De toekomst van Europa Wat doet U in uw vrije tijd? St. Nicolaas komt 17 en 30 november in Heeg Landbouw op de zeebodem Voetgangerslichten bij de nieuwe Oosterpoortsbrug IJLST en van I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 117e jaargang no. 89 Maandag 5 november EEG snel groter Oranjekalender „Pro Juven- nu helemaal in kleuren Keukengeheimen van de cijferaars Benoemd A. J. Sietsma te Offingawier overleden Zakelijke ouderavond Looxmascliool 1962 Afscheid Ds J. Schipper Dodelijk auto-ongeval Auto tegen NTM-bus Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD tute” Leeuwarder blaaskwintet bij „Jeugd en Muziek” Driehoofdige direktie bij AVRO Mr. W. Hoekstra waarne mend voorzitter Wijnavond NRV Kerkelijke verkiezing INGEZONDEN Beschamend en ergerlijk Kruispunt Ged. Pol. de meer van visiekijken. Het boek. R. Weissenbach. Radio. I geland, Ierland, Denemarken en Noor wegen. Benoemd tot organist aan de Zuider- kerk de heer G. Abma te Oosthem. Tot hulporganisten werden benoemd de he ren F. Grondsma te Njjezjjl en P. Hoek stra te Uitwellingerga. van meer men. zoals De Gaulle en Adenauer die leken te ontketenen over hun .politieke unie”. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. SNEEKER NIEUWSBLAD Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3 per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Zaterdag is in Offingawier plotseling in de ouderdom van 68 jaar overleden de heer Anne Jentsjens Sietsma, fourage- handelaar aldaar. Sietsma was zowel in zijn woonplaats en omgeving als hier in Sneek een be kende, ja populaire figuur, die vele vrienden had en daarom in brede kring gemist zal worden. Voor de Krite Snits van het Frysk Selskip heeft hij zichwel bijzonder ver dienstelijk gemaakt. Hij was nl. een lan ge reeks van jaren bestuurslid waarbij hjj zowel de functies van penningmees ter, vice-voorzitter als voorzitter heeft vervuld. De laatste jaren was hij erelid. Verder was hij oud-voorzitter van de Commissie Ouden van Dagen te Gauw, Goënga en Offingawier. (dus Ook fietsers en bromfietsers) dat van linksaf slaan naar de Pr. Hendrikkade. Wie die richting uit wil, moet doorrU- den tot over de brug en vervolgens links afzwaaien langs de 2e Oosterkade. Rechts afslaan naar de richting Heeren- Wie zo handelt brengt echter zijn le ven en dat van anderen in gevaar. Men houde zich dus stipt aan de verkeers regels en -lichten. Dan worden ongeluk ken voorkomen. Gistermiddag hield Ds. J. Schipper te Goënga zijn afscheidspreek naar aanlei ding van Markus 13:37. Na de dienst werd de scheidende leraar toegesproken door de heer M. Teernstra namens de classis Sneek, Ds. mr. J. Vaandrager als Ringpredikant, de heer G. Miedema van de Gereformeerde Gemeente Goënga c.a. en de tachtigjarige L. Abma, die in dicht vorm sprak. Namens de Kerkeraad voerde de heer J. Rienstra het woord, waarna de ge meente Ds. Schipper en zijn gezin Ge zang 117a toezong. Ds. Schipper bedankte de sprekers voor hun welwillende woorden en richtte zich in de eerste plaats tot burgemees ter J. van Hout, die ook aanwezig was en tot de gemeente met de opdracht waakzaam te blijven. Bjj het verlaten van de Kerk was er gelegenheid Ds. en mevr. Schipper de hand ten afscheid te drukken. De kijkkast is, volgens de uitkomsten van het rapport, op het platteland nog slecht verspreid. Wie dus denkt, dat de boer ’s avonds naar zijn televisie gaat kijken en het oude spreekwoord, dat de boer alleen maar slaapt en werkt, niet meer opgaat, heeft het bjj het verkeerde eind. Wat dit betreft, zou er dus aanlei ding kunnen zijn voor misverstanden. Minder moeilijk worden uitspraken, zoals „academici lezen meer boeken dan land arbeiders” en „KRO-gidslezers zijn voor 99% katholiek”. Dat hadden we ook al kunnen raden. Nu is het dan in ieder ge val bewezen. Ook dat lieden met meer schooloplei ding minder naar televisie kijken en on- Zaterdag 17 november maakt de Sint, vergezeld van zijn zwarte knecht, weer zijn intocht met een rondgang door het dorp, en een bezoek aan het Verzorgings huis en eventuele zieken. Vrijdag 30 no vember zal hij alle schoolkinderen in de scholen tracteren en in het Gebouw der Ned. Herv. Kerk een tractatie uitreiken aan moeders met nog niet schoolgaande kinderen. Nog geen vervroegde zaterdagsluiting Het bestuur kwam ook met een voor stel de winkels op zaterdagmiddag om 4 uur te sluiten. Dit werd echter afgewe zen. De meeste leden voelden er wel voor, maar achtten de tijd hiervoor nog niet rijp. Van de honderd Nederlanders hebben er 86 thuis een radio, tien hebben er zelfs twee of meer en de overige vier doen het zonder. Het zijn vooral de oude re vrijgezellen en jonggehuwden zonder kinderen - dus zij, van wie men het minst zou verwachten - die geen radio bezit ten. Het meest zijn in tel de amuse mentsprogramma’s, de zogenaamde „sa mengestelde” programma’s en de hoor spelen. Godsdienstige uitzendingen zijn minder in trek, maar al zijn er dan zes- ook weer weet, dankzij het CBS. Opletten blijft echter altijd de bood schap. Het komt nl. nog herhaaldelijk voor dat automobilisten en fietsers (als er geen agent staat) het rode licht negeren en brutaalweg doorrjj- den of fietsers de weg over het trot toir nemen, wat eveneens verboden is. In de nacht van zaterdag op zondag is onze 20-jarige stadgenoot Sj. Bijlsma, wonende aan het Hoogend en de enige zoon van de familie Bjjlsma door een auto-ongeval om het leven gekomen. Hij had een meisje naar St. Nicolaas- ga gebracht en was weer op weg naar huis toen tussen 12 uur en half 1 zijn auto ter hoogte van veehouder Hettinga aan de Lemmerweg vermoedelijk slip pend met de rechter wielen in de berm van de weg is gekomen. De auto draai de een slag om en botste daarna tegen een boom waarbij Bjjlsma er uit werd geslingerd. Hij kwam bewusteloos in de berm terecht met het hoofd gedeeltelijk in het water. Een buurvrouw van de familie Hettinga, die de klap hoorde en een bromfietser die plotseling de lichten van de auto had zien verdwijnen, ver leenden met de inmiddels (omdat hjj telefoon heeft) ook gealarmeerde heer Hettinga hulp, terwijl mevr. Hettinga de politie belde. Een andere voorbijganger herkende de jongeman, die op een vraag van de politie of er meer in de auto gezeten hadden niets anders sta melde dan „een meisje, een meisje” en dus waarschijnlijk maar gedeeltelijk tot het bewustzijn was teruggekeerd. Men vreesde toen even dat het meisje in de sloot terecht was gekomen, maar dit bleek gelukkig niet het geval te zijn. Bjjlsma werd met de politie-ambulance naar het St. Antonius Ziekenhuis alhier vervoerd, waar hij ongeveer een uur na aankomst is overleden. De heer J. G. uit Akkrum is zondag avond op de rijksweg 32 onder Irnsum, bjj de bushalte Jelsumerhoek, tegen de achterzijde van een NTM-bus gereden, meldt O.N. Het dochtertje van de chauf feur werd hierbij licht gewond. De NTM-bus van de Hjn Leeuwarden- Appelscha, bestuurd door de heer J. M., moest stoppen voor de halte. Toen de bus bijna stilstond, reed de personenwagen er aan de achterzijde met een flinke klap tegenop. Hierbij kreeg het dochtertje van de bestuurder van de personenauto wat glassplinters in het gezicht. De auto werd aan de voorzijde ernstig bescha digd. Geen der buspassagiers liep enig letsel op. Meer dan de helft van de bevolking weet nog niet wat een pocketboek (smal- deeltje zeggen de taalzuiveraars) is. 59% van de mannen en 62% van de vrouwen heeft er nog nooit van gehoord. Opnieuw is het platteland, dat achterblijft. 88% van de boeren en landarbeiders heeft nog nooit een pocketboek aangeraakt, bij de groep leidinggevenden en welgestel- den is dit percentage 25. Het onderzoek van het CBS verraadt ook het verschil tussen de rijke en de intellectuele bo vengroep. Welgestelde televisiebezitters zijn slechte boekenlezers. Vreemd blijft, dat één op de tien leidinggevenden nooit meer een boek aanraakt. Hetgeen U dan Noot Redactie. De verslagjes van „Jeugd en Muziek” worden om beurten dooi- de leden zelf gemaakt. De heer J. v. d. Heide, voorzitter van de Winkeliersvereniging Heeg kondigde dit woensdagavond aan in de goed be zochte vergadering der vereniging in het St. Jozefgebouw en alle aanwezigen gin gen er mee accoord. Verder werd besloten een actie te voe ren in dé winkels, waar direct gratis weer heel wat prijzen zullen worden uit gereikt. Geen loterij dus, maar een ges te van de winkeliers om hun klanten zo ééns, in het jaar wat extra’s te geven. Zij willen de verkoop verder stimuleren door goed gevulde winkels, deskundige voorlichting en concurrerende prijzen en daardoor het bewijs leveren dat er voor de komende St. Nicolaasinkopen volop keuze in het eigen dorp is. Bijna alle aanwezige leden gaven zich spontaan op goor deze acties. Zjj die dit nog niet deden kunnen het alsnog doen bij de secretaris B. K. de Jong die ook verdere inlichtingen verstrekt. Het is algemeen bekend, dat tal van kinderen extra zorg hard nodig Webben. Pro Juventute probeert die kinderen te helpen, in samenwerking met de ouders en met eerbiediging van hun levens overtuiging. Ten bate van dit werk is ook dit jaar weer met toestemming van H. M. de Ko ningin en Z. K. H. de Prins der Neder landen de Oranjekalender verschenen. Ditmaal geheel in kleuren. Dat hij hier door aantrekkelijker is geworden, behoeft nauwelijks gezegd. De kleurenfoto’s van de leden van het Koninklijk Gezin zjjn prachtig en het geheel kreeg bovendien nog extra glans door enkele fraaie op namen van het zilveren huwelijksfeest van het Koninklijk Paar. Het kalenda- rium sluit zich hierbij uitstekend aan. Grote vette cijfers zouden het geheel heb ben geschaad, de kleine daarentegen zijn niet storend en toch duidelijk. Het totaal-resultaat is een kalender, die eigenlijk in geen enkel Nederlands huisgezin zou mogen ontbreken. Niet al leen omdat hij een sieraad is voor de huiskamer, maar meer nog om het no bele doel dat „Pro Juventute” er mee nastreeft. De prijs is 2,90 (voor toezending per post wordt ƒ0,30 extra verzocht) en hij is verkrijgbaar bjj alle verenigingen Pro Juventute en haar verkoopadressen; voor Friesland o.a. Vereniging Pro Ju ventute, Grote Kerkstraat 18, Leeuwar den, telefoon 05100-22541, giro 962821. Aan de Oostduinlaan in Den Haag staat een imposant bouwwerk uit markante rood-bruine baksteen, waarvan het fraaie bordes en de statige gevelkrullen de stjjl van vooroorlogse jaren verraden. Het is de - of beter één van de zetels van het (nationaal) Centraal Bureau voor de Statistiek. Het CBS is een zeer eerbied waardig instituut. Alle Nederlanders krijgen er dagelijks - of zjj willen of niet - mee te maken. Het CBS is het bureau waar men de prijsindexcijfers berekent, aan de hand waarvan men Uw salaris of A.O.W.-verhoging zal uitrekenen. Het becijfert ook de vaderlandse werkloosheid, de mate waarin de Nederlander aan tuberculose of suikerziekte lijdt, hoeveel maal hij naar de bioscoop gaat, of hoe- velen in ons goede land hun tanden poetsen en hoevelen hun schoenen. De beroepscjjfersaars, die de statistiek niet als hobby, maar als een zuivere we tenschap zien en zich niets aantrekken van het spreekwoord dat er „leugens, grote leugens en statistieken” zjjn, heb ben ditmaal een nieuwe doorlichting van ons goede volkje gegeven. Zij schijnen al te goed te weten, dat wjj niets liever doen dan bij onze buurman naar binnen kjjken. Het recente, grote CBS-rapport gaat over de Nederlander en zjjn vrije tjjd. Voornamelijk zijn twee onderwer pen „doorgelicht”: het lezen en het tele visiekijken. Kijkkast. kerkelijken meer aan hun kijkkast ge plakt zitten dan mensen met een sterke binding aan hun kerk. Overigens kjjken er meer vrouwen dan mannen naar de televisie. Het zwakke geslacht wint het met zes procent. Logisch, zegt men dan, want mannen werken. Acht procent van de Nederlandse be volking heeft Schots bloed. Dat mag men tenminste opmaken uit de bereke ning, dat acht van de honderd Neder landers wel naar de televisie kijken, maar dan als bezoeker bjj een toestel- bezittende familie. Jongeren zjjn, volgens het Almachtige CBS, toch minder ver slaafd aan de beeldbuis, dan ouderen. Hoewel de groep tussen twaalf en veer tien jaar er weer uitschiet en bijzonder geestdriftig is. Brussel wordt dan een administratief cen trum met gigantische kantoren. Nu al zjjn de bureaus van de E.E.G. en Eura tom indrukwekkende paleizen. Het wordt ook bijzonder moeilijk, zowel politiek als technisch, om de gemeenschappelijke or ganen te besturen. Politiek gezien moeten alle partners gelijke rechten hebben. De vraag is in hoeverre de kleine landen zich kunnen handhaven naast de grote leden, terwijl de grote leden onderling weer ruzie kunnen gaan maken over een eventueel leiderschap. Nu al zijn bonds kanselier Adenauer en president De Gaul le onderling plannen aan het smeden om te voorkomen, dat Engeland de beide vastelandmachten, Duitsland en Frank rijk, te snel af is en in het spel van Eu ropa een dominerende rol gaat spelen. De Europese ministers hebben nu aan de commissie van de E.E.G. en Eura tom opgedragen een rapport samen te stellen over de vraagstukken die de uit breiding van de gemeenschappen met zich brengt. Met behulp daarvan wil men de zaak dan in handen blijven houden. De commissie zal dan ook de mogelijkheid moeten bestuderen van een Nederlands voorstel om de drie uitvoerende orga nen van de E.E.G. de Europeses Com missie, de Hoge Autoriteit van de E.G. K.S. en de Euratom-commissié samen te voegen. Dat kan veel onnodige admini stratieve dwaalwegen voorkomen. De Europese eenwording staat de ko mende maanden voor belangrijke gebeur tenissen. De associatie of de aansluiting van andere landen kan de gemeenschap doen uitgroeien tot een groot en machtig maar aan de andere kant ook onhandel baar lichaam. Het zal de taak zjjn van de huidige leden om dit te voorkomen door een administratieve reorganisatie. De zes ministers hebben dit wel ingezien. Het is te hopen, dat ook de regerings leiders zullen begrijpen, dat het nu niet Sir Allister Hardi, een Britse hoogleraar in de biologie, heeft een echt zot idee gelanceerd, dat achteraf helemaal niet zo gek klinkt. Hij wil de zeebodem in exploitatie brengen door er landbouwakkers op aan te leggen. De mens wil de ruimte in, een gebied, waarin hij qua lichaamsbouw helemaal niet thuishoort, waarom zou hij dan ook niet een keer onder water kunnen kijken? Onder de zee spiegel liggen nog vele wonderen verborgen, waarvan de geleerden geen of maar heel weinig weet hebben. Dat in de grote zee-oppervlakten, die de aarde bedek ken, rjjke voedingsbronnen schuilen, is langzamerhand bekend. Algen bijvoor beeld, een soort planten, hebben een grote rjjkdom aan vitaminen, die nauwe lijks kan worden geëvenaard door een op een normale akker verbouwd gewas. zullen zonder veel energie kunnen wor den uitgevoerd. Iedereen weet, dat het zwemmen onder de oppervlakte van de zee, waar het lichaamsgewicht tot nul wordt teruggebracht, weinig krachten vergt. En wie zelfs voor het lichte zwem men te lui is, kan zjjn onderwatervoer- tuig gebruiken. Zo’n voertuig behoeft echt geen sprookjesgeheel te zijn, duik boten stammen al vanuit de eerste we reldoorlog en eenmansduikbootjes wer den door de Duitsers en Italianen in grote getale in de wereldoorlog geprodu ceerd. De inmiddels al weer sterk ver beterde, techniek is best in staat een ideaal onderwatervoertuig te fabriceren. Sir Allister Hardi twijfelt er zelfs niet aan of men zal in de toekomst zelfs complete tractoren bouwen voor het be werken van de onderzeeakkers. De homo aquaticus zal«volgens zjjn voorspellin gen drie uren achtereen op zjjn akker kunnen werken en daarna naar zjjn moe derschip kunnen terugkeren. Het voor deel is, dat de tractor beneden kan blij ven om te worden gebruikt door zijn plaatsvervanger. Stalling is ook niet no dig, want het klimaat op de zeebodem blijft steeds hetzelfde... nat. De mens moet, aldus de Britse bio loog, nog zeer veel leren. Tot nu toe heeft hij zich gedragen als een primi tieve jager uit het stenen tijdperk. In zjjn meesterschap over de zee is hjj nog niet veel verder dan de holenmens in zijn tjjd in zijn exploitatie van het land. Volgens het nieuwe programma moe ten per 31 december 1965 de nu al ge halveerde invoerrechten worden terugge bracht tot twintig procent om per 31 de cember 1966 helemaal te verdwijnen. Paspoortcontrole aan de grenzen van de E.E.G.-landen onderling en de talrijke administratieve handelsbeperkingen moe ten geheel verdwijnen. Het programma voorziet ook in de versnelde aanleg van de Europese snelwegen tussen de hoofd steden en de voornaamste andere steden van de zes E.E.G.-landen. Tot de eco nomische maatregelen behoren verder: harmonisatie van de omzetbelasting in 1970; vrijheid van vestiging en kapitaal verkeer in de zes landen; oprichting van een monetaire unie, die moet beginnen met nauwe samenwerking tussen de zes nationale banken en met het vaststellen van wisselkoersen voor de zes valuta vóór jan. 1966. De Europese Commissie wil verder iedere maand enquêtes hou den onder particuliere en staatsonderne mingen over de economische vooruitzich ten. Al deze ontwikkelingen zjjn hoopge vend voor het nieuwe Europa. Toch zitten de nieuwe Europeanen met de handen in het haar. De ontwikkeling verloopt ei genlijk te snel en de zaak dreigt boven hun hoofden uit te groeien. Op de jongste vergadering van de ministers van de E.E.G.-landen kwam de bezorgdheid naar voren over de te snelle groei van de E.E.G. De instellingen van „klein Eu ropa” dreigen te groot en te log te wor den door de vele aanvragen voor het lidmaatschap van de gemeenschap. De ministers van de Zes hebben hierover ’n geheime vergadering gehouden. Na af loop hoorde men uitspraken, zoals „ver watering van de samenhang” en „ont staan van onhandelbare apparaten”. De gemeenschappelijke organen dienen nu voor de zes landen - Duitsland, Frankrijk, Italië en de drie leden van de Benelux, België, Nederland en Luxemburg. Vier Europese landen hebben nu onderhande- lingen geopend over een toetreding: En-, de tjjd is voor een politieke machtsstrijd, honderdduizend liefhebbers van amuse mentsprogramma’s, er blijven nog altijd 150duizend luisteraars over voor de godsdienstige uitzendingen. Het CBS weet het, want ze zijn nauwgezet geteld. Even nauwgezet en niet minder ont nuchterend is vastgesteld, dat het meren deel van de radiobezitters ’s avonds de radio afzet. Slechts elf tot veertien pro cent blijft in de avonduren braaf volhou den. Boeren en landarbeiders blijken de meeste belangstelling te hebben voor de nieuwsberichten. De Engelsman staat niet alleen met zijn ideeën. De Franse diepzeeduiker, Jacques Yves Cousteau, heeft zelfs vi sioenen van complete steden onder wa ter, tegen de tjjd, dat de mens door zjjn enorme aantallen geen plaats meer op het vasteland kan vinden. Er is zelfs al een nieuwe naam voor deze nieuwe wa terbewoner: de homo aquaticus (water man). Zijn longen zulle» worden gevoed door compressors met lucht. Zjjn huid zal worden omgeven door een nieuw, tweede omhulsel, dat wèl tegen water bestand is. De gehele uitrusting zal heel wat simpeler en goedkoper kunnen zijn dan de dure ruimtepakken, die ruimte vaarders om de schouders krijgen ge legd. Ook de bewegingen onder water Voetgangers krijgen 10-12 seconden tijd over te steken. Dit is de zgn. oversteek- fase. Tegen het einde hiervan begint het groene licht te knipperen en als waarschuwing dat men op moet schie ten. Voetgangers die dan nog op het trottoir staan, moeten wachten tot de volgende fase welke - wij herhalen - al leen intreedt na een druk op de knop. Verder dienen voetgangers die de Jousterkade of de Pr. Hendrikkade oversteken er op te letten dat zjj dit rechts van de paal moeten doen en het streng verboden is binnen dertig meter van een Zebrapad de rjjweg over te steken. Deze laatste bepaling gold trouwens al van 1 november 1961 af. Een nieuw verbod. tische verkeerslichtinstallatie bij Oosterpoortsbrug, zullen volgende week ook de daarbij behorende, apart aan gebrachte voetgangerslichten bij de ze brapaden in de Pr. Hendrikkade en de Jousterkade in werking worden gesteld. Deze moeten door de voetgangers zelf worden bediend door het indrukken van de knop op de palen van de installatie, Men kan dan echter niet direct over steken maar moet wachten tot het voet gangerslicht op groen springt. Dit licht vertoont dan tevens een lopend manne tje. Staat het op rood (met een stil staand mannetje) dan is oversteken ver boden Nu behoeven, als er een groepje voet gangers van een beschermde oversteek plaats gebruik wil maken, niet allen op de knop te drukken. Eén is voldoende. Oversteken in groepsverband is daar om van belang. Maar wordt er niet ge drukt, dan werken de lichten niet en wordt het overige verkeer dus niet stop gezet. Komt men er alleen voor, dan moet men dus, zolang de gehele instal latie werkt, altijd drukken. Beide ze brapaden zijn dan veilig. Het verkeer uit beide richtingen (Bolsward en Hee- renveen) gaat straks nl. gelijktijdig door. Werken de knipperlichten, dan behoeft men niet te drukken en steekt men op eigen verantwoordelijkheid over. Oversteekfase. De avond die jl. zaterdag verzorgd werd door het Leeuwarder Blaaskwintet kan men geslaagd noemen. Het was alleen jammer dat in de bo venzaal van „Onder de Linden”, zo wei nigen aanwezig waren. Het zaaltje was nog niet voor de helft gevuld. Na de welkomstwoorden van de voor zitter, Dr. A. S. Waldman, begon het kwintet met een werk van Haydn. De heer Bendien (die de fluit bespeel de) gaf tussen de bedrijven door een dui delijke toelichting over de instrumenten en de werken die zij bespeelden resp. zouden spelen. Volgens mij waren de werkjes van Haydn, Ibert en Hugo de Groot de hoogtepunten van deze avond. Het welbekende Summertime Gershwin vond ik minder geslaagd. De bewerking was goed, maar er was blijkbaar niet op een ontstemde piano gerekend. (Wat aan de prestatie van de heer Jo han Bok niets afdeed). Maar men kon zien dat de heren een en ander met plezier deden, wat ook bleek uit hun enthousiaste spel. Wel wil ik nog even opmerken dat; „er van een gemoedelijke samenwerking tussen ar tiesten en publiek (zoals het in de vorige Capriccio stond vermeld) vrijwel geen sprake was. Vooral voor de pauze ver liep het een beetje stijf. Maar ik kan dit wel zeggen: zij die deze avond verzuimden, hebben wat ge mist. De oversteekplaatsen voor voetgan gers bjj dit kruispunt worden niet door aparte verkeerslichten beschermd. Daarvan kan men dus ook straks alleen veilig gebruik maken als de verkeers lichten op rood staan en het verkeer stil staat. Vrijdag jl. werd in Restaurant Leeu wen de jaarlijkse zakeljjke ouderavond van de Looxmaschool gehouden. Na opening door de voorzitter van de Oudercommissie, de heer Jonkers, die in het bijzonder Zr. A. v. d. Sloot, ver bonden aan het Groene Kruis, alhier, welkom heette, werden eerst de notulen van de vorige zakelijke ouderavond voorgelezen. De voorzitter haakte op de ze notulen in, door meteen verslag uit te brengen over de werkzaamheden van de ouderraad, waarna Zr. v. d. Sloot het woord kreeg over het onderwerp „Sexuele Opvoeding”. Het werd een zeer interessante en leerzame lezing, waarnaar met grote be langstelling geluisterd is. Zr. y. d. Sloot had ook boeken meegebracht, die in de pauze ter inzage lagen. Na een kopje koffie werden vragen op de spreekster afgevuurd, waarbij nog al eens discussie ontstond. Als volgend punt kwamen heel wat schoolaangelegenheden aan bod, behan deld door het hoofd der school, de heer IJ. Dijkstra. De penningmeesteresse bracht vervol gens verslag uit over het wel en wee van het schoolfonds. Tjjdens de rondvraag hadden verschei dene ouders nog iets op het hart en toen ook dit punt naar genoegen was afge handeld, kon de voorzitter bjj mid dernacht deze vergadering besluiten met een welgemeend woord van dank aan Zr. v. d. Sloot. De ouders, die verstek lieten gaan, hebben een leerzame avond gemist. De actie van de bedrijfsleiding van de Avro voor een wijziging van de beheers vorm bij deze omroep heeft sukses ge had. Zaterdagmiddag werd het rapport- De Wolf met grote meerderheid van stemmen (zeventien tegen één) door het algemeen bestuur aangenomen. De hoof den van radio, televisie en administratie worden tot directeur benoemd, waardoor zij automatisch zitting krijgen in de ver schillende colleges van de N.R.U. en N.T.S. Een tweetal amendementen van de heer E. Timmer, penningmeester van de Avro, werd aangenomen. Deze be palen dat de nieuw te benoemen direc teuren geen lid mogen zijn van het dage lijks bestuur (wel mogen zij alle verga deringen bijwonen, zonder echter stem recht te hebben) en het toevoegen van een gedelegeerde uit het bestuur aan het directorium. Verwacht wordt dat de drie directeurs- functies bekleed zullen worden door de heren H. de Wolf (radio), SieBe van der Zee (televisie) en J. C. Bongenaar (ad ministratie). Tot waarnemend voorzitter van de Avro werd benoemd mr. W. Hoekstra te Joure, burgemeester van Haskerland. Op donderdag 15 november komt bekende wijnjournaliste, Mevr. Winia Born in Sneek voor de afdeling van de N.R.V., ditmaal met een gezellig praat je vóór de pauze over Portugeese Wij nen, toegelicht met een aantal zeer mooie dia’s over de meest gerenom meerde wijnstreken van dat land. Boven dien zal zij een aantal waardevolle tips geven over het gebruik van wijn in de keuken, waardoor het mogelijk is een „huis-tuin- of keukengerecht” tot iets exquis te maken. Haar echtgenoot zal in de pauze een aantal wijnliederen ten ge hore brengen en zichzelf daarbij bege leiden op een zeer oud muziek-instrument uit de wijnstreek, de z.g. „draailier” Na de pauze worden de toehoorders in de gelegenheid gesteld een 4-tal wijn soorten te proeven, waarvoor de wijn beschikbaar gesteld is door de Stichting „Wijnpropaganda” in Nederland, terwijl door een der grote Friese Maatschappij en daarbij kaas wordt gepresenteerd. Uit de aard der zaak kan voor deze avond slechts een beperkt aantal kaarten wor den verkocht. Voor nadere gegevens zie men de ad vertentie in dit blad. Bij de zondag j.l. gehouden kerkelijke verkiezingen te IJlst besliste de gemeen te met 70 tegen 8 stemmen dat de keuze der ouderlingen aan haar zal blijven. Tot ouderling werd bij tweede vrije stemming aangewezen de heer A. Sta- persma. Gaarne zou ik Burgemeester en Wet houders alsmede het Hoofd v. Gemeen tewerken willen verzoeken op een re genachtige dag een wandeling te maken langs de Oppenhuizerweg. Wanneer ze dan ter hoogte van Wasserij „Ozon” ge komen zijn en genoegeljjk pratend voort wandelen, is het vrijwel zeker dat, wan neer er een auto passeert, het hoge ge zelschap bedolven wordt onder een for midabele stortbui water vermengd met drek. De enorme plas water waar de auto doorrijdt is oorzaak van dit verve lende euvel. Menig argeloos voorbijgan ger is hiervan reeds de dupe geworden. Dateert deze toestand van gister of vandaag? Neen! Al jaren is dit het geval. Beschamend en ergerlijk! Joh. Potma, Amaliastr. 51, Sneek. De oude droom van een verenigd Europa lijkt sneller in vervulling te gaan dan werd verwacht. In plaats van 1970 zal volgens de jongste plannen de volledige douane-unie al in 1967, over vjjf jaren, tot stand komen. Dit, dankzij een versneld programma, dat de Europese Commissie op tafel heeft gelegd. De Ministerraad de E.E.G. zal wel niet afkerig zijn van de versnelling. De laatste jaren is, nog dan werd verwacht, een toenemende Europese gedachte waar te ne- j. De aanvrage van Engeland voor het lidmaatschap van de Europese Ge meenschap heeft daartoe veel bijgedragen. Wanneer deze landen zullen toetreden kan men niet meer spreken over de Eu ropese Zes, maar over de Europese Tien. Het enige wat men op het ogenblik in zee doet is jagen. De visvangst is niets anders dan het roofbouw plegen op de rijkdommen van de zeé. Aan „land bouw”, of beter „zeebouw” wordt nog helemaal niet gedacht. Enkele heel kleine uitzonderingen daargelaten. In ons eigen landje bijvoorbeeld, vinden we de zorgvuldig uitgevoerde oesterteelt. In Japan bestaan grote kwekerijen voor zeewier, dat wordt gedroogd en als vi taminenpreparaat aan het dagelijks voedsel wordt toegevoegd. De geleerde twijfelt er niet aan of er zal nog heel wat water door de oceaan moeten vloeien voor zijn voorspellingen werkelijkheid worden. Er zullen heel wat biologische onderzoekingen moe ten verricht voor men weet, welk gewas men op welke manier op de onderwater- akkers kan telen. Onderzoekingen, wel ke overigens al voor een goed deel aan de gang zijn. In de Ver. Staten onder zoekt men de mogelijkheden van algen, voornamelijk met het oog op de ruim tevaart. Algen in ruimteschepen zorgen niet alleen voor rijk voedsel, maar pro duceren ook zuurstof, terwijl zij wat de verzorging betreft, niet veeleisend zijn. Tegelijk met de nieuwe volautoma- veen mag wel. Dan kruist men de rjj- de weg niet. Het inrijverbod uit beide richtingen naar de Oosterdijk blijft van kracht. oversteekplaatsen verkeerslichten Als volgende week de nieuwe instal latie werkt, mag het rijdend verkeer dé Oosterdijk kómt niet

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1