Gewijzigd plan verbetering walmuren Kleinzand met overgrote meerderheid (14-3) aangenomen Tonnema-huis vierde drie jubilea Nanka Meyer en Anton Vermast sterksten op voorselektie nat. jeugdwedstrijden de gemeenten SNEEK, W Y M BRITS E RA DEEL IJLST van Officieel Orgaan I en Begrot i ngs wijzigi ng Begrotingswijziging voor verhoging ivethouders-salarissen afgestemd Sneeuwruimen kostte de gemeente cd plm. 30.000 gulden Maandag 11 febr. 1963 118e jaargang no. 12 Chr. gymnastiekver. Advendo Geslaagd Roode Kruis-filmavond te Oppenhuizen Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT „Huis-orde” voor tal van medewerkers en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD SNEEKER NIEUWSBLAD Kamerstukken ve. hindering over zie verder pag. 2. Bij de tien adsp. heren het hield Maar vrijdag j.l. was het dan zover. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. en 28, 2e Zomerrakbuurt nrs. 24 en 36 en Looxmadwarsstraat no. 8, alsmede de aankoop van de percelen Marktstraat 17 en 19. Tot slot het voorstel tot wijzi ging van de Algemene Politieverorde ning. Winnares Nanka Meijer aan het Werk op de evenwichtsbalk. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Op het te Den Haag gehouden examen voor derde stuurman B.S.-G.H.V. slaag de onze stadgenoot, de heer F. A. v. d. Werf. LZ.A.-regeling Het voorstel van het bestuur van het Instituut Ziektekostenvoorziening Amb tenaren (I.Z.A.) Friesland tot wijziging van de Intercommunale I.Z.A. rege.ing Friesland werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Wijziging Gemeentebegroting Het voorstel tot wijziging van de ge meentebegroting voor 1962, waarin op genomen de door Ged. Staten vastge stelde salarisverhoging voor de wethou ders, en de begroting van het lening- Bjj de elf meisjes bleek al spoedig dat de strijd om de eerste plaats hootdza- kelijk zou gaan tussen de kampioene van Friesland van vorig jaar, Coby van Dijken van CJO (Leeuwarden), die ook de beker moest verdedigen en onze stadgenote Nanka Meyer. Naast de vier verplichte onderdelen brug, ringen, even wichtsbalk en paard stond er een perso nele vrije oefening op het programma, die over 't algemeen, op een paar uit zonderingen na, op muziek werd uitge voerd. Nanka Meyer nam meteen al de lei ding. Na een uitstekende oefening op de evenwichtsbalk vergrootte zij haar voor sprong op haar rivale Coby. Ook Boukje v. d. Veen uit Leeuwarden (K&V) gaf ’n uitstekende oefening op de balk te zien. Ringen leverde alweer een zege op voor de pittige Nanka, die nu al vijf punten was uitgelopen. Voor Coby werd het ech ter een persoonlijke triomf omdat, na vele mislukte pogingen, het haar in deze wedstrijd gelukte de moeilijke „rol” uit te voeren. Sita v. d. Wal (Advendo) viel op door haar beheerste uitvoering. Sita is een meisje dat rustig haar gang gaat. Zij had echter wat pech gehad door ’n val van de balk en daardoor haar kans op 'n eventuele tweede plaats verspeeld. Het tiimiiiiimiimtiirrii dewerkers hem de „apotheker”. Ook Bosma, sedert 10 september 1922 in dienst, heeft zich in een lange reeks van jaren als een bekwaam en plichtsgetrouw medewerker doen kennen en heeft het tot voorman op de King-afdeling, de Zaterdagmiddag werd in de uitstekend geoutilleerde gymnastiekzaal van de Rehobóthschool aan de Lijsterbeslaan door de chr. gymnastiekver. Advendo, alhier onder auspiciën van de KNCGV turnkring Friesland de voorselektie adsp. dames en heren (tot en met 16 jaar) voor de nationale jeugdwedstrij den te Amersfoort gehouden. De jeugdi ge winnaars/essen van deze middag zul len op 2 maart a.s. in Groningen deel nemen aan de noordelijke selektie. De wedstrijden, die zowel bij de meisjes als bij de jongens op een behoorlijk peil stonden, hielden van het begin af een duidelijke overwinning in voor Nanka Meyer en Anton Vermast, beide lid van Advendo. Verder waren vertegenwoor digd Wardy Bergum; K. V., Leeuwar den; CJO Leeuwarden en V. K„ Hui- zum. De middag stond onder leiding van de heer A. Douma, directeur van Ad vendo. lp 1922 traden drie jeugdige werknemers in dienst bij Tonnema n.v. aan Kleinzand. Vorig jaar waren zij dus veertig jaren aan deze zaak verbonden. Dat waren Klaas Wagenmakers, Gerben Posthumus en Jan Bosma. Hoewel dit feit toen niet onopgemerkt voorbij was gegaan - de directie en ook een deputatie van het personeel hadden de jubilarissen in hun woningen opgezocht en cadeaus aangeboden - was van een passende herdenking toen niets gekomen, omdat in dat jaar het zestigjarig bestaan van het bedrijf was gevierd. langrijke taken besprak welke het Roo de Kruis op zich heeft genomen. Dit kost uiteraard veel geld en daarom wek te hij de aanwezigen, die nog geen lid waren, op zich aan te melden als lid van het Roode Kruis. Als eerste film werd vertoond het Koninklijk bezoek aan Friesland met een prachtig beeld van de ontvangst der Koninklijke Fa milie in Leeuwarden ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest. Als hoofdfilm volgde toen „Madame Cutie” een prachtige wetenschappelijke film over de ontdekking van radium. Het waren een paar goed geslaagde avon den waarop 15 personen zich als lid op gaven. paardspringen (en met name bij de flankeersprong) bracht nogal enige ver warring. De jury kende zeer uiteenlo pende punten toe. Na vier onderdelen stond Nanka op de eerste plaats gevolgd door Coby van Dijken. Goede derde was Fokje Klei- stra (K&V, Leeuwarden). Coby van Dij ken voerde een prima vrije oefening uit, die misschien iets boven haar krachten ging maar met vaart werd gebracht. Nanka was beheerst, maar goed. Van de oefening van Freddy Dikkerboom kun nen we alleen maar zeggen dat ze sier lijk was. De totale uitslag was: 1. (beker -j- me daille) Nanka Meyer, Advendo Sneek, 91.1 pnt; 2. Coby van Dijken, (medail le), CJO, Leeuwarden, 84,0 pnt; 3. (me daille) Sita v. d. Wal, Advendo Sneek, 80.2 pnt; 4. Fokje Kleistra, K&V Leeu warden, 79.8 pnt; 5. Freddy Dikker boom, Advendo Sneek, 76.2 pnt. Maar vrijdag j.l. was het dan zover. DE DRIE JUBILARISSEN, In „Ons Gebouw” heeft de grote Tonne- v.l.n.r. K. Wagenmakers, G, Posthumus ma-familie ter gelegenheid van deze ju- en Bosma. bilea eensgezind en opgewekt feest ge vierd. Het begon met een zeer druk be zochte receptie in één der zaaltjes van het gebouw, waarna het gezelschap zich naar de keurig versierde grote zaal begaf om daar allereerst een toe spraak aan te horen van de president- directeur drs. N. G. de Vries, die de grote verdiensten van de jubilarissen voor het bedrijf schetste. Wagenmakers heeft sinds zijn indiensttreding op 8 fe bruari 1922 op vele afdelingen gewerkt en zich door zijn rust, kunde en gevoel voor het algemeen welzijn tot een zeer gewaardeerd medewerker ontwikkeld. Hem is het bereiden van en controle op de ingrediënten toevertrouwd en door deze opvallende functie noemen zijn me- Posthumus is op 1 mei 1922 bij Tonne ma n.v. in dienst gekomen. Ook hjj werkt op de Kingafdeling en is door zijn grote nauwgezetheid en toewijding een bekwaam pepermuntbereider. Behalve voor de echtgenotes van de jubilarissen, die ieder een prachtige vij zel ontvingen, had de directie ook nog iets in petto voor verschillende andere personeelsleden. Zjj had nl. een zgn. hele personeel te huldigen. Woensdag- en donderdagavond het Roode Kruis een filmavond in het gebouw der Ned. Herv. Kerk te Oppen huizen. Deze avonden stonden onder leiding van de heer V. d. Zee te Sneek, die in zijn openingswoord de verschillende be- In de tweede openbare vergadering van de gemeenteraad van dit jaar kwamen de tongen weer los over de wethouderssalarissen, die in tegenstelling met ’t advies van de raa.l, die 5200,- voldoende achtte, door gedeputeerde Staten waren verhoogd tot 6300,-. Het voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting voor 1962 en de begroting van het leningfonds dier «gaande werd met tien tegen zeven stemmen verworpen. Ook over de kwestie Kleinzand werd nog uitvoerig van mening gewisseld. Over ’t algemeen konden de leden van de raad zich verenigen met de realisering van het plan, zoals het door de maquette, die in de kleine raadzaal stond opgesteld, werd voorgesteld. Na het afwerken van de agenda ontstond er een discussie over de formele gang van zaken bij het indienen van een aantal vragen aan b. en w. en tot slot maakte wethouder Baayens enkele opmerkingen over het sneeuwruimen. bleek Anton Vermast (Advendo Sneek) verreweg de sterkste. Zijn enige rivalen waren Foeke van Buren, Advendo en Simon Plaatsman, V&K, Huizum. Voor de rest was het peil middelmatig, voor al stil ringen bleef beneden de verwach tingen. Anton Vermast was met 8.6 pnt. ook hier een uitschieter. Bij de lange mat voerden Simon Plaatsman, Anton Vermast en Flip v. d. Kooi (Advendo) de boventoon. Anton had direkt een ruime voor sprong genomen die hjj gaandeweg ver grootte. Door een misverstand bij het paardspringen verspeelde Foeke van Buren zijn kans op een (goede) tweede plaats. Verplichte onderdelen bij de he ren waren rekstok, stil ringen, lange mat, brug en paardspringen. De totale einduitslag was: 1. (beker 4- medaille) Anton Vermast, Advendo Sneek, 92.9 pnt; 2, (medaille) Simon Plaatsman, V&K Leeuwarden, 81.3 pnt; 3. (medaille) Foeke van Buren, Ad vendo Sneek, 73.7 pnt; 4. Flip v. d. Kooi, Advendo Sneek, 73.2 pnt; 5. Riekele Postma, K&V Leeuwarden, 72.9 pnt. Zonder hoofdeljjke stemming werd vervolgens aangenomen het voorstel tot het aangaan van een vaste geldlening, groot 1 500.000,- met de n.v. Bank voor Nederlandse Gemeenten te Den Haag (de heer Joustra meende dat er al drie ton was geleend voor het kampeerter rein bij de Raiffeisenbank. Dit was in derdaad het geval, maar dit geld zal voor andere doeleinden gebruikt wor den. „Het was te goedkoop”); de ver zoeken van besturen van bijzondere la gere scholen tot het toekennen van de vergoeding, bedoeld in art. 101 bis van de Lager-onderwijswet 1920 en in art. 36 van het besluit buitengewoon lager- onderwjjs 1949, over de jaren 1958, 1959, en 1960, de aanvragen van besturen van bijzondere lagere scholen om toekenning van de gemeentelijke vergoedingen, be doeld in de artikelen 101 van de Lager- onderwijswet 1920 en 34 van het Besluit buitengewoon lager onderwijs 1949 over de jaren 1958, 1959 en 1960. b. de vast stelling van de voor vergoeding in aan merking komende uitgaven ten behoeve van de bijzondere lagere scholen, inge volge de artikelen 103 van de Lager-on derwijswet 1920 en 35 van het Besluit buitengewoon onderwijswet 1949 over de jaren 1958, 1959 en 1960. Voorts het voorstel tot het vaststellen van het ge tal wekelijkse lesuren, gedurende het welk in het jaar 1963 vakonderwijs zal worden gegeven aan de openbare scho len voor gewoon, uitgebreid en buiten gewoon lager onderwijs; het voorstel tot het vaststellen van de voor het jaar 1963 beschikbaar te stellen bedragen per leer ling voor de school voor gewoon lager onderwijs op 54,11, voor de school voor uitgebreid lager onderwijs op 74,12 en voor de school voor zwak zinnige kinderen op 132,73 en voor de school voor schipperskinderen op 120,58. Het bedrag dat per leerling voor het 7e en 8e leerjaar van de r.k. meisjesschool in het jaar 1963 als ver goeding beschikbaar wordt gesteld, is bepaald op 90,-. Zonder h.s. werd ook ingewilligd het verzoek van het be stuur der OLB om een bijdrage in de kosten van de aanschaffing van nieuwe boeken. De eigendomsoverdracht van ’n twee tal percelen bouwterrein, gelegen aan de IJlsterkade werd goedgekeurd. Voorts werden aangenomen het voorstel tot toe kenning van premies op grond van de „Premieregeling woningverbetering en -splitsing 1953”., het voorstel tot onbe- woonbaarverklaring van de drie wonin gen, 2e Zomerrakbuurt 21 en 25 en le Zomerrakbuurt 20; de aankoop van de percelen le Zomerrakbuurt nrs. 17, 20 huisorde ingesteld voor 25, 40 en 50 ja rige trouwe dienst en die kentekenen resp. in zilver en goud werden de daar voor in aanmerking komende en aanwe zige personeelsleden - verschillende waren wegens ziekte verhinderd op de borst gespeld. Dat was voor 25 jarige dienst aan J. Boekema, H. Gjaltema, F. de Jong, Joh. Pieters, Jac. Postma, G. Schuil, G. Stokker, G. Twijnstra, W. Zwaga, J. Siemonsma; voor 40 jarige dienst aan: J. Bosma, D. Endstra, H. Osinga, G. Posthumus, J. P. de Vries, KI. Wagenmakers, IJ. v. d. Werf, S. Rinsma, J. Faber en voor 50 jarige dienst aan H. K. Zandstra. R. Wa genmakers en J. Wip. Tevens ontving deze groep medewerkers een oorkonde. De avond werd verder gevuld met muziek, voordracht en kienen om zeer fraaie prijzen. De opzet van de Tonne- ma-avonden is zeer eenvoudig en pre tentieloos, maar alles geschiedt door ei gen krachten en dat maakt deze avon den steeds weer tot een intiem samen zijn, dat nog extra glans krijgt door het schenken van koffie en het aanbieden van andere tractaties. Kortom, er was veel gezelligheid en de avond heeft weer veel bijgedragen tot het versterken van de vriendschapsbanden in de Tonnema- hoofdafdeling van het bedrijf, gebracht, familie. Want zoals de heer J. P. de m- Vries, die de leiding van de avond had, het uitdrukte, één van de facetten van deze avonden is eens in een andere sfeer bij elkaar te zijn en daardoor het contact met elkaar te verstevigen. Hij had van die gelegenheid ook gebruik gemaakt zijn jubilerende collega’s, die de enorme groei van het bedrijf hadden meegemaakt, nog eens namens het ge- Afwezig waren wegens ziekte wethou der Lichthart en wegens de heer Lampe. Bij de notulen werden enige opmer kingen geplaatst door de heren B. de Vries en Joustra. Laatstgenoemde vroeg naar de doorvaarthoogte van de vervangingsbrug over de Woudvaart. Wordt deze lager dan de bestaande brug? Dit zou funest zijn voor de watersport. De voorzitter kon nog geen definitieve hoogte noemen, doch uit het antwoord bleek dat een lagere doorvaarthoogte niet onwaarschijnlijk is. De heer Bergsma las daarna ’n korte verklaring van de fractie van P.v.d.A. voor, waarin stond dat bij ogenschijnlijke verdeeldheid dit achttal toch een eensgezind team was dat doelbewust voor de belangen van de gemeente en burgerij zal opkomen. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen met dien ver stande dat de heren Van Dijk en Berg sma van mening waren dat er adhesie moest worden betuigd aan de motie van de raad van Buurmalsen inzake de kos ten van verpleging van geesteszieken en andere langdurige zieken. Zjj achtten dit van veel belang. De voorzitter vroeg zich af waar we dan blijven. Het is alleen een financiële kwestie, maar allerlei facetten spelen hier een rol. Hij geloofde niet dat het tot volledige bevrediging zou zijn, als men hier adhesie zou betuigen. Boven dien vond hjj het niet juist deze zaak zo aan de orde te stellen. De heer Zeilstra informeerde naar een brief van 24-11-62, waarin een commissa ris van het Zwembad zjjn functie op zegt omdat hjj zich niet kan verenigen met de gang van zaken, Hij vroeg zich af waarom deze brief niet ter tafel geko men was. De voorzitter antwoordde dat dit geen onjuistheid was, maar dat de brief verkeerd was geadresseerd. Er ko men vele brieven die niet voor de raad zjjn bestemd, maar wel aan de raad zijn gericht, en omgekeerd. Deze worden dan naar de betreffende instantie door gestuurd, zo ook in dit geval. Benoemingen De raad benoemde vervolgens met algemene stemmen tot onderwijzeres aan de Looxmaschool mej. T. Hofker te Groningen, tot vakonderwijzer in de li chamelijke oefening bij het openbaar on derwijs de heer H. Zwart te Sneek, tot leraar in het tekenen aan het Magister Alvinus-gymnasium de heer M. E. Ka- mermans, alhier en tot leraar in de li chamelijke opvoeding aan het Magister Alvinus-gymnasium de heer E. A. M. v. d. Ploeg te Heerenveen. Beiden wa ren al in tjjdelijke dienst aan het gym nasium. Wegens periodieke aftreding werden de heren Y. Plat, Amaliastraat 25, H. Fol- kers, Leeuwarderweg 26, W. Slob, Nauwe Noorderhorne 23, G. M. Burna, J. W. Fri- sostraat 105 en H. E. H. Tromp, Jacht- havenstr. 49, tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim benoemd. Uitkering aan het gemeentepersoneei Het voorstel tot toekenning van een uitkering-ineens voor het winterseizoen 1962/63 aan het daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneei werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bezoldiging gemeentepersoneei De heer Boonstra bleef bjj zijn bezwa ren tegen de gedifferentieerde loonpoli tiek, die een loonsverhoging van 8% voor de laagst en een verhoging van 40% voor de hoogst bezoldigden inhoudt. In dertijd heeft hjj zijn bezwaar uitvoerig uiteengezet en met de rug tegen de muur tegengestemd. Hij wilde ook nu niet voor deze naar zjjn gevoel onrechtvaardige regeling stemmen. Het voorstel werd vervolgens in stemming gebracht en met het kleinst mogelijke verschil (9-8 stem men) aangenomen. Tegen waren de le den Joustra, mevr. Sipkens-v. d. Hoek, Boonstra, Boomsma, Zeilstra, Van Dijk, Bergsma en De Blauw. fonds voor dat jaar bracht de tongen in beroering. De heer Bergsma achtte het niet nood zakelijk hier lang op voort te oorduren. Hjj had al eens uitvoerig uiteengezet waarom hjj tegen was. Volgens hem was een verhoging van plm. vijftig pro cent niet te rijmen met de verhoging, die o.a. de ambtenaren genoten. Hjj verzocht dan ook als tegenstemmer te worden beschouwd. Evenzo de heer Van Dijk. De heer J. P. de Vries dacht aan de vergadering, waarin advies aan de Ge deputeerde Staten was uitgebracht de wedde voor de wethouders te stellen op 5200,- per jaar. Men heeft hier toen lang over gediscussieerd omdat men niet wist wat precies de taak was van de wethouders. Uiteindelijk heeft men het advies uitgebracht dat deze wedde goed was, al zo niet best. G. S. hebben deze wedde echter verhoogd tot 630C,-. Ook in de vorige vergadering was al naar voren gekomen dat men dit heeft te aanvaarden. Dit geldt voor de begroting van 1962, maar ik spreek er over omdat het dan in 1963 automatisch door zal gaan. Het geheel overdenkende kom ik tot de con clusie dat (door een beleidsfout) Sneek de vier wethouders komen te staan op 30.000,- en dat dit bedrag voor Sneek niet kan. Hjj zal zjjn steun niet aan het voorstel geven. De heer B. de Vries greep terug op de verhoging van de salarissen van het gemeentepersoneei. Gezien het stand punt van b. en w. en de verhoging vraag ik mjj af of de acht raadsleden die tegenstemmen weten wat zjj doen. Want als het voorstel was afgestemd, had dit betekend dat het gemeenteper soneei geen verhoging had gekregen. Als men ’t niet eens is met bepaalde maat regelen van de regering, hoeft dit toch niet te betekenen dat het gemeenteper soneei een salarisverhoging wordt ont houden? Wat betreft de wethouderssala rissen, in de vorige vergadering is al gebleken dat de raad het er niet mee eens is. Spr. gelooft niet dat het een verstan dig besluit is en Sneek niet waardig dat de raad zonder meer tegen besluit, omdat de wethouders het volgens de G S, toch krijgen. Wij moeten als gemeente raad de normale manier volgen. De voorzitter was van mening dat de heer De Vries de algemene mening on der woorden had gebracht. Men reali seert zich niet wat de konsekwentie van tegenstemmen is. Hjj kon zich dit le vendig voorstellen en betreurde dat G. S. niet voldoende rekening hebben gehou den met het advies van de raad. Hier van is mededeling gedaan. Dit is alle maal volledig in overeenstemming met het standpunt van de raad, die zijn plaats en zichzelf in de uitoefening van zjjn functie respecteert. Maar deze rege ling is nu eenmaal vastgelegd en in de gemeentebegroting als een verplichte uitgave opgenomen. Men weet dat dit op de begroting moet worden gebracht. Een ander facet is dat er meer uitgaven op de begroting voorkomen, waar men het niet mee eens is, b.v. voorgaande salarissen. De raad heeft echter het rechtsgeldig vastgestelde besluit de sa larissen te verhogen te eerbiedigen. Men heeft dit te aanvaarden en moet niet zeggen: nu stem ik tegen alles. De konsekwenties zjjn dan niet te overzien en het aanzien van het geheel zal er ze ker niet door worden verhoogd. De heer Bergsma reageerde hierop met te zeggen dat van de acht raadsle den die hebben gestemd tegen de sa larisverhoging van zjjn fractie drie le den nieuw zijn en dus de vorige keer niet hebben meegestemd, terwijl de andere drie ook toen tegenstemden. Als ’t voorstel wordt afgestemd, wordt het geld niettemin uitbetaald. Ik kan het niet met mjjn geweten overeenbren gen voor een salarisverhoging van plm. vijftig procent met terugwerkende kracht te stemmen. Het voorstel vervolgens in stemming gebracht. Met tien (Zeilstra, Van Djjk, Bergsma, J. P. de Vries, De Blauw, Joustra, mevr. Sipkens-v. d. Hoek, Boon stra, Boomsma en V. d. Werf) stem men tegen werd het voorstel verworpen. Na de afwerking van de agenda werd het voorstel tot wjjziging van de gemeen tebegroting, waaruit geschrapt was de post verhoging wethouderssalarissen, zonder hoofdeljjke stemming aangeno men. Verbetering walmuren Kleinzand In de kleine raadzaal van het stadhuis was een maquette opgesteld, aan de hand waarvan het mogeljjk was zich een vrij duidelijk beeld te vormen van de toekomstige situatie, zoals die door b. en w. wordt gezien. De maquette kon zodanig worden opgesteld dat zjj de hui dige toestand toont, terwjjl door enkele onderdelen te verwisselen zij een beeld geeft van de ruimteverdeling tussen de bebouwing, nadat de verschillende werkzaamheden zjjn uitgevoerd. Als eerste voerde mevr. Sipkens-v .d. Hoek het woord. Zij was bljj dat er nog zoveel water overblijft en dat er een bruggetje komt. Een bezwaar vond zjj echter dat nu de toestand zo wordt ver beterd er veel meer verkeer langs Komt. De Singel en de Jousterkade worden dan moeilijke punten. Zjj was bang dat de gevels van de oude huizen zullen gaan scheuren. Iedereen weet hoe drassig de ondergrond daar is. De oude huizen zjjn niet bestand tegen het gedinder. Spreek ster hoopte dat b. en w. dit nog even willen bekjjken en ook dat de bomen gespaard zullen bljjven. De heer Metz was het in grote trekken eens met het voorstel. Hjj begreep de 1 bezwaren van mevr. Sipkens wel, maar het zal moeilijk zjjn, vooral daar er aan het Kleinzand veel bedrijven zjjn, b.v. Tonnema, die met auto’s bereikbaar moeten zjjn. Het lijkt hem onmogeljjk te verbieden dat men hier met auto’s komt. Hij was -bljj dat Sneek nog steeds een „vrjje stad” was. In Deventer b.v. I kan men ’s middags tussen 2 en 6 niet in de binnenstad terecht met een auto. Dit is een groot bezwaar. Hjj was het ook eens met het bruggetje. De heer Boomsma kon zich geheel ver enigen met het nieuwe plan. Ook de heer Boonstra had de maquette gezien en kon met het voorstel van het college mee gaan. Hij had één vraag. Is het niet mo gelijk, in verband met dë nieuwe situatie, dat er op de Oosterdjjk evenals op het Kleinzand éénrichtingverkeer komt? De heer Bergsma had alle waardering voor de maquette. Zjjn standpunt is ech ter bekend, maar algehele demping of overkluizing is voorlopig van de baan. Het plan heeft een enkele wjjziging van ondergeschikte betekenis ondergaan. Nu de demping is af gestemd, verklaar de hjj zich voor grondige en afdoende ver betering van de walmuren. Nu de oude toestand blijft bestaan wilde hjj iets op merken over de groei van het autopark in Nederland en elders. Vjjf jaar gele den was dit 1 26, thans 1 17 en het mag geen overdrijving worden genoemd als over vjjf jaar het aantal personen auto’s verdubbeld is en over tien jaar misschien verviervoudigd. Ik weet niet waar dat heen moet. Misschien dat men dan een auto krjjgt op een speciale ver gunning. Als het Kleinzand nog als ver keersweg wordt gebruikt, moet men het ook qua kosten niet op al te lange ter- mjjn bezien. 4

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1