, de krioelende mensenmas sa’s met haar steenwoestijn van serie- woningen. Aan de andere kant zorgt een juiste voorlichting ervoor, dat vele agra riërs inzien, dat zij moeten omschake len omdat er voor hen en hun kinderen geen bestaan meer is te vinden in het aloude landbouwberoep. De van beroep omschakelende platte lander gaat vroeger of later in het (Ge ïndustrialiseerde) dorp wonen. De grond van zijn oude bedrijfje wordt gevoegd bij een ander landbouwbedrijf en het boerderijtje - soms afgezakt tot een krot - komt beschikbaar voor een stedeling, die de stilte zoekt. Gemakkelijk winstje. De produktiekeuring op 4 oktober op de veemarkt alhier belooft weer heel goed te zullen worden. Er zijn een 50 stuks vee meer aangegeven dan het vo rig jaar, zodat het aantal nummers in de catalogus naar de duizend loopt. Verschillende vooraanstaande fokkers uit alle delen van de provincie hebben weer ingeschreven. Ook de kampioens- koe van Beetsterzwaag zal op de keu ring aanwezig zijn. In totaal zullen 39 fokkers meedoen aan de collecties, zo dat het weer interessant zal worden wie de hoogste ogen gooit. werven van belangrijke aanwinsten ver eist. Van deze karige huishouding dra gen alle Friese musea en oudheidka mers maar al te duidelijk de sporen, al zijn velen daar in Friesland misschien blind voor omdat zij nooit eens buiten de grenzen van het eigen gewest kijken en tot vergelijkingen in staat zijn. Des te kwalijker omdat de vreemdeling deze vergelijking wél trekt en in zijn geloof wordt verstekrt dat Friesland heus maar een boerenlandje is, waar de musea en oudheidkamers voor een grappige aflei ding zorgen als regen en wind niet tot zeilen uitlokken. Het grootste aantal bezoekers, met bijna 473.000 overnachtingen, kwam uit Duitsland. Ten opzichte van het eerste halfjaar 1961 betekent dit echter een ach teruitgang van 8.400 overnachtingen of bijna 2%. Het aantal overnachtingen van gasten uit België en Luxemburg bleef vrijwel gelijk. Voor de gasten uit Noorwegen daalde het overnachtingencijfer met 6% en voor de Zweden met bijna 9%. Voor de gasten uit Frankrijk en uit Zwitser land nam het aantal overnachtingen, ver geleken met het eerste halfjaar 1961 toe met elk 11%. Voor de gasten uit Dene marken en Ijsland was de toeneming 6%, voor de Verenigde Staten van Ame rika 5% en voor de overnachtingen van bezoekers uit Engeland en Schotland 2%. Het overnachtingencijfer van de geal lieerde militairen nam toe met ruim 10.000 of 13%. een oplossing gebracht. Juist die gezamelijke inspanning is prachtig en het is voor het kind een groot genoegen zo in de muziek te wor den ingeleid. Na deze cursus van twee jaar worden aan kinderen die hiervoor in aanmerking komen diploma’s uitgereikt. Dit diploma geeft recht op gereduceerde lesgelden bij een eventueel te volgen in strumentaal onderwijs, b.v. piano ■- or- gel-viool- enz. Het lesgeld voor de cursus A V M O is zeer laag; nl. 7,50. per kwartaal. Ouders laat uw kind als het in de derde of vierde klas van de lagere school zit deze cursus volgen. u Muziekbeoefening is een prachtige vrije Een vrouweïijke jury zal de in houding tijdsbesteding en tegelijk een heerlijke Ongetwijfeld schuilt in deze „zelfwerk zaamheid” een positieve cultuurfactor maar dit mag ons niet blind maken voor het feit dat de gemeenschap wel eens roofbouw pleegt op een in feite slechts zéér gering aantal mensen, wier belan geloos verrichte diensten als vanzelf sprekend worden opgevat. Afgezien daarvan wordt een buitensporig groot deel van de energie der volijverige be sturen verkwist aan inspanningen, het ledental hunner verenigingen op peil te houden en de gelden te vinden, tot het in stand houden der musea of het ver zeker, de bijna veertig musea en oud heidkamers, welke Friesland thans telt, hebben bezoldigd personeel in dienst ter wijl het PrincessehöfmUseum en het Fries Museum beide over een acade- misch-gevórmde directeur beschikken, die in hun arbeid een volle dagtaak vin den. Maar daarover behoeft Friesland zich geenszins op de borst te slaan om dat dit aantal nergens op lijkt en men het nog veel te veer laat aankomen op de predikant, de arts, de leraar of ande re plaatselijke erudiet, wiens belangstel ling voor de plaatselijke historie of ver antwoordelijkheidsgevoel voor het plaat selijke cultuurleven groot genoeg is om bereid te zijn, vrije tijd en overschieten de energie aan het plaatselijk museum te wijden. De voorbereidingen voor de bouw van een nieuw katholiek bejaarden centrum aan de Leeuwarderweg zijn thans zo ver gevorderd, dat half okto ber het werk aanbesteed kan worden. Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt mede dat gedurende het eerste halfjaar van 1962 ruim 1,6 miljoen over- nachtingen van buitenlandse gasten in hotels werden geregistreerd. Ten opzich- I te van de overeenkomstige periode van het jaar 1961 betekent dit een toeneming i van 34.000 overnachtingen of 2%. De leerlingen van de openbare ulo school aan de Oude Koemarkt gaan weer naar school. Hun paar vrije da gen zitten er weer op. Zoals wij on langs al schreven werd de school door het hoofd, de heer W. Meinder- sma gesloten omdat hij ’t niet verant woord achtte langer les te geven in sen doordringende penzinestank. Na ’n f onderzoek bleek dat er in de benzi netanks van de fir ma Fritsma enige lekken zaten, zodat de benzine er uit zegd. Wij hopen nu maar dat deze nota niet bij haar fraaie voorgangsters wordt bijgezet en de Staten van Friesland eens wat meer ernst gaan maken met dit onderwerp. Men kan dan wel den ken voor een koopje klaar te komen, en er zullen in Friesland altijd wel men sen blijven die hun vaak zo ondankbare taak pro deo willen vervullen, doch het resultaat is er dan ook naar. En zo men geen oog heeft voor de culturele zijde van het vraagstuk, zo bedenke men dat het vreemdelingenverkeer voor de Frie se economie nog heel wat meer zou kunnen betekenen dan tot dusverre. De Friese musea kunnen daartoe in be langrijke mate bijdragen, doch ook de beste schilderijen verlangen een lijst en het zou wel zeer kortzichtig zijn op deze lijsten te willen bezuinigen. Zondagavond, plm. half acht is door onverklaarbare oorzaak tussen de Wel- lebrug en de Jelteslootbrug de 22-jari- ge R. de L. uit Emmen met zijn per sonenwagen achter op een goed ver lichte trekker met aanhangwagen ge reden. De trekker werd bestuurd door de melkrijder J. Visser. Door de botsing schoot de auto links over de weg tussen de bomen door en over het fietspad in de bermsloot. Ge lukkig kwam er snel hulp opdagen om de inzittenden uit hun benarde positie te bevrijden. De bestuurder kwam met de schrik en enige lichte kwetsuren vrij, evenals de achttienjarige mej. A. P. uit Tjerkgaast die meelifte. De an dere lifstër, de negentienjarige mej. Nu overal in Friesland aan de muziek- i scholen en waar die nog niet zijn, door i de muzikantenopleidingen van de Fryske Kultuerried, jonge korpsmuzikanten wor den opgeleid, is het van groot belang dat ook in de toekomst in Friesland meer deskundige dirigenten zullen zijn. De Leeuwarder Muziekschool heeft een cursus voor dirigenten van Harmonie- en Fanfare-orkesten in het leven geroepen. Het is verheugend dat zich voor deze cursus die op zaterdag 6 oktober zal starten, reeds een kleine 20 deelne mers hebben opgegeven. Docenten zjjn de heren Bram Veenstra, Piebe Bakker en Jan Masséus. Het ligt in de bedoeling dat de cursisten in de komende jaren met deze opleiding doorgaan ter verkrijging van het Staats- diploma directie Harmonie en Fanfare. ontspanning. Voor opgave van leerlingen verwijzen wij U naar de advertentie in dit blad. GOëNGA. Gistermorgen plm. 8 uur is alhier een zoontje van de veehouder H. Zwaagstra te Gauw, die in een groep schoolkinderen per fiets op weg naar Sneek was, door een personenauto aan gereden. Hij kwam op de motorkap te recht en zjjn fiets werd vernield. Nadat de jongen bij Ds. Schipper was binnen gedragen en hjj daar door dokter Mie- dema uit Bozum verbonden was, kon hij naar huis terugkeren. Wij konden inderdaad nog niet de uitslag geven van de gemengde klasse in de sluitingswedstrijd van de Kon. Zeilver. Sneek op 15 septerpber jl. De ze was als volgt: 1. K. Kuiken (Bul thuis jol), 2. B. Poiesz (Lark), 3. G. Steegstra (Zomer weelde), 4. J. W. Roberts (Scandina vische jol), 5. Wilco Berga (jol), 6. W. Hoogwater, Nijland (jol). n (ook gewandeld. afgelopen was echter zwaarder, want 't J ging meestal over niet al te beste we- liep. Thans zijn er twee nieuwe tanks gen. Hij hoeft echter niet altijd even geplaatst. De vertegenwoordiger van ver van huis. Als penningmeester van de maatschappij vertelde dat hij nog de Sneker Wandel Unie organiseert hjj nooit had meegemaakt dat er tanks bier o.m. de Waterpoortmars mee. geplaatst werden onder een trottoir voor een school! Tevens is er nieuw zand gestort. De lucht is vrijwel ge heel verdwenen, zodat de leerlingen vijver weer zonder hun neus op te halen De vijver zelf was reeds eerder ge naar school kunnen gaan. Inkelde moannen lyn hat de óffurdige fan it Frysk Selskip fan 1844 yn de Ried fan de Fryske Biweging, de heer M. J. de Haan to Ljouwert, as sadanich bi- tanke. Yn syn plak is troch dat Selskip bineamd de hear W. Dolstra fan Snits, aid -foarsitter fan it Frysk Naslonael Boun. De hear P. van der Mark to Snits hat, yn forban mei syn bineaming ta lid fan it Kolleezjc fan Deputearre Steaten fan Fryslan, bitanke as óffurdige fan it Kristlik Selskip yn de neamde Ried. Troch it Kristlik Selskip is as syn op- folger bineamd de hear F. Sytsma to Ljouwert, aid lid fan it Haedbistjür. Oer de funksjes yn it Deistich bistjür fan de Biwegingsried (de hearen de Haan en V. d. Mark wiene resp. skriuwer en foarsitter) sil de Ried yn syn nije gear stalling nou bislute moatte. Het eigen huisje „ergens in de na tuur” is een statussymbool geworden. Al in voorbjje eeuwen zochten rijke kooplieden uit Amsterdam hun heil in riante zomerverblijven - soms ware kas telen - aan de Vecht. In de twintiger jaren kwamen de eerste zomerhuisjes aan strand of in bos voor de minder kapitaalkrachtigen in trek. De handel in bungalows is in onze jaren een rijke en goed florerende industrie geworden. De bouw van buitenhuizen en bunga lows is echter - gedwongen door wo ningnood en ruimtegebrek - door over heidsinstanties (vooral provincies en ge meenten) sterk aan banden gelegd. Voor velen is dit echter geen belem mering. Zij zjjn handig genoeg om de mazen in de wetteljjke bepalingen te vinden en erdoor te kruipen. Wie „bui ten” wil wonen heeft er dikwijls veel voor over. Het kan een ware obsessie worden, niet in het minst door de stille wens collega’s en bekenden te over troeven. Tot welke excessen dit kan lei den wordt uitgelegd in het jongste num mer van het maandblad van de Vereni ging van. Nederlandse Gemeenten. On der het hoofd „Volksverhuizing” wordt daarin een beschouwing gegeven over het merkwaardige verschijnsel van de „trek naar buiten.” Dikwijls is er spra in de Friese cultuurnota is het nodi ge over het Friese museumwezen ge- Natuurlijk, wjj verheugen ons er over dat deze zeldzame betimmering tenmin ste voor Nederland behouden bleef. En toch zit er voor ons gevoel ergens iets fout, dat er ieder jaar opnieuw de meest curieuze zaken uit de Friese Zuidwest hoek in Enkhuizen belanden, mede be taald met subsidies, toegekend door et telijke Friese kustgemeenten en de Pro vinciale Staten van Friesland, terwijl de in Friesland zelf gelegen musea en oud heidkamers met begrotingen sukkelen welke deze bij voorbaat al geen partij maken voor het Zuiderzeemuseum. Al te goed is toch buurmans gek. Meer ernst. M. H. uit Joure brak echter beide pol- Het bericht dat het Rijk bereid gevon den is, niet minder dan 18 millioen gul den uit te trekken teneinde de vermaar de Van Gogh-collectie, in het bezit van Ir. Van Gogh, zoon van Theo van Gogh de broeder van Vincent, aan te kopen en aldus voor Nederland te behouden, vormt wel een schril contrast met de chronische armoede, waarin de Friese musea en oudheidkamers sinds jaar en dag gedompeld zijn. Temeer, indien men bovendien nog bedenkt dat voor de aan te kopen Van Gogh-verzameling te Am sterdam een nieuw gebouw zal komen te verrijzen op eerste stand, waartoe drie nog te onteigenen, kapitale villa’s afgebroken moeten worden. Nu geven wjj aanstonds toe dat de be tekenis van Van Gogh - gesteld dat de bewondering voor zijn werk en belang stelling voor zijn leven niet wat al te zeer is opgeschroefd en met het vlieden der jaren stand houdt-millioenen-trans- acties rechtvaardigt; zeker indien men toegeeft dat een openbare veiling van gemelde collecties nog wel meer dan 18 millioen gulden zou opbrengen, ook al schijnt de Staat der Nederlanden aan Ir Van Gogh fiscale tegemoetkomingen te hebben toegezegd, in ruil waartegen de verkoper 1 millioen schenken zal aan de Stichting, welke hei Amsterdamse Van Gogh-Museum in de toekomst zou moe ten beheren. Maar toch, de Amsterdam se druiven smaken wat zuur... Want hoeveel miljoen zou de collectie van het Fries Museum te Leeuwarden wel niet opbrengen, gesteld dat deze ook eens geveild zou worden? En is het dan niet onbillijk dat dit museum al jaren met een véél te kleine behuizing genoe gen moet nemen en de, weliswaar sedert 1945 belangrijk gestegen, overheidssub sidies dubbel en dwars nodig heeft om de hoogst-noodzakelijke uitgaven, waar onder de salarissen van het toch al zo weinig talrijke personeel te kunnen be strijden? Het komt ons voor dat Friesland zich van de achterstand, welke het Friese Museumwezen ten opzichte van het Hollandse vertoont, onvoldoende bewust is en nog geheel bevangen is in de sfeer van de 19de eeuw, toen het beheer van musea en oudheidkamers louter als een persoonlijke liefhebberij gold, voor- behouden aan een zeer selecte groep be. snorde en bebaarde oude heren, die over de tijd en het geld beschikten, zich dit aangename tijdverdrijf te kunnen ver oorloven. Nederland heeft na de oorlog een nloeilijk probleem te bestrijden gehad; de trek van het platteland naar de stad. Velen vonden in de landbouw of veeteelt geen brood meer en probeerden hun bestaan te vinden in de industrie. Langza merhand heeft dit verschijnsel een afider karakter gekregen. Grotendeels door een verstandig industrialisatiebeleid, dat al geruime tijd de ontwikkeling in de provincie beheerst. De laatste tijd is echter een ander verschijnsel merkbaar, dat soms even sterke conflicten geeft als destijds de trek van het platteland naar de steden. Het is, vreemd genoeg, ogenschijnlijk precies het omgekeerde: de trek van de stad naar buiten. tjes, bekers en andere trofeeën, welke deze 23 jarige sportman zo langza merhand bjj elkaar gelopen heeft. In ongeveer twaalf jaar, waarvan hjj ook wel enige jaren niet gelopen heeft, heeft hjj in totaal thans 10130 kilometer afgelegd. Vóór deze gran dioze tocht is hij ook al eens van Am- iterdam naar Leeu- - warden (ook 150 1 km) Deze tocht Bovengenoemde Stichting begint op 1 okt. haar nieuwe cursusjaar. Doel van de stichting is de muzikale aanleg van het kind te ontwikkelen en zodoende een basis te leggen voor later te volgen in strumentaal onderwijs. Begonnen wordt met een algemeen vormende opleiding die twee jaar duurt. Bevoegde leerkrachten zullen trachten op prettige wijze de kinderen de liefde voor de muziek bij te brengen. In de Iste klas is het zingen uitgangs punt. Door middel van spelletjes wordt veel aandacht besteed aan het ritme. Verder volgen toontreffen en oefeningen voor gehoor en handzingen. In de tweede klas bezitten ze al een behoorlijke notenkenpis en worden er kleine en grote muziekproblemen tot praten. En het is altijd weer opwindend op weg te gaan, naar de volgende stad, steeds verder. Zelfs al is het midden in de nacht. Eigenlijk zou ieder mens moe ten reizen en de wereld ontdekken”, meent zij. Vooral Australiërs die van nature veel honkvaster zjjn dan b.v. Nederlanders. Zjj verwonderde zich over de ontwikkeling van de bevolking hier die gemiddeld twee talen spreekt, zich althans verstaanbaar kan maken 'egen- over een buitenlander. Zij spreekt slechts Engels... Hoewel miss Scarfe vijf jaar geleden ook al eens in Nederland was, vertelde zjj thans natuurlijk een bezoek aan Vo lendam en Marken te hebben gebracht. Maar zjj was niet gekomen voor „sight seeing”, maar voor de kleuterscholen. De officiële papieren die zij bij zich heeft, openen hierbjLop haar tocht heel wat „gesloten” delren. Met de heer G. v. d. Pijpekamp heeft zij in Sneek verschillende kleuterscho len bezocht. Hij introduceerde haar o.a. op de Prinses Margrietkleuterschool aan de Bloemstraat. Het was een van de mooiste scholen die zij tot nog toe had gezien. Modern licht en ruim en met ’n heerlijke speelplaats voor de kinderen. Zjj is zelf als lerares aan de grootste school van Victoria, het di strict waarin Melbourne gelegen is, verbonden. 1267 leerlingen bezoeken deze school. Miss Scarfe was vo’ lof over ons onderwijs in ’t algemeen. Verbouwingskosten lopen in vele geval len zeer hoog op. Maar ons eigen „>Virt- schaftswunder” kijkt niet op enkele duizendjes. De stedeling, die wel wat over heeft voor zijn nieuwe tehuis in de vrjje natuur, koopt niet alleen een oude boerderij, maar ook een soort claim om te bouwen. Onder het hoofd „reparatie” verschijnt dikwijls een ge heel nieuwe bungalow, die met de oude boerderij hoogstens de plaats gemeen heeft. Op deze manier zien velen kans de bouwvoorschriften, die iedere ge meente kent, te ontduiken. staan de gemeentebesturen tegen de handel ’n oude en hun verandering en vernieuwing. Met veel geestdrift wordt deze nieuwe ontwikkeling dan ook niet - ook niet door de landbouworganisaties - begroet. De gemeentebesturen zijn bang, dat zij straks met de brokken komen te zitten. Want wat gebeurt er als de nieuwe bewoners van de dik wijls afgelegen huisjes geen romantiek meer kunnen vinden in het ontbreken van straatverlichting, waterleiding, rio lering en telefoon? Voor hen is het ex tra zwaar, doordat zij gewend zijn ge weest aan de gemakkeljjke voorzienin gen in de stad. Het ziet er naar uit, dat het verschijnsel van de trek naar het platteland evenveel aandacht ver dient als de trek naar de stad. Wat vindt de stedeling voor zijn fa belachtige prijs? Dikwijls een verval len gebouwtje, weliswaar met roman tische kleine raampjes en rustieke, ver molmde binten, maar ook jnet verzakte muren en minder romantische lekkages. In deze verlaten boerderijtjes is een levendige handel ontstaan. De rust en romantiek zoekende stedeling kan aan zjjn trekken komen, als hij maar wil be talen. Stedeling en plattelander worden, als zij elkaar gevonden hebben, streng zakelijk. Het blad van de Nederlandse Gemeenten geeft enkele voorbeelden. Er is een geval bekend, dat een boerde rijtje met slechts een klein erf werd aangeboden voor twaalf - duizend gul den. Een deskundige schatte de waarde van het „gebouw” op nauwelijks 2.500 gulden. Na een jaar was het nog niet verkocht, maar de vraagprijs was opgelopen tot twintigduizend gulden. Vroeg of laat komt er wel een koper uit de stad voor. Een onbewoonbaar verklaard - en on bewoond - boerderijtje met tweehonderd vierkante meter grond is te koop voor veertig mille. De eigenaar heeft het fantastische bod van twintigduizend gulden afgeslagen, omdat hij weet, dat hij, als hij nog maar even geduld heeft, veel meer kan vragen. Nog een voor beeld: iemand kocht een oude boerderij voor 8.000 gulden. Voor twintigduizend gulden liet hij haar opknappen en mo derniseren. De eigenaar kreeg daarop een bod van 35 duizend, gulden, hij vroeg tienduizend meer. De koop ging niet door. Erg was dat niet, want kort daarop kwam een nieu we kandidaat, die 52 duizend gul den betaalde. Niet alle plattelanders verkopen re gelrecht aan de stedeling. Dikwijls zien zij geen kans de nodige kontakten te leggen en verkopen tegen normale prij zen aan een tussenhandelaar, die wel de juiste klanten kent en winsten maakt van tienduizend gulden en meer. Snel en gemakkeljjk verdiend geld. Illegaal bouwen. graven. In het Wilhelminapark zijn enige hokken voor de geitjes en an- iere dieren van de kinderboerderij Een dezer dagen belemmerde de neergezet. Zodat ook zij in de winter paal met verkeerslichten op de Oos- een droog en warm onderkomen heb- terdjjk een chauffeur van een vracht- ben. wagen met aanhanger de doorgang. Zonder verdere plichtplegingen werd de lichtinstallatie er toen maar afge knakt. Er verdwijnt weer een oud stukje Sneek. De oude Potbuurt die naar ons idee wel ongeveer honderd jaar moet zijn, wordt afgebroken. Maan- In hét afgelopen weekend heeft u dag jl, zjjn de GSW-arbeiders onder misschien lekker thuisgezeten of ge- leiding van opzichter Krekt met de zeild. Onze stadgenoot Wijbren Teen- werkzaamheden begonnen. Op zich- sma verkeerde toen echter op een zelf vordert het werk aardig snel, van de wegen tussen Brussel en Rot- maar het vervoer stagneert een beet- terdam. Hij liep samen met zijn vriend je. Bovendien woont in een van de .V Sinnema uit Leeuwarden, de 150 laatste huizen nog een groot gezin, km prestatie tocht van de Rotterdam- Men verwacht echter als het weer se Wandelvereniging mee. Zaterdag- ook meewerkt, over ongeveer tien we- middag óm 1 uur vertrokken zij uit ken klaar te zullen zjjn. In de toe- Brussel en zondag om 4 uur kwamen komst zal hier een loods voor de ze in Rotterdam aan. Voor het vol- Plantsoenendienst verrijzen, terwijl brengen van' de tocht kreeg hij een ook de rest van de beschikbaar ge- fraai diploma en een beker, die v/er- komen grond voor deze dienst wordt leri gezet bij de véle medailles, vaan- gereserveerd. i t r t s r s c

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1