Prinses Wilhelmina strijdbijl begraven De hogedrukgebieden zijn actiever Rechtzinnig- en vrijzinnig hervormden hebben de IJswegencentrale gaat waarschuwingsborden plaatsen koninklijke grafkelder bijgezet IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van in Na 1 januari samen naar één kerk Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 117e jaargang no. 99 Maandag 10 dec. 1962 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD I. H. Jorna overleden Kerknieuws C. Ovaa overleden Personeelsvereniging „Lankhorst” Heeg vierde het Sinterklaasfeest 1 9 r 1 i n Boerclerijbranden in oktober Ie prijs voor „God is mijn lied” Feijenoord-Vasas niet op t.v. r Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD 1: 1 e ij r n n i. n I Bob 1 Nieuw blad. ter ruste Jaarverslagen Bestuursverkiezing i I Zaterdag is op 85 jarige leeftijd over- I wordt I Kantoor voor admini stratie en redaktle: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. I I de de Na een drietal stemmingen is gekozen tot vijfde ouderling in de Ned. Herv. Gemeente te IJlst, notabel K. Deinum. n r Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS 11 Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3 per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. moeite hebben om tot het verkilde vaste land door te dringen. Een feit is, dat de hogedrukgebieden de laatste weken meer activiteit verto nen dan in vele maanden het geval is geweest. Als deze hogedrukgebieden in het komende seizoen dan nog een Scandinavië boven de Azoren prefereren, zullen we vermoedelijk wel gelegenheid krijgen onze benen uit te slaan. Voorlo pig heeft een storing roet in het eten gegooid en kunnen de schaatsen weer worden opgeborgen. Behalve door de bevoorrechten, die van de kunstijsbanen in Amsterdam en Deventer gebruik kun- u Ds. Wiegers zei het zo: Bij de in trede van Ds. Kalma heb ik al gezegd, dat daarmee een nieuw blad in de ge schiedenis van het kerke!ijk leven in Sneek werd opgeslagen. Het hangt er nu van af wat er op deze bladen van deze nieuwe periode geschreven zal worden. De komst van een Vrijzinnig predikant betekent niet direct, dat ook alle tegenstellingen opgeheven zijn. Daarvoor is er te veel gebeurd in de loop van de jaren. Dit was echter de eerste grote stap, waarop, consequent geredeneerd, ande re stappen verwacht mochten worden. Het was o.a. niet bevredigend, dat een deel van de gemeente in Amicitia moest kerken hoewel dat, gelet op het ruim teprobleem, voorheen ook moeilijk an ders kon. De achtergrond van de stap die nu gedaan werd is evenwel ook naar buiten het samen in één kerk tot uitdrukking te brengen. Persoonlijk ben ik het met Prof. Hoedemaker eens, dat wij samen ziek zijn en samen ook terstand van 1046 mb. of 785 mm. voor kwam. Als gevolg van sterke uitstraling in de droge luchtsoort, waarmee het hoge- drukgebied was gevuld- de nachten zjjn lang op het ogenblik - daalde de tempe ratuur belangrijk. Begin vorige week werd het in ons land minimaal -7 tot -8 gr. C, maar dieper het continent in wa ren de minima nog veel lager. In de Oostenrijkse Alpendalen zakte het kwik op veel plaatsen onder -15 graden (Salz burg - 18 graden). Hoewel het dus tot winter kwam la gen de (weer)-kaarten niet zo, dat er van een doorgewinterde situatie kon worden gesproken. Voordat er kans op is, dat er een Elfstedentocht zal worden verreden, moet er een krachtig trans port van koude lucht uit Rusland (Si berië) plaats hebben, zo mogelijk vooraf gegaan door sneeuwval. Dat is wel on aangenaam, maar het vormt nu een maal de voorwaarde voor een vorst periode, die langer dan een halve of een (korte) hele week duurt. Een. kouperio- de met Zuid-Oostelijke tot Zuidelijke winden, zoals in de vorige week, blijkt in de regel nogal kwetsbaar, hoewel de storingsfronten, welke over de Britse ei landen hierheen trekken, soms wel veel nen maken. De secretaris de heer E. Westerhof wierp in zijn verslag een terugblik op de korte winterperiode 1961/’62, waarop een bespreking volgde over het vegen van de banen, v.n.l. het mechanisch ve gen, waarna de penningmeester de heer E. de Boer een overzicht gaf van de fi nanciën. Hij begon met een voordelig saldo van 5.552.59. Thans bedroeg dit 4.758.71 maar de gemeente Wymbrit- seradeel heeft nog 800- toegezegd ter wijl de kosten, gemaakt voor het in orde maken van de banen te IJlst en Wouds- end voor de Elfstedentocht vrijwel ze ker terugbetaald zullen worden. Het sal do zal dan 5.537.76 bedragen. Iets min der dus dan vorig jaar maar daarbij moet in aanmerking worden genomen dat dit jaar plm. 1.800.- voor het aan schaffen van bezems, pikhaken voor de baaninspecteürs en ander materiaal is besteed. In totaal zijn 2491 insignes (baankaart- jes) verkocht. In verschillende rayons werd het gehele toegewezen aantal ver kocht. Sneek sloeg een minder fraai fi guur. Hier bedroeg de verkoop maar plm. driehonderd van de duizend. 1917 tot 1 maart 1943 directeur van en leraar aan de Lagere Technische School alhier. Na zijn pensionering vestigden hij en zijn echtgenote zich elders, maar enige jaren geleden kwamen zij in Sneek terug en werden zij inwoners van „Nij Nazareth”. Het stoffelijk overschot zal donder dag op de begraafplaats te Wester- geest ter aarde worden besteld. In de maand oktober zjjn dertig boer- derijbranden voorgekomen, waarbij de boerderij vernield of zwaar beschadigd werd. Zes van deze branden kwamen voor in Groningen, twee in Friesland, twee in Drenthe, vjjf in Overijssel, zes in Gelder land, één in Noord-Holland, zeven in Noord-Brabant en één in Limburg. De directe schade door deze branden aangericht wordt geraamd op 2.377.100.-. Zes van deze branden werden veroor zaakt door blikseminslag, één door een gascomfoor, twee door hooibroei, één door aardsluiting, drie door het spelen met vuur, één door loodgieterswerk- zaamheden, één door sintels uit een ka chel, één door een houten balklaan in de schoorsteen, terwijl in veertien geval len de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden kwamen 7 stuks rund vee, 24 varkens en 170 stuks pluimvee om. De voorzitter constateerde, dat door de subidies van de gemeenten (Sneek 1.000.-, Wymbritseradeel 800.- en IJlst 200.-) meer gedaan kan worden dan vroeger. Een behoorlijke reserve is echter nodig. Bij een paar weken winter smelt het geld weg. De rekening werd hierna op voorstel van de kascommissie, bestaande uit de heren J. van Brug en P. J. de Vries, goedgekeurd en de penningmeester de charge verleend met dank voor zijn be heer. In de ouderdom van 74 jaar is alhier na een kortstondige ziekte overleden de heer H. Jorna. Deze bekende stadgenoot genoot een goede reputatie als gooche laar en poppenkastspeler, met welke kunsten hij in de gehele provincie en zelfs ook wel daarbuiten velen, van klein tot groot, heeft vermaakt. Onder de ogen en het gehoor van miljoenen televisiekijkers en radio luisteraars in en buiten Nederland, en als gevolg daarvan met minder publiek langs de routes welke de stoet in Den Haag en Delft volgde dan verwacht was, is het stoffelijk overschot van Prinses Wilhelmina zaterdag op plechtige wijze in de Koninklijke grafkelder in de Nieu we Kerk te Delft bijgezet. Omstreeks kwart voor negen arri veerden de koninklijke familie en de buitenlandse vorstelijke gasten - Ko- ning Olav van Noorwegen, koning Frederik van Denemarken, prinses Ali ce, gravin van Athlone, familielid van het koninklijk huis en vertegenwoor digster van koningin Elizabeth van Engeland, de vorst en vorstin Von Wied en prins Louis Ferdinand van Pruisen en zijn gemalin prinses Kira - bij het paleis op het Lange Voorhout in Den Haag. Koning Boudewijn en koningin Fabiola van België en groothertogin Charlotte en prins Felix van Luxem burg waren in de Nieuwe Kerk te Delft, toen de stoet daar aankwam. De koningin en de vier prinsessen waren allen in het wit gekleed, prins Bern- hard droeg het ceremonieel tenue van generaal der mariniers. De erewacht werd hier gevormd door een compag nie van het garderegiment fuseliers Prinses Irene met vaandel en de Jo han Willem Friso Kapel. Nadat de ivoorwitte lijkkoets, getrok ken door acht met lange witte kleden omhangen zwarte paarden was voor gereden, droegen acht boswachters van het paleis ’t Loo de van blank Japans eikenhout vervaardigde lijkkist onder de tonen van het Wilhelmus, gespeeld door de Johan Willem Friso Kapel, naar buiten. De kist werd toegedekt met de nationale driekleur, waarna schout-bij-nacht H. W. A. Goossens als slippendrager het Grootkruis van de Militaire Willemsorde, welke hoogste militaire onderscheiding prinses Wil helmina na haar aftreden door konin gin Juliana was toegekend voor „moed, beleid en trouw” op de vlag legde. Slechts één uit witte chrysanten, leliet jes van dalen en eucharis bestaande krans van het verzet werd achter aan de koets gehangen. Om vijf voor tien zette de rouwstoet waarin militairen van leger, marine en luchtmacht een belangrijke plaats in namen, zich in beweging, op weg naar Delft. Om twintig minuten voor elf reed hij deze stad binnen, waar toen de kerkklokken begonnen te luiden. Voor de ingang van de kerk hielden de paarden stil. Dezelfde dragers tilden de kist uit de lijkkoets terwijl de hon derden soldaten die op het plein wa ren opgesteld het geweer presenteer den. Op de kist schitterde een koperen naamplaat waarop de namen, de titels en de geboorte- en sterfdatum van de overledene en terwijl het gelui van de klokken verstomde, werd de kist langs het koninklijke gezin in het voorportaal de kerk binnengedragen. Orgelmuziek ruiste onder de hoge gewelven toen de begrafenisstoet de mooie oude kerk binnen schreed. Alle aanwezigen stonden op om de betreur de landsmoeder te ontvangen met het gezang „Ontwaakt gij die slaapt en staat op uit de doón”. De kist werd voor de kansel op een witte katafalk geplaatst, waarna de luitenant-generaal Schaper, chef van het militaire huis, wederom het kussen met het groot kruis van de Militaire Willemsorde op de vlag legde. Aan de jarenlange en soms felle broederstrijd tussen de Rechtzinnigen en de Vrijzinnigen in de Hervormde gemeente alhier is een gelukkig einde ge komen. Met praktisch algemene stemmen (slechts één onthouding) heeft de Kerkeraad ul. besloten, dat met ingang van 1 januari a.s. ook de Vrijzinnige predikant Ds. J. J. Kalma in het rooster voor de predikbeurten in de Mar tinikerk en de Ichthuskerk wordt opgenomen. De zondagmorgendiensten van de Vrijzinnig Hervormden in „Amicitia” be horen dan tot het verleden. In het verleden hebben de Vrijzin nig Hervormden lange tijd de meer derheid gehad in de Kerkeraad en het Kiescollege, wat resulteerde in de ver deling van de drie predikantplaatsen: twee vrijzinnigen en één orthodoxe. Dat was nog zo in de tijd van Dr. G. A. Wumkes, die toen o.a. het bekende driemanschap met Dr. G. Horreus de Haas en Dr. H. T. de Graaf vormde. De Rechtzinnigen hielden toen ook kerk diensten in het Gebouw voor Chr. Be langen. Eerst in het oude aan het Ach terom (nu Singel), daarna in het nieu we, dat onder Ds. H. W. te Winkel, de opvolger van Dr. Wumkes, aan de Wes- tersingel tot stand kwam. Later wer den de rollen omgedraaid en waren er dus twee rechtzinnige predikanten en één vrijzinnige. Deze enige predi- kantplaats van de Vrijzinnigen ging in 1947 echter ook verloren, toen in de va cature welke was ontstaan door het vertrek van Dr. H. de Vos, die als „bruggenbouwer” steeds geijverd had voor toenadering, waarbij hij door een groepje jonge Rechtzinnigen werd bij gestaan, ook een „rechtse” predikant - Ds. H. van Niel - beroepen werd. Het gevolg hiervan was, dat de Vrijzinnig Hervormden buiten Kerkverband hun eigen kerkdiensten gingen houden in Amicitia. Tezelfder tijd werd het Gebouw v. Chr. Belangen aan de Westersingel aan zijn kerkelijke bestemming onttrokken en verder alleen als verenigingsge bouw geëxploiteerd. Vasthoudendheid aan beide kanten heeft bij deze voor de Kerk tragische ontwikkeling ook een rol gespeeld, maar desondanks ging het contact niet geheel verloren. Voorlopig zonder suk- ses, maar in mei 1949 kwam er een klei ne kentering toen Ds. A. van Santen benoemd werd tot hulpprediker voor bijzondere werkzaamheden onder de Vrijzinnig Hervormden. Dit hield ech ter nog geen enkele erkenning van de vrijzinnigheid in. Na het vertrek van ds. Van Santen in 1951 naar Drachten zette o.a. Ds. R. K. de Jong zijn werk voort, maar toen ook die een beroep naar elders aannam, bleek het zeer moeilijk een opvolger te vinden. Drie predikanten die beroepen werden be dankten, tot in 1960 Ds. J. J. Kalma van Lekkum het beroep aannam. Toen bleek echter ook, dat de partij en inmiddels dichter naar elkaar wa ren gegroeid, want wat vóór die tijd niet meer mogelijk bleek gebeurde. Ds. Kalma werd volgens afspraak direct met twee oüderlingen en twee diake nen in de kerkeraad opgenomen. Dat was weer een stap verder maar het vreemde - de kerkdiensten in Amicitia - bleef. Men was één en leefde geschei den. Geleidelijk aan echter werd door de Vrijzinnig Hervormden meei' dien sten gevraagd en ook gekregen, vooral toen de nieuwe Ichthuskerk gereed kwam. Beide partijen voelden evenwel dat het nog anders moest en zo nam de een maand geleden de Kerkeraad het hierboven genoemde besluit, wat bete kent dat Ds. Kalma evenveel beurten zal krijgen als zijn collega’s. De eerste tijd om technische redenen nog wel de meesten in de Ichthuskerk, maar daar na worden de diensten naar evenre digheid over beide kerken verdeeld. Predikanten hoopvol. leden (je heer C. Ovaa, van 1 maart Wij hebben alle vier predikanten naar hun mening over deze jongste stap gevraagd en allen stemden er van harte mee in. Volgens Ds. Kalma is het nu echter de vraag: „Zullen wij de apartheid in stand houden en dus orthodox of vrij zinnig blijven of zullen we met elkaar hervormd worden?” HEEG. De Personeelsver, „Lankhorst” vierde vorige week in de ruime fabrieks- cantine van de Zuivelfabriek N. V. Lank horst met leden en hun dames de Sint Ni- colaasavond. De leiding berustte by de voorzitter der vereniging de heer J. Schengenga. Men kon er schieten, sjoelen, kaarten en kie nen. De prjjzen bestonden uit wild en gevogelte. En wel in die mate dat vele personeelsleden met een prijsje naar huis gingen. Woensdagmiddag waren de kinderen van 4-10 jaar in de cantine genodigd om met de moeders Sinterklaasfeest te vie ren. Allen werden ruimschoots getrak teerd en de kinderen genoten zeer van de poppenkastvoorstelling van Barend v. d. Veen. Natuurlijk waren ook St. Nicolaas en Zwarte Piet aanwezig. Alle kinderen kregen een cadeau uit de zak van Piet. Zodat allen zeer tevreden naar huis te rug keerden. Bestuur en leden van de vereniging kunnen op een zeer geslaagd en gewaardeerd Sint Nicolaasfeest te rugzien. De rouwdienst Daarna begon de rouwdienst. Hof prediker ds. J. F. Berkel en de voor ganger van de Waalse gemeente in Den Haag, de hofprediker ds. G. I. P. B. Forget, lazen uit Johannes 14 de verzen 1 tot 7 en hoofdstuk 20 van het Johannes-Evangelie de verzen 11 tot 18, welke handelen over de Opstanding. Na de indrukwekkende lijkrede van ds. Berkel waarin hij afscheid nam van prinses Wilhelmina en woorden van troost tot de koninklijke famidie sprak, schetste ds. Forget in het Frans het leven van de ontslapene. Na afloop van de dienst werd de kist, alleen gevolgd door het konink lijk gezin, onder doodse stilte de tre den van de trap naar de grafkelder afgedragen waar de prinses, terwijl de menigte in de kerk „de zon schijnt in mijn ziel vandaag” zong, naast haar echtgenoot Prins Hendrik ter ruste werd gelegd. De Chr. Zangvereniging „God is mijn lied” te Scharnegoutum dir. A. Kornelis haalde op het zaalconcours in Leeuwar den in de afd. Uitmuntendheid: een le prijs met 234 punten. Een mooie prestatie van deze vereni ging die een tyd lang aan „bloedarmoe de” heeft geleden, maar nu gelukkig door het toenemend ledental zich goed hersteld heeft. den, maar wees er eveneens op dat er al een geleidelijke toenadering was. Eerst samen met Kalma op de kansel, daarna Kalma ’s avonds in de Martini kerk en nu als laatste stap ook ’s mor gens. Dat is in zekere zin een revoluti onaire stap. Aan beide kanten was dan ook wel enige angst, maar allen waren van mening, dat we het als Christelijke Kerk in het geloof moeten wagen. Ds. v. d. Werf verwacht wel enige moeilijkheden met de ouderen die de jarenlange strijd hebben meegemaakt, zowel van rechts als van links. De jeugd daarentegen denkt niet meer in de eerste plaats aan de richting, maar aan een preek die hun aanspreekt. Ds. Wiegers is ten opzichte van de jeugd wat gereserveerd. Naar zijn er varing bestaat er niet alleen bij de ou deren maar ook bij de jongeren een ze kere gereserveerdheid ten aanzien van het besluit en wacht men ook af hoe het zal worden. Voor Ds. Vaandrager is het de vraag of de Vrijzinnig Hervormden nu ook ’s avonds naar de kerk zullen gaan en ze ook komen als er ’n orthodox predi kant preekt. En een praktische vraag is hoe het zal komen als bijv. Ds. Kal ma ’s morgens in de Martinikerk preekt en zo’n tweehonderd mensen overlo pen naar de Ichthuskerk? Die is dan veel te klein. Wat het dogma betreft is er z.i. geen principieel verschil tussen de vier pre dikanten. De bezwaren gaan meer te gen de vorm van de prediking. De reacties die ik tot nu toe geboord heb zijn echter overwegend positief. Tegen de diensten in Amicitia (hoe wel de Vrijzinnig Hervormden daar volgens Ds. Kalma een plezierige tijd hebben doorgebracht) hadden velen echter ernstig bezwaar. Zowel aan vrijzinnige als aan rechtzinnige kant. Velen van hen wilden er beslist niet naar toe. Die mensen kunnen we nu ook weer in de kerk verwachten meent Ds. Vaandrager. (van onze weerkundige medewerker) Contrasten maken het weergebeuren zo boeiend en we behoeven daarvoor be slist niet alleen in Amerika te zijn. Een van de jongste tegenstellingen, welke ie dereen zal hebben opgemerkt, was het verschil tussen de sombere november- maand (De Bilt maar 22 uren zon) en de klare luchten van begin december. Met die 22 zonuren in De Bilt (nor maal 50), boekte november een record voor deze eeuw. Er kwamen maar liefst 18 zonloze dagen voor tegen 11 normaal, een niet geringe reclame voor de aan koop van een hoogtezon. Om nog even verder op november door- te borduren: de maand was droog en koud. Gerekend naar maximum- en minimum temperatuur beleefden de meeste plaatsen in Nederland de koud- gaf de lste november sedert 1952 en hetzelfde unicum gold ten aanzien van het aantal dagen sneeuw: in De Bilt 9 (normaal 1). December startte met een hogedruk- gebied en wat voor een. Uit een over de Noordzee naar het Oosten bewegende rug ontwikkelde zich een groot maxi mum, in het centrum waarvan boven het continent de zeldzaam hoge barome- Hele wedstrijd via de radio De beslissingswedstrijd Feijenoord- Vasas, die a.s. woensdag 12 december in Antwerpen zal worden gespeeld, wordt niet per televisie uitgezonden. De Belgische voetbalbond heeft de toestemming geweigerd, omdat de kaarten niet zijn uitverkocht. De VARA en VPRO zenden via de ra dio ’n rechtstreekse reportage uit van de hele wedstrijd. Verslaggevers zijn Spaak en ir. Ad. van Emmenes. Dat is ook belangrijk met het oog op een eventueel gesprek over sa menwerking met de Gereformeerde kerk. De Gereformeerden kunnen nu zien dat de Vrijzinnig Hervormden er bij behoren. Vooi' de oudere generatie aan beide kanten wordt het stellig moeilijk zich direct aan de nieuwe situatie aan te passen, maar de ervaring heeft mij al geleerd, aldus Ds. Kalma, dat als ik in de Ichthuskerk of ’s middags in de Mar tinikerk preek deze even vol zijn als bij een van mijn collega’s. Daarom ben ik optimistisch. Ds. Van der Werf herinnerde er aan, dat het beroen van Ds. Kalma al een bereidheid tot samenwerking inhield. Het verheugt hem echter nog veel meer, dat in de vijf jaar dat hij hier staat, steeds weer dingen gebeurden waarvan de buitenwereld zei „dat kan nooit in Sneek”. Er komt hier nooit een vrijzinnige domine” of „wij komen nooit weer in de kerk”. En toch is dat alles gebeurd. Ds. Vaandrager zei scheuring en scheiding in de kerk rampzalig te vin- Het deel dat de vrijzinnigen moeten blijven bijdragen in het traktement van Ds. Kalma zal voor hen enige moeilijkheden opleveren omdat ze straks in de kerk niet meer voor eigen werk mogen collecteren. Maar Ds. v. d. Werf stelde daar tegenover dat de rechtzinnigen zonder hun me dewerking de Ichthuskerk hebben ge bouwd, hoewel zij er nu wel gebruik van maken. Dat was in de situatie van toen verklaarbaar, maar nu is het stel lig niet onbillijk dat zij op die wijze ook iets bijdragen in de bijzondere kosten van de Ichthuskerk waarop nog twee ton schuld rust. Dit alles betreft echter details, die nader geregeld moeten worden en naar gehoopt wordt in de toekomst ook in goede harmonie geregeld zullen wor den. De predikanten zijn het samen eens en zullen elkaar, indien zulks on verhoopt nodig mocht blijken (maar niet verwacht wordt) blijven steunen zo verzekerde Ds. Vaandrager. En dat is al een stevig fundament voor de volledige éénwording van onze Vader landse kerk in Sneek. De Verenigingen van Vrijzinnig en Rechtzinnig Hervormden. Wij hebben de heren ook de vraag voorgelegd of deze verenigingen nu kunnen worden opgeheven. Ds. Kalma antwoordde, dat het karakter van de Ver. van Vrijzinnig Hervormden, die hier overigens al van 1913 af bestaat, de laatste jaren al is gewijzigd van strijdorganisatie in bezinningsorgani- satie. Van de andere hoort men niet veel meer. Tegen beider voortbestaan bestaan z.i. geen bezwaren mits ze niet voor hun eigen richting werken maar samen voor de Kerk. Zoiets dus als de Werkverbanden in de Partij van de Arbeid. Ds. V. d. Werf acht ze in de plaatselijke situatie op den duur van geen nut meer en zijn collega Vaan drager is eveneens van mening dat ze, als de zaak goed verloopt, wel kunnen worden opgeheven. Beiden en ook Ds. Wiegers zeiden echter dat de Ver. van Rechtzinnig Hervormden niet meer werkt en prak tisch dus niet meer bestaat. Zelfs de drie rechtse predikanten zijn nooit ge vraagd er lid van te worden. Voorts wees Ds. Vaandrager er nog op, dat de Ver. van Vrij z. Hervormden ook al een andere taak had gekregen doordat zij eigenlijk de rol van Kerkeraad ver vulde. Straks is dat niet meer nodig. Ds. Kalma wees nog op het verschil tussen de plaatselijke en de provinciale en landelijke taak van de Ver. van Vrijz. Hervormden. Ook als de zaken hier goed in orde zijn, is dat elders nog niet het geval. Daarom kan instand houding van de vereniging ook in de toekomst nodig zijn. Men verzekerde ons tenslotte, dat de Kerkeraad van de Hervormde Ge meente Sneek het stellige vertrouwen heeft, dat de Gemeente ook in deze zal werken aan de voortdurende opbouw van de eenheid in Jezus Christus. weer gezond moeten worden. Ik zoek trouwens van harte gaarne naar alles wat bindt en naar het sa mengaan van alle mensen die in Je zus Christus geloven. Wanneer wij in gehoorzaamheid aan de H. Schrift als de bron van de pre diking en als enige regel voor ons ge loof op de weg van het belijden van de Kerk gaan, geloof ik inderdaad dat wij samen ook Kerk van Jezus Christus zullen zijn. Nog geen volledige integratie. Hoewel het thans bereikte een be langrijke stap vooruit is, houdt dat nog geen volledige integratie in. Daar wa ren alle vier predikanten het over eens. Ds. Kalma wordt nog niet de vierde hervormde predikant, maar blijft (voorlopig?) nog volgens af spraak predikant met een bijzondere opdracht. Zijn traktement blijft dus voor, een deel ten laste van de vrijzin nigen en wat het huisbezoek betreft houdt hij zijn eigen kudde die over de gehele stad verspreid woont. Zijn col lega’s hebben allen een eigen wijk. Ds. Kalma nu ook direct in deze wijkver- deling opnémen zou in beide groepen nog tegenstanden kunnen oproepen en zou - zo meent Ds. Kalma - ook on juist' kunnen zijn. Het gesprek over de wijkverdeling in deze geest moet ei genlijk nog beginnen. Het is. zoals Ds. v. d. Werf het uit drukte. Als we ineens een hele sprong maken, komen er brokken. Ds. Wie gers is dit volkomen met hem eens. Wij moeten niet te vlug zijn in deze din gen zei hij, maar rekening houden met de realiteit. Er zijn nu eenmaal uitge sproken rechtzinnig en vrijzinnig Her vormden. Aan beide zijden bestaat be duchtheid. Daarom moeten wij niet forceren maar afwachten hoe de situ atie zich verder zal ontwikkelen. Deze stap is nu gedaan en wij moeten vol vertrouwen doorgaan en samen be denken dat we een Kerk van Chris tus zijn. Gemeente en Kerkeraad moe ten kerkelijk spreken en kerkelijk han delen. Aan de beurt van aftreden waren de heren E. de Boer, IJsbrechtum; J. van Brug, Woudsend; P. J. de Vries, IJlst en E. Westerhof. Allen waren herkiesbaar en werden by acclamatie herkozen. In de vacature D. Elzinga werd de heer S. Zaadstra te Oudega, candidaat van het Centraal bestuur) met bijna algeme ne stemmen benoemd. Naast de heer Van Brug werd in de kascommissie aan gewezen de heer M. Kaspersma te Heeg. Teneinde de schaatsenrijders te waar schuwen voor het gevaar dat hen be dreigt als ze - vooral op de grote meren en plassen - zich buiten de door de IJS- wegen Centrale uitgezette banen bege ven, zal de centrale Sneek-Wymbritsera- deel-IJlst als de banen „er door” zijn op verschillende punten waarschuwings borden plaatsen met het opschrift „bui ten de banen levensgevaarlijk.” Vorig jaar is helaas een aantal verdrinkings- gevallen in het rayon van de Centrale voorgekomen. Deze mededeling deed de voorzitter de heer J. van Hout, burgemeester van Wymbritseradeel, vrijdagavond in de al gemene vergadering bij Piso, waar de meeste rayons vertegenwoordigd waren. Het ontbreken van enkele schreef voorzitter voornamelijk toe aan weerstoestand. Deze stond aan het begin van de ver gadering stil bjj het verlies dat ons land en volk geleden heeft door het overlij den van Prinses Wilhelmina. Juist in de ze tijd voelen wjj welk een belangrijke plaats deze landsvrouwe in het leven van haar volk innam. Zij leefde met ons mee in tijden van blijdschap en droef heid en toonde op alle terreinen van het leven een brede belangstelling. Ook voor de sport en niet het minst voor de jjs- sport. Van dit laatste memoreerde de voor zitter een treffend voorbeeld. Toen in de winter van 1938 de banen niet in orde gemaakt konden worden omdat vrijwel alle Friese plattelands gemeenten gesaneerd waren en voor dat doel geen geld mochten uitgeven, stelde zij uit haar particuliere fondsen een belangrijk bedrag beschikbaar. Met deze daad, die door het Friese bedrijfsleven werd nagevolgd, werd in wezen de grondslag gelegd voor de IJswegen Centrales. Verder herdacht de heer Van Hout de heer D. Elzinga te Oudega, een zeer toe- gewjjd rayonbestuurder, die in de loop van dit jaar is overleden en herinnerde hij ook aan de verdrinkingsgevallen tij dens de vorige winter. Hoewel het ijs nog niet dik genoeg was om de banen uit te zetten waagden velen zich toch op het ijs, dat vooral op de meren en plassen nog niet vertrouwd was. Maar als de banen uitgezet zijn is het ook roekeloos zich daar buiten te begeven. Bij het punt mededelingen voorzitter een kort verslag van de ver gadering van de Friese Ijsbond. Hierin werd o.m. besloten het uniforme ta rief voor de baanvegers vast te stellen op netto 2- per uur. Dit werd ook door het Centraal bestuur van de IJswegen Centrale overgenomen, dat verder be sloot de hierboven genoemde borden te plaatsen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1