U Waterpoort-krabbels I !l I f Bevolking van Friesland groeide met 20.000 „Forum” gaf vlotte vertolking van „II Trovatore” Nieuw orgel in geref. kerk te Woudsend 1 IJLST WYMBRITSERADEEL BUITENLANDS OVERZICHT I J van door Speurder en i 5 1 Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, v\ I 117e jaargang no. 92 Donderdag 15 nov. 1962 5 A 5 jarigen bij de Sint Een schat aan prijzen n het Benoemd Man spoorloos verdwenen Route van St. Nicolaas a.s. zaterdag Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD -- Optimisme na de hevige spanning om Cuba Winterprogramma van N.I.V.O.N. De bliksemloterij van het Sted. Muziekcorps Sneek M |Irv SNEEKER NIEUWSBLAD 7 Verkiezingen in Amerika. We blijven even in feeststemming. 28% tegen i na gewon- directe directe de 500 JJi. uit de volkstelling van 31 mei 1960, gepubliceerd door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Voor kinderen, die op 5 december vjjf jaar worden, bestaat nog tot vrijdagmor gen 11 uur gelegenheid dit schriftelijk aan St. Nicolaas mede te delen. Zijn adres is: Postbus 11 Sneek. Alle kinderen die dit hebben gedaan, worden zaterdagmiddag om kwart over drie met één geleider in het stadhuis bij hem verwacht. aan- dat De traditionele filmmiddag voor de bejaarden boven 65 jaar, die ieder jaar ter gelegenheid van St. Nicolaas door de directie van Amicltia wordt aangeboden, zal op woensdagmiddag 5 december gehouden worden. 'Vij kondigen dit maar tijdig aan, opdat onze bejaarde stadgenoten deze da tum nu alvast in hun hoofd kunnen prenten. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. ervan ge en op ook Het afgelopen weekend stond een andere heilige in het middelpunt van de belangstelling, St. Maarten. In de donkere koude maakten honderden kinderen 's avonds hun tocht langs de huizen of liepen mee in een lampion- optocht, die vooral in de wijken wer den gehouden. Het feit dat St. Maar ten op zondag viel, wekte nogal enige verwarring en teleurgestelde gezich ten. Volgens de een moest het op za terdag en niet op zondag, weer een ander beweerde op maandag. Even wel... de rijke man werd overal geest- driftig toegezongen. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Het wordt een grote beesteboel op de Waterpoortshow 1962 van S. en O., dié 22, 23 en 24 no vember wordt ge houden in Ons Ge bouw. Maandag zal de opbouw van de tentoonstelling be ginnen. Naar dhr. Verf ons mee deelde zjjn er al twaalf honderd in schrijvingen ontvangen. Hoofdzakeljjk uit het Noorden en de Noord Oost Polder, maar ook de rest van ons landje is goed vertegenwoordigd. roepsbevolking. Daarentegen blijkt een belangrijke toeneming voor ambacht, bouwnijverheid en wante bedrijven. Giuseppe Verdi (1813-1901) componeer de in het geheel 26 opera's. Wij noemen hiervan slechts „Rigoletto”, die in 1851, en „II Trovatore” en „La Traviata”, die beide in 1853 ontstonden. Later schreef hij o.a. nog „Aïda”, dat een nieuw hoog tepunt werd. De verkiezingen, welke vorige week in Amerika zijn gehouden, zijn zeker niet ongunstig afgelopen voor de democra tische partij en daarin kan Kennedy een bemoedigend teken zien. Gewoonlijk ver liest een regeringspartij terrein in een jaar, waarin de president niet wordt ge kozen en dat is ditmaal nauwelijks het geval geweest. Van de forse democra tische meerderheid in het Huis van Af gevaardigden moet men maar enkele zetels missen. In de Senaat, die voor een derde deel is vernieuwd, hebben zij vier zetels gewonnen. Bij de gouverneurs posten kunnen de democraten enkele op merkelijke successen boeken, vooral in het Noord-Oosten van het land, maar in de drie voornaamste industriële staten - Pennsylvania, Michigan en New York - zijn de republikeinen met de buit gaan strijken. In New York is gouverneur Rockefeller herkozen. Californië bleef be houden voor de democraten. De neder laag van de republikein Nixon, Eisen howers vice-president, wordt algemeen gezien als het einde van zijn politieke loopbaan. In enkele Zuidelijke staten, van traditie conservatief-democratisch, hebben de republikeinen winst geboekt. Dat wijdt men vooral aan het optreden van de regering bjj de universiteit van Mississippi, die gedwongen is geweest een negerstudent in te schrijven. Na het geslaagde experiment van vorig jaar hield Albert Heyn n.v. dins- 4 dag in Amsterdam voor de tweede J keer haar Miss Cassière-vetkiezing. V In ieder filiaal werd’door een klanten- J jury een meisje aangewezen, dat als J vertegenwoordigster met 175 a 180 f candidates een gooi naar de titel zou doen. Bij de verkiezing werd gelet De gehele week heeft de politie ge zocht naar een man, die van zaterdag avond af spoorloos verdwenen is. Men dregde aan dfe Jousterkade, omdat zijn brommer daar gevonden was en ver schillende mensen de man voor het laatst op het muurtje hebben zien zit ten. Hij is echter niet gevonden. Voor lopig heeft men het dreggen gestaakt; bovendien is het niet zeker of hij wer kelijk verdronken is. Een trouwe lezeres vertelde Speur der dat zij het bord met richting Af sluitdijk, dat op de Jousterkade na bij de waterplaats geplaatst is, graag ergens anders wou hebben. Je kunt nu bijna niet meer over het trottoir lopen, zonder bovengenoemde instelling, die bepaald een zeer onwel riekende geur verspreidt, te raken. En over de rijweg is te gevaarlijk. Als het bord iets verder wordt gezet, is alle leed geleden. In dertien jaar tijd is de bevolking van Friesland toegenomen met bijna 20.000 personen tot 478.931. Dat blijkt Toch Migs. Er heerst op het ogenblik rust aan het Indiaas-Chinese front, maar op po litiek terrein is hier nog wel'enige be weging. Eind vorige maand had het er alle schijn van, dat Chroestsjov India tegenover China zou afvallen, maar met veel klem heeft Nehroe nu enkele malen herhaald te hopen, dat de Russische Migs, welke India had besteld, toch zul len worden geleverd. Dat zou betekenen dat Rusland weer zijn rustig afwachten de, neutrale houding in het conflict heeft ingenomen, een neutrale houding, die vriendelijker is tegenover India dan te genover China. Gezien de felle reacties van China op Chroestsjovs terugtocht uit Cuba, acht Chroestsjov eigenlijk geen reden meer aanwezig om China te ont zien. Dit zal Nehroe sterken in zijn hou ding van voorzichtige terughoudenheid tegenover militaire hulp vanuit het Wes telijke kamp. il W industrie, aanver- van 5 en meer personen 30% bij de vorige telling. Blijkens de verdeling van de be roepsbevolking over afzonderlijke be drijf scategorieën heeft de landbouw uit een oogpunt van de daarin werk zame personen, absoluut en ook rela tief aan betekenis verloren. Het totaal voor deze bedrijfstak verminderde tus sen 1947 en 1960 van 60.547 tot 36.944, d.w.z. van 34 tot 23% van de totale be- j in betrekkelijk korte tijd een bedrag van f 16.500.- bijèengebracht Voor de ingezamelde gelden kocht de orgelcom missie onder voorzitterschap van de heer F. P. de Haan kalveren, die bij de veehouders in de omgeving werden opgefokt en later met een zoet winstje werden verkocht. Het is niet de eerste keer dat deze betrekkelijk kleine ge meente de handen uit de mouwen steekt, want een jaar tevoren brach ten de leden reeds met elkaar de bouwkosten voor een nieuwe pastorie bijeen. Het oude orgel is verkocht aan de kerkeraad van de geref. kerk (art. 31) te Amersfoort. De route van St. Nicolaas, die aan staande zaterdag uit Spanje aankomt, is als volgt: Aankomst om half drie bjj de Water poort. Via Zuidend, Hoogend N.Z., Groot- zand O.Z., Schaapmarktplein, N. Burg straat, W. Burgstraat, Oosterdjjk, Jous terkade, Kleinzand, Ged. Poortezjjlen, W. Burgstraat, Kruizebroederstr., KI. Kerkstraat, Marktstraat, Leeuwenburg, Grootzand W.Z., Singel, Suupmarkt, Leeuwenburg naar de Marktstraat waar de Goed Heilig Man door burgemeester Rasterhoff ontvangen zal worden in het stadhuis. Verkiezingen in Hessen. Bjj verkiezingen in de Westduitse deelstaat Hessen hebben de socialisten ongeveer vier procent winst geboekt. De liberalen gingen wat vooruit, maar, de chr.-democraten vielen terug van 32 op 28 pct... Men wijdt dit resultaat vooral aan de affaire van Der Spiegel, waar bij vooral chr.-democratische politici betrokken zjjn geweest. De heer J. van der Goot te Sneek is met ingang van 1 oktober 1962 be noemd tot adjunct-cummies-titulair van 's Rijks belastingen met stand plaats Sneek (insp.). Een schat van prijzen staat uitge stald in de etalages van meer dan 150 winkeliers die meedoen aan de St. Ni- colaasactie van het Actie Comité. Bij elk dezer prijzen staat een nummer, dat recht geeft op deze prijs. Is dat Uw nummer, dan kunt U de prijs 5 december in de betreffende zaak af halen. Hoe U aan een nummer komt? Door de folder welke vandaag huis aan huis verspreid wordt en waarop een nummer gedrukt is. Aan u dan de (aangename) taak de etalages te be kijken om te zien of u misschien een van de vele gelukkigen bent. Er heerst een wonderlijk optimisme in de internationale wereld na de hevige spanning om Cuba, welke ons - in de woorden van Chroestsjov - zeer dicht bij een oorlog heeft gebracht. Niet, dat de kwestie nu helemaal uit het nieuws is verdwenen of dat de Amerikanen al he lemaal tevreden zjjn gesteld; maar het tegenstribbelen van Castro en zijn wei gering - tot nu toe - inspectie in zijn land toe te laten, wordt toch meer als een bijkomstigheid beschouwd. Gisteravond is in Woudsend het nieuwe orgel van de geref. kerk aldaar officieel in gebruik genomen. Het ou de mechanisch gedreven orgel is ver vangen door een geheel nieuw elec- trisch gedreven orgel mei twee klavie ren en drie pedalen. Evenals het vori ge zal ook het nieuwe orgel worden bespeeld door de heer J. Nijdam, die al veertig jaar als organist optreedt of door zijn dochter mevr. A. van der Meer-Nijdam. Het nieuwe orgel, gebouwd door de firma Pels te Alkmaar, munt uit door een prachtige klank, en is een prach tig staaltje van offerzin van de gemeen teleden van deze kerk, want zij hebben Spanning in Jemen. Saoedi-Arabië heeft de betrekkingen met Egypte verbroken omdat Egypte, dat op grote schaal is betrokken bij de burgeroorlog in Jemen, aanvallen op Saoediarabisch gebied zou hebben on dernomen. Saoedi-Arabië vreest, dat een overwinning van de republikeinen een nadelige uitwerking zou hebben op het interne stelsel van Saoedi-Arabië zelf. Er waren enkele dreigende geruchten, dat de oorlog in Jemen zou uitgroeien tot een grotere Arabische oorlog, maar dat lijkt nog wat overdreven. De heerlijke tijd van pakjes zoeken, verrassingen en ook wel eens een bit- tere pil, breekt weer aan en is voor vele kinderen zelfs al aangebroken. Talloze hummels sjouwden veertien dagen geleden al met hun schoen met wat hooi en een paar wortels naar de schoorsteen, zongen een liedje en wachtten met kloppend hart. Maar... er kwam dikwijls niets. Want St. Ni- I colaas, de Goed Heilig man, Bis- schop van Myra, is gisteren pas in Rotterdam aangekomen en zal zater- Idag vandaar naar Amsterdam, Sneek en Heeg en nog veel meer plaatsen doorreizen. Onze stad bereidt zich met prachtig ver- sierde etalages en andere blikvan- gers voor op een f grootse ontvangst. ding; Dinsdag 29 januari: Reislezing met ste reo diapositieven door het echtpaar Gols over het land van de Basken in Zuid-Frankrijk; Maandag 25 februari: filmavond met do cumentaires o.a. van Bert Haanstra en Herman v. d. Horst en Maandag 11 maart: lezing door een me dewerker van het gezinsbegrotingsin- stituut, getiteld „De huisvrouw en haar inkomen.” Al deze avonden worden gehouden in het Piter Jelleshüs en vangen aan om 8 uur. Die op 12 december is alleen en gratis toegankelijk voor leden. Al de an deren tegen entree voor leden en niet- leden. gieke leiding van dirigent Frit Kox, vankeljjk niet vlotten. Toegegeven dit bjj 'n opera-opvoering uiterst moeilijk is. Gelukkig werd de eenheid geleidelijk hechter. De koorzang stond op hoog peil. Fraai klinkende duetten en terzetten in diverse samenstellingen completeerden het vocale element. Van de solisten noemen we allereerst Leonora (Dini Tadema). Deze sopraan zong en acteerde uitstekend. Azucena (Annie Steiner) alt, mezzo-sopraan en sopraan tegeljjk, acteerde tevens voor treffelijk, met name in het vierde be drijf. Ines (Mia Kroes) sopraan, kan eveneens met ere genoemd worden. Man- rico, de troubadour (Harry France) zong en speelde zjjn rol op sublieme wijze, en de Graaf van Luna (Antoon Hujjsman) en Ferrando (Gerard Groot) wisten zich, èn als vocalisten ên als acteurs, zeer te onderscheiden. Ook de kleine rol len werden met élan vervuld. Verder alle lof voor de fraaie decors en costuums, het keurige kap- en gri- mewerk en de effectvolle verlichting. Tenslotte dient regisseur Paul Pella nog afzonderlijk genoemd te worden voor zijn belangrijk aandeel. Naast vele open doekjes tijdens de op voering volgde aan het einde een lang durig applaus. Bovendien werd aan de uitvoerenden een fraaie bloemenmand aangeboden. naar Tilburg en Kampen. „Eerst besef je het eigenlijk niet”, zei Attie, die al zes en een half jaar (vanaf de oprich ting) hier werkt, ,,’s nachts om vijf uur lag ik nog wakker, pak te de vijfhonderd gulden en dacht dan: ja kind je hebt ze. Het is gewoon een droom”. Naast de hoofdprijs van vijfhon derd gulden in een chequeboek kreeg zjj nog een avondtasje, een beauty-case en een gouden medaille. Van het filiaal had zij als prijs eveneens een tasje gekregen. En natuurlijk veel bloemen. Wat Attie met dat geld gaat doen? „Een electrische naai machine kopen. Dat is tenmin ste een blijvend cadeau en je hebt er ook nog iets aan”. Cas- sière in een zelfbedienings- zaak is eigenlijk een geheel nieuw beroep. Zij is het enige contact met de klanten en ver vult daarom een belangrijke taak, a.h.w. de rol van gast vrouw. De totale bevolking in onze provincie nam in deze periode toe met 4%, deel, dè leeftijd van 5-9 jaar steeg met 11% en die van 10-14 jaar met 23%. De groep personen van 65 jaar en ouder steeg met 24%. Van de in 1960 in Friesland wonende bevolking blijkt 89% ook in Friesland te zijn geboren, tegen ruim 91% in 1947, toen ook een volkstelling werd gehouden. Bijna 58% woonde in de ge hoor tegemeente tegen 63% in 1947. De indeling naar kerkelijke gezindte laat zien dat er sprake is van een toeneming van rooms-katholieken (in 1947 7,3%,. in 1960 8%) en van buitenkerkelijken (1947 23,5%, 1960 24,2%), van een te ruggang bij de Ned. Hervormden (van 39,7 tot 38,2%) en van de verschillende denominaties gereformeerden (van 24,4 tot 24,1%). Het aantal gezinnen is sinds 1947 toegenomen van 105.470 tot 114.963, maar de grootte der gezinnen is ver minderd. De kleine gezinnen van twee personen vormden in 1960 31% van alle gezinnen tegen 27% in 1947 en die Het bestuur van de afdeling Sneek van het N.I.V.O.N. (Nederl. Instituut voor Volksontwikkeling en Natuur-, vriendenwerk) heeft de leden het nieu we winterprogramma aangeboden. De z.g. grote zaal-bijeenkomsten zijn ver vallen, daar hiervoor niet de belangstel ling bestond welke het bestuur had verwacht. Thans is het accent legd op kleinere bijeenkomsten het groeps- en kernwerk, terwijl cursussen in handenarbeid en fotografe ren zullen worden gegeven en getracht zal worden de groep Sociaal toerisme nieuw leven in te blazen. Het program ma vermeldt: Maandag 19 november: lezing door Me vrouw Miep Diekmann, schrijfster van kinderboeken en jeugdromans over „Het leven op de Antillen vroe ger en nu”; Woensdag 12 december: Voorlichtings avond met filmstrook en discussie van het voorlichtingsbureau voor de voe- de vier delen hebben we het kunnen genieten van de laatste twee. Dat kan een persoonlijke visie zjjn. Het kan ook aan het stuk, of (en) aan de opvoering liggen. Niet, dat er vóór de pauze beter geacteerd en gezongen werd dan daarna. Integendeel! Maar het samenspel tussen de uitvoerenden op het podium en de Nederlandse Orkest Ver eniging in „de bak” wou, onder de ener- Van belang in de na-Cubaanse ontwik keling lijkt vooral, dat althans met woor den, de beide grote mogendheden, Rus land en Amerika, zich bereid tonen te praten over de geschillen, welke hen verdeeld houden en waar dit de basis van hun bestaan betreft, de ander zijn eigen opvattingen gunnen. In de brief wisseling tussen Kennedy en Chroest sjov, die heeft geleid tot het bestand om Cuba, heeft Chroestsjov verificatie van de aftocht van de Russische raketten be loofd. Nu dit op Cuba zelf nog niet kan en Rusland toch al het terugtrekken van de raketten heeft voltooid, heeft men de middenweg gevonden, waarbij de Ame rikanen de Russische schepen, die de raketten naar huis brachten, konden in specteren. Amerika heeft zich verge noegd met een inspectie vanuit de lucht en de stemming tussen inspecteerders en geinspecteerden was zeer goed. Er zullen niet veel Amerikaanse piloten van helikopters zijn, die aan de lijn een fles wodka naar boven hebben gehaald. Ontspanning. In genoemde briefwisseling hebben beide mannen ook het nut van ontwa pening aangeroerd en met name een ontspanning tussen de N.A.V.O. en de landen van het Pact Warschau, dit zijn Rusland en zijn Europese bondgenoten. Dit lijkt te meer betekenis te krijgen, wanneer men de berichten leest, dat Chroestsjov en Kohier, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, al tijdens de crisis enkele gesprekken hebben ge voerd, waarvan het doel kan worden samengevat als de handhaving van de status quo, vooral daardoor verkregen, dat men in de buurt van eikaars gebied afziet van de zg. tactische kernwapens, de raketten met middelgrote draag wijdte, en dat men ter handhaving vem die status quo vooral zal vertrouwen op z.g. conventionele troepen. Er zijn ge ruchten, dat Amerika en Rusland tot en zekere mate van overeenstemming zjjn gekomen en dat dit o.a. zou inhouden, dat Amerika langzaamaan zijn raketba- ses in Turkije, Engeland en Italië zou opgeven, respectievelijk niet moderni seren. Wat de ontspanning tussen de NAVO en het Pact van Warschau betreft, zou men misschien moeten denken aan de instelling van een atoomvrjje zóne in Europa, een plan, waar de regering van Kennedy positiever tegenover staat dan die van Eisenhower. Zo’n zóne zou van Russische kant bezien betekenen, dat het gevaar van een verstoring van de sta tus quo in Europa, en met name in Duitsland aanzienlijk wordt vermin derd. In dit verband kan men misschien hopen, dat de kwestie Berlijn haar scherpste kanten gaat verliezen. Berlijn is opeens geen graat meer in de Rus sische keel al kan het dat natuurlijk wel weer eens worden. De grootste Rus sische zorg heet op ogenblik het gevaar van de Duitse militaristen. Op de her denking van de oktoberrevolutie in Mos kou is niet meer gesproken van de af tocht van de Westelijke troepen. Uit Washington komt het bericht, dat de Amerikaanse regering met voorstellen uit de bus wil komen, die de toegangs wegen naar Berlijn aan een internatio nale controle zullen onderwerpen, waaraan ook Oost-Duitsland zou moeten deelnemen. Dat is in strijd met Adenauers politiek. Adenauer wil alles verwerpen wat lijkt op enigerlei erkenning van het Oostduit- se bewind. Maar het is de vraag of hjj bij zijn bezoek aan Washington deze week zijn wil aan de Amerikaanse rege ring kan opleggen. Het woord „Papaver” is deze weck vaak gebruikt, waarbij dan gesproken werd over die fantastische bungalow, één der prijzen in de a.s. Bliksemlote, jj van hetStedelijk Muziekcorps Sneek. Drommen gegadigden zijn al naar het adres Grootzand no. 10 getogen, waar nadere informaties over deze prijs kun nen worden verkregen. Het is toch ook wel de moeite waard, voor één kwartje een bungalow te winnen. En is u niet de gelukkige winnaar, dan kan men toch ook nog wel blij gemaakt worden met de prijs van 400,- aan goederen naar keuze. En verder zijn de taarten, room- boterstaven en rollades toch ook wel de mooite waard. De gemeentelijke vergunning is nog niet afgekomen maar aangenomen mag worden, dat de verkoop van de loten op 22, 23 en 24 november doorgaat. De loten worden weer verkocht in on doorzichtige gesloten envelopjes, opening waarvan men direct één van de vjjf mogelijkheden kan constateren: 1. een hazelnóotslagroomtaart nen als directe prijs; 2. een roomboterbanketstaaf als prijs; 3. een geweldige prijs; 4. een genummerd lot, één van kansloten, waaruit op de avond van de 24e november a.s. de twee num mers worden getrokken, waarop de Papaver-bungalow en de prijs van 400,- zullen vallen. 5. een directe niet; U waagt dan weer een kans, tot u een directe prijs of een kanslot in handen heeft. De Bliksemloterij is een gezellige lo terij, die al traditie geworden is. Maar niet uit het oog moet worden verloren, dat de financiële positie van ons Stede lijk Corps dusdanig is, dathet organi seren van deze loterij noodzaak is. Als u voor de gezelligheid dus vier loten koopt, koopt u dan nog eens zo'n aantal als goede daad uit sympathie voor het Corps. rollade als Van genoemde opera’s bracht het be kende operagezelschap „Forum” an Enschede, gisteravond „II Trovatore” over het voetlicht. De belangstelling liet niets te wensen over, want „Amici- tia” zat stampvol. „11 Trovatore” is een boeiend werk, vooral als het met vaart vertolkt wordt. De goede kwaliteiten van „Forum” ken nende, zijn wij dan ook niet in onze ver wachtingen teleurgesteld. Er zat vaart in! Daardoor beleefden we vele prachti ge momenten van spanning en schoon heid, van romantiek en sfeer. De muziek van Verdi is melodieus en, zowel in het vocale als in het instrumentale, treffend en menigmaal sterk dramatisch geschil derd. Van mees' op snelheid, persoonlijkheid, charme en accuratesse, terwijl tevens een aantal vragen beantwoord moest worden. Na de eerste ronde worden twintig finalistes aangewezen, uit wie tenslotte de eerste drie gekozen wor den. Vorig jaar deed uit Sneek mee mej. Attie Westerhof. En met succes, zjj veroverde toen een tweede prijs. Maar 23 november 1962 werd voor diezelfde Attie een dag om nooit te vergeten. Zfl deed op nieuw mee en werd van num mer twee... nummer één! De tweede en derde prijs gingen i

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1