Waterpoort -krabbels Stedelijk Muziekcorps Sneek 1 november veertig jaar IJLST door Speurder BUITENLANDS OVERZICHT s van en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL Hel Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Verkiezingen op 15 mei IRMMMMI 117e jaargang no. 84 Gearkomste Nammekundich Wurkforban Opbrengst collecte MAANDAGS en DON DERDAGS Wat de raad te behandelen krijgt Voor de kankerbestrijding Feijenoord versloeg Servette Meer AOW en AWW Spanningen aan de Chinees-Indiase grens Donderdag 18 oktober 1962 s 1 jwl IV I I 't 88,p. m. Monaco. zijn zowel geraamte in het water glijden en ped- tentoongesteld, j* Ook de indeling van de expositie zelf geval dan op de betonnen palen ge- 5 komt een woord van lof toe. Hoewel takeld. 3»*-.s In uniform. Verschijnt Kantoor voor admini stratie en reclaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. geluid liet de Franse De collecte voor de Nat. Reclassering heeft te Heeg opgebracht 171,15.% van lair popu- weten- de ronddartelen. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3.— per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. kost thans 1800 en een kleine fluit 3-400 gulden. Hoewel de leden een gulden per week contributie betalen en zich daar naast nog vele offers getroosten, kan de vernieuwing en uitbreiding hieruit niet bekostigd worden. Daarom zal het jubi leumcomité zoals hierboven reeds ver meld, opnieuw een beroep op de burgerij doen en het vertrouwt er op, dat alle ingezetenen weer achter het corps zul len gaan staan. Deze actie is vandaag gestart. Het bedrijfsleven en de zaken lieden zijn vooraf al bezocht. Daarnaast zal een donateursactie worden gevoerd om de vaste jaarlijkse ontvangsten te verhogen. De inzamelingsactie wordt ondersteund door een ere-comitê waarin naast burge meester L. Rasterhoff zitting hebben De ken C. J. Vredendaal, Ds. D. v. d. Werf, dokter N. Lofvers, M. A. Boonstra, S. B. Bos, Dr. P. Greep, Lampe en Th. Zand- stra. bevolking Zowel ge- (o.a. van stadgenoot Sjoerd Spanninga) romans en werken zowel als in de meest vooruitstrevende partij vormen. Dat kan dan mede van invloed zijn op de verkiezingsuitslagen. Vandaar dat het jubileum-comité van oud-leden en ereleden zich tot taak ge steld heeft straks de daarvoor benodigde gelden te kunnen aanbieden en het corps tevens in de gelegenheid te stellen de uniformen aan te vullen en waar nodig te vernieuwen. Ter gelegenheid van de Friese Boe kenweek heeft het personeel van de Openbare Leeszaal in de Uitlening een kleine, maar karakteristieke ex positie van het Friese boek ingericht. Deze tentoonstelling geeft een actu eel beeld van de hedendaagse Friese literatuur en de geest die er onder de heerst, dichten onze It Nammekundich Wurkforbün fan de Fryske Akademy haldt in gearkomste op tiisdei 23 oktober 1962 om 7.30 üre yn it Coulonhüs to Ljouwert. De hear J. J. Spahr van der Hoek sil sprekke oer „Kaerten mei yn it fjild optekene topo- nymen yn ’e Südwesthoeke”. De hear O. W. Santema oer „De hi- stoaryske boarnen ta it garjen fan tó- ponymen yn ’e Südwesthoeke”, en prof. J. H. Brouwer oer ,,Eat oer eigen persoansnammen yn ’e Südwesthoeke”. 2. Mej. R. Kalma te Haaksbergen; idem voor onderwijzeres aan de Sperkhem- school: 1. Mej. R. Kalma te Haaksber gen, 2. mej. S. Groeneveld te Zwoller- kerspel. Voor leraar in het vak bijbelkennis en cultuurgeschiedenis van het christen dom aan het Magister Alvinus-gymna- sium worden door de curatoren aanbe volen: 1. Drs. R. K. de Jong te Goutum, 2. Dr. J. S. Postma te Warns en voor leraar in de Duitse taal (met een proef- I tijd van een jaar) Drs. M. A. Boonstra te De Bilt. Ingekomen is een schrijven van de heer F. Braam houdende verzoek hem ontslag te verlenen als vakonderwijze- in de lichamelijke oefening bij het open baar lager onderwijs. Behalve de reeds in ons blad geput ceerde komen ook nog enkele voorst len aan de orde, welke wij elders in d nummer afdrukken. van de R. K. Gymnastiekver. „Vlug en Lenig” verzekerd, dat onlangs bjj de muzikale hulde aan oud-Deken Van Gal- kom voor de eerste maal mee optrad. Veel medewerking. Thans wordt er ernstig naar gestreefd nóg een trapje hoger te komen: te mo gen deelnemen aan het topconcours in Arnhem, wat de weg opent naar de In ternationale concoursen. Om dit te be reiken zijn nog maar een paar punten nodig, maar daarvoor zullen allereerst nog betere instrumenten aangeschaft moeten worden. De jubileumviering. Het instandhouden en uitbreiden van het instrumentarium baart het corps grote zorgen. Een grote Bombardon bijv. In de vergadering van de gemeente Sneek, welke hedenavond 8 uur wordt gehouden, worden, door B. en W. voor onderwijzer aan de Bolwerkschool voor gedragen: 1. A. .1. Huisman, onderwij zer aan de o.l. school te Rotsterhaule: 2. T. Zjjlstra, onderwijeer aan de Theo j Thfjssenschool te Harlingen. Idem voor onderwijzeres aan de Looxmaschoo Mej. W. Ploegsma te Joure; idem voor onderwijzeres aan dezelfde school: 1. Mej. S. Groeneveld te Zwollerkerspelj Ondanks de meest tegenstrijdige be richten, welke vorige week en deze week uit Jemen zijn binnengekomen, kan men bij het opmaken van de balans toch niet tot een andere slotsom komen, dan dat op het ogenblik de revolutio- er mét weinig middelen is gewerkt, komt zelfs de meest eenvoudige foto toch goed tot zijn recht. De inzameling ten bate van de kanker bestrijding heeft in de gemeente Wym- britseradeel het prachtige resultaat op geleverd van 3002.20 Per rayon was de opbrengst als volgt: Oudega, Idzega en Sandfirden 271. Gaastmeer en Nijhuizum 146,25; Oppenhuizen en Uitwellingerga 146.91; Gauw 84.75; Goënga 95.60; Offinga- wier 39.25; Scharnegoutum en Loënga 269.24; Blauwhuis 83.35; Westhem 40.75; Abbega ƒ91.50; Nijland 232.75; Wolsum 44.15; IJsbrechtum, Tirns, Tjalhuizum 239.90; Hommerts, Jutrjjp 246.— Woudsend c.a. 411.60; Oosthem 163.75; Folsgare 53.—; Heeg 342.45. Het corps heeft altijd veel medewer king van de burgerij ondervonden. Zo werden in 1956 door de heren P. Lantin- ga, A. Eeden en G. W. Poiesz (in zijn jongere jaren de eerste trombonist) gel den ingezameld voor een nieuw vaandel, ter vervanging van het oude dat inder tijd van een opgeheven corps elders in de provincie was overgenomen, dat op het jubileumconcert ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan, door de heer Lantinga werd aangeboden. Tevens kon den daaraan toen nog twee schellebo- men worden toegevoegd. Kort daarna werden pauken aangeschaft, waarvoor o.a. de heren IJsselstein en Eeden de 125 loten tien gulden per stuk aan de man hadden gebracht. Op woensdag 24 oktober a.s. wordt in Amicitia een jubileumavond gehouden. Van half acht tot half negen is er een receptie in de hal,daarna een gala-con cert met populaire entre-acte muziek van het Friesland Kwartet uit Leeuwar den, en na afloop bal voor de genodig den. is. Laat Nehroe de Chinezen aan het langste eind trekken, dan is dat een premie op hun agressieve politiek. In dia’s positie en prestige worden erdoor onderrriijnd, want het spreekwoord van pink en hand kent iedere politicus. Wat is de Chinezen eraan gelegen zich India tot vijand te maken? Op de lange termijn moet men hun doel zien als een ontmanteling van de defensieve positie van de buurlanden, waardoor het com munistische China des te gemakkelijker zijn invloed kan laten gelden. De iman leeft. naire krachten het heft in handen heb ben, als bestaan er haarden van verzet aan de grenzen van het land. Volgens de laatste berichten zou Imam Moham med, die slechts enkele dagen heeft ge regeerd, er toch het leven hebben afge bracht. Radio-Amman in Jordanië, dat tegen de opstandelingen partij heeft ge kozen, evenals koning Saoed, heeft be kend gemaakt, dat de Imam uit zijn hoofdkwartier e.en telegram aan koning Hoessein gezonden, waarin hij meedeelt nog steeds in leven te zijn, De Imam heeft ook de secretaris van de Arabi sche Liga verzocht de Raad van de Li ga bijeen te roepen om de ernstige toe stand in Jemen te bespreken. Wanneer dat ooit zal gebeuren, dan kan men spannende vergaderingen verwachten, doordat Egypte zich onomwonden vóór de opstandelingen heeft verklaard, en hun ook wapens en hetgeen tegenwoor dig deskundigen heet, heeft gestuurd. Bovendien hebben de rebellen al ver klaard de vorig jaar verbroken banden met de Ver. Arabische Republiek (Egyp te) te willen herstellen. Ereleden zijn thans de reeds genoem de heren Van Gorkum, Poiesz en De Vries en de heren P. Lantinga, A. Eeden, H. Feenstra, H. van Winden, H. Ferwer- la, J. Doevendans en J. Smit. Leden van verdienste de heren T. van Gorkum, J. Ferwerda, W. van Winden jn C. Hordijk. Het tegenwoordige bestuur is als volgt samengesteld: T. van Gorkum, voorzit ter; J. B. Klasema, secretaris; A. de loop, penningmeester; H. de Blauw, 2e oorz.; Ids Silvius, 2e seer., H. Feenstra, >enn. en J. Rosier, bibliothecaris. 28 x per jaar. De verdiensten van het corps zelf voor mze stad behoeven we hier niet uitvoe rig te schetsen. Het feit dat het gemid deld 28 maal in het jaar in het openbaar optreedt, zegt genoeg. Daarnaast hebben in het verleden groepen uit zijn midden daverende successen geboekt met hun I komische ensembles „De Snitser Unge- tiders” en „De Sneekermeer-zwabbers”. Niet alleen hier maar ook in andere plaatsen. Het Sneker Muziekcorps was voortge komen uit de voormalige Schuttersmu ziek en op 22 oktober 1922 opgericht op initiatief van de heren G. Bouma, H. Ferwerda en A. Batstra, van welk drie tal alleen de heer Bouma nog in leven is. De eerste dirigent was de heer De Bruin, ambtenaar bij de Raad van Ar beid, die echter al spoedig werd opge volgd door de heer Paul Gaillard, voor malig dirigent van het Schutterscorps, die in zijn tijd een belangrijke plaats in het Sneker muziekleven innam. Na hem kwamen de heren Vastenöut en H. B. te Strake welke laatste ook ’t nieuwe corps nog enige jaren geleid heeft. „Steun in de Strijd” werd opgericht door de heren E. Haantjes, A. Mulder en L. Rosier en haar eerste dirigent was de heer A. Koster uit Heeg. Daarna zwaaiden resp. de heren G. van Harde- veid en Gorter de dirigeerstok. Tot haar leden die naar het nieuwe corps overgin gen behoorden o.m. de heren P. Lantin ga, L. Rosier en diens zoon J. Rosier, J. Smit, H. Zandstra en A. Eeden. De heren J. Rosier en Smit lopen nog steeds mee, van wie laatstgenoemde dezer da gen een halve eeuw muzikant is, waar van de eerste jaren in Hindelopen. Ter gelegenheid van het a.s. jubileum is hjj onlangs tot erelid benoemd. De heer Eeden, de laatste jaren van zijn muzikan tenloopbaan vaandeldrager, is inmiddels 82 jaar geworden, maar werkt nog trouw aan allerlei acties van het corps mee. Ook nu weer vöor de komende ju bileumviering. gens ziekte ere-dirigent) en de tegen woordige A. Feenstra (die vóór de heer Bouman ook al enige tijd de directie voerde en deze na zijn terugkomst uit Indonesië weer overnam) ging het steeds crescendo en klom het corps op tot de hoogste (Vaandel) afdeling van de Kon. Nederl. Federatie van Harmonie- en Fanfarecorpsen,-waarbij het zich in 1952 aansloot. Op de Leeuwarderweg ter hóogte van de Sytsingawiersterleane zijn op ’t ogenblik verkeerslichten ge plaatst. De weg is hier namelijk op gebroken omdat er een. nieuwe sljjt- De regering heeft besloten de verkie zingen voor de Tweede Kamer te hou den op 15 mei 1963. De daarmee sa menhangende grondwetswijzigingen zul len nog deze week bjj de Tweede Kamer worden ingediend. De regering is voor nemens de leeftijdsgrens voor het actief kiesrecht terug te brengen tot 21 jaar. Zij is van oordeel, dat de leeftijdsgrens voor het passief kiesrecht voor het lid maatschap van de Tweede Kamer op dertig jaar gehandhaafd moet worden. Een wens speciaal van de prot. chris telijke partijen om het verbinden van lijsten bjj de verkiezingen weer moge lijk te maken, wees de minister van de hand. Steunpilaren. Zowel het voormalige Sneker Muziek corps als het tegenwoordige zijn steeds geschraagd door een trouwe kern van leden. Twee van hen, de heren H. Feen stra en W. van Winden zijn nu zelfs nog werkend lid, maar de heer G. Bou ma, jarenlang voorzitter, heeft enige ja ren geleden, de lier aan de wilgen gehan gen. Zijn toewijding voor de muziek in het algemeen en voor de corpsen in het bijzonder was enorm. Honderden mu zikanten hebben bij hem op allerlei in strumenten hun opleiding genoten in zjjn gistpakhuis aan de Neltjeshaven en op de zolder van zijn voormalige woning in de Kleine Kerkstraat. Voorts vervaardigde hij van gistkistjes de in strumentenkistjes en van glaskisten de banken en de lessenaars en zijn enthou siasme, gedeeld door zijn vrouw, ging zelfs zo ver, dat hij bij de geboorte van zijn zoon Geert uit de repetitie gehaald moest worden. Voor al deze aktiviteiten werd hij tot erevoorzitter benoemd en hem inder tijd de eremedaille in zilver, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, toegëkend, welke Koninklijke onder scheiding toen ook aan de heer H. Feenstra ten deel viel. Feijenoord heeft de beslissingswed strijd tegen het Zwitserse Servette met 3-1 gewonnen. De Rotterdammers wa ren vrijwel de gehele wedstrijd in de meerderheid, maar omdat na negen tig minuten voetbal de stand 1-1 gelijk was (door doelpunten van Nemett voor Servette en Bouwmeester voor Feij enoord) moest er worden verlengd. In deze verlenging stelden Bouwmees ter en Cor van der Gijp de zege veilig. Ongeveer vijfduizend Feijenoord-sup- porters woonden de te Düsseldorf ge speelde wedstrijd bij. In de tweede ronde komen de Rotter dammers uit tegen Vasas uit Boedapest. De uitkeringen van de Algemene Ou derdomswet en van de Algemene We duwen- en Wezenwet zullen met terug werkende kracht tot 1 september jl. wor den verhoogd, meldt Het Vrjje Volk. Dit staat in verband met de automatische aanpassing aan het gestegen loonpeil. Vermoedelijk zal de verhoging van het AOW-pensioen voor gehuwden 10 per maand bedragen, waardoor de uit kering op 196,50 komt. Het ongehuw- den-AOW-pensioen zou, na een verho ging van 6,50 per maand, 126,50 gaan bedragen. Deze schatting is afkomstig van het Centraal Sociaal-Werkgeversverbond, dat er echter op wijst, dat het loon-in- dexcjjfer van 30 september nog niet be kend is. Eerst na de publikatie van dit cijfer kunnen de .officiële’ bedragen wor den vastgesteld. Voor de Algemene Weduwen- en We zenwet zjjn onder hetzelfde voorbehoud de volgende uitkeringen weduwe zonder kinderen weduwe met kinderen wezen tot 10 jaar wezen van 10-16 jaar studerende of invalide wezen van 16-27 jaar berekend: 145,— p. m. 208,50 p. m. 45,p. m. 67,50 p. m. Aan de grens tussen India en China is het tot een schermutseling gekomen, waarbij volgens mededeling van pre mier Nehroe van India ongeveer hon derd Chinezen zijn gedood of gewond. Aan Indiase zijde zjjn zes doden geval len. Deze verhouding wijst er op, vol gens waarnemers, dat de Chinezen de aanvallers waren. De plaats van de strijd ligt op Indiaas grondgebied, ten Zuiden van de zgn. McMahonljjn, welke internationaal aanvaard is als de schei ding tussen het vroegere Brits Indië en China. China eist aan de Oostelijke grenslijn een brede strook grond op, evenals in het Westen, waar Tibet aan het in India opgenomen Kasjmir grenst. In totaal gaat het om ongeveer 90.000 vierkante km. zeer onherbergzaam bergterrein, dat nauwelijks is bevolkt. Over de grens met Kasjmir zjjn al eerder moeilijkhe den gerezen, toen Chinese troepen op In diaas gebied posten vestigden en er een weg naar Chinees gebied aanlegden. Aangezien de grens hier wat duidelij ker is, meende premier Nehroe inder tijd, dat overleg met China de beste weg zou zijn, al nam dat niet weg, dat hij toch maatregelen nam en het leger m Kasjmir versterkte om te trachten zachte druk op de Chinezen uit te oefe nen. gasken spraken er al over, de zaak voor de Ver. Naties te zullen brengen, maar sindsdien zijn er weer verzoeningsgezin de geluiden gehoord. De voornaamste oorzaak van de Franse actie schijnt evenwel te zijn, de moeilijkheden, welke prins Rainier heeft gemaakt bij de voor genomen verkoop aan Frankrijk van de aandelen van de zender Europa no. 1, die een zeer onafhankelijk horen. En dat is men van radio niet meer gewend. Ruzie is het ook tussen Frankrijk en Monaco naar aanleiding van de Franse eis, dat Fransen en maatschappijen, die zich in het vorstendom vestigen, toch belasting zullen moeten betalen on danks het feit, dat Monaco vrijdom van belasting kent. Eind vorige week is con trole aan de grens ingesteld door dou anebeambten en heethoofdige Mone- De thans in gebruik zijnde uniformen dateren reeds van 1951 en werden het corps op 5 mei (Bevrijdingsdag van dat jaar aangeboden door een comité, dat de financiën hiervoor bijeen had gebracht. Dit comité bestond uit de heren K. van Gorkum, G. W. Poiesz én Menno de Vries, die hiervoor met het erelidmaatschap beloond werden. Tegelijk verscheen toen het nieuwe Trommelcorps voor ’t eerst op straat, waarvan de heer B. H. Wempe de leiding op zich genomen had. Dit heeft zich helaas niet kunnen hand haven en is opgeheven. In zijn plaats heeft het corps zich nu echter van de medewerking van - het Tromme'corps DRIE VAN DE OUDE KERN V. I. n. r. W. van W«"den, H, Feenstra en J. Smit. Na de Christelijke Muziekvereniging „Harmonie” viert het Stedelijk Muziek corps Sneek nu binnenkort ook zijn veertigjarig bestaan. Zij stammen ni. beide uit de periode waarin onze stad, die het ’n aantal jaren zonder eigen muziekcorps (en) had moeten stellen, vrijwel tegelijkertijd drie nieuwe corpsen rijk werd. „Harmonie”, „Tot Steun in de Strijd” en het „Sneker Muziekcorps.” De Art beidersmuziekvereniging leidde tijdens de oorlogsjaren echter een kwijnend be staan wat er toe leidde dat zij op 27 juli 1945 een fusie aanging met het Sneker Muziekcorps, uit welk samengaan het tegenwoordige Stedelijk Muziekcorps Sneek werd geboren, dat startte met 45 werkende leden. Als oprichtingsdatum werd de 1ste november 1922 aangenomen. Muzikale prestaties. Het oorspronkelijke Sneker Muziek corps was aangesloten bij de Friese Bond van Harmonie- en Fanfarecorp sen, waartoe het nieuwe corps ook nog tot 1952 heeft behoord, en behaalde na de tweede prijs in 1937 in Akkrum voor de oorlog al een eerste en na de oorlog nog vele malen een eerste prijs. Onder de achtereenvolgende dirigenten de he-1 ren Te Strake, Dr. Smit Marlisse, B. de Jong, A. Bouman (na zijn c .'treden we- Engeland. Na de Labourpartjj heeft ook de En gelse conservatieve partij haar congres gehouden met als voornaamste punt op de agenda een discussie over Enge- lands toetreding tot de Europese Ge meenschappelijke Markt. Anders dan bij Labour, waar de toon op het ogenblik wordt aangegeven door tegenstanders van de toetreding, beheersten bij de conservatieven de voorstanders het po dium en de argumenten over de nood zakelijke vooruitgang in Europa waren zo sterk, dat men zich kan afvragen of het na enige tijd voor het Engelse volk niet duidelijk zal worden, dat deze kwestie de conservatieven meest vooruitstrevende partij SNEEKER NIEUWSBLAD maar vooral van de heggen. Er wor- J* den beerputten geplaatst in de voor- tuinen, wat een ontzaglijke graverij met zich meebrengt. JJ Na een dag hard werken werd gis- termorgen weer een van de achten- J* 5 Het is opvallend dat vele fotografen twintig spanten van een der te bou- hit water als onderwerp hebben wen schiphuizen in de nieuwe jacht- genomen. Inderdaad is Wymbritsera- haven geplaatst. De twee schiphuizen deel een waterrijke, uitgestrekte die nog dit jaar afgemaakt worden, S provincie en bovendien het verveelt komen aan weerszijden van de over- [J nooit en is altijd boeiend. Naast deze dekte steiger. Er kunnen dan zo’n J* waren er exemplaren die in het bui- tweehonderd schepen geborgen wor- s h teniand genomen hadden kunnen zijn den. Het plaatsen van zo’n spant is (Sahara en Hongaarse poesta). Een een imposant gezicht. Trouwens, er j* 5 bewjjs van de veelzijdigheid van het gaat een hele ceremonie aan vooraf, s Friese landschap. Verder was er Eerst wordt het geval door twee vak- h J* veel sfeer, wind, wolken en water en lieden op de wal, liggend op de avondstemming. Maar bovenal rust, grond gemaakt en daarna in elkaar Het peil van de meeste foto’s, die gezet. Als dit klaar is, laat men het hier zijn tentoongesteld, zowel geraamte in het water glijden en ped- JJ van geoefende als van de beginnende delt men naar de aangewezen S amateurs ligt boven de middelmaat, plaats. Vanuit een praam wordt het Ook do indeling van de nxnosltio zelf veval dan nn do betonnen nalon *re- «i De leerlingetjes van de Prinses Marijkekleuterschool, die tijdelijk in een jeugdgebouwtje op het Eiland on- derdak vinden, kunnen thans naar school gaan. Het Jj gebouwtje is klaar, s Speurder zag de kleuters vrolijk op „speelplaats” t schappelijke aard. En, zo verzekerde der ons gezegd, een aanwinst is dit de directrice mej. Atsma ons, ze vin- grote groene houten geval nou be- den gretig aftrek. Het publiek moet paald niet voor dit stadsdeel. Het er blijkbaar eerst attent op gemaakt schoolbestuur zal er echter onge- worden. twijfeld blij mee zijn. Verschillende bewoners van het J* „streekje” op de lepenlaan nemen JJ met pijn in het hart voorlopig af- J' scheid van hun keurige tuintjes, *1 *1 «I gebroken omdat er e« laag aangelegd wordt. Nog een tentoonstelling. In de hal van het stadhuis van Wymbritsera- deel is een gedeelte van de inzen- dingen van de fotowedstrijd „Moai jj Wymbritseradiel” opgehangen. T-Tof ie nrixzallonrl rlaf- xzolfc» fnfn het water als onderwerp Onverbiddelijk. Anders is de toestand in het Oostelijke deel van India, waar Nehroe nu onver biddelijk vasthoudt aan de McMahon lijn, die de Chinezen tot nu toe welis waar niet erkend, maar toch gerespec teerd hebben. Nehroe wil ook niet met China over de grens onderhandelen zo lang zich Chinese troepen ten Zuiden van de lijn bevinden. Bovendien heeft hij het leger opdracht gegeven de Noord-Oosteljjke grensgebieden te zui veren. De Chinezen van hun kant beschuldi gen de Indiërs van agressie en tonen niet de minste bereidheid zich terug te trek ken. Men zou dus kunnen verwachten, dat het nu hard tegen hard zal gaan, met andere woorden, dat een oorlog tus sen India en China onvermijdelijk is. Die kans bestaat, maar er zjjn ook en kele remmende factoren. In de eerste plaats breekt de winter aan, die ge vechten in de onherbergzame berg streek moeilijk zal maken. Dat geeft enig respijt tot de zomer en er kan in tussen van alles gebeuren. Bovendien kan India trachten zijn leger daar zo zeer te versterken en zodanige posities te laten innemen, dat de Chinezen hun stellingen moeilijk kunnen behouden. Nehroe kan trachten zo de Chinezen er uit te drukken, zonder dat het woord oorlog in de mond behoeft te worden ge nomen. Maar aan de andere kant kun nen de Chinezen van de pauze, welke hun nu wordt gegeven, gebruik maken om hetzelfde te doen, hetgeen nun ver drijving uiterst problematiek zou ma ken. Er staat voor Nehroe en India meer op het spel dan alleen het door de Chi nezen opgeëiste gebied, hoe belangrijk dat strategisch ook kan zijn, doordat het de Noordelijke bescherming van India Friese landschap. Verder was S veex öteex, wmu, wuiven en waiei cu xivucn vy uc wax, xxggvxiix up ue avondstemming. Maar bovenal rust, grond gemaakt en daarna in elkaar hier

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1