en van Honderd jaar landbouw in Amerika Verbetering en uitbreiding) het zwembad Belangrijke verzameling voorwerpen ging Sneker neus voorbij Premieregeling woningverbetering en -splitsing gewijzigd T agenda! IJLST WYMBRITSERADEEL en van Kosten bijna 8,5 ton Olficieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 117e jaargang Maandag 24 dec. 1962 ij DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD •ij 1« el. rij. Productie tot fabelachtige hoogte gestegen Benoemd r in1 Consultatiebureau werd door 4556 kinderen bezocht Zondagsdienst Dierenartsen Sneek e.o. Geslaagd no. 105 Wisselbeker voor Kaatsver. „Sneek” Dienst Dokters, Apotheek en Zusters Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Botsing tussen ZWH bus en personenauto Rectificatie Kerstavond Vrijz. Vrouwen Vereniging Adventmiddag R.K. Bejaarden Wat de raad te behandelen krijgt Stijlvolle Kerstavond „Mater Ainabilisschool” Zondagsdienst Dokters Heeg en Woudsend e.o. i SNEEKER NIEUWSBLAD 1 ;e •ij1 ir de finan- 294.000 100.000 840.000 en m. in Inbreuk le- Maandag 24 dec. t.e.m. donderdag 27 ik- De H.H. film: ir in. pre- ch •ar in L in fe- Een wel bijzonder „kale” foto dit- in. !IL in in. in Marktstraat 2, Sneek. Tel 05150-2714. bo- do- Kantoor voor admini stratie en cedaktie: jEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. Van maandagavond tot dinsdagavond 12 uur de heer Tj. Bottema, Esdoorn.- laan 10, Sneek. Tel. 05150-3829. Van dinsdagavond 12 uur tot woens dagavond 12 uur de heer D. R. Vink, Bij brand: Bij brandmelding belle men steeds nr. 3000. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS 235.000 211.000 is op en ver- ge- de aan De heer I. v. d. Werf alhier is don derdag jl. geslaagd voor het politiedi- ploma A.A. Hij werd opgeleid in Wasse naar en is met ingang van 1 januari a.s. benoemd in Den Helder. ei fa er en Y. 12, al n a is- «n le ch 61. 63 an bi- ta. ïa. ik- el. sn ói rij ich 40. IS ■e< Woensdag 26 dec. Ijsclub „Friso” Ron de Sneeker Meer. Aanvang 13.30 uur. Wedstrijd over 10 km. Aanvang 12.45 uur. r el L) Advertentieprijs 15 cL per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad ligging daarvan, economisch woord moeten zjjn. Zij noemen gens nog een aantal gevallen geen premie wordt toegekend. Voor dinsdag 25 december (1ste Kerstdag) en woensdag 26 december (2de Kerstdag) 1962 Van maandagmiddag 4 uur tot dins dagavond 10 uur dokter K. v. d. Heuvell, Bothniakade 1, tel. 2612. Van dinsdagavond 10 uur tot woens dagavond 10 uur dokter J. W. v. d. Zijpp, Stationsstraat 2, tel. 2526. Apotheek: Dinsdag en woensdag A. J. v. d. Sluis, Marktstraat 12. De dienst gaat in om 12 uur i.p.v. 18 uur. Ter uitvoering van het voor het gebied der Zomerrakbuurten vastgestelde sa neringsplan wordt tevens voorgesteld aan te kopen de percelen le Zomerrak- buurt 21 dat nog verhuurd wordt en de reeds geruime tijd onbewoonde woning 3e Zomerrakbuurt 24. Ze steeg in de periode van 1950 tot 1960 met een kwart, terwijl tegelijkertijd de mankracht met een derde verminder de. Thans is er overvloed in de USA, zo zeer, dat van de tarwe en de katoen de helft en van de voedergranen een vijfde deel moet worden uitgevoerd. De totale agrarische uitvoer van de USA Woensdag 26 dec. (2e Kerstdag) jeugd- toertocht van de IJswegencentrale Rauwerderhem. Voor bijzonderheden zie adv. Na de laatste oorlog hadden de bewo ners al een inbreuk op de oorspronke lijke toestand gemaakt. De oude boerinne Bootsma overleed, weldra gevolgd door haar man, Jentsje Bootsma, en het op volgende geslacht stelde zijn eisen, wel ke tenslotte wel héél bezwaarlijk met open vuren en bedsteden viel te rijmen. De kop-hals-romp boerderij, daterende uit 1743, als wij ons wel herinneren, staat er nog altijd, met grachten, singels en iepen krans, als een symbool van het oude Friesland midden in het wjjde land. Maar inwendig kennen wij het nu moeilijk meer terug en moeten voor het vervolg wel op diebare jeugtiherinne- Het ministerie van Verenigde Staten van Amerika werd in 1862 opgericht. Het was de tijd, waarin elke adspirant-landbouwer 160 acres (dat is 650.000 kwadraatmeter) grond cadeau kon krijgen, als hij zich ver plichtte. de grond vijf jaar aaneen te be bouwen. In deze eeuw is de landbouw- produktie van de USA de grootste van de wereld geworden. Zij ontplooide zich vooral sinds de uitvinding van de com bine, die door slechts drie man bediend, het werk deed M'aarvoor tevoren 300 man benodigd waren. De produktie liep de laatste halve eeuw tot een fabelach tige hoogte op. En de steeds voort schrijdende mechanisering, gesteund door een leger van 14.500 staatsvoorlich- ters op het land, breidt de produktie nog steeds uit. Onze oud-stadgenoot P. Siksma, thans wonende te Haarlem, heeft tij dens het bezoek dat hij vorige week aan Sneek bracht, aan de Kaatsvereni- ging „Sneek” een beker aangeboden, bedoeld als wisselprijs voor een door het bestuur nader aan te wijzen wed strijd of nader te bepalen wedstrijden. de infrastructuur gestorte gelden in aanmerking. Zij stellen dan ook voor tot gedeeltelijke beschikking over dit fonds te besluiten. En waar het voor de N.V. Zwembad „Sneek” uitgesloten wordt ge acht voor de geldlening ad. 211.000 - ’n beroep op de kapitaalmarkt te doen, wordt voorgesteld dat de gemeente ook die verschaft onder garantie van een eerste hypotheek op de vaste eigendom men der N.V. Voorts omvat het voorstel de verkoop aan de N.V. van de voor de uitvoering van het plan benodigde grond. Na langdurige voorbereidingen en besprekingen is het dan eindelijk toch zo ver, dat B. en W. de Kaad een voor stel tot het verlenen van financiële me dewerking voor de verbetering en uit breiding van het zwembad hebben aan geboden. Het hiervoor door het Bouw en Waterkundig Ingenieurs- en Advies bureau n.v. te Rotterdam ontworpen plan omvat drie ondiepe bassins, een diep bassin waarin het zwemmen op ’n 50 meter baan mogelijk is, een sprmg- kuip. een kleuterbassin en een speel- en ligweide. Met inbegrip van de voor de uitbrei ding benodigde grond zal met de uitvoe ring naar raming een bedrag van 840.000. gemoeid zijn. Vrijdagmiddag tegen 2 uur de hoek van de Oude Koemarkt Oud Kerkhof een ZWH-bus, bestuurd door D. B. gebotst op een personenwa gen, die uit de Grote Kerkstraat reed in de richting van het Martiniplein. Doordat de chauffeur meer op het verkeer dat van het station kwam, let te, zag hij de tegemoetkomende wagen te laat. Er deden zich geen persoonlij ke ongelukken voor. Er was alleen materiele schade. Woensdag 26 december (2e Kerstdag) 3.00 uur Matinee, 8.00 uur Soiree in Café Boermans te Bolsward. Orkest Co Bonnema. dec. iedere avond te 8 uur, dinsdag 25 dec. en woensdag 26 dec. tevens te 5 uur film: De Overval. Gaarne herstellen wij op deze plaats een storende fout, welke j.l. donderdag in de advertentie van de Open Deur Kerstnachtdienst was geslopen. Aan deze dienst welke hedenavond om elf uur in de Grote Kerk wordt gehouden,, werkt niet een koor van plm. 30 leden mee, zoals abusievelijk werd gemeld, doch ’n massaal koor van 300 leden. Het spreekt volgens B. en W. van zelf, dat de verbeteringen met het oog op de toestand waarin het pand verkeert of de verant- vervol- waarin Woensdag 26 dec.: Langebaan-wedstrij- den te Heeg om het kampioenschap van Wymbritseradeel en IJlst. Aan vang 12 uur. Het consultatiebureau voor zuigelin gen te Sneek, georganiseerd door de drie kruisverenigingen, werd in 1962 bezocht door 4556 kinderen. De 4500ste bezoeker was dit jaar Hans v. d. Berg, Parkstraat 10. Hem werd door dr. Ub- bink de beer aangeboden. B. en W. stellen voor onbewoonbaar te verklaren de woningen Geeuwkade 42, le Zomerrakbuurt 15 en 2e Zomer rakbuurt 58 en 60. Alleen de tweede wordt nog bewoond. Aankoop woningen zomerrakbuurten Sinds deze regeling in 1953 werd ïn- voerd, is ze enkele malen gewijzigd, het laatst bij besluit van de minister van volkshuisvesting en bouwnijverheid van 3 augustus j.l. welke wijziging in wer king is getreden op 1 september. Aan leiding hiertoe was de algemene huur verhoging met ingang van die datum. In de toelichting op hun voorstel tot toekenning van premies aan een aantal ingezetenen, geven B. en W. raad op nieuw een opsomming van de gevallen waarin volgens de thans geldende rege ling voor het verbeteren en splitsen van woningen premies kunnen worden toege kend en in welke mate dit zal geschie den. Vorige week heeft de Vrijz. Vrouwen vereniging „Steunt Elkander” te Bozum haar kerstviering gehouden, waaraan door een flink aantal leden werd deelge nomen. De presidente mevrouw Miede- ma-Lettinga herdacht in toepasselijke bewoordingen Ds. Palmboom te Vries, vroeger predikant te Bozum, die onlangs is overleden. Vervolgens las zij de Kerstliturgie en twee mooie verhalen voor. Mevr. Dijkstra-Althuisius droeg op fraaie wijze een door haar zelf vervaar digd gedicht „In Memoriam” voor. Het gebouw was door dennegroen, hulst en kaarslicht echt in de Kerstsfeer ge bracht wat veel bedroeg tot het slagen van deze Kerstavond. Oranje-Groene Kruis Wit Gele Kruis: Dinsdag en woensdag zuster A. Landman, Harinxmakade 2A, tel. 3257. Woensdag 19 december hield de afd. Sneek van R.K. Bejaarden een advent middag in gebouw Fredehiem. Onge- 1 veer negentig bejaarden waren aan wezig. De voorzitter de heer De Wolf opende de bijeenkomst, welke hij een mooie voorbereiding voor het a.s. Kerstfeest noemde, met een woord van welkom in het bijzonder tot deken Vredendaal, de Eerw. zusters en Pater Piron, die na het serveren van thee met gebak, op het podium plaats nam om het leven van de H. Franciscus uit te beelden. Zijn spel stond op zeer hoog peil en werd door alle aanwezigen te^ zeerste op prijs gesteld. Hierna wei nogmaals rond gegaan met thee e snoep en voor de heren een rokertje Al met al was het voor de bejaarde een prachtige middag, die nog lang ir hun herinnering zal blijven. Nadat al len nog een kerstkrans in ontvangs' hadden genomen, sloot de voorzitter de bijeenkomst met de gebruikelijke chr. j groet zen aan de Emmastraat, de eerste be bouwing aan deze straat en de zijgevel van het St. Antonius Ziekenhuis. De ouderen onder onze lezers, die deze situatie nog goed hebben gekend, zul len ook de hoge wal van herkennen zeewering Rekening houdende met de rjjkssub- sidieregeling kan als volgt in ciering worden voorzien: Rijkssubsidie minimaal 35% Bijdragen particulieren, incl. inbreng door N.V. Zwembad „Sneek” Bijdrage ineens door de gemeente 30-jarige 4*^% geldlening AMICITIA Eigendomsoverdracht bouwterrein In de vergadering van 4 sept. jl. be sloot de Raad aan de Stichting Indu- striewoningen Sneek onder beding van ’n jaarlijkse grondrente in eigendom over te dragen enige percelen bouwterrein in de stadsuitbreiding aan de Lemmer weg, waarop deze stichting 104 eenge zinswoningen in de premiesector zal bouwen. In dit besluit, dat inmiddels door Ged. Staten is goedgekeurd, wer den enige gedeelten van de hiervoor be nodigde gronden uitgezonderd omdat deze toen nog geen eigendom waren van de gemeente. Inmiddels echter zjjn deze van de N.V. Lankhorst Touwfabrieken aangekocht, zodat B. en W. thans voorstellen ook deze gedeelten op dezelfde voorwaarden aan de Stichting over te dragen. Onbewoonbaarverklaring landbouw in de beloopt thans 14 miljoen ton per jaar, een hoeveelheid waarvoor 1 miljoen goederenwagens en 4000 vrachtschepen nodig zijn; de opbrengst ervan beloöpt geschikt maken van enig pand, geen wo ning of gedeelte van een woning zijnde, voor bewoning door één of meer gezin nen. De premie bedraagt in deze gevallen 331/3% der splitsings- of verbouwings- kostén, maar ze wordt niet toegékend wanneer deze kosten per meer verkregen woning meer dan f 4000.-. of minder dan f 201.-. bedragen. Blijkens de dooi' de minister op deze regeling gegeven toelichting worden in geval van woningverbetering met de on der I-d omschreven voorzieningen be doeld voorzieningen aan de inrichting zelve en niet aan de ruimte waarin deze zijn aangebracht. Indien de verbetering van een privaat gepaard gaat met een verbouwing van een woning of het aan of in de woning bouwen van een ruimte, is de regeling voor het onder I-c ge noemde geval van toepassing. turfvuurtje noodde en achter de bed- stêedeuren de slaapsteden met hun hoog-opgemaakte peulen verscholen la gen? De smeedijzeren staander met pun ten, bestemd tot het bevestigen van waskaarsen ontbrak al evenmin als het monumentale eikenhouten meubel, waar op al drie eeuwen lang zovele becijferin gen waren gemaakt en in welks ontel bare laden en laadjes ontelbare soorten munten moesten zijn bewaard - van ca- rolusguldens en dubloenen tot gouden tientjes en papieren rijksdaalders. En stond men op bijzonder goede voet met de boer en de boerinne, zo mocht men een oog slaan op de zelden betreden ka mer in de „foarein”, waar „ütfanhu- zers” in de rijk met beeldsnjjwerk ver sierde bedsteden konden dromen en, trouwerijen en begrafenissen plaatsvon den. Een deel van het huis, dat door een dwarsgang van de rest gescheiden werd - een gang, welke tevens uitliep op een deur, welke slechts werd geopend indien boer of boerinne naar de laatste rustplaats op het kerkhof van Loënga werd uitgedragen. Groene Kruis Wijk- en Kraamverpleging Dinsdag (1ste kerstdag) zuster Kramer, Goeman Borgesiuslaan tel. 2187. Woensdag (2de Kerstdag) zuster H. Oppedijk, Drakenstraat 41, tel. 3958. Alvorens wij onze beschrijving der geregeld binnenkomende aanwinsten ver volgen, moeten wij Wel onze spijt betuigen dat een zeer belangrijke verzameling voorwerpen, op de voorvaderlijke zuivelbereiding betrekking hebbende, aan de Sneker neus voorbijging! Weliswaar ligt het niet zozeer op de weg van een Scheepvaartmuseum zaken bijeen te brengen welke het boerenbedrijf raken, maar in het onderhavige geval betrof *t een boerderij, onder de rook van de stad gelegen zodat de hier bedoelde collectie zeer wel gepast zou hebben in het kader van de Oudheidkamer, welke zulk een belangrijke annex van het Sneker Scheepvaartmuseum vormt. Tot vertroosting moge wellicht dienen dat de bedongen en verkregen verkoop prijs alle records gebroken heeft en een dergelijk hoge som bedroeg, dat ons museum deze nimmer zou hebben weten te fourneren. Indien wij wel zijn in gelicht is deze som betaald uit het batig saldo van de tentoonstelling „50 plus” terwijl het Fries Museum te Leeuwarden dit fortuintje pardoes in de schoot geworpen kreeg, met de bedoeling dat een en ander in het Landbouwmuseum op Stania-State te Oenkerk werd opgesteld. Alles blijft dus voor Friesland be houden. De geheel ten laste van de gemeente blijvende kosten bedragen dus maximaal 235.000. Voor financiering van dit be drag komen naar de mening van B. en W. de in het fonds voor verbetering van Tot voor kort kon men de verzame ling, welke tientallen houten zowel als ,,earnen”, dat wil zeggen roodkoperen, melkaden omvat, melkemmers, emmer- rek, kaasketel, suuptonnen, wrongel- bak, karnschragen, kaasvormen, kaas- pers, etcetera etcetera, op de daartoe vanouds bestemde plaatsen aantreffen op de boerderij „Heaubois”, tussen Sneek en Loënga gelegen en van ou der op ouder het bezit van de familie Bootsma. Herhaalde malen waren wij in de gelegenheid de boerderij te bezoeken en de sfeer in ons op te nemen van lang vervlogen tijden. Want alles scheen er, gelijk in het sprookje van Doornroos je, stil te hebben gestaan. De karnmolen scheen zojuist nog door het paard in be weging te zijn gebracht, de pols kort te voren eerst zijn gestamp in de karnton te hebben geëindigd, de room amper van de aden te zijn geschept, het vuur onder de kaasketel net gedoofd, de boter een kwartiertje geleden uit de kneedtrog genomen en in de vaten geduwd. En hoe gezellig kon het niet zijn in het „binhüs”, waar de wijde schouw met al zijn toebehoren tot het toeven rond een Tot onderwijzer aan de chr. Ulo school alhier is benoemd de heer H. Visser te Huizen (N.H.). In de zo goed als geheel gevulde venzaal van „Fredehiem” kwamen centen, bestuur, genodigden en leerlin gen bijeen voor een Kerstviering. Ais gasten waren o.a. aanwezig Deken C. J. Vredendaal en Kapelaan H. P. Becker. De presidente Mevrouw P. Lampe- Schilte heette in een kort openingswoord met name welkom de bekende voor drachtskunstenaar Pater Tobias Piron O.E.S.A. en de diocesaan leidster van de Mater Amabilisscholen, Mejuffrouw T. Meeuwissen. De koffie met gebak, welke daarna werd gepresenteerd en ook de andere versnaperingen, waren door de 3e jaars- leerlingen, onder leiding van de kookdo- cente, Mevr. M. Andela, zelf bereid. Nadat gezamenlijk, met piano begelei ding van de muziekdocente Mevr. W. de Jong enige kerstliederen waren ge zongen, kreeg Pater Piron gelegenheid zijn voordracht van deze avond, nl. het tweede gedeelte uit „De Harp van Sint Franciscus” van Felix Timmermans, in te leiden. Dit sappige, viaamse stuk, dat op meesterlijke wijze werd voorgedra gen, werd door alle aanwezigen met grote aandacht gevolgd en na afloop mocht Pater Piron een langdurig ap plaus van de enthousiaste toehoorders in ontvangst nemen. Om plm. 11 uur sloot de presidente deze stjjlvolle Kerst viering. Zij dankte de medewerkers aan deze geslaagde avond en wenste allen een Zalig Kerstfeest.” Een premie voor woningsplitsing kan niet worden gecombineerd met een mie voor een of meer der voorzieningen onder I (woningverbetering) genoemd. Maandag 24 december ’s avonds 11 uur Open Deur Kerstnachtdienst Voorgan ger Ds. D. van der Werf. Maandag 24 december ’s avonds 11 uur. Gereformeerde Kerstnachtdienst in de Noorderkerk, voorganger Ds. G. J. de Leeuw. Beide Kerstdagen dr. F. A. Schoenma ker, Heeg. Tel. 05154-2300. I. Woningverbetering. a. Het treffen van voorzieningen met be trekking tot de indeling en de accomoda- tie van een woning, waardoor een met de huidige bewoningseisen overeenstem mende bewoning wordt mogelijk ge maakt. b. Idem, waardoor woningen, welke ten gevolge van technische gebreken binnen afzienbare tijd onbewoonbaar dreigen te worden, voor onbewoonbaarheid worden behoed. In het algemeen echter slechts voor zover deze herstellingen worden uit gevoerd in combinatie met de onder a genoemde voorzieningen. De premie bedraagt in deze gevallen 331/3% der verbeteringskosten. Deze mogen dan echter niet meer clan f 3.700.-. of minder dan f 201.-. bedragen. c. voorzieningen als onder s. en b be doeld, welke mede betreffen het vervan gen van een primitief privaat door een naar gelang van de plaatseljjke omstan digheden meest hygiënische inrichting. Voor de berekening van de premie wordt dan een maximum van f 4000, per woning als verbeteringskosten aanmerking genomen. d. Voorzieningen als onder a en b be doeld, welke uitsluitend strekken .ot ver vanging van een primitief privaat door een meest hygiënische inrichting. In dit geval wordt ten hoogste een be drag van f 400.-. per woning als verbete ringskosten in aanmerking genomen. II. Woningsplitsing. a. Het door middel van verbouwing split sen van woningen, welke voor bewoning door meer dan één gezin gemaakt kun nen worden, in twee of meer volwaardige woningen. b. idem het tot volwaardige woningen Een wel bijzonder „kale” foto dit- Wat men hier ziet behalve het wei maan genomen vanaf de Stationsstraat land, zijn de achtergevels van de die toen aan de Noordzijde vrijwel nog j woonhuizen aan het Julianapark, wel- onbebouwd was. Onlangs hebben we ke nu verscholen gaan achter de hui- daar ook al eens over geschreven. ringen teruggrijpen. Herinneringen, waarvoor wij ons heel ons verdere leven dankbaar zullen zijn en welke wü zo graag, ware het slechts mogelijk, mee zouden willen geven aan al degenen, die in toekomende jaren de tastbare over blijfselen zullen aanschouwen van het geen er eens, vlak bij Sneek, aan boeren- romantiek te genieten viel. Want voor ons zullen al die aden, emmets en schragen slechts dode vissen blijven, ver van hun element op het zand gewor pen, waar niemand meer hun schoon heid en schittering van af ziet. Maar dat is nu eenmaal het lot van alles, wat in een museum belandt. En niet ieder mu seumbestuur verstaat de kunst het ver leden weer zo te laten spreken, dat men zich door de adem van de tijd voelt aan geraakt zozeer, dat men zich met de onafwendbare voortgang van het men selijk leven verzoend weet, dankbaar iets te hebben mogen meekrijgen van de wijsheid, door vroegere geslachten ver gaard. Dinsdag 25 dec. te 2.30 uur film: Spookrijders. Woensdag 26 dec. te 2.30 uur Dwars door de vuurlinies. 5 miljard dollar. Maar de landbouwende bevolking van de USA (7 miljoen man) trekt hiervan niet het overeenkomstige profijt. Het gemiddelde boerengezin verdiende in 1960 per jaar 2675 dollar, terwijl het e- middelde stedelijke gezin een jaarinko men maakt van 5911 dollar, een wel zeer groot verschil. De boer blijft aan merkelijk achter bij de anderen en kan zich vaak slechts met moeite staande houden. Dat hieraan iets moet worden gedaan, is duidelijk en de regering-Ken- nedy heeft het krachtig aangepakt. Als voornaamste geneesmiddel noemt men, dat de bedrijven groter moeten worden dan veelal het geval is. In stee van ver brokkeling moet samenvoeging komen. De noodzaak blijkt uit het feit, dat thans 87% van de opbrengst door 1% miljoen grotere bedrijven wordt geleverd, de resterende 13% door niet minder dan 2 miljoen kleinere. Dit beduidt, dat de laatste oneconomisch werken. De mo derne mechanisatie eist grootbedrijf. Voorts nam men een serie noodwetten aan, die o.a. quoteregeling invoerden voor produkten, die men momenteel moeilijk bleek te kunnen verkopen. En nog tal van andere plannen en maatre gelen staan op het program. Men iaat de agrariërs beslist niet in de steek. basaltblokken welke als een oprees uit het slootje tus sen de latere Emmastraat en het land en pas dween toen de sloot dempt werd voor bouw van de huizen de Oostzijde van de straat. Op de voorgrond het slootje langs de Stations straat met de toppen van de lage boompjes en het struikgewas in de berm. Langs een gedeelte van de zijgevel van het ziekenhuis liep ook een sloot die de scheiding vormde tussen de tuin van het ziekenhuis en de tegenwoordige So- phiastraat, in die tijd nog een Sintelweg. Op een ge deelte van het land boven aan de foto werd de con fectiefabriek van Gebr. Bervoets gebouwd en na de brand omstreeks 1910 herbouwd. Latej is de fa briek verplaatst naar Rot terdam; Woensdag 26 dec. ’s avonds 8 uui' Kerstbal. Muziek Het Friesland Kwartet o.l.v. Harry Hartmans. Vrijdag 28 dec. te 2.30 uur film: Dik Trom en het circus. Overproduktie Een met het voorgaande samenhan gende moeilijkheid is de overproduktie. Dat wil zeggen, dat de USA meer op brengen dan ze verkopen kunnen. Na tuurlijk levert de wereld niet teveel voedsel op; integendeel, er is tekort en een groot deel van de wereld lijdt hon ger. Maar dit deel heeft geen geld om het nodige voedsel té kopen. De waarde van het landbouwoverschot van de USA bedroeg in 1961 5% miljard dollar, een bedrag te groot, om alles zonder meer aan de hongerlijdenden weg te schen ken. Dit overschot drukt ook het inko men van de boer omlaag. Maar in ue overtuiging, dat het voedsel daar moet komen waar het nodig is, hebben de USA een „Food for Peace”-program- ma (voedsel ter bevordering van de vrede) opgesteld, dat als hoofddoel heeft te zorgen, dat de hongérgebieden zich leren inspannen in vruchtbaar werk, dat hun koopkracht omhoog brengt, hetgeen het probleem een gezonde oplossing geeft, en tegelijk een deel van het beno digde te schenken. De uitvoer volgens dit program bedroeg in 1960-1961 1V2 mil jard dollar. De Amerikaanse aanpak van dit probleem toont tevens, dat landen, gelijk ook Nederland, die eenzelfde rij ke produktie hebben, het op dezelfde wijze moeten aanpakken, dat wil zeggen het niet aan anderen overlaten met als gevolg, dat mogelijk de kleine landen achteraan komen, doch zelf doen. Al leen op deze wijze wordt de eigen bevol king op gezonde wijze geholpen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1