B. en W. willen politieverordening u I Advendo-jeugd leefde zich weer eens heerlijk uit Tien jaar geleden de Februariramp Cabaret Tingel Tangel: „Laat ze maar praten” wijzigen IJLST W Y M BRITS E R A DE EL en van I Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 50 Jaar bij H.B.Z. 118e jaargang no. 8 Maandag 28 jan. 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD M. Wierstra overleden Wat de raad te behandelen krijgt I Gunning werk 1 1 Vereniging van Huisvrouwen Geslaagd Chr. Plattelands Vrouwen bond afd. Sneek Waarschuwing van het Gasbedrijf V istenlje omver geworpen Aanvullende voorschriften t.a.v. nieuwe benzinestations, vreemdelingentoezicht en parkeren voor woningen Ijlster familie won stofzuiger SNEEKER NIEUWSBLAD I zijn P. heer Vreemdelingentoezicht. sporen van de februariramp 1953 De oorzaak. Het programma Het herstel. f Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Namens de heer J. H. Martens, is door architect Jan de Vries de verbou wing van zijn winkelpand aan de Ooster- djjk, alhier, opgedragen aan de heer G. Visser te Ijlst. Het glas- en schilderwerk aan Geertsma’s Schildersbedrijf, de elec- trische installatie aan de Fa. v. d. Wal en de centrale verwarming aan Koster n.v. te Deventer. a e 3 b. 9 D 4 V Zondagmorgen, 1 februari 1953, kreeg Nederland bij stukjes en beetjes enig idee van de ontzaglijke ramp, welke zich die nacht langs zijn kusten had voltrokken. Het zou nog dagen duren voor men die ramp in volle omvang kon overzien. Men hoorde wel noodkreten, maar wist niet op hoeveel plaatsen die kreten reeds in het water waren ge smoord! Morgen is het 50 jaar geleden, dat de heer Johs. B. Blom in dienst trad bij H. Brenninkmeijer Zonen alhier. Van jongste bediende wist hij zich in de toen op het Grootzand 50 geves tigde tapijtzaak op te werken tot eerste medewerker van de vroegere firmant Frans Brenninkmeijer. Dat een gymnastiekuitvoering voor de jeugd altijd nog een evenement is, bleek donderdagavond weer eens zonneklaar in ,,Ons Gebouw”. Al ver voor de aanvangstijd werden de kleedkamers door de jeugdige gym nasten bestormd om toch maar tijdig in het gymnastiektenue klaar te staan. Door de spontanieteit, de jeugd eigen, met als afwisseling een paar nummers van de dames- en herengroep is deze „Advendo” uitvoering een geslaagde on derneming geworden. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Men schrijft ons: Woensdagmiddag 23 jan. zou de Straatsma uit Joure voor onze vereniging een lezing houden over Friesland. We gens ziekte kon hij z’n belofte echter niet nakomen, maar gelukkig was de heer v. d. Meulen v. d. Ned. Heide Mij. be reid zijn verzameling dia’s van Friesland te vertonen. Wat ons al gauw opviel was hoe wei nig wij zelf opmerken van al ’t moois om ons heen. Waarschijnlijk trekken we er nog te weinig eens echt op uit en kijken we langs deze dingen heen. Hopelijk krijgen we na deze eindeloze winter een mooie zomer en kunnen we dan ons best eens doen hiervan te genie ten. Want te zien valt er heel wat, dat is ons wel gebleken uit deze prachtige collectie dia’s. kaal lage brug op het programma ge zet. Met steeds negen meisjes op drie bruggen werden zwaaioefeningen gege ven. Deze werkelijk fraai uitgevoerde oefeningen maakten dit nummer tot een gaaf geheel. De grote jongens van tien en elf jaar lieten hun kunnen zien bij het springen op en van de driedelige kast, waarbij een enkele noodlanding veel hilariteit verwekte. De gecombineerde dames- en heren groep leverde goed werk aan de lage brug, hoewel er bij enkelen nog wel iets aan de afwerking geschaafd moet worden. De drie dames met het num mer evenwichtsbalk oogstten een wel verdiend applaus. Tot slot bracht de vol ledige damesploeg een perfect uitgevoer de knotsoefening. In zijn slotwoord deelde de voorzitter o.m. nog mee, dat de in de pauze ge houden collecte voor de aanschaf van een trampoline 111,36 had opgebracht. Met avondzang en slotgebed werd de uitvoering besloten. Bestuur en leden kunnen op een zeer geslaagde avond terugzien. De adjunct-commies A van ’s Rijks belastingen W. Volberda te Sneek is ge slaagd voor het onlangs ingestelde on derzoek voor commies. Geheel Nederland was zo onder de in druk van deze verschrikkelijke ramp, dat men wekenlang niet in de stemming was om ergens feest te vieren. Overal werden voorstellingen en uitvoeringen afgelast, feesten uitgesteld. Hoewel daarover uiteraard in die dagen niet werd gesproken, heeft dit een grote fi nanciële klap betekend voor velen, die in deze sector hun boterham verdienden. Anderzijds hebben de herstelwerk zaamheden zeer velen arbeid verschaft stilstaan in de jacht van het leven en en een stimulans betekend voor de be- zeggen:,,Ja..., dat is nu alweer tien ja- drijvigheid. ren geleden...” allereerst de gedachten vertoeven bij de velen, wier levens in deze verschrik kelijke dagen werden opgeëist. En in ge heel Nederland zal men een ogenblik r Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Deze situatie heeft, zo zeggen b. en w. in het voorstel, herhaaldelijk aanleiding tot klachten gegeven. Er is toen getracht tegen het euvel op te treden op grond van de gemeentelijke strafbepaling, die ver biedt zonder vergunning van b. en w. voorwerpen of goederen op de openbare straat te plaatsen, doch deze poging heeft gefaald. Ze heeft aanleiding gegeven tot de in de gemeenterechtelijke literatuur bekend geworden arresten van de Hoge Raad, aangeduid met Sneek I en Sneek II, over de leer van onsplitsbare wils verklaring. Het hoogste rechtscollege be sliste dat de aangehaalde strafbepaling door de inwerkingtreding van de Wegen verkeersregeling, waarin ’t parkeren is geregeld, ingevolge art. 194 der Gemeen tewet voor voertuigen zijn geldigheid heeft verloren, maar voor kisten e.d. van kracht is gebleven. Op grond van de hiervoor bij de be pleite regeling voor het oprichten van benzinepompen uiteengezette „motiefthe orie”, is het echter mogelijk, aldus b. en w„ op de voorgestelde wijze een voorziening te treffen, die de rechterlijke toetsing zal kunnen doorstaan. Ook hier immers zijn de beweegredenen, waar door de gemeentelijke wetgever wordt ge leid, van andere aard, dan die, welke de hogere wetgever tot ’t treffen van de we genverkeersregeling hebben bewogen. De gemeenteraad beoogt niet het behartigen van verkeersbelangen, maar het weren van hinder of overlast, welke los van het verkeer de burgerij zou kunnen worden aangedaan. Het behoeft geen betoog, zo besluiten b. en w., dat de nieuwe strafbépaling met de nodige soepelheid en rekening hou dende met haar strekking, zal worden toegepast. Zij zal de gemeentelijke orga nen een in deze tijd onmisbaar wapen in de hand geven tegen uitwassen, die voor en na reeds werden geconstateerd, op te treden. Woensdag jl. hield de Chr. Plattelartds- Vrouwenbond haar eerste vergadering in het nieuwe jaar. De vergadering stond onder leiding van de presidente mevr. Gerbrandij-de Boer. Na het zingen van gezang 244 3, gebed en schriftlezing opende zij met een aansluitende inlei ding en heette vervolgens alle aanwezi gen, in 't bijzonder mej. Termeulen, vertegenwoordigster van de papierwa- renfabriek „Page” te Gennep, van harte welkom. De Ploegstoffenfabriek had wat afval- materiaal voor de dames gestuurd om iets leuks te maken voor de verloting op de jaarvergadering. Hierna was het woord aan mej. Ter meulen. Met behulp van dia’s liet zij zien wat er thans al niet met en door ge bruik van papier gebeuren kan. Op prettige en leerzame wijze lichtte zij de films over o.m. de herkomst en bewer king en gebruiksmogelijkheden van het papier toe. Elke Nederlandse huisvrouw gebruikt thans gemiddeld al tachtig kilo papier per jaar, per persoon. Er zijn veel variaties op het thema van papierproduk- tie, tot papieren dekens met dezelfde warmte als een dikke wollen deken toe. Als surprise kregen alle dames iets mee naar huis, twee jonge moeders kregen een pak luiers met slippertjes. De presidente dankte namens de ver gadering mej. Termeulen voor haar in teressante lezing. Tot slot werd nog een van de opstellen van de wedstrijd, geti teld „len dei feest yn ’t bernelibben” voorgelezen. Bij genoeg deelname zal er een verkeerscursus gehouden worden. Vier nieuwe leden gaven zich op. Voorts zeggen b. en w. in hun voor stel dat het gewenst is gebleken de Al gemene Politieverordening ook nog op een geheel ander punt aan te vullen. In een circulaire van 18 oktober 1962 deelde de Procureur-Generaal, fungerend direc teur van politie te Leeuwarden, mede, dat het voor een doeltreffend vreemde lingentoezicht van uitzonderlijk belang moet worden geacht, dat naast de zgn. effectieve hotelcontrole een zgn. admi nistratieve controle plaats vindt van de door de hotelexploitanten verstrekte per soonsgegevens aan de hand van opspo ringsregisters, telexberichten etc. Voor zover de Algemene Politieverordening hieromtrent geen bepalingen bevat, no digt de Procureur-Generaal de hoofden van plaatselijke politie uit te bevorde ren, dat deze verordening wordt aange vuld met bepalingen inzake de verstrek king van gegevens betreffende logeer gasten in hotels en andere inrichtingen tot het verschaffen van nachtverblijf. B. en W. willen daarom de Algemene Po litieverordening aanvullen met een arti kel, dat aan de houder van de inrichting de verplichting oplegt bij de gemeente politie schriftelijk opgave te doen van degenen, die zich de afgelopen dag bij hem hebben vervoegd voor het verkrij gen van nachtverblijf. Anderzijds wordt de logeergast verplicht de voor deze op gave benodigde gegevens naar waarheid te verstrekken. Parkeren voor een bewoond perceel. Tenslotte wordt nog voorgesteld de Algemene Politieverordening aan te vul len met een artikel krachtens welke het - behoudens een door het college van b. en w. te verlenen vergunning - verboden is op de weg met een voertuig een plaats in te nemen of te blijven innemen voor een bewoond perceel op zodanige wijze, dat daardoor het uitzicht van dat per ceel voor de bewoners op hinderlijke wij ze wordt belemmerd of hem andere hin der of overlast wordt aangedaan. Het komt meermalen voor, dat vrachtauto’s vaak nodeloos gedurende lange tijd, spe ciaal tijdens het weekeinde, voor wonin gen worden geparkeerd op een zodanige wijze, dat het uitzicht daardoor vrijwel geheel wordt belemmerd. De schadeberekening. De ellende van deze dagen is niet in woorden te vatten. De schade laat zich in cijfers vaststellen. Die werd geschat op 875 miljoen gulden, waarin niet be grepen een productiederving, welke tus- Van de zijde van het Gemeente Gas bedrijf deelt men ons mede, dat door de langdurige en strenge vorst de grond op vele plaatsen tot op een diepte van 80 a 90 cm onder het straatpeil is bevroren. Tengevolge van de hierbij veroorzaak te grondzettingen kunnen in hoofd- en dienstleidingen van gas breuken of lekken ontstaan, die niet altijd direkt geconsta teerd kunnen worden. Ook bij min of meer snel intredende dooi kunnen zich overeenkomstig omstandigheden voordoen en leidingen beschadigd worden door de bekende opdooi. Indien ’n lekkage in een gasleiding ontstaat, zoekt het gas een uitweg en kan het soms door gaten in de fundatie of langs de dienstleiding een woning binnen dringen of door scheuren en openingen in rioolbuizen een uitweg zoeken in het riool stelsel en dan veelal door de straatkol- ken of riooldeksels ontsnappen. Bjj constatering van gaslucht in of bui tenshuis melde men dit steeds zo spoedig mogelijk aan het gasbedrijf: telefoon 3449. Zoek binnenshuis nooit met lucifers naar een gaslek, doch ventileer de ruim te waarin gaslucht wordt geroken, door het openzetten van ramen en deuren. Bjj sterke gaslucht ook in aangrenzen de ruimten geen open vuren als gas branders, geysers gebruiken: ook de waakvlam van de geyser doven. Aanbevolen wordt overigens gedurende de vorstperiode ’s nachts de waakvlam en de gaskraan van de geyser af te slui ten. Bjj vermoeden van gaslekkage buitens huis mag ook nimmer geprobeerd worden het gas, dat kan bestaan uit rioolgas of het door het gasbedrijf gedistribueerde aardgas, aan te steken. Indien n.l. een explosief mengsel uitstroomt kan een ex plosie in het rioolstelsel ontstaan. Bedenk bij dit alles dat aardgas niet giftig is, doch evenals alle brandbare gassen onder bepaalde omstandigheden een explosie kan veroorzaken. Een voorzichtig mens telt voor twee. verder dergelijke objecten vaak storende elementen in het stadsbeeld kunnen vormen. Indien de installatie wordt opgericht op gemeentegrond kunnen deze belangen worden behartigd door een daarop te richten vergunningsbeleid t.a.v. het ge bruik van gemeentegrond, maar aange zien niet in alle gevallen van openbare grond gebruik behoeft te worden ge maakt, kan de gemeente in dergeljjke gevallen op dit ogenblik niet regelend op treden. B. en W. hebben daarom, mede op grond van reeds in de praktijk opge dane ervaringen, in een ontwerp tot aan vulling van de Algemene Politieverorde ning bepalingen opgenomen, die de mo gelijkheid scheppen in bepaalde geval len regelend en corrigerend op te treden, zonder het stichten van benzinestations te sterk aan banden te leggen. De vraag kan rijzen, zo zeggen b. en w. of de gemeentebesturen, nu de materie van het oprichten van benzinepompen e.d. in de Hinderwet is geregeld, be voegd zijn-naast de reeds van hogerhand getroffen regeling- beperkende bepalingen te dezen aanzien in het leven te roepen. Men komt hier in aanraking met het veel omstreden vraagstuk van de aanvullende bevoegdheid van de gemeentebesturen. In dit geval, zo gaat het college verder, is er echter van een eigenlijke aanvul ling van de hogere regeling geen sprake. Immers de hogere regeling is uitsluitend in het leven geroepen om gevaar, schade of hinder van de onder de wet vallende inrichtingen, voor de omgeving te voorko men. De gemeentelijke wetgever wil met in het leven roepen van strafbepalingen evenwel andere belangen behartigen, nl. verkeersbelangen en belangen, verband houdende met het bewaren van het stads schoon. Het motief van beide regelin gen is geheel verschillend. De Hoge Raad nu heeft de laatste tijd meer dan eens uitgemaakt dat, indien het motief van de hogere en de lagere regeling een ande re is, de gemeentelijke verordening ver bindend is. Hartverwarmend was de spontaneïteit, waarmee men niet alleen in Nederland, maar ook in het buitenland reageerde Nimmer zullen de Amerikaanse piloten worden vergeten, die in helikopters het reddingswerk verrichtten, noch de vele buitenlandse helpers, die ons bijstonden. Het Rampenfonds ontving in totaal ruim 133 miljoen gulden, waarvan 39 miljoen gulden uit het buitenland kwam. Uit het kwade, werd ook hier het goe de geboren: de Deltaplannen kregen een geweldige stimulans, noodzakelijk als zjj werden gezien voor het behoud van dit deel van Nederland. Het meest opvallend is de wijze, waar op de bevolking der getroffen gebieden zich heeft hersteld. Niemand kan de smart van die velen peilen, maar men ging niet bij de pak ken neerzitten. Wie thans de eens getrof fen streken bezoekt, moet zoeken naar de littekens van de stormramp. „Luctor et emergo”, ik worstel en kom boven. Die spreuk uit het Zeeuw se wapen geldt zeker voor hen, die deze bange worsteling moesten doorstaan. allerprettigste relatie tussen de mensen in de zaal en die op het toneel ontstond. Niet dat er geen harde noten gekraakt werden, want de Hovings schuwen de scherpe kritiek allerminst. Die speelt zelfs een overwegende rol in hun programma; in bijna ieder nummer moeten personen en toestanden het ont gelden. Slechts enkele onschuldige, grappige nummers verschaffen even een adempauze. Maar op de een en of andere wijze „neemt” men het van deze mensen. Waarschijnlijk werkt hun eerlijkheid en de directheid van hun optreden hiertoe mee. Door een min der opvallend element van „show” is men ook minder geneigd te denken aan leuk willen zijn ten koste van anderen. Tingel Tangel heeft een eigen, en naar mijn mening bizonder zuivere cabaret stijl. Men had zaterdagavond met een on verwachte moeilijkheid te kampen; door het uitvallen van Adèle Bloemen- daal was het gezelschap tot drie ge slonken (de pianist Wouter Denijs niet meegerekend). Met enkele verschui vingen en een nieuw nummer wisten Marijke en Sieto Hoving en Paul Deen dit echter zó op te vangen, dat het pu bliek hierdoor niets te kort kwam. In het programma voor de pauze vormde de conférence over de partij programma’s een hoogtepunt. Hierbij sloot goed aan de zielige figuur die moest gaan stemmen. Voor wie niet had verwacht dat Hoving een genuan ceerde, en niet een rechtlijnige kijk op politieke kwesties heeft, was een ver gelijking nuttig tussen zijn opmerkin gen over de Papoea-arts, die Nederland vergat op te leiden, en het liedje over Soekarno’s bezoek. Het liedje van de drie mensen die ijverig middelen slik ken leek ons bepaald een aanwinst. Een knappe prestatie was ook het lachende mevrouwtje. Om ook uit het programma na de pauze enkele dingen naar voren te ha len - uiteraard is zo’n keuze subjectief - buitengewoon aardig, ook muzikaal, was het loflied op wel vaartsrijke zegen. Persoonlijk deed mij de wijze waarop enkele Europese staatslieden de negen- tiende-eeuwse oren werden gewassen, bijzonder deugd. Tot slot werd ons de suggestie gedaan al die politici maar naar de maan te schieten, daar kunnen ze dan verder praten. Vier luidruchtige en baldadige jonge mannen hebben vrijdagnacht omstreeks half drie op het Giootzand het vistentje van de heer Poiesz omver geduwd waar door dit op de sneeuw in de gracht te recht kwam en ernstig beschadigd werd. Bovendien werd de inventaris door el kaar gesmeten en ging vrij veel vis ver loren. De vier knapen waren met een auto gekomen en begingen na veel geschreeuw en lawaai hun laffe daad, waarna ze ijlings in de auto stapten en verdwenen. De politie was net even te laat en tracht ze nu op te sporen. De oorzaak van deze ramp was een storm, die in de nacht van 31 januari op 1 febr. 1953 over Engeland, België en Nederland trok. Deze storm duurde ongewoon lang, bijna 24 uren. Het was een Noorwesterstorm, die het water in de Noordzee zo hoog opstuwde, dat het water van 3.10 m. (Vlissingen) tot 4.20 m. (Dintelsas) boven het normale peil kwam te staan. Het is vooral de onge woon lange duur van dit hoogwater ge weest, die de te zwakke dijken heeft ondermijnd. Ook Texel werd beschadigd, de Een- drachtspolder liep onder. Schielands Ho ge Zeedijk liep gevaar, maar bleef be houden. Ook de Westkappelse Zeewe ring weerstond het watergeweld. Bij Zandvoort, Katwijk, Noordwijk, Sche- veningen en ’s-Gravezande sloegen stuk ken van de duinreep af. Het waren de Zuidhollandse en Zeeuw se eilanden en de Westkust van Bra bant, die de zwaarste klappen kregen. Na opmars, vlaggengroet en openings gebed traden de meisjes van neger; en tien jaar aan met een nummer lange mat. De meisjes konden zich uitleven op dit voor de jeugd altijd attraétief gymnastiekonderdeel, waarvan zij zelf nog meer genoten dan het publiek. Dat je het met jongens in de hoogte moet zoeken, had de heer Douma goed be grepen, reden waarom de zweedse ban ken schuin omhoog op de legger van een lage brug rusten. Hoewel de af sprongen niet helemaal goed waren, lie ten enkele jongens een goed afgewerk te afsprong zien, waarbij de felle strek- beweging goed viel waar te nemen. Een leuk spelletje met ballen voor de meis jes van zes en zeven jaar vormde een goede voorbereiding voor de meer geor ganiseerde vorm van gymnastiek, welke zij straks zullen krijgen. Ook de jon gens van zes en zeven jaar werd door middel van een bankoefening spelender wijs de eerste beginselen van de gym nastiek bijgebracht. De jongens van acht jaar maakten na een afsprong op een éénladige kast een koprol op de lan- Maar op 1 februari 1963 zullen toch ge mat, welk nummer met het nodige tempo werd gebracht. De meisjes van acht jaar weerden zich kranig bij het maken van voorwaartse rollen, met als hindernis een sprong door een hoepel. Door het grote aantal meisjes in de groep van elfjarigen had de heer Dou ma voor deze groep een nummer klassi- De snelle toeneming van het gemotoriseerde wegverkeer brengt met zich me de, zo zeggen b. en w, in een voorstel aan de raad, dat de benzinemaatschap- pijèn zich in sterke mate beijveren het aantal verkooppunten voor motorbrand stoffen uit te breiden. De vergunning voor de oprichting, uitbreiding of wijziging van een benzinepomp etc. mag alleen worden geweigerd op de in de Hinderwet genoemde gronden, welke zich beperken tot de van de installatie te verwachten hinder van ernstige aard, schade aan eigendommen, aan bedrijven of aan de ge zondheid of gevaar voor tie omgeving. Aan de vestiging van een dergelijke in richting zijn echter ook andere belangrijke aspecten verbonden, welke niet onder de werkingssfeer van deze wet vallen. Met name wordt hierbij gedacht aan de mogelijkheid dat door het oprichten van deze pompinstallaties de vrijheid en vei ligheid van het verkeer wordt belemmerd of in gevaar wordt gebracht, terwijl De familie Th. Fjjlstra te IJlst heeft van de Technische Unie het verblijden de bericht ontvangen dat zfj met haar oplossing van de T. U. prijsvraag een Holland-Electro stofzuiger heeft gewon nen. De waardevolle prjjs zal door de vakhandelaar W. Bakker worden uitge reikt. In zijn openingswoord, waarin voor zitter T. K. Klaibeda naast een groot aantal aanwezigen ook enige ereleden welkom kon heten, gewaagde hij o.m. van de zeer geslaagde jeugduitvoerjng van vorig jaar, waarbij toen als experi ment niet op het podium, doch op de vloer werd gewerkt. Spr. hoopte dat ook deze avond weer een dergeljjk succes zou worden, waarna hij de leiding van het gymnastiekprogramma overdroeg aan de heer A. Douma en Mej. L. J. de Boer. De zijn vrijwel uitgewist. Alle aandacht concentreert zich op het geweldige Del- ta-plan, dat gestaag zijn voltooiing na dert. Het is ook al weer tien jaren geleden dat in die ijskoude stormnacht de nood klokken klepten en de sirenes huilden, gejaagde mensen op de deuren bonkten. „Vlucht, het water komt!” Door meer dan vierhonderd gaten in de dijken, die soms over een lengte van 20 kilometer werden weggesleurd, stort te zich de Noordzee op „het land der zee ontrukt”. Zij, die nog konden vluch ten, trachtten zich te redden op de da ken, op de dijken. Ze zagen de nacht wijken voor de dag. Ze zagen één gol vende watervlakte, gegeseld door de wind. En voor velen ging de dag weer over in de nacht, zonder dat redding daagde. Want men had in Nederland nog geen idee van de werkelijke omvang van de ramp. Men besefte nauwelijks, dat St. Philipsland er eenvoudig niet meer was, dat Goeree-Overflakkee nog slechts een stuk duin was aan de Westkant, dat het grootste deel van Tholen weer door de zee was teruggenomen, want van daar kwamen geen hulpkreten meer. Meer dan achttienhonderd mensen kwamen bij deze ramp om het leven. Op Tholen zag een huisvader zijn vrouw en twaalf kinderen voor zijn ogen verdrinken, en daar werd uit een gezin van tien personen één meisje gered. Mensen, die zich uren, uren achtereen krampachtig hadden vastgeklemd, lie ten los en zonken achterover in de gol ven. Mensen, die hun toevlucht had den gezocht in boten op vlotten, op dij ken, vonden geen redding. En op de dijken vochten mannen met het water. In de nood werden leiders geboren. Hartbrekend was deze strijd, slechts hier en daar met succes be kroond. Op de windvlagen klonken de zwakke tonen van de kerkklokken, daar tussen in vlagen van psalmen, waarmee de gevluchten trachtten zich vast te klemmen aan een onzienlijke Behouder, en speelde onverdroten het carillon van Zierikzee: ,,O, Nederland, let op Uw saeck...” In die tij waren er n geen diplom, van vakt kwaamheid de tapijtbra che te behalei maar als ec uitermate werklustig e leergierig ma. die zijn klai ten goed wik adviseren, wi. de heer Blor. o.a. bij de jaar lijkse bezoeken van de tapijtfabrikan- ten aan de zaak, zijn- technisch inzicht in de fabricage en dergelijke steeds meer te vergroten en zichzelf zó te bekwamen, dat hij de leermeester werd van zijn collega’s. De nu jonge garde profiteert bij de studie voor zijn diploma’s maar wat graag van zijn ad viezen uit de praktijk. De jubilaris kan uren vertellen over zijn vak en de verkoop-situaties vanaf 1913 met zijn inzinkingen en zijn hoog conjunctuur, zijn handel in rood ge streepte karpetten en de levendige concurrentie in chinamatten; het vak kundig op patroon afleveren van ax- minster tapijten en zijn verkooptijden van ’s morgens 8 tot ’s avonds 9 of 11 uur. Van 1940 af stond de heer Blom on der de tegenwoordige directie in de tapijtzaak Oosterdijk 7-9, waar hij in 1953 reeds luisterrijk zijn 40 jarig jubi leum als „Tapijtridder” vierde. Al is voor hem de pensioengerech tigde leeftijd inmiddels al ingegaan, toch zal menigeen het op prijs stellen, dat deze werkelijk geziene figuur nog eens in het licht van de belangstelling wordt geplaatst met de welgemeende wens, dat hem en zijn vrouw nog vele gelukkige jaren gegeven moge zijn, waarin hij zich ook wijden kan aan zijn hobbies, want ook nu nog moet hij iets te doen hebben waarmee hij tijd nuttig kan besteden. sen de 200 en 300 miljoen gulden werd begroot. Meer dan 130.000 bunder cultuurgrond werd door het water overspoeld, meer dan 20.000 hectare was voorlopig on bruikbaar. Twintigduizend koeien, elf duizend varkens, duizend paarden dre ven als kadavers rond. In Oude Tonge verloren meer dan 300 mensen het leven, in Nieuwerkerk 270, in Stavenisse 160. Meer dan honderd duizend mensen moesten worden geëva cueerd en veelal van al het nodige voor zien. Aan granen ging 36.000 ton verloren, aan aardappels en suikerbieten meer dan 800.000 ton. De overheidsuitgaven voor herstel werden voor het jaar 1953 op vierhon derd miljoen gulden, geraamd. Onze, vooral bij de oudere generatie, zo bekende stadgenoot de oud-gymna- stiekleraar M. Wierstra is vrijdagavond in de hoge ouderdom van 98 jaar over leden. Op 10 mei zou hij 99 geworden zijn. De heer Wierstra heeft in zijn tijd in de Sneker gymnastiekwereld, maar ook daarbuiten, een belangrijke rol gespeeld. Hij was nl. een van de pioniers voor de lichamelijke opvoeding in het noorden van ons land. Als beroepssergeant bij het le Reg. Infanterie in Leeuwarden hield hij zich al met de lichamelijke oefening bezig en was hjj directeur van de onderofficieren gymnastiekvereniging Bato aldaar. In 1891 behaalde hij de Middelbare akte gymnastiek en op 1 mei 1893 volgde hij hier de heer Hoeve op als directeur van de Nuts gymnastiekschool en als leraar aan de toen nog gemeentelijke H.B.S. Tevens werd hij leider van de Dames gymnastiekvereniging „Thusnelda” en van de herenvereniging „Greate Pier”. Later ook van Olympia en S.G.V. Met deze verenigingen heeft hij zeer veel uit voeringen gegeven en demonstraties met de dames in diverse plaatsen in de drie Noordelijke provincies, wat er toe geleid heeft dat er ook in Leeuwarden en an dere plaatsen damesgymnastiekver- enigingen werden opgericht. Gedurende enige jaren is hij ook leider geweest van de voortumersclub in Hee- renveen en lange tijd voorzitter van de Techn. Commissie in het Noordergewest van het Nederl. Gymnastiekverbond dat hem in 1913 voor al deze verdiensten on derscheidde met het erespeldje. Voorts is hjj nog verbonden geweest aan de Rijks Normaallessen en aan het stedeljjk gymnasium, trad hij vele malen op als jurylid bjj wedstrijden, ook in Hol land, en genoot hjj hier een grote faam als dansmeester en als leider van ballet groepen, waarmee hjj vaak uitvoeringen van de gymnastiekverenigingen en ande re gebeurtenissen opluisterde. Op 1 september 1929 werd hjj gepen sioneerd maar tot in de laatste jaren van zjjn lange leven heeft de gymnastiek zijn grote belangstelling behouden, waar van hij meermalen bljjk heeft gegeven. Ook heeft hjj deze zelf nog heel lang thuis beoefend om zjjn lichaam fit te hou den, wat hem ook wonderwel gelukt is. Vrijwel tot 't laatst toe liep hij kwiek en kaarsrecht, zodat niemand hem zjjn zeer hoge leeftijd kon aanzien. Ook deze winter kunnen wij het de partement Sneek van de Mij. tot Nut van ’t Algemeen dankbaar zijn voor een avond cabaret. Het cabaret Tingel Tangel van Marijke en Sieto Hoving heeft tijdelijk zijn etablissement in Amsterdam gesloten en trad zaterdag avond in de zaal van Hanenburg voor ’t Nut op. Dit moet voor hen een ingrijpende verandering betekenen. Het echtpaar Hoving heeft er, sinds de oprichting van hun cabaret, een eer in gesteld het publiek als gastheer en gastvrouw te ontvangen. In Amsterdam wijzen zij u de garderobe, brengen u een bestelling en betuigen hun spijt als u eventueel weer vroeg wil vertrekken; een niet alleen charmant maar ook zinvol op treden, omdat zij bewust de barrière tussen artiest en publiek willen vermij den. In hun etablissement ontstaat al dus een intieme sfeer, waarin het ca baret vaak beter tot zijn recht komt dan in een grote zaal. Uiteraard moesten wij deze intimi teit hier in Sneek missen, maar dit heeft niet verhinderd dat ook nu een

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1