De afwikkeling van de Cubaanse affaire Toneelgroep Amicitia speelde „Goldy Prof. Dr. Garmt Stuiveling over „Humor in de literatuur” T en van door Speurder Wie worden 5 december vijf jaar BUITENLANDS OVERZICHT Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL en IJ 1ST 117e jaargang no. 90 Donderdag 8 nov. 1962 19 Bungalow, taarten, banket- staven, rollades en 400,- Provisionele verkoping Bij het u.l.o. 280.000 leerlingen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJ F HOUTS NIEUWSBLAD - Zoals wij onlangs al hebben vermeld, ligt het in de bedoeling dat St. Nicolaas tijdens zijn be zoek aan Sneek alle kinderen uit Sneek en omgeving, die tegelijk met hem jarig zijn (op 5 decem ber dus) en straks vijf jaar wor den, wil verrassen. Vermoede lijk zullen ze zaterdagmiddag 17 november zelfs bij hem in het stadhuis mogen komen. De Sint moet echter vooraf weten op hoeveel kinderen hij kan rekenen. Daarom moeten alle jongens en meisjes uit onze stad en de dorpen in de omgeving, die op 5 december a.s, vijf jaar worden, dit even in een briefje aan St. Nicolaas mededelen met duide lijke vermelding van hun naam, adres en woonplaats. Deze briefjes moeten worden gezonden aan St. Nicolaas, Post bus 11, Sneek. En liefst zo gauw mogelijk! In de kranten wordt dan later bekend gemaakt, welke verras sing de «kinderen te wachten Nieuw bruikleen voor Fries Scheepvaart Museum Geslaagd W' Ml Der Spiegel deren een versnapering. (IJs en we- Nieuw aspekt. Verkiezingen Volgens de laatste berichten zou het Russische persbureau Tass bekend heb ben gemaakt, dat de raketbase^ op Cuba zyn ontmanteld en dat de afvoer ervan is begonnen. Het Internationale Rode Kruis zou vol gens Tass het toezicht in open zee op die afvoer moeten uitoefenen onder auspi ciën van de Uno. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. van, dat nieuwe categorieën kopers aan de markt zullen komen en dat de auto- industrie zich zodanig kan uitbreiden, dat de productiekosten per eenheid zo zullen dalen, dat een betere concurren tiepositie op de buitenlandse, en vooral op de Europese markt zal worden ver kregen. Zo af .en toe maakt Speurder eens een wandelingetje over de markt. In de twintigste eeuw is en komt er weer een vry grote golf van humor opzetten. De ernst van de humor is het mededogen met de mensen die hun vorm niet kunnen vinden. De vorm is speels. De maatschappij is in beweging met als gevolg vele verschui vingen. Een van de vormen om het le ven drageljjk te maken is de humor. Wy mogen deze als een geschenk be schouwen, omdat de wereld zo beroerd is. Spreker noemde drie voorbeelden: ,,Goldy” is een aardig blijspel geba seerd op een niet erg origineel gege ven: verarmde adel, die zijn oude be zitting beter kan verkopen want er r't olie in de grond. Lady Beatrice (D. v. d. Moïen-kasemier) wil hier niets van horen en haar wil is wet in het bouw vallige kasteel. Lord Pippin, haar echt genoot (J. Miedema), is niet gehéel ver- stoken van zakelijk inzicht, hij keurt althans het huwelijk van hun zoon John (S. v. d. Schoot) met de rijke toneel speelster Evelyn (E. Vlaskamp-Joustra) goed. Lady Beatrice heeft het echter niet op toneelspeelsters. Haar bezwaren te gen het bohemien-milieu worden er niet minder op door de komst van de com plete familie van Evelyn: haar vader Sir Dudley (C. F. de Vries), diens huishoudster Goldy (M. Makken-Olden- burg) en zijn zoon Davy (B. v. d. Ende). Enkele dagen na Thant verscheen Mi- kojan, de Russische vice-premier, in Havanna, om, naar men aannam, bij Castro begrip te wekken voor de politiek van Chroestsjov en om hem aan te sporen zich bij het Russisch-Amerikaans ac- coord neer te leggen. Castro heeft zich zeer verbolgen getoond over het feit, dat Chroestsjov zijn besluiten had genomen zonder hem te raadplegen. En om hem niet al te zeer tegen de haren in te strij ken heeft Mikojan hem Russische steun voor zijn vijf punten toegezegd. Rode Kruis Notaris Feddema veilde gisteravond provisioneel het herenhuis Leeuwar- derweg 26 alhier, vrij te aanvaarden behoudens toestemming. Hoogste bod: D. v. d. Meulen alhier met 32.395,-. In het jaarverslag van Jeugd dan ontmoeten de ’n grote weerstand en treedt het ge vaar op dat zij i.p.v. in dé schoor steen te verdwij nen, hun weg zoe ken door de kieren en deurtjes van de kachel en in de kamer komen. Gaat men de kachelpijp verlengen, zodat z\j een meter of meer in de schoor steen oploopt, dan wordt deze nu nauwe pijp door de matig brandende kachel wel verwarmd en stijgt het gas omhoog. Wanneer dit gas koude weerstand tegenkomt, wordt het te ruggedrukt door de koude lucht. Ech ter niet in de pijp, omdat deze ver warmd is maar daarnaast in de ruim te eromheen. By een goed sluitende schoorsteen kan zy daar geen kwaad doen. Humor kan per definitie bestaan uit onverwachte tegenstellingen. Dr. K. Gorter, voorzitter van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, departement Sneek, was woensdagavond in zaal Piso dan ook gehee’ in stijl toen hij de ge heelonthouder Prof. dr. Garmt Stuive ling aankondigde met goede wijn (be hoeft geen krans). Prof. Stuiveling sprak deze avond over de „humor in de litera tuur,” ontwikkeling, achtergronden en verschijningsvormen van de humor, toe gelicht niet voorbeelden. In de Middeleeuwen werd de humor bepaald door de situatie, in latere pe rioden had deze andere achtergronden. De „vlucht” uit de werkelijkheid speelt hierbij een grote rol. voor de liberale eisen; een van de staats secretarissen werd door hem ontslagen. Het precaire evenwicht in het Westduitse kabinet werd hierdoor weer eens dui- deiyk zichtbaar. Het is moeiiyk te spreken over de hu mor uit het verleden, omdat men hier over tameiyk onwetend is. De kluchten uit de Middeleeuwen, van Breero en uit de 17e eeuw zullen de toeschouwers on- getwjjfeld geamuseerd hebben, maar be- wyzen kunnen we .het niet. Op de keper beschouwd zijn deze kluchten ook niet zo grappig. Het zjjn meest platte verha len, met een harteloze inslag. Nu nog, De Buskenblazer b.v. zijn gevallen of anekdotes van mensen die er op een onbehoorlpke manier ingelopen zijn. Deze kluchten spelen meest in de boere- wereld en de kleine burgerij en worden bekeken door de stedelingen en gegoede burgers. Er heerste een verstarring in de verhoudingen, waardoor de relativi teit en het éénvoelen van de mensen niet werd gekend. In de 18e eeuw kwam de grote om mekeer door de Franse revolutie. De maatschappy had zich langzamerhand gewüzigd, waardoor tal van grote ver schuivingen plaats vonden. De betrekke- lykheid van de dingen werd ingezien. Ze schenen niet meer wat ze waren en waren niet meer wat ze schenen. Het was onmogeiyk onbedaariyk te lachen om het ongemak van een ander, omdat men zich in de situatie van die ander kon verplaatsen. Humor is een combi natie van deze twee factoren. Niet het uitbundig lachen om het grappige, maar een glimlach met mededogen. Humor is geen lach èn een traan, maar een lach in een traan. Het ligt in de bedoeling van het be stuur van de speeltuinvereniging „Sperkhem-Tuindorp” op maandag 12 november een lampionoptocht voor de jeugd te houden. De optocht be gint om half zeven en wordt begeleid door het R.K. Trommelkorps „Vlug en Lenig”. Na afloop krijgen de kin- Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek telde het u.l.o. op 16 september jl. 280.000 leerlingen, waaronder 104.000 bij het rooms-katho- liek onderwijs en 85.000 by het openbaar en protestants-christeiijk onderwijs ie der. SNEEKER NIEUWSBLAD Wapens voor Nehroe Op het dak van de wereld wordt nog steeds gevochten, zij het sporadisch. In dia ontvangt nu per luchtbrug wapens uit Amerika, maar daarmee is niet ie dereen zo ingenomen. Pakistan byv. dat India de bezetting van Kasjmir nog steeds niet vergeeft, maakt zich zorgen, dat deze wapens tenslotte tegen Paki stan zullen worden gericht en het ge voelt er niets voor in te gaan op het Amerikaanse verzoek om de kwestie- Kasjmir in de yskast te leggen. Ook Chroestsjov gevoelt zich onbehaagiyk, omdat hy India zoveel mogelijk te vriend wil houden, al kan hy dit nu slechts doen, wanneer India zich neerlegt by de Chinese eisen, hetgeen Nehroe weigert. Van neutralistische zyde wordt erop gewezen, dat Nehroe met het aanvaar den van de Amerikaanse wapenen een gevaarlijke weg opgaat, daar hierdoor de inzet van de stryd veel hoger wordt en men aan deze grens dan snel in een gro te oorlog terecht zal komen. Deze neu tralen zien het gevaar van zwichten voor de communistische eisen heel wat minder somber in dan Nehroe de vorige week. Het Fries Scheepvaart Museum alhier heeft van de heer U. Barends te Leeu warden in bruikleen ontvangen een fraai geschilderd portret van zyn voorvader en naamgenoot Uilke Barends, geschil derd in 1802. Uilke Barends was gezagvoerder op de Oost-Indiëvaarder „Vrede en Rust.” Thant, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, is vbrige week ingescha keld in de Cubaanse affaire om Castro te bewegen zijn medewerking te verle nen aan de oplossing, die zowel Kennedy als Chroestsjov hebben onderschre ven. Hij is in Havanna gaan praten. Maar veel succes heeft hij niet gehad. De door Kennedy geëiste inspectie van de ontmanteling van de Russische raket- bases, welke door Chroestsjov was aanvaard, bleef Castro afwijzen. Hij bleef vasthouden aan zyn vijf punten, waarvan de belangrykste zijn: de ontruiming van de Amerikaanse basis op Cuba, de opheffing van de economische blokka de van Amerika (reeds onder Eisenhower ingesteld) en de garantie, dat Ameri ka Cuba onder geen omstandigheid zal binnenvallen. Een geheel nieuw aspekt is in deze peyiode het geestig taalgebruik. Het spel van de geest, het spelen met de taal en de woorden is pas doorgebroken in de achttiende eeuw. In Engeland, Fran- kryk en Duitsland en later ook in Ne derland kende deze dubbele ontwikke ling grote bloei. Het grappige groeit uit tot geestig sentiment en spelen met taal verhoudingen. Wij citeren De Gênestet die schreef: rijke taal vol geest en ingehouden tranen...” Het lachen om het komische werd een middel om de tra nen in te houden. Als voorbeeld noemde prof. Stuiveling de Engelse predikant Laurence Sterne, een man die zich niet helemaal aan zyn beroep had aangepast. Hü schreef een excentriek boek maar vol humor. Sentimental Yourney, een reisverhaal dat midden in een zin plotseling ein digt... Deze plotselinge wending is een ontladen van de spanning. In de 19e eeuw zien we ook in de Nederlandse li teratuur deze plotselinge wendingen en trucages, vooral in de Camera Obscura. Er zijn twee oorzaken aan te wijzen voor deze humor in Nederland. Op de eerste plaats de co-incidenties en ten tweede de vry beroerde tyd, waarin men leefde. De humor was een vlucht poging uit de werkeiykheid, het werd een modeverschijnsel, een cultus. Door middel van humor werd de wer kelijkheid die anders niet te dragen zou zijn, aanvaard en dragelijk gemaakt. Voorbeelden hiervan zyn Beets, Piet Paaltjens, De Gênestet, Jonathan enz. Dit spelen met woorden en ontvluchten uit de werkelijkheid komt bij de bewe ging van ’80 niet meer voor. De periode van 1880 tot 1910 was nogal optimistisch gestemd. De schryvers waren vol idea lisme. Met een soort van profetische ernst werden vele ideeën verkondigd. Daarnaast was Schoonheid het enige ware. Men denke hierbij aan Henriette Roland Holst, Domela Nieuwenhuis, Troelstra en Kloos. Dit was ernst! Geestig was men echter wel, maar het spel ontbrak. Lodewyk van Deyssel, Busken Huet en anderen namen hun te genstanders tot onderwerp en maakten deze dikwijls op inhumane, doch geesti ge wyze af. Advertentieprijs 15 ct. per mm. By contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Aan de technische hogeschool te Delft slaagde voor het examen natuur kundig ingenieur B. de Vrijer te IJlst. Aan de technische hogeschool te Delft Sir Dudley is zeer overtuigd van zyn eigen waarde en heeft overal en altijd het hoogste woord, maar de leiding van het gezin berust volledig by Goldy, de goede genius van de familie, die op een dag is komen aanwaaien en sedertdien gebleven 'is. Zij. wordt de grote tegen speelster van Lady Beatrice en aan het slot blpkt hoezeer zij het goede met de familie Merrimoor voor heeft. Zij zorgt voor een hoog bod van een bona fide oliemaatschappy. Waarom de schryver naast deze fi nanciële transactie ook nog een verbor gen schat nodig had is mij niet duide- lyk. Veel gelukkiger was hp in de keus van een ander bymotief: de door Sir Dudley veroorzaakte karperkwestie met Sir Douglas, een buurman van Lord Pippin. Tenslotte is er dan ook nog de liefdesaffaire tussen Evelyn en John, die naar het gebruikelpke happy end wordt gevoerd. Onder regie van S. Geerdes uit Leeu warden gaf „Amicitia” een opvoering in de styl die we van haar gewoon zijn: verzorgd, beheerst maar soms wat aan de droge kant. We kregen sterk de in druk: Alles verloopt daar achter het voetlicht volgens plan 1 resultaat van grondige voorbereiding), maar de sug gestie van overrompelende gebeurtenis sen, die de schrüver toch bedoeld zal hebben, ontbrak meestal. Niemand scheen zich erg op te winden (met uit zondering van John), wat b.v. heel sterk bleek by het opduiken van de kostbare armband. Dit neemt niet weg dat de toe schouwers konden genieten van deze vroiyke geschieden^. De spelers, van wie wij nog niet hebben genoemd E. de Jong als butlèr, H. L. K. Boelens als Mr. Ipswitch en D. Miedema-v. d. Horst als Joan, leverden over het algemeen ge- Ipkwaardige prestaties. Een uitzonde ring vormde echter het spél van C. F. de Vries die duidelijk boven de anderen uitkwam door het gemak en de spon taneïteit waarmee hij optrad. P. In vergeiyking'met 16 september 1961 was het aantal leerlingen by het rooms katholiek en overig bijzonder onder was toegenomen met resp. 4.300 en 100, by het openbaar en prot. christeiyk on derwas daarentegen afgenomen met resp. 2.700 en 400. Het totaal nam toe met 1.300 leerlingen. Het aantal toegelatenen liep met 4.800 terug en bedroeg 74.200 in 1962. Van de gemiddelde generaties 12- en 13-jarigen, waartoe de toegelatenen in 1961 en 1962 in hoofdzaak behoorden, ging in 1961 34% en in 1962 33% naar het u.l.o. Dit zou wüzen op een - zij het geringe - daling van de relatieve deelneming aan het u.l.o. Zonder deugdelijke controle meent Kennedy de blokkade van Cuba, toege zegd aan Chroestsjov’, niet te kunnen op geven, maar op dit punt heeft men nu een oplossing gevonden. Vrijdag kwa men de beide landen overeen, dat de in spectie van de schepen met Cubaanse bestemming zouden kunnen worden on derzocht door het Internationale Rode Kruis. Enkele dagen later verklaarde Castro zich accoord met een dergelijke inspectie. Rest nog de ontmanteling. Internatio nale inspectie is hier nog niet in uitzicht, vandaar dat Amerika zijn verkennings vluchten boven Cuba blijft handhaven. Uit de genomen foto’s biykt, dat men in derdaad bezig is aan de ontmanteling en wel in snel tempo. Maar er schuilt nog een addertje onder het gras. Kenne dy eist niet alleen verwydering van de offensieve raketbases, maai- ook het vertrek van bommenwerpers, welke voor offensieve doeleinden zouden kunnen worden gebruikt. Luchtwaarnemingen nu hebben aangetoond, dat men nog steeds bezig is met het monteren van deze bommenwerpers. Dat zal nog tot nieuwe moeiiykheden met Rusland aanleiding kunnen geven, maar dat neemt niet weg, dat men hier toch meer van achterhoe- de-gevechten kan spreken na de forse overwinning, welke president Kennedy op Chroestsjov heeft geboekt. Chroestsjovs Cubaanse politiek is on der zware kritiek gekomen van de Chi nezen, die hem verwyten te zijn ge zwicht voor het Amerikaanse imperialis me, terwyi de Chinezen uit alle macht Castro proberen te steunen. Voor Castro zijn het niet meer dan woorden, maar voor Chroestsjov zelf kan de Chinese kritiek enige instemming vinden by extremistische kringen in de Sovjet Unie zelf, al lükt Chroestsjov wel ferm in het zadel te zitten, zoals ook biykt uit het feit, dat een aantal politici in Bulgary’e in ongenade zijn gevallen en ervan worden beschuldigd stalinis tische tendenzen te vertegenwoordigen. Het Westduitse kabinet is aan een groot gevaar ontsnapt. De Westduitse politie heeft een aantal redacteuren van het Hamburgse weekblad Der Spiegel gearresteerd op verdenking van hoog verraad wegens het kopen van geheime militaire inlichtingen. Dit naar aanlei ding van een artikel over de N.A.V.O.- manoeuvres in dit najaar, waaruit zou zijn gebleken, dat het er met de West duitse paraatheid niet zo best voor stond. Dit hield een scherpe kritiek in aan het adres van Strauss, de minister van de fensie, die al tyden lang het doelwit is van de uiterst scherpe aanvallen van Der Spiegel. Onmiddeliyk nam men aan, dat men hier te maken had met een wraakoefening van Strauss, die dat even wel ontkent. Opvallend was, dat de geheimhouding over de operatie tegen Der Spiegel de verantwoordelijke minis ter van justitie uitsloot. Deze minister is liberaal en de kwestie is afgehandeld op het niveau van de chr.-democratische staatssecretarissen. Liberaal protest bleef niet uit en de minister van justi tie diende zijn ontslag in en hy zou door zyn liberale collega’s gevolgd zün, als Adenauer maandag niet gebogen was Henriette van Eyck uit de dertiger ja- ren die in De Kleine Parade een klem aantal half satirieke beschavingen van de gegoede burgery geeft. Parodistische spot. Spelenderwijs heeft zij in Truus de nachtmerrie en Gabriel symbolisch vele kritische dingen gezegd. Als tweede werd Belcampo onder de loep genomen. Hij schrijft geestige .ver halen, waarin de gruweiykheid echter tot het uiterste wordt gedreven. Prof. Stuiveling noemt dit de humor van een wetenschappelijk onderlegd man, die een spel van grenzen bedryft. Naar onze mening is het werk van Belcampo niet humoristisch (al komen er wel hu moristische scènes in voor) doch alleen maar fantastisch. Vgl. Edgar Allen Poe. Als besluit Simon Carmiggelt, in wiens werk drie elementen te onderscheiden zyn. Het schlemiele type, het protest van de dieren (tegen wetmatigheid en verstarring) en het protest van het spon tane kind. Hij beschrijft nooit een irreële wereld. Op een speelse manier is prof. Stui veling door de „humor in de literatuur” gewandeld. Zo af en toe heeft hy daar bij een tipje van de sluier opgelicht en vluchtig iets verteld over de achter grond en oorzaken van de plotseling op duikende humor. Voor de pauze sprongen wy met hem wat heen en weer, waarbij terloops en kele bekende namen als Multatuli, Ni colaas Beets De Gênestet en Piet Paal tjens werden genoemd. Hetgeen wij in het eerste gedeelte misten, werd even wel door Henriette van Eyck en Simon Carmiggelt ruimschoots vergoed. Onge- twijfeld zullen de talrijke bezoekers met plezier geluisterd hebben naar de vlotte voordracht, maar wy geloven niet dat allen met een bevredigd gevoel naar huis zijn gegaan. Vorige week schreven wij# over de kolendamp in de Openbare Leeszaal en kregen hierop direct een reactie. Het biykt te liggen aan de (t e)ruime In het jaarverslag van Jeugd en schoorsteen. Boven in de schoorsteen Muziek, afd. Sneek lezen wij o.m.: hangt a.h.w. een gordijn van koude In het seizoen 1961/62 werden er elf lucht. Als de kachel nu matig ver- manifestaties georganiseerd, waarin warmd wordt, kunnen de gassen niet het bestuur zoveel mogelpk heeft ge stegen. tracht het ideaal van de internationa- Wordt nu de kachel met een pijpje le vereniging na te streven: „De mu- direkt op de schoorsteen aangesloten, ziek, in al haar geledingen brengen gassen direkt al tot de gehele jeugd”. Het voor ’t orga niseren van kerk- concerten speciaal in het leven geroe pen „Comité Kerk- concerten” heeft in een behoefte voor zien. Dat moge biyken uit de volgende cyfers. Het eerste concert werd bezocht door plm. 500 personen, het tweede door ongeveer 450 en het laatste door een kleine zeshonderd. Aansluitend hierop willen wy graag vermelden dat het eerste concert in dit seizoen zondag 18 november gehouden zal worden. Het gebeurt vaak dat een bepaald spel plotseling de speciale belangstel ling van de jeugd geniet. Dat kan zijn knikkeren, touwtje springen of het geheel nieuwe „touw om de benen”. Dit is een vorm, die is overgewaaid uit verre Oosterse landen en hier gro te opgang vindt. Ook het rolschaatsen heeft momenteel een grote voorliefde. Vele kinderen in het Sperkhem heb ben daarvoor het pleintje voor de Ichthuskerk als „rolschaatsbaan” ge annexeerd. Het kan voorkomen dat er op een vrije middag zo’n dertig kin deren rondzwieren. Dinsdagavond speelde de toneelgroep Amicitia in het geiyknamige theater het biyspel „Goldy” van R. Feenstra en ook nu voor een redelijk goed gevul de zaal; „Amicitia” kan blijkbaar op een vaste kern van bezoekers rekenen, hetgeen niet anders dan een verheugend verschijnsel genoemd kan worden. Een wonderiyke combinatie maar toch heeft het veel met elkaar te maken. Sinterklaas valt traditioneel op 5 de cember, maar evenzeer is het reeds traditie, dat kort daarvóór de „Blik- semlotery” van het Stedelijk Muziek korps wordt gehouden. De nodige aan vragen hiervoor zijn thans by het ge meentebestuur ingediend voor 22, 23 en 24 november a.s. En omdat 1962 het ju- bileum-jaar vanwege het 40-jarig be staan is van ons Stedelijk Muziekkorps, zal deze loterij een extra feesteiyk tin tje hebben. Traditie by deze loterij is de prys van 400,- aan goederen, naar keuze van de winnaar. U koopt naar harte lust voor 400,. aan Sinterklaasca- deaux, het corps betaalt. Dan zijn er, als voorgaande jaren honderd extra prijzen, bestaande uit enorme rollades, roomboter-banketstaven en de beroem de hazelnootslagroomtaarten. De rol lades zijn te bezichtigen by een slager aan de Marktstraat, die speciaal voor het corps een speciale koe gaat slachten. Het corps speelt in de vaandel-afdeling, daarom worden het ook vaandel-rolla- des van niet te overtreffen kwaliteit. De hazelnootslagroomtaarten hebben een dusdanige reputatie, dat woorden hier te kort schieten; de roomboter-banketsta ven evenzeer. En dan nog: de bungalow, die als prijs beschikbaar is. Niet zo maar een bungalow, maar een van vaandel-klasse. NI. volgens het zo geslaagde model ..Pa paver” van het Bouwfonds Nederland: Gemeenten te Assen. Vry te aanvaarden en overal te plaatsen, waar de winnaar maar wil. En dat voor één kwar.je, de prijs van een Bliksem-lot. Nadere bij zonderheden over deze bungalow zijn te verkrijgen aan het adres: Grootzand no. 10. Voor een dergelyke prys - en ook voor de andere - is het waard een paar gulden apart te leggen. By de dinsdag in de Verenigde Staten gehouden verkiezingen voor de Senaat, het Huis van Afgevaardigden en een aan tal gouverneursposten, hebben de demo craten een royale zege behaald in de stryd om de senaatszegels. De verdeling van de zetels in de senaat is thans 68 democraten en 32 republikernen. (voor heen 64-36). De uitslag van de verkie zingen voor het Huis van Afgevaardig den was vannacht nog steeds niet bekend. Met nog tien zetels onbeslist was de stand: democraten 249 en republikeinen 176. De vorige verdeling was democra ten 261 en republikernen 174, De republikeinen hebben hier dus eni ge winst geboekt. Bij de verkiezing van de Gouverneurs was de stand hedennacht: democraten 19 en republikernen 13 met nog drie pos ten onbeslist. Van winst ep verlies van democraten en republikernen was op dat moment nog geen sprake. Voor de oud-vice president Richard Nixon, die zich kandidaat had gesteld voor de gouverneurspost van Californië leverde de verkiezing een grote teleur stelling op. Hy werd verslagen door de democratische candidaat, hetgeen voor Nixon waarschijnlijk het einde betekent van zijn politieke loopbaan. Prikkels voor de economie Het gaat Engeland economisch niet zo voor de wind. De orderportefeuille van vele ondernemingen wordt leger, inves teringsplannen worden herzien en de werkloosheid begint - vooral in Schot land, - Wales en Noord Ierland - onaan genaam toe te nemen. Maudling, sinds enige maanden minister van econo mische Zaken, heeft derhalve enige maatregelen afgekondigd, die de koop kracht moeten verhogen, het vertrou wen moeten herstellen en de industrie moeten prikkelen meer te gaan investe ren. De investeringsaftrek wordt ver hoogd, maar op zichzelf geeft dat nog geen nieuwe orders. Deze taak is weg- Onze stadgenoot Ger Brouwer, kunstschilder, die kort geleden bij der dienende) Kunstzaal Van Hulsen in Leeuwarden heeft geëxposeerd, is bekroond met de Wedgwood prys. Wedgood is een Engelse kunstbeschermer, die een een wandelingetje over aardewerkfabriek in stand houdt. Hy Deze keer hing er al een zekere sfeer laat zich ieder jaar de vijfhonderd van het aanstaande familiefeest. Ook beste schilderijen van West-Europa werd Speurder verrast door de wel- voorleggen óm daaruit vijfentwintig luidende stem van een vrouwelijke te selecteren. standwerker, die er „niet voor haar Daar Ger Brouwer zelf in militaire ZGif, maar voor de firma zat”... en dienst is, kon hy ons niet vertellen probeerde pennen aan de man en do welk schilderij bekroond is. Zelfs zyn vrouw te brengen. Alhoewel zy niet familie weet dit nog niet. te klagen had aan mannelijke belang stelling geloven wy toch niet dat deze dame hen kon overtuigen. De afzet was, toen wij er stonden, tenminste niet erg groot. nenberg geslaagd vóór het propedeu tische examen geodetisch ingenieur. terij hopen wy u nog volgende week te kunnen meedelen. koopbelasting op automobielen is van 45 tot 25% verlaagd. Men verwacht hier-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1