Waterpoort- krabbels over een Oosterpoortsbrug maand klaar „Kunst aan Allen” opende het toneelseizoen i I I I I I ra I o I w i I s ra I i door Speurder 1 1 1 IJLST W Y M BRITS E RA DEEL en van i t I i BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, O t l 5 117e jaargang no. 80 Donderdag 4 oktober I to»:»,...... - Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT 5 R 1962 Meer dan 185.000 leerlin gen bij het V.H.M.O. Militaire wagen reed tegen liek van Cruycebroedershof Radio Veronica moet verdwijnen Afscheid, bevestiging en intree Ds I. D. H. Dijk en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Raad Rauwcrderhem stelde een wegbelasling vast President Kennedy voor ernstige problemen „Beau Rivage” geen gelukkige keus I J 'hr Raketten voor Israël. ■r Tot zijn leedwezen moet Speurder de Waterpoortkrabbels deze keer begin nen met een In Memoriam. Dinsdag is namelijk na een langdurig lijden op achtenzestig jarige leeftijd overleden de oud-congierge van de R.H.B.S. al hier de heer K. J. Bijlsma. Hij heeft altijd met grote toewijding klaar ge staan voor de school en tijdens de oor log ook voor de goede zaak door zijn aktief en moedig optreden in het ver zet. Bij de directeur en leraren was hjj zeer gezien en bij zijn oud-leerlin- gen zeer geliefd. Voor velen zal zijn heengaan dan ook een leegte achter laten. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. 1! iet Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: SEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. I is ir e js k >ns be- SK iar iet Iet pn ro- tar :er je Hl k: ft >k d- je ie ks ■e! J. ie e- n, it SNEEKER NIEUWSBLAD m ie ■n it i- e- n. re i- ir Ik ie Wie dat dan wel waren? De man- T netjes van het Cruycebroederhof, zo- vue „Veldtocht der Liefde”, die door als ze hier genoemd worden. Met hun J envoy Jan Filius ter gelegenheid van andere kameraden komen zij hier als het 75 jarige bestaan werd geschre- het even kan bijeen om de laatste Na veel geschrijf onzerzijds over de werkzaamheden in de nieuwe jachthaven, werd ons thans van be voegde zijde medegedeeld dat de eer ste schiphuizen in de kolk in decem ber klaar zullen komen. Er schijnt nu werkelijk schot in de zaak te ko men. Blijkens door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers telde het v.h.m.o. op 10 september jl. 185.500 leerlingen tegen 178.400 een jaar tevoren (toeneming 4%). Het verschil in omvang van de ge- boortegeneraties, waaruit de toegelate- nen resp. vertrokkenen in hoofdzaak af komstig waren (toegelatenen uit de e- neraties 1949 en 1950 met gemiddeld 233.000 levendgeborenen; vertrokkenen uit de generaties 1943 en 1944 met ge middeld 215.000 levendgeborenen), speelt uiteraard hierbij een belangrijke rol. Het aantal toegelatenen liep met ruim 900 of 3% terug van 35.700 tot 34.800. Van de gemiddelde generaties 12- en 13- jarigen, waartoe de toegelatenen in 1961 en 1962 in hoofdzaak behoorden, ging in beide jaren ruim 15% naar het v.h.m.o. Dit zou wijzen op een vrijwel gelijkblij vende relatieve deelneming aan het v.h.m.o. De oudjes van Cruycebroederhof kre gen dinsdagmiddag de schrik van hun leven. Om half drie slipte namelijk een militaire wagen die van de Oosterdijk kwam, door de gladheid in de Kruize- broederstraat. Hij reed het trottoir op en kraakte het hek voor hun huis over een lengte van vier meter. Aan de wa gen zelf mankeerde niets. Naar O.N. meldt, onderzoekt de re gering op welke wijze het mogelijk zal zijn een einde te maken aan de uitzen dingen van Radio Veronica. Dit heeft minister president De Quay gisteravond in de Tweede Kamer meegedeeld. De uitzendingen van Radio Veronica aldus de premier vormen een inbreuk op de orde in de ether. De juridische problemen, die een opheffing van die inbreuk mogelijk moeten maken, wor den thans onderzocht. Ds. I. D. H. Dijk zal zondagmiddag a.s. om half twee te Terkaple afscheid nemen van de hervormde gemeente van Terkaple-Terhorne eri Goingarijp en zondagmiddag 14 oktober a.s. om half drie te Vierhuizen, na vooraf ’s mor gens te Zoutkamp te zijn bevestigd door dsl P. Dijkstra uit Langweer, intree te doen als predikant van de herv. gemeen te van Vierhuizen en Zoutkamp in de provincie Groningen. Ds. Dijk, die op 20 april 1920 te Oppen huizen werd geboren, waar zjjn vader ook predikant was, studeerde theologie aan de R.U. te Utrecht. Hij was eerst ongeveer veertien maanden hulppredi ker in Gouda en werd op 16 juli 1950 verbonden aan de herv. gemeente van Terkaple en Goïngarjjp welke met in gang van 1 januari 1960 met die van Terhorne is gecombineerd. Ds. Dijk heeft zich te Terkaple veel bewogen op het terrein van het jeugdwerk. sersschepen met een zeer uitgebreide ra- darinstallatie zijn uitgerust, die de tul pen zeer geschikt maakt om waarnemin gen te doen. Verscheidene malen zijn de ze schépen in de Atlantische en in de Stille Oceaan opgedoken op plaatsen, waar Westelijke vloten manoeuvres hiel den of waar proeven met kernwapens werden genomen. Cuba nu, op nog geen 150 km. van de voornaamste Amerikaan se lanceerbasis van raketten, Cape Ca naveral, gaat ongetwijfeld een aantal van deze vissers- of liever waarnemingsbo- ten herbergen en dat maakt de Ameri kanen erg onrustig, ook al geloven zij zelf vermoedelijk wel niet, dat er een grote offensieve kracht van deze basis zal kunnen uitgaan. Maar er zit ook een politiek onaan gename kant aan. Amerika is niet popu lair in Latijns Amerika, dat steeds be ducht is voor de invloed van de dollar. Vele Zuid-Amerikanen zullen leedver- Het nieuwe jaarprogramma van Jeugd en Muziek, afd. Sneek dat in een speciale bijlage van „Capriccio” gepubliceerd wordt, mag er zijn. Van oktober tot en met mei staan er maar liefst elf bijeenkomsten op het pro gramma. De lezingen van M. Vreden- ourg over „Ballet” en van Ru Seven- huysen over „Geniet meer van mu- siek” beloven interessant te worden. Doch ook de serie „Een uur Kerk muziek verdient alle aandacht. Jeugd en Muziek is niet de enige jeugdver eniging hier ter stede die actief be zig is met het winterprogramma. Van verschillende zijden hoorde speurder geruchten o.a. over een se rie bijeenkomsten met discussies e.d. van „Ruimte”. De Raad der gemeente Rauwerder- hem kwam dinsdag niet alleen voor de raadszitting bijeen, doch ging daarna meester. Alhoewel menige Sneker ingezetene en forens wel eens de verzuchting heeft geslaakt, dat het toch zo lang duurde met die Oosterpoortsbrug, ver zekerde de opzichter de heer C. Cou perus ons, dat men tot nog toe ruim binnen het vastgestelde werkschema is gebleven. Voor het gehele werk waren vierhonderd werkdagen berekend. Hiervan zijn thans driehonderd negen tig verstreken, waarin tachtig a negen tig regendagen zijn begrepen. Dit houdt dus in, dat men ruim honderd dagen op het schema vóór ligt. Momenteel is het wachten nog op de en die over het oude familiebezit waakt met grimmige verbetenheid. Wanneer zowel deze tante als de oude grootmoe der vermoord worden, valt de verden king vanzelf op degenen die het mees te belang hebben bij hun spoedige dood. Er is namelijk een zeer hoog bod gedaan op de plantage, omdat er ver moedelijk olie te vinden is in de bo dem, maar de tante wil ten koste van alles de plantage in haar oude glorie laten. Natuurlijk is dit een dwaalspoor. We voelen wel, dat de waarschijnlijk heid in zo’n thriller nooit een betrouw baar kompas is. Tenslotte komen er twee jongedames als de boosdoensters naar voren: een dienstbode, die echter alleen maar de gehate familie de dood schrik op het lijf wil jagen en een indringster, die zich voor een nichtje uitgeeft. De doortastendheid en het snelle reactievermogen van deze jonge dame doen ons versteld staan en in ons hart geven wij de detective van het stuk gelijk: Hier gelooft geen mens iets van. Ook als men „Beau Rivage” uitslui tend wil zien als een detective-spel dat de toeschouwers enkele uren ontspan ning wil bezorgen, dan kunnen wij het bepaald geen groot succes noemen. Het is eigenlijk allemaal zo tam en zoutloos. Oude trucjes als een hand van een onzichtbare, spiritistische non sens, dreigend onweergerommel wor den als middel niet versmaad. Maar erger is het nog, dat alle personen: de heerszuchtige tante, de niets presteren de zoon, de jonge weduwe met vamp- allures, de onbekende tuinknecht zo ongevaarlijk en kleurloos blijven. Er zit te weinig gif in de atmosfeer, al wordt het woord cyaankali ook nog zo vaak uit de mond van de detective ge hoord. Het is een stuk van dertien in een dozijn, misschien niet onaardig voor ’n amateurvereniging. Maar ook de ge routineerde krachten van de toneel groep „Theater” bleken niet in staat deze futloze tekst leven in te blazen. De enige die nog voor wat leuke gek heid kon zorgen was Enny Mols- de Leeuwe. Tot onze grote teleurstelling was zij echter het eerste slachtoffer, dat uit de weg geruimd werd. Het is te hopen, dat het bestuur van „Kunst aan Allen”, mocht het nog meer lichte kost op zijn programma hebben, een volgende keer een geluk kiger keus zal weten te doen. In dit genre is al heel veel dat overbekend is door radio, televisie en amateurto neel. Maar het zal Sneek een grotere dienst bewijzen door ’t serieuze toneel een kans te geven in de nog komende avonden. P. terdijk een witte zig-zag baan aange legd, ter aanduiding van een voor- rangsweg. Terwijl dan ook de rommel nog opgeruimd zal moeten worden. Al met al rekent men er op over een maand geheel klaar te zijn. Over een goed jaar zal er dan over het nu nog ruwe asfalt-wegdek een deklaag van asfalt worden aangebracht. De brug is over alles heen precies 33.10 meter breed. De trottoirs resp. zes en zeven- en-een-halve meter, terwijl de rijba nen acht en negen meter breed zijn. Daartussen bevindt zich een vlucht heuvel van anderhalve meter. Rassenkwestie. In 1954 heeft het Amerikaanse Hoog gerechtshof een uitspraak gedaan, dat de rassenscheiding op scholen en univer- siteiten in strijd is met de grondwet en sindsdien maakt men in vele staten, die deze rassenscheiding kenden, voortgang met het toelaten van negerkinderen tot voordien uitsluitend blanke scholen. Dat stuit in deze staten op verzet. Men heeft alle middelen te baat genomen om er aan te ontkomen, maar de prijs ervan was te hoog. Vers in het geheugen ligt nog het gebeuren in Little Rock, Arkan sas, waar president Eisenhouwer tenslot te federale troepen moest gebruiken om de toelating van negerleerlingen tot de middelbare school te verkrijgen. Ditmaal gold het de universiteit van Missisippi, de staat, waar het percentage negers (45) het hoogst is in de Verenigde Sta ten en waar opheffing van de rassen scheiding nog onbekend is. Hier wenste de 29-jarige neger Meredith te worden ingeschreven, maar de gouverneur van Amerika heeft besloten de levering van luchtdoelraketten aan Israël toe te staan om het overwicht, dat de Egyptische be wapening van Russische oorsprong had gekregen, wat goed te maken. Op deze manier hoopt men bij te dragen tot de handhaving van de vrede in het Midden oosten. Het merkwaardigste bij deze transactie is echter, dat Egypte, dat weer wat vriéndelijker tegenover Amerika gestemd raakt, nauwelijks heeft gerea geerd op dit bericht. Men kan eruit op maken, dat ook Egypte de zaken op het ogenblik niet op de spits wil drij ven. ook op excursie door de gemeente ter bespreking van diverse beleidsproble,- men. Conform de Rijksregeling werd een ontwerp-besluit vastgesteld voor het gemeente-personeel met betrekking tot een huurcompensatie 1962, alsmede ’n wijziging van de bezoldigingsverorde- ning werklieden. Voor de uitbreiding van de openbare verlichting aan de rijksweg op de punten met belangrijke zijwegen, zoals te Deersum en Rau- werd is in overleg met Rijkswaterstaat besloten hieraan medewerking te ver lenen. In een Vorige vergadering was een wijziging van de verordening op de heffing van een wegbelasting aan gehouden in verband met een ongun stige ligging van een aantal percelen. Thans wordt na overleg met Ged. Sta ten besloten aan de bezwaren tegemoet te komen door een bepaald aantal per celen voorlopig buiten de heffing te Tijdens het afscheid van de direc teur de heer J. de Boer en de instal latie van de nieuw benoemde direc- teur, de heer J. I Nienhuis van de chr. lagere land- I bouwschool werd L door verschillende maak hebben, dat Chroestsjov Kennedy op deze manier te slim af is geweest en dat is ongetwijfeld schadelijk voor het prestige van de Verenigde Staten. Als Amerika niets doet, toont het in hun ogen niet zo zeer zelfbeheersing als wel onmacht. Amerika poogt een antwoord te vinden op de Cubaanse dreiging door de Latijns- amerikaanse landen ervan te overtui gen, dat het in hun belang is Cuba eco nomisch en politiek te isoleren, maar vele regeringen in die landen moeten re kening houden met een publieke opinie, die in Castro vooral een niet-onsympa- thieke bestrijder van de Amerikaanse in vloed en een voorman van een nieuw sociaal tijdperk ziet. Bij de bondgenoten van NAVO dringt Amerika er op aan, dat zjj de scheep vaartverbindingen met Cuba stopzetten. Veel succes heeft men hier niet mee. Duitsland en Italië hebben er in toege stemd hun reders de vaart op Cuba af te raden, maar het is de vraag of daar van veel terecht zal komen. Engeland weigert zelfs een dergelijke raad te ge ven. Gisteravond opende „Kunst aan Al- een oude tante, die aan spiritisme doet len” in Amicitia het toneelseizoen met de thriller in drie bedrijven „Beau Ri vage” van George Batson, gespeeld door de Toneelgroep Theater. Het stuk speelt 1925 in een van de zuidelijke staten van Noord-Amerika. Niet dat dit er veel toe doet, want ie dere omgeving was goed geweest, als er maar een rijk stuk grondbezit te vinden is. Hier ligt dan een suiker plantage, waar een aantal moorden achter elkaar gepleegd worden. Er is Dinsdagavond plm. zeven uur is een Mercedes op de Oppenhuizerweg tegen de rood-witte tonnen, die daar ter aanduiding van de werkzaamheden aan de weg staan, gereden. Door de lievige regen stond de weg blank. Toen een vrachtwagen aan kwam denderen, iverd de personenwagen een guts wa ter bezorgd. De be- ■■‘•’k stuurder zag niets meer en haalde iets naar rechts uit. Hij reed prompt tegen de tonnen op, die door de onvoldoen- sprekers op de buren gewezen. De de verlichting niet te zien waren. Ge- scholo is namelijk ingesloten door aan lukkig gebeurden er geen persoonlijke j de ene zijde het zusterhuis en aan de ongelukken. andere kant de huishoudschool. De heer Nienhuis meende dat dit „oh zo leuk” was maar hij hoopte toch dat de persoonlijke relaties niet zo nauw zullen worden, dat ze het onderwijs hinderen. verkeerslichten, die over veertien da gen geplaatst zullen worden. Het wordt een zeer moderne installatie met op de Prins Hendrikkade en Jousterkade dubbele lichten. Dat wil zeggen èn voor het rechtdoorgaande èn voor het afslaande verkeer. Dit is geheel nieuw voor Sneek en het zal zeker nog een „grootsteedser” idee geven. Ook zullen er voetgangerslichten komen. In afwachting hiervan worden de laatste werkjes opgeknapt. De Ooster- kade wordt afgewerkt, waar nog keer- wanden aangebracht moeten worden. In het wegdek zelf wordt bij de Oos- Begin deze week zaten ze er weer. Het zonnetje scheen en de tempera- tuur was al gestegen tot boven de J twintig graden. Zij zalen te genieten. Een van de trouwe bezoekers was J zelfs zo handig geweest een eigen Zaterdagavond wordt in de Harmo- stoeltje mee te nemen. J nie te Leeuwarden een voorstelling gegeven van de Leger des Heils re- doen blijven, wat een verminderde be lastingopbrengst zal opleveren van 913,-. Deze verordening treedt in werking 1 januari ’62. De Raad kon zich niet verenigen met een ontwerpregeling van Ged. Staten betreffende de vergoeding voor het dienstgebruik van een eigen auto door de burgemeester voor dienstrei zen in de gemeente. De vergoeding werd iets te laag gevonden. Hij ging evenwel akkoord met de bouw van een garage voor de auto van de burge- waardig. Maar het zwichten van Was hington in deze kwestie zou in feite een einde hebben gemaakt aan de toch al trage opheffing van de rassenscheiding. Van de 2265 schooldistricten in het Zui den van de Verenigde Staten zijn er 256 begonnen met opheffing van de ras senscheiding. Maar de opheffing van de rassenschei ding op scholen is maar het begin van wat de rassenscheiders in het Zuiden vrezen. Tot nu toe is men er door be palingen en dreiging met geweld aardig in geslaagd de negerkiezers van de stem bus weg te houden. En men moet vre zen, dat tenslotte ook op dit punt de wens naar gelijkheid van de negers zal uitgaan. ven. Morgenavond is de première in nieuwtjes te bespreken, wat commen- Groningen. De teksten zjjn aan de taar te leveren en met intens genoe- moderne tijd aangepast, de muziek is gen te kjjken naar de vrouwen, van Jack Bulterman. (En het is geen leugen). Opstand in Jemen. In het imaranaat Jemen, met 4,5 mil joen inwoners, is kortgeleden de vorst imam Achmed gestorven en opgevolgd door zijn zoon imam Mohammed. Deze was vooruitstrevender dan zijn uiterst tirannieke en wrede vader en wilde de weg van een zekere modernisering wel op. Maar dat heeft hem troon en leven niet gered. Het Jemenietische leger heeft het paleis beschoten, de vorst is in de puinhopen om het leven gekomen en de republiek, die een einde aan alle tiran nie moet maken, is uitgeroepen. Vele hoofden zijn al gevallen. Maar voortdu rend hoort men berichten, dat de tradi tionele stammen op weg zijn naar de hoofdstad Sana om het herstel van de oude toestand te bewerkstelligen. Tot gevechten is het evenwel nog niet geko men. Het is te hopen, dat dit eerste be gin op de weg naar de modernisatie niet ongedaan wordt gemaakt. President Kennedy van de Verenigde Staten is geconfronteerd met twee ern stige problemen, of liever nieuwe aspec ten van al bestaande problemen. Het ene is van buitenlandse, het andere van bin nenlandse aard: Cuba en de rassenkwes-, tie. Fidel Castro, de Cubaanse premier, heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet Unie een grote vissershaven op Cuba zal aanleggen als basis voor haar vissers vloot op de Atlantische Oceaan. Dat is weer een stap verder dan het aanvaar den van economische en militaire hulp van de Sovjet Unie, gepaard gaande met de ontvangst van een vrij grote groep deskundigen. De militaire hulp aan Cu ba was al aanleiding vooh een groot aan tal Amerikaanse parlementsleden om het optreden van de regering te eisen op grond van de zg. Monroe-Ieer, die Europese landen het recht ontzegt zich in de zaken van het. Amerikaanse half rond te mengen. Maar in de praktijk kan daaraan alleen een einde worden ge maakt door militair optreden tegen Cuba en daarvoor voelt president Kennedy, na de mislukking van de inval van Cubaan se vrijwilligers vorig voorjaar, bitter wei nig, ook al staat het te bezien of Rus land zijn dreigement, voor de bescher ming van Cuba een oorlog met kernwa pens te riskeren, in dat geval wel waar zal maken. Russische hulp aan Cuba acht de pre sident nog geen reden tot optreden, al zal ervoor moeten worden gewaakt, dat Cuba geen basis wordt voor het ontke tenen van communistische opstanden in andere latijnsamerikaanse landen. Daar trekt hij nu de grens. Militair karakter. Deze nieuwe vissershaven heeft onte- genzeggeljjk een militair karakter, al zal het moeilijk zijn dit onomstotelijk vast te stellen. Rusland heeft een grote vis sersvloot in de Atlantische Oceaan. Het vangt meer vis dan de Verenigde Sta ten en neemt op de ranglijst van alle landen nu de vierde plaats in. Maar het is tevens bekend, dat vele Russische vis- IC X <X- - sche-1 de staat bezwoer liever in de gevangenis terecht te komen dan dat toe te laten. Zijn uitgangspunt is, dat de federale re gering en de federale wet niet van kracht zijn, wanneer de wetten van de deelstaat een andere politiek voorschrij ven. De regering in Washington zwicht niet voor dit argument en betoogt, dat de grondwet en de uitleg, die daaraan wordt gegeven door het Hooggerechts hof, de wet van het land is. En tenslotte moest ook hij zwichten toen Washington troepen naar de universiteit stuurde, d;e de gouverneur hebben gedwongen Mere dith in te schrijven. De aanwezigheid van deze ene negerstudent aan de univer siteit is op zichzelf niet van grote bete kenis, maar er is een breuk gemaakt in de rassenscheiding en vooral ook, de re gering in Washington heeft laten voelen wie de sterkste is. Dat dit is gegaan ten koste van enkele doden is betreurens- s- r. •n •r in i-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1