Slechts 129 deelnemers volbrachten de Elfstedentocht voor uitzending naar het buitenland NNWB-commissie speurt naar topzeilers udiAHHinft nnnv k/xl kiii4nnl/inrl n Ook Elfmerentocht met 3100 deelnemers bar en boos IJLST WYMBRITSERADEEL Friese Zeilwedstrijden in 1963 wedstrijdrijders en van F Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WW d M H w. 118e jaargang no. o Maandag 21 jan. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Slechts 72 van de bijna 10.000 w(arenberri heel watrtvalpart',rte’] r az 3- Hardrijden van leerlingen Looxmaschool MAANDAGS én DON DERDAGS 5- i 7. 8- J10. D. de Jager junioren-kam- pioen van Wymbritseradeel Ijlst 3 Gunning werk r' 1 I I «S '’I Reinier Paping glorieuze winnaar van (le wedstrijd I f MMfe ’A? 'y> SNEEKER NIEUWSBLAD 2e 2e 2e Prijs voor R.O.R.C.-klasse. Leeu- op op 2- Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt wordt men deze de De deelnemers beginnen in de barre koude aan de ingekorte maar nog zwa re Elfmerentocht. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad I Van links naar rechts Jackie Reen. Jo- pie Abma en Piet Jasper, die gezamen lijk de toertocht reden en ook volbrach ten. die gezeten, verblijf In ,:i W. 6. 9. één a anderhalf uur zou worden uit gesteld in verband met het schoonijja- ken van de banen. Pas om kwart voor elf kwam van Langweer het telefoon tje dat de wedstrijdrijders, die precies dezelfde route reden waren gestart en tegelijkertijd bericht dat de baan in Woudsend vrij was. Na enig overleg en een extra w'aarschuwing voor kou de en stuifsneeuw werd elf uur be gonnen met het afgeven van de deel nemerskaarten. zyn eclatante overwin- ’s morgens even voor Witmarsum. Hij liet toen Jeen van den toerrijders bereikten de finish. Als eer ste, en vrijwel ongemerkt, gleed Anton Poiesz uit Steenwyk ’s avonds om half negen over de eindstreep, gevolgd door P. Kalsbeek uit IJsbrechtum. Onder hen die ook de ontzettend zware tocht volbrachten, behoorden eveneens onze stadgenoten Jackie Reen, Piet Jas per en Jopie Abma, alle drie aktieve voetballers. Reen speelt in Sneek, Jasper in Heerenveen en Abma in ONS. Zij arri veerden ’s avonds plm. tien uur, moe maar zeer voldaan, op de Grote Wielen. Bestuursverkiezing. De heer K.J. Mulder te Grouw, vele jaren in het bestuur heelt stelde zich wegens veelvif in het buitenland, niet h - zijn plaats werd gekozen 1. Spoelstra te Leeuwarden. De heer E. v. d. Veen, die ook periodiek aftrad, werd by acclamatie herkozen evenals de heer L. Stelwagen te Grouw als lid van de Techn. Commissie. Duizenden liefhebbers uit het hele land, onder wie vele teenagers hebben zaterdagmorgen in de evenals de vori ge keer afgeladen café’s aan de Nieu we Veemarkt, vol ongeduld zitten wachten tot de startkaarten wer den afgegeven. Via de radio was vrij- dagavond al omgeroepen dat de tocht- Tegën vieren begon het veel harder Reddingsmiddelen. Naar de voorzitter mededeelde is beslo ten dat, waar in de klasse-voorschriften sprake is van reddingsmiddelen, hiervoor gelezen moet worden „zwemvesten”. Op voorstel van De Meeuwen zal het Ver- bondsbestuur worden verzocht dit ook van toepassing te verklaren op de natio nale klassen. Voorts kunnen de wedstrjjdgevende verenigingen het dragen van zwemvesten voor door haar aan te wijzen klassen verplichtend stellen, zoals vorig jaar al voor de Sneekweek is gebeurd. -Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en het nog hopelozer. Onder hen zagen wij rijders, dieonmogelijk een Elfsteden tocht kunnen uitrijden. Wat die mensen bezielt zich voor een dergelijke tocht op te geven, is ons een raadsel, zij kun nen veel beter thuis blijven. Om ruim elf uur zagen wij op de Hou kesloot nog enkele deelnemers vrijwel op het eind van hun krachten naar de eerste controlepost scharrelen. De E.H.B.O. die in een wagen van de-gemeente dicht bij de controle stond en dokter K. J. de Vries, die voor de meer ernstig gewon den in de ark van de Waterpolitie ver bleef, konden direkt al de handen uit de mouwen steken, want door het slechte Bij de rondvraag vestigde Jaap Helder de aandacht op het onvoldoende dryfver- mogen van het Flits-jachtje. Hij vroeg of het mogelijk is dit te vergroten, bijv, door kurk onder het dekje. De jongens moeten er bij omslaan aan kunnen han gen. De voorzitter antwoordde dat zaak reeds de aandacht heeft TjOCta. Commissie. Kampioenswedstrijden. Deze werden vastgesteld op zaterdag 24 en zondag 25 augustus, na de Sneek week, wederom op het Sneekermeer. Een verzoek van de K.Z.V.S. voor de Pampusklasse de vrijdag en de zaterdag aan te wijzen of alleen de zaterdag waar op dan vijf wedstrijden gezeild zouden moeten worden, zal door het bestuur in overweging worden genomen, evenals het vaststellen van een reservedatum. Het wedstrijdprogramma werd na een langdurige discussie over de voor Ter- horne voorgestelde datum (11 augustus) vastgesteld. Aan het concept van het bestuur werd nog toegevoegd een wed strijd voor „Sylnocht” te Leeuwarden op 20 juli. Het bestuur zal voor volgend jaar over wegen of Terhorne weer in het bezit ge steld kan worden van haar traditionele zondag na de Sneekweek. De kampioens wedstrijden zouden dan op andere data gehouden moeten worden. Klas 4 Jongens: le pr. Marten Bosma; 2e Sjoerd Feenstra; 3e Johan Schurer. Meisjes: le pr. Rolien Pasma; 2e IJke Tjalsma; 3e Afke van Essen. Klas 5 Jongens: le pr. Hein Bos; Jan R. Bergmans; 3. Jelle Dykstra. Meisjes: le pr. Lies je Tuinstra; Nellie Visser; 3e Annie de Jong. Klas 6 Jongens: le pr. Rients v. Wal; 2e Harrie Hofstra; 3e Tjitse Ef- dee. Meisjes: le pr. Sietske Douma; Annie Schurer; 3e Willy Fritsma. Ook de oude Friese klasse, de schouw, is in tekening gebracht om haar voor de toekomst te bewaren. De T.C. heeft er een eenheidsklasse. van gemaakt en het scheepje moet op de klassieke wijze wor den gebouwd. Hechthout mag daarvoor dus in geen geval gebruikt worden. Ook hiervan zijn de tekeningen reeds verkrijgbaar. De bouwmallen van de 30m2 en 22m2 klasse zijn vernieuwd, daar de oude niet meer betrouwbaar zijn. Voorts is de commissie bezig een nieu we spinaker voor de 30m2 klasse te ont werpen. De stof (ook voor de 22m2 klas se) is reeds vastgesteld. Op voorstel van de Zeil- én Roeiver eniging „Neptunus” te Delfzijl, .geamen deerd door ’t bestuur, werd besloten ook voor de R.O.R.C.-klasse een jaarlijkse prijs vast te stellen voor „de beste van het jaar in het Noorden”. Hiervoor zul len meetellen de Harlingën-Terschelling- race, de wedstrijd van Zevenwolden te Lemmer, de „Delfzjjl-Borkum race” en de wedstrijden van de Kon. Zeilver. Sneek en Termunten. Ijsclub „Rept .U” te Oppenhuizen-Uit- wellingerga hield donderdagmiddag op de ijsbaan te Uitwellingerga een hardrij derij voor Juniores om het kampioen schap van Wymbritseradeel en IJlst. Er verschenen 12 deelnemers aan de start. Na verschillende spannende ritten kwa men uit de eerste omloop als overwin naars te voorschijn G. Douma, Oppenhui zen; D. de Jager, Uitwellingerga; J. Atsma, Uitwellingerga; R. Atsma, Op penhuizen en K. Douma, Oppenhuizen. Door deze rijders werd fel gestreden om zich in de finale te plaatsen wat ge lukte aan: G. Douma, D. de Jager en R. Atsma. In de rit G. Douma-D. de Jager toon de Douma zich de meerdere, die tussen de Jager en Atsma werd een fel gevecht dat na drie spannende ritten in het voor deel van de Jager werd beslist. De uitslag was dus: le pr. en kampioenschapsbeker D. de Jager. 2e R. Atsma; 3e G. Douma. De belangstelling voor deze rydery was groot. De plm. 3100 deelnemers(sters) re den een omgelegde route via IJlst, Heeg, Woudsend, Sloten, Spannenburg, Langweer en terug naar Sneek. De route was ingekort tot vijftig kilometer waarbij men het Heegermeer en de Fluessen liet liggen. De start was niet zoals aanvankelijk de bedoeling was op de Houkesloot, maar bij de Waterpoort. Hierdoor hadden de rijders in ieder ge val het eerste gedeelte voor de wind. Het ijs was slecht. De grote vlakten waren nog het best berijdbaar omdat De bouw van een woning in Uitwel lingerga voor de heer Tj. Folk ertsma te Oppenhuizen is door de N.V. Bouw fonds Ned. Gemeenten gegund aan M. v. d. Bosch te Gauw en een woning in Gaastmeer bestemd voor de heer D. Cnossen aldaar aan R. Wildschut te Follega. Ven; 2e Walter de Vries; 3e Piet Tjal sma. Meisjes: le pr. Katie Terpstra; 2e Bertha Kamstra; 3e Anja Vlaskamp. Klas 3 Jongens: le pr. Feite Terp stra; 2e Henk Nauta; 3e Lammert Post- ma. Meisjes: le pr. Elly Capelie; 2e Nan nie v. Aalderen; 3e Pinkie Kuipers. In Sneefc was de zaak uitstekend geregeld. Onder leiding van de heren S. de Wolf, F. IJ. Ringnalda en M. v. d. Werf bezette eeil legertje particulieren en leden van het gemeentepersoneel vrijdagmorgen reeds vóór zes uur de post by de Houkesloot. waar ook burgemeester Rasterhoff en korpschef Kooistra reeds aanwezig wa ren. De belangstelling op het vroege uur was zo enorm, dat de politie er zelfs toe moest overgaan de mensen van het ijs te verwijderen. Om 6.41 uur doemden de eerste wed strijdrijders als sneeuwpoppen uit het nachtelyk duister op. Hielke Speerstra en P. Venema, beiden uit Heerenveen, lie ten het eerst hun kaart afstempelen, di rekt gevolgd door J. Walstra (Tjerk- gaast), Aad de Koning (Purmerend), L. Meyering (Arnhem), K. Leffertstra (Ve- gelinsoord), Jeen v. d. Berg (Heeren veen) en Jeen Nauta (Grouw). In grote slierten kwamen daarna de overige wed strijdrijders en het was toen al duidelyk dat de tocht votor velen een zware opgaaf zou worden, want enkelen vertoonden reeds sporen van vermoeidheid. Wy kre gen sterk de indruk dat velen zich ten onrechte als wedstrijdrijder opgeven en al bly mogen zyn als zjj een tocht van 100 km. uitrijden. By de toerrijders was Op enige uitzonderingen na (Jaap Hei- waarvoor de bouwtekeningei der en Ulrik Jager) kwamen de zeilers'- -- -J die ons land in het buitenland vertegen woordigden, tot nu toe steeds uit ’t Wes ten. Hierin kan nu echter verandering ko men. Op verzoek van het bestuur van de K.V.N.W.V. heeft de N.N.W.B. nl. een commissie van drie ingesteld - de heren Niemeyer, voorzitter, Posthuma en Las- sche - die contact zal opnemen met de bij de Bond aangesloten verenigingen om in eigen kring prominente zeilers aan te wijzen, die mogelijk voor training in aanmerking kunnen komen. Dank zy de sporttoto krijgt het Ver bond hiervoor de beschikking over ver schillende schepen van internationale klassen. IHHHHIIIlilIlilllHIHHHUHHilUHIlHHHH daar de meeste sneeuw weggestoven was. De vaarten en sloten lagen vol. gen vieren begon het veel harder te waaien (zelfs tot windkracht 10) Hjaarnji^e sneeuwstormen en -banken «paard gingen. Op de terugweg van Langweer zat een sneeuwbank van on geveer'tweehonderd meter. Had men deze hindernis echter lopend .genomen’ dan was het ijs verder redelijk goed berijdbaar. Bovendien had men dan nog enigszins voordeel van de wind. Het comité had met het oog op de weersgesteldheid medegedeeld dat de rijders in Langweer mochten stoppen. Men zou dan toch een kruisje krijgen. Vrij veel deelnemers (sters) hebben dat toen maar- gedaan. Maar mede in ver band met de busverbinding in Lang weer, hebben anderen doorgezet en de tocht over ijs naar de finish volbracht. Mei 26 „Onder Ons”, Terhorne Juni 2 Grouwster Watersport Ver. 3 „Lyts Frisia” Grouw 8 W.S.V. „Bergumermeer” 9 W.S.V. „Sylnocht” Leeuwarden 16 Kon. Zeilver. Sneek, R.O.R.C;- klassen III en IV. 16 Heerenveense Watersportver. „Nannewijd”, (Terhorne). 22 S.Z.C. zomerwedstrijden 23 Kon. Zeilver. .Frisia’ e.a. Grouw 29- 30 „Jouster Watersport,’ Juli 4-5 Harlingen-Terschelling-race 7 Kon. Zeilver. „Oostergoo”, Leeuwarden 13 Zeilver. „Workum” 14 Zeilver. „De Meeuwen”, warden 15 Idem Prinsenhoftocht 20 W.S.V. „Sylnocht” Leeuwarden 21 W.S.V. „Drachten-Veenhoop” 28 „De Kruiswaters” Wartena 30- 31 „De Zevenwolden” Lemmer 31 „Eendracht Maakt Macht”, Eernewoude Augustus 3-4 „Eendracht” Akkrum 11 „Onder Ons” Terhorne 17-19 Sneeker Zeilclub 20-22 Kon. Zeilver. Sneek Sneek-Week 24-25 Kampioenswedstrijden N.N.W.B. Sneekermeer 31 -1 sept. Kon. Zeilver. .Langweer’ 7-8 Kon. Zeilver. „Frisia” Grouw >n enz. nu voor de verkoop gereed zyn. weest en hadden verscheidene wedstryd- rijders kwetsuren opgelopen. In ruim honderd gevallen moest de afd. Sneek van de E.H.B.O., die evenals de afd. Zuidwesthoek tevoren door de Dienst Bescherming Bevolking van ver schillende artikelen, w.o. verbandmate- riaal, was voorzien, waarvoor de E.H. B.O. deze dienst uiteraard zeel’ erkente lijk is, hulp verlenen. Eén deelnemer moest met een gekneusde heup naar het ziekenhuis worden vervoerd. Verder wa ren er gevallen van hersenschudding, bevroren ogen, Ontwrichtingen van pol sen en armen en de gebruikelijke kleine kwetsuren. Een rijder die aan sneeuw blindheid leed, werd op de trein naar I Leeuwarden gezet. Klaas Visser had ’s morgens vroeg al met pech te kampen, maar wist desondanks nog de prachtige 27ste plaats in het algemeen klassement te bezetten. Een kranige prestatie! Reinier Paping, Ommen, 10 uur 59 minuten. J. Uitham, Noorderhogebrug. (Gr.), op 22 minuten. Jeen v. d. Berg, Heerenveen 22.5 min. A. Weys, Blankenham (O.), 24 minuten. H. Ottema, Tolbert (Gr.). H. Arends, Goingahuizen. M. Uitham, Noorderhogebrug. Aad de Koning, Purmerend. P. Venema, Heerenveen. F. Veldstra. Akkrum. Onze 23-jarige stadgenoot Klaas Visser, voorheen te IJlst, verrichtte eveneens een fenomenale prestatie door in deze zwaarste aller Elfstedentochten als 27ste te eindigen, slechts één uur en 11 minuten na de win naar. Zyn prestatie nog veel mooier, als weet dat' hjj ’s morgens even voorbij IJlst een mankement aan één zijner noren Kreeg en terug moest naar Ijlst, om het euvel daar door zyn vader, die smid is, te laten verhelpen, waardoor hy vele kostbare minuten ver loor. Dat de twaalfde Elfstedentocht door het slechte ijs zeer zwaar zou worden en dat alleen de zeer sterken deze monsterrace zouden vol brengen, was bekend, maar dat van de ruim tienduizend deelnemers slechts 129 de eindstreep zouden halen, had toch vrijwel niemand ver wacht. Van de 575 wedstrijdrijders bereikten 57 de finish en van hen stak Reinier Paping uit Ommen met hoofd en schouders boven de an deren uit. Met een voorsprong van niet minder dan 22 minuten op nummer twee, Jan Uitham uit Noorderhogebrug (Gr.) ging hij s mid dags even voor half vijf over de eindstreep. Zijn tijd was 10 uur en 59 minuten. De basis voor rung legde hij Berg, Anton Verhoeven en Jan Uitham, met wie hy in Bolsward zyn kaart had laten afstempelen, achter zich en was niet meer te achterhalen. Zijn voor sprong op de anderen was in Franeker al tien minuten en hoewel V. d. Berg en Uitham er in slaagden op het traject Franeker-Dokkum één minuut in te lo pen, kwam zyn overwinning geen enkele keer in gevaar. Integendeel, hij slaagde er zelfs in deze voorsprong op zyn dode lijk vermoeide tegenstanders nog aan zienlijk te vergroten. Klaas Visser 27ste in de wedstrijd. Klaas leeft helemaal voor zyn sport, vertelde zyn moeder ons. Zyn leefwijze is er helemaal op ingesteld en zelfs heeft hy zyn vorige betrekking opgezègd om be tere trainingsmogelykheden tè scheppen, o.a. op de kunstijsbaan in Deventef. Zijn verrichtingen bleven in de schaatswereld niet on opgemerkt. Zo is hy al eens met andere jongeren uitge zonden naar Innsel in Duits land. Deze belangrijke mededeling werd ge daan in de algemene vergadering van de Noord Nederl. Watersportbond welke za terdagmiddag in Hotel „Amicitia” werd gehouden. Van de 44 aangesloten afde lingen waren 25 vertegenwoordigd. Van de wegblijvers zond Langweer telegra fisch bericht „ingesneeuw”. Na een kort openingswoord van de voorzitter de heer F.C. van der Maden te Steenwyk, en de traditionele begin punten kwamen de jaarverslagen aan de orde. In dat van de secretaris de heer E. v. d. Veen werd medegedeeld, dat de Tech nische commissie veel werk heeft gedaan voor de nieuwste „Adspirant” klasse, Terwijl de „Elfstedenryders” moei zaam voortzwoegden langs hun „ba nen,” streden de leerlingen van de Looxmaschool op de ijsbaan aan de Leeuwarderweg op hun manier. Hoewel het voor de meeste kinderen van de laagste klassen een hele toer was de voorgeschreven afstand af te leggen, waren er toch enkelen by die zich ontpopten als korte-baanryders in de dop. Met pittige slag en een mooie houding gingen zy naar de finish. Voor al in de hogere leerjaren ging het meestal spannend toe en waren er soms meer dan twee ritten nodig om uit te maken wie gewonnen had. Ondanks het koude weer werd deze schaatsmorgen echt plezierig, ook dankzij het feit, dat veel ouders van hun belangstelling blijk gaven. De uitslagen waren als volgt: Klas 1 Jongensle pr. Wietse Cüpe- rus; 2e Gerrit Bos; 3e Evert Geertsma. Meisjes: le pr. Truus Hagens; 2e Geertje Visser; 3e Jannie de Boer. Klas 2 Jongens: le pr. Johannes v. d. Geen hoger meetlonen. De overeenkomst met de K.V.N.W.V. over de meting van de klassen van de Bond door de meters van het Centraal Bureau voor Watersport is per 31 dec. jl. opgezegd. Het bestuur van de N.N.W.B. is van mening dat deze overeenkomst wel aan de verwachtingen heeft beantwoord - de voorzitter noemde haar zelfs ideaal - en daarom zal ge tracht worden een nieuwe af te sluiten. Het bestuur voelt echter niets voor verhoging van de meetlonen. Het legt er liever geld by. Aanstelling van een eigen meter is echter ónmogelijk. Betreffende de N.N.W.B.-klassen werd het volgende vermeld; De Flits is een geweldig succes. Het aantal geregis treerde scheepjes bedroeg aan het einde Van het verenigingsjaar 204. De Topklas se groeit ook als kool. Praktisch in één jaar zyn al 138 jachtjes geregistreerd. De 30m2 klasse handhaafde zich met j 17 geregistreerde jachten. Door de klas- se-organisatie is er weer wat meer le ven in gekomen. De 22m2 klasse groeit heel langzaam. Ook nu is er weer nieuw bouw en de klasse-organisatie doet hier zeer nuttig werk. Het aantal geregi- streerden bedraagt 32. De Larken moeten tegenwoordig ge vocht worden in Overijssel. Er zyn 22 van geregistreerd. De voorzitter voegde aan deze gege vens o.a. nog toe, dat er al zo’n 250 Flitsen en zeker wel 300 Toppers ge bouwd zyn, ook in het buitenland. Ver wacht mag worden dat de laatste nog eens een nationale klasse zal worden. De exploitatierekening van de penning meester (eveneens de heer V. d. Maden) vermeldde een batig saldo van 7981.22 (vorig jaar nihil). De totale ontvangsten bedroegen 11.383,74. r k w - -X

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1