Komt er een nieuwe Lemmerbrug? f AGENDA~^ Ruilverkaveling in ’t Waterschap De Sneeker Oudvaart” Stichting Bonifatius Huis vraagt gemeente garant te willen zijn voor lening van bijna twee en een half miljoen Actie voor ’t Natuurkundig Genootschap van IJLST en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL 117e jaargang no. 95 Maandag 26 nov. 1962 Zuivelfabriek te Oudega-W wordt opgeheven Filmavond Kyn. Club „Sneek en Omstreken” J. C. Visser tippelt nu weer Voor f 800.- oliebollen verkocht Enquete over vijfdaagse schoolweek Finale verkoping ss== H.I Snwkei Hituwsblid i. uHgm van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT DRUFHOUTS NIEUWSBLAD 557 ste Staatsloterij Toneelavond R.K. Centrale Heeg Kraak ’m Nieuws Ijsclub Woudsend wil z.m. nog een ijsfeest Jaarvergadering Ijsclub Nijezijl-Oosthem e.o. - - 12663, 12669, 1267g, SNEEKER NIEUWSBLAD 1 i i i Recreatie. I J >i nummers 4144, uur 18145, 18149, i i Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. daarin op het oude peil wordt gehand haafd. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS korte baan en de lange baan waren de meningen verdeeld, maar er werd niet over gestemd. De algemene indruk was echter, dat men aan de korte baan de voorkeur geeft. 8848, 10381, 15897, 18139, 21422, 12640, 12678, AMICITIA Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3 per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. Naar wij uit Oudega-W vernemen, heb ben alle boeren die melk leveren aan de Zuivelfabriek van de IS.N.M. te Oudega- W hedenmorgen bericht ontvaugen, dat deze fabriek deze week voor het laatst draait en zal worden opgeheven. De ge bouwen worden echter niet verkocht en in het kaaspakhuis blijft een gedeelte van het personeel werken. De overige werk nemers zullen, indien zij zulks wensen, zonder meer door N.V. A. Lankhorst, fa briek van zuivelproducten te Osingahui- zen, worden overgenomen. Zij kunnen evenwel rustig in Oudega blijven wonen omdat er een goede verbinding is tus sen de beide dorpen en niemand gaat in loon achteruit. Voor een ontvolking van Oudega be hoeft derhalve niet te worden gevreesd. De N.V. Lankhorst hoopt nu, dat de betrokken boeren ook bereid zullen zijn hun melk aan haar te leveren. Vrijdagavond hield de m.c. J. C. Vis ser haar eerste tippeltocht in dit seizoen, ’t Parcours dat door dhr K. Korfmaker was uitgezet telde 32 punten. Hoofdzake lijk in de binnenstad. Het was een aar dige tocht welke door 50 deelnemers werd gelopen. Uitslag: 0 Dames A: le Mevr. Arema 10 str. pnt. 2e Mej. T. Duiker Hommerts 11. Dames B: le Mevr. Wejjer 54; 2e Mej. A. Osinga 103; 3e Mej. S. Osinga 104. Heren A: le S. v. d. Zee 7; 2e K. Wijn ja 7. Heren B: le IJ. Dijkstra 7; 2e H. Por tiek 9; 3e J. Westra 15. Na afloop reikte de heer W. Faber de prijzen uit, waarbij hij mededeelde, dat a.s. vrijdagavond een tippeltocht in IJlst zal worden gehouden, mits er zoveel deel name is dat men een bus kan laten rij den. Maandag 26 nov. film: La Belle Ame- ricaine. Donderdag 29 november ’s avonds 8 film: Later zul je dansen. Wedstrijden De eventueel te houden wedstrijden zullen worden geregeld door het bestuur. Men hoopt o.m. op een wedstrijd voor schoolkinderen en een om het kampioen schap van Wymbritseradeel. Over de heer H. F. de Vries. Donderdag jl. kon Dr, Otto voor een behoorlijk bezette zaal „Piso”, de ver gadering openen. Alvorens de heer Van Tempel met het draaien van diverse films kon beginnen, deed de voorzitter nog enkele mededelingen. In de nabije toekomst is iedere houder van een hond (honden) verplicht zijn dier (dieren) te laten inenten tegen hondsdol heid. Een voorstel om bijv, op een be paalde plaats de honden van de leden gelijk door twee of drie dierenartsen te laten inenten wordt nog nader overwo gen. A.s. donderdag heeft de V.A.D.V. twee sprekers van Bogena te Rotterdam uitgenodigd. Drs. Naaktgeboren en de heer Ridder zullen in zaal Hanenburg spreken over ,,Het proces van de ge boorte van verschillende dieren, waaron der onze honden”. Indien enigszins mogelijk zal deze win ter een ijsfeest worden gehouden in ver band met het honderdjarig bestaan. Ge hoopt wordt, dat allen dan zullen mee werken, men de baan niet betreedt voor deze sterk genoeg is en er geen stenen of andere voorwerpen op het ijs worden ge worpen. De voorzitter sloot deze zeer drukke vergadering met een woord van dank en de wens, dat Koning Winter zich dit seizoen van de goede zjjde zal laten zien. De onder de 63 bezoekers verlote schaatsen kwamen in het bezit van de Dc Lemmerbrug geeft toegang tot de binnenstad en vormt een schakel tussen de rijkswegen 40 en 43 met de rijksweg van Sneek naar Lemmer. De tegen woordige brug die in 1904 gebouwd is, heeft in 1949 een grondige herstelling on dergaan en is bij die gelegenheid in ver band met de hogere eisen, die het ver keer toen reeds stelde, verbreed. De le vensduur van de brug kon daardoor met een aantal jaren worden verlengd. Thans na dertien jaar is de situatie echter zo, dat een algehele vernieuwing urgent wordt. De toestand van de brug wordt geleidelijk slechter en kan door repara tie niet meer zodanig worden verbeterd, dat het verantwoord is, de vervanging nog lange tijd uit te stellen. Dit jaar is in onze stad bij wijze van proef aan de openbare scholen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs gedurende het tijdvak 1 juni tot en met 15 september op zaterdag geen onder wijs gegeven. De invoering van de zgn. vijfdaagse schoolweek vormt thans bjj het gemeentebestuur opnieuw een punt van overweging en in een schrijven aan de ouders van de leerlingen van genoem de scholen vraagt het thans hun oor deel te willen geven omtrent deze aan gelegenheid. Zij kunnen kiezen uit drie regelingen: 1. Zaterdags wel school, 2. Vrije zaterdag gedurende de zomermaanden (bijv, van 15 juni tot 15 september), 3. Vrije zaterdag geduren de het hele jaar met de daarmee ge paard gaande verlenging van de school tijden of het vervallen van een vrije middag. i Door notaris P. Feddema werd gister avond finaal verkocht het herenhuis Leeuwarderweg 26. Koper werd D. v. d. Meulen, aannemer alhier v.n.t.l., voor 32.395,- (beschrijvingssom). De afgelopen week trok Kraak ’m naar Leeuwarden om te trachten Ready 3 de puntjes afhandig te maken. On danks het feit dat zü weer de beschik king had over H. Teensma, die enige tijd geblesseerd is geweest, ïs dit hen niet gelukt. Zij moesten genoegen nemen met een 8-2 nederlaag. Teensma heeft uiteraard geen kans gezien een grote rol te spelen in deze wedstrijd, maar het viel op dat hij er na elke partij beter inkwam. In zijn laat ste wedstrijd won hjj zelfs een set van J. Span, de sterkste speler van Ready. De overige spelers van Kraak ’m, Roosen- stein en Brantsma wonnen elk een partij tegen resp. I. Hoekstra en J. van Ulren. Het team komt nu weer uit in dezelfde opstelling als het vorig seizoen, toen ’n prachtige derde plaats in de eindrang schikking werd bereikt. *t Licht ging uit en wjj konden genie ten van prachtige films. „De hond op de wandeling” gaf een beeld van hoe het moet. Rustig liepen de diverse rassen naast de geleider. De dressuur van en kele honden, het begin van gehoorzaam heid en later het apporteren te leren, was zeldzaam mooi. Vrij zeker waren het leerlingen van deze dresseur die met diverse rassen serieus oefenden. Het volgen aan de voet, zowel van de trage St. Bernard als van het kwieke Dashond je en veel andere rassen, was beslist correct. Als iets aparts zagen wjj, hoe een St. Bernard een mand apporterend, deze op een gegeven moment neerzette, waarna twee jonge reëen aan kwamen huppelen en zich te goed deden aan de inhoud. De St. Bernard zat er rustig bjj. Een blinde geleidehond bracht zijn baas veilig door het verkeer. De sledehonden, veelal Huskeys, met tien k twaalf aangespannen voor een slede, gaven ons de indruk hoe nuttig zij zijn in een onmetelijke en veelal ruwe wereld van sneeuw en ijs. Vooral voor diegenen die wat verstand hebben van de jacht, was de demonstra tie met Setters, Pointers, Retrievers enz. in het veld een waar genot. Maar ook de niet-jagers hebben ongetwijfeld genoten van het appèl van deze honden. Tot slot werd een film over de grote ten toonstelling te Westminster in 1960 ver toond. Een Pekingnees werd als de bes te hond aangewezen. Een langdurig ap plaus beloonde de heer Van Tempel en dr. Greep voor het afstaan van de lan taarn. Dr. Otto sloot met een dankwoord. Onze mening over deze avond: zeld zaam mooi.” hiervan zjjn velerlei. Medici, veteri- nairen e.a. verenigden zich, meer en meer tot eigen vakverenigingen. Ve len verlieten ook tengevolge van hun zeer drukke bezigheden ons genoot schap. Andere verenigingen in Sneek gingen zich ook bewegen op het ter rein, dat oorspronkelijk monopolie van ’t Genootschap was, zjj ’t dan dat zij 't vaak meer in ’t populaire vlak zochten. Radio en televisie bege ven zich thans meer en meer op dit gebieden zjjn mede oorzaak van een dalend bezoek aan de vergaderingen. Toch menen wjj, dat ’t een verlies voor Sneek zou zjjn als 't Genootschap door gebrek aan belangstelling zijn arbeid zou moeten staken. Hierdoor immers zou ’t persoonlijk kontakt, dat het belangstellende deel van de Sne- ker bevolking met bekende geleerden op deze wijze kan hebben, verloren gaan. In ’t bijzonder zou dit te betreu ren zjjn, nu door de toenemende in dustrialisatie in deze gemeente juist voor ’t grotere aantal intellectuelen, dat zich hier gaat vestigen, behoefte aan kontakt met natuurwetenschap pelijke vraagstukken groter zal wor den. De oliebollen actie, ten bate van „Con cordia”, Ijlst en georganiseerd door dhr. I. Kuipers aldaar heeft de kapitale som van ruim 800.- opgebracht. 2e week, 4e klasse Er is uiteraard ook een liftinstallatie in het gebouw aanwezig, terwijl vrijwel alle wooneenheden een keukentje hebben annex hal en een eigen w.c. Bjj de uitwerking van zjjn plannen is het stichtingsbestuur uitgegaan van bouw in de zgn. vrjje (dus ongesubsi dieerde sector. Het bestuur is er in ge slaagd voor de financiering van de bouw van het bejaardentehuis een tweetal langlopende leningen aan te gaan, resp. ten bedrage van 2.472,000.- en 100.000.- De eerste is bestemd voor de financie ring van alle stichtingskosten van het tehuis, met uitzondering van die der in ventaris. Ter financiering van deze laat ste kosten zal de tweede (additionele) lening worden verstrekt. De aanbieding van de hoofdlening is er op gebaseerd dat de gemeente zich voor de juiste betaling van rente en af lossing garant stelt. De voornaamste voorwaarden van deze lening zjjn de volgende: koers 97%, rente 4’4% p. jaar, te voldoen in halfjaarlijkse termijnen. De aflossing geschiedt in 40 jaar, an- nuïteitsgewijze. De additionele lening heeft een looptijd van 15 jaar en een ren tevoet van 4%%, terwijl de aflossing eveneens op annuïteitsbasis geschiedt. B. en W. menen dat de gemeente de gevraagde financiële medewerking in de vorm van het stellen van zekerheid voor de juiste betaling van rente en aflossing der te sluiten hoofdlening dient te ver lenen. H.i. is het gemeentebelang met de totstandkoming van het nieuwe r.k. bejaardentehuis gediend, terwijl de ex- ploitatieopzet een zodanige is, dat het voor de gemeente aan de zekerheidstel ling verbonden risico uiterst gering, zo niet uitgesloten, moet worden geacht. Zaterdagavond hield de Ijsclub Woud- send haar algemene ledenvergadering in hotel „Watersport” onder voorzitter schap van de heer F. R. de Boer, die talrijke aanwezigen het welkom kon toe roepen. Secretaris Ennema bracht een uitge breid en correct verslag uit van het vo rig jaar gevierde 100-jarig bestaan. Het jaaroverzicht van de voorzitter was, wat de jjssport betreft niet gunstig. Wel werden in de vroege winter verschillen de rjjderjjen gehouden, maar het aantal deelnemers en de belangstelling waren beneden de verwachting. Penningmeester J. van Brug bracht ’t financieel verslag uit. De ontvangsten, waaronder verschillende giften t.g.v. het eeuwfeest, bedroegen 2291.60, de uitga ven 1321.31 zodat er een batig saldo was van 970.29. Als bestuursleden werden herkozen de heren F. R. de Boer en J. Silvius. De rondvaag leverde nog al wat stof op. Het nieuwe reglement werd door de voorzitter voorgelezen. De beslissing over een voorstel om bij de korte baan wed strijden bij niet voldoende deelname ook niet-leden mee te laten rijden, werd aan het bestuur overgelaten. Het ledengeld zal voortaan nog worden opgehaald maar aan de leden wordt een convoca tie met agenda toegezonden. Na 1 decem ber wordt de contributie 4,.- De verlich ting op de baan werd ook nog in bespre king genomen, maar het bestuur ziet voorlopig geen kans dit te veranderen. Zodra echter de mogelijkheid daartoe zich voordoet, zal het gebeuren. Een voorstel de korte baanwedstrjjden voortaan met tijd opname te laten rijden kreeg aller instemming. Besloten werd hiervoor een paar chronometers aan te schaffen. De penningmeester M. Zjjlstra die wegens vertrek moest bedanken werd door de voorzitter dank gebracht voor het vele werk dat hij de laatste ja ren voor de vereniging heeft gedaan. Ook was er een schrijven ingekomen van Mevr. A. v. d. Meer-Zijlstra die dank bracht voor de oorkonde haar geschon ken voor het werk dat zij bij de oprich ting en daarna voor de vereniging heeft verricht. Een voorstel om alle nog uit staande aandelen uit te betalen werd aangenomen. In de tweede verloting werd de prijs gewonnen door D. v. d. Kooij. De voorzitter sloot hierna de gezellige vergadering met dank voor de goede op komst en de medewerking van de leden bjj het werk van de vereniging en de .wens dat ook in de toekomst allen hun Y. Hemstra en D. Postumus herkozen, schouders er onder zullen blijven zetten. Hoppen tot de Terhomster sluis lijkt mij een aangewezen gebied om gereserveerd te blijven voor de vogels. Deze oever is weinig aantrekkelijk voor de zeilers door zijn ondiepte en zijn bescherming tegen afslag door puinstorting. De oeverrecre- anten kunnen dit gebied (nu nog) erg slecht bereiken, zodat er voor de vogels alle voorwaarden aanwezig zijn om on gestoord hun eieren uit te broeden. In dit verband wil ik ook nog waar schuwen tegen mogelijke plannen de oeverstrook in te polderen; dat zou be tekenen dat dit gebied ’s winters niet meer onder water zou komen te staan. Hierdoor zouden de tienduizenden eenden die jaarlijks op het Sneekermeer over winteren een groot gedeelte van het ge bied waar ze plegen te fourageren ver loren zien gaan. Men vergeet dat ons land en in het bizonder Friesland zo langzamerhand een laatste toevluchts oord voor de vogels is geworden en dat brengt een grote verantwoordelijkheid met zich mee. Het is niet alleen van be lang voor een rustig broedgebied te zor gen, een voor de vogels geschikt over- winteringsgebied is van hetzelfde grote belang. Laat men bedenken dat van be paalde vogelsoorten de gehele populatie van ons continent zich in de winter soms in onze gebieden concentreert. Nog eens. daarop mogen wij trots zijn, maar het brengt grote verantwoordelijkheid met zich mee. Resumerende zou ik dus willen voor stellen het gebied voor de oeverrecreatie niet verder te laten reiken dan tot even voorbij het paviljoen. Aansluitend op de complexen zomerhuisjes langs de Potten wordt hier dan een uitgestrekt gebied verkregen voor de oeverrecreatie dat, compleet met campings, parkeerterrei nen en gestoffeerd met bosjes en wan delpaden een recreatiegebied kan vor men dat vele malen groter is dan het be roemde Terhornster strand, waar nu al duizenden mensen ontspanning zoeken. Tussen deze beide gebieden in blijft dan alS oase van rust voor de vogels en de natuurliefhebbers de verdere n.w.-oever van het Sneekermeer onaangetast. Het is te hopen dat er bij de genoem de ruilverkavelingen, nu dit nog moge lijk is, inderdaad rekening wordt gehou den met de belangen der natuurbescher ming. en als nieuw bestuurslid gekozen de heer H. de Jong te Njjezjjl. Nieuw reglement HEEG. Zaterdagavond hield de R.K. Centrale van Heeg een toneelavond voor haar leden. Het R.K. toneelgezel schap uit Sneek bracht het blijspel „Het stoepkind” over het voetlicht en oogstte daarmee veel succes. De zaal daverde soms van de lach om de komische voorstellingen. Dat ook de spelers zelf wel eens uit de plooi raakten, was dan ook niet te verwonderen. Pastoor Jannink was dan ook de tolk van alle aanwezigen, toen hij het gezelschap dankte voor het gebodene. Een gezellig samenzijn was het slot van deze geslaagde avond. brug volledig worden gestremd, terwijl verkeer via de Balthuskade niet moge lijk zal zijn. In verband met dit laatste zullen bijzondere voorzieningen moeten worden getroffen om het wegverkeer gaande te houden. Vanaf de Lemmer weg dient gebruik te worden gemaakt van de Frieswijkstraat, terwijl vervol gens de route langs de voormalige draai- sloot naar de Prinsengracht voor het ver keer geschikt gemaakt moet worden. Dit brengt tevens mede dat de aan de ge meente in eigendom toebehorende boer derij Prinsengracht no. 1 gesloopt zal moeten worden. Opdat hót verkeer ver der van de route Prinsengracht - Woud- vaartkade gebruik zal kunnen maken, is vervanging van de bestaande Woud- vaartsbrug door ’n sterkere en bredere ophaalbrug nodig. Getracht zal worden hierin door aankoop van een gebruikte brug, die aan de daaraan te stellen ei sen voldoet en ook na het gereedkomen van het werk dienst zal kunnen doen, te voorzien. B. en W. stellen de raad nu voor in begin sel te besluiten tot de bouw van een nieuwe Lemmerbrug. 1 De heer H. verwijst dan naar een arti kel in de Leeuwarder Courant over het waterschap De Sneeker Oudvaart (5127 ha) en het bijbehorend waterschap „Pot- schar” (145 ha). Beide grenzen aan het Sneekermeer en het spreekt vanzelf dat in dat artikel in verband met de toe komstige ruilverkaveling ook de recre atie ter sprake wordt gebracht. Ener zijds wordt er voor gepleit de gehele noordwesteltjke oever van het Sneeker- fneer tot aan de Groene Dijk ter be schikking van de recreatie te stellen, anderzins wordt een zinsnede uit het rapport „Rust en Ruimte” van de Prov. Friese V.V.V. aangehaald, nl. „dat er voor gewaakt dient te worden dat de gehele n.w. oever van het Sneekermeer in beslag wordt genomen door oeverre- creanten.” Deze uitspraken noopten onze stadge noot tot de volgende opmerkingen in zjjn artikel: De watersport en de oeverrecreatie (mensen zonder boot die ontspanning zoeken aan het water) zijn twee groot heden die niet zo best met elkaar over weg kunnen, althans de eerste stelt maar matig prijs op de laatste, daar de zeilers door de oeverrecreanten beroofd worden van hun rustige oppertje. Voor het Sneekermeer komt hier dan nog bij, dat de oever die hier in het geding is met de heersende westewinden meestal hogerwal is en dus de aangewezen aan legplaats voor de zeilers. Het lijkt mü daarom al gewenst deze oever voor een gering gedeelte te benutten voor oeverre creatie, bv. vanaf de Houkesloot tot de Ropsterhorne, even voorbij het Paviljoen. Vanaf de Ropsterhorne tot de Gauwster Hoppen behoort de oever dan gereser veerd te blijven voor de watersport. Dit laatste gebied en dat vanaf de Hoppen tot de Terhornster sluis kan dan in zijn geheel blijven zoals het nu is, een ge bied dat ’s winters onder water staat en een pleisterplaats is voor waterwild (en in een ijswinter een prachtige uitgestrek te ijsbaan vormt!) en in de zomer het broedgebied voor vele vogels. Nu is de oeverstrook langs het Sneeker meer geen uniek natuurgebied, toegege ven, maar toch is het voor de vogelstand van het grootste belang. Hiervoor ver wijs ik weer naar Vanellus 7-8, waarin een artikel voorkomt over de kwartel- koning, waarvan men vreest dat wjj hem als broedvogel zullen komen te verlie zen. Van de 24 meldingen van het Frie se vasteland kwamen maar liefst zes uit deze oeverstrook! Rond de Gauwster Hoppen en de Sjaerdasloot komen min of meer geregeld de roerdomp, bruine kiekendief en kemphaan als broedvogel voor. Vooral de oeverstrook vanaf de Verder programma Op 28 december komt voor de K.C. „Sneek en Omstreken” de heer M. v. d. Heyer uit Haarlem. Hij zal het onder werp „Lichaamsbouw en het voorbren gen van honden op de tentoonstelling” in zaal „Onder de Linden” behandelen. De dierenarts en keurmeester Dr. C. Langhout uit Eist komt 24 januari in zaal „Onder de Linden” spreken over „voeding voor jonge en oudere honden.” Op 25 januari weer een avond van de VADV. Dr. Leffertstra uit Leeuwarden komt dan in zaal Piso met dia’s over de natuur. Tenslotte zal op nader te bepalen plaats en datum dr. Jonkers uit Menal- dum spreken over „onze honden.” Prachtige films Hef bestuur van de Stichting Bonifa tius Huis alhier heeft de raad verzocht rente en aflossing te garanderen van een door de Stichting aan te gane geldlening voor de bouw van een nieuw r.k. be jaardentehuis aan de Leeuwarderweg op de plaats, waar thans het van 1925 da terende St. Bonifatius Huis staat. Het gebouw is voor een deel ontwor pen als hoogbouw met drie bouwlagen, gedeeltelijk als laagbouw met één resp. twee bouwlagen, en verder als een on- derkelderd gedeelte. Voorts komt er een rijwielstalling annex berging. De bouw geschiedt in twee fasen. De eer ste fase houdt in het slopen van enkele vertrekken van het bestaande gebouw en het bouwen van een gedeelte van het nieuwe bejaardentehuis. Dit eerste ge deelte van de nieuwbouw betreft de zuidoostelijke woonvleugel in de tuin achter het bestaande gebouw (aan de Jachthavenstraat)Daarna zal het be staande gebouw geheel worden geamo- veerd en de uitvoering van de rest van het project ter hand worden genomen. Op de begane grond zijn naast de wooneenheden voor bejaarden, t.w. 22 éénpersoonseenheden (waarvan 9 met en loggia) en 6 tweepersoonseenheden (2 met een loggia) o.m. nog ontworpen 1 logeerkamer, een kamer voor de nacht zuster, een dienkeuken, linnenberging, badkamer en doucheruimte, bestuurs kamer, een vertrek voor receptie en ad ministratie, eetzaal en de keuken met de daarbij behorende ruimten. Op de eerste verdieping zjjn een 26 tal éénpersoonswoonheden geprojecteerd (9 met een loggia), alsmede 4 twee per- soonseenheden (2 met een loggia). Ver der bevinden zich hier 3 logeerkamers, een verdeel- en een dienkeuken, linnen berging, badkamer en doucheruimte, als mede een recreatievertrek. Op deze ver dieping is ook een kapel ontworpen. Te vens zijn hier de kamers voor 11 zusters geprojecteerd, 2 vertrekken voor nacht zusters, een linnen- en naaikamer als mede de nodige toiletten en een badka mer. De tweede verdieping bevat o.m. vier tweepersoonswooneenheden (2 met een loggia), 23 éénpersoonseenheden (9 met een loggia), twee vertrekken voor de nachtzusters, alsmede 12 personeelska- mers, waarbij voor het lekenpersoneel. Voorts een berging en een dienkeuken, alsmede een recreatievertrek voor het personeel. 12652, 12656, 12686, 12693. In de vorige opgave stond 15555 ver meld als eigen geld, dit was een niet. In het november-nummer van het maandblad „Vannellus” van de Bond van Friese Vogelwachten, staat een ar tikel van onze stadgenoot J. T. H. (en driksma) over de Ruilverkaveling. Hij herinnert er aan dat ten zuid oosten van Sneek verschillende ruilver kavelingen in voorbereiding zijn: in de kontreien van Terhorne en Terkaple, in het gebied tussen Oppenhuizen-Uit- wellingerga en het Sneekermeer en tenslotte die van de waterschappen „Potschar” en „De Sneeker Oudvaart.” In elk van deze gebieden, zo schrijft hij, komen nog prachtige stukken natuur voor waar, zelfs midden in de vakan- tietijd, soms in dagen geen mens komt. Als voorbeelden noemt hij de Terkaple- ster Poel, de Dellënspoel en de Sjaerda sloot. Zo zijn in elk van de genoemde ruilverkavelingsgebieden nog wel meer van deze brokjes haast wilde na tuur aan te wijzen en het zijn juist deze plaatsen die een gunstig biotoop (broed gebied) vormen voor die vogelsoorten welke zich toch al zo moeilijk kunnen handhaven. Naar zijn mening is het daarom een dwingende eis dat voortaan deze gebieden buiten de herverkavelin gen worden gehouden en de waterstand Voorkeur voor korte baan In ’t Himsterhüs werd de jaarlijkse vergadering van de Ijsclub Nijezyl- Oosthem en omstreken gehouden. De voorzitter B. Hof kon ook een dame ver welkomen en sprak de wens uit, dat voortaan meerdere dames haar goede voorbeeld zullen volgen. Vervolgens gaf hjj een kort overzicht waaruit bleek, dat de club in de laatste jaren niet alleen financieel is vooruitgegaan maar dat ook de organisatie van de wedstrijden e.d. en de verlichting op de baan beter in orde waren. De secretaris gaf in zijn jaarver slag een uitgebreid overzicht over het afgelopen jaar, en het verslag van de penningmeester vermeldde een batig sal do van 871,24 zodat het een goed jaar was voor de vereniging. De prjjs in de vrije verloting een waardebon van 15.- die door het bestuur was aangeboden, werd gewonnen door T. Mulder. Bij de bestuursverkiezing werden de heren De bovenbouw is te zwak voor het hui dige verkeer. Dit komt voornamelijk doordat de hoofdliggers en langsliggers niet sterk genoeg zijn. De randplaten van de hoofdliggers zijn praktisch weggeroest. Het opzetwerk van de beweegbare brug verkeert in zodanige staat, dat dit de brug niet van de draaispil kan lichten. Voorts bestaat het vermoeden dat de pijler en de landhoofden langzaam werken of verschuiven. Hoewel er nog geen plannen voor de bouw van een nieuwe brug zijn ontwor pen en uitgewerkt, kan W’orden aange nomen dat met de verwezenlijking van een bouwplan plm. 800.000,- gemoeid zal zjjn. Gelet op dit aanzienlijke bedrag mag het risico van het niet verkrijgen van een rjjksbijdrage niet worden gelo pen, aldus b. en w. Want hoewel bij aan vaarding van de rijksbijdrage de lasten verzwaring voor de eerste jaren reeds op rond 40.000,- per jaar moet worden ge steld, zal deze bij algehele financiering door de gemeente nog plm. 13.000,— meer bedragen. Men is dan ook van oordeel, dat thans in principe tot de bouw van een nieuwe brug moet worden besloten. Daarvoor pleit tevens dat de stadsuitbreiding in de omgeving van de Lemmerweg zich in een snel tempo vol trekt en verwacht kan worden dat de bestaande brug ook het toenemende stadsverkeer naar en van deze nieuwe wijk vrij spoedig niet meer op een aan vaardbare wijze zal kunnen verwerken. Tijdens de uitvoering van de werk zaamheden moet het verkeer over de Hoge prijzen en uitgelote van in Sneek verkochte loten. ƒ5.000, 11383, 15486, 2.000,- 16141. ƒ1.500,- 2694, 14748, 14950, 21560. ƒ1.000,- 1249, 2800, 4144, 4312, 4586, 5770, 6077, 6798, 8304, 8884, 10882, 11192, 12505, 15010, 15467, 16453, 16870, 18832, 19265. 19708. 200,- 10388, 12622. Eigen gelden 2077, 2093, 2111, 6108, 6119, 10351, 10364, 10375, 10379, 10394, 12602, 12609, 12615, 12618, 12660, 12698, 15556, 15898, 15936, 18130, 18158, 18165. Nieten 2098, 2119, 4954, 6076, 6081, 6082, 6088, 6091, 6095, 6111, 6115, 6122, 8838, 9767, 10361, 10367, 10368, 10371, 10386, 10390, 10398, 15555, 15557, 15911 15912 17293, 17294, 17307, 18155, 18157, 18160, 21423, 12607, 12619, 12620, 12626, Het Natuurkundig Genootschap lijdt momenteel een kwijnend bestaan. Het ledental is nog maar net boven de veer tig en het bezoek aan de lezingen daalt nog steeds. Om hierin z.m. verbetering te bren gen is een actie op touw gezet welke gestart is met het verzenden van on derstaande circulaire aan hen van wie volgens het bestuur belangstelling voor het Genootschap verwacht mag worden. Reeds 110 jaar bestaat hier in Sneek „Het Natuurkundig Genootschap.” In de eerste tijd na de oprichting in de vorige eeuw kwamen de leden bijeen om zelf natuurkundige experimenten te verrichten en voordrachten over di verse natuurwetenschappelijke on derwerpen te houden. In de loop van de tweede helft van de vorige en in deze eeuw ontwikkelden de natuurwe tenschappen zich echter zo snel, dat alleen specialisten nog in staat zijn verantwoorde voorlichting over di verse problemen te geven. Lezingen worden daarom tegenwoordig hoofd zakelijk door vakspecialisten gehou den. Toch streeft het bestuur er leder jaar naar een lid te vinden, dat be reid is te spreken over een onderwerp, waarvan hjj studie gemaakt heeft. Mocht het Natuurkundig Genootschap zich in de jaren vóór 1943 en in de eerste jaren na de tweede wereldoor log in een behoorlijke belangstelling verheugen, in de laatste jaren daal de deze belangstelling. De oorzaken Dinsdag 27 november. Kunst aan Allen- Sneek. Opvoering door toneelgroep „Centrum” van de comedie Maribel” Amicitia ’s Avonds 8 uur. Woensdag 28 november. Samenkomst in de Baptistenkerk Willem Lodewijkstr. Ds R. J. Voorhaar van Vroomshoop zal spreken, het Baptisten gemengd koor zingt. Aanvang ’s avonds 8 uur. Donderdag 29 november. V.A.D.V.-Sneek. Lezing met dia’s en film over „De ont wikkeling en geboorte van vogels en zoogdieren.” Zaal Hanenburg ’s Avonds 7.45 uur. Tongersdei 29 novimber. Utfiering fan ’e Chr. Sjongforiening „Looft den Heer” yn’t Gebou to Njjlan. Mefr. Van der Kuur-Faber foardrachtkunstneres mei de Gouden Swipe. Donderdag 29 november t/m woensdag 5 december. Sjoelen, schieten en speer werpen in pakhuis Gebr. Poiesz, Lan ge Pjjpsteeg (Grootzand). Aanvang 5 uur. St. Nicolaas dinsdag de gehele dag geopend. Zaterdag 1 december Speelavond in het Himsterhüs ten bate van het Dorps huis. Aanvang 7 uur. Dinsdag 15, woensdag 16 en donderdag 17 januari 1963 Utfierings-Krite Snits mei it blijspul „De wrald wol forrifele wurde...” fan Y.C. Schuitemaker.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1