St. Nicolaas komt zaterdag 17 november' Nederlands Kamerkoor in Oosthem Watersporters streden nu op de weg Originele kinderboekenmarkt IJLST W Y M BRITS ER ADEEL en van Officieel Orgaan de gemeenten SNEEK, J 117e jaargang no. 87 Als Kerstactie z.m. een kerstboom boven de Wip Huisvlijtcursus in Ijlst G Overweg in Ijlst wordt onbewaakt Opbrengst collecte Scalextric-avond en -middag van de J.A.C. Het Sneeker Nieuwsblad is een Dodelijk ongeluk bij de Auto sloeg tweemaal over de Jelteslootbrug gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Burgerlijke Stand Oogstdankdienst in Baptistenkerk Schoonheidsspesjaliste by it Boun fan Pl. Froulju Tentoonstelling Franse leerboeken verlengd Bond voor Staatspensionne- ring, afd. Sneek L. W. van der Heem Den Haag overleden Ook in Friesland: Honden aan de lijn NCVB Ijlst „The Lighting Stars” in Sneek Dorpsavond in Oppenhui- zen-Uitwellingerga Gong yn de plannen fan it Gysbert Japicx Komité kop na botsing met paard Maandag 29 oktober 1962 k in de kwezelken,” „Merck nog niet eens afgelopen. Er is dus Tielaas alle reden voor de vrees, dat de zuinigheid hier de wijsheid bedriegt. De collecte voor het Prot. Interker kelijk Thuisfront heeft in Heeg 225,20 opgebracht. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktle: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. kundig beantwoordde. Voor al de moeite welke hij zich voor deze tocht getroost had overhandigde de heer De Vries hem tot besluit een smakelijke attentie. En nu de winnaars(essen)1. Mevr. G. E. de Wilde-Blomhof; 2. G. H. Vro lijk; 3. J. W. H. Dormaar; 4. Alb. A. Tromp; 5. Mej. Thea de Vries; 6. N. Jou- stra, allen te Sneek. De kinderboekenmarkt, die zaterdag middag en avond ter gelegenheid van de kinderboekenweek 1962 in de kleine zaal van Hotel Hanenburg (intiem, maar eigeljjk te klein) W’erd gehouden, werd gekenmerkt door ’n sfeer van ver broedering tussen de volkeren an de verschillende landen. Een verbroedering die naar wij geloven voor vele volwasse nen ’n voorbeeld kan zijn ’t Motto van de markt, die thans voor de derde keer door de Openbare Leeszaal en Bibliotheek in samenwerking met de plaatselijke boek handelaren werd georganiseerd, was dit Teneinde ook na het vaarseizoen de band onder de leden in stand te houden, hield de Kon. Zeilvereniging „Sneek” evenals vorig jaar weer een herfst-oriën- tatierit voor auto’s, die zaterdagmiddag gereden werd. De prachtige door dokter W. Nieuwenhuis uitgezette route had Woudsend als beginpunt, waar 25 deelne mers - evenveel als de eerste maal - om kwart voor twee van start gingen. Het eerste gedeelte van de tocht voer de door de mooiste plekjes van Gaaster- land en eindigde na een uur rijden in Galemadammen, waar een korte rust werd genoten. Daarna werd via Workum naar Blauwhuis gereden en vandaar naar de kruising van de Wolsumer weg met Rijksweg 43, waar de rit eindigde. In Hotel Bonnema ’•eikte de voorzitter van de K.Z.V.S. de heer J. B. G. de Vries de prijzen-uit, bestaande uit voorwerpen betrekking hebbende op de watersport. Eerst echter feliciteerde hij de deelne mers met de goede afloop van de rit, welke allen zonder schade volbrachten en zette dokter Nieuwenhuis daarna nog eens op boeiende en van grote bekend heid met de route getuigende wijze uit een hoe deze gereden moest worden. Hij constateerde daarbij, dat deze keer over ’t algemeen minder fouten waren ge maakt dan vorig jaar. Op deze uiteenzetting volgde nog een prettige discussie, waarbij de heer Nieu wenhuis de gemaakte opmerkingen vak- Aanleiding tot het instellen van deze cursus Was het grote succes van de in 1961 gehouden huisvlijttentoonstelling. Er heeft zich een comité gevormd, dat leerlingen heeft opgeroepen. Er hebben zich een 24 cursisten opgegeven. Cur- sus-leider is de heer Feenstra van, Rau- werd. Het plan is in eerste instantie zes lessen te geven, des dinsdagsavonds van halfacht tot halftien in één der lesloka len van de O. L. School. Verleden week donderdag belegde baptistengemeente alhier een bizondere samenkomst in het kerkgebouw, W. Lo- dewijkstraat, waaraan o.a. medewerking werd verleend door „The Lighting Stars”. Dit muziek- en zanggroepje uit Hooge- zand bracht op bizonder boeiende en frisse wijze evangelisatieliederen ten ge hore, welke door de hoorders ten zeer ste werden gewaardeerd. Aan deze bizondere dienst, welke on der leiding stond van de plaatselijke pre dikant ds. J. van Dam, werkte verder mee Ds. B. Fabrie, baptistenpredikant te Haulerwjjk (Fr.) die over het onder werp „De dwaasheid der prediking” sprak. Ds. Fabrie betoogde o.a., dat de (prediking van de gekruisigde Christus steeds een dwaasheid zal blijven, omdat die prediking niet aansluit bij menselijke religiositeit. Voor hen die geloven is de ze „dwaasheids Gods” echter kracht Gods tot behoud. De organist der bap tistengemeente, dhr. A. Wielinga, bege leidde de samenzang. Zowel het optreden van „The Lighting Stars” als de toespraak van Ds. Fabrie verdienden een grotere belangstelling. Nabij de Jelteslootbrug in de rijksweg Sneek-Lemmer is vrijdagavond de twin tigjarige motorrijder Th. Tilstra uit Pingjum op een trekker met oplegger van een melkrijder gereden. Met hoofdwonden en een hersenschud ding werd het slachtoffer naar het St. Antonins Ziekenhuis alhier overgebracht, waar hij in de loop van de nacht is over leden. verbod op zaterdagavond en zondaga vond zou al een hele verbetering zijn. Tijdens de pauze werd de heer H. Reis gehuldigd. De heer Reis heeft jarenlang de contributie opgehaald en is al die tijd ook een uitstekend propagandist voor het comité geweest. Hij heeft echter ge meend dat nu de tijd gekomen was zijn taak aan een ander op te dragen, wat inmiddels ook al is geschied. De voor zitter dankte hem namens de leden in warme bewoordingen voor het vele dat hij voor hen heeft gedaan en bood hem onder applaus van de aanwezigen een luxe kist sigaren aan, waarmee de heer Reis zich zeer ingenomen toonde. jaar: Landen helpen elkander. Zij stond geheel in het teken van de EEG. In zijn inleidingswoord vergeleek de heer M. G. v. d. Meulen, voorzitter van de OLB het boek van vroeger met het boek van nu. Vroeger wilden de kinde ren ook graag lezen, maar hadden daar niet zo de gelegenheid voor. Tegenwoor dig staat de jeugd een keur van prachti ge echte kinderboeken ter beschikking. Burgemeester Rasterhoffdie de markt om half drie officieel opende, kwam hierop terug. Hij verklaarde dat in zijn Men kan slechts gissen hoe het onge luk is gebeurd. Na de botsing bleek dat de verlichting van de trekker met op legger in orde was. De motorrijder heeft zich waarschijnlijk vergist in de snelheid van zijn voorligger. Het kan ook zijn dat hij werd verblind door een tegenligger, waarvan het licht op het natte wegdek spiegelde. De voorzitter deelde verder nog mede, dat van 28 november tot 4 december de winkels ’s avonds tot 9 uur geopend mo gen zijn. SNEEK van 20 t/m 26 oktober. Geboren: Bauke Wiebe, zv Hein Wjj- nia en Baukjen de Ringh; Jantina, dv Wouter van der Werf en Giltje Antje Ringnalda; Jacomine, dv Jan Jakob van Tromp Boomsma en Sara Henrietta Schippers; Antje Elisabeth, dv Hendrik Roorda en Alderina Bakker, van Heeren- veen; Margareth Jeanette, dv Lucas de Lange en Jacoba Thresia Bakker, van Bolsward; Albert, zv Andries Jan Ntf- holt en Sietske Bloemhoff, van Akma -jjp; IJtje IJbeltje, dv Wijbe van der Hoek en Janke Attema, van Heeg; Pietje Yns- kje, dv Roelof Kedde en Grietje Aderna; Geert, zv Nanne Kroes en Anna Rejjen- ga, van Oudega (Wymbr.); Wiebe, zv Tjitze van der Meer en jitske Douma; Folkje, dv Jan de Haan en Geertje Jong stra, van Staveren; Klaas, zv Auke Laansma en Hiltje van der Zee; Eit, zv Jacobus ten Cate en Willy Jetje Hoekstra; Anja, dv Thomas van der Laan en Feikje Bakker, van Scharnegou- tum; Elisabeth, dv Willem Gerben Cor nells van der Hooft en Joukje Keulen, van Irnsum; Geeske, dv Wiebren Visser en Antje Tjaisma; Gerrit, zv Rein Rijp- ma en Rigtje ten Kate, van IJlst. Ondertrouwd: Willem Vermaning, 22 jr en Maria Johanna Huitema, 21 jr; Willem Hemstra, 30 jr en Tjitske Re gina Post, 25 jr; Pieter Wiersma, 27 jr en Hendrika Margaretha Hoomans, 20 jr; Jan Gerardus Modderman, 21 jr en Anna Maria Postma, 21 jr. Gehuwd: Jacobus Johannes Christo- phorus Maria Lokkerbol, 26 jr en Corne lia Anna Dekker, 29 jr. Overleden: Simkje Schurer, 70 jr, e/v Eeltje de Groot; Gerrit Draisma, 57 jr, e/v Antje de Boer, van Makkum; Antje Hiemstra, 87 jr, w/v Wander Bruinsma, van Oosterend; Sierd Visser, 86 jr, e/v Hiltje de Jong; Willem de Vries, 82 jr, e/v Jeltje de Vries, van Wijckel; Hinke Wiersma, 56 jr, e/v Sibbele Boersma, van Sloten (Fr.); Gooitske Lok, 82 jr, w/v Pieter van der Wal; Attje Hofhuis, 67 jr, w/v Wijbe Brandenburg, van Wor kum. WYMBRITSERADEEL van 22 t/m 27 okt. 1962. Geboren: Meinte, zv Ruurd Taede Ab- ma en Johanna Speerstra, te Folsgare; Gerlof, zv Lammert van der Zee en Aagje Hendriks, te Woudsend; Roelofke, dv Sjouke Sjoukema en Pietje Visser, te ScharnegoutumGerard Ferdinand, zv Gerard Gregorius Ketelaar en Thecla Elizabeth Mulder, te Nijhuizum. Gehuwd: Albert Eile Oord, 26 jaar, te Oudega en Johanna Visser, 27 jaar, te Heeg; Johannes Zijlstra, 25 jaar, te Uit- wellingerga en Geeske Jellema, 21 laar, te Gauw. Overleden: Geen. Jl. zondagmiddag werd in de baptis tenkerk alhier een oogstdankdienst ge houden. Kinderen van de meisjes- en jongensclubs hadden fruit verzameld, dat in mandjes na de dienst door de kin deren aan verschillende zieken en be jaarden in onze stad werd uitgedeeld. In de dienst ging voor Ds J. van Dam, die in zjjn korte prediking uiting van Deut. 26: 10b en daarbij met nadruk er op wees, dat wjj pas dan ons echt zullen verheugen in het goede indien we er van zjjn los-gemaakt. Verder wees de predi kant erop, dat welvaart voor christenen allereerst een opdracht betekent, met na me ten aanzien van de volkeren die ar moe en gebrek kennen. We zullen dat wat ons bezit genoemd wordt moeten be steden „voor het aangezicht van de Heer”, verantwoord. Mevr. Van Dam vertelde de kinderen in deze bizondere dienst het verhaal van Ruth en Boaz. Ook de kinderen werkten mee door voor de ouderen verschillende liederen te zingen. Dhr. A. Wielinga verleende medewerking aan het orgel. Forline wike tongersdei haldde it Kr. Pjattelansfrouiju’s Boun tinder lieding fan mefr. Gerbrandij-de Boer in gear- komste yn ,,Aere Perennius” to Snits. Dizze middei wie mefrou Van Loon, schoonheidsspesjaliste fan de firma Meindersma by dizze froulju. Hja haldde earst in gesellich praetsje, bi- nammen oer de juste bihanneling foar de hud, hwernei hja it by inkele fan de dames yn ’e praktyk brocht. Ek bi- antwurde mefrou Van Loon noch in- kelde fragen. ’t len mei’t oar wie de tiid samar om op dizze goed bisochte en moaije joun. In verband met de grote belangstel ling is de expositie in de Openbare Leeszaal van het „Bloc Pédagogique 1962” verlengd tot en met dinsdag 6 november. Donderdagavond hield bovengenoem de vereniging weer haar eerste leden vergadering in het winterseizoen 1962/63 en het was als van ouds, een gezellige avond, waarbij doel en streven van de bouw niet werd vergeten. Want deze is en blijft een strijdorganisatie die geduld en vasthoudenheid vraagt, omdat „Oud en Arm” nog steeds niet zijn verdwenen. De bond is een georganiseerd verweer van groepen bewogen mensen - in Ne derland 200.000 - tegen de financiële en materiële nood, waarin nog duizenden bejaarden verkeren. Voorzitter H. Nau- ta die de clementie van de talrijke aan wezigen inriep, aangezien dit voor hem de eerste maal was dat hij als voorzit ter optrad, deelde mede, dat de ere voorzitter de heer N. E. v. d. Zee in het ziekenhuis ligt en. hij wenste hem een I spoedig en algeheel herstel toe. Hem t Rt zal een blijk van medeleven worden ge-, *5 zonden, waarvoor alle aanwezigen spon taan een offer brachten. Daarna werdr de leden herdacht die de afdeling de zomer door de dood zijn ontvallen. Getracht zal worden nieuwe leder winnen, daar versterking nog ste nodig is en wel door middel van v spreiding van het orgaan, folders circulaires, waarin ’t doel van de b’j^m nader wordt uiteengezet. Ook gaf T| vergadering het bestuur machtigin zorgen voor een propaganda-avonfc^^^H begin 1963. De voorzitter gaf da^^^KK nog enkele toelichtingen op de ding van het hoofdbestuurslid de K. Kuiper van Amsterdam, welketMK^B H is gehouden op een provinciale Jfl j/Jj dering te Leeuwarden. Daarna ^B nog gezellig gekiend en gingen schillenden weer met een prijsje In Den Haag is op 68-jarige leeftijd H overleden de heer L. W. van der Heem,| presidefit-directeur van de elektronische! 9 industrie Van der Heem nv. Leonardus Wilhelmus van der Heem begon zijn B loopbaan als beroepsofficier. Hij behoor de tot de eerste radio-amateurs in ons land. In 1926 stichtte hij, tezamen met een als hoofdofficier gepensioneerde oudere broer en een ingenieur, die hij in dienst als vaandrig had leren kennen, een bescheiden fabriek voor de vervaar diging van radio-apparaten waaruit het huidige Van der Heem-koncern met véle vestigingen in binnen- en buitenland is gegroeid. Kort voor zijn overlijden is de personeelsbezetting van de tot deze groep behorende bedrijven de driedui zend gepasseerd. De begrafenis zal in stilte plaats hebben. volksliedjes „Zeg, „Dur ’s Oberland” èn de „Skotse Trije”, werden daarna op geestige, wij mogen gerust zeggen: onnavolgbare wijze uitge voerd. Ds. G. Kaastra, die ook het openings woord gesproken had, bracht, na het langdurige applaus, dank aan het koor en bood'dirigent de Nobel een kaas aan. Ik'moet, aldus spreker, mijn haam ook een beetje eer aandoen! Hierna volgde nog een dubbele toegift. J.N. Kerst- en Zakenprofijt. - Onder dit motto werd na de pauze de Kerstactie besproken. Het ligt in de be doeling in het centrum, liefst boven de Wip, een grote Kerstboom te plaatsen. Het comité zal verder gaarne zien dat de winkeliers zelf voor de gevels van hun pand ook een kerstboompje aan brengen om op die wijze de Kerstsfeer in de stad te verhogen. De bootdienst Staveren-Enkhuizen. Het bestuur en verschillende leden oefenden scherpe kritiek uit op het ad vies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken dat de voorzitter een dolk steek in de rug van Friesland noemde. Het behoud van deze verbinding is een levensbelang voor de Zuidwesthoek en ook voor Sneek. Naast de maatregelen welke reeds ge nomen z\jn, zal getracht worden in over leg met de Vereniging van Zakenlieden en andere organisaties en belanghebben den een massale actie tegen de ophef fing te voeren. Ook werden de sterk verhoogde vracht tarieven van de Ned. Spoorwegen becri- tiseërd. Deze bedragen meermalen veel meer dan de aangekondigde 40 procent, en zjjn soms wel verdubbeld. In de rondvraag werd nogmaals de overlast van bromfietsers in de binnen stad ter sprake gebracht en op maat regelen daartegen aangedrongen. Een De commissaris der. Koningin Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, deelt het volgende mee:. Hoewel er in Friesland nog geen ge vallen van hondsdolheid zjjn gesigna leerd, heeft de commissaris der Konin gin bij wijze van voorzorgsmaatregel vrijdag op grond van artikel 62 der vee wet het bevel uitgevaardigd, dat honden moeten worden opgesloten of aan een lijn moeten worden gehouden. In de andere provincies worden dezelf de maatregelen getroffen. Hieraan is voorafgegaan ’n landelijk overleg met de deskundigen van de Veeartsenijkundige Dienst en van de hoofdinspectie van de Volksgezondheid. Aangezien ook katten - - besmet kunnen raken, is aan alle burge- drijfsklaar. De onteigeningsprocedure is meesters verzocht op de houders van de ze dieren een dringend beroep te doen, deze zoveel mogelijk binnenshuis te hou den. Op 25 October ’62 kwam de N.C.V.B. te IJlst weer bijeen in het Gebouw, onder leiding ven mevr. Oppedijk-Schotanus, vice-presidente. Na zang en meditatie sprak ds. Was- sink, Geref. predikant te Zwolle, over: „De Christelijke Zondagviering” en in verband hiermee: „De vrjje Zaterdag”. „De sabbath is er om.de mens en ook de vrije zaterdag is een geschenk van God; een dag waarop we mogen rusten van de onrust in deze wereld” aldus spreker. Er was een flinke opkomst en drie nieuwe leden konden worden ingeschre ven. dat de bezoekers (sters) een -’.uidelijk beeld konden krijgen van de landen. Daarnaast was er nog leuk „tentje” van de Leeszaal. Rest ons nog te vermelden dat er naar het schijnt goede zaken zijn gedaan. Donderdagavond gaf de Chr. Muziek vereniging „Euphonia” te Oppenhui- zen-TJitwellingerga een gezellige avond in het lokaal der Ned. Herv. Gem. te Oppenhuizen. De leider voor deze avond de heer G. Jouwsma prees in zijn openingswoord Euphonia voor het initiatief tot het aan bieden van deze avond en schetste de grote waarde van het corps voor het culturele leven in onze dorpen. Onder leiding van haar dirigent de heer Akkerman speelde Euphonia voor de pauze een zestal nummers op een vlotte wijze waarbij het belangstellende publiek geniéten kon van het kunnen van deze vereniging. Na de pauze voer de het Selskip Aldtsjerk het bekende to neelstuk in drie bedrijven „In frjemde Utfenhüser” op. Hiervan hebben de aanwezigen van harte genoten, getuige de grote aandacht waarmee et spel werd gevolgd. Aan de spelers alle lof voor hun spel. Tot op het laatste ogen blik bleef de spanning er in. De heer Jouwsma was dan ook de tolk van allen toen hij dank bracht aan alle medewer kenden aan deze avond. Tussen de be drijven van het toneelstuk spee.de een bandje bestaande uit leden van Eupho nia vrolijke muziek. De zaal was tot de laatste plaats bézet. -jeugd de klassieke „kinderboeken” als Jules Verne, Ivanhoe en De Negerhut van Oom Tom ook al werden gelezen. Het onderwerp had echter zijn speciale belangstelling. Vroeger streden steden en landen tegen elkaar, aldus de burgemeester, nu vormen ze een ge meenschap en werken ze samen voor de economische vooruitgang. klank uitgevoerd. Ook, en vooral, in het luchtige genre was het Ned. Kamerkoor voortreffelijk. Wij denken hierbij allereerst aan de le vendige weergave van de bekende „Se renade van een lansknecht” van Lassus, de effectvolle interpretatie van het „Echolied” van dezelfde componist, de lichte en sprankelende vertolking van „d’Baurin hat d’ Katz’ verlor’n,” toege schreven aan Mózart, en de grandioze, en zeer verzorgde reproductie van het geestige opus „Den uil” van Diepen broek. Bovendien konden wij kennisne men van de frappante adembeheersing in „II grillo” (Het krekeltje) van des Prés. Na de pauze werd de aandacht ge vraagd voor het lichte „Musiciens, qui chantez” van Joh. Wagenaar, het don- ker-getinte „Wanderers Nachtlied” van Alex. Voormolen en het stevige „Caril- lonage” van Henri Zagwjjn, waarin de effectvolle klokken-imitatie dienovereen komstig uitgebeeld werd. Tenslotte hoorden wij nog enige negro spirituals en volksliederen, alle bewerkin gen van Felix de Nobel. Zonder uitzon dering koorzang van hoog gehalte, waar bij dictie, voordracht en nuancering ge lijke tred hielden. Prachtig van klank en expressie zong het mannenkoor „I got a róbe”, en de alt, Martha van de Kerkhoff, blonk uit met haar bewogen verklanking van „De- re’s a man”, waarbij de mannenstem men zorgden voor een keurige omlijs ting. De Met zeer gemengde gevoelens neemt de IJlster burgerij de werkzaamheden waar, die verricht worden aan de Ijl ster overweg. Het is duidelijk wat. het doel is: De bewaakte overweg vervan gen door een onbewaakte met knipper lichten. De algemene opinie is wel, dat dit werk, zacht gesproken ontijdig is. Wanneer de nieuwe weg Sneek-IJlst er eenmaal ligt, dan zal er naar alle ge dachten een reden tot deze bezuiniging zijn. Maar die weg ligt er nog niet! En als de tekenen niet bedriegen, ook vol gend jaar nog niet; tenminste niet be- Vrjjdagavond werden de leden van de Jeugd Automobiel Club, afdeling Sneek in Hotel Bonnema door de Heer Jedrze- jak ingewijd in de geheimen van deze miniatuur autosport. Kort, maar duide lijk lichtte hij deze sport toe. Tri-ang Scalextric miniatuur autorace is een sport welke behendigheid vereist en Scalextric modellen moeten gereden worden als echte wagens. Echte autoraces in miniatuur, en alles wat men te doen heeft is het in elkaar zetten van de baan, het inschakelen van de controle en het aansluiten ’van de transformator/geljjkrichter, waarna de opwindende race kan beginnen. Scalextric races vereisen behendig heid en coördinatie, dikwijls hetzelfde als bij echte races. De wagen haalt op de rechte baan een schaalsnelheid van niet minder dan 200 km per uur. Men kan hem feilloos door de bochten heentrek ken en door vaardig te manouvreren kan men zijn tegenstander in de bocht verslaan en diens weg versperren bij het wegzwenken op de rechte baan. De werkelijkheid kan nog meer bena derd worden door het gebruik van de vele natuurgetrouwe gebouwen en baan- toebehoren, zoals de onlangs ingevoerde Le Mans Start, en het gloednieuwe sy steem van baanverlichting, speciaal ont worpen voor nachtelijke ritten. Volko men revolutionair is de invoering van race-motoren. Door allerlei moeilijkhe den aan te brengen kan men de race nog spannender maken. O.a. de Chicane (Een versmalling van de baan, waar maar één wagen tegelijk langs kan), een hindernisbrug (een klein, hoog bruggetje, waar een wagen met te grote snelheid van de baan kan vliegen), enz. Verder zjjn er nog verschillende typen auto’s te krijgen, o.a. Vanwall, B.R.M., Cooper, Lotus, Ferrari, Aston-Martin, Porsche, Jaguar. Geheel „nieuw” zijn de modellen uit de dertiger jaren. Na deze bijzonder interessante uitleg van de heer Jedrzejak was iedereen in de gelegenheid een paar oefenrondjes te draaien. Zaterdagmiddag werden de wedstrijden gehouden, waarvoor veel animo be stond. Er waren 26 inschrijvingen. De uitslag was als volgt: 1. Leo Jedr zejak; 2. Peter Posthuma; 3. J. v. Wie ren. Het was een zeer geslaagd JAC-week- end, waaraan de heer Jedrzejak (die zijn tijd, baan en auto’s beschikbaar stel de), Scalextric - Nederland (gedeelte van de baan), de heer Boersma (agent voor Friesland) en vanzelfsprekend ook de le den hebben medegewerkt! Origineel Wie mocht denken dat er in een derge- Ijjke onderwerp voor de kinderen geen fantasie zat, is bedrogen uitgekomen. De „verwerking” van de landen, de be zienswaardigheden en ook eigenaardig heden waren soms treffend tot uiting ge bracht. Wij hebben ook genoten van de schitterende affiches en in stilte gelachen om de karikatuur van ons aller Charles de Gaulle. De bergpas in Duitsland (ma quette) was erg leuk. Een van de be roemdste figuren uit de geschiedenis van Denemarken, voor velen de veelzeg- gendste, Hans Andersen liep zelfs in le vende lijve rond en zal misschien stof hebben opgedaan voor een nieuw (cul- tuul) sprookje over de EEG en de men sen in de twintigste eeuw. Wij kunnen nog veel schrijven over België met Fabiola en Boudewjjn, Ita lië in de zon, Zweden, Noorwegen en Duitsland, maar het is ongetwijfeld vol doende te volstaan met de mededeling Fan de kant fan dit komité waerd üs it neikommende meidield. Der sit fiks gong yn de plannen fan it komité. Oer de jildaksje is it komité net üntofreden. It jild dat der neffens de bigreating wêze moet, sil der kom- me kinne as de lju dy’t frege binne, yndied tasizze. Dér wurdt dan ek op rekkene. It liket der op dat it plan foar in stanbyld bast yn feilige haven is. Der wurdt war dien dér hwat goeds fan to meitsjen. In boek oer dé ieu fan Gysbert Japicx leit yn hanskrift ré, it plan foar in Printeboek oer de skriuwer en syn tiid sil ek wol los- rinne. Fierders wurde der twa rym- printen makke. Oan fierdere plannen iepenloftspul, skoalütjefte oer Gysbert Japicx, ütstallingen, in filmstripe, mu- zyk foar kariljon, koaren en korpsen erisfh.) wurdt arbeide, dêr komt neijer tynge oer. Een uit de weide losgebroken paard van de veehouder A. P. Nauta te Hom- merts-Jutrjjp heeft zaterdagavond om streeks half acht een ongeluk veroor zaakt. Een personenauto die uit de rich ting Sneek kwam, bestuurd door de heer R. B. van Oudega kreeg het paard, dat de weg overstak plotseling voor de wa gen. De bestuurder trachtte het dier nog te ontwijken doch dit lukte niet. Er volg de een botsing waardoor de auto twee maal over de kop vloog en met de wie len naar boven midden op het vegdek bleef liggen. Het paard liep een gebro ken been en enige vleeswonden op. De heer B. mankeerde hoegenaamd niets. De traditionele intocht van Sint Nico laas is vastgesteld op zaterdagmiddag 17 november. De Sint komt om half drie per boot in de Kolk bij de Water poort aan en maakt daarna met zijn ge volg van zwarte Pieten zjjn rijtoer door de stad, waarna hij om half vier op het stadhuis wordt ontvangen. Een week daarna rijdt hij wederom door de straten. In de stoet zullen de eerste dag een aantal wagentjes met Sinterklaaspakjes meerijden. Deze wagentjes worden be stuurd door z’n zwarte knechts, die tij dens de tocht versnaperingen zullen uit delen. Een nieuwe attractie dit jaar is, dat kinderen uit Sneek en omgeving die op 5 december vijf jaar worden, ook bjj, de Sint in het stadhuis mogen ko men. Dit moet echter vooraf worden aangevraagd, waarvoor formulieren zullen worden gegeven. Deze voor jong en oud blijde medede lingen vernamen wij donderdagavond in de ledenvergadering van het Actie Comi té die in Rest. Piso gehouden werd, maar weer matig bezocht was. Voorzitter Binnema wierp eerst een terugblik op de Wipfeesten, die een on gekend sukses waren. Voor de bouw van het nieuwe podium moest echter 5000 gulden geinvesteerd worden, zodat er, hoewel de financiële positie van het co mité vrij rooskleurig is, wel liquiditeits- moeilijkheden zjjn. Daarom moet de St. Nicolaasactie enigszins worden beperkt. Overwogen wordt weer een St. Nico- laaskrant met bonnen uit te geven, maar de uitvoerbaarheid hangt af van het aantal deelnemers. Uit de vergadering kwam evenwel de suggestie in de stad en de wijde omgeving huis aan huis een ge nummerde prjjzencourant te verspreiden. Verschillende nummers zullen dan recht geven op de prijzen welke de deelnemen de winkeliers zelf beschikbaar moeten stellen en genummerd in hun etalage plaatsen. Ook deze mogelijkheid zal worden on derzocht. Het Nederlands Kamerkoor, dat dit Verum” van Mozart, werden met fraaie seizoen een viertal concerten in Fries land geeft, trad vrijdagavond op in het „Himsterhüs” te Oosthem, dat geheel bezet was. Onder de aanwezigen bevon den zich ’t voltallige college van B. en W. van Wymbritseradeel, het bestuur en verschillende leden van de Sneker afde ling „Jeugd en Muziek”, en onder meer, het Vrijzinnig-Hervormd Kerkkoor met zjjn dirigent de heer B. F. Keulen, ook uit Sneek. Hoewel deze concerten vastgesteld worden in overleg met de Fryske cul- tuer-Ried, telkens in een andere platte landsgemeente, menen wij dat het in de toekomst mogelijk moet zijn dit beroem de koor ook eens in Sneek te laten op treden, waar zeker duizend personen zich voor zullen interesseren. Waarmee niet gezegd is dat wij dit succes Oost hem, met z’n fraai „Himsterhüs,” mis gunnen! Integendeel. Het Nederlands Kamerkoor, dat uit 17 leden bestaat, bracht onder leiding van zjjn dirigent Felix de Nobel, een rijk gevarieerd programma ten gehore. Begonnen werd met de prachtige vijf stemmige canon van Jacobus Clemens (non Papa), welk stuk, ingezet door de sopranen, uitgroeide tot een indruk wekkend geheel. Hierna kon, volgens het programma, een keuze gemaakt worden tussen drie Oude-Meester-werkjes van Obrecht, Bru- mel en Compère, of twee Valerius-liede- ren en een „Avondgebed”. De keuze viel op de laatste drie. Persoonlijk vonden wij dit erg jammer, want wij hadden graag genoemde oude geestelijke motet ten willen horen. Niettemin hebben wjj ook van de vertolking van het bekende „O Heer, die daer,” en in het bizonder van de pittige uitvoering van toch hoe sterek” genoten. Het Avond gebed”, tekst van Revius, muziek van de dirigent, werd hierna sfeervol weer gegeven. Het prachtige achtstemmige „Der Mensch lebt und bestehet” van Maxe Reger, en het overbekende „Ave SNEEKER NIEUWSBLAD

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1