clubhuis Deur van I I f Verkeerslichtinstallatie bij de nieuwe Oosterpoortsbrug in werking gesteld I i I ,De Jeugdhaven’ staat openi l H 1 Waterpoortshow VI vanmorgen officieel geopend Wr WL IJLST WY M BRITS ERA DEEL i 1 door Speurder f en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 117e jaargang no. 94 Donderdag 22 nov. 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Inbraak in B.L.O. school Alle lichten gingen branden Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en I Nieuwe Amerikaanse-Neder- landse onderneming in Sneek Route St. Nicolaas zaterdag middag a.s. 11): X: SNEEKER NIEUWSBLAD het vèrkrij- IHIIItlIllllllllHlllllllllllltlIlHHHimiHtlH Wethouder Baaijens De voornaamste uitslagen luiden: de Heel het volk. de de Zo wijd als de wereld. Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. Hier grijpt men om met Hoedemaker te spreken naar heel het volk. Daarom is het college van B. en W. en ook spr. persoonlijk buitengewoon blij met wat hier gekomen is. Ik hoop, aldus de heer Baaijens, dat gij hier heel snel uit zult groeien. Dat zal nl. betekenen, dat gij veel kinderen zult leiden naar een zin vol milieu, zó zinvol, dat het voor hen een vluchthonk zal zijn. Moge God U en dit werk zegenen. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS gebracht en beproefd, waarvoor al deze instanties zeker een woord van lof toe komt. zijn dus zowel het rijdend verkeer als de voetgangers onder praktisch alle omstandigheden zo veel beveiligd als mögelijk is. Dat wil echter niet zeggen dat men nu maar blindelings alleen op de lichten moet afgaan. Uitkijken blijft noodzakelijk Het verkeer bij de Koninginnebrug Aan de nieuwe verkeersregeling bij deze brug - eveneens met lichten welke echter alleen tijdens de spitsuren door een agent bediend zullen Worden - wordt thans naarstig gewerkt. De kabels voor de stroom zijn al gelegd. Bij deze nieuwe installatie, waarvoor van de modernste apparatuur gebruik is gemaakt en die in een voorbeel dig samenspel tussen Gemeentebestuur, Politie en Gemeentewerken tot stand is Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3 per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Bij geopende Oppenhuizerbrug. Zolang de brug tussen Jousterkade en Oppenhuizerweg geopend is, blijft het verkeerslicht op de Prins Hendrikkade op rood staan. Gehoopt wordt dat de ruimte tussen deze brug en het kruis punt Oosterdijk dan groot genoeg is voor het aantal auto’s e.d. dat voor de brug moet wachten. Staat het licht op de Pr. Hendrikkade op groen, dan is de brug geblokkeerd en kan hjj dus, noodgeval len uitgezonderd, niet geopend worden. Gisteravond kwam de officiële me- ledeling dat de inenting van honden tegen hondsdolheid thans in het gehe le land verplicht werd gesteld. In Sneek gaf men hier vlot gehoor aan. Ook de minder draagkrachtigen. De verschillende dierenartsen had den ’s avonds direkt al de handen vol aan de honden. De dieren merken niet veel van de prik, maar lopen na afloop vol trots met hun penning rond. IIIHIHIIHIHIIIIIIIHIIIHHIHHIIIHIIIHIIIIH De keurmeesters op de Waterpoortshow VI waren unaniem enthousiast over de kwaliteit van de dieren. Op de achter grond ziet u de heren A. Schuurmans en J. Ruiter, die beide zitting hebben in het Drie fases. De lichtinstallatie werkt op drie fases, zoals in overleg met Rijkswaterstaat be sloten is. Het verkeer van de Pr. Hen drikkade en de Jousterkade rijdt dus te gelijk op, maar dat van de Oosterdijk en de Leeuwarderweg nog afzonderlijk. Proefondervindelijk is nl. gebleken dat het niet mogelijk was ook dit- tegelijk vrij te geven in verband met de drukte en de nauwe ingang van de Oosterdijk. Hier is heel wat bereikt constateerde de heer Apperloo, die de gelukwensen van de Provinciale Plan-commissie en van het Provinciaal bestuur overbracht. Maar de jeugd is zo wijd als de wereld en daarom is ook onze taak zo wijd als de wereld. Die taken verleggen zich, maar de opdracht blijft dezelfde. Ik hoop, zo verzekerde spr. dat de stich ting spoedig bij mij zal komen voor het stichten van nog een gebouw of voor uitbreiding van dit gebouw en hij voegde kelijk gedacht werd is dinsdag in de loop van de dag de volautoma tische verkeerslichtinstallatie bij de nieuwe Oosterpoortsbrug in werking gesteld. Dit betekent dat daar thans niet alleen het rijver- keer door rode, groene en gele lich ten gedirigeerd wordt, maar dat ook de voetgangers bij het overste ken van de zebrapaden op de Prins i Hendrikkade en de Jousterkade aan de voor hen afzonderlijk aan gebrachte lichten moeten gehoor zamen. Toch nog iets later dan aanvan- de alleen inrijden vanaf de Leeuwarder weg en de Oosterpoortsbrug. Voor de le Oosterkade gold dit al enige jaren. Nu geldt het dus voor beide gedeelten ter weerszijden van de brug. Namens het Waterpoortshow-comité, dat bestaat uit verschillende leden ran het bestuur van S. en O. en ,,Balk en Omstreken,” heette de heer A. Mabelis, spr. is er van overtuigd, dat daarbij de medewerking van de rijksoverheid en de lagere overheden zal worden ver kregen. Het gaat hier nl. om verant- hier enige adviezen voor gen van subsidies aan toe. Na te hebben vastgesteld dat de Frie zen niet over één nacht ijs gaan en dit ook hier niet is gebeurd, sprak Ds. Van Krimpen eveneens zijn blijdschap uit over het gebouw en zjjn grote waarde ring voor wat hier gedaan is. Het blijft echter een tijdelijke situatie en spr. zei er van overtuigd te zijn, dat men straks zal kunnen zeggen: deze oude affaire wordt een filiaal van het grote geheel dat men naar zijn vaste overtuiging in Sneek hard nodig heeft. Dat is niet alleen een kwestie van verwaarlozen van de jeugd door de ouders of omdat alles zo veel slechter is dan vroeger. Het ligt in de verandering van de struc tuur van de maatschappij waarbij al dit werk zich zal moeten aansluiten. En visie van meester en jut door de Kin- deren zelf wordt verzorgd. Op de j Looxmaschool verschijnt het al re- gelmatig en op de Bolwerkschool is het tweede nummer net verschenen. Over het algemeen zijn de kinderen zeer enthousiast. Op deze manier wordt het „opstelschrijven” dat altijd nog een teer punt is in het schoolle- ven, wellicht wat attractiever ge- maakt. Op twee gewpne openbare lagere scholen 'in Sneék wordt een school blad uitgegeven, dat onder de super- zei dat het gemeentebestuur ook zeer blij is dat dit jeugdhonk er is en hij durfde zelfs wel stellen dat er weinig mensen in Sneek zullen zijn die er niet blij mee zijn. Want misschien is het niet waar dat er heidenen onder ons zijn, maar wel waar is, dat de kerken hier een nood voelen. Het is daarom een verheugende zaak dat men hier mensen voor dit werk heeft kunnen vinden. De heer Baaijens had het gebouw al even bezichtigd en stond verbaasd over wat hier uit die oude school gewor den is. Alles is even fris en vriéndelijk. Sprekende over het werk dat hier ge daan moet worden was hij evenwel van mening, dat een zo breed moge lijk contact nodig is om voor pijnlijke situaties behoed te worden. Niet alleen met de jeugd uit onnette gezinnen en on kerkelijke gezinnen, maar ook van half- nette, hele nette en kerkelijke gezinnen. Maar Sneek heeft meer nodig. Sneek is een groeiende gemeente, zodat er niet alleen ruimte is voor één jeugd huis maar wel voor twee. Hier liggen dus allerlei mogelijkheden en wy hopen dat ze allen verwerkelijkt mogen wor den. woordelijk werk, waarin ook de Kerk in woord en daad aanwezig is. Verder spraken nog Ds. J. M. Spier namens de Kerkeraad die veel waarde ring heeft voor de aktiviteit van het bestuur en in ’t bijzonder voor de stimu lerende kracht van zijn praeses, Ds. Westbonk, de heren Flach en Wiersma, die resp. een voetbalspel en een klein maar zeer nuttig cadeau aanboden en als laatste de heer Pruiksma namens de hoofdcommissie voor Evangelisatie. Alle sprekers werden direct door Ds. De Leeuw beantwoord en bedankt, ter wijl hij aan ’t eind van de bijeenkomst ook nog de wens uitsprak dat de leid ster mej. Rutgèrs en haar staf hier een prettige tijd zullen doorbrengen en het gebouw (dat beneden drie zalen en een keuken en boven twee zalen, waaronder één grote, benevens een vertrekje voor speciaal werk zoals handenarbeid en werk voor meisjes bevat), aan haar goe de zorgen toevertrouwde. Het Actie Comité Sneek heeft ver schillende huismoeders gister een heerlijke rustige middag bezorgd. De jeugd, die zich (hoe bestaat het) toch nog wel eens op de vrije woensdag middag verveelt, werd de stad inge stuurd. Met een folder en ’n potlood en de opdracht: loop alle zaken maar eens langs en zorg dat je met ’n prijs thuiskomt. Voor de kinderen een leuk karwei en voor de moeder een zorg minder. Het gebeurt wel vaker dat er bij een trouwerij een ere-haag wordt ge vormd door vrienden, kennissen of collega’s van de bruid of bruidegom. In Sneek was het echter nog nooit voorgekomen dat een heel bataljon militairen overkwam om een ere wacht te vormen bjj het huwelijk van hun dienstmakker. Toen de heer J. v. d. Werf die nog in militaire dienst is, woensdagmid dag met zjjn bruid de trappen van het stadhuis afdaalde, zag hij tot zijn verrassing al zijn vrienden uit Stèen- wijkerwold staan. Het Evangelisatiewerk van de Gereformeerde Kerken in onze stad sPr- is er van overtuigd, dat daarbij dagen doen. Hij wenste het comité met deze en volgende shows veel sukses en verklaarde de tentoonstelling voor ge opend, Namens het gemeentebestuur van Sneek voerde de heer H. Fijlstra nog het woord. Ook hij wees op de vrije tijd en daarmee op het belang dieren te hou den en beklemtoonde de liefde voor het dier. Het verrijkt de geest en komt het innerlijk ten goede. Het Evangelisatiewerk van de Gereformeerde Kerken in onze stad dat al enige tientallen jaren werd verricht, ook onder de jeugd en met name onder de buitenkerkelijke jeugd, is een nieuwe fase ingetreden door de opening van het Clubhuis „De Jeugdhaven” in de voormalige Chr. B.L.O. school aan de Rienck Bockemakade, welk oude afgeleefde gebouw door een groot aantal vrijwillige medewerkers in een keurig en net jeugdhonk is omgetoverd. Vele sprekers staken hierover en over het werk van de Stichting gistermiddag de loftrompet in het mooie bovenzaaltje waar de ope ning plaats vond en welke feestelijke gebeurtenis door vele genodig den, medewerkers en belangstellenden werd bijgewoond. Ds. G. J. de Leeuw, voorzitter van de Stichting, sprak een uitvoerig welkomst woord, waarin hij zich in ’t bijzonder verheugde over de aanwezigheid van de vertegenwoordigers van het gemeente bestuur de wethouders M. Baaijens en Tj. Ligthart, van de heren M. Apper loo te Drachten, secretaris van de Pro vinciale Plan-commissie, Ds. F. J. M. van Krimpen te Rotterdam, secretaris van het Landelijk overkoepelend or gaan Evangelie Herstel en Opbouw (E.H.O.) en Ds. S. E. Westbonk, direc teur van het Gereformeerd Centrum voor geestelijk en maatschappelijk werk in Friesland te Leeuwarden, alsook van de afgevaardigden van de eigen plaatselijke kerken en de dames van de clubhuizen in Drachten en Leeuwar den. Hij stelde vervolgens de vraag wat er in dit gebouw gedaan moet worden. Het antwoord luidde: voortzetting van het evangelisatiewerk. Dit werk dat al tien tallen jaren is gedaan, is vaak klein werk en ook broddelwerk geweest, maar dat is ook geen wonder. De mid delen waren bekrompen en waar moes ten we de jeugd onderbrengen? In di verse catacomben werd ze bijeenge bracht om ze bezig te houden en met lokmiddelen om ze te krijgen. En er is zo ontzaglijk veel jeugd die zo veel mist en in huis vaak niet vinden kan wat ze zoekt. Ook al omdat de uithuizigheid van de ouders zo sterk is toegenomen. Vele opgroeiende jonge mensen missen de vreugd en de warmte van het ouder lijk huis en zoeken hun heil op straat. Ook noemde spr. nog .de invloed van de industrialisatie, wat ook invloed ge had heeft op het werk van de Kerk. Ge tracht moet daarom worden deze jeugd óp te vangen en ze in een clubhuis bijeen te brengen, daar bezig te hou den en de krachten mee te geven om een plaats in het maatschappelijk leven in te kunnen nemen. Aan de ene kant is het dus sociaal- paedagogisch werk, maar aan de an dere kant om tegemoet te komen aan de geestelijke nood van de jeugd. Vandaar dan ook onze wens dat alle werk wat hier gedaan zal worden vruchten mag afwerpen en de jeugd mag leiden tot de veilige haven van Jezus onze Heer. Ds. De Leeuw gaf hierna een over zicht van de mogelijkheden voor een clubhuis welke onderzocht werden vóór de hand op dit gebouw kon worden ge legd. Ook is gedacht aan nieuwbouw en deze plannen liggen nog niet in de ijs kast, maar we hopen, aldus spreker in dit oude huis toch een goede tijd te kunnen doorbrengen. Het biedt plaats aan 120-150 jeugdigen en het ligt in de bedoeling dat deze er meerdere avon den in zullen doorbrengen. uit St. Nicolaasga alle aanwezigen en in ’t bijzonder mevr. Otto-v. d. Hamme, die de Kynologenclub vertegenwoordig de, de weth. Baaijens en Fijlstra, het bestuur van ,,Ons Gebouw” en de ere leden van S. en O. de heren Postma, Brouwer en De Wagt van harte welkom. De heer D. v. d. Werf kwam namens de Ver. van Sneker Zakenlieden. De Waterpoortshow is een van de grootste landelijke tentoonstellingen op dit gebied die jaarlijks gehouden wor den. In het Noorden mag zij zelf uniek genoemd worden. Over het gehele land geniet men echter een grote bekendheid wat wel moge blijken uit het grote aan tal inschrijvingen. In het totaal zijn er plm. 1150 dieren, waaronder een vier honderd hoenders, zeshonderd veertig konijnen en honderd dertig duiven, plus nog een aantal watervogels. De meeste inzendingen komen uit het wes ten van onze provincie, doch ook de rest van het land is goed vertegenwoor digd. Er is een grote verscheidenheid van rassen en ook weinig voorkomende soorten zijn aanwezig. Het geheel is overzichtelijk opgebouwd, zodat het een plezier is langs de kooien te wandelen. De kwaliteit, wat tenslotte het belang rijkste is, van de dieren is prima. De keurmeesters waren dan ook unaniem enthousiast. De heer Mabelis bracht vervolgens zjjn dank uit aan alle me dewerkers aan de show en vooral aan de zgn. .stille”. Burgemeester Pasma zei dat ’t doel van de ver. verband houdt met alle maatschappelijke vormen van het bestaan. Nu men zoveel vrije tijd heeft, moet men dieren houden. Dat geeft inhoud aan het leven. Iedereen die een liefhebberij heeft moet deze op goed mogelijke wijze in de lengte der Wij hebben de werking van deze voet- 1 gangerslichten onlangs al uiteengezet, maar willen het hier nogmaals herhalen. 1 Om deze zebrapaden door groen licht beveiligd te krijgen, moet iemand op j de knop drukken welke aan de voor- zijde van de palen is aangebracht. En goed indrukken. Anders werkt de in stallatie niet. Daarna wachten tot het voetgangerslicht op groen springt. Men ziet dan bovendien een lopend mannetje, wat vooral voor mensen die kleurenblind zijri van belang is. De oversteektijd is maar beperkt. Men moet daarom flink aanstappen. Dus niet slenteren. Begint het groene licht te knipperen dan wil dat zeggen: schiet op. Staat men dan nog op het trottoir, dan mag men beslist niet meer oversteken. Evenmin als het licht op rood staat met een stilstaand manne tje. En: bij het oversteken rechts hou den! Wjj konden dinsdagmiddag, toen de hoofdingenieur-directeur van de Rijks waterstaat in Friesland met zijn staf de werking van de installatie en de reac ties van het verkeer en de voetgangers gade sloeg en ook gisteren meerdere malen constateren, dat alles vlot verliep. De jeugd bleek wel heel vlug met de voetgangerslichten vertrouwd te zijn, maar vele ouderen reageerden nog min der snel. De politie moest nog menig maal vriendelijk instruerend optreden. De eerste dagen zullen ze dat ook nog blijven doen, maar daarna gaan over treders onherroepelijk op de bon. Nieuwe verboden Het verbod voor het verkeer komen- de van de Oosterdijk links af te slaan naar de Prins Hendrikkade is nu ook van kracht geworden en door een bord aangegeven. Voor de Oosterdijk bestond al een inrjjverbod voor het verkeer uit de richtingen Bolsward en Joure. Voorts is thans ook voor de 2e Ooster- een-richtingsverkeer ingesteld. Alle ver- kade (naar de Laatste Stniversbrug) ’n keer - dus ook fietsers - mogen deze ka- Afd. Grote Hoenders: Fraaiste nr. Friese goudpel hen van de heer Braaksma, Oudemirdum; Fraaiste haan: Wit Wyandotte van de heer Spijkervet te Steen wijk; Fraaiste hen (op één na) Ancona van de heer Nutters te Bolsward; Afd. Dwerghoenders: Fraaiste nr. Mod. Eng. Vecht Krielhaan van de heer Smit te Kerspel Goor; Fraaiste haan. Wit Wyandotte van heer Spijkervet te Steenwijk; Fraaiste hen. Zwart Wyandotte van heer A. Woudstra te Harich. Konijnen: Fraaiste dier. Gouwenaar ram van heer Van der Sluis te Oudemirdum; Fraaiste nr. grote rassen. Franse Hang oor ram van de heer Kies te Jubbega; Fraaiste nr. middenrassen. Gouwenaar van de heer Van der Sluis te Oude mirdum; Fraaiste nr. Lang- en Kortharige rassen. Witte Angora ram van de heer Jong- ‘ma te Bant; Fraaiste nr. Kleine rassen - Middenzwart. Klein zilver van de heer J. Ruiter te Sneek; Fraaiste nr. dwergrassen. Roodoog Pool voedster van de heer Buitenhuis te Mark nesse. Duiven: Mooiste pauwstaart wit, S. Koster, Den Oever Uitm. Eenden: Mooiste. Carolina Woerd, H. Schutte, Kampener-Eiland, Kampen Uitm. Vanmorgen werd in „Ons Gebouw” voor de zesde keer de landelijke ten toonstelling van hoenders, konijnen, sierduiven en eenden de Waterpoortshow die ieder jaar door de pluimvee- en konijnenfokkersvereniging „Sneek en Omstreken” wordt gehouden, door de heer L. S. Pasma, burgemeester van Hemelumer Oldeferd geopend. Deze tentoonstelling is vandaag, mor gen en overmorgen voor het publiek te bezichtigen. Onze politie-agenten hebben hun handen ervol aan. Aan de ene kant moeten ze zorgen dat het verkeer bjj de Koninginnebrug, waar verkeers lichten worden aangebracht zo goed en zo vlot mogeljjk geregeld wordt. Aan de andere kant wordt er „ge waakt” bij de voetgangersoversteek- j plaatsen bij de Oosterpoortsbrug. Men ziet er nauwlettend op toe dat t men de regels in acht neemt en niet J gauw gauw nog even overvliegt. Voor- T al de kinderen worden instructief on- J derwezen. Volgende week zal een team van de chr. uloschool aan de Morrahem- straat, de Ds. Lucas Fockensschool, in „Jeugdland” een jeugduitzending van de NCRV op de vrije woensdag middag, in ’t strijd perk treden in de wedstrijd: „Een man ’n man, een J woord een woord”. Het was nog niet bekend tegen wie gespeeld zal moeten J worden. i Het team bestaat uit de volgende x leden: Joosje Baarda (le klasse), 1 Lieske Zijsling (2e klasse), Ruurd v. J d. Berg (3e klasse) en Jacob Djjk- 1 stra (4e klasse). Uit iedere „serie” x klassen werd een afgevaardigde aangewezen. Volgende week hoopt X Speurder een gunstige uitslag te ver- V melden. In ieder geval veel sukses! J De voorzitter van de Stichting Jeugdha ven, Ds. G. J. de Leeuw tijdens zijn ope ningsrede. Tijdens het afgelopen weekeind is ingebroken in de Meester Visserschool (Openbare school voor moeilijk leren- |de kinderen) aan de Oude Koemarkt alhier. Van een houten kast in het kan- toor van het hoofd werd de deur ge- I forceerd en uit deze kast een bedrag l van plm. vierhonderd gulden ont vreemd. Een ander kistje met geld bleef onaangeroerd. De politie ver moedt dat de nog onbekende dader(s) door een geopend bovenraam naar bin nen is (zijn) geklommen. Tijdens de jubileumviering van de Machinefabriek en Ingenieursbureau Gebr. Kwant n.v. alhier in het begin van dit jaar, deed de directeur Ir. G. J. Kwant al enige voorlopige medede lingen over een gelegd contact met ’n Amerikaanse onderneming welke eveneens filters voor de chemische- en andere industrieën vervaardigt en in het raam van de E.E.G. ook gaarne in Europa werkzaam wilde zijn. Dit contact heeft er toe geleid, dat thans de naamloze vennootschap „Ametek-Holland n.v.” in oprichting is, waarin samenwerken de Ametek inc. te New York en Gebr. Kwant n.v. Tot vorig jaar heette de Amerikaanse onderneming „American Machine and Metals Inc.” De nieuwe n.v. waarvan de statuten reeds ter goedkeuring zijn ingezonden, heeft het fabricage-recht en de alleen verkoop voor geheel Euro pa verworven van de Feinc roterende vacuum- en druk-filters. Beide ondernemingen hebben elk de helft van de aandelen en als directeur van de nieuwe n.v. welke in Sneek wordt gevestigd, zal optreden de heer Ir. G. J. Kwant alhier. Voorlopig zal Gebr. Kwant n.v. voor heel Europa genoemde roterende fil ters vervaardigen, maar het ligt in het voornemen van de nieuwe n.v. deze productie t.z.t. zelf ter hand te nemen, waarvoor hier dan zo nodig en zo mo gelijk een aparte fabriek zal worden gebouwd. Op de tentoonstelling „Machevo” te Utrecht welke van 21 tot 28 november gehouden wordt, zal Ametek Holland voor de eerste maal haar apparatuur exposeren. Zaterdagmiddag zal St. Nicolaas op nieuw een tocht door de stad maken. De route is als volgt; Vertrek half drie vanuit Hotel Hanenburg, Kruize- broederstraat, KI. Kerkstraat, Markt straat, Leeuwenburg ZZ, Schaapmarkt- plein, N. Burgstraat, W. Burgstraat, Oosterdijk, Jousterkade, Kleinzand, NZ, Suupmarkt NZ, Grootzand WZ, Hoogend ZZ, O. Koemarkt, Gr. Kerk straat, Marktstraat, KI. Kerkstraat, Kruizebroederstraat, Hotel Hanenburg. propagandist van de

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1