Harmen Sytstra-bitinkingsjoun to Gau f agenda"] i Nieuwe oven en loods bij vuilverbrandingsbedrij f Uitvoering Sneker Acordeon-orkest „Meiinoar len” sette ut ein mei de earste toanieljoun IJLST WYMBRITSERADEEL van wSl «lil en m Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 1 117e jaargang no. 91 Maandag 12 nov. 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Afscheid, bevestiging en in tree Ds. J. Bouritius Dodelijk ongeval te Deersuin Leesgraag Sneek Opbrengst collecte Geslaagd Uitslag Etalagezoekwed- strijd Kinderboekenweek Klaproosdag 1962 f Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en AMICITIA Rauwerderhem subsidieert sportveld in Sijbrandaburen Ds. J. C. Maris 25 jaar predikant Zeepost <1 I L SNEEKER NIEUWSBLAD J.N. betreffende Duizend ratten 13. In de afgelopen maand oktober telde de leezaal 1358 bezoekers, onder wie 162 vrouwen. Het aantal uitgeleende banden bedroeg 8918. De collecte van de Federatie Nazorg voor het ..Geestelijk Gehandicapte Kind” heeft in Oosthem 78,50 en in Nijezjjl 58,25 opgebracht. De collecte voor het gehandicapte kind heeft in Oppenhuizen en Uitwellingerga 103,70 opgebracht. De collecte voor Nazorg BLO heeft in Scharnegoutum en Loënga 189,20 opge bracht. De heer Eyer kon geen schatting ge ven van de hoeveelheid vuil die per Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. Aan de Academie Minerva afd. Hoge re Zeevaartschool is geslaagd voor het 2e gedeelte van het certificaat radiote- legrafist 2e klasse onze stadgenoot de heer R. Huizinga. Mevr. Wiegman, Schoolstraat 48; Mevrouw Warrink, Zwettekade 12; Mevr. Posthuma, Stationsstraat la. Het klaprooscomité. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS 1 K. v Ad verten tieprrjs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. springt ze zelfs na tot in het water. En soms komt het hondje er ook wel eens minder goed af. Zo heeft een rat zijn neus eens stuk gebeten. Van de 45 goede oplossingen hebben 18 een prijs gekregen door loting. De namen van de gelukkigen zijn: Folkert Buwalda, Oosterdijk 62 Thea Dijkstra, Willem Lodewijkstraat 76 Afke van Essen, Nolensstraat 13 Jan Goesten, Houkeslootstraat 17 Stoffer Gort, 2e Selfhelpstraat 4 Elisabeth Hoeksema, Julianastraat 12 Joke Hoekstra, Snecanusstraat 9 Toosje Kroon, Anna Paulownastraat 10 Hans Mulder, Prinsengracht 5 Mieke Paques, Singel 18 Heike Pool, Lemmerweg 3 IJpe Smid, Havenstraat 26 Evi Sytsma, Julianastraat 4 Hylke Tromp, Grootzand 9 Siemie Veenstra, Kapelstraat 10 Janneke Visser, Grootzand 53 Tjitte de Vries, Graaf Adolfstraat 4 Sieuwke Woudstra, Pr. Hendrikkade Over de ingezonden tekeningen zal de jury z.sp.m. beslissen. Met dank voor ie enthousiaste medewerking en dan.,, tot volgend jaar. Brouwer’s Accordeonschool te Giekerk telt, over de gehele provincie verspreid, vele afdelingen, die, dank zjj de perfecte organisatie en degelijke leiding voortdu rend actief zijn. Naast een leerlingen auditie geeft elke afdeling jaarlijks een uitvoering. Daarbij komen dan nog de periodieke examens in verschillende gra den, de jaarlijkse- duo-dag en het veel vuldige optreden van het Schoolorkest, dat reeds zestig maal een uitvoering voor de radio verzorgde en, zowel in bin nen- als buitenland, steeds weer veel succes weet te behalen. Deze school is als het ware één grote familie.*Dat bleek ook vrijdagavond bjj de jaarlijkse uitvoering van het Sneker Accordeon-Orkest in zaal Hanenburg. Het eerste gedeelte werd n.l. door de plaatselijke afdeling verzorgd, waarna de leden van het Dokkumer Accordeon-Or kest een toneelstukje opvoerden en het programma besloten werd door ’t school orkest, dat ook nu weer het hoogtepunt vormde. Het Sneker Accordeon-Orkest, aanvan kelijk gedirigeerd door de heren M. Brouwer en W. Boonstra, staat thans onder leiding van de heer Joh. de With, die volkomen voor zjjn taak berekend is. Dat bleek overduidelijk uit het gebodene, want al is de kwantiteit niet groot (een 12-tal leden) de kwaliteit is zeer goed. Allereerst gewagen we met lof van de zeer verzorgde verklanking van „Mar che des Mineurs” van Yvette Horner en „Poéma” van A. Mario Melfi. Deze stuk ken werden met duidelijke frasering en kleurige nuancering vertolkt. Ook de zes delige suite „Harmonika auf Wander- schaft” van Curt Mahr werd op knappe wjjze weergegeven, maar af en toe met minder goed sluitend samenspel. ’t Duo Tiny Duits en Pietie Volkers be sloot dit eerste programma-onderdeel met een zeer verdienstelijke uitvoering van „The Snake Charmer” - van Con way Graves. Het toneelschetsje „Njje Boaden” van G. Baarda, dat op vlotte wijze werd cp- gevoerd, vormde een aardige onderbre king. Het Schoolorkest, onder leiding van de heer M. Brouwer, gaf alleereerst een De Fryske foriening „Meiinoar Ien” to Dryits joech tongersdeitojoun yn it Gebou de earste fan de rige toanieljou- nen yn dit winterhjeljier. Opfierd waerd „Dochs fakansje” in bljj- spul yn trjje bidriuwen fan Meint Visser. Mei ’t der „nel ófrin dounsjen” op it pro gramma stie, makke foarsitter Beetstra it yn syn iepeningstaspraek tige koart en waerd knap op tiid bigoun. Dit léste liket üs in forstannige maetregel. Om 2 redenen: Foarst, de alderen fiele der neat foar, dat it nachtwurk wurdt en twad, de jongerein is optein oer de ta- jefte. Us tinkt, wy koenen it al merkbite yn ’e opkomst. Der wiene in bulte jonge leden! En hwa de jeugd hat, hat de t - komst. De mesyk, nou dübeld wichtich, wie yn ’e fortroude hannen fan it Boalserter ensemble en dat hat lam tige ward, hwat mei gul applaus leanne waerd. En nou it stik. Dat dit in folslein sukses war den is, leit him oan it stik seis, dat er ti ge ynfoel én oan de fortolking fan de Drylzer spilers, stipe troch in gast. Koart sein komt de intrige hjir op del: De beide firmanten fan in fabryk, dy, lyts bigoun, him flink ütbreiden hat, Klaes Gaestra (L. Bjjlsma) en Jurjen Hofstra (gast Schilstra) ha speculearre. De oandielen, dy se kocht ha, binne kel- dere en nou sitte se mei de strop. Se ha by de oprjochting jild liend fan in omke fan Klaes, in aid sé-kaptein, dy der waerm by sit, en sjogge oankommen, dat de saken harren finansieel oer de fust rinne sille. Hja biprate dit tige mis- moedich en mei in net al to bést sin. De iene wol de oare de skuld wol jaen. De stimming is dus net to bést. Se wurde öflüstere troch muoike Aeltsje (frou v. d. Schouw) in pracht-figuer yn it stik, mei hwertroch oan de ein alles noch op syn poatsjes torjochte komt. De froulju fan de beide „direkteuren” Anny, de frou fan Klaes (juff Schilstra) en Elske, dy fan Jurjen (frou M. Je Jong) krije de wjerslach fan it minne humeur fan har echtfreonen. Mar dat ütert him tsjin de eigen frou, wylst de frou fan de kompagnon oerdreaun treast- ge wurdt... De dames nimme dit net en smeije in plan om togearre mei fa kansje to gean, nou de mannen der foar omlizzen geane. Omke Jehannes, de jildsjitter (J. Schil stra) stjürt birjocht, dat er mei syn pa- kesizzer en genamt Jehannes (D. Haag- sma) ütfanhüs komt. De muoike fan An ny is der al ha we sjoen. Se spilet moai op mei de tsjinstfaem Henny (H. Nau- ta), dy noch in ald-iiskenniske fan Je hannes jr blykt to wezen. Op aid iis friest it licht, it yn de kunde reitsjen wurdt fornijd en draecht oan de goede Zaterdagavond is de 47 jarige Andries v. d. Meer, toen hij met zjjn fiets van een erf de rijksweg Sneek-Leeuwarden te Deersum overstak, aangereden en op slag gedood. Het slachtoffer werd ge schept door een combiwagen van de Condens te Leeuwarden, bestuurd door J. K. uit St. Anna Parochie. V. d. Meer was een bekende figuur in het dorp. Hij verrichtte allerlei kar weitjes voor verenigingen en particu lieren. Zijn heengaan wordt dan ook als een verlies voor het dorp gevoeld. Hij was ongehuwd. De opbrengst van deze collecte be droeg dit jaar ƒ460.79. Inderdaad geen slecht resultaat, als men weet dat dit bedrag door 24 jongens bij elkaar is ge bracht. Een woord van hulde is hier ze ker op zijn plaats aan de directeur van de Technische School, die zijn jongens voor dit werk heeft ingezet. Het comité betreurt het ten zeerste dat er door de hoofden van andere on derwijsinstellingen ter plaatse, zo wei nig aandacht wordt besteed aan de klap roosdag. Zou het geen aanbeveling ver-, dienen dat er eens met de jeugd ge sproken werd over de betekenis van de ze aktie? Misschien zou die zich dan ook meer bewust worden, van de nood zakelijkheid dat er veel geld moet ko men, wat alleen maar mogelijk is, wan neer iedereen zich daarvoor inzet. Is het teveel gevraagd een paar uur tjes van de vrije tijd hiervoor op te of feren? (Vele handen maken licht werk). Laten we hopen, dat volgend jaar de jeugd hierin niet achter blijft. Tot slot nog dit: Mochten er gedeel ten van de stad niet bewerkt zjjn en u voelt zich nog geroepen ook uw steen tje bij te dragen voor dit doel dan kunt u dat nog wel doen tot en met 15 no vember. Doet u dan een enveloppe in de bus bij één van de volgende comitéleden Dinsdag 13 november 7-9 uur in het Ar beidsbureau, Bothniakade 2 Voor lichtingsavond Groninger Kustvaart. Woensdag 14 november Kunst aan AI- len-Sneek, operagezelschap „Forum” van Enschedé met de opera „IL TRO- VATORE” van G. Verdi. Amicitia, ’s avonds 8 uur. Donderdag 15 nov. ’s avonds 8 uur film, Amerika zonder masker. Ons bezoek gold thans de nieuwe verbrandingsoven. Bovendien heeft men de beschikking gekregen over een grote loods voor de opslag van de zak ken compost. De oven is een gigantisch bouwwerk met twee grote luchtkokers en een asafvoer. De bouw van de schoorsteen is door een noodlottig on geval van enkele weken geleden ge stagneerd. De oven kan dus nog niet gebruikt worden. En daar er maar ze ven torenbouwers in Nederland zijn, die allen al een karwei onder handen hebben, zal het nog wel even duren voor deze afgebouwd kan worden. In de toekomst zal er alleen het „ruwe” vuil verbrand worden. Dit gebeurt nu nog in de openlucht. Interessante procedure De man die de leiding heeft over het vier man sterke personeel, de heer Ey er leidde ons over het gehele bedrijf en verklaarde de verwerking van het vuil tot compost. Alle huisvuil (dus uit de vuilnisvaten) wordt gedeponeerd in een „valluik”. Een dunne laag hier van wordt afgestreken op een lang zaam lopende platenband. Deze laag komt dan op een lopende band, die het langzaam omhoog voert naar de schud- goot die het onder een magnetische installatie doorleidt. Deze magneet pikt 90% van het ijzer tussen het vuil uit (vooral blikjes). Vandaar wordt het in de gróte raspmachine gegooid. Twee- en-twintig duizend mangaan stalen pla ten aan de binnenkant van deze enor me ronde stalen kuip wrijven het ka pot, waarna het door de gaten in de bodem en langs de wand terecht komt in een wals, die alle nog aanwezige scherven kapot knijpt. Via een ja- cobsladder komt het onder de hamer- slagmolen, die de laatste restjes steen en puin e.d. er uit „gooit”. De laatste fase is de grote tank met beer. Deze compost wordt buiten op het veld „op geslagen”. In de nieuwe loods kan on geveer driehonderd ton aan zakken ge borgen worden. Men laat het broeien tot 65 graden, daarna zijn alle onge wenste bacteriën verdwenen. Het is dan geheel reukloos en wordt om het hoge stikstofgehalte „edel compost” ge noemd. Het merendeel komt terecht bij de bloembollenkwekers, doch ook particulieren krijgen hun deel. „Sonnefunken” van C. Herold. Pittig was ook de Tango-Tzigane „Jalousie” van Jac. Gade, waarna de bekende wals „Wein, Weib und Gesang” van Joh. Strauss, een uiterst fijne, lichte en trans parante vertolking kreeg. Dat dirigent en leden tevens begrip hebben voor werk van geheel ander gen re, bleek wel uit de wijze waarop het modern-getinte „Vor einer alter Kirche” van Fr. Haag gespeeld werd. Gaarne tot wederhoren! Over het hele terrein hangt een waas van rook. Onophoudelijk stijgen groezelige rookwolken uit de grond op. Enkele witte meeuwen steken fel af te gen de smerige achtergrond. Vele ste delingen hebben geen flauw benul van hetgeen er hier met het vuil dat zij achteloos weggooien gebeurt. De huis houdschool stuurt dan ook geregeld en kele klassen op excursie. Over ’t alge meen is men echter zeer verbaasd te horen dat er nog iets van gemaakt wordt ook Er is nog veel meer over dit bedrijf te vertellen. Wist u dat kompost zo zwaar is dat de wal van de Woud- vaart twee en een halve meter het water ingeschoven is? Dat er soms wel zo’n duizend ton mest op vervoer ligt te wachten? En dat het verkeer op rijksweg 43 last van de rookwolken kan hebben? Men houdt hier echter zoveel moge lijk rekening mee door het vuil niet te verbranden als er een zuidweste lijke wind staat. Ds. J. Bouritius zal zondag 18 novem ber a.s. afscheid nemen van de Baptis ten Gemeente van 2-de Exloërmond en zondagmiddag 25 november a.s., na vooraf in de morgendienst te zijn beves tigd door zijn voorganger, Ds. J. Kete laar, intree doen als predikant van de Baptisten Gemeente van Hoogezand. De intree-dienst zal daar plaats vinden in de hervormde kerk. Ds. Bouritius, ’n zoon van wijlen onze oud-stadgenoot Ds. G. Bouritius werd op 23 juli 1933 te Deventer geboren. Hij be zocht eerst het christelijk lyceum te Zwolle en studeerde daarna aan het Baptist Theological Seminary te Rüsch- likon bij Zurich in Zwitserland, waar hjj in april 1958 zijn kandidaatsexamen af legde. Voordat de heer Bouritius zijn stu die in Zwitserland begon was hij als evangelist werkzaam geweest van fe bruari tot augustus 1953 eerst ongeveer een half jaar te Borne en daarna van ok tober 1953 tot juli 1954 nog ongeveer ne gen maanden te Daarlerveen. Nadat hjj in mei 1958 door de Algemene Vergade ring te Groningen was beroepbaar ver klaard bij de Unie van Baptisten Ge meenten in Nederland werd hij op 8 juni van datzelfde jaar door zjjn vader be vestigd als predikant van de Baptisten Gemeente van 2-de Exloëermond. Ds. Bouritius heeft tijdens zijn ruim vierjarige ambtsbediening te 2-de Ex loërmond vele bestuursfunkties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies en van zijn hand versche nen verschillende verhalen, toneelstuk ken en schetsen ten bate van het plaat- seljjke en landelijke jeugdwerk. Op een druilige middag fietsten wij door de nette woonwijken van het Sperkhem. Het doel van de tocht was het vuilverbrandingsbedrijf van de gemeente dat enige jaren geleden van de Lemmerweg naar de Woudvaart is verplaatst. Het bedrijf heeft toen een gehele reorgani satie ondergaan en is geheel gemechaniseerd. Een belangrijk deel van het huisvuil dat hier wordt verzameld wordt namelijk gebruikt voor de bereiding van compost, een meststof, waarin allerlei dierlijke en plantaardige stoffen met aarde, as enz. vermengd worden. De rasp- machine van de zeer moderne installatie was toendertijd een primeur voor West-Europa. Tongersei wie der yn ’Us Gebou’ to Gau in bitinkingsjoun, wjjd oan Harmen Sytstra en syn meistriders. Dizze joun wie organisearre troch de Krite Snits fan it Frysk Selskip fan 1844, de Krite Gau fan it Kristlik Frysk Selskip en it Frysk Wurkforban ,De Lege Geaën’. Sprekker wie Ds. J. J. Kalma fan Snits. Ds. Kalma bigoun syn rede mei in byld to jaen oer de tiid dêr’t Harmen Sytstra, Tiede Roels Dykstra en Jac. van Loon, de trjje oprjochters fan it Selskip fan 1844, yn libben. It wie om 1840 hinne in neare tiid yn Fryslan. Der wie roun- om greate earmoed. De longsykte tei- stere it fé, der wie in slimme ierpelsyk- te, men hie wakker lést fan in müze- pleach en ek it minskdom hie tige to Ijjen fan allerhande syktmen. Yn 1840 stoaren hjir mean minsken dan dat der berne waerden. Ek geastlik wie it in earme tiid, polityk gefoel wie der net, ütwikseling fan gedachten foun amper plak. Dat hoechde nammers ek net, hwant wjj waerden fan ien man üt Den Haech wei regearre. Fryslan lei for- goed op it fuottenein en hwat it slimste wie, Fryslan sliepte. It wie hast net to bigripen dat it folk rêstich bliuwe koe Onder sokke slimme omstannichheden. De raad van Rauwerderhem besloot vorige week tot wijziging van de veror-. dening van het algemeen ambtenaren reglement Rauwerderhem i.v.m. toe passing van de verplaatsingskosten regeling voor het personeel in deze ge meente. De zittende leden van de woon- ruimtecommissie, de heren W. Beetstra en S. Elzinga te Irnsum, M. Tjeerdsma Sjjbrandaburen, O. Dijkstra, Rauwerd en A. Schilstra te Poppingawier, werd herbenoemd tot 1 oktober 1963. De bezoldiging voor de ambtenaar van de burgerlijke stand werd in overeen stemming met andere kleine gemeenten verhoogd van 32,- tot op 50,- per jaar. Besloten werd tot dekking van eventuele nadelige saldi en verliezen van de Stich ting Borgstellingsfonds voor Friesland gedurende de periode ’63-’67 tot ’n max imum van 1.95 per inwoner. Voor de verbetering van de verlichting van de lokalen in de openbare scholen te Sij brandaburen werd een crediet van 600,- beschikbaar gesteld. Een noordelijke strook van het indu strieterrein te Irnsum ter grootte van ruim 500 m2 zal worden verkocht aan de heer F. Reitsma te Irnsum en een krediet van 1700,- en nogmaals 1500,- werd beschikbaar gesteld voor de aan leg van een parallelweg op dit in dustrieterrein en de aanleg van een be strating op de zuidelijke uitweg ervan. Aan de kaatsvereniging „De trije Doar- pen” te Terzool werd een subsidie toe gekend in de kosten van aanschaffing van materialen, o.a. voor vergroting en drainering van het speelveld op het sportterrein aldaar, en een daarop te bouwen gebouwtje. Mede dankzij de ak- tiviteit van de Streekcommissie in deze dorpen zal thans kunnen worden overge gaan tot de aanleg van een sportveld te Sijbrandaburen. Dit zal geschikt zijn voor o.a. voetbalwedstrijden in compe titieverband. Aan de commissie voor Streekbelangen in de Lege Geaën zal een subsidie worden verleend van 4400,- voor dit sportveld, dat zal komen aan het Speersterpad te Sijbrandaburen. Aangezien ook de naastgelegen dorpen in Wymbritseradeel hieraan medewer ken en hierbij belang hebben, heeft ook deze gemeente subsidie toegezegd. Bij de rondvraag werd nog medegedeeld dat vier aandelen a 250,- van het Bouwfonds van Nederlandse Gemeenten met een eerste storting van tien procent, zullen worden aangekocht. Dinsdag 13 november. Feestavond Volksonderwijs Afd. Sneek. Tetman en Jarich de Vries met het nieuwe programma „Omke Doeke komt üt ’e hoeke”. Amicitia, ’s avonds 8 uur. dag wordt verwerkt. De normale ca paciteit voor de compost bedraagton- geveer vijftig ton, maar over 't alge meen zal dit voor Sneek en Wymbrit seradeel niet meer zijn dan twintig a dertig. Het behoeft geen commentaar dat een dergelijk bedrijf een grote aan trekkingskracht bezit voor ongedierte. Het aantal ratten wordt op duizend ge raamd. Meent u niet dat u ze zult te genkomen. Overdag laten ze zich niet zien, aleen op de lopende band. Maar ’s avonds kan het gebeuren dat er steeds grote dikke ratten over de weg schieten. Het is een komisch gezicht hoe het kleine witte hondje van een van de werknemers iederè keer weer op de lopende band een verwoed ge vecht levert met deze beesten. Hij ófrin it nedige by. Mear sizze we der net fan. Hwa mear witte wol moat it stik seis sjen. Dat kin, hwant it wurdt skielk ek yn IJsbrechtum opfierd en dat is fan Snits üt mar in hoannestap! Allegearre ha by ütstek goed spile. As wy al in pear der ütpikke, dan binne dat muoike Aeltsje en omke Jehannes, dy sawol yn spyljen as yn oanklaeijing en grime oan biropsspilers tinken diene. De oanklaeijing komt fansels op rekken fan grimeur Wolthuizen fan Snits en oan it spyljen hat regisseur C. Schilstra ek oandieL Yn it twadde skoft hiene wy noch in óf- skie. Bistjürslid en soufleur W. Hoomans hat om reden fan sounens bitanke foar syn funksjes. Foarsitter Beetstra spriek in wurd fan wurdearring. Hertelik tanke er him foar alles hwat hy foar de forie ning dien hat en as stoflik blyk dêr- fan, rikte hy üt namme fan it bistjür en ünder applaus üt ’e seal in pracht rotan- blommestander oer, wylst er meidielde, dat de hear Hoomans bineamd is ta ere lid. Dizze tanke foar de goede wurden, de bineaming en it moaije kadeau, nwer- nei de foarsitter noch foar alven it offi- sjele diel ófslüte koe. Mannichien rekke dan ek oan’e drank, om syn earmoed to forjitten. As in stien yn in stille fiver, kaem dan de aksje fan dizze trjje mannen. Hja koene it net langer oansjen, dat it mei Fryslan geastlik en materieel sa nei de bedelte gie. Yn 1844 rjochten hja it Sel skip op, mei it doel it Fryske folk wer omheech to stjitten üt de sompen, om it to wizen op syn tael en wer yn’e kunde to bringen mei syn rike forline. Ds. Kalma gie forfolgens de libbens nei fan de trije striders. De ien in nota ris soan, de oar soan fan in sakeman en de tredde fan in arbeider: Dizze trjje mannen fan hiel forskillend komóf binne fan greate bitsjutting wurden foar Frys- lên. Hja hawwe ek noch in boadskip foar üs. Hja wiene iensume striders tsjin de geast fan de tiid en sokke stri ders moatte der altyd wêze, ek yn üs tiid. Hja diene mei greate trou har wurk. Hja seagen dat de tael net in loshingjen- de saek wie mar sferk forboun oan de sede en it hiele libben. Boppedat wize hja üs op de wearde fan it lytse. Oan de joun wurken fierder mei frou W. v. d. Hem-Hofstra fan Tersoal, dy’t inkelde fersen fan Sytstra foarlies, en it Gouster koar Lytse Krêft’ dat fersen song fan Sytstra, en ek inkelde ienfaldige folkslieten. Binammen de lésten waer den op treflike wize songen en foelen der by de oanwêzigen tige yn. It wie tige spitich dat de foarsitter de hear Douwe Hermans Kiestra mar sa’n lyts tal minsken it wolkom ta roppe koe. De minsken dy’t thüs bleaun binne, haw we lykwols in kostlike joun forsitten. De oanwêzigen binne forrike nei hüs gien. Woensdag 14 november a.s. zal het vijfentwintig jaar zjjn geleden, dat onze oud stadgenoot Ds. J. C. Maris uit Bloe- mendaal, thans Europees sekretaris van de International Council of Christian Churches, de I.C.C.C. (Internationale Raad van Christelijke Kerken) werd be vestigd als predikant in de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland. Ds. Maris werd op 6 februari 1910 te Harlingen geboren. Hij was eerst onge veer zes jaar werkzaam in de boek handel en studeerde naderhand nog aan de theologische school van de Christelij ke Gereformeerde Kerken in Nederland te Apeldoorn, waar hij in juli 1937 zjjn kandidaatsexamen aflegde. Nadat de heer Maris beroepbaar was verklaard in de Chr. Gereformeerde Kerken in Ne derland werd hij op 14 november van datzelfde jaar door zijn schoonvader, wjjlen Ds. Joh. van der Vegt, toen nog emeritus predikant van Vlaardingen, be vestigd als predikant van de Chr. Geref. Kerk alhier. Op 24 augustus 1941 ver wisselde de jubilaris deze Kerk met die van Oud Bejjerland en op 1 mei 1946 werd hij bevestigd als predikant van de Chr. Geref. Kerk van Haarlem - Noord. Tijdens het derde plenaire te Philadel phia in de staat Pennsylvania in de Ver enigde Staten van Noord Amerika ge houden congres werd Ds. Maris in au gustus 1954 benoemd tot Europees se- kretai is van de International Council of Christian Churches, de I.C.C.C. In verband met die benoeming werd hjj overeenkomstig art. 6 van de Dordtse Kerkorde vrijgesteld voor het sekreta- sprankelende uitvoering van de mars Haat van de I.C.C.C. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterljjk ter post moet zjjn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Verenigde Staten van Amerika: ss „Sloterdjjk” (14-11); Australië: ms „Oranje” (12-11); Brits-Oost-Afrika: ss „Europa” (15-11); Canada: ms „Prinses Margriet” (14-11); Chili: ts „Leipzig” (15-11): Indonesië: verkeer gestaakt; Ned. Ant.: ms „Pr. der Nederlanden” 13-11); Nieuw-Zeelandms „Oranje” (12-11), ms „Main Lloyd” (14-11); Su riname: ms „Ladon” (14-11); Rep. van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Bli- tar” (14-11). Inlichtingen betreffende de verzen- dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Vrijdag 23 november. Buitengewone le denvergadering. Waterschap „Het Potschar” in Restaurant Piso. Aan vang 10 ijur v.m. Donderdag 15 november N.R.V. Wjjn- avond in Hotel „De Wjjnberg”, ’s av. 8 uur.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1