Aanwinsten Fries Scheepvaart Museum Het Europese continent is een koude-depot i Hogere subsidie voor de Verenigingen voor Wijkverpleging en Tbc- bestrijding in Wymbritseradeel 1 Verenigde Naties in actie tegen Katanga IJLST WYMBRITSERADEEL van en L Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no. 2 Maandag 7 jan. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD G. F. Atsma overleden i Atlas van Eekhoff en zijn voorganger r Wymbritseradeel 75 inwo ners minder Wedstrijd voor arresleden en eoncours hippique te Jutrijp-Hommerts I r Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Kleine groei (24) in Ijlst Vijftig jaar H.K.W. Jantje Venekamp-Tienkainp Ned. kortebaankampioene Richtlijnen voor het voede ren van vogels gedurende sneeuwval en vorst Verbetering raadsverslag SNEEKER NIEUWSBLAD „Zuid West- week x Plan van Thant. 8. Ike Hoekstra-Seinstra, Gronin- Kosten schooltandartsendienst. 'eden witte- van- In te Bolsward 1567 Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. op van wil van India. Stichting Vogelverzorgingsfonds „Friesland.” H. Gaarman, voorzitter Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad 1 na- Bols- maal op het vasteland zeer streng vriest is in ons land vaak de felste kou daar te verwachten. Nots. A. Visser, secretaris. Nots A. Jaarsma, penningmeester P. A. Humalda Dr. J. P. Otto. \1 Op een vraag in de eerste sectie of de op te richten Schooltandverzorgings- dienst ook financiële verplichtingen mee brengt voor de gemeente antwoorden B. en W. dat voor de verplicht- of vrij willig verzekerden een bijdrage ver wacht wordt van de ziekenfondsen en van de niet-verzekerden een bijdrage van vermoedelijk 10- per leerling per jaar zal worden gevraagd. Tevens zal een beroep op de gemeenten worden ge daan. B. en W. zijn het eens met het lid van de eerste sectie dat het thans geldende presentiegeld van 10- per vergadering te laag is. Zij stellen daarom voor dit te verhogen tot 15.- per vergadering, plus de reeds geldende afstandsvergoeding. De post moet hierdoor worden verhoogd van 1540- tot 1940.-. Nog geen verhoging van de reini- gingstarieven. De gemeentereiniging is een dure aan gelegenheid. De uitgaven zijn het 4-voud van de inkomsten 30.000.-.). Tien jaar geleden, toen de inkomsten 15000- bedroegen, waren de uitgaven 49000-, dus 3% maal zoveel. Dit delen B. en W. mede naar aanlei ding van een opmerking in de eerste sectie of het, nu de gemeente noodlijdend is, ook aanbeveling verdient middelen aan te wenden om tot hogere ontvang sten te komen. We geven hiervan enkele voorbeelden. Een op 17 december 1950 begonnen vorstperiode bereikte vlak voor oudejaar met een laagste minimum van -16.7 gr. C. zijn dieptepunt in het Limburgse Beek. Ook in 1906 was er tijdens kerstmis een aarzeling van de vorst, welke werd gevolgd door een krimping van de wind van Zuid-West naar Zuid-Oost tot Oost. Er had toen een belangrijke daling van de temperatuur plaats door een koude- aanvoer van het vasteland resulterend in minima van -13 gr. C. in Breda, -14 gr. C. in Sittard en -15 gr. C. in Gemert. Alle op de 30ste december. Tijdens oud en nieuw kwam er een ken tering, waarna koning Winter tot de laat ste decade van januari 1907 in geen vel den of wegen meer te bespeuren was. Een briefschrijver (amateur meteoro loog) verzekerde ons vorig jaar, dat uit zijn aantekeningen bleek, dat de streng ste kou steeds na krimping van de wind tot stand komt. We hebben dat toen eens aan de hand van officiële stukken nagegaan, waarbij bleek, dat deze con statering een grond van waarheid niet kon worden ontzegd. Wanneer het een- Verhoging der tarieven werd reeds door B. en W. overwogen, maar aan gezien de laatste verhoging ingaande 1960 heeft plaats gehad, menen zij nu niet al weer met een voorstel te moeten komen. Het ligt evenwel in hun bedoe ling ingaande 1964 deze tarieven nader te bezien. De positie van president Tsjombé van Katanga is aanzienlijk verzwakt door het optreden van de troepen van de Ver. Naties, die in een snelle operatie zich meester hebben gemaakt van de voor naamste punten in de Katangese hoofd stad Elisabethstad, van de mijnstad Ki- poesji bij de grens met Noord-Khode- sië, van de stad Kamina en van een aan tal vliegvelden. Tegen de wil van Oe Thant werd ook Jadotstad bezet. werd nagelaten het Hidde Nijland Mu seum te Hindelopen of het Fries Scheep vaart Museum ook een kans te geven en aldus een hoogst zeldzaam, vroeg spe cimen van Hindeloper binnenhuiskunst volkomen onnodig voor Friesland verlo ren ging. Blijkbaar hapert het aan de onderlinge samenwerking tussen de Frie se musea en oudheidkamers nogal eens en hoewel wjj het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen gaarne alle goeds toewensen, krijgen wij wel eens het gevoel dat Fries land deze instelling veel te gemakkelijk iets toeschuift, althans overlaat wat ons inziens binnen de grenzen van het eigen gewest had behoren te bljjven. Wij herin neren slechts aan de zo fraaie en unie ke, drie eeuwen oude, eikenhouten ka merbetimmering, afkomstig uit Workum en op de laatste Antiekbeurs te Delft aan Enkhuizen verkocht zonder dat men in Friesland de koppen eens bij elkaar had gestoken deze antiquiteit naar ei gen gewest te laten terugkeren. Ons om het even of dit nu de Oudheidkamer te Workum was geweest, het Fries Museum te Leeuwarden, het Fries Scheepvaart Museum te Sneek of het zo prachtig ge restaureerde Admiraliteitshuis te Dok- kum, welks totaal uitgebroken binnen vertrekken als het ware om dergeljjke stofferingen schreeuwen. Of hebben wjj Friezen dit alles „net rjocht foar it for- stan”? Men zou het bijna gaan geloven’ H.H. vol doende zijn om aan te tonen dat de heer Atsma een vooraanstaand man in de gemeente en in ’t bijzonder in Op- penhuizen-Uitwellingerga is geweest, zodat hij bij velen nog lang in dank bare herinnering zal voortleven. Zijn stoffelijk overschot zal woens dagmiddag in Oppenhuizen ter aarde worden besteld na een rouwdienst in de Ned. Herv. Kerk welke om half twee aanvangt. Zaterdag is in Oppenhuizen op de hoge leeftijd van 91 jaar overleden de heer Gerrit Frankes Atsma, rustend veehouder en oud-raadslid en -wet houder van Wymbritseradeel. Voor de C.H.U. was hij raadslid van 4 september 1923 tot 30 mei 1930 toen hij wethouder werd in welke funktie hij de heer v. d. Leij opvolgde. Hij be kleedde dit ambt tot april 1941 in welk jaar de gemeenteraden door de bezetter werden opgeheven en na de bevrijding nog van mei 1945 ot augus tus 1946, waarna hij zich uit het poli tieke leven terugtrok. In het maatschappelijk leven heeft de overledene eveneens een werkzaam aandeel gehad. Als volbloed coopera tor was hij op 5 september 1902 mede oprichter en daarna tot 1925 bestuurs lid van de Coöp. Zuivelfabriek „De Westerbrugsloot” te Uitwellingerga. De eerste jaren als secretaris en van 1916- 1925 voorzitter. Voorts vele jaren voor zitter van de Raad van Toezicht van de Coöp. Boerenleenbank te Oppen huizen. Tevens was hij gedurende de jaren 1924-1954 Commissaris waarvan de laatste negen jaar lid van het Da gelijks bestuur van de Onderl. Brand- waarborgmaatschappij „Zuid West hoek”. Ook wijdde hij vele jaren van zijn werkzaam leven aan het bijzonder on derwijs, dat hij jarenlang als secreta ris van het bestuur der Herv. School te Oppenhuizen gediend heeft. Deze korte opsomming moge Morgenmiddag wordt er op de ijs baan te Jutrijp-Hommerts door de ijs club „lendracht” een wedstrijd voor arresleden, alsmede een concours hip pique op het ijs gehouden. Dit laatste is in de ijssport iets bijzonders. Man nen en vrouwen gaan hierbij in het Fries Kostuum gekleed. Aanvang half een. (van onze weerkundige medewerker) Het derde wintertje van het huidige seizoen, dat ons in staat heeft gesteld tijdens de kerstdagen te schaatsen - het was een unicum, dat dit in twee achter eenvolgende jaren kon! - heeft juist tij dens de feestdagen wat aan kracht inge boet. Een uit het Noorden komende storing wipte het kwik weer wat hoger op in de buis van de thermometer, maar spijkers met koppen kon de dooi niet slaan. Daartoe zou een veel diepere en actie vere Oceaandepressie nodig zijn ge weest. Het gehele vasteland en zelfs ’n Middellandse-Zee eiland, zoals Sicilië is overdekt door koude lucht, die boven het sneeuwdek vaak nog verder afkoelt. De lage waarden van Zuid-Duitsland (-20 tot -25 gr.) en Oostenrijk (Innsbrück -30 gr. C) zijn een gevolg van het feit, dat de zon in deze tjjd van het jaar vrij wel niets heeft in te brengen en door dat de lucht boven een sneeuwdek >n de lange, heldere vriesnachten door uitstra ling zeer veel warmte verliest. Deze eeuw is het herhaaldelijk voor gekomen, dat het juist tussen oud en nieuw in ons land tot strenge of zeer strenge vorst kwam. Het verzet van de Katangese troepen startte ineen en Tsjombé moest vluchten uit hèt reeds omsingelde presidentiële paleis. Hjj is naar Salisbury, de hocfd- stad van Zuid-Rhodesië gevlucht, waar hij een onderhoud heeft gehad met de federale premier Roy Welensky. De actie van de troepen van de Ver. Naties is ondernomen als gevolg van de reeks incidenten welke waren veroor zaakt door Katangese troepen. Er werden herhaaldelijk schoten ge lost op de soldaten van de Ver. Naties, die in de buurt van Elisabethstad in po sitie lagen. Donderdag voor een week hadden functionarissen van de Ver. Na ties Tsjombé naar een van deze posities gebracht om hem te overtuigen van het uitdagende optreden van zijn manschap pen. Hij beloofde hieraan een einde te maken, maar de volgende morgen werd er nog geschoten. Toen gaf de bevelheb ber van de troepen van de Ver. Naties in Katanga, de Indiase generaal Chand, bével op te rukken, nadat hjj Tsjombé zonder suèces een ultimatum had gesteld zijn troepen terug te trekken. De omvang van de operaties is gering gebleven. Generaal Chand zei, dat er maar zeer weinig Katanganen waren ge sneuveld. Op een persconferentie in Sa lisbury beschuldigde Tsjombé de troepen van de Ver. 'Naties van wreedheden en hjj kondigde aan, dat de Katangezen de taktiek van de verschroeide aarde zou den toepassen. Het is mogelijk, maar daarom is het van zoveel belang, dat de mijnsteden in handen van de Ver. Na ties komen om vernieling van de instal laties te voorkomen. Er vestigden zich 90 personen, m. 53 mannen en 37 vrouwen, terwijl er 97 personen vertrokken, nl. 48 mannen en 49 vrouwen. In 1962 werden 41 personen (19 jongens en 22 meisjes) geboren; en overleden 10 personen (6 mannen en 4 vrouwen). Het aantal voltrokken huwe lijken bedroeg 17; er waren geen echt scheidingen. Even voordat in de Pakistaanse hoofd stad Rawalpindi de eerste besprekingen over het probleem-Kasjmir zouden be ginnen, weid aangekondigd, dat China en Pakistan overeenstemming hadden be reikt over een grensaccoord, waarbij de grensproblemen tussen beide landen zijn geregeld. Over het accoord zelf is nog niets bekend geworden, maar de aankon diging alleen was voor India een reden om boos te worden. Want in dit accoord zal ook de grens worden bepaald tussen China en het door Pakistan bezette ge deelte van Kasjmir, waarop India aan spraak maakt. En sinds vorig jaar is de vijandschap tussen India en China me de aanleiding om elke toenadering tus sen Pakistan en China argwanend te be zien. Niet alleen met Pakistan heeft China nu een grensaccoord gesloten, ook de grens met Buiten-Mongolië is nu bjj overeenkomst vastgelegd. Een pikante bijzonderheid is, dat de Mongoolse pre mier bij de plechtigheid heeft verklaard volledig achter de Cubaanse politiek van Chroestsjov te staan, terwijl China juist geen gelegenheid voorbij laat gaan ér op te wijzen, dat Chroestsjov op sma- De gemeente IJIst kreeg er in 1962 24 inwoners bij. De bevolking bestond op 1 januari 1963 uit 817 mannen en 774 vrou wen, in totaal 1591 zielen. Op 1 januari 1962 waren deze aantallen resp. 799 mannen en 768 vrouwen, totaal inwoners. Het bestuur der afdeling Sneek van de Ned. R.K. Bond van Handels-, Kan toorbedienden werd er in november jl. in onze rubriek „Uit het verleden” op attent gemaakt dat de afdeling toen 50 jaar had bestaan. Dit jubileum zal nu a.s. woensdag avond feestelijk worden herdacht tij dens de jaarvergadering in „De Gou den Leeuw”, waar ook enige jubilaris sen zullen worden gehuldigd. Waar in het afgelopen jaar maar één ledenvergadering werd gehouden, hoopt het bestuur dat nu tenminste 75 pct. van de leden aanwezig zal zijn. Echtgenoten en/of verloofden zijn ook welkom. Volgens het jaarverslag van de se cretaris blijft het ledental vrij con stant. Het bedroeg op 1 oktober jl. 60 mannen, van wie één in militaire dienst is en twee gepensioneerd zijn, en 7 vrouwen, totaal 67. Het verslag van de penningmeester vermeldt een batig saldo van f 59.59. delijke wijze in zijn schulp is gekropen. India is nu het enige grensland van China, waarmee het geen grensaccoord heeft gesloten, een omstandigheid, waar- China zeker zal wijzen als een bewijs goede wil van China en de kwade Barre koudegolf De winter is tijdens de jaarwisseling in een Siberisch stadium gekomen. Oost en Noord-Nederland vroor het om streeks het midden van de vorige week niet alleen ’s nachts streng, maar ook overdag. De minimum temperaturen wa ren -12 tot -14 graden C. Tussen de actie ve Portugese depressie en een onwrik baar Scandinavisch hogedrukbied, kon de winter zich handhaven met een krach tige, ’nu en dan stormachtige Oostelijke wind. De tekenen wijzen op een Koude januarimaand. December-1962 was in De Bilt bijna vier graden kouder dan nor maal. Alleen de decembermaanden 1927, 1933 en 1950 waren er nog kouder. Het Noorden beleefde de koudste december sedert 1933. De zon scheen in De Bilt 74 uren tegen normaal 41 uren. Alleen de decembermaanden van 1927 en 1932 waren nog zonniger. Maastricht had op twee na de natste december van de laat ste honderd jaren. De bevolking van W.vmbritseradeel, op 1 januari 1962 bestaande uit 5771 man nen en 5466 vrouwen, totaal 11237, be droeg op 1 januari van dit jaar 5726 mannen en 5436 vrouwen, totaal 11162, een vermindering dus van 75 inwoners. Het aantal inwoners vermeerderde door geboorte met 122 m en 124 vr, to taal 246, verminderde door overlijden met 47 m en 30 vr., totaal 77 personen, zo dat het geboorteoverschot 169 personen bedroeg. Maar dit werd teniet gedaan door het veel grotere negatieve vestigingssaldo. Er vestigden zich nl. in de gemeente 191 m en 222 vr., totaal 413 personen maar er vertrokken 311 m. en 346 vr., totaal 734. Een verlies dus van 321 per sonen. Het aantal voltrokken huwelijken be droeg 87, het aantal ingeschreven echt scheidingen 2. Op het zeer zachte ijs van de ijsbaan te Drachten, die in een vale grijze mist was gehuld, is zaterdagmiddag de Drent se kampioene Jantje Venekamp-Tien- kamp, die dit seizoen bijzonder veel van zich heeft doen spreken, Nederlandse kortebaan kampioene geworden. De drie volgende plaatsen werden door Frie zinnen bezet. Van de 22 deelneemsters gingen de 12 snelsten naar de tweede omloop. Hieruit kwamen de snelste vier in de finale. De uitslag plus de tijden van de finalerit- ten zijn: 1. Jantje Venekamp-Tienkamp, Assen 44.8; 2. Atje Keulen-Deelstra, Grouw 45.15; 3. Annie v. d. Steeg-v. d. Meer, Huizum 46.495; 4. Grietje Oos- terhof, Nijeholtpade, 46.005; 5. Harmke Peper. Elburg; 6. Riekje Tuinema-Ru- ben, Engelbert; 7. Marjjke Flisjjn, Hui zum; gen. gen, kranen en buldozers hun x dorp ontzet, waarbij de sneeuw op sommige plaatsen tot hoge ber- x gen werd opgestapeld. x HHHHHHIHIHHHHHHHHIIHIHHIIIIIHIIH Zoals B. en W. van Wymbritseradeel in hun antwoord op de sectierapporten betreffende het onderzoek van de ge meentebegroting 1963 mededelen, werd onlangs van de besturen der Verenigin gen voor Wijkverpleging en Tbc-bestrij- ding in deze gemeente een verzoek ont vangen om de subsidie te verhogen van 2100.- per jaar tot 3000.-. Dit verzoek komt B. en W. billijk voor, zodat zjj voorstellen de betreffende post met 4 x 900- 1/3 x 900- (voor Blauwhuis) 3900.- te verhogen en te brengen op 15425.-. Hoger presentiegeld voor commissie Woonruimtewet. Het Fries Scheepvaart Museum kan langzamerhand bogen op een wel-voor- ziene reeks oude kaarten, prenten, teke ningen, gravures etc., op het Friese zeewezen in het algemeen, het water en de waterkant van de Friese Zuidwest hoek in het bijzonder betrekking hebben de. Een der bestuursleden gaf onlangs een moderne, stalen kast met diepe schuifladen ten geschenke waarin al de ze kostbaarheden, horizontaal uitgestre ken, op veilige wijze kunnen worden op geborgen en tevens op gemakkelijke wij ze te raadplegen vallen. Zulks ter ver vanging van de ouderwetse, geenszins stofvrije portefeuilles, waarmede voor heen genoegen moest worden genomen. Een hoogst welkome aanvulling op deze collectie vormde het geschenk van mevrouw Ten Cate uit Oudemirdum, dat eenmaal het eigendom was van wij len de heer Anton ten Cate. Te weten de vermaarde en niet zo gemakkeljjk meer te bekomen Provinciale Atlas van Fries land, in de wandeling „Atlas van Eek hoff” geheten en in de loop der jaren 1849 - 1859 te Leeuwarden gemeente-ge- wjjs verschenen. Een bijzonder belang rijk, en voor liefhebbers van de Friese „geakunde” onmisbaar werk, waarvoor wjj de schenkster wel zeer dankbaar mo gen zijn! Ieder blad van deze, nogal lijvige en moeilijk te hanteren atlas, geeft een nauwgezette afspiegeling van de 30 grietenijen, waaraan twee afzonderlijke bladen, Ameland en Schiermonnikoog behelzende, zjjn toegevoegd. Alles op schaal 1:25.000 op grondslag van de kadastrale plans ontworpen en in staal gravure afgedrukt. Voorganger aangekocht De Atlas van Eekhoff kende echter zijn voorganger, te weten de technisch minder volmaakte, doch kunstzinnig nimmer meer geëvenaarde Atlas, waar aan de namen Schotanus en Halma zijn gehecht en welke in het jaar 1718 op last der Staten van Friesland te Leeuwarden werd gedrukt. Ook deze atlas geeft Friesland grietenijgewijs weer, op iets grotere schaal dan de uitgave uit 1849 - 1849, op grondslag van uren gaans, ie der uur 1200 koningsroeden gerekend. Men kan zich onze vreugde voorstellen ook een exemplaar van deze atlas door aankoop voor het museum te hebben kunnen bemachtigen welke in het Fries Scheepvaart Museum niet mocht ont breken Voor Friesland verloren Minder fortuinlijk zijn wij geweest in zake een curieus, met tulpmotieven be schilderd, eikenhouten „bedskut”, aan gebracht in een huis te Witmarsum doch afkomtig uit Hindelopen. Buiten onze voorkennis is dit bedschut uitge broken en aan een antiquair te Leeu warden verhandeld. Tegen zeer billijke prjjs werden de twee stellen beschilder de bedstêedeurtjes aan het Fries Mu seum te koop aangeboden, dat de verko per echter verwees naar het Zuiderzee museum te Enkhuizen. Uiteindelijk be landden de deurtjes evenwel bij een an dere antiquair in het Sticht, die er wel weg mee wist. Een gang van zaken, welke wij zeer betreuren - mede omdat Watervogels: Windgaten bij harde vorst openhou den, indien de vogels daar zelf niet toe in staat zjjn. Om de rand van het wak een laag stro of kaf aanbrengen (om vastvriezen aan het ijs te voorkomen). Voedering: Bij voorkeur tegen de avond voederen om te voorkomen, dat meeuwen te veel voedsel weghalen. Soorten voedsel: Voor eenden: granen, graanafval, brood. Granen mengen met scherpzand of grit. Verhouding 10 kg grit op 50 kg graan. Voor meerkoeten: grasmeel, groen voer (fijn gesneden kool) en fjjn gesne den rauwe aardappel. Voor toppers, tafeleenden, kuifeend- jes, zaagbekken: geweekte garnalen, levende visjes, fijn gesneden ongezouten vis. Voor ganzen: (weiland sneeuwvrij ma ken) grasmeel, brood en graan. Voor zwanen: fijn groenvoer, brood. Voor reigers en roerdompen: fjjn ge sneden ongezouten vis, visafval (geen viskoppen). Bij totale uitputting: in lichtingen vragen. Vogels van bos, veld en park: In tuinen en parken plaatsen sneeuw vrij maken. Soorten voedsel: Voor leeuwerikken, lijsters, duiven en patrijzen: onkruidzaden, granen, rotte appels. Voor mezen, roodborstjes enz: vetbol len, pinda’s spekzwoerd, zonnepitten, hennepzaad, ongekookte havermout. Drinkwater: geven in ondiepe schotel; bjj vorst ba den verhinderen door gaas over drink- waterbak te brengen. Tegen bevriezen suiker in water brengen. Aanvragen om voeder: bjj notaris A. Jaarsma (tel. 05157-2253). Inlichtingen: dr. J. P. Otto te Sneek (tel. 05150-3196). Bijdragen: storten op girorekening 832211 ten me van notaris A. Jaarsma te ward. Emballage: Voor niet aan de fabriek teruggezon den zakken van jutte, katoen of linnen wordt de geadresseerde 2,50 in reke ning gebracht. Doch de operatie van de Ver. Naties is meer dan een afstraffing van provo cerende Katangese soldaten. Zoals men weet, heeft Tsjombé zich in 1960, na de onafhankelijkheid van de Kongo, afge scheiden van de nieuwe republiek. Alle pogingen van de centr. regering in Leo- poldstad, daarbij gesteund door de uit spraken van de Ver. Naties en ook door daadwerkelijke hulp, om het rijke Katan ga in het grotere geheel in te lijven zijn mislukt. Onderhandelingen, onder druk van de Ver. Naties, leidden enkele ma len tot resultaat, maar zodra Tsjombé Zich weer op eigen bodem bevond, bleek het accoord niets waard te zjjn. Militair ingrijpen van de Ver. Naties een jaar ge leden, was een mislukking. Het vorig najaar stelde Thant, de se- cretaris-generaal van de Ver. Naties, een schema op, dat Katanga door middel Van een boycot en in het uiterste geval doör middel van geweld, zou moeten dwingen te berusten in een federale op lossing, die Tsjombé in principe niet af wees. Hij verklaarde zich zelfs bereid te onderhandelen over een verdeling van de inkomsten uit de bodemschatten van Ka tanga met de centrale regering. Doch verder dan papier kwam men ook weer niet. Een boycot was een weinig aanlok kelijk middel, doordat de grootste af nemers van Katanga, zoals België en Frankrijk, weinig heil in deze maatregel wilden zien. Ook Engeland was er sterk tegen gekant. Van deze kant beschouwd is de actie van de Ver. Naties niet alleen een ant woord op de provocaties van de Katan gezen, maar ook de volvoering van de laatste fase van het plan-Thant, die hierin sterk werd gesteund door de Ame rikaanse regering. De Amerikanen vre zen namelijk, dat een langer voortduren van de afscheiding van Katanga de cen trale regering van Adoela in ernstige moeilijkheden zal brengen en dat uit de ze moeilijkheden een toeneming van de communistische invloed in de Kongo kan voortvloeien. Het blijft mogelijk, zoals de Engelsen hopen, dat Tsjombé naar Elisabethstad zal terugkeren en dat hjj nu, verzwakt als zjjn positie is, zich zal neerleggen bij een regeling met de centrale rege ring. Volgens de laatste berichten zijn de vijandelijkheden in Katanga gestaakt. De vertegenwoordigers der Verenigde Naties in Elisabethstad wachten thans de komst van president Tsjombé af, voor het beginnen van besprekingen. Tsjombé zou zich bereid hebben ver klaard naar Elisabethstad te komen in gezelschap van de Franse, Britse en Amerikaanse consuls. Grensaccoorden. In het verslag van de jongste raads vergadering werd de afwezigheid van de heer Metz niet juist was vermeld. De voorzitter deed de gebruikelijke mede deling dat dit lid bericht van verhin dering had gezonden en voegde daar, na de vraag van de heer Boonstra, nog aan toe „wegens uitstedigheid”. De heer Baarda vulde dit toen aan met de mededeling, dat zijn fractiegenoot in Amsterdam een Ouderavond van Schipperskinderen moest leiden. Gaastmeer was de vorige X geheel door de sneeuw van de bui- x tenwereld afgesneden. De wegen en straten waren door de opge- - x jaagde sneeuw onbegaanbaar en vele huizen ingesloten. Met man en macht hebben vrij-£ willigers vrijdag met sneeuwploe- X con on Kul rlr»nro»«c Tinn Het oude doel. De Cubaanse les is voor Chroestsjov aanleiding geweest weer de volle nadruk te leggen op de vreedzame coëxistentie en alle druk om tot een snelle oplossing in de Berlijnse kwestie te komen is ver dwenen. Zelfs Ulbricht maakte met een afzonderlijk vredesverdrag al minder haast. Doch dat wilde helemaal niet zeggen, dat de Russische doelstellingen waren veranderd, of dat een accoord mogelijk zou zijn, dat voor Oost en West aan vaardbaar zou zjjn. Hierop wordt van Westelijke zjjde herhaaldelijk gespecu leerd, maar uit de jongste opmerkingen van Chroestsjov over het probleem oljjkt nu weer duidelijk, dat de oude - eisen nog van kracht zjjn. Na vier maanden neeft Chroestsjov geantwoord op een brief van Adenauer, waarin deze protesteerde te gen het neerschieten en het laten dood bloeden van een vluchteling bjj de Ber- Ijjnse muur. In deze brief van Chroes tsjov wordt de schuld gelegd op de Wes telijke millitaristische agressieve krin gen. Tevens stelt de Russische premier vast, dat een oplossing moet worden ge zocht in een tijdelijk beheer van West- Berlijn door troepen onder de vlag van de Ver. Naties. M.a.w. de aftocht van de Westelijke bezettingstroepen. De kwestie is niet actueel, doordat Chroestsjov er voor terugdeinst met geweld zjjn oplos sing aan het Westen op te' dringen, maar hij heeft wel even laten weten, dat hij niet van gedachten is veranderd wat zijn doel betreft. Dat is tenminste eer lijk.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1