de dertig naar Waterpoort-krabbels inwoners a Goede start fan it Krite-toaniel Sneek groeit veertigduizend Mevr. Linthorst Homan reikt tegeltjes uit saai 1 IJLST van de toe- voor door Speurder Hoopvolle verwachtingen komst 575 woningen in aanhoww of bouw volume er voor toegezegd, Nieuwe Lemmerbrug 1 en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 117e jaargang no. 88 Donderdag 1 nov. 1962 l f AWW Verplaatsing Uitkering AOW en hoger Premies AOW en AWW hoger s Hel Sneeker Nieuwsblad is een a.cernbineerd. uitgave ,.n NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRUFHOUTS NIEUWSBLAD S=S .J EK yaaf - - h I I 1 I:-.' I I sw SNEEKER NIEUWSBLAD Verbindingen sprak ver- Meer industrieterrein VI. hun meer aantal aantal dan In vier plaatsen in Friesland is .het streefgetal één op vijf nu bereikt. Het zijn Staveren, Bolsward, IJlst en de bei de grootste dorpen van Hemelumer Olde- ferd, Warns en Molkwerum. Ter gelegenheid hiervan reikte de echt genote van de Commissaris der Konin gin, mevr. Linthorst Homan-Del Court van Krimpen dinsdagmiddag in net nieu we B.B. centrum alhier aan meyr. Ca- valjé uit IJlst, mevr. Geukers uit Bols- Het bestuur van de Kynologenclub Sneek en Omstreken heeft besloten de aanbrenger (ster) van het vijfhon derdste lid met ’n horloge te belonen. Het ledental loopt thans aardig naar dit getal, zodat men een goede kans maakt. Het bestuur telt echter niet mee. Het vijfhonderdste lid zelf krijgt een jaar lang ’n gratis lidmaatschap aangeboden. de wind spreekt een krachtig woordje mee. Als er geen trek in de lucht is, moeten alle ramen en deuren open, willen de dames niet „verdampen”. Het verwondert ons dat er niets op dit euvel gevonden kan worden. Men heeft er namelijk al een paar jaar last van... Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie ep redaktie: SEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g- 4091. sen Otto. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De hoofdassistent A van ’s Rijks be lastingen W. Elzinga te Sneek is met ingang van 1 november 1962 verplaatst naar de inspectie der belastingen te Harderwijk (afd. controle). ten. In de pauze kunnen bovendien vragen gesteld worden, ook over andere on derwerpen. De heer Meyer vertoont daarna een filmstrip over hondenras met explicatie door dr. J. P. i en is (het In januari twee jaar geleden ging de actie „Door vrouwen voor vrouwen: één op vijf” van start. Het doel was tenminste één van de vijf vrouwen in te lichten over de gevaren van kernexplo sie en de bescherming daartegen. Aan vankelijk had de regering de federatie van Vrouweljjke Hulpverlening verzocht deze taak op zich te nemen. Deze voelde er echter niet voor, doch heeft wel sti mulerend gewerkt. Er werd namelijk een comité opgericht, waarin afgevaardigden van alle vrouwenorganisaties zitting heb ben. Sportcomplexen Maai' niet alleen de scholen bepalen de structuur en leefbaarheid van een stad. Er is meer. O.o. de gelegenheid voor het beoefenen van sport. Daarom zijn er twee sportcomplexen geprojec teerd. Een in het voormalig Zuider- sportpark met drie voetbalvelden, waarvan een half verhard, en vier ten- Inge.volge de AOW zullen de alleen staanden per jaar 1518,- gaan ont vangen en de echtparen 2358,-. In gevolge de AWW zullen de weduwen zonder kinderen beneden achttien jaar nieuwe werkkrachten aan te trekken. Niet alleen uit de Zuidwesthoek. Ook uit het westen kan een groot deel van hen die daarheen gemigreerd zijn, wor den teruggehaald. De mensen willen nl. wel naar Sneek, maar de bottelnek is daarbij de woning. mei de tsjinstfaem Minke, en syn freon Wiger de Groat witte op in tige fornim- stige wize boer Haagsma raer geweken to nimmen. Wiger sit nl.. ek fol rancune tsjinoer Haagsma, om ’t hy en syn mem yn sté fan help yn de neare oarlochs- jierren fan it hiem jage waerden. Mei sabeare akten wurdt ütlein, dat Wopke net de earme boerefeint üt ’e Künder is mar de span fan in Dütske graef en in tsjinstfaem. De graef is stoarn en Wopke erft alles. De opset slagget. De spanning, ho’t dit alles ófrinne sil, wurdt ta in klimaks, as it fanfare de s.n. graef in serenade bringt. Dan ploft de hiele saek yn ’e noar. Boer Haagsma, dy’t him al as Tintmaster tocht op it grafelik goed yn Dütsklan, de dochter Hiltsje, dy’t miende Minke fan siden skoud to hawwen en har al as gravinne waende komme raer to pal. Noch mear forspijd as ea en raer to kyk steld, wurdt harren fan Wopke en Wiger noch ris goed de wierheit sein. It stik en it spyljen foei der tige yn by it publyk. Hwat is der lake om al de brike setten. Under de kundige regy fan de hear Eer- werda hat it Krite toaniel it stik goed oer de fuotljochten brocht. It moat mei feart en linich spile wurde sil it goed wêze. En dat is wol knap slagge. Posthuma joech goed stal oan de dom me, gjirrige en hounske boer. Net min der wie mefr. Jaasma as de heechmoe- dige bperinne. En hoe knap spile juffr. Gorter de rol fan de dochter Hiltsje! F. de Vos hie as Wopke net in maklike rol, mar hy.sloech him der bést troch as feint, graef en frijer. Minke, de faem en fryster fan Wopke, waerd spile troch juffr. Sytsma en hja die hat flot. Hiel De nieuwe uitkeringen betekenen voor de ongehuwden, die AOW-pensioen ge nieten, een maandelijkse verhoging van 13,en voor de gehuwden een verho ging van 17,-. Weduwen zonder kinde ren ontvangen 13,50 meer en weduwen met kinderen f 17,—. Voor wezen bene den tien jaar bedraagt de verhoging 3,50 per maand, voor wezen tussen tien en zestien jaar 5,- én voor wezen tus sen zestien en 27 jaar 6,50. De industrie blijkt door dit alles veel meer terrein nodig te hebben dan oor spronkelijk werd gedacht. Enige jaren geleden is er 141^ hectare land voor industrieterrein bestemd opgespoten. Thans is daar nauwelijks meer een vierkante meter van over. Alles is ver kocht of in optie gegeven. Daarom is de gemeente bezig nog plm. 15 hectare bouwrijp te maken met een insteek- haven aan de Oppenhuizerweg. Ook dit is bijna al geheel gereserveerd. De burgemeester gaf hierna boven vermelde prognose en deelde daarbij mede, dat momenteel bestudeerd wordt hoe het structuurplan voor de gemeen te er in de toèkomst uit zal moeten zien. Daarna kunnen dan de uitbrei dingsplannen worden vastgesteld. Theoretisch is er nog voldoende bouw terrein om de bevolkingsaanwas op te vangen. Achter de Groene Dijk bijv, is nog plaats voor een woonwijk voor 1500 personen, maar in de Noorder- hoek, de Bolswarderweg en de Noord- Oosthoek is de gemeentegrens bereikt. Deze zal dus verlegd moeten worden, maar het is geenzins de bedoeling en kele dorpen te annexeren. Dat zou om verschillende redenen ook niet wense lijk zijn. De grens moet worden be paald door de bebouwihg. Woningbouw Parallel met de gunstige bevolkings aanwas loopt de woningbouw, die een gelijksoortig beeld gééft. Nu onder vindt praktisch elke gemeente hierbij moeilijkheden, maar, voor Sneek wordt dit probleem nog verzwaard door het grote aantal minder goede (krot) wo ningen. welke niet in die mate gesa neerd kunnen worden als we graag zouden willen, aldus de burgemeester. Alleen het saneringsplan voor de Steenklip is voltooid en de vrijgeko men grond reeds gedeeltelijk met nieuwe woningen bebouwd. Maar ei genlijk is dat een geluk, omdat de in zichten op het gebied van de volks huisvesting in de loop van de jaren zijn veranderd. Het gehele sanerings plan kan nu aan de nieuwe ideeën (meer ruimte en open bebouwing) worden aangepast. Het tweede plan, dat nu aan de orde is, omvat de Zo- merrakbuurten. Over de woningbouw liet de burge meester zich vrij optimistisch uit. Vooral dank zij de medewerking van de industrie zijn er momenteel in aanbouw of is bouwvolume toege staan voor totaal 575 woningen - wo- ningwetbouw, premiebouw en vrije sector - niet meegerekend het nieuwe r.k. bejaardencentrum waarvoor ook bouwvolume moet worden toegestaan. Onderwijs Het technisch onderwijs heeft in Friesland ook een grote vlucht geno men, die wel tweemaal zo hoog ligt als het landelijk gemiddelde. Dit heeft tot gevolg, dat er in de gehele Zuidwest hoek een geheel andere instelling komt. Hetzelfde is het geval met het voorbereidend hoger- en het middel baar onderwijs, veroorzaakt o.a. door meer gelegenheid voor studiebeurzen en de gemakkelijke verbindingen. Een grotere industriële bevolking stelt ook eisen aan het woonklimaat. In dat opzicht ligt Sneek door zijn ve le onderwijsinrichtingen niet ongun stig. Dat wil echter niet zeggen, dat wij tevreden zijn, aldus de burgemees ter. Wij hebben nog wensen. In de eer ste plaats een u.t.s. wat niet alleen wenselijk is voor Sneek maar voor de gehele Zuidwesthoek. En waar Sneek ook een centrum is van handel en middenstandsbedrijven is ook een vak school voor de detailhandel nodig. Voor beide scholen is al een beginsel verklaring afgegeven. De Sneker scholen worden mo menteel bezocht door totaal 2300 leerlingen van buiten. Daardoor is Sneek in verhouding tot het in wonertal na Goes de tweede cen trumplaats op onderwijsgebied in ons land. nutsbedrijven 77 m. en 2 vr., in de handel, ’t bank- en verzekeringswezen 1137 m. en 433 vr., in het vervoer, op slag en communicatiebedrijven 477 m. en 20 vr., in de dienstverlening (onder wijs, eredienst, doktoren, hotels, maat schappelijk werk, ziekenhuizen e.d.) 1970 m. en 1995 vr. Echte Snekers (in Sneek geboren) waren er volgens deze gegevens 5590 mannen en 5154 vrouwen, van wie 1057 m. en 1008 vr. tussen 0 en 4 jaar. Bo ven de 75 jaar telt onze stad 101 man nen en 140 vrouwen, die hier geboren zijn en totaal 395 m. en 532 vr. Van de inwoners die niet in Sneek gebo ren werden, zijn de meesten afkomstig uit Noord-Holland. Over de kerkelijke gezindheid no- Verder hopen B. en W. de Raad in de nabije toekomst een voorstel te kun nen doen voor een nieuwe beweegba re Lemmerbrug. Vanavond houdt de Kyn.club Sneek en Omstreken in Hotel Vernimmen te Heerenveen een avond voor belang stellenden, waar ook leden uit Sneek van harte welkom zijn. Dr. R. P. Stf- besma, dierenarts uit Heerenveen zal over het actuele onderwerp Honds- dolheid spreken en dit nader toelich- publyk. Ek Doevendans levere knap spyl jen as de klerk Wiger de Groat. Th; Jas pers wie it lytse roltsje fan Hiemstra tapart. It kapwurk fan Hamersma wie as alti- ten wer tige ynoarder, wylst de oan- klaeijing fan it toaniel goed forsoarge wie. G. Schuil c.a. soarge tusken de bi- driuwen en fanseis by it efternei doun- sjen foar de muzyk. Minister Veldkamp van sociale zaken heeft tegen 1 januari de premies voor de Algemene ouderdomswet (A.O.W.) en de Algemene weduwen- en wezenwet (A.W.W.) verhoogd. De premie A.O.W. stijgt van 5,75 procent tot 6,80 procent van het loon. De premie voor de A.W.W. gaat van 1,25 procent omhoog tot 1,30 procent. Verschillende oorzaken, waaronder de onlangs ingevoerde verhoging van de uitkeringen krachtens de A.O.W. met vijftien procent, hebben tot deze hogere premies geleid. Ze zijn vastge steld voor de periode tot eind 1966. De premie voor de algemene kinder bijslagwet zal in 1963 1,9 procent van het loon bedragen. De préftnie voor de Zo af en toe duikt er in de Nevobo- competitie, die zaterdags in „Ons Ge bouw” gehouden wordt, een nieuwe club op. Dit jaar was Lankhorst een van de nieuwe damesteams. Een achttiental meisjes van de fabriek en het kantoor trainen nu voor het twee de jaar onder leiding van hun coach Heleen Schuil, die van mening was dat er dit seizoen best een team ge vormd kon worden. Dat betekende de geboorte van de eerste officiële be- Irijfsvolleybalclub in Sneek. De leiding berust bij een commissie bestaande uit enkele dames en bestuursleden van de personeels vereniging, onder wier bewind de club ressorteert en die ook alle kosten betaalt. Zij hebben tot nog toe drie wedstrijden gespeeld, waarvan één gewonnen. Het is zowaar geen kleinigheid het team draaiende te houden. Wanneer een van de dames dan ook niet op de training verschijnt, zonder vooraf een geldige reden te hebben opgege ven, krijgt zij onmiddellijk een boe te! Het einde van de ontwikkeling der bestaande industrie is ook nog niet gekomen. Daar zijn nog tal van mo gelijkheden. Bij de uitbetaling van de pensioenen voor de bejaarden en de weduwen over de maanden september en oktBber is op deze verhogingen reeds een maande lijks voorschot gegeven. Deze voorschot ten zullen uiteraard in mindering wor den gebracht bij de uitbetaling van de achterstallige uitkeringsbedragen. Het ligt in de bedoeling de achterstallige bedragen in de maand november uit te betalen. oorlog drie bedroeg is gestegen tot zes tien), maar daarnaast is er een aantal nieuwe vestigingen die reeds een be roep op de arbeidsmarkt hebben ge daan en naar verwacht wordt ook in de toekomst zullen blijven doen. Als voorbeelden noemde spr. V. d. Heem welk bedrijf in de loop der jaren zal uitgroeien tot plm. vijfhonderd man en Werkspoor, waar het aantal werkne mers reeds is gestegen tot veertig en verdubbeld moet worden. Bovendien zal de chemische industrie Nirota bin nenkort ook beginnen. Er is daarom veel vraag op de arbeidsmarkt, maar omdat het aanbod uit de eigen plaats langzamerhand terugloopt is men aan gewezen op mensen uit de omgeving die anders misschien zouden emigre ren of migreren. teerden we de volgende cijfers: Nederl. Hervormd 2744 m. en 3127 vr.; Gere formeerd 1653 m. en 1821 vr. Rooms Katholiek 1422 m. en 1669 vr.; Doops gezind 240 m. en 353 vr. Van de rest is een gedeelte verdeeld over diverse kleinere kerkgenootschappen, terwijl 3389 mannen en 3125 vrouwen (plm. een derde gedeelte) officieel onkerke lijk zijn. per jaar 1740,- krijgen en de wedu wen met kinderen beneden achttien jaar ƒ2496,-. Voor wezen tot tien jaar is het nieuwe bedrag op 552.vast gesteld, voor wezen van tien tot zestien jaar op 828,— en voor wezen van zes tien tot 27 jaar op 1080,-. In deze bedragen is de kompensatie voor de huurverhoging inbegrepen. zijn na de oorlog sterk veranderd, al dus de burgemeester. Ei drijven zijn -behoorlijk groter worden mers beid meer Binnenkort is de publikatie te wachten van het Koninklijk Besluit waarbij de nieuwe uitkeringsbedragen ingevolge de algemene ouderdomswet en de algemene weduwen- en wezenwet met terugwerkende kracht tot 7 septem ber j.l. zijn verhoogd. Volgens een voorzichtige raming - de officiële cijfers liggen hoger - moet re kening worden gehouden met de mo gelijkheid dat onze stad binnen niet ai te lange tijd 30-40.000 inwoners zal tellen. Thans zijn er 22.000 en in 1945 waren er rond 18.000. Als men daarvan uitgaat en zich ook realiseert hoeveel bouwterrein er no dig zal zijn voor woningen, scholen, industrie, enz., dan komt men ruwweg geschat tot een oppervlakte van 200- 300 hectare. Maar dat zal alleen kun nen als op bepaalde punten de gemeen tegrens wordt overschreden. Deze toekomstverwachting burgemeester Rasterhoff dinsdagmid dag uit in de door de Stichting Suder- goa in het stadhuis belegde persconfe rentie in het kader van de voorlich ting der bevolking over de werkgele genheid in de industrie in de Zuid westhoek. De positie en het karakter van Sneek Bestaande be- ge- werkne- verdub- bedrijven met dan 50 werknemers dat voor de oorlog drie bedroeg is gestegen tot nisbanen en een in de Noorderhoek met twee velden, een oefenveld en ’n speelweide voor de kinderen. Daarnaast is er nog de uitbreiding van het zwembad tot een in Neder landse verhoudingen groot bad met ’n overdekt instructiebad dat ook ’s win ters gebruikt kan worden voor zwem onderwijs en als oefengelegenheid voor de zwemclub. Tot de wenselijkheden behoort ook nog altijd een sporthal. De aanvanke lijk gedachte combinatie van sporthal en overdekte veemarkthal is echter niet meer zo aanlokkelijk. Ook econo misch niet. Beter is misschien een gro te hal met meerdere gymnastiekzalen die overdag gebruikt zou kunnen wor den voor schoolgymnastiek en ’s avonds door de sportverenigingen. De recreatie speelt in het gehele pa troon eveneens een rol. Voor het ge meentebestuur beperkt de aktiviteit op dit punt zich echter tot het bevor deren van de zeilsport en de aanleg van de nieuwe jachthaven die naar ge hoopt wordt in de loop van het vol gend jaar klaar komt. Verder is men hier aangewezen op recreatie op het water, maar dit gebied valt grotendeels buiten de grenzen van de gemeente. Voorts wees spr. nog op de moge lijkheden tot culturele ontspanning, welke onze stad ’s winters biedt: con certen, toneel- en operavoorstellingen, enz. Zeer wenselijk zou echter zijn dat de regering in sterkere mate de cul tuurspreiding gaat bevorderen. Interessante cijfers De heer Rasterhoff gaf aan de hand van de volkstelling in 1960 interessan te cijfers over de samenstelling van de bevolking naar beroep, geboorte, af komst en godsdienst van Sneek. Op 31 mei 1960 bestond de beroeps bevolking uit 5482 mannen en 1745 vrouwen. In de landbouw werkten 155 mannen en 2 vrouwen, in de industrie en ambacht 1982 m. en 239 vr., in de bouwnijverheid en aanverwante beroe pen 652 m. en 3 vr., in de openbare Bij de „rondvraag” werd o.a. nog over de verbindingen en het verkeer gesproken. Een van de knelpunten, de Oosterpoortsbrug is al opgeheven. In het volgend jaar komen de nieuwe bruggen naar de Berkenlaan, over de Franekervaart en de Hospitalerbrug. De Noorderhoek zal dan voldoende ontsloten zijn. Naai' wjj vernemen van de directie van het Bioscoop en Theaterbedrijf Joh. Miedema heeft zij de snackbar en rijwielstalling aan de Overkant van Amicitia” verkocht aan de Neder landse Middenstandsbank, die daar een filiaal in zal vestigen. Het wordt de zevende vestiging van deze Bank in Friesland. De rijwielstalling blijft gehandhaafd. Op dezelfde plaats zal namelijk ten behoeve van dë bezoe kers van de bioscoop een fietskelder worden gebouwd. Wij zijn nog eens teruggekeerd naar de Dr. Boumaweg, die momenteel ge- Het personeel van de Openbare heel „open” ligt. Om een goed beeld Leeszaal en Bibliotheek heeft erg te krijgen van de werkzaamheden en veel last van de kolendamp, die zo af de verstrekkendheid er van heeft en toe op komt zetten. Of eigenlijk Speurder deze foto laten nemen. De niet af en toe, maar geregeld. Als het wegverbetering betekent voor vele niet al té koud is en de kachel (een- forensen, winkelende huismoeders en trale verwarming, gestookt met ko scholieren een ommetje, willen zij len) zacht gestookt of getemperd tenminste de kans ontlopen met een moet worden, is Leiden in last. Ook paar modderschoenen thuis te komen. ward en mevr. Meyer uit Warns een se rie herinneringstegeltjes uit. Mevr. Van Hout uit Staveren kon wagens familie omstandigheden niet aanwezig zijn. De voorzitster van de VHV in Fries land, mevr. Pull-v. d. Brug uit Leeu warden vertelde hoe de actie werd ge voerd. Door bemiddeling van de burge meestersvrouwen werden de vrouwenor ganisaties jngeschakeld. In Friesland werden in totaal twee-en-twintig cursus sen gegeven, waaraan over de honderd vrouwen deelnamen. Zij weten thans ge noeg om het in de zgn. „huiskamerge- sprekken”. door te geven. De cursus duurt drie dagen. De eer ste is gewijd aan het A-gesprek over ra- dio-activiteit enz., op de tweede wordt de schuilgelegenheid behandeld en de laatste staat in het teken van de verple ging. Voorts wordt er aan iedere voor lichtster een boekje uitgereikt waarin alles nog eens is samengevat. Wjj hopen hiermee te bereiken dat men tenmin ste niet in paniek raakt als er 'éts ge beurt aldus mevr. Pull. Krite Snits fan it Frysk Selskip fan 1844 is tiisdei wer üt ein set mei syn rige toanieljounen foar it winterheal- jier 1962-’63. En as wy it programma fan dit win- terhealjier ris trochrinne, dan bylket dat net sa min. De Krite sil, lyk as for- line jier (en dat is doe bütengewoan slagge) ek wer in klassyk Fransk toa- nielstik fan Molière fortale en opfiere litte’. It is hündert jier lyn, dat de Fryske taelstrider, Harmen Sytstra, stoar. Yn’é mande mei de Krite „Gau” fan it Kristlik Selskip en it Fryske Wurkfor- ban „Lege Geaën” sil de Krite meiwurk- je oan in bitinkingsjoun to Gau op 8 no- vimber. Op it program stiet ü.o., dat Ds. J. J. Kalma to Snits in bitinkingsrede halde sil. Der is bjj it Kritebistjür op oanstien dit winterhealjier Fryske lear- gongen to organisearjen. As de dielna- me der op liket komt der in leargong foar Friezen en ien foar net-Friezen. Wy hoopje tige, dat dit slagje mei. It Krite toaniel kaem mei in nij stik fan Meint Visser. „De Rikeling,” in bljj- spul yn trije bidriuwen. Boer Sybren Haagsma hat yn de oarloch greate winsten makke. It forset kaem by him foar de winige doar, ünderdükers stegere hy óf en lju üt ’e hüngergebieten waer den fan de houn fan it hiem reage. Dér komt noch by, dat hy, syn frou en doch ter it tsjinstpersoniel hounsk bihannele. De feint Wopke, dy’t forkearing hat Mevr. Linthorst Homan-Del Court van Krimpen (uiterst links) reikt de tegeltjes uit aan mevr. Geukers uit Bolsward en m$vr. Cavaljé uit IJlst. Op de achtergrond, de voorzitster van goed wie ek A. v. Hattem as Age, de lytsfeint. Hy wie wol de favoryt fan it is voor volgend jaar vastgesteld op drie procent. VHV in Friesland, mevr. Pull-v. d. Burg uit Leeuwarden. wuimigpubiue is aus reaeiijK en daardoor zijn de industrieën in staat T'-srJ

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1