Lemmer en Eernewoude volgend jaar met een nieuw skutsje in de strijd W.Z.S. 30 jaar Feike Asma gaf Advents-concert in de Grote Kerk Op bezoek bij de cursus A.K.K. van de K.C. „Sneek en Omstreken” Een portret van de gezagvoerder Uilke Barends (III) ui -WIS IJLST WY M BRITSERA DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, r Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD - 117e jaargang no. 101 Maandag 16 dec. 1962 voor i Kerst-tournooi Schaakclub „Sneek” Looijenga en Jelle Zwart tot erelid van de S.K.S. benoemd Sneker uloleerlingen de radio c f r r F I i: f - i Na 43 jaar besteller af Kerstboom op de Wip Aanwinsten Fries Scheepvaart Museum Massa-Kerstzang 1962 Chr. Vrouwenvereniging NijJand vierde ’t 35-jarig bestaan I SNEEKER NIEUWSBLAD i! 1: ij i. n e optreden. Het aantal schepen blijft dus elf. u ir in ■n n. in ■1. in de weer 3- 1. Financiën h r n i 1 t i De Commissie ai n Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) i.g.g. 4091. •n i- i. i. de en 11 a h 0. V erschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS te 1866 n ’r 3 n f r n ii Pas opgerichte Stichting Sport- problemen wil de sport-accomo- datic hier verbeteren >1 4 g 3( schenken, maar hij vond de verzekering van het eerste elftal toch wel het be langrijkste cadeau. Tijdens de pauze werd een verloting gehouden a la Wim Kan en Mies‘Bouw man, die een groot succes oogstte en een schat aan prijzen opleverde. De feestelijkheden werden met een gezel- Advertentieprfls 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3 per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. ders (o.a. Ids Wiersma) en fotografen is ook nog net te onderscheiden. Links van de doorgang, van de Noorderpoort af gezien, bevond zich het zandhok van Gemeentewerken. Onder dit brugje door kwam men bij een wandelpaadje dat langs het water van de Badhuis gracht naar de Noorderpoortsbrug liep Wel werd later besloten de contri butie voor de commissies te verhogen van f 25.tot f 30.en voor twee wedstrijddagen te bepalen op f 40. De commissies-eigenaren betalen f 25.- en voor de schippers blijft ze f 1.per jaar. Het betreft hier projecten waar zeker 2 a 3 miljoen mee gemoeid zijn. Als het plan slaagt, kunnen objecten die urgent zijn, onmiddelljjk ter hand worden ge nomen. Voorzitter van der Meeren dankte alle sprekers voor hun goede woorden en ge- lig bal besloten. Onlangs vermeldden wij dat een team van de chr. ulo ,,Ds. Lucas Fockens- school” alhier op 8 december in het strijdperk van Jeugdland, een program ma voor de vrije woensdagmiddag van de NCRV, zou treden. Dit optreden werd uitgesteld in verband met het overlij den van Koningin Wilhelmina. Het Sne ker team, dat bestaat uit vier leerlingen zal nu a.s. woensdag uitkomen tegen de afgevaardigden van de chr. nat. school voor ulo op geref. grondslag, de Dr. H. Bavinckschool te Amsterdam. Deze school zou aanvankelijk uitko men tegen leerlingen van de chr. nat. school Stad Noord te Amersfoort. Die waren echter door ziekte verhinderd. De heer F. Koopmans besteller le klasse der PTT alhier zal op 1 januari a.s. na een dienstverband van 43 jaar de dienst bij hét Staatsbedrijf der PTT eer vol verlaten. schippers en de commissie vrij laten. Sneek stelde voor de wedstrijd bij windkracht 7 af te gelasten. Besloten werd tenslotte dat de com missies en de schippers eerst overleg zullen plegen. De zorg voor reddings middelen aan boord waarvoor; gezien de ervaringen in Grouw, ook gepleit werd, behoort volgens het bestuur tot de taak van de commissies-eigenaren. De heer v. d. Werf beval ook nog aan de slechtste wedstrijd te laten verval len, wat evenwel niet een mag zijn waarin men is uitgesloten. Op advies van de voorzitter zal Sneek hiervan volgend jaar een voorstel maken. De schippers en commissies kunnen dit nu eerst bespreken. De drukbezochte vergadering, waar in de golven op een bepaald moment even hoog opliepen toen Lodewijk Meeter een aanval op de Commissie te Grouw en in ’t bijzonder op de heer De Jong deed, (waartegen deze protes teerde), maar wat toch niet meer dan een storm in een glas water bleek te zijn, werd daarna met de gebruikelijke goede wensen door de voorzitter ge sloten. Wester (Grouw) informeerde naar de mogelijkheid een maximum wind kracht waarbij gezeild kan worden vast te stellen. De meningen hierover wa ren verdeeld. De voorzitter wilde de Om ook in de binnenstad iets van de sfeer van de komende feestdagen en vooral Kerstmis te brengen heeft het Actie Comité Sneek indertijd besloten op de Wip een grote kerstboom te plaatsen. Vanmorgen werd de boom met verlich ting opgesteld. Hoe mooi de oude bolwerken vroe ger waren Iaat deze foto een schil derijtje gelijk duidelijk zien. Dit was het gedeelte tussen de Noorder poort en het vroegere Vischmarktplein met aan het begin het daarnaast gele gen plantsoentje. Het brugje over de toen al Gedempte Neltj eshaven, eer tijds een dankbaar objekt voor schil- een hartelijk applaus en een uit volle borst gezongen „Lang zal zjj leven”. Hier na begon Dr. Otto zijn les. Hij behandel de o.a. het strottenhoofd, de ademhaling, de longen enz.; een en ander met een voudige tekeningen op het bord verdui delijkt. Wij vinden het van het grootste belang, dat de leden van een Kynolo- genclub in staat worden gesteld, ijjets meer te kunnen leren, van het lichaam van hun hond en hebben met grote aan dacht dit kynologische lesuur meege maakt. In een volgende les begint Dr. Otto met de Erfelijkheidsleer, wat on getwijfeld ook zeer interessant zal wor den. Tot slot werd de kennis van de le den op de proef gesteld aan de hand van verschillende foto’s van rashonden, wel ke de heer Meijer op ’t witte doek bracht. Men moest het ras van de ver toonde hond opschrijven (vanzelfspre kend, ieder voor zich zelf) en naar wij vernamen, waren er niet veel vergissin gen. Dit was dus ook een leerzame oefe ning. E.e.a. werd medegedeeld en besloten op de vergadering van de Sintrale Kommisje Skütsjsilen (S.K.S.) welke zaterdagmiddag weer eens alhier werd gehouden en wel in Café Rest. Piso. Voorzitter A. de Groot herdacht al lereerst de dit jaar overleden schippers J. van Terwisga, schipper op het Hee- renveenster skutsje, E. Tjerkstra, fok- kenist op de Sneker Pan en de oude Jan Sietema, die de laatste jaren wel niet meer aan de strijd deelnam, maar toch nog altijd aanwezig was. Hun nagedachtenis werd enige ogen blikken staande en zwijgend geëerd. Wedstrijddata Omdat verschillende bezoekers de vergadering vroeg weer moesten ver laten, werden direct na de opening de wedstrijddata vastgesteld. In tegenstel ling met vorige jaren liep dit zeer vlot van stapel. Het ontwerp van het be stuur dat reeds in een vóórvergadering was besproken waarbij Sneek tever geefs voor twee dagen pleitte, ontmoet te nu generlei bezwaar meer en werd alsvolgt vastgesteld: 19-20 juli Grouw 22-23 juli Eernewoude 24 juli Drachten-Veenhoop 25 juli Heerenveen-Terhorne 26 juli Langweer 27 of 29 juli Staveren 30 juli Makkum 31 juli De Fluessen 1-2 aug. Lemmer 3, aug. Sneek Al deze data vallen Bouwvak-vakantie. De Anker-bokaal zal in Makkum worden verzeild, terwijl de Stichting Stamboek Ronde- en Platboomj achten een nieuwe wisselprijs beschikbaar zal stellen. t)e vorige werd vorig jaar de finitief door Ulbe Zwaga gewonnen. Verzekering Naar de voorzitter mededeelde is al meerdere malen geprobeerd alle sküt- sjes bij één verzekeringsmaatschappij voor W.A. en eventueel brand en scha de te verzekeren. Verschillende zijn nu helemaal niet verzekerd. Thans was hiervoor een aanbieding ontvangen. Na enige bespreking werd besloten dat het bestuur van de S.K.S. hierover een vergadering met de eigenaren zal be leggen. Verder werd besloten een nieuwe reservemast aan te schaffen. De vorige is op het schip van Jan Brouwer ge plaatst nadat diens nieuwe mast waar voor de S.K.S. de gelden had bijeenge bracht in de laatste werstrijd was ge broken. Hiervoor werd echter een schadevergoeding van totaal f 400. ontvangen terwijl de gebroken mast nog f 500.heeft opgebracht. Dc strijd om het Friese kampioenschap Skütsjesilen, die dit jaar al uiter mate spannend was, belooft nog spannender te worden. Lemmer en Eerne woude komen volgend jaar beide met een nieuw skutsje. Op het Sneeker- meer kan men ze dan zien varen op 25 juli in de wedstrijd van de commissie Heerenveen-Terhorne en op 3 augustus op welke datum onze Sneker Com missie volgens traditie de kampioenscompetitie weer afsluit. De nieuwe Leeuwarder commissie werd hiertoe ook toegelaten en komt Uit met het skutsje van Siete Meeter, die vorig jaar op proef meezeilde en deze proef goed heeft doorstaan. Hij zal nu als schipper voor de commissie Bestuursverkiezing De heer A. de Groot, die periodiek aftrad, werd bij enkele candidaatstel- ling herkozen. In de plaats van de he ren J. Looijenga en J(elle) Zwart, die zich niet herkiesbaar stelden, werden op dezelfde wijze benoemd de heren R. Bakker te Leeuwarden en J. Doe- vendans alhier. De heren Looijenga en Zwart wer den op voorstel van Sneek; wat door het bestuur ondersteund werd; onder applaus tot erelid benoemd als waarde ring voor het vele werk dat zij voor het skütsjesilen hebben gedaan. Maximum windkracht Om welke reden het portret niet op de „kelderskamer” kon blijven - een opka mer boven de kelder, welke tot echte lijk slaapvertrek diende - vernemen wij niet. Maar het portret bleef in de fami lie en is hetzelfde dat thans door de heer Barends Jr aan het Fries Scheepvaart Museum in bruikleen is geschonken. Het toont ons een zeer knap geschilderde beeltenis, gestoken in een indrukwek kende kapiteinsjas met gouden tressen en hoge, goudbestikte kraag, gelijk het in de snorkende stijl van die dagen mo de was. Uit de kraag ziet ons Uilke Ba- rends op levendige wijze aan - een rus tig, zelfverzekerd man met een wils krachtige kin en vastberaden mond doch met een veel oudere gelaatsuitdrukking dan men op grond van zijn leeftijd - hij was toen 45 jaar oud - verwachten zou. Op slechts 53-jarige leeftijd, in het jaar 1810, zou Barends trouwens ook reeds komen te overlijden, om veertig jaar door zijn weduwe te worden overleefd. Het afmattende leven in de Tropen, de ontberingen op zee en de zorgen, welke zijn positie meebracht zullen aan deze vroegtijdige veroudering wel debet zijn geweest. Wij hebben eens een van de lessen bijgewoond, die Dr. J. P. Otto in „Onder de Linden” geeft aan de leden van de kynologenclub. Wil een vereni ging iets bereiken dan is het eigenlijk noodzakelijk dat er een leider is, die iets vooi’ de leden betekent. Welnu de K.C. „Sneek en O” heeft het grote voorrecht zo’n leider te bezitten en wel in de per soon van de heer J. P. Otto, die niet al leen voorzitter is, maar bovendien doctoi' in de biologie. Ieder lid had een boek voor zich, waarin in ’t kort alle moge lijke gegevens, over het organisme van de hond staan opgetekend. Alvorens Dr. Otto met zijn les begon, kreeg de heer Aukema, als oudste n»ede-oprichter van deze club, even ’t woord. Hjj schetste de grote verdienste van de jarige secre taresse, mevr. M. Otto van der Ha’mme voor de K. C. en sprak, naar hij hoopte namens alle aanwezigen, de hoop uit dat zij met haar, op Kynologisch gebied, zeer deskundige echtgenoot aan haar zij de, nog vele jaren achter de bestuurs tafel zal zitten. Op deze woorden volgde De schilder Petronella noemt in het voorbijgaan de naam van de talentvolle schilder - Gaal. Zjj bedoelt daarmee vermoedelijk Thomas Gaal, die in 1739 te Dendermon- de werd geboren en in 1817 te Middel burg stierf. Deze was oprichter en di recteur van de Tekenacademie te Mid delburg en liet enige schilderijen na welke zich thans nog in het Burger Weeshuis te Middelburg bevinden. Hij was onder meer de leermeester van J. Perkois, S. de Koster en J. H. Koekkoek terwijl hjj daarnaast een behangselfa- briek oprichtte, waarvoor hij zelf de ontwerpen maakte - landschappen, vo gels, ornamenten etc. Het was een Kunstzinnige familie waaruit Thomas voortsproot want wij kennen ook nog een Pieter Gaal, denke lijk de broeder van Thomas, eveneens als kunstschilder te Middelburg werk zaam geweest doch van minder faam, alsmede Jacobus Cornelis Gaal, een zoon van Pieter, die in 1796 Oost-Souburg werd geboren en in te Kampen overleed. Laatstgenoemde werd wel de meest bekende van de drie en verwierf als een zeer veelzijdig kunstenaar allerwege grote bekendheid. Het portret van Uilke Barends was tot dusverre in de kunsthistorische na slagwerken niet geregistreerd maar zal daarin naderhand wel worden opge nomen. Intussen is het schilderij reeds naar Den Haag overgebracht teneinde daar met een Rjjkssubsidie op kundige wijze aan een hoognodige schoonmaak beurt te worden onderworpen. Het is niet uitgesloten dat zich hierbij nog ver rassende ontdekkingen zullen voordoen, wat details en signatuur betreft. Wij mogen de heer Barends in ieder geval wel zeer erkentelijk zijn, zulk een be langrijk kunstwerk aan het openbare Friese cultuurbezit te hebben willen toe voegen. H.H. Petronella schreef haar man in Mid delburg het volgende: „De Beeltenis is mjj op den 20 deezer (april 1802 derhalve) wel besorgd gelijk ik UE in mijn vorige (brief) bij de ontfangst uit groote haast gemeldt heb so ik bang was als ik tot de vol gende postdag wachtte, dat gij reeds vertrokken mogt zijn en dat zou mjj vreeslik gespijdt hebben, als het aan mij gemankeert zou hebben... Nu, mijn schadt, de geheele familie heeft het beneffens mij zeer voldaan en zeer gepreezen; alle zeggen zjj uit een mondt: het gelikt spreekend! Ja, mijn waarde, wat ik het langer in huis heb wat het meer gelikt, zoo dat gij de Heer Gaal nogmaals mij nent weege het complimendt moet maake... Het schilderij heeft een paar dagen op de kelderskamer gestaan, daar wij slaape; de kinders nog ik konden het haast niet uitstaan dat het daar vandaan moest ’k Had daar zelf ver driet van, ik heb het eens gekust, on der ons gezeidt, maar dat doen ik niet ligt weer; dat koude kille gaf een huivering over mijn leeden; dat- doen ik liever in mjjn gedagten en denk dan eens om de laatste af scheidskus...” gewoon verschijnsel. De meeste stuk ken „doen” het echter zeer goed, vooral als zij zo voortreffelijk, keurig en kleu rig, vertolkt worden. Feike Asma, juist terug van een tour nee door Canada, heeft inderdaad een eigen stijl. Dat openbaart zich allereerst in zijn hoogopgevoerde vinger- en voe tentechniek. Als romanticus-in-hart-en nieren laat hij zich soms meeslepen door overgevoeligheid, met name in langzame en zachte passages. Zijn ru- bato-tempi zjjn derhalve niet altijd ver antwoord, maar daar staat tegenover dat hjj de Bach-werken (wjj hoorden twee koraalvoorspelen en de Toccata in F) volkomen beheerst en strak weergaf. Persoonlijk zijn wij van mening dat dit alles (vóór- of nadelen?!) bij Asma hoort, en wij een en ander dienen te aanvaarden, juist, en vooral omdat hij als rasechte organist het koninklijk in strument op zo virtuoze wijze bespeelt. Na de Bach-werken hoorden wjj het concerto, no. 10, in d, oorspronkelijk voor orkest en orgel, van Handel: hoekdelen vaardig en transparant, het langzame tussendeel met fraaie can- tando. Een hoogtepunt was ongetwijfeld de levendige verklanking van „Noël”, een oud-Frans Kerstlied met variaties. Ook het matig-moderne getinte opus van Marius Monnikendam „Thema con va- riazione” werd op uitnemende wijze uitgevoerd. Het programma dat ingezet werd met drie Adventszangen van Jan Zwart, werd door Asma besloten met enige fragmen ten uit de beide bekende Kerstsuite’s van dezelfde componist, waarvan het slot: „Daar is uit ’s werelds duist’re wolken,” door de aanwezigen werd mee gezongen. J.N. Onze plaatselijke R.K. Voetbalvereni ging W.Z.S. heeft gisteren op gepaste wijze haar 30-jarig bestaan gevierd, ’s Morgens werd in de Parochiekerk een H.Mis opgedragen door de geestelijk ad viseur kapelaan L.P.V. Bary. Daarna kwamen bestuur en spelers en oud-be- stuursleden in Hotel Hanenburg bijeen voor een gezellig ontbijt. Hierbij werd o.m. het woord gevoerd door Mr. A. v. d. Werf, voorzitter van de K.N.V.B. afd. Friesland, die de huidige secretaris en tevens een van de actiefste werkers van W.Z.S. de heer Ids Silvius, onder scheidde met de Zilveren Speld. ’s Avonds was er in zaal Hanenburg een feestavond waarop de R.K.Toneel- club weer met veel succes het blijspel „Het Stoepkind” opvoerde. De zaal was geheel bezet. O.m. waren aanwezig De ken J. C. Vredendaal en kapelaan H. Becker, afgevaardigden van de zuster verenigingen en de scheidsrechters. Ook de pas opgerichte Katholieke Jeugdraad was er en namens deze sprak de heer W. I. de Jong, die onder aanbieding van een juniorbal alle medewerking toezeg de welke zij kunnen geven. De propa- ganda-commissie bood bij monde van de heer Th. Polesz een fraaie medaillekast aan die reeds achter in de zaal was op gehangen en Hans Poiesz Gzn. namens de jeugdafdeling een vlag. Aanvoerder B. Hoogma gaf schrifte lijk kennis van het feit dat het eerste elftal voortaan trouw de training en de bijeenkomsten zal bezoeken. Dit beschrij ven was door alle spelers ondertekend. Als voorzitter van de Sportraad sprak de heer K. Doevendans. Hij wenste W.Z.S., ook mede namens alle zuster verenigingen geluk en wees daarna nog maals op de slechte sport-accomodatie in onze stad. Volgens hem is er een ach terstand van zeker vijftien jaar. Positief geluid De Sportraad houdt zich zeer actief bezig met deze problemen en het ver heugde spr. dat hij nu eens een posi tief geluid kon laten horen. Vrijdag avond is nl. opgericht de Stichting Sportproblemen, waarin behalve' de Sportraad ook vertegenwoordigers van aile politieke partijen zijn opgenomen. Deze Stichting wil door nauwe samen werking proberen de problemen zo spoedig mogelijk op te lossen. In de grote plaatsen van ons land houdt men massale zangdiensten in een of ander groot gebouw. Wij doen dat al jaren in de open lucht bij onze Bejaar dentehuizen en Ziekenhuizen. Weet U hoe dit op prijs wordt gesteld door de bewoners van deze instellingen die we jaarlijks bezoeken? Hier is een reactie: „Wij wilden dit niet graag mis sen.. we beschouwen het als een prach tig begin van onze kerstfeestviering..” Nu zo is het, zo beschouwen onze zan geressen en zangers het ook en wanneer U het nog nooit eerder hebt meege maakt, gaat U dan nu eens meezingen in dit interkerkelijk massakoor, laat het VOLKS-KERSTZANG worden. Kerstmorgen starten wij om precies 7 uur bij het Sint Antonius Ziekenhuis a.d. Dr. Boumaweg en gaan vervolgens naar het Geref. Verpleeghuis, het Cruycebroedershof, Bejaardencentr. ’t Skülplak a.d. Troelstrakade en ten slotte naar „Nij Nazareth” a.d. Leeuwarder- weg. De Chr. Muziekvereniging „HAR MONIE” begeleidt onze zang, zoals al tijd. De Schaakclub „Sneek” hield zater dag haar traditionele Kersttournooi in Café-rest. Leeuwen alhier, waarvoor weer veel belangstelling bestond. De uitslagen waren: Hoofdklasse: 1. T. Haitjema, Joure, 2% punten; 2. A. Bootsma, Cubaard, 2; 3. E. D. de Boer, Workum, 1%; 4. L. Al- bada, Sneek, 0. Klasse IA: 1. E. R. Schulting, Oudehas- ke, 2% pnt.; 2. J. Wiersma, Sneek, 1% en 3. I. de Jong, Tjerkgaast, na lo ting; 4. H. Wolters, Joure, 1 B: 1. D. Schaap Jr., Sneek, 2% pnt.; 2. R. Groenewold, Wyckel, 2; 3. P. G. Sin- nema, Joure, 1%; 4. L. Vellinga, Folle- ga, 0. 1 C: 1. R. Visser, Heerenveen, 3 pnt.; 2. S. Dijkstra, Kollum, 1%; 3. T. T'e- mersma, Wommels 1; 4. J. Larooy, Balk, I D: J. Miedema, Gauw, 2% pnt. en 2. S. Buurstra, Jubbega, 2%, na loting; 3. R. Joustra, Wommels, 1; 4. M. Vierstra, Njjemirdum, 0. II A: 1. M. Eisma, Njjland, 21/i pnt.; 2. Tj. Bos, Heerenveen, l’-j: 3. M. N. Ho- geboom, Kampen, 1; 4. C. Boersma, Oudega-W, 1. II B: 1. G. Eppinga, Heerenveen, 2 pnt. en 2. A. Koers, Kampen, 2; na loting 3. G. J. te Winkel, Sneek, 1; 4. G. Jellema, Gauw, 1. II C: 1. S. Wiersma, Warns, 2 pnt. en 2. R. Tel, Oudehorne, 2, na loting; 3. S. de Vries, Oudega-W, 1%; 4. P. G. van Dijk, Cubaard, II D: 1. H. van Popta, Oudega-W, 2% pnt.; 2. R. B. Helmholdt, Oudehorne, 2; 3. M. v. d. Meer, Bakhuizen, 1%; 4. Tj. Hingst, Wommels, 0. III A: 1. G. Blom, Hindelopen, 3 pnt.; 2. F. A. Visser, Wyckel, 2; 3. S. Sikma, Sneek, 1; 4. B. v. d. Heide, Schraard, 0. Ill B: 1. G. J. Slob, Sneek, 3 pnt.; 2. N. Hogeboom, Sneek, 2; 3. S. Reyenga, Balk, 1; 4. J. de Boer, Schraard, 0. Ill C: 1. W. Slob, Sneek, 3 pnt.; 2. P. Sikma, Sneek 2; en 3. T. Stallinga, Fols- gare, 2; en 4. H. Huisman, Balk, 2; na loting. Volgens het jaarverslag van de penningmeester de heer J. Looijenga, daalden de liquide middelen van f 1114.12 op 1 januari tot f 555.25 per ultimo 1962. Een teruggang derhalve van f 558.87. De uitgaven vermeldden o.a. f 700.voor de aanschaffing van een reservemast en f 1700.voor de nieuwe mast voor Jan Brouwer. De bijdragen voor de reservemast bedroe gen f 700. D. v. d. Werf (Sneek) wilde, om het tekort te dekken, 10 cent extra op ie der toegangskaartje tot het wedstrijd terrein heffen, maar de penningmees ter en de voorzitter achtten dit niet nodig. Het tekort is inmiddels ook al weer opgeheven. Vrijdagavond hield de Chr. Vrouwen vereniging te Njjland met de donatri ces en (wat zo langzamerhand traditie is geworden) haar echtgenoten, de jaar vergadering in „Het Gebouw”. Mevrouw Bonting, presidente van deze in ledental flink toegenomen vereniging verwelkomde na de gebruikelijke ope ning in ’t bijzonder de afgevaardigden van de zusterverenigingen en memo reerde vervolgens het 35-jarig bestaan van de vereniging. Een viertal dames gaf daarna een hu moristisch getint overzicht over deze periode en waarbij zowaar Mej. Klompé, de minister van Maatschappelijk werk ten tonele werd gevoerd, die enige vra gen stelde over ’t doen en laten der ver eniging. Hare Excellentie toonde zich zeer tevre den en het publiek beloonde een en ander met een hartelijk applaus. Ook het verslag van een der dames over het in de afgelopen zomer gehouden reisje met alle belevenissen daarbij ondervonden, wekte terdege op de lach spieren en oogstte een niet minder gul applaus en een dankwoord van de presi dente, welk laatste eveneens het geval was na de ernstige voordracht van een ander lid. Na de pauze met thee en een koekje declameerde een van de dames „De warme gift” wat, gezien de lengte van het stuk, nogal een zware opgave was. Maar niettegenstaande dat wist zij de zaal dermate te boeien dat een spontaan applaus ook haar deel werd. Niet minder succes hadden de dames die „Kleine oorzaken, grote gevolgen” opvoerden. Dat „feltsje yn ’e thé” ver oorzaakte maar heel wat ellende; tranen vloeiden en boze woorden werden gesproken. Gelukkig dat het stuk een „happy ending” had en verzoening volg de. Van de gelegenheid het woord te voe ren maakte een drietal dames gebruik. Allen boden de jubilerende vereniging hun beste wensen aan en ontvingen daar voor een dankwoord van de presidente. Ter gelegenheid van het jubileum werd aan het oudste lid mevrouw Kooi- stra-Stallinga een zanghulde gebracht en ontving zij bloemen. Mevr. Kooistra is sedert de oprichting niet alleen lid ge dweest, maar heeft ook 25 jaar ’n bestuurs functie gehad. De hulde was dus wel verdiend. Mede gehuldigd werden zes van de oud ste leden, die evenals mevr. Kooistra, een herinneringslepeltje ontvingen. Na de uitslag van de verloting en een felicitatie van de heer K. Beuckens als voorzitter van de Chr. Besturenbond, werd als waardig slotstuk van deze avond opgevoerd „Mozes in een rieten mandje”. Het podium was voor deze ge legenheid herschapen in een rivieroever met rietkraag, aan de overzijde palmbo men, bergen, piramiden enz. Dit stuk dat in zijn geheel weergaf het (eerst voor gelezen) bijbelverhaal over het behoud van de kleine Mozes in tegenstelling met de andere jongetjes van Joodse ouders die op last van de Farao werden ver dronken, kreeg een goede vertolking. De intens geboeide toeschouwers leefden ge heel mee. Dit was ongetwijfeld het hoogtepunt van de avond welke met woorden van dank aan allen die er aan medewerkten geen I en na het gezamenlijk zingen van het be ver- kende Gezang 115 „Dankt, dankt nu allen God” werd gesloten. die veel later met de aanleg van de tra verse van Rijksweg 43 door de stad door een overkluizing is vervangen. Goed is ook de dubbele bocht in de rails te zien, welke de tram voor het passeren van de Ged. Neltj eshaven moest maken. Dit was trouwens een moeilijk eindje voor de niet zo krach tige locomotiefjes want aan het eind van de hou ten afscheiding lag weer de grote bocht naar de Parkstraat. Dit gedeelte werd dan ook moeizaam puffend ge nomen welk geluid oudere Snekers, als ze aan die da gen terugdenken, nog in de oren klinkt. En ook ruiken ze dan nog de weezoete lucht van de rook en de stoom die daarbij uitge stoten werden. Hoewel het gedeelte tus sen het plantsoentje en het hek niet als wandelpad be doeld was maakten velen er toch alszodanig gebruik van, zoals hier die twee dames, de twee kleine meisjes en zelfs twee fiet sers. En toch was dit niet geheel zonder gevaar als de tram passeerde. Maar 'iet leven was toen veel ge- noedelijker en buiten de tram was hier bijna verkeer. Een enorm schil met nu. De vermaarde organist Feike Asma, gaf vrijdagavond, uitgaande van de Stichting Orgelcentrum een Adventscon- cert in de Grote Kerk voor ongeveer tweehonderd belangstellenden. Zoals gewoonlijk bevatte het program ma, ook nu weer koraal- en liedbewer- kingen van Jan Zwart, dié uiteraard in het teken van Advent en Kerst stonden. Daarnaast werden composities van Bach, Handel, Daquin en Monnikendam ten gehore gebracht. Menig criticus heeft geen goed woord over voor de programmakeuze van Asma; bovendien deugt volgens hen zijn speelmanier niet en propageert hjj een orgelstijl, welke niet meer van onze tijd is. Met zijn programma’s trekt hij echter overal veel publiek, omdat de doorsnee- bezoeker nu eenmaal graag luistert naar een bekende melodie, door Zwart of As ma zelf bewerkt. Vanzelfsprekend staan deze composities-alszodanig niet alle maal op even hoog peil, doch dat is een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1