Jeugdconcert in „Ons Gebouw s Hogedrukgebieden zorgden voor fraai herfstweer Chr. Muziekvereniging „Harmonie” voor haar achtste lustrum r Waterpoort-krabbels IJLST WYMBRITSER A DEEL BUITENLANDS OVERZICHT 1 i i en door Speurder van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 117e jaargang no. 82 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Resultaten Bevolkingsonder zoek MAANDAGS en DON DERDAGS ER Trailer ramde hek van Oosterpoortsbrug Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Man maakte dodelijke val van 15 meter Volkswagen verleende geen voorrang Kerstpakketten voor overzeese bestemmingen Oriënteringsrit MAC „J. C. Visser” bij Van de oprichters blaast alleen l)> Gjeltema nog mee Politieke crisis in Frankrijk Donderdag 11 oktober 1962 Nieuwe gestencilde Medede ling Rijkslandbouwconsu- lentschap voor Z.W.-Fries- land ijl dl Jemen. newarmte af. Stel u voor, Geen respect. hm. Chroestsjov wellicht naar Amerika. Oude getrouwen. Kust. 1 Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. Verschijnt nebest ten goede zullen komen. Veel hoop is er in deze niet. Lukt ’t Heath niet, dan zal de labourpartij tegen, toetreding tot de E.E.G.. stemmen waarbij zij heeft laten doorschemeren, dat zij, mocht zij de "ol- gende verkiezingen winnen, de gehele kwestie weer op losse schroeven wenst te stellen. Dit is een ernstig dreigement en het blijft mogelijk, dat een nieuwe la- bourregering, als puntje bij paaltje komt zich toch nog bij het goedgekeurde ver drag zal neerleggen. Dit zal a.s. zaterdagmiddag van 4.30 tot 6 uur recipiëren bij Hanenburg. Op don derdag 18 oktober volgt dan een Jubi leumconcert in „Ons Gebouw” met me dewerking van de Chr. Gem. Zangvereni ging „Excelsior” en het Chr. Mannen koor „Edoza”. We hebben een zwak voor hogedruk- gebieden in september en oktober. Er heerst in de natuur dan zo’n weldadig aandoende rust. Er zijn geen al te grote ar- op de Dn» be- EK aar het Het igin >ro- aar en lie en ht n- e- n. ve n- I ur I ik ne er »n 1 De behoefte aan meer kerk- en gewij de. muziek is daardoor veel groter ge worden. Een stille wens van de jubila- resse is daarom de aanschaffing van de Grote Muziekbundel van Johannes de Heer. Deze kost echter acht a negen gulden per stuk zodat daar een totaal bedrag van plm. 450 gulden mee ge moeid is. Dat zou een prachtig jubi leumgeschenk zijn. En wie weet Het eerste jeugdconcert in dit seizoen werd dinsdagmorgen, zoals gewoonlijk, ook nu weer gegeven in „Ons Gebouw”. De grote zaal was twee maal achtereen geheel gevuld met leerlingen van ver schillende middelbare en technische scholen, die luisterden naar het Frysk Orkest, dat onder leiding van Alfred Salten drie werken ten gehore bracht, die vooraf door de dirigent werden tee- gelicht. Deze explicatie had bij het eer ste stuk: „Cassazione” zeker wel wat uitvoeriger gekund, dooi’ onder meer te wijzen op het karakteristieke van de drie dansen, de Habanera, de Pavane en de Bolero, die met een Mars en een Wals de „Cassazione” van Jan Masséus vorm den. Masséus, de tegenwoordige direc teur van de „Leeuwarder Muziekschool”, componeerde dit stuk enige jaren gele den in opdracht van de regering. Daar het een werkje voor amateur-symphon’e- orkest moest worden, was de compo nist in zekere zin gebonden en diende Naast de heer Gjeltema, en de heer U (Ulbe) Faber die direct al nadat de eerste instrumenten waren gekomen tot het corps toetrad, telt de vereniging nog meer oude getrouwen die al 25 jaar en langer meelopen: de gebroeders W. en A. Blom en de heren B. de Boer, B. Baan- stra, A’ Harkema en L. Venema. Voorts dient hier nog genoemd te worden de heer T. Brens, sinds kort geen lid meer, lie ook heel veel jaren als muzikant en ■bjes'v'.' ."lid zijn beste krachten heeft ge geven. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heren H. Hendriks, voorzitter; B. de Boer, Secretaris; J. Weers, penningmecs- J. N. ter; J. de Boer en S. Abma. temperatuurschokken meer, die gemak kelijk tot onweer kunnen leiden en een aantrekkelijk kenmerk is verder het zo prachtig door de ochtendnevels heen- breken van de zon. Fraaie voorbeelden hiervan zagen we o.a. op zaterdag 6 en 7 oktober nog. ’s Morgens eerst overal een dikke mist, omstreeks half tien een dunner worden van de mistlaag en tus sen tien en elf uur een verdere doorbo ring. Een nadeel van de herfsthogedruk- gebieden is overigens wel, dat de mist het soms gemakkelijk van de zon kan winnen. In dat geval zijn we gedoemd de gehele' dag tegen een grauwe lucht of een aardse damplaag aan te kijken en blijft de temperatuur doorgaans beneden de maat. Een kleine wijziging in de windrichting - komt de wind van zee of van het continent - kan beslissend zijn voor het feit, of ons een heldere, zonnige of een sombere neveldag te wachten Op grond, o.a. van mededelingen van Brandt, de burgemeester van Berlijn, die een bezoek heeft gebracht aan Washington, acht men het niet uitgeslo ten, dat Chroestsjov, de Russische pre mier, de vergadering van de Verenigde Naties zal bezoeken. In Westelijke hoofdsteden brengt men dat in verband met het groeiende geloof, dat ChrOest- sjpv binnenkort dan toch zijn vredesver drag met Oost-Duitsland zal onderteke nen, hetgeen volgens de Russische visie een einde zou maken aan de Westelijke rechten in Berlijn. Op grond hiervan heeft Washington bij monde van McNa mara, de minister van defensie, Moskou Doordat de trailer van de fa. Walinga te Heeg, en op weg naar Leeuwarden en bestuurd door de heer W. Drost te Ure- terp gistermorgen ’t hek bij de Ooster poortsbrug raakte, schoten de schom- melassen van zijn achterwielen los, waardoor de wielen er dubbel ondersloe gen. De trailer en het hek werden be schadigd. In Engeland is de labourpartij bijeen geweest en zoals was te voorzien, is de uiterljjke eensgezindheid groot. Dat is mogelijk, doordat de houding tegenover de E.E.G. officieel nog afwachtend is, al staat de leiding, in dit geval Ge steund door de linkervleugel, er afwij zend tegenover. Deze week zijn de onder- handelingen te Brussel hervat en men Dinsdagavond plm. elf uur verleende een volkswagen bestuürd door de heer J. N. alhier geen voorrang aan een per sonenauto op de Leeuwarderweg. Deze werd bestuurd door de heer E. C. ter H„ eveneens alhier. Het gevolg was een aan verwacht, dat minister Heath zal trach-lrüding. Er deden zich geen persoonlijke ten de Zes te bewegen nog wat conces- ongelukken voor, alleen materiele scha- sies te doen, die de landen van het Geme- de. den we te maken met een veel uitge- breider hogedruksysteem, dat zich ken merkte door een slechts geringe ver- plaatsingssnelheid. Hierdoor kon het ge beuren, dat het droge weer met zon, dat het creëerde, dagen, soms weken achter een kon voortduren. We zien in stabiele zomers vaak, dat er een hele gordel van hogedruk aanwezig is. Een zóne, waarin zich verscheidene kernen bevin den. Tijdens het afgelopen weekeinde strekte zich zo’n gordel uit van de Azo- ren, via Zuid-Engeland, Frankrijk en Duitsland tot in Rusland. Deze gordel lag in dit geval dicht genoeg bij ons land om ons van het fraaie herfstweer, dat in dit systeem heerste, te doen mee genieten. In de zomermaanden was dat anders. Toen bèvond de hogedrukzóne zich zuidelijker. Ze strekte zich van de Azoren, via Spanje en Italië naar "de Bal kan en soms ook tot Midden-Europa uit. Het gevolg was, dat er in deze Zuidelijke landen weken achtereen warm tot zeer warm zomerweer voorkwam, terwijl wij hier met de ene na de andere depressie of uitloper ervan moesten afrekenen. gewaarschuwd, dat het zijn rechten in Berlijn, en dus in de eerste plaats de vrije toegang tot de stad, desnoods met kernwapenen zal verdedigen. Dat bracht de Izwestia tot de tegen-waarschuwing, dat een conflict om Berlijn niet geloca- liseerd zou kunnen blijven. Wanneer de tekenen niet bedriegen, zal men de ko mende maanden dreigend ver langs de afgrond van oorlog gaan exerceren. Het enige wat de burger nog moed geeft is, dat men mag aannemen, dat geen van beide partijen een werkelijke oorlog zal kunnen riskeren, aangezien zowel Ame rika als Rusland een nagenoeg totale vernietiging tegemoet zouden gaan. Labour en de E.E.G. op----- lijk Muziekcorps Sneek” vormden. Er lucht. De verwarring over de gebeurtenissen in Jemen is voorbij. De rebellen zitten in het zadel en van een opmars van de stammen is nog niet veel te bemerken. Op buitenlands gebied valt te constate ren, dat de rebellen toenadering zoeken tot Egypte, hetgeen zeker niet naar de zin zal zijn van koning Saoed van Arabië. Maar de tijd is er niet naar, dat deze met zijn troepen een welgezinder regi me in Sana zal kunnen instellen. Met het oog op de tijdige verzending van zgn. Kerstpakketten zijn hieronder voor enige overzeese bestemmingen (hoofdzakelijk emigratielanden) de da ta opgegeven, waarop deze pakketten bij rechtstreekse zeepostverzending ui terlijk ter post moeten zijn bezorgd, ten einde - onvoorziene omstandighe den voorbehouden - vóór Kerstmis te kunnen worden besteld: Ver. Staten van Amerika: 16 nov. Australië: 24 oktober. Canada: 12 november. Nederl. Antillen: 19 november. West-Nieuw Guinea: 17 oktober. Nieuw-Zeeland: 17 oktober. Rhodesië: 12 november. Suriname: 19 november. Zuid-Afrika: 19 november. Omtrent de data van verzending met niet-rechtstreekse zeepostverbindingen kunnen, in verband met de tijd van verwerking in de transitlanden, geen inlichtingen worden verstrekt. Na de oorlog is bij het publiek de be langstelling en daarmee de waardering voor fanfaremuziek sterk toegenomen, wat ook te merken is aan de grote toeloop van leerlingen waarin „Harmonie” zich zoals gezegd, mag verheugen. In deze periode is zij zich ook meer gaan toeleg gen op ’t spelen van kerkmuziek en werd meerdere malen medewerking verleend aah evangelisatiebjjeenkomsten, zang uitvoeringen, kerkdiensten, jeugddien sten e.d. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Doordat de Dr. Boumaweg thans voor het snelverkeer is gesloten is de situatie op de Prins Hendrikkade ook enigszins veranderd. Op' de hoek van de Westersingel en Parkstraat is een kruising geïmproviseerd, die echter nog wel eens verwarring ver- □orzaakt. Onze politie-agenten zijn er echter steeds als de kippen bij om al es weer in rechte banen te leiden. Het land achter de Sytsingawier- sterleane is klaar. In officiële termen heet dat bouwrijp. Momenteel, en vooral als het mooi weer is, lijkt het hier en daar wel een vogelreservaat. De meeuwen vermaken zich kostelijk n het water van de plassen en zij hebben de ruimte. De zomerse tempe- sie iki Ml ai de df K nu a ik: I st-1 eft 1 ok d- je eer je lak ek- °P- rat I vat >o? I eld I is I het I ten I rdt I jk in- I en I ik: I as- I (an I De heer S. de Boer voerde in 1952 de di rectie. Na hem was de heer R. Njjdam te Joure korte tijd dirigent, die werd cp- gevolgd door de heer A. (Bram) Feen- stra te IJlst. Deze heeft de prestaties enorm opgevoerd, wat is voortgezet on der zijn opvolger P. Bakker te Koudum en diens zoon H. Bakker die thans voor ’t corps staat. Het komt nog steeds in de ere-afdeling fanfare uit, maar popelt van verlangen naar de vaandel-afdeling te promoveren. Daar wordt ook zeer ernstig naar ge streefd en het zal zeker nog eens geluk ken, want er wordt onder bekwame lei ding in een prettige sfeer geoefend en het instrumentarium is prima. Bovendien zijn er nu 48 werkende leden (tien jaar geleden 33) plus de drumband die in 1950 aan het corps werd toegevoegd, en zoveel leerlingen, dat er voor hen geen instru menten genoeg zijn. Zo gezien is de toe komst dus ook verzekerd. Onder de leden bevinden zich drie da mes. Dit vrouwelijke element dateert ook van de laatste tien jaar. Mej. Margje v. d. Sluis was indertijd de eerste die 'e stoute schoenen - en het uniform - aan trok. Sedert 1954 treedt „Harmonie” nl. in uniform op wat eveneens een belang rijke verbetering was. Meer waardering. Gistermorgen om ongeveer half acht is de 56 jarige schoorsteenbouwer J. de Lange uit Leiderdorp op het terrein van de Gemeentereinigirg van vijftien meter hoogte naar beneden gevallen en op slag gedood. De heer De Lange bouwde daar een schoorsteen voor de verbrandingsoven. Hij klom normaal naar boven, maar viel boven gekomen door onverklaarbare oorzaak naar bene den. De heer De Lange was gehuwd. Blijkens het rapport over het alhier van 2 t.e.m. 22 januari jl. gehouden be volkingsonderzoek op longtuberculose, werden totaal 15123 personen opgeroepen. Van hen kwamen niet op wegens afwe zigheid, doorlichting op het bedrijf e.d. 4676, zodat er 10447 hadden moeten verschijnen. Er kwamen echter 9959 (4- 15 uit andere gemeenten) zodat er 488 of 4.9% ontbraken. Wegens onwil 428 (4.09%), om onbekende redenen 60 (0.81%). Van de 9974 personen die werden door gelicht, moesten 191 terugkomen voor een nader onderzoek. Een niet-ingezete- ne gaf hieraan echter geen gehoor. Bij het onderzoek werden drie geval len van actieve longtuberculose ontdekt en moesten 59 in observatie worden ge nomen. Verder waren er 796 gevallen van inactieve longtuberculose, 77 long- afwijkingen niet van tuberculeuze aard (astma, bronchitis enz.) en 827 diverse afwijkingen. De rest 8211 personen of 82%) vertoonde geen afwijkingen. Het opkomstpercentage was vrijwel gelijk aan de vorige doorlichting in 1959. De groep onwilligen was gestegen met 185 personen, het aantal wegblijvers om onbekende redenen gedaald met 194. Op veilingen, boereboelgoeden en de heer P. Jaarsma ’n bekende figuur. A Als oproeper zorgt hij, dat alles reilt en zeilt. En er komt heus heel wat meer kijken dan de toevallige bezoe ker en koper vermoedt. De heer Jaarsma die al van zijn veertiende jaar op de veilingen en verkopingen komt, houdt van zijn af wisselende beroep. De ene keer ko men we op een kleine verkoping met alleen maar wat huisraad, de andere keer is het een hele boere-in- boedel. Het komt echter nog weinig voor dat er een hele nalatenschap met veel antiek wordt verkocht, al leek het er deze week in Harich wel wat op. Iets geheel nieuws op dit ge bied is de fokveeveiling die donder- iag a.s. te Leeuwarden gehouden wordt. De kooplust is door de jaren heen erg afhankelijk van de tjjdsom- omstandigheden gebleken. Het is wel eens voorgekomen dat er een koe verkocht werd voor 6500,- maar ook wel eens voor 64,-. Ook de reden van verkoping is erg verschillend. Soms is het noodzaak en speelt de armoe parten, terwijl „geen erfge namen” ook een oorzaak kan zijn. Het publiek dat er over ’t algemeen komt is erg gevarieerd. Er zijn ech*?r mensen tussen die tot elke prijs iets willen hebben, een gril navolgen en daarmee het gras voor de voeten van anderen, die er misschien belang bij hebben, wegmaaien. (Van onze weerkundige medewerker' Tijdens het afgelopen weekeinde heeft zich eindelijk boven onze omgeving die luchtdruksituatie voorgedaan, waar naar we de geliele afgelopen zomer zo hebben verlangd. Het betreft hier een hogedruktoestand, die langer dan 1 of 2 dagen bestendigd blijft. Het wat betere weer, dat we tijdens de zomer hebben gehad - de bouwvak- vakantie bijvoorbeeld viel bepaald niet slecht uit - hing in de meeste gevallen samen met een betrekkelijk snel over trekkende rug van hoge druk. Dit is een mobiel systeem, dat zich tussen twee ge bieden met slecht weer in bevindt. In ons land is het zo, dat verreweg het grootste percentage van het mooie weer, dat wij meemaken, gebracht wordt door zulke ruggen van hoge druk. In de mooie zomer van 1959, waren het geen ruggen van hoge druk, die ons zon neschijn en warmte brachten. Toen had- Dc komende zaterdag 13 oktober viert de Chr. Muziekvereniging „Harmonie” alhier haar 40-jarig bestaan. Met haar oprichting in 1922 kwam in onze stad ’n einde aan ’t corpsloos tijdperk dat enigs jaren had geduurd, gedurende welke pe riode dit gemis wel heel sterk gevoeld omdat bij festiviteiten steeds een be roep moest worden gedaan op corpsen uit de omgeving. Kort daarop verschenen ix oi-ur1.A AfnainL-voroniirino’ Viomi in rlo In Frankrijk is een politieke crisis uit gebroken. President De Gaulle wenst de grondwet in die zin te herzien, dat de president voortaan niet meer door een college van notabelen en waardigheidsbekleders ten getale van ongeveer 80.000 man zal worden gekozen, maar rechtstreeks door de bevolking. Het voorstel hiertoe zal op 28 oktober, naar hij heeft afgekondigd, aan een referendum wor den onderworpen. Tegen deze gang van zaken is het parlement in opstand ge komen. Het noemt het referendum over een wijziging van de grondwet zonder dat het parlement zich daarover eerst heeft uitgesproken, in strijd met artikel 89 van de grondwet en het verwerpt het argument van De Gaulle, dat artikel 11 hem machtigt, alle kwesties betreffende de organisatie van overheidsorgani saties aan een referendum te onderwerpen. Het parlement, maar ook de consti tutionele raad en de grote meerderheid van juristen is het niet met hem eens. Over een grondwetwijziging moet eerst het parlement beslissen. Derhalve heeft de Nationale Vergade ring, waarin de oppositie, als zij eens gezind is, de regeringspartij in de scha duw kan stellen, na veel overleg een mo tie van afkeuring in de regering, door de oppositie ingediend, aangenomen met 280 stemmen ofwel ongeveer 40 stem men meer dan de absolute meerderheid. De regering is daarop afgetreden, De Gaulle heeft de kamer ontbonden en de eerste kiesronde zal op 18 november worden gehouden. De week daarop volgt dë tweede ronde, waarin in die distric ten de beslissing zal vallen, waar de eer ste maal geen der candidaten de absolu te meerderheid wist te behalen. Tussen de eerste en de tweede ronde kunnen de candidaten, die toch geen kans ma ken, zich terugtrekken en kunnen hun partijen de kiezers de raad geven een van de andere candidaten te nemen. Het zal dus van het grootste belang ztfn of de oppositie, lopend van ultra’s, via con servatieven, radicalen, r.k. M.R.P., naar de socialisten en de linkse socia listen, tot gemeenschappelijke candida ten zal kunnen komen in die districten, waar verdeeldheid een partijganger van De Gaulle aan een zetel zou kunnen hel pen. Men is vol goede moed, maar of overal het consigne zal worden gevolgd, is een tweede. De felle reactie van het parlement is daaruit te verklaren, dat De Gaulle door zjjn handelwijze van uitschakeling van het parlement eens te meer heeft ge toond voor dit instituut geen respect te hebben. Het parlement zint op wraak en het kan zich, nu de Algerijnse kwestie is opgelost, ook wat meer permitteren de strijd te beginnen ter herwinning van althans een deel van zijn gezag. Het vecht daarbij met de rug tegen de muur, want in feite is de door De Gaulle voor gestelde grondwetwijziging maar een aanleiding, die men moet zien tegen de achtergrond van zijn in een rede op 20 september naar voren gebrachte rege- ringsfilosofie, dat de president de leider en de gids van het Franse volk is, die de belangrijke beslissingen bij decreet moeten nemen. Het parlement is hier bij tot een uiterst geringe taak terugge drongen en kan zelfs niet rechtstreeks met de president in gesprek komen. Deze nieuwe staatsvorm, die men ver lichte despotic zou kunnen noemen, is de inzet van de strijd, welke volgende maand zal worden gestreden. Men twij felt er niet aan, dat De Gaulle de meer derheid van de bevolking achter zich zal krijgen, vooral ook, doordat hij vorige week heeft gedreigd te zullen aftreden, als hij zijn zin niet krijgt. Het lijkt evenwel niet uitgesloten, dat bij de ver kiezingen vpn november de Gaullisti sche U.N.R. verliezen krijgt të incasse ren. Houdt De Gaulle dan geen rekening met het parlement, dat een jaar lang niet kan worden ontbonden, dan valt te voorzien, dat De Gaulle in herhaalde cri ses aanleiding zal zien zoiets als de noodtoestand af te kondigen en zo het parlement geheel uit te schakelen. Aan De Gaulles integriteit mag men niet twijfelen, maar geldt dat ook voor zijn eventuele opvolger? De heer Sj. Siersma nam veertig jaar geleden het initiatief tot de oprichting van „Harmonie” dat met dertien werken de leden begon onder leiding van de heer C. Kaspersma te Heeg. Bij deze dertien was ook de heer D. Gjeltema, die thans als enige van de oprichters nog altijd, zij het in verband met zijn gezondheidstoe stand in beperkte mate, de korhoorn be speelt en dus met het corps mee jubi leert. Ter gelegenheid van het 30-jarig jubi leum in 1952 hebben wij de geschiedenis van de jubilerende vereniging al uitvoe rig gememoreerd, zodat wij nu volstaan met een terughlik op de laatste tien laar. hij zich in menig opzicht te beperken. Ondanks de goede structuuc, het matig- moderne klankidioom, en de zorgvuldige uitvoering door het Frysk Orkest, kre gen wij geen sterke indruk van dit opus, maar zijn daarentegen van mening dat, als de componist dit werk voor volledig symfonieorkest zou ombouwen, dit wel zo zou zjjn! De „Two Symphonic Rhapsodies” van de Engelse componist Eric Coates, spre ken gemakkeljjk aan: bjj uitstek geschikt voor de z.g.n. „Promenade”-concerten, al doen sommige salonachtige passages met hoempabegeleidingsfiguren, wel wat goedkoop aan. Het orkest zorgde voor een kleurige weergave. Besloten werd met de „Roemeense Rhapsodic, no. 1” van Georges Enesco, welk stuk in dit programmatrio, dank zjj de levendige vertolking door het Frysk Orkest, ónder aanvoering van Salten, geen slecht figuur sloeg. werd het zusje ziek en ontving uiter aard veel bezoek van familieleden. Op een vraag van een der bezoekers De nieuwsgierigheid van vele Sne- wat haar mankeerde, antwoordde kers werd al enige tijd geprikkeld men rode hond. Het broertje reageer- door een jongen met een tentje, die de hierop verontwaardigd met: „Eh, sinds begin september alleen op het wel nee ju, se hêt de honneziekte”... campingterrein bivakkeerde. Het is een jonge Duitser uit Stuttgart, die lier het laatste deel van zijn vakan tie doorbrengt. Via Amsterdam, Ame- verkopingen is onze stadgenoot, land en Leeuwar den belandde hij in Sneek, waar het hem prima bevalt. Het is lekker rus tig, de verstand- nouding met de mensen is goed en bovendien ik houd van ’t vlakke land zegt h(j. Omdat een toerist slechts drie maanden in ons land mag verblij ven, gaat deze ohdernemende jonge ling af en toe een paar weken naar huis, werkt (hij is machinemonteur) en kommt wieder zurück Aanstaande dinsdag vertrekt hij weer op zijn motor. En wie weet zien we hem over een paar weken opnieuw verschijnen. ook het Sneker Muziekcorps en de Arb. Muziekvereniging „Steun in de Strijd” het toneel welke twee later zijn gefuseerd en toen het tegenwoordige „Stede- it dus nog een muziek-jubileuni in de In Bolsward hield de MAC J. C. Vis ser een grote oriënteringsrit, waaraan ruim vijftig automobilisten, motorrijders en bromfietsen deelnamen. De uitslag luidde onder meer: Autoklasse A: 1. E. Dijkstra, Sneek; 2. W. Amels, Makkum; 3. H. Rjjpkema, IJsbrechtum. Motoren: 1. K. Hofstra, Hommerts. Bromfietsers A: 1. E. Geertsma, Sneek. Bromfietsers B: 1. S. Bles, Bolsward; 2. K. Bakker, Oudega. In de krant werd aangekondigd, dat raturen van de laatste dagen zorgden dinsdagmorgen prima afbraakmate- nog voor een paar „natuur” verras- rialen afkomstig van de afgebroken singen. Zo ontdekten wij in de omge- boerderij aan de Oppenhuizerweg ge- ving van het Sneekermeer bloeiende veild zouden worden, ’s Middags dotters (een voorjaarsbloem!) en stond het merendeel van het hout er verschillende parende eenden. Deze echter nog. Het bleek dat er ’s mor- dieren gaan nl. op het licht en de zon- gens liefhebbers genoeg waren ge weest, maar dat men doodeenvoudig niet tegen elkaar op had durven bie den. Óm er van af te komen zal het Stel u voor, er waren eens een hout nu naar een andere veiling ge- broertje en een zusje. Op een dag bracht worden. SNEEKER NIEUWSBLAD Onder no. 15 is verschenen een mede deling, geschreven door de heer J. Boer stra, over de veranderingen in de beidsbehoefte en het arbeidsaanbod klei- en veenweidebedrijven in Zuidwesthoek. In het voorwoord schrijft dé Rijks- landbouwconsulent Ir. C. Wind, dat met de tijd meegaan voor vele bedrijven niet eenvoudig is. De omstandigheden waar onder moet worden gewerkt (verkave ling, waterbeheersing, ontsluiting, be drijfsgebouwen) i-ijn vaak verre van ide aal en belemmeren een optimale be drijfsvoering. Veel wordt van de boer gevraagd en hierbij speelt de factor arbeid wel een zeer grote rol. Daarom is in deze me dedeling in het bijzonder aandacht besteed aan de factor arbeid op twee groepen weidebedrijven (klei en veen) in Z.W.-Friesland. Bovendien worden de vragen beant woord of het verwijt juist is, dat de boer wél vraagt om hoge garantieprijzen maar zelf niet met zijn tijd meegaat, en de overbljjvende arbeidskrachten steeds langer en harder moeten werken. s- I !1’. ?n I n> at le ik ir 1 D. GJELTEMA

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1