de nn weer een van Waterpoort- krabbels Inwonertal van Sneek nadert de 22.000 Woningtekort ook voornaamste knelpunten I f I i --ai c- IJLST WYM BRITS ER A DEEL en van Sectierapporten Wymbritseradeel door Speurder Officieel Orgaan t Het Sneeker Nieuwsblad is een de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no. 1 )onderdag 3 jan. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Zuidwesthoek hopeloos tot stilstand ge- Platteland moet ook cultureel bewoonbaar blijven. ln 1962 gestegen met 503 1 estigingsoverschot ruim verdubbeld Accordeon-examens hün 1 I rerugloop van de bevolking nog niet komen. Elfmerentocht opnieuw Toestand van de wegen in uitgesteld gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en '.age woningtoewijzing de doodsteek voor het platteland. Aan voer op de V eemarkt vorig jaar hoger dan in 1961 SNEEKER NIEUWSBLAD weersomstandigheden Recreatie. de Kapitaals werk en I over- Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini. stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Heel wat oude mensen komen in deze koude dagen alleen naar buiten om de barre tocht naar het postkantoor te maken. Zjj komen hun pensioen (AOW) halen. Voor de mensen achter het loket doet zich sinds kort het zeldzame geval voor dat zowel vader en zoon in aanmerking komen. Vader Hendrik (86) en zoon Michiel Kanon (65) halen iedere maand gezamenlijk hun geld. wel moeten vissen in een bijt, maar met dit weer. I ge- zün r weg riaar Ikon, den. n- hs Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad ■t kind Drdelen waar uit i voelt ér op soort leven het Was het alles ?aten artoe ienen 'Dan doen fehad t on- van I zelf ^aak I heb grondig moet worden geinspecteerd. In al weer sneeuwt. &CC11 geval ixa*. V V„V>»V mijn worden gehouden, ook_ al omdat verschillende t' waar de start van de wedstrijd plaats hebben, zijn ingesneeuwd. garantie-uitkering doordat de algemene uitkering is verhoogd. Deze verlaging geldt dus ook voor de uitkering van 2.- per inwoner voor de probleemgebieden. Grondbelasting. Onderwijs. In de eerste sectie werd geïnformeerd naar de mogelijkheid binnen niet te lan ge tjjd te komen tot de oprichting van een nieuwe kleuterschool in Gauw. De Inspectrice achtte de oude Geref. school slechts een tijdelijke oplossing. Volgens B. en W. vindt zij deze school niet zodanig, dat het gebouw na verbou wing aangewezen kan worden als een komt. De praktijk is overigens, dat voor gesubsidieerde woningverbeteringen de bouwplannen veelal door gemeentewer ken worden gemaakt. De service be staat overigens ook hierin, dat een bou wer gebruik kan maken van b.v. de standaardplannen van het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, waarvoor mi nimale architecten- en opzichterskosten verschuldigd zijn. B. en W. zjjn van mening, dat in de verschillende dorpen voldoende bouwrij pe grond beschikbaar is, althans in die dorpen, waar tot nu toe van enige bouw- aktiviteit van particuliere zijde sprake was. Voorzover hun bekend is het in hun gemeente nimmer voorgekomen, dat iemand die in een bepaald dorp wilde bouwen, van gemeentewege geen grond beschikbaar gesteld kon worden. Een teveel aan bouwterrein werkt kos tenverhogend vanwege de rente van de geïnvesteerde gelden. Electrisch licht en waterleiding. In hun antwoord op de bij de algeme ne beschouwingen gemaakte opmerkin gen en naar voren gekomen wensen en verlangens schrijven B. en W. dat het steeds hun bedoeling is geweest de Raad indien ook maar enigszins mogelijk, evenals vorige jaren een sluitende be groting aan te bieden. Zij zouden gaarne gevolg geven aan de wens van de Minis ter de tering naar de nering te zetten, indien dit mogelijk ware geweest. Maar boven die wens staat h.i. de eis, een reële begroting aan te bieden. Naar hun overtuiging geeft de begroting 1963 de normale behoeften van de gemeente weer, doch zijn de ontvangsten niet vol doende voor de benodigde uitgaven. Zal de gemeente leefbaar blijven, dan is het noodzakelijk uitvoering te geven aan dat wat in de begroting is uitgetrokken. Voor het tekort kan een beroep '- or den gedaan op de Minister om een aan vullende bijdrage uit het Gemeentefonds, indien blijkt, dat de gemeente haar in komstenheffing uit eigen hoofde tot een redelijk peil heeft opgevoerd. De voortdurende terugloop van de bevolking, naar de thans bekende ge gevens voor 1962 te ramen op 60 a 70 zielen, heeft een enorme invloed op de ontvangsten. Evenals verschillende le den in de secties zijn B. en W. van oor deel, dat deze terugloop in een agrari sche gemeente als Wymbritseradeel nog niet tot stilstand Is gekomen. De raming op de wegenpost is naar hun gedachte zeer reëel. Een wegennet van plm. 120 km. vraagt bij een goed onderhoud zeker het geraamde bedrag. Het ligt in de bedoeling goede aandacht te blijven besteden aan de wegen en in derdaad zal de weg door de Lege Geaën, in verband met de recreatie, binnen niet al te lange tijd aangepakt moeten wor den. Verbreding van deze smalle weg vraagt echter een enorme investering omdat hij praktisch geen bermen heeft. Een lid van de eerste sectie maakte de opmerking dat de grondbelasting en. de wegenbelasting, vooral voor het agrarisch volksdeel, onbillijk zjjn omdat in het verleden de belastbare opbrengst reeds is vastgesteld, die voor deze ge meente hoog ligt. B. en W. die de figuur van de huidige belastinguitkering niet bewonderen, me nen, dat de hogere opbrengst van de grondbelasting vooral aan de plat telandsgemeenten moet komen als com pensatie voor de duurdere huishouding (wegennet, openbare verlichting e.a.). Wegén en straten. In antwoord op vragen in de le sectie delen B. en W. mede, dat zij in de afge lopen jaren reeds meerdere malen bjj de N.V. Interc. Waterleiding Gebied Leeuwarden aansluiting van het buurt schap „de Bons” onder IJsbrechtum op de waterleiding hebben bepleit. Zij gin gen er hierbij van uit, dat aansluiting vanaf de leidingen van de Sneker wa terleiding, nu de watervoorziening van deze stad door de I.W.G.L. wordt ver zorgd, kon plaats hebben. De I.W.G.L. deelde hun echter mede, dat zij niet de watervoorziening van Sneek zou overnemen, doch aan het be drijf aldaar water engros ging leveren. Nadien werd door de I.W.G.L. prijsop gaaf gedaan van aansluiting van diver se percelen aan de Hemdijk, waaronder „de Bóns.” Hierbij werd vermeld, dat in afwachting van de nieuwe subsidiere geling voorlopig geen super-onrendabe- le gebiede'h (waaronder dit gebied valt), meer worden aangesloten als gevolg van een overladen werkprogramma. Vanaf 1963 echter zal op rijkssteun wor den gerekend, zodat, naar de I.W.G.L. verwacht, in 1970 nagenoeg alle perce len in de super-onrendabele gebieden aangesloten zullen zijn. Wymbritsera deel zal omstreeks 1965 aan de beurt zijn. De kosten van aansluiting van enkele percelen onder IJsbrechtum, Tjalhui- zum en Tirns lagen zo hoog, dat aanslui ting moeilijk te realiseren was. Alleen de boerderij van de fa. de Boer, die niet in de prijsopgaaf was begrepen, lag zo gunstig, dat de kosten van aansluiting aanmerkelijk lager waren. Deze firma is dan ook op de aanbieding ingegaan. Over de aansluiting van een 25 perce len te Sandfirden, Sandfirderhoek enz. zal de I.W.G.L. het college nog nader inlichten. Het verheugt B. en W. zeer dat de uitbreiding van de straatverlichting in de gemeente wordt gewaardeerd. Reeds in 1960 vestigde Dorpsbelangen te Schar- negoutum reeds de aandacht op de h.i. wel iets te wensen overlatende verlich ting bij de rijksweg vanaf Scharnegou- tum naar Leeuwarden, maar in verband met de hoge kosten, plm. 3000.-, voor het plaatsen van vijf natriumlampen is er toen van afgezien dit betrekkelijk onbelangrijke kruispunt meer te ver lichten dan door de nachtbrander in de bocht, die aansluiting geeft aan de oude rijksweg. Met het aanbrengen van 100 watt lam pen in de straatlantaarns is in Gaast- meer en later in Blauwhuis een proef ge nomen. Deze heeft wel enige verbete ring gebracht maar toch geen defi nitieve oplossing. Mogelijk kan op deze manier ook in andere dorpen wat „meer licht gaan schijnen.” Zaterdag 29 december werden in Grouw Acc. examens afgenomen door de werkgemeenschap. Hieraan namen uit Sneek en omgeving de volgende candidaten deel: Een lid van de eerste sectie stelde de vraag of in de totale raming voor de weg Abbega-Ketting-Rige ook een be drag begrepen is voor de bouw van een brug over de Bolswardervaart. B. en W. antwoorden ontkennend. De mogelijkheid een gedeelte der kos ten voor het bouwrijp maken van terrei nen op de stratenpost te laten drukken, waarnaar een lid van de eerste sectie informeerde, is volgens B. en W. niet aanwezig. Deze kosten moeten volledig uit de verkoop-opbrengsten worden be streden. Bovendien zou de post onder houd straten op de gewone dienst dan drastisch moeten worden verhoogd. I I I I I I i I 1 l' I I I* I* J I* i i i i Het aantal inwoners onzer gemeente bedroeg op 1 januari 1962 10418 man nen en 11064 vrouwen, totaal 21482. Op 1 januari 1961 was het totale zie lenaantal 21066. Het vermeerderde door geboorte met 234 m. en 192 vr. totaal 426 v. j. 489) en verminderde door overlijden met 105 m. en 92 vr., totaal 197 (193), zodat het geboorte overschot daalde van 296 in 1961 tot 229. Vermeerdering door vestiging met 678 m. en 813 vr., totaal 1491 (1416), vermindering door vertrek met 553 m. en 664 vr., totaal 1217 (1296), zodat het vestigingsoverschot bedroeg 125 m. en 149 vr., totaal 274, ruim tweemaal zo veel als in de voorgaande jaren toen dit 120 was. De totale vermeerdering in 1962 was 254 m. en 249 vr., totaal 503 tegen 416 in 1961. Het totaal aantal inwoners op 1 janu ari 1963 bedroeg derhalve 10672 m. en 11313 vr., totaal 21985 (21482). De Elfmerentocht, die op a.s. zater dag was vastgesteld, kan wegens de slechte weersomstandigheden niet I I 1 I I I De bewoners van het Kleinzand zit ten altijd wat sneu tegen de prikkel draadversperring aan te kijken. De heer K. was van mening dat men met de feestdagen wel wat fleur kon gebruikèn en plantte daarom de grote kerstboom van het Leger des Heils midden op de af gebakende wal. Dit idee vond grote bijval van een an dere bewoner van het Kleinzand, die de boom prompt versierde. Zij had den bij de schooljeugd, die iij naast gelegen panden school gaat, veel suc ces. Deze versierde het draad zelf met takjes groen. De kerstboom ver dween op zekere nacht op geheim zinnige manier, evenals de andere bo men die later waren geplant. Een kleine, sierlijke, ijdele fuut zit in zijn nest, een doos met houtwol, thuis bij de heer D. v. d. Werf (fa. Wielin- ga) in een klein kamertje voor de spiegel. Een eindje verder staat de tobbe, waarin hij af en toe kan baden. De heer Van der Werf vond tweede Kerstdag de trekvogel, die van nature erg schuw is, op het Sneekermeer. Op zichzelf al een zeldzaamheid, want de meeste futen zijn in dit jaargetijde al lang verdwenen. Hij nam hem mee naar huis en verzorgde de vogel, die al geheel aan zijn „baas” gewend is, met liefde. Maai' „het is een dure op de kost”, zegt Dick van der Werf. Hij eet per dag wel voor een gulden schelvis op. Eerst had ik nog wat aas van een visser gekregen, maar dat raakt ook op. Ik zal nou straks zelf Hierover werden in de secties tal van vragen gesteld. B. en W. antwoorden hier o.a. op dat de Minister van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid rijksgoedkeu- ringen voor zomerwoningen minder vlot verleent, dan hier wenselijk is. Nadere voorschriften om te komen tot een „zinvolle vacantiebesteding” door bestrijding van rumoer e.d. zijn naar hun mening niet noodzakelijk. De be staande strafbepalingen kunnen evenzeer worden gehanteerd ter handhaving van de orde t.o.v. vacantiegangers. In het herzien ontwerp-plan voor de Potten, waaromtrent nog overleg gaan de is met de Planologische Dienst, is ook aandacht besteed aan de bestaande behoefte aan particuliere bungalows aan de Potten. Daartoe is een wijk voor on geveer 30 bungalow’s ontworpen, afzon derlijk gesitueerd aan de Potten, aanleu nend tegen het watersportcentrum te stichten door „het Grote Bos”. De ruil verkaveling „Sneeker Oudvaart c.a.” verkeert nog in een eerste stadium van voorbereiding. Of bepaalde voorzienin gen in het kader van deze ruilverkave ling ook dienstig kunnen zijn aan het Pottenplan, is nu nog niet te zeggen. Mogelijkheden in die richting zullen ze ker worden benut. Voor de uitvoering van het Pottenplan I (bungalowdorp met kampeerterreinen c.a.) is alle benodigde grond reeds aan gekocht. Voor plan II (paviljoen, zwem bad, haven c.a.) gedeeltelijk. Er zijn nog transacties gaande, waarbij geen ernsti ge strubbelingen W’orden verwacht. Op rjjksgoedkeuring voor de vijftien vacantiewoningen in de „Pharshoeke” te Heeg moet voorlopig niet worden gere kend. Woningbouw’. In de eerste sectie werd de klacht ge- uit dat een adspirant-bouwer vaak zwa re lasten worden opgelegd door een schoonheidscommissie enz. Gevraagd werd of hier niet meer soepelheid gebo den zou zjjn. De vrager wilde de'eisen graag tot een minimum beperkt zien. Dit bevordert naar zijn mening het bou wen. In de tweede sectie werd de hoop uit gesproken dat b. en w. voor 1963 weer dezelfde activiteit zullen ontplooien wat de subsidietoewjjzingen betreft als over 1962. Een ander lid wilde dit graag be vestigen, maar vroeg of de particuliere industrieën op dit terrein niet meer ini tiatief kunnen ontplooien, terwijl een vol gend lid er eveneens zjjn teleurstelling over uitsprak, dat vele eigenaren zo wei nig mogelijk aan hun woningen schijnen te willen doen. Bepaalde industrieën in vesteren tonnen in het eigen bedrijf, maar het bouwen van personeelswonin- gen is er niet bjj, de goede uitzondering niet te na gesproken. B. en W. hebben de indruk dat het bedrag der meerdere bouwkosten, in verband met de aanpassing van een bouwplan aan een advies van de schoon heidscommissie, sterk wordt overdreven. Veelal zal het opvolgen van een derge lijk advies het bouwplan ten goede ko men. Soepelheid in deze is een kwalijke zaak, omdat zulks onherroepelijk kon- sekwenties tot gevolg zal hebben. De be langen van de bouw’ers worden zeker niet uit het oog verloren en onnodige kostenverhogende eisen zullen, waar mogelijk, worden voorkomen. Uiteraard zjjn B. en W. gaarne actief om de woningbouw te stimuleren en zjj zouden het zeker toejuichen wanneer de industrieën een grotere bijdrage zouden willen leveren t.a.v. de bouw van per- soneelswoningen. Echter moet niet uit het oog worden verloren, dat de gemeen te vooral kleinere industrieën kent, .waar vóór het moeilijk is naast aanzienlijke bedrijfsinvesteringen nog grote bedra gen te besteden voor de bouw van per- soneelswoningen. Inderdaad moeten de werknemers een menswaardige huisves ting hebben, doch dit is zowel de zorg van de werkgever als van de gemeente. De „service” die particuliere bouwers door de gemeentelijke diensten wordt geboden, laat niets te wensen over. Het is echter zaak, dat bouw-gegadigden eerst contact met de gemeente opnemen. Wanneer andere wegen worden bewan deld, worden soms teleurstellingen on dervonden. Bjj wjjze van „service” kan men echter moeilijk verwachten, dat door gemeentewerken particuliere bouw plannen worden ontworpen, ook niet te gen betaling der kosten, hoewel dit in sommige gevallen zelfs wel eens voor Sinds vanmorgen plm. zeven uur is Voor Hommerts is de weg geblokkeerd. Sneeuwruimers van de gemeente Wym britseradeel werden door de politie van Sneek op de rand van de stad aange houden met de mededeling dat ze niet verder konden. De rijksweg naar Lem mer is onbegaanbaar en dat wil zeggen dat bijna alle dorpen in de Zuidwest hoek en Gaasterland, waar vele we gen al sinds eergisteren onberijdbaar waren geisoleerd zijn. De rijksweg 43 is nog begaanbaar. De bussen naar Heerenveen rijden nog geregeld. In Wymbritseradeel vormde de sneeuw oudejaarsnacht al een struikelblok. Ve le mensen moesten blijven waar ze wa ren. De weg Blauwhuis-Westhem was en is onbegaanbaar, terwijl ook de we gen van en naar Heeg-Gaastmeer- Oudega door sneeuwbanken zijn ver sperd. De dorpen IJsbrechtum, Tirns en Oppenhuizen waren volkomen afgeslo ten. Van ’s morgens vroeg tot ’s avonds laat wordt er met man en macht ge werkt. Sneeuwploegen werken ’s nachts door om de wegen vrij te maken. Hun dolven Het nijpende tekort aan woningen in de gemeente is een knelpunt dat ieder jaar weer aan bjj het onderzoek van de gemeentebegroting in de secties wordt be sproken. Het is nl. een tweesnijdend zwaard. De trek naar de industrie in de kerngemeenten en als gevolg daarvan de ontvolking van de dorpen wordt er door vergroot en bet dalende inwonertal betekent een aanmerkelijk mindere ont vangst voor de gemeentekas, temeer omdat de uitgaven niet lager en in vele ge vallen zelfs hoger worden. Ook nu is in beide secties weer gepleit voor meer woningen, waarbjj de particu liere woningbouw in ’t bijzonder in de belangstelling van burgemeester en wet houders is aanbevolen. Vooral werd er op aangedrongen, dat de trek van jongge huwden naar andere gemeenten zoveel mogelijk moet worden tegengegaan om dat ook dit een zeer grote invloed heeft op het bevolkingscjjfer. M.a.w. de ooie vaars in Wymbritseradeel moeten niet gedwongen worden hun werkterrein naar andere gebieden te verplaatsen. Het niet sluiten van de begroting wordt verschillend beoordeeld, maar in beide secties zijn waarderende woorden gesproken voor het samenstellen en de uitvoe ring ervan. Ook worden b. en w. pluimen op de hoed gestoken voor de modernise ring van de straatverlichting in verschillende dorpen, waarbjj de wens naar meer echter niet achterwege bleef. Zal het platteland bewoonbaar bljjven, dan dient in de eerste plaats de verlichting goed te zjjn en ook op cultureel gebied mag het niet achter blijven. Een goed cultureel leven zal binding geven aan het platte land, zo werd er betoogd. Sinds afgelopen zondag een hevige sneeuwstorm Nederland heeft geteis terd, is het met de toestand van de wegen hopeloos. In de stad waren de buitenwijken er het ergst aan toe. Met name verschillende randstraten op ’t Eiland, Lemmerweg, Sperkhem en Noorderhoek waren vrijwel onbe gaanbaar. Er werd echter met man en macht gewerkt. Maandagmor gen bleven de sneeuwruimers in de Zeilstraat op het Eiland steken. Op de Oppenhuizerweg is men al bezig met een dragline, terwijl in de omge ving van de chr. lts de hulp van een kraan is ingeroepen. Vergeleken bjj de situatie op het platteland is dit echter nog maar kinderspel. Op de foto ziet U hoe de sneeuwruimers in de Zeilstraat worden uitgegraven. definitief gebouw. Nu het nog moeilijk is een urgentieverklaring te krijgen voor een nieuwe school is de Inspectrice er mee accoord gegaan het gebouw zo te verbeteren, dat het een aantal jaren als noodvoorziening gebruikt kan wor den. T.z.t. zal dus getracht moeten wor den voor een nieuwe school een urgen tieverklaring te bekomen. Een lid van de eerste sectie is het niet eens met de mening van B. en W. dat na de bouw van een nieuwe school te Oudega, Heeg en Gaastmeer m de naaste toekomst geen verbouw of nieuw bouw van scholen meer te verwachten is. Hij acht de plaats van de Chr. Natio nale school te Hommerts toch minder gadelijk. B. en W. erkennen dat deze school aan de verkeerde kant van de straatweg staat, maar nu de bouw van een 4e lo kaal in de toekomst niet te verwachten is, menen zjj dat een van de motieven voor nieuwbouw is vervallen. het trekt niet erg hè, De heer Ane Postma heeft een meer koet uit de Kerkgracht gehaald. Het beest zat vastgevroren. De vogel is nu aan de goede zorgen van mevrouw Postma toevertrouwd. Er zjjn ook al verschillende eenden uit dezelfde be narde positie verlost. Deze worden in een speciaal hokje door de heer Broodwinder (brandweerkazerne) ver zorgd. De dieren worden gevoed met brood en granen. Evenals andere jaren heeft de jeugd van de buurtvereniging „De Flat” in het Sperkhem ook dit jaar kerstbo men verzameld om deze in de oude jaarsnacht ter ere van het nieuwe jaar in brand te steken. Door de fel- ■Z le wind ging het feest ditmaal niet door, zodat de ongeveer driehonderd bomen geen massaal vuur hebben op geleverd. Jammer, want het is een bjjna symbolische viering van jaarwisseling. Bovendien een machtig gezicht. De woningbouw baart ons veel zorg aldus B. en W. Hoe wel wij voor 1962 niet ontevreden mogen zijn, geeft de directe behoefte voor de bedrijven alleen reeds een 50-tal wonin gen aan. Onze verwachting voor 1963 houdt echter geen rekening met de mo gelijkheid van een toewijzing voor dat jaar tot dit aantal. Bij de betrokken in stanties hebben wij onze verlangens voor 1963 reeds weer kenbaar gemaakt. Wij zjjn ons er zeer wel van bewust, dat de lage woningtoewijzing voor het platte land de doodsteek is. Particuliere woningbouw ondervindt elke mogelijke steun van ons college die redelijkerwijs maar verwacht mag wor den. Naar onze mening moeten onze dor pen, die praktisch bijna alle gunstig ge legen zijn ten opzichte van de kern Sneek in trek blijven voor werkkrachten uit Sneek. Diverse personen geven zeker nog voorkeur aan wonen op het platte land boven de stad, maar dan moeten deze dorpen aantrekkelijk zijn. Een goede straatverlichting is o.a. dan een eis. Contact is reeds opgenomen met het P.E.B. over modernisering van alle dorpen in de gemeente, die hier ook maai’ enigszins voor in aanmerking ko men. Aandacht zal hierbij ook worden besteed aan die plaatsen waar recreatie wordt bedreven, waarop in de secties werd aangedrongen. Ook vraagt de uitoefening van de sport bepaalde voorzieningen. Met de Grontmij en de Heidemij lopen momen teel contacten over het opmaken van plannen voor de aanleg van sportvelden in Jutrjjp/Hommerts, Oppenhuizen/Uit- wellingerga en Woudsend. Woningverbouw met overheidssteun komt nog geregeld voor. Van gemeente wege wordt dit ook zeker gestimuleerd. De lagere vergoeding uit het gemeen tefonds voor de in gebruik zijnde gym nastieklokalen betekent een behoorlijke derving van inkomsten voor de gemeen te. Maar aangezien hierbij thans wordt uitgegaan dat een gebruik van 25 uren per week normaal is, waar de scho len in deze gemeente bjj lange na niet aan toe omen, zal hiervoor moeilijk een beroep op de minister kunnen wor den gedaan. B. en W. geven verder nog een toelichting op de verlaging van de Hoewel de aanvoer van varkens en biggen op onze veemarkt vorig jaar door het vervoersverbod in verband met het heersende mond- en klauwzeer 13301 stuks minder bedroeg dan in het voorafgaande jaar (resp. 3640 varkens en 1182 biggen tegen 11325 en 6798) steeg de totale aanvoer van vee toch met 5356, t.w. van 96425 tot 101781. De grootste stijging vertoonden de schapen en lammeren, nl. van 41775 tot 50680, dat is dus 8905 meer, gevolgd door de nuchteren kalveren waarvan in 1961 26119 en vorig jaar 33716, 7597 meer dus werden aangevoerd. Het aan tal runderen nam toe van 8402 tot 10789, 2387 meer, het aantal bokken en geiten van 400 tot 576. Daarentegen kwamen er 392 vette en graskalveren minder. Hiervan wer den nl. in 1961 1581 en in 1962 1189 op de markt verhandeld. Paarden verdwij nen zo langzamerhand geheel van het terrein. Stonden er in 1961 totaal nog 25 aan de balies, vorig jaar waren dit nog maar 9. Het genoemde vervoersverbod is er echter oorzaak van, dat de totale aan voer beneden de jaren 1960 en 1959 bleef. Toen waren deze cijfers nl. resp. 11467 en 111443. Was het verbod er niet geweest, dan zou de stijging welke 1961 te zien gaf zich stel 'g hebben voortgezet. pogingen zijn echter vrij nutteloos, want na enkele ogenblikken is alles weer onder een dikke witte laag be- Nog steeds vormt de snijdende oos tenwind, die afgelopen nacht tot wind kracht negen aanwakkerde, metersho ge sneeuwbanken die alle verkeer be- doorgaan. Verschillende stukken van lemmeten. De toestand van de wegen het traject zijn door de sneeuw inge-is sinds gisteren eer slechter dan beter zakt, zodat bij een intredende weers-1 geworden. Op de buitenwegen stuift verbetering het parcours eerst weer j het geweldig terwijl het hier en daar 'd. In al weer sneeuwt. geen geval kan de tocht op korte ter- „„k -1 „....Li Slnd® vanmorgen plm. zeven uur is dorpen, o.a. Langweer, de gehele Zuidwesthoek geïsoleerd. - zou Voor Hommerts is de weg geblokkeeid. Sneeuwruimers van de gemeente Wym- Ex. Elementair. M. Nauta Uitwellin- gerga, Ex. A: W. Blauw, Scharnegoutum: T. de Groot, Itens; M. Leeuwenkamp, J. Pheifer en A. Bantema allen te Sneek. Ex. C: B. Hornstra, Lutkewierum, en L. de Ruiter, Sneek. Allen slaagden. Zij werden opgeleid door Muziek school De Vries, Leeuwarderweg 45, alhier. In de secties werden opmerkingen ge maakt over de samenstelling van een geschiedenisboek over Wymbritseradeel, de ontsluiting van het dorpshuis te Njj- land (raming 40.000,en verbouw van de voorm. o.l.s. te IJsbrechtum tot gymnastieklokaal. Het uitgeven van een geschiedenisboek lijkt B. en W. van grote betekenis voor de gemeente. Hun gedachten gaan hier uit naar een populair geschreven boek, dat ook voor het onderwijs van grote be tekenis zal zijn. Het opnemen van een kaart van de gemeente heeft eveneens hun instemming. Een investering van 7.000,voor het gymnastieklokaal t.b.v. de o.l.s. te IJsbrechtum is zeker verantwoord. De raming voor ontsluiting van het dorpshuis te Nijland betreft mede de aanleg en verbetering van de weg ach ter de kerk langs en rondom de boerde rij bewoond door W. de Boer. Deze weg ontsluit niet alleen het dorpshuis maar tevens een tiental woningen, waaronder twee middenstandsbedrijven. e

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1