De vlieg in de ruimte M. Baaijens: Jeugd heeft zelfbeschikking nodig! Zal Oe Thant blijven IJLST WYM BRITS ER A DEEL Uit de wijde wereld van Maar raken is het probleem niet en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 177e jaargang no. 79 Maandag 1 oktober 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -s Uit de bocht in de sloot gereden Engelse humor Earste Kritejoun yn Nijlan Dodelijk ongeluk te Follega INGEZONDEN TA BISPREK Heer? De heer H. M. Gerbrandij Met motor op Volkswagen Tweede Kamerlid 5 R Uitstekende start van het Friese C.J.V werk fHei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Jubileum directeur Postkantoor Burgerlijke Stand Wat de raad te behandelen krijgt Controle bij fokkers van rashonden SNEEKER NIEUWSBLAD Lindbergh. direc- je ie 1- neipraet uit- wordt O 1 A.VL 1 Kantoor voor admini stratie en redaktie: 3EDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS en van e is k h is ir it r t- ti s- r. >n n, it ns >e- ;k at et et in ■o- ar Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Latyns Amerika. In Zuid-Amerika woont een derde ge deelte van de Rooms-Katholieke kerk der ganse wereld, maar de verliezen zijn hier thans groter dan de winsten in Afrika. In de vakature F. II. van de Wetering is tot lid van de Tweede Kamer benoemd verklaard de heer H. M. Gerbrandy te Sneek. Naar wy vernemen zal de nieuw benoemde thans zijn benoeming aanvaar den. De heer Gerbrandy, die ook lid is van de Gedeputeerde Staten van Fries land, is namelijk reeds tweemaal eerder benoemd geweest, doch heeft toen voor de funktie bedankt omdat hij de taak als Gedeputeerde als de voornaamste zag. Hy zal de benoeming thans aanvaar den, omdat het slechts gaat om overbrug ging van een periode van een half jaar. Volgend jaar worden nl. de verkiezingen voor een nieuwe kamer gehouden. Naar wij vernemen zal de heer Gerbrandy zyn funktie als Gedeputeerde aanhouden, hoe wel hy van mening is dat het Tweede Ka merlidmaatschap onverenigbaar is met de funktie van Gedeputeerde. De C.H.U. kon evenwel geen mengen vinden die zich voor een periode van een half jaar konden vrij maken, zodat de heer Gerbrandy zich tenslotte beschikbaar heeft gesteld, m$de ook omdat men van Friese partyzyde van mening was dat hierdoor een Friese claim op een Kamerzetel wordt verkregen. ,,In steande frou allinne” fan Gerrit Mulder. Utjefte fan de Kristük Fryske Folksbi- bleteek en printe by A. J. Osinga, Boal- sert. Prüs 7.90. Dit is it léste boek fan de forline jier forstoarne Gerrit Mulder, dy’t wol ien fan üs béste Fryske skriuwers wie. In steande frou allinne is Hillery Pon tier, de aldste dochter fan it haed fan De bekende vlieger Charles A. Lind bergh, de eerste, die per vliegtuig de oceaan overstak, Iaat momenteel te Ve- vey in Zwitserland een chalet bouwen. Zyn buurman is: Charlie Chaplin. Talal en zyn broers. Wat kan gebeuren. Uit Kiew in de Oekraine komt het bericht, dat in een Westoekrains dorp een antireligieuze film zou worden ver toond, om het volk het christelijk „bij geloof” duidelijk te maken. Maar de film ging niet door; het bleek, dat de hele bevolking, mede met de secreta ris van de komsomol, naar de kerk was gegaan. Macao. De Portugese kolonie in China Macao met 250.000 inwoners, onder wie 60.000 vluchtelingen, heeft grote plannen: er zijn 720 miljoen gulden gevoteerd voor ontwikkelingsplannen; het grootste deel van dit bedrag komt uit Portugal, de rest uit inkomsten van het speelcasino van Macao en privé-bijdragen. Portu gal wil tonen, dat het zjjn koloniën niet als wingewesten beschouwt. Langs de binnenwateren. Men kan tegenwoordig langs de bin nenwateren van Rotterdam naar Mar seille varen, nl. langs de Ryn tot Ba zel, dan langs het Ryn-Rhóne-kanaal naar de Saóne, en verder door de Rho ne. Er is echter wel veel onophoud; het Rjjn-Rhónekanaal heeft niet minder dan 170 sluizen. Oe Thant, de waarnemende secretaris generaal van de UNO, staat voor de vraag, of hij deze post definitief zal krij gen, ja dan neen. Zijn „proeftijd” ein digt 10 april 1963 en de algemene Ver gadering moet dus beslissen, een be slissing, die aan een reeks voorwaarden moet voldoen. Hy moet twee derde van de stemmen hebben (van de 106 leden), waarbij minstens zeven leden van de Veiligheidsraad moeten zijn, onder wie de vjjf vaste leden ervan, de USA, Groot-Brittannië, Rusland, Frankrijk en Nationaal China, die dus elk een veto recht hebben. Kort geleden verklaarde Chroestsjew met pathos: „Onze afweerraket raakt een vlieg in de ruimte”. Het klonk over weldigend. Maar dat is het probleem niet. De vlieg van Chroestsjew raken kunnen de Amerikanen ook. Ze deden het. Een Atlasraket, die met een snel heid van 25000 km per uur over de Stille Zuidzee raasde, werd op 7000 km van Californië boven het Zuidzee-eiland Kwajalein door een afweerraket van het type Zeus-Nike geraakt en vernietigd. Ze zyn hiermee precies zo ver als de Rus sen. Men kan dus zeggen, dat de Birmees tot dusver slim manoeuvreerde. Deze oud-onderwyzer, Boeddhist, historicus (en kettingroker), die voor zijn post jaar lijks 55000 belastingvrije dollars beurt, maakte dit jaar geen vijanden. Rusland, dat na Hammerskjöld verklaard heeft een drievoudig secretariaat (een troika) te wensen, bestaande uit een westelijke, een oostelijke en een neutrale figuur, verzoende zich slechts tydelyk met de benoeming van Oe Thant en reeds kon digde Gromykov aan, dat hij de Rus sische eis ?al hernieuwen. Maar Oe Thant deed wat hij kon om zonder de anderen in het harnas te jagen (nl. de andere „groten”, die meetellen), ook bij de Sus sen in het gevlei te komen; hij stelde een groot aantal sovjettische UNO-be- ambten aan, gaf aan de Rus Kisselew de belangrijkste post na hemzelf en be pleitte de opname van Rood-China in de UNO. Ook bracht hij onlangs een bezoek aan Rusland en putte zich uit in vrién delijke woorden. Anderzijds paste hij zorgvuldig op, de andere „groten” niet te ontstemmen; hij weigerde aan de Rus sische wens gevolg te geven, zijn acht ondersecretarissen als een soort minis terie te aanvaarden; hij paste zorgvuldig op, nooit met alle acht samen te verga deren en wenst van deze heren ook geen gemeenschappelijke nota’s te ontvangen. De niet-Russische politiek van Ham marskjöld in Congo zet hy voort. Twee buffels „Als een wel mens, nooit een De door Mussolini in 1939 uit Albanië verdreven koningin Geraldine van Al banië ontdekte dezer dagen by een diner ten huize van een Romeinse prins op de tafel een deel van haar toen verdwenen zilveren tafelbestek. Zij zei niets, maar bracht de prins de volgende dag 14 zil veren lepels, die zij op haar verzoek aan het ministerie van buitenland se zaken om teruggave van haar 500- delig tafelbestek, van het ministerie had gekregen. „Wellicht kan de prins hier mee zijn tafelzilver aanvullen,” zeide ze. De Romeinse aristocraat liet haar de volgende dag zijn buit alsmede de 14 lepels terugbrengen. Niet jaloers Spr. benijdt de jeugd van vandaag om de economische voorspoed, die er is. Maar verder is hij niet jaloers op haar, want deze voorspoed maakt haar geeste lijk niet sterk. 8% van de nederlandse jeugd heeft ge kozen voor een jeugdorganisatie en voor deze 8% heeft spr. veel respect. Uit deze 8% recruteren de kerk, de politieke party enz. veelal haar bestuur- deren. De jeugd moet zelfbeschik heb ben, iets wat van haarzelf is. Daar mee moet ze staan in de wereld, in de maatschappij. Geestelijk weerbaar. Spr. bezocht deze zomer een plaatsje in Oost Duitsland, waar hij sprak met de plaatselijke dominee. De kerk is daar vrij, mits zij de productiviteit niet in de weg staat en het schoolgaan niet belemmert. Deze dominee had een ca techese ingesteld van ’s morgens 7 uur tot kwart voor acht; om acht uur be gonnen fabriek en school. Na twee we ken kreeg hij een fatsoenlijk briefje van de partij om er mee op te houden, want de productiviteit ging omlaag en de leerlingen zaten op school te slapen. Nu stuurde de dominee elke week een brief en het bleek dat 70% van de studenten van een middelbare school er een offer voor over had om zo’n brief te bemach tigen. Dat is zelfbeschik die de jeugd nodig heeft. Dit gebeurt op nog geen 300 km bij ons vandaan, aldus de heer Baaijens. De kerk heeft de verenigin- Vlak voor de ouderlijke woning is vrijdagmiddag de zes jarige Aukje Osinga, dochtertje van de veehouder F. B. Osinga, te Follega bij het over steken van de rijksweg Sneek-Lemmer door een personenauto gegrepen en ge dood. Het meisje heeft bij het verlaten van de schoolbus vermoedelijk niet uit gekeken. In de auto zat een echtpaar uit Ut recht, dat in de Noordoostpolder enke le dagen vakantie wilde doorbrengen. Hiervan is niets gekomen, want het echtpaar is na het tragische ongeval naar huis teruggekeerd. Vrijdagavond 28-9 haalde Heer?? ka no op wal aan Éénheid, ging daarmee aan het timmeren, schaven enz. enz. op de stoep van bewoner eenheid. Deze was van plan hem bezem aan te bieden, maar veronderstelde dat Heer, Heer ge noeg zou zijn om eigen rommel op te ruimen. Toen enige tijd later bewoner buiten kwam was Heer verdwenen, maar rommel lag er nog. Moraal: deze heer is geen heer. Een bewoner van de Eenheid. RAUWERD. Op de Rijksweg tus sen Deersum en Rauwerd is in de nacht van zaterdag op zondag een per sonenwagen uit de bocht gevlogen, waarbij de 21-jarige H. D. uit Lege- meer bij St. Nicolaasga een zware her senschudding opliep. De weg maakt ter plaatse een flauwe bocht. Door tot nog toe onbekende oorzaak reed de wagen omstreeks twee uur de weg af, kwam tegen een muur tje van een hek van een transformator- huisje, en kwam op zijn kop in de sloot terecht. Midden in de nacht hoorde de familie Krist hulpgeroep. Zij vonden twee jongemannen doornat, gezeten in de berm van de weg: zij waren reeds zelf uit de auto geklommen. De be stuurder D. werd naar het Diacones senhuis te Leeuwarden gebracht, aldus O.N. in skoalle. Fan jongs óf oan hie hja to rieden foar de hüshalding fan har heit. Har twa broers teagen nel Amerika, har jongste suster gyng nei Amsterdam. Hja bleau by har heit. Do’t dy sfoar, moast Hillery hwat oanpakke. Goekunde fan har heit en dy haldden yn in great hearehüs in pension. De minsken wiene op jierren en woene it pension wol om skik oerdwaen oan Hillery en dy naem dat oan. Mei help fan twa fammen bigoun hja dit wurk mei tolve kostgongers: inkeld manlju. Mar hwat in forskaet: fry fein- ten, dy’t al of net gedoente hiene of sochten mei froulju, trouden, dy’t de drompel fan it wenningburo plat rounen, guon, dy’t tige tsjerks wiene, oaren, dy’t alhiel béten de tsjerke stiene. Dan wie ne der in direkteur fan it postkantoar, fan in bank, in biropsoffisier, journalis ten, in learaer, ansfh. In jier lang méitsje wy dan it libben yn Hillery’s pension mei; de forhaldin- gen, dy’t dér üntstean, de swierrichhe- den, dy’t der gans binne foar Hillery. It boek bislüt dan mei in trouwerij fan ien fan de kostgongers mei Franske, de help fan Hillery en de huldiging fan Hillery foar alles hwat hja foar de man lju dien hat. Hillery wist har dér goed troch to slaen, de kostgongers hiene ek harren problemen, swiere en lichte. Dat de skriuwer it libben skóget fan in bibelsk en tsjerks stanpunt komt dear yn dit boek ta utering. Mar oer al it tortelde lelt in evangelyske blidens, dy’t echt wier en waerm oandocht. Fan eltse bledside hast sprekt in greate leafde foar de minske. Dêrom it is in soun boek, dat men iêze moat om syn humor, syn myldens, syn blijens. Om dat alles echt to priuwen en to genietsjen, moat men dit boek mear as ienkear léze en dat is tinkt üs wol in béste oanbifelling. op een compromis met de troika-idee uit, dat nl. Oe Thants voorlopige secretariaat tot aan de volgende algemene vergade ring verlengd wordt. De Russen willen het wel zo houden als thans. dan indirect hierover meer te zeggen heb ben dan thans en mogelyk deze hele be zetting na verloop van tijd door de UNO kunnen laten opheffen. Wellicht gaat Chroestsjew de UNO-vergadering deze maand bezoeken en Oe Thant doet zijn best dan een ontmoeting Kennedy- Cfoestsjew te arrangeren. Kennedy ver klaarde zich reeds bereid in geval van een bezoek van de Russische leider met hem te willen samenspreken. De kaarten liggen voor Oe Thant niet ongunstig; hij heeft de neutralen mee en de groten niet tegen. Wellicht draait het De liberale broer van koning Saoed van Arabië, liet zijn haremdames en sla ven met een som gelds voor eerste Kos ten vrij. Drie van zyn broers volgden zijn voorbeeld. Maar de koning was er slecht over te spreken. „Jullie breken een heilige traditie van onze stam.” verweet hy hen. Antwoord van Talal (vroeger minister van financiën van Sa- oedië): „Gij, koning, zyt een Neander- thalpotentaat.” Presidium 2de Vaticanum. De paus heeft acht kardinalen in het presidium van het op 11 oktober te ope nen 2de Vaticaanse concilie benoemd. Gebroken is met het overwicht van de Italianen. Het presidium is internatio naal gevormd, nl. 2 Fransen, 1 Itali aan, 1 Duitser, 1 Syriër, 1 Australiër, 1 Spanjaard, 1 Noordamerikaan, 1 Ar gentijn en 1 Nederlander (kardinaal B. J. Alfrink, aartsbisschop van U- trecht). Prins Philip, hertog van Edinburgh, ergerde zich aan een fotograaf van de Daily Herald, die nooit genoeg kreeg van het foto’s maken en riep hem van af zyn jacht toe: „Zoudt U nu eens weggaan? Tenslotte zult ge nog myn linkeroorschelp willen fotograferen.” De fotograaf verdween met zijn telefoto- toestel. De volgende dag bracht de Dai ly Herald een foto van de linkeroor schelp van prins Philip. Koningin Geraldine. Hij fungeert als de „neutrale” tussen de twee bloks. Bekend is zijn uitspraak: „Het zyn twee buffels: jammer dat als ze met elkaar vechten, het steeds het gras is, dat onder hun poten wordt ver trapt”. Inmiddels moet 'er ook mee ge rekend worden, dat het niet meer „twee” bloks, doch drie bloks zijn; er zijn thans 74 leden van de UNO, die bij geen van beide bloks zyn aangesloten en de „neu trale groep” vormen, waarbij verschei- denen sympathie hebben voor Russische ideeën o.a. over de ontwapening, over Berlijn enz., zodat Rusland in de UNO hoe langer hoe meer werk van deze men sen gaat maken. Reeds kwam het plan op, UNO-soldaten in Berlijn de bezetting van de drie westelijke sectoren te doen overnemen en Oe Thant achtte deze idee helemaal niet verwerpelijk. Rusland zou Zaterdagnamiddag ongeveer 6 uur is in de W. Noorderhorne een zware mo torfiets bestuurd door de 20 jarige P. Broodwinder met als duopassagier de 23 jarige M. Elzinga beiden alhier op en aldaar geparkeerde Volkswagen van de heer J. H. Bouwman alhier gereden en over de kop geslagen. Beide jongemannen werden op ad vies van dokter Dethmers per politieam- bulance naar het St. Antonius Zieken huis vervoerd. Elzinga kon na aldaar verbonden te zyn naar huis terugkeren maar Broodwinder, die vrij ernstig ge wond werd, moest worden opgenomen. Zjj waren met vrij grote snelheid uit de richting Bolsward gekomen en by het inslaan van de W. Noorderhorne op de linkerzijde van de straat terecht gekomen waar de volkswagen stond. Precies vijfentwintig jaar geleden is de heer H. Edens, directeur van het postkantoor alhier in dienst getreden van de PTT. Als negentienjarige jon geman begon hij zyn carrière in Gronin gen, waarna hij in 1946 naar Den Haag vertrok om de opleiding tot hoger amb tenaar te volgen. Twee jaar later kwam de benoeming tot chef in Enschede en in 1960 verhuisde de jubilaris naar het postdistrict Zwolle. Vorig jaar februa ri werd de heer Edens by het postdis trict Leeuwarden benoemd tot teur van het postkantoor alhier. In een doorlopende receptie kwam het personeel hedenmorgen zijn gelukwen sen aanbieden. De chef de heer S. Jon- gendijk zei dat zy de directeur in deze korte periode als een prima hoofd van dienst, ook als mens, hadden leren ken nen. Als blijk van waardering werd hem een kleinbeeld-camera aangeboden, waarmee een lang gekoesterde wens van de jubilaris in vervulling ging. men”, kosten 35-55 miljard gulden, maar de Amerikaanse regering oordeelde, dat een zo kostbare afweer alleen eniger mate verantwoord zou zjjn, indien men wist er een voldoende verdediging mee te kunnen verzekeren. En ieder kan uit rekenen, dat men zo ver beslist nog niet is, al zoeken zowel Rusland als Amerika (en anderen eveneens) naar de uitvin ding, die reëel beveiliging kan brengen. De Amerikaanse minister van defensie MacNamara heeft hiertoe tal van ge leerden aan het werk gezet. Reeds wer den fantastische ideeën serieus geop perd, bijv, om de wereld te omringen met een mantel van magnetisch kogels, die automatisch elke raket zouden door boren (dan was het ook gedaan met al le aerenautenof om een systeem ”an verkenners-satellieten op te richten in staat om overal op de aarde automa tisch elke atoomraket reeds bij de start te zien en automatisch te vernietigen, enz. De ideeën zyn Amerikaans genoeg, maar brachten het toch nog niet verder dan vuurwerk. Men heeft het nog niet gevonden, noch in ae USA noch in Rus land, noch waar dan ook. Maar het is mogelyk dat men het vindt; het feit, dat beide grootmachten in staat zyn zulk een vlieg in de ruimte te raken, wyst aan, dat de richting van de vondst er is. En daarmee komt de grote kwes tie de ertoe nodige astronomische bedra gen ook nog neer te tellen. Gelukkig is voorshands ieder voor een atoomoorlog uiterst bang. „Acht procent van de Nederlandse jeugd heeft welbewust gekozen voor een jeugdorganisatie, 92 procent heeft er geen interesse voor en houdt zich afzijdig.” Aldus de heer M. Baaijens alhier op de zaterdagmiddag j.l. in „Ons Gebouw” gehouden startmiddag. Deze start wordt elk jaar in de herfst gehouden om het werk van het Chr. Jongeren Verbond in Friesland in te luiden. Ruim 350 jongeren uit heel Fries land waren opgekomen en maakten de ze uiterst geslaagde start mee. By af wezigheid van voorzitter M. K. Feen- stra uit. Nijland, berustte de leiding by ds B. Koole uit Tjerkwerd, die o.m. memoreerde dat het moeilijk was een provinciale presidente te vinden. Na de sobere openingsliturgie, waar bij de vrouwelijke stem wel iets pittiger had kunnen zijn, sprak de heer Baaijens Spr. had om de NIJLAN. De Krite „Wês Dysels” haldde freedtojoun de 28ste fan hjerst- moanne 1962 har earste gearkomste yn it kommende winterhealjier. Bihalven de kriteleden wie der in tal genoadigden, sadat it lytse sealtsje fan „Het Gebouw” moai aerdich fol wie, doe ’t foarsitter J. H. Bootsma op ’e wenstige wize iepe- ne en dêrnei yn it bysünder de sprek- ker de hear D. Deinum fan Wytmarsum welkom hjitte. Dizze bipaelde syn ge- hoar by de skiednis fan Fryslan, to bi- gjinnen by de aldste tiden. Hy stie stil by de t.n. „Terpetiid” en bihannele yn dit forban de opgravingen fan hjoed de dei. Ek de Fryske fryheidsstriid waerd yh in skerp Ijocht set, lyk as it feit dat de Fryske bruorrestriid, de striid tusken Skleringers en Fetkeapers, frywhat óf- bteuk dien hat oan de krêft fan it Frys ke folk. Fierder forhelle sprekker dat troch it wurk fan de hjoeddeiske archi varis fan Fryslan, de net-Fries Prof, van Buytenen, dy’t Fries wurden is mei de Friezen, hiel hwat dien is om de Fryske skiednis bikendheit to jaen. "Zn dit forban waerd ek neamd de skat fan neilitten wurken fan Gysbert Japiks, Boalserter fan berte, letter skoalmaster to Wytmarsum. De hear Deinum gie yn ’e pleit foar it Frysk yn tsjerke en skoal le, mei om ’t Fryslan ek noch yn dizze tiid oerstreamd wurdt fan ynfloeden fan buten. Wy moatte, sei hy üs dér net under deljaen, mar üs opjaen; wy moatte üs skouders sette under it wurk foar it bihald fan it Frysk-eigene. Nei dit bisieljend wurd, waerd efkés skoft halden, hwernei der gelegenheit wie foar it stellen fan fragen. Hjirfan waerd in net al to drok gebrük makke; mar de fragen waerden sa goed biande- re, dat hjirüt wer praet en neipraet üntstie. Foarsitter Bootsma brocht de sprekker tank foar syn wurden, hwernei wer yn- skeakele waerd op de hüshaldlike sa- ken. De kritejoun sil foartoan op freed halden wurde. Meardere gasten waer den lid. Fornjjd waerd dat de Krite ta- komme jier 20 jier bistien hat. It doarps- nijs, forsoarge troch Melle Hiemstra sloeg tige yn. Om ’t der nimmen in foar- dracht hie, tortelde de hear Deinum de stoarje fan Jelle-boer as dokter, üt de „Rimen en Teltsjes” fan Bruorren Hal- bertsma, hwer ’t mei tige oandacht en bilangstelling nei harke waerd. Hjirnei spriek de foarsitter in slotwurd. Tjitske Brattinga, 66 jr, te Blauwhuis. SNEEK van 22 t/m 28 september 1962. Geboren: Mariëtte Annelys, dv Frede- rik de Vos en Saakje Lautenbach; Mar tha Cornelia, dv Evert Willem Doeven en Anna Jillings; Janneke, dv Foppe Byker en Geertje Veldman; Gjalt, zv Jacobus Willem Luhoff en Hielkje Knobbe; Fok je, dv Andries Heida en Wijpkje Schiere; Folkert Ruurd Johannes, zv Hendrik Dam en Janna Kuiper; Theo, zv Geert Jinte Bouma en Trijntje de Haan; Petra, dv Teake Haaye Meyer en Jietske van der Kamp, van Bolsward; Andries, zv Andries Vaartjes en Anna Dekker; Ro bert Frank, zv Uiltje Lemstra en Bea trix Juliana Bernarda Kuipers; Marijke, dv Harmen de Kroon en Baukje Muize- laar, van Oudemirdum; Hendrik, zv Doe de Haagsma en Janneke Groenveld, van IJlst; Tjipke, zv Jitze van der Land en Maria Corbée; Wouter Jan, zv Gerlof Bijlsma en Sjoukje Bijlsma, van Wouds- end; Gerarda Harriet IJvonne, dv Ger rit Renema en Jentje Buwalda, van Hemelum. Ondertrouwd: Hans Albert Riphagen, 25 jr en Sjoukje Schuhmacher, 28 jr; Jannes Pool, 22 jr en Jantje Trijntje de Jong, 22 jr. Gehuwd: Gerard IJntema, 26 jr en Agatha Geertruida Holwerda, 20 jr; Ger rit Vogelzang, 24 jr en Annemarie Nau- ta. 22 jr. Overleden: Riekjen Sierkstra, 77 jr, e/v Joost Houtsma, van Workum; Antje Bosma, 5 dg, van Makkum; Reintje Zijl- stra, 73 jr, w/v Jan Rosema; Marijke op de Hoek, 73 jr, w/v Ottema, Hendrik, van Balk; Imkjen Wierstra, 90 jr, w/v Wiebe Jetzinga; Christ Corbier, 57 jr, e/v Maaike Bethlehem; Wiebren de Jong, 64 jr, van Sloten (F.). WYMBRITSERADEEL van 24 t/m 29 sep. 1962. Geboren: Hiltje Fokje, dv Folkert Fa ber en Pietje Aaltje Zwerver, te Tirns; Michiel, zv Doede Dijkstra en Gerrit- je Cnossen te Hommerts; Willie, dv Jan Toren en Nieske Hingst te Scharnegou- tum; .Jacob, zv Klaas Jouke Hanje en Trijntje Heida, te Óffingawier; Gerben Albert, zv Albert Gerbrandij en Pietje van der Velde, te Nijland; Durkje Marg- je, dv Grietzen Zeilstra en Geertje Fok- kema, te Uitwellingerga; Jelle Harmen, zv Harmen Boorsma en Engeltje Maria van der Heide, te Njjland. Gehuwd: Dooitze de Boer, 29 jr, te Gaast en Antje Hannema, 21 jr, te Schar- negoutum. Overleden: Durk Tjalsma, e/v. Trijn tje van der Laan, 63 jaar, te Nijland; gen nodig, en hij besloot zjjn boeiende toespraak, die met intense aandacht ge volgd werd met enkele regels aan te halen van een lied, dat hij deze middag voor het eerst had gehoord: „Door de wereld klinkt een lied, tegen angsten en verdriet, tegen onrecht, tegen dwang rienten pelgrims hun gezang.” Na het zingen van leuke versjes het optreden van „Concertino” Bolsward o.l.v. de heer De Jong, werd de bijeenkomst geschorst. Een collecte voor het Friese C.J.V.-werk bracht 158,- op. ’s Avonds werd door ’n toneelgroep uit Bolsward opgevoerd het spel „Hilde naar de genjKnamige roman van Anne de Vries. De omgang van Hilde een dochter van een arme keuterboer met een rijke boerenzoon blijkt niet zonder gevolgen te zjjn, maar de moeder van aeze zoon weigert een huwelijk tussen beiden, hetgeen in de streek in Drenthe een ongeschreven wet is. Op zeer realis tische wijze wordt een volksgericht ten toneie georacht, dat de rjjke zoon met de arme dochter in het huwelijk wil verbinden, maar Hilde wijst het reso luut van de hand. Zy trouwt met een stroper, die aan het einde van het stuk, na een gevangenisstraf van twee maan den wegens mishandeling, aan Hilde belooft zyn leven te zullen beteren. Het stuK weid knap over het voetlicht ge oracht. Hilde s moeder was een glans rol. Maar wie ziet tegenwoordig nog een dominee in zwarte jas, dito noed, ge streepte broek en paraplu door het dorp wandelen? Waarom wordt van een domineefiguur nog steeds een carricatuur gemaakt? In de twee eerste bedrijven voldeed „Hilde” ons beter dan in het laatste (in twee taferelen! toen de vaart eruit vas. Verder deed het ons terugdenken aan de vroegere samenspraKen- alleen spraken op het lege toneel, literaire bloempjes (wie gebrüikt in de omgangs taal net woord „onuitsprekelijk?”) en het smijten met bijbelteksten. Niettemin de aanwezigen leefden ingespannen mee met de lotgevallen van Hilde en als het applaus een graadmeter nag zijn van de waardering dan was het 10+. Ook in de avondbijeenkomst was een samenzang en concerteerde „Concerti no”. Aan het slot van de avond dankte „master” Boersma van Spannum het toneelgezelschap en de muziekclub voor hun medewerking. Ook de C.J.M.V. „Timotheus” te Sneek werd in de dank betrokken voor de organisatie van deze middag. Hij drong er bij de jongeren op aan om met elan het werk in de af delingen aan te pakken. Met het zingen van de nieuwe berij ming van psalm 68, twee verzen, was de zo uitstekend geslaagde start ge ëindigd. Maar- dat helpt beiden even weinig. Want bij de beide „vliegen” van Chroes tsjew en van de USA weet men van tevo ren, dat en hoe laat een aanvalsraket vertrekt, welke snelheid hij heeft en welke koers hjj gaat. Hoe gaat het nu echter in geval van een werkelijke aan val? Men heeft dan 20 minuten tijd, (in 20 minuten kan een aanvalsraket de Atlantische oceaan hebben overgestoken) voor de volgende dingen: a. de vijande lijke raket moet worden ontdekt (door radar of door satellieten) en als vjjan- delijk zijn vastgesteld; b. het ontdekte moet aan een rekencentrum worden door gegeven, dat nu de vliegkoers, de snelheid en de preciese plaats van de beoogde vernietiging berekent, alsme de idem van de afweerraket Zeus-Mike; e. men moet zich hierbij heenworstelen door misleidingsmanoeuvres van de vij and, want deze kan schijnraketten af vuren, die de werkelijke aanvalsraket verbergen en het bepalen van zijn koers enz. onmogelijk maken; d. de afweerra ket moet startklaar worden gemaakt; alles wat tot dusver werd genoemd, als mede het afvuren van de afweerraket moeten met dezelfde preciesheid worden uitgevoerd, als had men een half jaar tijd gehad voor het uitrekenen van al les. Wie nagaat, wat zodoende in circa 20 minuten moet gebeuren, weet afdoend, dat mensen dit niet klaar spelen, noch Russen, noch Amerikanen. De leger-ex- perts in Amerika eisten wel, om elke stad van de USA door 120 batterijen met elk 50 Zeusraketten te „bescher- over: „Jeugd op weg! verschillende redenen graag nodiging aanvaard. O.m. omdat het werk van ’t C.J.V. hem na aan het hart ligt. Indertijd - wel wat laat - heeft hij er als Bondsbe- stuurder voor Noord-Brabant - actief aan deelgenomen. Het gemengde werk kwam opzetten; volgens meerderen de enige oplossing om door te gaan. Spr. had er anders over gedacht. Vervolgens schetste de heer Baaijens met enige voorbeelden de tijd toen hij jong was. Z’n vader vond het niet nodig dat hij ging leren. Voor hem was boer-zjjn de enige manier om te leven, boer renteniert wordt hij maar een mens wordt boer!” placht hij te zeggen. Doch spr. werd onderwijzer en in 1936 stond hij in drie klassen, met 60 leerlingen, voor een salaris van.../15,- per maand. Toen hjj solliciteerde naar een onder wijzersplaats van 128,- per maand .va ren er bijna 1300 sollicitanten. Hij kwam op het drietal, door tussenkomst van een kennis. Maar hij kon gaan door het gat van de deur, want hij kwam op een motorfiets en een der be stuursleden beschouwde hem als een revolutionair» Bouwrijpmaken terreinen Noorderhoek De raad der gemeente Sneek besloot in de vergadering van 4 september tot het uitvoeren van een aantal openbare werken om een terrein, gelegen in de Noorderhoek ten noorden van de Worp Tjaardastraat tussen de Franekervaart en het volkstuincomplex der gemeente, bouwrijp te maken. Voor dit doel werd een krediet beschikbaar gesteld van 268.850—, In het voorstel kon toen, in verband met de zeer korte termijn van voorbereiding, nog geen rekening wor den gehouden met de kosten van aanleg van hoofdleidingen voor gas en water. In gemeld bedrag waren echter begre pen de kosten van het plaatsen van acht brandkranen en die voor het aanbren gen van de openbare verlichting. B. en W. komen thans met een voor stel betreffende de aanleg van deze hoofdbuizennetten. Uit de gespecificeer de kostenbegroting blijkt dat de aanleg der hoofdleidingen naar raming een be drag van 23.280.- zal vergen. Uit de kostenraming blijkt voorts dat niet met acht brandkranen volstaan zal kunnen worden, doch dat er veertien geplaatst moeten worden, waarvoor een aanvullend krediet van nog ƒ1.600.- nodig is. B. en W. stellen de raad voor tot de aanleg van de geprojecteerde hoofdleidingen voer gas en water te besluiten en de daarvoor benodigde kredieten beschikbaar te stel len. Aanmeldingsplicht van dekking en geboorte. De Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Nederland te Amsterdam heeft besloten in verband met het voor komen van minder oirbare praktijken bij de verkoop van rashonden en de af gifte van de daarbij behorende stambo men, tot een intensieve controle bij de fokkers van rashonden over te gaan. Met ingang van 1 januari 1963 zal iede re fokker verplicht worden direct na de dekking van zijn teef en direct na de geboorte van de pups, aangifte te doen bij genoemde Raad van Beheer, Emma- laan 16 te Amsterdam-Z. Voor deze aangifteplicht zullen door de Raad van Beheer gratis aangifte- kaarten aan de fokkers worden ver strekt. Fokkers, die zich aan deze aan meldingsplicht onttrekken en/of geen medewerking verlenen bij de controle op de aangiften, kunnen in de toekomst geen stambomen krijgen. De Raad van Beheer op Kynologisch Gebied in Nederland hoopt met deze maatregel de gezonde opbouw van de rashondensport in Nederland te bevor deren en aan de ongewenste praktijken van sommige hondenfokkers een einde te maken.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1