Felle discussies de raad in over subsidie aan ütrtelltq uiiq Sqftl^ oio's Stichting Jeugdhaven Oud en nieuw J. van Dijk (Oldelamer) onbedreigd winnaar IJLST WYM BRITSER A DEEL en van U. Meerderheid P.v.d.A.-fractie stemde tegen afkeuring tegen B. en door P.v.d.A.-fractie ingetrokken Raad teleurgesteld over besluit Ged. Staten inzake de wethouderssalarissen Motie van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, Toch nog een bevredigend jaar Horlogewedstrijd „De Friesche Jeugd Maandag 31 dec. 1962 117e jaargang no. 105 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ken t 1 S I tich 40. f W.) Hei Sneeker Nieuwsblad is Mn gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en SNEEKER NIEUWSBLAD 11 41: ge ■ri.ll ge rij lat lan. in nel. “rij. ille- lok- er 520. 1 cich A in ge- lan. •en. fen. i in maar Nogmaals: gezegend Nieuwjaar! 44 Kantoor voor admini stratie en redaktie: JEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) o.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS lal ‘?nl :enl .de ti in ijer ken ok- nel. na ins- :ich iel. itg oe< jen ’r par 963 fan bi- ta. ïga. ir •iel ltd ge ier fen .kir srij ei iga k in Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handela- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad. zorg de heer F. H. Ringnalda met 17 stemmen. Op de heer J. G. de Vries, no. 2 van de aanbeveling, werd 1 stem uit gebracht. Tot lid van de commissie van toezicht op het middelb. onderwijs de heer B. Engelsma eveneens met 17 stem men. Dr. P. v. d. Meulen, tweede op de aanbeveling, kreeg 1 stem. Met algemene stemmen werd benoemd tot onderwijzer aan de Bolwerkschool de heer J. Tigchelaar te Hempens, no. 1 van de voordracht. Nu is de bebouwing daar al veel ver der voortgeschreden en zal ze zich in de nabije toekomst nog verder in de richting Oppenhuizen uitstrekken. Op de foto is duidelijk te zien hoe landelijk Sneek er hier toen nog heen lag. De tramrails liepen angstwekkend dicht langs de berm en de bermsloot lag er nog ongerept als grote vergaar bak van allerlei afval en vuil en als een open riool, waaruit ’s zomers bij warm weer onwelriekende geuren kon den opstijgen. De woningen aan de linkerzijde wa ren allen zgn. burgerwoningen geliefd bij rustende boeren en andere rente niers, de meesten gebouwd volgens de stijlloze architectuur van die tijd. Een aantal ervan is enige jaren geleden af gebroken om plaats te maken voor de Exploitatiekosten openb. kleuterscholen. Bjj het voorstel van B. en W. tot vast stelling van de in art. 47, eerste en tweede lid, bedoelde bedragen ter zake van de exploitatiekosten der openb. kleu terscholen over de jaren 1956 t/m 1960 wees de heer B. de Vries er op, dat, zo als ook vele andere gemeenten hebben ondervonden, de normvergoedingen per lokaal te laag zijn om een sluitende ex ploitatie mogelijk te maken. Dit is dus ’n algemeen verschijnsel. Is daarom ook te verwachten dat de minister die nor menvergoedingen hoger zal stellen? Verder merkte hij op dat de gemeen te aan de eigen scholen voor leermidde len minder heeft uitgegeven dan de nor menvergoeding. Hebben de scholen wel voldoende materiaal of is het mogelijk hierin nog enige verbetering aan te bren gen? En sprekers derde vraag luidde of de bijzondere scholen in afwachting van de definitieve vaststelling van de ge- meenterekening door Ged. Staten vast een voorschot kunnen krijgen op hetgeen ze in deze vijfjarige periode te weinig hebben ontvangen. De voorzitter antwoordde, dat het door de heer De Vries in zijn eerste vraag bedoelde in gemeentekringen zeer de aandacht trekt. Volgens de gemeen tebesturen is het uitgangspunt van de minister onjuist. Herhaaldelijk is reeds Na de opening deelde de voorzitter burgemeester L. Rasterhoff mede, dat van de heer Metz bericht van verhinde ring was ingekomen waaraan hjj desge vraagd nog toevoegde, dat de heer Metz hiervan geen reden opgaf. Ingekomen stukken Een drietal jaarverslagen werd voor kennisgeving aangenomen. Benoemingen Herbenoemd werden: tot curator van het gem. gymnasium de heer K. v. d. Heuvell met alg. stemmen; tot lid van de gemeentelijke instelling voor sociale mag worden dat de vergoedingen zo langzamerhand wel zullen bijtrekken. Op vraag 2 luidde het antwoord, dat uit het bedrag per leerlingen niet alleen leermiddelen, maar ook andere indivi duele uitgaven bekostigd moeten wor den. Leermiddelen zijn in voldoende ma te aanwezig. Wat vraag 3 betreft wordt het defini tieve bedrag eerst in een later stadium vastgesteld. B. en W. zullen nagaan of de mogelijkheid van een voorschot aan wezig is. Weth. Baaijens merkte nog op, dat in deze vijf jaar niet minder, maar 2.38 per kleuter meer is uitgegeven dan het normbedrag dat van het rijk werd ont vangen. De Bijzondere scholen krijgen dat dus nog. De bedragen werden z.h.s. conform het voorstel vastgesteld. Voorzieningen Bolwerkschool Volgens de heer Joustra wordt er in de toelichting van B. en W. gesproken over te weinig ruimte in de school. Zijn de lokalen te klein? Of zitten er te veel leerlingen in de lokalen? Door toevallige omstandigheden is voor enkele klassen het laatste ’t geval antwoordde de voorzitter. Na de verla ging van de leerlingenschaal zal er ech ter voldoende ruimte beschikbaar zijn. De Raad ging hierna z.h.s. met het voorstel accoord. De heren Bergsma en Van Dijk stel den een motie voor waarin de afkeu ring werd uitgesproken over het feit dat B. en W. nagelaten hebben de raad hierover tijdig in te lichten. Volgens hen was daarover in de fractievergade ring overeenstemming bereikt, maar nu zei weth. Fijlstra dat hij wel voor ’n motie was, maar tegen deze. Deze me dedeling was voor de heer Bergsma aanleiding op emotionele wijze de mo tie die ook al van andere zijde was be streden in te trekken. Een motie van de heer B. de Vries namens de a.r. fractie, waarin de Raad er zijn teleurstelling over uitsprak, dat Ged. Staten het ad vies van de Raad ter zijde hebben ge legd, werd daarna z.h.s. aangenomen. De overige voorstellen van B. en W. o.a. die betreffende verbetering en uit breiding van het Zuidersportpark en het Zwembad ontmoetten geen be zwaar en gingen nadat de voorzitter enige nadere informaties had gegeven zonder stemming onder diens hamer door. De finale tussen Zijlstra en Van Dijk bracht niet wat men er van had verwacht. Alge meen heerste de mening dat de knapen aan elkaar waren gewaagd en dat niet viel wie de sterkste was. Zijlstra, die dit seizoen drie eerste prij zen en een derde had gewonnen, ont moette zijn tegenstander al eerder in Roordahuizum, waar Van Dijk toen zijn zesde zege boekte. Beide ritten werden een teleurstelling. In de eerste gaf Zijlstra zich op de helft van de baan al gewonnen en ook in de twee de richtte hij zich ver voor de finish al op. Van de jeugdige Van Dijk zullen wij in de toekomst stellig meer horen, maar Zijlstra dient zijn wedstrijd-men- taliteit te verbeteren. Hij geeft zich veel te gauw gewonnen. Om de vierde en vijfde prijs waren nog drie ritten nodig tussen Haitsma en Kussendrager. Nadat beide met zeer miniem verschil een rit hadden gewon nen moest de derde de beslissing bren gen. Ook hierin was het verschil uiterst miniem, zodat de kamprechters even in twijfel verkeerden. Tenslotte ging de vlag over naar Haitsma, die dus de vierde prijs kreeg. De uitslag: 1. J. van Dijk, Oldelamer, gouden horloge; 2. J. Zijlstra, Bergum, doublé horloge; 3. J. Dijkstra, Sneek, nikkelen horloge; 4. J. Haitsma, Kou- dum, 5,-; 5. D. Kussendrager, Sneek, 5,-. Na afloop ging men onder de vrolijke tonen van het Stedelijk Muziekcorps in optocht naar Lunchroom Olij, waar voorzitter L. Ringma met een toepas selijk woord de prijzen uitreikte en al le medewerkers dank bracht. Het komt niet vaak voor dat er in de Gemeenteraad zulke felle woorden gesproken worden als donderdagavond het geval was bij de discussies over subsidiëring van de Stichting Jeugdhaven waarover in de vorige vergadering de beslissing was aangehouden om de mo gelijkheid te onderzoeken of er voor dit werk samenwerking tussen Gereformeerden en Hervormden mogelijk was. Deze mogelijkheid bleek echter niet aanwezig - volgens weth. Ligthart wegens de star re houding van het bestuur van de Stichting - waarover vooral de C.H.U.-fractie van wie het verzoek om uitstel was uitgegaan, haar teleurstelling uitsprak. Opmerkelijk bij de langdurige discussies was vooral de scherpe te genstelling welke er in de fractie van de P.v.d.A. naar voren trad tussen de beide wethouders, met name de heer Fijlstra en de overige leden van de fractie. Niet alleen bij dit voorstel dat tenslotte alleen met de stemmen van de vijf P.v.d.A. leden tegen werd aangenomen, maar ook bij de bespreking over de wethouders-salarissen die door Ged. Staten tegen ’t advies van de gehele Raad in zijn verhoogd van 4400,- tot 6392,-. De Raad, alle wethouders inbegrepen, achtten in dertijd 5200,- voldoende. Deze foto van de Oppenhuizerweg dateert nog uit de tijd toen er van stadsuitbreiding buiten de grachten nog maar weinig sprake was. Het zou nog heel wat jaren duren voor met de bebouwing van het nog maagdelijke •Weiland rechts van de weg een aan vang werd gemaakt. Als wij ons goed herinneren was omstreeks 1911 de wasfabriek van de heer Gorter het eer ste nieuwe pand dat hier verrees. In die tijd lag hier ook het voetbalterrein van de Sneker Voetbalvereniging (S.V.V.) later, waarschijnlijk ook om dat de volksmond er oneerbiedig Sne ker Vlooien vangers van maakte, om- gedoopt in S.V.C. Het was o.a. de club van onze oud-sportverslaggever Jelle Postma. Naar de toenmalige begrippen lag het veld een heel eind buiten de stad, nieuwe Flexa-fabriek, de anderen lig- ken. Maar dominee De Leeuw heeft, door het Evangelisatiewerk primair te stellen, de doodsklok over de subsidie geluid. Want, aldus spr. het wil er bjj ons niet in dat het de bedoeling van de wetgever is geweest stichting en exploitatie van evangelisatiegebouwen van de Gere formeerde of andere kerkgenootschappen te subsidiëren. Daarom verklaarde hjj namens zjjn fractie, met uitzondering van de wethouders Fjjlstra en Licht hart, dat zij met betrekking tot dit voor stel tot een afwijzend standpunt moesten komen. Genoemde wethouders hebben evenwel in de fractievergadering ver klaard, dat, indien de uitlating van ds. De Leeuw betreffende het evangelisatie werk op waarheid berust, zjj zich bjj dit afwijzend standpunt zouden aansluiten. Wethouder Blok erkende dat de A.R.P. scheiding maakt tussen Kerk en Staat, maar ook tussen Kerk en maatschappij. T.a.v. het kerkeljjk leven neemt zjj het standpunt in dat men dat werk zelf moet doen. Met betrekkinv tot het staat kundig leven heeft de partjj ook een taak. Ze wil dit belichten met wat Gods woord dienaangaande voorschrijft. Voor het maatschappelijk leven geldt precies hetzelfde. Daarom ziet men daarin al lerlei christelijke organisaties naar vo ren komen, omdat op maatschappelijk terrein Christus ook voorop moet staan. In ’t maatschappelijk leven heeft de kerk dus wel een taak. Bijv, bij het on derwijs. Zo is het ook hier. Er is een stichting in het leven geroepen door men sen die misschien allen tot dezelfde kerk behoren om maatschappelijk werk te verrichten. Dit houdt dus in dat ook an deren zulk een stichting kunnen vormen. Dit werk wordt dus niet door de kerk bekostigd maar gedeeltelijk uit subsidies van de overheid. Maar dat wil men hier nu niet. De voorzitter herinnerde aan de vori ge vergadering waarin op samenwer king werd aangedrongen. Dit is niet tot stand gekomen, wat te betreuren is, maar aan de andere kant is dat niet ’n verschijnsel van bijzondere aard. De ge scheidenheid heeft de Raad in het ver leden nooit verhinderd financiële mede werking te verlenen. De Stichting Jeugdhaven is een or gaan, dat richting geeft aan het werk dat hier gebeurt en is aangesloten bij de Landelijke stichting Evangelisch Her stel en Opbouw. Haar werk heeft dus ’n levensbeschouwelijke achtergrond. Dat heeft er van begin af in gezeten, zoals ook uit de statuten blijkt. Daarin wordt het uitdragen van het evangelie uitdruk kelijk erkend. Er komen nu twee vragen naar voren: is d aanvaardbaar voor de overheid en een onmiskenbaar causaal moet de overheid dit werk dan toch sub sidiëren? Bij jeugdwerk moet er altijd een le vensbeschouwelijke achtergrond zijn. Dat moeten wij ons goed realiseren omdat er in de toekomst meer dergeljjke aanvragen kunnen komen. In het verle- den is die achtergrond voor de raad echter nooit een beletsel geweest. Als voorbeelden noemde spreker de scholen, de gezinsverzorging, de Kruisverenigin gen, de stichting Geestelijke Gezond heidszorg en de Chr. stichting voor Geestelijke Gezondheidszorg enz. In al deze gevallen, oorzaak van scheiding, van afzonderlijk optrekken en levensbe schouwelijke achtergrond, is het door de gemeenteraad aanvaard en worden alle richtingen gesubsidieerd. Dat kan ook niet anders in een land en in onze ge meente waar het stelsel der zuilen op vele terreinen - hoe men er ook over moge denken - is aanvaard. Hier past dus een waarschuwend woord aan de Raad. Hij moet in ’t oog houden dat jeugdwerk altijd een levensbeschouwelij- ke achtergrond moet hebben. Doen we i (zie verder pag. 2) Wederom is een jaar voorbijgegaan en staan we aan de ingang van een nieuwe tijdsperiode. Werpen we de blik achterwaarts, dan hebben we geen re den om ondankbaar te fcjjn. Het had an ders kunnen zijn. De talloos vele drei gingen in oost en west, in Azië, Afrika en Europa, hadden zich in een wereld oorlog kunnen ontladen. Men weet uit de wereldgeschiedenis, hoe weinig er soms toe nodig is, het fatale moment, dat niemand begeerde en toch iedereen overmeesterde, plotseling te doen door breken. We bleven ervoor bewaard. En een nieuwe wereldoorlog zou verschrik kelijk zijn, onvoorstelbaar verschrikke lijk. Men weet, dat de Amerikaanse vlie ger, die de atoombom in augustus 1945 op het Japanse Hiroshima wierp, krank zinnig <s geworden, steeds angstig voortgedreven door de gedachte aan de honderdduizenden, die hij in dood en verderf deed omkomen. Hoe moet de man zich gevoelen, die thans de atoom oorlog over de hele wereld zou ontkete nen? Wellicht dat de vrees voor dit gruwelijke in 1962 in alle diplomatieke centra overdag en ’s nachts tot inbinden maande. We bleven bewaard. En we leefden althans in ons land zoals in me nig ander land, een rustig welvaartsle- ven. Hoe zal het in 1963 zijn? Dezelfde dreigingen als in 1962 zijn er vanaf de eerste dag, hopelijk ook dezelfde vrees voor de gevolgen. In het vervlogen jaar waren er droef heid en rouw in menig leven, ook feest en blijdschap. De beker was gemengd. Hij zal in 1963 wederom gemengd zijn. We wensen onze lezers en lezeressen in 1963 een recht voorspoedig en gezegend jaar, vrede in de wereld en vrede in het eigen leven, maar ook moed en krach* om tegenheden en rampspoed met lijd zaamheid te dragen. In mijn jeugd sliep ik op oudejaars avond in een Betuwedorp aan de hoge rivierdijk. Het was donker. De storm bul derde vanuit het westen. De regenvla gen striemden de ruiten en luiken. En angstig luisterde ik naar die ontketende natuurkrachten. Ze zweepten het rivier water op. Hoe groot was het geweld van het water, hoe zwak eigenlijk de dijk. Eén zwakke plek en de angstig in dé kleine huizen achter en op de dijk voor het natuurgeweld bevenden zouden ver drinkenden, vluchtelingen worden. Elke nieuwe stormvlaag scheen dreigender; steeds sterker regenstromen schenen ’t gevaar ten top te voeren. Elk ogenblik kon het zijn. In gespannen angst lag ik wakker en luisterde. Toen - ’t was twaalf uur geworden - hoorde ik op de dijk de stap van de klepperman naderen; daar klonken reeds zjjn twaalf slagen op zijn koperen bekken; ik telde ze mee. En bij de twaalfde slag klonk zijn zware stem: „De klok heeft twaalf. Wie God be waart is wèl bewaard”. Reeds stierf zjjn voetstap weer weg. Het was of bij zijn roepstem de storm een ogenblik de adem inhield, als of de regen schuchter werd; ik hoorde ze een ogenblik niet en weldra sliep ik in. Waarom beangst? Het is om twaalf uur tussen 1962 en 1963 niet anders als in die stormnacht toen. De gevaren zijn groot; de angst vaak ook. Maar de roep van de klepper man in het Betuwedorp maakt, dat ge rustig leven en ook rustig slapen kunt. De zestienjarige ambachtsscholier J. van Dijk uit Oldelamer is zaterdag middag met grote overmacht winnaar geworden van de traditionele horloge- rijderij van de Ijsvereniging „De Friesche Jeugd”. In de finale klopte hij de andere favoriet J. Zijlstra uit Bergum in de eerste rit al zo overtui gend, dat Zijlstra halverwege de baan (reeds geslagen was. Het betekende voor Van Dijk, die vanaf zijn dertiende jaar nog niet heeft verloren, in dit seizoen reeds de zevende eerste prijs in successie. De Sneker J. Dijkstra le verde een prestatie van formaat. Hij werd derde, terwijl Daan Kussendra ger beslag legde op de vijfde prijs. Het te zeggen was een zeer geslaagde rijderij met weinig valse starts, zodat de wedstrijd mooi op tijd was afgelopen. Bij de zeventien rijders, die na de tweede omloop nog over waren, be vonden zich vijf Sneker jongens. J. Dijkstra startte als eerste tegen S. Mulder uit Staveren, die in de eerste rit zo duidelijk werd verslagen, dat hij de tweede keer niet aan de start ver scheen. P. IJntema van Hommerts moest zijn meerdere erkennen in de IJsbrechtumer A. Koopmans, terwijl favoriet Van Dijk zich niet behoefde in te spannen tegen V. d. Weide van Bolsward. Daan Kussendrager versloeg in twee ritten Dijkstra uit Hommerts en Jan de Bruin dc Wargaster M. v. d. Veen, maar hun stadgenoot K. Bakker werd het zoveelste slachtoffer van de soepel rijdende Zijlstra. C. Sijsling van MIst toonde zich in twee ritten de sterkste van de Makkumer Poepjes, maar J. Haitsma Koudum had tegen on ze stadgenoot H. de Jong drie ritten no dig, omdat hij in de tweede kwam te vallen. R. Hiemstra (Nijland) had in deze omloop een vrije rit. Op de negen was Dijkstra in beide ritten tegen Hiemstra snel weg, wat hem in beide gevallen de overwinning bracht. Ook tegen A. Koopmans behoefde Van Dijk nog geen extra krachten aan te spre ken, alhoewel de IJsbrechtumer hem kranig partij bood. De Sneker aangele genheid De Bruin-Kussendrager was zeer spannend. De eerste rit was "oor Daan, maar in de tweede lag Jai.. de Bruin bij de finish zeker 1% meter voor. In de beslissende rit bezorgde een slechte start De Bruin reeds direct een achterstand en hoewel Daan halverwe ge de baan ook ’n misslag had, kon hij zijn kleine voorsprong toch tot ’t einde behouden. Sijsling was tegen Zijlstra zeer snel weg, wat zijn enige kans was tegen de Bergumer, doch Zijlstra liep in de laatste meters duidelijk over hem heen. Ook in de tweede rit was hij de Ulster royaal de baas. Twee extra prijzen Omdat er 5 rijders waren overgeble ven en er drie prijzen waren stelde een schaatsliefhebber nog ’n 4e en 5e prijs beschikbaar. Haitsma startte als eerste tegen onze stadgenoot Dijkstra. Het werden twee spannende riten, die bei de door Dijkstra werden gewonnen. In de laatste gingen zijn handen bij het passeren van de finishlijn juichend de lucht in: hij was zeker van een horloge. Daan Kussendrager trof het niet dat hij in deze omloop tegen de favoriet moest uitkomen. Hij weerde zich uit stekend, maar tegen het geweld van Van Dijk was hjj niet opgewassen. In beide ritten ging hij kansloos ten on der. Om de hoofdprijzen kwam onze stad genoot Dijkstra eerst in het strijdperk tegen Zijlstra, die in de vorige omloop een staand nummer had. Hoewel Dijk stra zich tot het uiterste gaf, had ook hij geen antwoord op de soepele slag van Zijlsra, die beide ritten in zijn voordeel besliste. gen allen in het saneringsplan voor dit stadsdeel en zullen t.z.t. dus ook ver dwijnen. Vóór de rij huizen die naar voren springen was de ingang naar de fabriek van Noury v. d. Lande welke De venter onderneming, die voornamelijk lijnkoeken e.d. aan de markt bracht, toen ook nog in onze stad gevestigd was. Later liet zij aan de overzijde de grote boogvormige schuur bouwen aan de Maria Louisestraat en een kantoor op de hoek van deze straat en de Op penhuizerweg. In de eerste is nu het automobielbe drijf van Rinnert de Jager gevestigd en het kantoor is thans bij Gebr. Tjal- lema van de Flexa in gebruik, die in dertijd hun verffabriek naar de voor malige bedrijfsgebouwen van Noury v. d. Lande die de naam Friesland droe gen verplaatsten en deze vervol gens met de tegenwoordi ge nieuwe moderne fa- briek hebben uitgebreid. Boven de huizen steken twee wieken van de graan molen van de heer S. J. Olij aan de Houkessloot uit. Deze molen, waarin ook specerijen werden ge malen o.a. kaneel, waarvan het afvalproduct de zgn. „pruik” een begeer lijke lekkernij voor de Sne ker jeugd was, is in de nacht van 29 op 30 decem ber 1914 tijdens een vlie gende storm afgebrand doordat de wieken los sloegen en de as warm liep. Er gingen die nacht in Friesland nog veel meer molens verloren. Verderop stond de olie molen van Smildens. Het lijkt wel dat ook daarvan een wiek boven de huizen op de achtergrond uit steekt, maar zeker zijn we daar niet van. het zuiver kerkelijke evangelisatiewerk wel subsidiabel te achten? Wekt ze hier mede niet de indruk met dit beginsel te schermen om anderen subsidie te ont houden terwijl het wordt verloochend als het gaat om eigen instellingen? Want ook al was het evangelisatiewerk secundair dan deed dit aan het beginsel niet af. Spr. kwam hierna terug op het betoog van de heer B, de Vries in de vergade ring waarin de subsidie voor het gods dienstonderwijs op de openb. lagere scholen aan de orde was. Hij verweet toen - ondanks het feit dat in de aan vraag het hoe en waarom duidelijk was omschreven - de Hervormden en Doops gezinden geen 2.500.meer op te bren gen voor dat doel. Hij suggereerde dus dat de offerbereidheid in die kringen maar matig was, hetgeen tevens inhield, dat dit bjj de Gereformeerden geheel an ders is. Daarom was het spr. niet duide lijk hoe de heer De Vries thans zo’n to taal tegengesteld standpunt in kon ne men zonder verwijten over te weinig of fervaardigheid. De a.r. fractie wordt in haar tegen strijdigheid op de voet gevolgd door wet houder Fjjlstra. Die was met de a.r. fractie tegen subsidie voor godsdienst onderwijs op de openb. school, en is met de a.r. fractie voor subsidie aan voort gezet evangelisatiewerk in de Jeugdha ven. Deze tegenstrijdige houding is ver bijsterend. Een sprekender voorbeeld van tegenstrijdigheid is voor een lijst aanvoerder van de Partij v. d. Arbeid moeilijk te vinden. De heer Boonstra kwam hierna tot de kern van de zaak: de subsidieaanvraag gezien in het licht van de nader bekend geworden feiten. Hij herhaalde, gesteund door een citaat uit het verslag van de, openingsrede van Ds. De Leeuw in ons blad (die uit andere bladen zijn van ge lijke strekking) dat daarbij duidelijk uit de verf is gekomen dat het hier Evan gelisatiewerk is van de Gereformeerde Kerken en verband is gelegd tussen het gebouw en het evangelisatiegebied, het evangeli satiewerk en de gereformeerde kerken. Wanneer men nu de openingsrede ver gelijkt met de subsidieaanvraag, dan ontkomt men niet aan de indruk dat die rede de werkelijkheid aangeeft en de aanvraag een aan de subsidievoorwaar den aangepast bureaustuk is van de se cretaris. Nadrukkeljjk wilde hij hier opzet Uit sluiten, maar het is toch verwonderlijk dat het ook voor adressante zo heilige evangelisatiewerk en voor de voorzitter hoofddoel, in het verzoek, noch in de na dere toelichting voorkomt. In de vergadering van 18 oktober ver klaarden wij ons in beginsel voorstanders van bijzonder jeugdwerk op brede basis en daarom deden wjj een poging voor sa menwerking op dit terrein. Wat nu van ons verlangd wordt komt er op neer dat - los van wat franje - we onze medewerking zouden moeten verle nen voor - zjj het op moderne leest ge schoeid - heel gewoon voortgezet evange lisatiewerk van de Gereformeerde Ker- Subsidie Clubhuis „De Jeugdhaven” De heer Boonstra opende de discus sies. Het was hem volkomen duidelijk, dat B. en W. in de brief van 3 december van het bestuur der Stichting geen aan leiding hebben gevonden hun advies be treffende toekenning van een jaarlijks subsidie te wijzigen. Het is hem echter geheel onbegrijpelijk dat het college, al thans enkele leden ervan, uit andere hoofde niet met beide handen de gele genheid hebben aangegrepén hun hou ding te herzien. Dat dit niet is gebeurd noemde spr. verbijsterend. Spr. herinnerde er aan dat in de ver gadering van 18 oktober een juist inzicht in deze materie ontbrak. De verhelde rende openingsrede van de voorzitter van het Stichtingsbestuur Ds. G. J. de Leeuw heeft die echter verschaft. Hier uit bleek nl. dat het hier primair gaat om het evangelisatiewerk van de Gere formeerde Kerken in Sneek en een voort zetting van datgene wat reeds tiental len jaren werd verricht, maar belem merd werd doordat geen geschikte loka liteiten beschikbaar waren. Als wij hadden geweten dat Ds. Dc Leeuw hiermee zou komen, dan hadde: we geen poging tot samenwerking ge daan. B(j de opening is duidelijk gestel dat het hier gaat om de voortzetting er de verdere uitbouw van het Evange lisatiewerk. Dit is primair. Secundair i: de outillage en de sfeer om, zoals de voorzitter het uitdruktc, de jeugd te lok ken. Dat het evangelisatiewerk geschiedt in een gebouw van een Stichting doet hieraan niets af. Evangelisatiewerk is kerkewerk. De gehele gemeenteraad, maar de A.R. fractie in het bijzonder, is door de openhartige verklaring van Ds. De Leeuw voor een dilemma geplaatst, d.w.z. in een toestand waarin tussen twee wegen een keuze moet worden ge daan. De toestand waarin de A.R. frac tie verkeert leek spr. niet benjjdenswaar- dig. Zij heeft tot dusver consequent vast gehouden aan het beginsel van scheiding van Kerk en Staat. Zo achtte ze zelfs subsidie voor godsdienstonderwijs op de Openbare scholen in strijd met dit be ginsel. Maar is het nu juist en correct op wijziging aangedrongen en verwacht en in overeenstemming met dit beginsel

Sneeker Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1