jubileumgift van Waterpoort- krabbels Stralend en glanzend galaconcert van het Stedelijk Muziekcorps „Stedelijk Muziekcorps Sneek” kreeg drieduizend gulden 1 IJLST 4 en van verdienste secretaris Joh. Klasema lid van c door Speurder t Voorzitter 1. van Gorkum erelid, I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 117e jaargang no. 86 i i van Hd Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Ds. W. Ruiter 25 jaar predikant Aanbesteding R.K. Bejaardentehuis Geslaagd Stijging van onbevoegd gegeven lessen bij m.o. Ledenvergadering „S. en O.” BF ^81 Geen soldeerbout 1.800.000 5> 1.770.000 1.769.000 1.739.000 1.736.000 1.735.680 N.V., 1.726.000 1.724.500 1.723.000 1.719.000 1.715.500 1.597.200 186.284 De jubileumcommissie 181.930 Leeu- N.V., 174.738 167.900 „Doe wat terug” J.N. jl Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. 99 99 1.733.000 1.730.000 tnapte kleedkamer, nieuwe w.c.’s en een 1 het onze Onder dit motto, in navolging van het Leger des Heils, sprak tenslotte nog de 2e voorzitter de heer H. de Blauw, woor den van hulde tot de heren Van Gorkum en Klasema. Zonder Van Gorkum, die al 37 jaar meeloopt, hadden wij het tegen woordige peil nooit bereikt zei Spr. en ook Klasema, van zijn negende jaar af onze vaste drummer, heeft daartoe veel bjj- De burgervader feliciteert het bestuur. V.l.n.r. de heren H. de Blauw, 2e voor zitter; J. Rosier, bibliothecaris; Joh. B. Klasema, secretaris; T. van Gorkum, voorzitter; A. de Hoop, penningmees ter; H. Feenstra, 2e penningmeester. De heer Ids Silvius, 2e secretaris, ont brak. Geheel links, achter de burge meester, de heer G. W. Poiesz, lid van de jubileumcommissie. Centrale verwarming: H. C. J. Westerman, Leeu warden Techn. Bureau Van Eyck v. Heslinga n.v., Leeuwar den Bronswerk warden Fa. Feenstra, Groningei;- Heerenveen Begroting 154.000 t Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. 1.778.000 1.777.000 1.774.400 Hij sprak de hoop uit dat Sneek nog lang vreugde aan het corps mag bele ven en bood daarna namens de burgerij als eerste steen voor de vernieuwing van het instrumentarium en de uniformen een chèque van drieduizend gulden aan. Voorts deelde hij nog mede, dat de dona- teursactie reeds vijftig nieuwe donateurs heeft opgelevqjd. N.V. Aannemingsmij. Westerbaan, Leeuwarden Fa. IJ. de Jong, L’warden Fa. T. Tinga, Tjerkgaast Gebr. Andringa, Sneek N.V. Aannemings- en Handelsmij. v.h. Kolk Co., Leeuwarden Fa. K. v. d. Meer, Witmar- sum Fa. H. A. M. ter Beek Zn., Almelo Fa. J. R. de Dood, Sneek Bouwbedr. Jorritsma n.v., Bolsward N.V. Bouwbedr. H. C. Ge- veke Zn., Leeuwarden Fa. J. Kingma Zn., Leeuwarden Aannemingsmij. Friso n.v., Sneek N.V. Aannemingsbedr. v.h. fa. Posthuma Tigchelaar Harlingen Bouwbedrijf Kats Leeuwarden Fa. S. Woudstra, Arnhem De Kingkelders Aanne mingsbedr. N.V., Arnhem Aannemingsbedr. Fa. B. Molenveld, Hengelo (O.) Fa. Gebr. Geveke Zn., Leeuwarden Bouwbedr. H. de Vries n.v. Emmeloord Jos Neyenhuis N.V., Arn hem Fa. R. v. d. Kuip, Ooster- meer Begroting f 1.550.500 Op de scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs werd half september 25,6 procent van de wettelijk voorgeschreven lessen door onbevoegden gegeven. Dat is een stij ging vergeleken met de jaren 1960 en ’61, toen het percentage 25,4 bedroeg, aldus meldt het Algemeen Dagblad. Het percentage onbevoegd gegeven lessen nam vooral toe bij scheikunde (van 16 tot 18 procent), natuurkunde (van 26 tot 29) en tekenen (van 32 tot 36 procent). Voor aardrijkskunde en Frans namen de percentages af. Ze daalden resp. van 24 naar 22 en van Woensdag 31 oktober a.s. zal vijfentwintig jaar zjjn geleden, dat oud-stadgenoot Ds. W. Ruiter uit Baarn werd bevestigd als predikant in de chr. geref. kerken in Nederland. Ds. Ruiter werd op 10 mei 1905 te Hui zen (N.H.) geboren en werd op 31 okto ber 1937 bevestigd als predikant van de chr. geref. kerk van Dedemsvaart en Lutten. Op 15 juni 1945 verwisselde de jubilaris deze kerk met die van Sneek en sinds 14 juni 1953 dient hij de chr. ger. kerk van Baarn. Tijdens zjjn ambtsbediening te Sneek was hjj o.a. president-curator van het Johannes Bogerman-Iyceum te Sneek, bestuurslid van de Stichting voor een protestants christelijk ziekenhuis te Sneek; bestuurslid van het Sneker-kwar- tet voor evangelisatie, voorzitter van de afdeling Friesland van de bond van chris- steljjke gereformeerde zondagsscholen; voorzitter van de afdeling Friesland van het Verband van christelijke gerefor meerde evangelisatie-commissies en na mens de classis Leeuwarden van de christelijke gereformeerde kerken gees telijk verzorger van de gedetineerden te Sonde! in Gaasterland. Naar wij vernemen zal ds. Ruiter zon dag 28 oktober a.s. te Baarn en de week daarop n.l. zondag 4 november a.s. ’s-morgens te Dedemsvaart en ’s-mid- dags te Lutten een herdenkingsrede uit spreken. Verder zal hij donderdagmid dag 1 november a.s. van half drie tot half vijf in „Het Brandpunt,” naast de gereformeerde kerk aan de Oude Utrecht- seweg te Baarn recipiëren. Wie zoals wij, de laatste jaren de pres taties van het „Stedelijk Muziekcorps” van nabij gevolgd heeft, zal, onwillekeu rig, versteld staan over de snelle ont wikkeling, met name onder de eminen te leiding van de huidige dirigent, Bram Feenstra. Wat deze all-round musicus met dit corps amateurblazers bereikt heeft, is, in één woord: fantastisch! Naast het vakmanschap van de diri gent, die zorgt dat het gebodene op zo hoog mogelijk artistiek peil gebracht wordt, memoreren wjj de strakke en stevige leiding van het bestuur, onder aanvoering van voorzitter T. van Gor kum. Zij zorgen samen voor een pretti ge teamgeest, die ook gisteravond weer tot uiting kwam in de perfecte discipline bij het gehele ensemble. AI deze factoren stonden, als het wa re, bij voorbaat reeds borg voor een geslaagd jubileum -concert, maar dat het corps zó uitnemend voorbereid, zó stra lend voor de dag zou komen, heeft ook ons overrompeld! evénwel zjjn verbazing toen daar twee verlegen meiskes aan kwamen zetten. Zjj waren de dames van het comité... De burgemeester heeft naderhand nog heel wat moeten horen. Een gedeelte van de Bothniakade, Jousterkade en Kleinzand heeft het vanmorgen twee uur lang zonder stroom moeten stellen. Door een wij ziging in het net werden deze stra ten van acht tot tien uur afgesloten. Enige tijd geleden is er door de Kulturele Ried van Wymbritseradeel sectie Muziek een onderzoek inge steld naar de be hoefte aan leer- linginstrumenten bjj de korpsen. Er werd contact opge nomen met een instrumenten-han- delaar. Het resul- over acht pistons, zeven bugles, vier al- Beide gunningen zijn aangehouden. De inschrijvingssommen voor de electrische installatie konden nog niet bekend worden gemaakt. Hedenmorgen werd door het Archi tectenbureau Ir. Th. J. van Gendt b.i. en Ir. T. H. Mühlstaff b.i. te Utrecht namens de Stichting „Bonifatiushuis” in Restaurant Piso aanbesteed het bou wen van een Bejaardentehuis aan de Leeuwarderweg hoek Jachthavenstraat alhier, de centrale verwarmingsinstal- latie en de electrische installatie. Voor het bouwwerk, inclusief schil derwerk, werd als volgt ingeschreven: WOUDSEND. Onze vroegere plaats genoot de heer B. Kouwenhoven slaag de aan de rijks universiteit te Utrecht voor het eindexamen Diergeneeskunde. Onder hen die deze receptie bezochten waren o.a. burgemeester L. Rasterhoff, vergezeld van wethouder Tj. Lichthart, Deken C. J. Vredendaal, de heren E. J. van Omme en F. Bonke, resp. secreta ris en penningmeester van de Kon. Ne- derl. Federatie van Harmonie- en Fanfa recorpsen, J. Vledder en F. J. de Boer namens het gewest Friesland van deze federatie, M. Westra e.a. van de Fede ratie Sneek-Wymbritseradeel, de heren A. Jansen en D. v. d. Werf namens de Ver. van Sneker Zakenlieden en het Ac tie Comité, bestuursleden van de Stede lijke Muziekschool en afgevaardigden van diverse zusterverenigingen. Het gezelschap begaf zich daarna naar de grote zaal waar de voorzitter de heer T. van Gorkum een welkomstwoord sprak. Na de artikelen welke in de pers zjjn verschenen over de geschiedenis van het corps achtte hjj het niet meer nodig een historisch overzicht te geven, maar als aanvulling deelde hij nog mede, dat naast de leden en oud-leden die in de kranten genoemd werden, ook nog anderen veel Voor het corps hebben gedaan. Hij noemde hierbij de namen van de heren Klasema en De Blauw die in de laatste 25 jaar hun stempel op de vereniging hebben gedrukt. De heer Van Gorkum sprak zjjn bijzon dere voldoening uit over de aanwezigheid van Deken Vredendaal, wiens voorgan ger eveneens steeds veel belangstelling toonde. Hjj hoopte dat ook de heer Vre dendaal een prettige indruk van het corps zal krjjgen, waarvan ook vele ka tholieken lid zjjn of waren en steeds steunpilaren zjjn geweest, en ook in de toekomst op zjjn medewerking mag wor den gerekend. De voorzitter gaf hierna een opsom ming van de ontvangen bloemstukken waarnaast ook nog vele enveloppes en muziekstukken werden aangeboden en betuigde daarvoor zijn grote erkentelijk heid. •Vervolgens betoogde hjj dat het corps kerngezond is, maar met de groei ook de zorgen zjjn toegenomen. De uniformen en het instrumentarium stellen hoge ei sen aan de financiën. Een klarinet bijv, kost thans plm. 275 gulden en momen teel worden veertien leerlingen voor dit instrument opgeleid. Als eerste spreker verscheen burge meester Rasterhoff op het toneel, waar het bestuur vóór het corps stond opge steld, om de gelukwensen van het ge meentebestuur en van de burgerij over te brengen. Hjj herinnerde aan hetgeen hij de vorige week op de receptie van „Harmonie” gezegd had over de plaats welke de muziekcorpsen in onze stad in nemen en over deze vorm van vrijetijds besteding, wat ook op dit corps van toepassing is, en sprak de wens uit dat het met hetzelfde sukses op de ingesla gen weg zal voortgaan. Er is al een hoge trap bereikt waarop het corps zich naar spr. hoopt niet alleen zal weten te hand haven, maar ook nog hoger zal klimmen. Zijn gedachten gingen hierbij ook uit naar het werk van de oude leden. Daar om wenste hij dat steeds weer jonge men sen gevonden zullen worden om het werk voort te zetten en de samenwerking met het gemeentebestuur zal blijven zoals ze steeds is geweest. geleid voor het diploma A. Daarna mag verondersteld worden dat de teerlingen klaar zjjn voor het korps, waarbjj de vereniging zelf voor een instrument dient te zorgen. Maandag- avond zal in het gemeentehuis een J aantal instrumenten aan de verte genwoordigers van de vereniging „Eendracht” te Blauwhuis en „E. M.M.” te Oudega-W. worden uitge reikt. Mochten er nog andere vereni gingen zijn, die behoefte hebben aan leerling-instrumenten, dan kan als nog een aanvraag worden ingediend. De agent die het verkeer via de week moest Gekscherend merkte de burgervader tenslotte op dat hjj geen soldeerbout kwam aanbieden (de voorzitter had ge zegd dat de grote bas wel veertigmaal gesoldeerd is) maar wat soldeersel in een enveloppe als blijk van medeleven, erkentelijkheid en waardering van het gemeentebestuur voor de plaats welke het Stedeljjke in de gemeente inneemt. Namens de Kon. Federatie sprak de heer Van Omme, die betoogde dat het corps in de tien jaar dat het bij de Fede ratie is aangesloten van een lage afde ling naar de vaandelafdeling is opge klommen. Onder de eminente leiding van de heer Feenstra zal de volgende promo tie ook heus wel kernen. Die groei is ech ter niet zo gemakkelijk gegaan. Daarom prees hij de initiatiefnemers die het scheepje over de woelige baren hebben geloodst en bracht hij tevens hulde aan het tegenwoordige bestuur, in het bij zonder aan de heer Van Gorkum, die ook in het Hoofdbestuur een zeer bijzondere plaats inneemt en zich heeft doen kennen als een man die de harmonie- en fanfare muziek zeer nauw aan het hart gaat. Ook heeft hij deze zomer op voortreffe lijke wijze de concoursen in Appingedam en Lemmer geleid. Spr. hoopt van ganser harte dat het hem gegeven moge zijn nog vele jaren voor het corps te werken en feliciteerde de Sneker gemeenschap met zo’n vereni ging onder voorzitterschap van „onze” heer Van Gorkum. Spr. besloot zijn toespraak met het aanbieden van de zilveren jubileum-me- daille en de wens het corps nog eens op het topconcours in Arnhem te kunnen be groeten. 43 naar 41 procent. By het gymnasium was het percen tage onbevoegd gegeven lessen het laagst: 17 procent. Het was het hoogst bij de middelbare school voor meisjes: 35 procent. Gesplitst naar openbaar, rooms-katholiek en protestants-.christe- lijk onderwijs zijn de cijfers resp. 22, 28 en 30 procent. bestaande uit de heren Nico Silvius, H. W. Fijlstra en G. W. Poiesz, beklom hierna het toneel van wie de heer Silvius de dank en de gelukwensen van, naar hij vertrouwde, een groot deel van de burgerij, onder wie ook de zeer vele oud- leden, vertolkte. Hjj schetste de culture le waarde van een muziekcorps en van de muziekbeoefening wat tevens vele vrienden kweekt en innerlijke vreugde verschaft en bracht vervolgens naar vo ren dat de voorzitter steeds een van de steunpilaren van het muziekleven in on ze stad is geweest. Maar naast hem noemde hjj ook nog „Pa” Bouma en Jo han Klasema. Er waren enkele fragmenten in óe „Slavische dansen”, van Dvorak n.l. in de delen 1 en 6, die, wat samenspel en zuiverheid betreft, echt even een kleine depressie veroorzaakten, maar overigens scheen de zon aan een wolkeloze hémel! Om even in stijl te blijven, het is volstrekt niet onze bedoeling, in verband met het jubileum, mooi-weer te gaan spelen, maar wij zijn onder de indruk gekomen van dit frisse en puntige musiceren. Alles was even stralend en glanzend. Of het nu de levendige marsen van Urbach, Uebel, Jansen en Sousa, cf de wals „Donausagen” van Fucik, en de driedelige suite „Woodland-Pictures” van Fletcher, met het transparant ge-' tekende middendeel, betrof, al deze stuk ken werden met zorg en veel kleur ver tolkt. De klank is bjj het corps zeer ho mogeen (de houtblazers met name de clarinetten, kunnen enige versterking hebben, doch daar wordt intussen aan ge werkt) en de zuiverheid bleef, op voor noemde uizondering na, voortdurend constant. Prachtig was voorts de interpretatie van de ouverture Le carnaval Romain” van Hector Berlioz. Een werk, dat technisch en in muzikale zin, hoge eisen stelt. Bjj het beluisteren van dit hoogte punt, vroéfeen wij ons af: zit hier het „Stedelijk Muziekcorps Sneek” voor ons, of is het een vak-orkest?! Dirigent en leden, proficiat! Vóór gisteravond in Amicitia het ga laconcert ter gelegenheid van het 40-ja- rig bestaan van het corps een aanvang nam, werd tijdens de staande receptie in de hall eerst een stroom van geluk wensen, velen vergezeld van een feest gave onder couvert, over de bestuursle den uitgestrooid. Een weelde aan bloem stukken zorgde hierbij voor de feestelijke entourage, welke nog verhoogd werd door de serenade welke de Chr. Muziek vereniging „Harmonie” haar broeders in de kunst vóór het theater bracht. Gisteravond kwamen de leden van S. en O. met hun dames bijéén in zaal Hanenburg. Na de gebruikelijke agendapunten reikte voorzitter F. Verf aan de prijs winnaars van de onlangs gehouden ta- felkeuring de wisselbekers en medail les uit. Hoewel onlangs een flink aan tal leden zich had opgegeven voor de réis naar de tentoonstelling „Ornito- phijia” te Utrecht, bleek nu dat slechts een gedeelte hiervan zich definitief had aangemeld. De voorzitter wekte daarom de ver dere gegadigden op, zich op kprte ter mijn te melden, in verband met het afhuren van een autobus. Bij monde van de secr.-penning- meester der Waterpoortshow VI, de heer A. Schuurmans, werden betreffen de deze binnenkort weer te houden tentoonstelling enige mededelingen gedaan, waaruit bleek dat de inschrij- vingen reeds beginnen binnen te ko men en ook van de zijde der leden de nodige medewerking weer in rui me mate werd verkregen. Met een geanimeerde discussie over de uitgeloofde prijzen voor enkele groepen hoenders op de Waterpoort show, werd het zakelijke gedeelte van de avond besloten. Na de pauze werd een groot aantal prijzen onder de aanwezigen verkiend. gedragen door zjjn organisatietalent als man achter de schermen. Om wat terug te doen bood de heer De Blauw de voorzitter het erelidmaatschap en de heer Klasema het lidmaatschap van verdienste aan. Hij speldde de heer Van Gorkum het teken van zjjn nieuwe waardigheid op, waarna deze een slotwoord sprak waar in hij, nadat hij de sprekers allen direct al had beantwoord, nogmaals dankte voor de vele goede woorden, wensen en geschenken, in ’t bijzonder de Jubileum commissie, en ook zijn erkentelijkheid en die van de heer Klasema uitsprak voor de verleende onderscheiding. Ik hoop op dezelfde manier door te gaan, zo besloot hij. 1.898.000 1.822.000 1.810.500 1.800.000 Twee kleine meisjes uit een dorp wilden onlangs een toneelstukj? op voeren voor een goed doel. Om toe- Dosterpoortsbrug deze stemming te vragen togen zij naar regelen en daarvoor tjjdeljjk in zjjn de burgemeester. Deze was zeer in- glazen hokje had plaatsgenomen, genomen met het idee en belde met- werd hierbij op de Leeuwarderweg een de plaatseljjke caféhouder met geassisteerd door een jongeman met de mededeling dat er zondagmorgen een rode vlag. Doordat de weg daar twee dames van een comité op be- opnieuw bestraat werd en de kui- zoek zouden komen om een en ander ten en hobbels verwijderd werden, te bespreken. Het toeval wilde dat waren de verkeerslichten ter plaatse deze gewend was zondagsmorgens in buiten werking gesteld. Door een sein- .werkerskleren” rond te lopen om tje van de agent, gaf zijn tijdeljjke de zaal schoon te maken. Hij wilde medewerker het verkeer met de rode echter graag een goede beurt maken vlag n teken of ’t al dan niet moest en zorgde voor een prima ontvangst, stoppen. Een belangrijke taak, dunkt Verkleed en wel wachtte hij met kof- mij (en daarom hebben we het beeld fie en koek op de dames. Wie schetst maar vereeuwigd)... SNEEKER NIEUWSBLAD Voor de grote vakantie is men al met de verbouwing van de gymnas tiekzaal aan de Westersingel begon nen. Door verschillende omstandig heden duurt het allemaal wat lang, maar we mogen wel verwachten dat hij begin december klaar zal zijn, Nieuw is het vertrekje voor de le raar. Een grote hal, kleedkamer met voetwasbakken, twee w.c.’s en berg ruimte voor de toestellen complete ren het geheel. De ingang aan de voorkant gaat verdwijnen. Men kan nu alleen nog „achterom.” Voor de zolder is een aparte zjj-in- gang gemaakt, waarlangs de tafel- tennisliefhebbers van Kraak ’m hun domein kunnen bereiken. De Sperkhemzaal is al klaar. Mevr. Bjjsterbosch was zo vriendelijk ons rond te leiden. De ze veertig jaar oude zaal reeft ’n metamorfose on dergaan. En ook hier ’n keurig opge- taat is thans dat door aankoop te kleedkamer, nieuwe w.c.’s en acht pistuiïs, ZcVêii bugles, vie± leraarskamertje. In de ramen tos en een tuba de beschikking is van beide zalen is onbreekbaar glas verkregen. gebruikt. Mevr. Bjjsterbosch uitte Deze instrumenten zullen telkens dan ook terecht de wens: Het is te worden uitgegeven voor één jaar, hopen dat men hem nu ook naar waarin leerlingen kunnen worden op waarde weet te schatten. De straatverlichting in de Klooster- dwarsstraat, Kapelstraat en omge ving was dinsdagavond uitgevallen. Naar het schijnt hebben de bewoners er geen hinder van gehad. Wjj kon den van het P.E.B. tenminste nog geen nadere inlichtingen over het defect verkrijgen, omdat het nog niet tót zijn bureau was doorgedrongen. - mF

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1