Nationale langebaanwedstrijden in Hommerts - Jutriip St. Nicolaas was bij de bejaarden in Amicitia II Schooltandartsendienst in Wymbritsera- deel kan nu verwezenlijkt worden IJLST WY M BRITS E RA DEEL i Zaterdag 8 december en door Speurder van ill 5 1 OHicieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 117e jaargang no. 98 Donderdag 6 dec. 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Meijering en Van Besoen deelden de eerste plaats PHILIA. Pater Piron met de Blindgeborene Stille straten, stille lanen, Stilte in het huisgezin - Thuis zal men in Delft zich wanen Bij „de oude Koningin” Ijs op kanalen en vaarten nog niet betrouwbaar Laatste gang Stille straten, stille lanen, Het aspect van rust en rouw; Tranen, heimelijke tranen - Tot Haar dood voorbeeld van trouw. „Koningin” wordt vlug geschreven, Oppervlakkig overdacht, Maar wat heeft Zij bij Haar leven Véél er onder thuisgebracht Onze jonge generatie Proeft zo weinig van die sfeer, Doch de ouderen der natie Des te beter, des te meer. Uitvaart prinses Wilhelmina op t.v. Brand in werkplaats op het Grootzand w s s St. Nicolaas bezocht werk plaats van de Pier de Boer Stichting Verzoek van Dierenbescherming Geen prijsuitreiking Actie Comité -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT SNEEKER NIEUWSBLAD Unieke voorbereiding op Kerstmis ben. hebben Weinigen zullen vermoed sa bést spiele. (Tussen geworden. ness De alleroudsten Voordelen een en 48.6 sec. 1500 meter 3000 meter Kantoor voor admini stratie en x-edaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Gisteren werd in Hommerts-Jutrijp ai een gewestelijke langebaanwedstrijd ge houden. Hoewel het dooi weer was en er water op het ijs stond, waren de rijders toch best tevreden over de conditie van de baan. 1. L. Meijering 2. J. Wester 3. H. van Bezoen, IJhorst 2.37.4 2.38 2.38.5 De Friese Ijsbond deelt mede dat het ijs op de Friese kanalen en vaarten nog niet veilig is voor schaatsers. De bond raadt dan ook met nadruk af om -eeds thans op de kanalen te gaan schaatsen. 159.000 159.000 159.950 160.667 162.134 164.716 uur 5.38.1 5.38.8 5.43.4 veel en niet zo verschillende Sinter klazen te laten verschijnen. Er kun- letsel iets meeviel. Hij maakt het thans goed. De werkplaats liep bij de blussing nogal wat waterschade op. zij. ze; Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3 per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. De bijzetting van het stoffelijk over schot van H.K.H. Prinses Wilhelmina wordt zaterdag door de NTS uitgezonden. De koningin heeft hiervoor toestemming verleend. Behalve in Nederland zal de uitzending in nog zestien landen te zien zijn. De ko ningin heeft als voorwaarde gesteld, dat de plechtigheden van de bijzetting op geen enkele wijze van de uitzending hin der mogen ondervinden. Voor de 3000 meter kwamen tenslotte zes rjjders aan de start. Er werd nu uit gekeken naar het treffen tussen Meije ring en Wester, omdat de winnaar ver zekerd was van de eerste plaats in het eindklassement. Toen beide rijders van start gingen bleek echter al gauw dat Wester in Meijering zjjn meerdere moest erkennen. Meijering ging veel soepeler De voordelen van een schooltandver- zorgingsdienst zijn, dat vele kinderen zich, gerustgesteld door de kalme hou ding van de mede-leerlingen en bevreesd zich te laten kennen, gemakkelijker la ten behandelen, terwijl zij in hun eigen omgeving, de school, kunnen worden behandeld, hetgeen mogelijk is door aan schaffing van een rijdende tandartsenbe handelkamer, een zgn. dentalcar. Voor de 1500 m bleven 14 deelnemers over. Hier was de uitslag: Dinsdagmiddag is brand uitgebroken in de werkplaats van de kantoormachi- nehandel C. Visser aan het Grootzand. Het vuur is ontstaan doordat een bus met celluloselak, die bij de kachel stond omviel en in brand vloog. Doordat het meteen fel brandde, vat ten ook de kleren van de monteur J. Mulder, die in de werkplaats bezig was, vlam. Met brandwonden aan armen en benen werd hij naar het St. Antonius Ziekenhuis vervoerd, waar bleek dat het 5 S s ze: ue ii ondoordacht. Ontgoocheld keek het kind haar aan, Roffel”. De redaktie is met veel op- hulnelnns. Wip is dan de echte. Dat is maar een goed oord, zei de Sint. Ik ga er ook maar heen, iedereen wordt er zó oud. De heer Walstra is al 93. Sint wenste beide jongelieden veel geluk en overhandigde hun een cadeautje. Sint Nicolaas had het echter druk en j moest verder. Hij zei zijn minst jeugdi- I Hierna werden de oudste dame en heer bij opbod verkocht, zoals de Sint het uitdrukte. De oudste dame was wed. Boot-Brandsma, die 2 augustus jl. acht entachtig geworden is. Zjj is thans in het Cruycebroedershof opgenomen, maar woonde vroeger in de 3e Woudstraat. De oudste heer was een goede beken de van Sinterklaas, Jan Walstra, die eveneens in Cruycebroedershof woont. ue zudixeuiieueii iiici un— tevreden zijn over de gedane zaken). Er gaan dan ook stemmen op niet zo h nen best een paar afgeschaft worden en laten anders de ouders zo ver- I - cinnOirr Tvnw Izinrjovnn Mini" n n t» Na zijn begroeting („Dag kinderen”) vertelde Sint dat hij gisteren precies 969 jr. is geworden. Sinterklaas is geen legende. Het goede van de bisschop van Myra is de jaren door blijven leveh in de harten van de mensen. Dat is wel duidelijk gebleken bij de grandioze actie „Open het Dorp”. Het heeft hem bijzon der goed gedaan zoveel „Sinterklazen” in Nederland te weten. Sint Nicolaas stond vervolgens een ogenblik stil bij het overlijden van Prinses Wilhelmina. Zij werd staande herdacht. Alvorens de oudste dame en heer op te zoeken, sprak Sint zijn dank uit aan de directie en het personeel van Amicitia, die zich ieder jaar voor dit feest inzetten. Een spon taan applaus onderstreepte deze dank. Ook de heer Schuil, die bescheiden in de bak zat weggescholen, werd in de hulde betrokken. Om hier te kunnen spelen heeft hij zijn lesrooster moeten wijzigen. Hij begeleidde de oudjes echter met ple zier. Zij zongen uit volle borst „Zie de maan schijnt door de bomen, alhoewel dit gister door de mist zo goed als on mogelijk was. standig zijn hun kinderen niet naar alle Sinterklaasfeesten te sturen. Een kind gelooft graag in een sprookje, daarom tweedehands bis- Het ligt in de bedoeling een stichting in het leven te roepen, waarin de betrok ken gemeenten, de ziekenfondsen, de oudercommissies van de openbare lage re scholen en de besturen van de bijzon dere scholen in de kring Wymbritsera- deel, vertegenwoordigd zijn. Het doel van deze stichting is het blij vend gebit van de kinderen, die de lage re scholen in de kring Wymbritseradeel bezoeken, voor tandbederf en de gevol gen daarvan te bewaren. Gistermorgen bracht Sint Nicolaas, vergezeld van twee zwarte Pieten, ook een bezoek aan de werkplaats van de Pier de Boer Stichting alhier. Een 45-tal jongens en meisjes was daarvoor bijeen gekomen in een voor het hoge bezoek ingericht lokaal en onder het zingen van St. Nicolaasliedjes, begeleid door de heer A. Hendriksma op de accordeon, werden de Sint en zijn knechts bjj hun binnenkomst hartelijk verwelkomd. St. Nicolaas zei dat hjj het wel heel erg druk had, maar toch het verzoek van de directeur een bezoek aan de werkplaats te brengen, niet kon en niet wilde weigeren. Aan de hand van het grote boek moesten de jongens en meis jes persoonlijk bjj hem komen en deelde hij verschillende verrassingen uit. Tussen de bedrijven door werden de kinderen op snoep en chocolademelk getracteerd en verder kregen ze van de Sint allen nog een cadeau en een grote zak met snoep, ’s Middags werden nog enige filmpjes vertoond, zodat het wel een echte feestdag was. Dinsdag hebben ruim tweeduizend kinderen, onder wie ongeveer dertien honderd uit Sneek van de openbare la gere scholen en de rest uit de omge ving, de avonturen gevolgd van de Markies van Carabas, die ’t presteerde van eenvoudige molenaarszoon prins te worden. Het mooiste vonden zij de reus, die met donderend geweld de kat trachtte te verschalken. Het publiek zat danig in angst toen de kat gevaar dreigde en loosde een zr.cht van verlichting toen de reus eindelijk van het toneel ver- jonge kind daar alleen maar een ver warrend «beeld van kan overhouden? Speurder kan u een eenvoudig voorbeeld aan de hand doen, ’n Kleu- De schooljeugd Bij de schoolkinderen vindt deze half jaarlijkse controle en behandeling voor n groot deel wel plaats. Echter, zoals bij het onderzoek van de schoolarts blijkt, niet bjj alle. Hierbij spelen allerlei facto ren een rol, t.w. de veraf wonende tand arts, gebrek aan tijd, angst van het kind enz. In de Commissie van de schoolartsen dienst in de kring Wymbritseradeel, waarin samenwerken de gemeenten Bolsward, Gaasterland, Hemelumer Ol- deferd, Staveren en Wymbritseradeel is in de afgekopen jaren deze kwestie her haalde malen aan de orde geweest. In de jaren 1952/53 waren reeds plannen in voorbereiding om te komen tot de op richting van een schooltandverzorgings- dienst. De moeilijkheid was echter steeds het aantrekken van een tandarts. Dit had tot gevolg, dat oprichting van een dienst niet gerealiseerd kon worden. Door bijzondere omstandigheden is het de Commissie nu echter gelukt een tandarts - reeds jaren elders als school- tandarts werkzaam - te kunnen engage ren. Naar het oordeel van de Commissie is thans dan ook de gelegenheid aanwezig om tot oprichting van een dienst te ko men. Enkele weken geleden berichten wij dat Pater Piron weer in onze stad gaat optreden met zijn Solo-toneel. We wil len deze unieke gebeurtenis nog even onder uw aandacht brengen. Mocht U van mening zijn te doen te hebben met „maar” een pater, dan hebt U het mis: hij is er een die gekostumeerd en ge schminkt gelovigen van alle gezindten voorgaat en wel op een ongeëvenaarde wijze. Woensdag 12 december brengt hij een door hem zelf geschreven bijbelspel en wel de Blindgeborene. (Joh. 9). Hoe veel schrijvers en schilders hebben zich niet laten inspireren door dat won derlijke Bijbelwoord. We behoeven niet ver te kijken. We hebben een Rem brandt en ’n Vondel. Hun mooiste wer ken waren „Bijbel-composities”. Onder de ontelbaar velen, die geschreven, ge dicht en geschilderd hebben vanuit de Bijbel, behoort ook Pater Piron. Ook hij heeft getracht de misschien voor ons „verstarde” bijbel levend te maken. Is het niet zo dat we personen, zaken in de bijbel met een te heilige schroom misschien benaderd hebben, zodat we slechts „versteende” beelden uit de bij bel” ovei’ hebben gehouden? De Bijbel is leven, is dynamiek en dat wil Pater Piron woensdagavond laten zien. Komt dus allen. Bovendien: deze avond is een unieke voorbereiding op het aanstaan de Kerstfeest. Dit spel n.l. bespeelt het thema Licht-Duisternis. En is ’t Kerst feest niet hét feest van het licht? dwenen was. Maar katten zijn slimme beesten en komen nou eenmaal altijd op hun pootjes terecht. Ook de notaris, een echte ambtenaar, veroorzaakte heel wat hilariteit. Het „danske” waarmee het stuk besloten werd, vond echter geen genade in de ogen van het jeug dige publiek. Zij hebben genoten! Van alles, van het stuk, de komst van de Sint (al wa ren er heel wat angstig kloppende hartjes en kwam Piet soms wel eens héél dicht bij) en natuurlijk het ca deautje, een kom met snoep. Het is duidelijk, dat het hoge peil van de volksgezondheid in Nederland mede te danken is aan de voortdurende zorg, die hieraan besteed wordt. De overheid en de Kruisverenigingen spelen naast en met de medici hierin een belangrijke rol. Wegvallen van deze zorg op één of meer terreinen zal zeker een terugslag op de volksgezondheid ten gevolge heb ben. Hoe goed evenwel het beeld, dat onze volksgezondheid te zien geeft is, het is zeker niet zo, dat elk lid van onze sa menleving de allerbeste kansen op ge zondheid krijgt. Onder meer is dit niet het geval op het gebied van de gebitsverzorging. Vermin derde levensvreugde en gebrek aan nachtrust door pijn, benadeling van de gezondheid door slechte kauwfunctie, plaatselijke ontstekingsprocessen, die zelfs oorzaak van het ontstaan van alge mene ziekten kunnen zijn, komen te veel voor. Nu de feestdagen weer in zicht komen doet de Ned. Vereniging tot Bescher ming van Dieren weer een beroep op het publiek om bij het doden van pluim vee en konijnen etc. zo humaan moge lijk te werk te gaan. Nog steeds berei ken de vereniging klachten dat dit vaak op afschuweljjke wijze geschiedt. Gead viseerd wordt zich voor het slachten van dieren tot bonafide poeliers te wen den. Dierenbescherming rekent op de goodwill van ieder weldenkend mens. komt klaas is een tel aan, een sneeuwwit onderkleed en Piet was zo mooi met allemaal glans en zij. Even later ziet zij op een ou de rammelende fiets een... Sinter klaas voorbijgaan. In een oud rood gewaad, dat zijn beste dagen heeft gehad, een verschoten rokje aan en een vieze tabberd op het hoofd. Zijn baard is rafelig. Met een verbaasd gezicht keek het meisje hem na. „Wie is dat” vroeg Sinterklaas, de moeder Wanneer wjj de uitkomsten, geleverd door een onderzoek van de gebitten van 62.000 schoolkinderen nagaan, leren wij, dat in 1951/52 de gebitten van 16.6% en in 1958/59 helaas van slechts 2.4% van de leerlingen van de zesde klas, geheel gaaf zijn. Een ontstellende achteruitgang. Ondermeer door onze voedingsgewoon ten (snoepen) is het tandbederf een ge vaarlijke vijand geworden. Bezien wij oude afbeeldingen van het bedrijf van rondreizende tandmeesters dan demonstreren gelaatsuitdrukkingen en lichaamshouding van het slachtoffer op duidelijke wijze de pijn, veroorzaakt door gebrek aan verdoving, primitief in strumentarium en ondeskundigheid van de operateur. Wij mogen ons gelukkig prijzen, dat de pijn bij de behandeling van onze gebitten tot een redelijk mini mum teruggebracht is. De halfjaarlijkse behandeling door de tandarts, waarbij beginnend tandbederf tijdig wordt bestre den en vele slechte gevolgen van deze ziekte voorkomen worden, geeft minder angst, dan het „uitscheuren” van de tanden en kiezen bij onze voorouders pijn zal hebben gedaan. De uitreiking van de prijzen, gewon nen in de St. Nicolaasactie van het Ac tie Comité, gaat hedenavond niet door. De prijzen kunnen nu tegen inleve ring van de folder met het correspon derende nummer vanaf heden bij de desbetreffende winkeliers worden af gehaald. Elke middag om plm kwart over één - half twee staat op de Prins Hen drikkade de heer De Jong, opticien uit de Kruizebroederstraat eendjes te voeren. Hij doet dit al heel lang en de eenden kennen hem dan ook goed. Tegen „etenstijd” zitten ze al op hem te wachten. Ze zjjn helemaal niet schuw en scharrelen vrij om hem heen, tussen de benen door. Ook op andere plaatsen is dit het geval, ’s Morgens zit er voor de deur van het huis Leeuwarderkade 4 een hele t een van wordt de tweede Midwinterticht aan- de* kinderen met het ontbijt naar bui- ten komt. Deze eenden zitten soms ■jj den onder auspiciën van de Noord zelfs voor de drempel. Honger maakt Nederlandse Wandelsportbond. Er een mens anders, maar een beest jurybeoordeling plaats, ook. Zij hebben al hun angst en groepsprijzen schuwheid verloren, deze stadseen- ledere loper den. Zij hebben, met Mies Bouwman, i de over het ijs en finishte dan ook met ruime voorsprong. De einduitslag bjj de 3000 meter was als volgt: 1. J. Hoorneman, Zutfen 2. H. van Bezoen 3. L. Meijering In het eindklassement hadden nummer één en twee hetzelfde aantal punten i ze deelden derhalve de eerste plaats. 1. L. Meijering 2. H. van Bezoen 3. J. Hoorneman 4. J. Wester 5. M. C. Pronk 6. R. Bakker, IJhorst Het was een vlotte rijderij en 5 was het programma geheel afgewerkt. Onder de 41 deelnemers waren weer veel bekende rijders, o.a. Jeen Wester, Eernewoude, H. van Bezoen, IJhorst en zelfs de kortebaanrijder J. Heitbrink uit Akkrum was er. G. Lourens uit Zutfen bleef halverwege steken wegens auto pech. De uitslag op de 500 m was: 1. Jeen Wester, Eernewoude 2. M. C. Pronk, Warmenhuizen 48.9 sec. 3. L. Meijering, Arnhem 49.4 sec. ge kinderen gedag en hoopte ze volgend jaar allemaal in goede gezondheid en met een opgewekt gemoed terug te zien. Want, zo zei hij tot slot, „wij hebben re den tevreden te zijn, te leven en te wer ken in dit (kille) land.” Na het vertrek van de Sint genoten de bejaarden van het journaal en bijzonder aardig kleu- renteken-filmpje over de natuur Rhapso dy in colour’. Na de thee werd de Neder landse film „Merijntje Gijzen’s jeugd”, naar het bekende boek van A.M. de Jong, vertoond. Onze oudste stadgenoten heb ben genoten van deze middag en zullen ongetwijfeld met genoegen terugdenken aan de avonturen van „dat jonk je, dat dus de eerste re- gels van het secre- J tariaat van de drumband Vlug en J Lenig in hun nieu- J we cluborgaan ,De 5 Ook dit jaar heeft Sint Nicolaas tradi tiegetrouw een bezoek gebracht aan zijn oudste kinderen in Sneek, de be jaarden boven vijfenzestig jaar. Zij wa ren woensdagmiddag in Amicitia gasten van de heren Miedema. En al mogen zij dan de oudsten zijn, voor de bisschop van Myra zijn het nog altijd zijn „kinde- I ren.” Kinderen die met evenveel plezier in de legende van de Goedheilig Man ge loven als de allerkleinste kleuter. In „Ons Belang” het officiële or- Zij tracht dit doel te bereiken door: a. het blijvend gebit tweemaal per jaar te doen onderzoeken en zo nodig te behandelen of bij aandoeningen, die zich niet voor een eenvoudige behan deling lenen, de kinderen te verwijzen naar de eigen tandarts. Er kan hierbij van worden uitgegaan, dat bij gere gelde controle dit laatste sporadisch zal voorkomen; b. onderricht te doen geven in de mond- verzorging en propaganda te doen voeren voor deze verzorging. Wat de financiën van de dienst betreft, voor de verplicht- en vrijwillig verzeker den wordt een bijdrage verwacht van de ziekenfondsen, terwijl van de niet- verzekerden een bijdrage van vermoede lijk 10.— per leerling per jaar zal wor den gevraagd. Voor de groep sociaal- zwakken betaalt zo nodig de Gemeente lijke Instelling voor Sociale Zorg de bij drage. Daar de schooltandverzorging geen overheidstaak is, wordt de stichtings vorm gekozen. Zij wordt geregeld op voet van vrij willigheid. Zodra op voldoende deelne ming mag worden gerekend, zal de stichting in het leven worden geroepen. Hopelijk zal de Commissie in haar op zet slagen en de tandarts binnen niet te lange tijd een aanvang met het werk kunnen maken. Het gaat tenslotte om het welzijn van onze jeugd. En, heeft de Sint U goed bedacht? start 15 december a.s. s middags Ja fijn want hij heeft er wel moeite »m twee uur bij het Piter Jelles Hüs. voor gedaan. Het was lang geen peu- s"-i leschilletje met die mist en gladheid over de daken te klauteren. Wij vreesden al dat hij met zak en al - naar beneden zou komen. Maar u zult zaam en alleen rond. Het is een mooi hem ongetwijfeld extra bedankt heb- glanzend beest, dat echter zijn met- Sinterklaas heeft het dit jaar ex- hij maar, tot wanhoop van de Eilan- De eerste enthousiastelingen heb- ben maandag al op de schaats ge- n, - x staan en gisteren zijn op verschillen- lyk wel eens by stil gestaan dat net piaatsen in Friesland grote rijde- J j n „or. gehouden. De jeugd heeft hier op het ondergelopen land nabij de S Sytsingawiersterleane, de nieuwe J voorneem aan ue nanu uueu. n xucu- jachthaven en andere plassen en ter, een meisje van plm. vier jaar si00fjes gereden. Het ijs was spiegel- komt opgetogen uit school. Sinter- gja(j_ Ondanks de mist is de nationa- klaas is op bezoek geweest. Hij had langebaanwedstrijd te Jutrijp-Hom- een prachtige glanzende rode man- meris doorgegaan. Er kwamen niet minder dan tweeenveertig deelne- mers aan de start. Onder hen was ook Jeen v. d. Berg. hulpeloos. „Wie is dan de echtetimisme en energie begonnen, maar hoopt op veel bijdragen van de leden. Zij hebben daartoe een kopie-bus in- Het Sinterklaasfeest staat op een gesteld, waarin alle toekomstige au- kentering. Het wordt hoe langer hoe teurs hun geesteskinderen kunnen meer verzakelijkt en is voor vele za- deponeren. „De Roffel” is een leuk x kenlieden al lang een keiharde busi- ding en het is te hopen dat men er in 5 ness geworden. (Tussen haakjes, slaagt het geval in leven te houden. Speurder mag u wel vermelden dat Veel sukses! de Sneker Zakenlieden lang niet on- En, heeft de Sint U goed bedacht? start 15 december Ze is maximaal 15 kilometer lang. Op het Eiland loopt een gans een- gezel (len) mist. Iedere nacht kwekt tra druk gehad. Hij is op veel feesten ders. verschenen. Feesten die gegeven wer den ter ere van de kinderen, voor de kinderen en om de kinderen. Op school, bij de clubs en door vereni gingen. Maar heeft men er eigen- begraaf schoppen. Ixx „VWO „X.V UL11^1T.,V „x- liex xiuia xxeeuwcxxucxxxcxuc tx 5 gaan van de Sneker Wandel Unie keppel eenden te wachten tot wordt de tweede Midwinterticht aan- de kinderen met het ontbijt r i gekondigd. Deze tocht wordt gehou- I nnHnr aiicniniÖTi xzar» r?<-> NTnnrrl J» vindt geen maar wel worden er beschikbaar gesteld. ontvangt voorts onmiddellijk na af- ongetwijfeld nog iets goeds in J loop een fraaie herinnering. De tocht mens ontdekt. r r L 'i'

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1