De Zuiderzee als kerkhof van schepen I J. Luehof 25 jaar bij Hubert Co fjjhtlt Juntos vtrltllen oaq C. en A.-gebouw in Amsterdam door brand verwoest Toneelgroep Kaatsvereniging Sneek voerde „Operaesje Japinga” op IJLST WYMBRITSERADEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no. 14 Maandag 18 febr. 1963 Typografen willen staken Collecte voor de vogels Afscheid Ds A. C. Honders Feestavond Personeelsver. Coöp. Zuivelfabriek H.O.Z. Kon. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde Tippeltocht „J. C. Visser Prof. Dr W. Banning 75 jaar Jaarvergadering Ver. van Huisvrouwen Weer een uitvoering van Tamboers- en Pijperscorps „Advendo” Ds O. W. C. van Willigen van der Veen 50 jaar predikant Schokland thuishaven van lang vergane wrakken SNEEKER NIEUWSBLAD H.H. Wisselbeker. Hors d'Oeuvre „Operaesje Japinga”. ten te regenen. Er waren nl. twee speel de binnenstad. moet Verschijnt MAANDAGS ên DON DERDAGS De typografen van de Amsterdamse dagbladbedrijven gaan donderdag 24 uur staken als vóór die dag geen overeen stemming is bereikt over de nieuwe CAO voor het grafisch bedrijf. De onderhande- lingen hierover eindigden dinsdag zonder resultaat. De erkende vakbonden staan niet achter de actie. Het resultaat van de staking zou zijn dat donderdag geen Amsterdamse kran ten verschijnen. lijk aan het eind van deze week voltooid zijn. 81 88 In verband met zijn benoeming tot we tenschappelijk ambtenaar bjj de theolo gische fakulteit aan de rijksuniversiteit te Groningen zal onze oud-stadgenoot ds. A. C. Honders te Slijk Ewjjk, zondag 24 febr. a.s. te Slijk Ewjjk en te Oosterhout zjjn ambtsbediening als dienstdoend pre dikant in de Nederl. Herv. Kerk neer leggen en afscheid nemen van zijn ge meente. Ds. A. C. Honders is een zoon van wij len dr. H. J. Honders, dit van 15 januari 1928 tot 15 januari 1933 de Ned. Herv. Gemeente alhier diende en daarna naar Wassenaar vertrok. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Kantoor voor admini. stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g- 4091. Maar laten wij tot de titel van onze uiteenzettingen terugkeren en eens een bijzonder facet gaan belichten van het onderzoek der honderden scheepswrak ken, waarmede de Oudheidkundige Dienst op Schokland ir de loop der jaren zo al te maken heeft gekregen - te we ten de vraagtekens welke ten aanzien van zelfs ijzeren wrakken de onderzoe kers plegen te moeten laten staan! Hier over de volgende keer nader. Een handig trucje van de heer S. van der Zee, die de vrijdagavond gehouden de klas grijze en de eerste klas rode plu che kussens. De verlichting met gas was zeer spaarzaam en de verwarming ge schiedde door buizen welke onder de banken waren aangebracht. Een enorm verschil met onze tegenwoordige moder ne electrische en dieseltreinen. Het was altijd een fascinerende ge beurtenis als de trein met donderend geraas over de brug reed en plechtig tevens, door de overwegwachter in wit te kiel die hem als 't ware over het aan hem toevertrouwde domein loodste. Grappig is ook de man met de vlag aan de overzijde van de brug. Volgens De heer P. Siksma te Haarlem, een oud-Sneker offreerde de vereniging een fraaie wisselbeker, waaraan hjj echter de voorwaarde verbond dat deze prijs alleen door een lid van de Sneker ver eniging kan worden gewonnen en eerst na driemaal winnen definitief eigendom wordt. Met woorden van dank en applaus werd de sympathieke geste van deze vi tale zeventigjarige oud-Sneker beloond. Vervolgens werd met een minuut stilte het heengaan van de leden Tj. Visser en H. Haagsma herdacht. De Vogelwacht te Heeg hield een Jjjst- collecte voor de vogelvoedering, o.a. van de dorpseenden bjj café Visser en bij de heer D. Wind te Osingahuizen. De ze collecte heeft 258.- opgebracht. Na de talrijke aanwezigen welkom te hebben geheten - in het bijzonder wet houder H.W. Fijlstra en het erelid AE. Brouwer - gaf voorzitter M.A. Boonstra een overzicht van de aktiviteiten der ver eniging in het afgelopen jaar en memo reerde hij nog even de suksessen, die de leden op afdelings- en bondswedstrij den hadden geboekt. Vooral het jongens- partuur deed van zich spreken door op de Freulepartjj in Wommels de derde prjjs te winnen. Als herinnering aan de ze glorieuze dag werd het drietal Gerrit Langerak, Gerrit de Jong en Lammert Breuker een ingeljjste kleurenfoto aan geboden. een oud-spoorman was dit waarschijnlijk een waarschuwing voor de machinist kalm te rjjden omdat er reparatiewerk- zaamheden aan de brug werden verricht. Zoals men ziet stond het wachthuisje voor de overwegwachter toen nog aan de overzijde en waren de afsluitbomen nog niet voorzien van de ijzeren hekken om te verhinderen dat men er onder door kan kruipen. Dit wordt nier door een jongen duidelijk gedemonstreerd. De bomen werden voorts nog met de hand bediend. De man met baard die zo ge- fnoedeljjk tegen de boom leunt, is zeer waarschijnlijk de bloemist Wagter. Geheel links op de foto is een gedeelte van de oude schuur aan het begin van de Kerkhoflaan zichtbaar. Deze schuur is pas veel la ter afgebroken en nu staat daar het woonhuis van nota ris Feddema. Rechts van de spoorbaan aan de overzijde van de Fra- nekervaart was nog geen be bouwing. Wat men ziet is de Ambachtsschool en ’n glimp van de daar tegenover gele gen burgerhuizen aan de Kloosterstraat. De rij bomen stond langs het sintelwegje tussen het pad langs de spoorbaan (nu de Parallel weg) en de Kloosterstraat, welke straat omstreeks de twintiger jaren aan weers kanten is volgebouwd en doorgetrokken tot de Paral lelweg. Pas daarna is de stadsuitbreiding in de Noord- Oosthoek in een snel tempo tot stand gekomen. Na afloop was er voor de liefhebbers nog gelegenheid tot dansen, waarbij de muziek verzorgd werd door het „Trio Toussaint” van Bolsward, omdat de band „The Sunrises” van Harlingen op het laatste ogenblik verstek had laten gaan. Maar ondanks alle tegenslagen kan de kaatsvereniging op een geslaagde avond terugzien. aangesteld als machine-bahkwerker en stoommachine-monteur. In die laatste I functie bezocht hjj vrijwel alle zuivelfa brieken welke ons land telt. Nu echter zijn praktisch alle stoommachines ver dwenen en hebben de werkzaamheden van de jubilaris zich grotendeels ver plaatst naar de poldergemalen, rioolwa terzuiveringsinstallaties enz. Hjj zit dus echt wat men noemt in het „grote” werk, en het reizen en trekken is in de loop van de jaren steeds meer toegenomen. In de fabriek ziet men hem zelden meer. Vorig jaar was hjj er in ’t geheel maar anderhalf uur! Donderdag 21 februari a.s. hoopt onze oud-stadgenoot prof. dr. W. Banning te Driebergen, emeritus predikant van de Nederl. Hervormde Kerk en oud-buiten- gewoon hoogleraar voor kerkelpke so ciologie in de theologische fakulteit en voor wijsgerige sociologie in de juridische fakulteit aan de rijksuniversiteit te Lei den, vijf en zeventig jaar te worden. Prof. Banning van wie wij in ons num mer van 15 november 1962 reeds een uitvoerige levenbeschrijving plaatsten in verband met zijn 45-jarig predikantsju- bileum, kwam op 16 januari 1921 uit zijn eerste gemeente Haarlo naar Sneek en verliet onze stad wegens zijn benoeming tot directeur van de Vereniging Wood- brookers in Holland, in verband waar mee hem met ingang van 1 april 1928 eervol ontslag met de bevoegdheid van emeritus werd verleend. Het stuk speelt in de huiskamer van de „aldfeinten” Jilke en Jouke Japinga, die op hun huishoudster zijn uitgekeken en op een advertentie van een kinder- wagenfabriek schrijven, waarin een kost huis wordt gevraagd voor een kantoor meisje. Omdat de huishoudster, die zich in haar eer gekrenkt voelt, weggaat, wil de personeelschef de afspraak over het kosthuis alleen door laten gaan, als de gebroeders een nieuwe huishoudster aannemen. Goede raad is duur, maar de toevallig logerende oomzegger Jetse Ja pinga redt de situatie door als huishoud ster te fungeren, zeer tot genoegen van zijn verloofde Jeltsje Jellema (buur meisje van de gebrs. Japinga), daar zij elkaar nu regelmatig kunnen ontmoe ten. Nadat een huwelijksaanzoek van Jil ke Japinga aan Johanna Jansma (het kantoormeisje) op een fiasco is uitge lopen, omdat de laatste verloofd blijkt te zijn met de personeelschef, ontpopt de pseudo-huishoudster zich als een stra lende jongeman, wiens gevoelens voor Jeltsje Jellema geen twijfel overlaten. Het resultaat van alle verwikkelingen is dat Jilke en Jouke tenslotte toch maar weer op de oude voet doorgaan, zij het met dit verschil dat zjj van nu af aan in de kinderwagenfabriek gaan werken. En wanneer de buurvrouw dan nog zorgt dat de vroegere huishoudster Jantsje Jongema weer in huis komt, is ieder tevreden en keert de rust in huize Ja pinga terug. Hoewel men ernstig gehan dicapt was doordat drie leden tijdens de repetities wegens ziekte moesten worden vervangen, heeft de ploeg toch kans ge zien dit blijspel vlot over het voetlicht te brengen. Tijdens zijn dankwoord, waaroij alle speelsters en spelers een kleine attentie ontvingen, richtte voorzitter Boonstra zich tot de beide Makkumers, die door groe opofferingen de toneelavond moge lijk hadden gemaakt. De regie was in goede handen bij de heer H.A. Siemon- sma. De heer D. H. Hamersma verzorg de het kapwerk en de firma Hummel de toneelaankleding. Vrijdag was het 25 jaar geleden dat de heer J. Luehof, chef-monteur bjj de Ma chinefabriek Hubert Co n.v. alhier, bij dit bedrijf in dienst trad. Hij vierde dit jubileum thuis in de Wassenberghstraat waar hij ’s morgens bezoek ontving van de directeur de heer A. Jellesma en de adjunct-directeur de heer F. ten Bloemendaal, de leden van de Personeelsraad en een deputatie van de Personeelsvereniging. De direc tie bood hem de gebruikelijke enveloppe aan en de Personeelsvereniging een bjj- zonder fraaie schemerlamp, ’s Avonds kwam toen nog een groot aantal leden van het plm. vierhonderd man tellende personeel op de receptie. Traditiegetrouw verzorgde de eigen to neelclub van de Kaatsvereniging „Sneek” zaterdagavond in Zaal Hanenburg weer de jaarlijkse feestavond van deze ver eniging. Ditmaal was de keus geval len op het blijspel „Operaesje Ja pinga” van onze oud-stadgenoot Abe Brouwer en met dit stuk hebben de speel sters en spelers de bezoekers een genoe- geljjke avond bezorgd. --Hei Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Geïnspireerd door de vele uitbundige reakties van vorig jaar heeft het be stuur van het tamboers en pijperscorps Advendo besloten ook dit jaar weer een dergeljjke avond te organiseren. Kosten noch moeiten zijn gespaard om deze avond zo mogelijk tot een nog gro ter succes te maken. Modern en klassiek met zeer originele vondsten zullen el kaar in snel tempo afwisselen. Bovendien zal optreden het bekende gezelschap „Lytse Wytse” van Bolsward. Het tamboers en pijperscorps zal met deze avond trachten te bewijzen dat het ook nog wel tot iets anders in staat is dan alleen maar „lawaai” te produceren. Vooral ouders met opgroeiende kinderen mogen deze avond niet missen. Zij kunnen dan zien wat voor een prachtige vrije tijdsbesteding het tamboers en pijpers corps Advendo hun kinderen kan bieden. Kortom een avond die niemand mag mis sen. Zie voor verdere bijzonderheden de raambiljetten en de advertentie in dit blad. Bijzonder ingenomen waren we met deze foto van de spoorwegovergang uit de beginjaren van deze eeuw. Niet al leen omdat hieruit blijkt hoe grondig het stadsbeeld ook hier gewijzigd is, maar tevens om de in onze ogen haast voorwereldlijke stoomtrein die uit Leeu warden aan komt rollen. De locomotief is een van de oudste types die allen een naam droegen, o.a. de Arend en de wa gons waren hoge, grotendeels van hout vervaardigde bakken met ’n groot aan tal afzonderlijke coupé’s allen met aan weerskanten een deur. De derde klas had harde houten banken, de twee- dat ’t ook uit louter zakelijk oogpunt be- slist nodig is de uitbreiding van deze in- stelling niet de grootst mogelijke spoed na te streven. Donderdag jl. hield de Ver. voor Huis vrouwen in Hotel Hanenburg haar jaar vergadering. Uit het jaarverslag van de secretaresse bleek nog eens wat het af gelopen jaar aan lezingen, voordrachten, demonstraties, uitstapjes enz. heeft ge bracht. En als men dit hoort voorlezen, is het verwonderlijk dat dit alles in één jaar is gebeurd. Het verslag van de penningmeesteres- se, dat hierop volgde, werd door de kas commissie in orde verklaard. De contri butie zal binnenkort waarschijnlijk van 6,- tot 8,- worden verhoogd. Mevr. Van Reekum en mevr. Van Bruggen zullen als afgevaardigden naar de alge mene vergadering in Utrecht gaan. Mevr. Wind-Hofman, die als bestuurs lid aftrad, was wegens ziekte afwezig. De presidente kon haar nu geen dank zeggen voor het vele werk, dat zij als bestuurslid heeft verricht. Mevr. Algra- de Vries zal haar plaats in het bestuur innemen. Vervolgens werden de studie onderwerpen voorgelezen. Deze zullen aan het hoofdbestuur worden doorgezon den. Het zomerreisje is voorlopig vastge steld op 13 juni. De trip gaat naar het Openluchtmuseum in Arnhem. In maart staat er een Wedgewoodtentoonstelling en film op het programma. In april be staat de vereniging 35 jaar. Dit jubileum zal met een gezellige avond worden ge vierd. Na de pauze hield mevr. Van Sloten een praatje over het oude Friesche kos tuum. Zij had hiervoor enige oude kle dingstukken o.a. een Hindelooper kos tuum, en enige sieraden meegenomen. Voorts een mooie verzameling dia’s, zo dat men ook enige details van het bor duurwerk en ingeweven patronen beter kon bekijken. Het is eén elegante en charmante dracht. In deze moderne tjjd is het echter ónmogelijk deze kleding te dragen, zodat het wel grotendeels moest verdwijnen. De Personeelsvereniging van de Coöp. Zuivelfabriek „Hoop op Zegen” te Heeg hield vrijdag haar jaarlijkse feestavond, welke ook dit jaar weer ver zorgd werd door het toneelgezelschap uit Winsum dat „De man zonder glans” over het voetlicht bracht. Muzikale me dewerking werd verleend door het mu ziekgezelschap Wiersma van Joure. Aan het eind van de avond sprak de directeur de heer Bos enkele woorden, in het bijzonder tot de heer Van der lest, die, na 33 jaar kaasmaker aan de fabriek te zijn geweest, de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. -Kaart namen, nepen m ae vai vu mw- hu met ingang van 15 februari 1938 werd ten de goede routecontrole. En zo was n ar cactaM olc i 0 - er nog wel een punt, aat velen straf- punten opleverde. De uitslag was: Dames A: 1. mevr. Arema, Sneek strafp.; 2. mevr. Dijkstra, Sneek strafp.. Dames B: 1. mevr. Scholten, Sneek 161 strafp.; 2. mej. H. Feenstra, Sneek 177 strafp.; 3. mevr, de Vries, IJlst 181 strafp. Heren A: 1. W. Faber, Sneek 48 strafp.; 2. A. Arema, Sneek 85 strafp. Heren B: 1. E. Dijkstra, Sneek 129 strafp.; 2. R. Lolkema, Sneek 144 strafp. 3. H. Scholten, Sneek 166 strafp. Zaterdag 23 februari a.s. zal het vijf tig jaar geleden zjjn, dat ds. O. W C. van Willigen van der Veen te Apeldoorn werd bevestigd als predikant in de Ne derl. Hervormde Kerk. De jubilaris wiens eerste gemeente Hindeloopen was, verwisselde deze op 2 juli 1918 met die van Heeg vanwaar hij op 15 oktober 1922 naar Nieuw Stadska naal vertrok. Tijdens zjjn ambtsbediening in Heeg was Ds. Van Willigen van der Veen o.a. lid van het classiciaal bestuur van Sneek en scriba van de ring IJlst. Tijdens zijn verblijf in Friesland was hij medewer ker aan het blad „Koers Houden” en heeft hjj in enkele plaatsen meegewerkt aan de oprichting van een chr. hist, kies vereniging. Thans is hjj o.a. nog vice- voorzitter van de commissie van Toe zicht op de paranormale geneeskunde en lid van de internationale school voor wijsbegeerte te Amersfoort. Het begin was simpel, doch na „har- hiervoor een geschikte plek te vinden in }en en schoppen” begon het strafpun- ten te regenen. Er waren nl. twee speel- Bouw- en Woningtoezicht heeft inmid-haatten - ’n klaver en ’n ruiten - als dels vastgesteld, dat de nog overeind i oriyntatiepunt gebruikt en dat bracht staande gevel aan de Nieuwendük op vrijw'el alle deelnemers in de waan dat dan men vaak denkt. Uiteraard is hier- zeer korte termijn moet worden ge- 10°h „harten” en „schoppen” speelkaar- TT»—,.1-tut— ,-.1^^—c tnj_1-u:f f.pn "vr-rpn TTnr’fnn wac ■wral ernnc? vnnnr* ’n hoogst belangrijke rol weggelegd, zo- i zijn reeds getroffen zal waarschijn-die stond zodanig opgesteld dat alle I i deelnemers er eerst voorbijliepen, ----- i waardoor zij allen in tijdnood kwamen. iDoch „schoppen” was het grote strui kelblok. Vrijwel alle deelnemers na- |men de op een kozijn aangebrachte i speelkaart, doch even tevoren hadden I er twee kolenschoppen, volgens de om- re personeelsleden op wachtgeld. En j schrjjving voor de route natuurlijk ook omdat hp en zpn eveneens Friese vrouwschoppen”, gehangen en dat was het wel graag weer naar Friesland terug oriënteringspunt. Allen die de speel- wilden solliciteerde hu bu Hubert waar kaart namen liepen in de val en mis- Natuurlijk is de strijd tussen Schok land en Sneek, wat de bezoekcijfers be treft, ook wel heel ongelijk omdat het gros der bezoekers te Schokland tevens om de bezienswaardigheden van de Zui derzeepolders op reis is gegaan en het museum als een - zij het dan zeer ge waardeerde - „hors d’oeuvre” geldt. En heeft men het er wél voor over een apar te reis naar Hindelopen te maken, al thans een omweg, waarbij het Hidde Nijland Museum het hoofdgerecht van de maaltijd vormt, zo ver heeft Sneek het nog altijd niet weten te brengen. De onvervangbare sfeer, welke stad jes als Sloten en Hindelopen bezitten, in mindere mate ook Sloten en Workum, tot op zekere hoogte bovendien Harlin gen, Franeker en Dokkum, bepaalt hier hetgeen men tegenwoordig het „toeris tisch klimaat” pleegt te noemen, en dat is nu eenmaal heel anders als dat van het bedrijvige Sneek, dat niet straffeloos op zijn voorvaderlijk kunstbezit inteerde'. Helemaal hopeloos is het gelukkig nog niet, want het water-toerisme vormt ’n behoorlijke compensatie en wanneer wij nu maar voortgaan de binnenstad uit haar verval op te heffen door het be vorderen van restauraties en het verhef fen van het bouwkundig peil van nieuwé panden,.'zo valt er van Sneek nog heel wat meer te maken, ook als trekpleister voor vreemdelingen die het niet uit sluitend om de watersport is te doen, bij voor het Fries Scheepvaart Museum i sloopt. Deze sloop de voorbereidingen I *en waren. Harten was wel goed, maar 14. 1 n-rv.-.i J £C 1 1 Z-» nlrnrl r» n T4 4 Ct f\V\ O'OCrt’lol <4 O O 1 1 Woensdagavond jl. hield de Koninkl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde afd. Sneek haar maandelijkse vergadering in de bovenzaal van Ons Ge bouw. De opkomst van de leden was, on danks de nog steeds winterse omstandig heden, verrassend goed te noemen. Als spreker was uitgenodigd de heer Homans, tuinbouwleraar te Lippenhui zen, terwijl de heer Jongstra uit Balk, als lid van de afdeling, de plant van de maand - de Azalea Indica - behandel de. Na een vlotte en gedegen uiteenzetting over deze niet zo gemakkelijk te kweken plantensoort, beantwoordde de heer Jongstra de hieruit voortvloeiende en ook andere vragen. Spreker behandelde voorts de k week wijze van de z.g. Amaryllis, in verband met het beschikbaar stellen van een bol van deze plantensoort, als één van de prijsjes voor de te houden bloembollen keuring. Jammer was, dat maar weinig bloei- ende hyacinten konden worden ingele verd, als gevolg van de maar voortdu rende winter, waardoor veel bollen, welke tjjdelijk in de tuin waren ingegra ven, niet te voorschijn konden worden gehaald. Deze zullen nu, ijs en weder- dienende, op de eerstvolgende vergade ring (circa half maart), beoordeeld moeten worden. Als prijs voor het betreffende Nummer op de aan de - en ter vergadering aan- wezige-leden verzonden convocatie was een bloeiende Azalea beschikbaar ge steld. De heer Homans, die na de pauze aan het woord kwam, om iets te vertellen over diverse tuinaangelegenheden, m.o. een praatje en een plaatje over krui den, ontpopte zich als een ijverig propa gandist van de stichting voor huishoude lijke voorlichting ten plattelande. Het bleek, dat hierbij, naast de beken de werkzaamheden als de verzorging van bloemen, groenten en fruit, de krui- denteelt zoveel mogelijk, wordt gepro pageerd. Het is n.l. algemeen bekend, dat voor de kruidenteelt bjj particulie ren maar weinig interesse bestaat, en zelfs steeds minder wordt. Zeer zeker is dit een gevolg van de dynamische tijd. Men moet de waarde van het gebruik van kruiden in de keu ken echter niet onderschatten, temeer daar het kweken, mede aan de nand van diverse praktische handboekjes, weinig moeilijkheden zal opleveren. De spreker kon in de toegemeten tjjd dit onderwerp slechts ten dele bespre ken. Het ligt dan ook in de bedoeling om hierop t.z.t. nog eens terug te Komen. Rest nog te vermelden, dat de als Je prijs beschikbaar gestelde Amaryllisbol door de heer Verf, filiaalhouder van „Na- tura” was geschonken, terwijl de jury voor de beoordeling van de meegebrachr te bloeiende bollen, bestond uit Mevrouw Urban-de Vries en de heren Homans en Jongstra. Het leek er aanvankelijk niet op, dat de heer Luehof voor monteur in de wieg Was gelegd. Zjjn vader was nl. schipper, en had graag gewild dat zjjn zoon dit beroep ook gekozen had. Maar deze voelde daar niet voor en ging als jongen van 15 jaar naar de smid in Rinsuma- geest waar hij ook op school was ge gaan. Dit dorp was nl. de domicilie van zijn ouders die echter met hun schip in Akkerwoude lagen toen Jacobus op 12 september 1899 werd geboren. In 1918 vertrok de toen 19 jarige naar Groningen waar hij in dienst trad bij de Handelmaatschappij in Landbouw- en Zuivelwerktuigen Boeke Huidekoper, die hem voornamelijk belastte met werk zaamheden aan motoren, tractoren en zuivelwerktuigen en hem enige jaren later ook geregeld als monteur uitzond naar zuivelfabrieken en andere bedrij ven. Van zijn 22ste jaar af is de heer Luehof dan ook zeer veel op 'eis ge weest, want dat reizen en trekken werd in 1928 voortgezet bij de motorenfabriek van Smit Co te Kinderdijk waar hij voor ’t merendeel met scheepsdiesel- motoren te maken kreeg en daarvoor ook meermalen naar het buitenland ging. Dit bedrijf kwam echter in moeilijkhe den en Luehof evenals vrijwel alle ande- Over de gevel aan de Damrakzijde is nog geen besluit genomen te meer, omdat de directies van C. en A. en de verzekeringsmaatschappijen hier wel licht een stem in het kapittel hebben. Wél is besloten, dat een onmiddellijk ge vaar opleverend topgeveltje aan de Damrakzijde moest worden omgetrok ken, hetgeen zaterdagavond na en kele mislukte pogingen is gelukt. geen bussen af en aan rijden, gezan ten en andere hoogwaardigheidsbe kleders binnen treden uit alle delen var de wereld en iedere school in Neder land het aan haar eigen eer verplicht voelt haar leerlingen gedurende hun leerjaren toch minstens éénmaal door het museum op Schokland te hebben gestuwd Mocht de directeur van de Oudheidkun dige Dienst op Schokland, de heer G. L. van der Heide, deze regelen ooit onder ogen krijgen, dan zal hü wel glimlachen want alle verschillen ten spijt, bestaan er al jaren lang hechte banden tussen Schokland en Sneek, welke hun weer klank hebben gevonden in de belang wekkende artikelen, door de heer Van der Heide in de laatste- jaarverslagen van het Fries Scheepvaart Museum ge schreven en handelende over diverse scheepswrakken, in de Zuiderzeepolders voor en na ontdekt en opgedolven. Een reeks, welke de komende jaren zal wor den vervolgd, zodat de bezitters van on ze jaarverslagen op den duur een uiterst interessante en exclusieve reportage zul len bezitten. Tot de meest bezochte musea in Ne derland behoort al sinds ettelijke jaren het voormalige kerkje te Middelbuurt op Schokland. Hier is de Oudheidkundi ge Dienst van de Zuiderzeewerken ge vestigd, welke zich uitsluitend bezig houdt met het opsporen, bergen of opgra ven van de talloze oudheden, van pot scherven tot hele scheepswrakken toe, welke sinds het droogleggen en verka velen van de Zuiderzeebodem binnen ’s mensen bereik kwamen te liggen. Er is tot op heden zo ontzaglijk veel gevonden, dat slechts een gedeelte daarvan kon worden bewaard, en daar van nóg weer een gedeelte alleen ten toongesteld. Aanvankelijk binnen de mu ren van het oude visserskerkje, daarna tevens in een daarnaast gebouwde hou ten loods, vervolgens in een steeds was send aantal semi-permanente aanbouwen alsmede het tentoonstellingsgebouw te Leliestad maar er dient desondanks dringend een flink stenen gebouw op Schokland te komen, waar men de meest belangrijke en spectaculaire za ken eens bijeen kan zien in hun onder ling verband, als een welsprekend pren- teboek dat geheel het tijdperk vanaf de Steentijd tot op heden omvat. Want er is geen tijdperk uit de Nederlandse histo rie, vanaf haar prille begin tot op de dag dat het laatste vissersschip achter de Afsluitdijk zonk, of het heeft zjjn neerslag - letterlijk en figuurlijk - op de Zuiderzeebodem gevonden. Bloemlezing Wjj kunnen er hier niet aan beginnen ook maar een summier overzicht te ge- ven van de rijkdom en omvang der col- i lecties, waarvan op Schokland een bloemlezing te bestuderen valt. Naar de bezoekcijfers te oordelen -de 50.000 werd reeds vorig jaar overschreden - moeten er zich ook onder onze lezers al wel velen bevinden die het museum uit eigen aanschouwing kennen, zodat wij de anderen slechts kunnen aanraden j zich met eigen ogen alsnog te overtuigen van de heel bijzondere bekoring, welke in een bezoek aan Schokland schuilt, zelfs al is het geen eiland meer en tekent het zich nog slechts als een lang gerekte verhevenheid met boomgroepen tegen de onafzienbare poldervlakte af. In ons hart zjjn wij zelfs wel eens wat afgunstig op de belangstelling welke het museum op Schokland geniet! Want hoe armzalig steken de bezoekcijfers van het Fries Scheepvaart Museum wel niet af - tegen dié van de zuster-instélling bezui den Lemmer - nog geen lOten honderd! En toch kan men niet volhouden dat het Fries Scheepvaart Museum de moeite niet waard zou zijn en het aan zichzelf te wijten heeft dat ook hier Een enorme brand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag het pand van C. en A. Brenninkmeyer aan het Dam rak te Amsterdam in de as gelegd. De schade aan het gebouw-zelf, dat hoogstwaarschijnlijk totaal verloren is, wordt op acht miljoen geschat, zo meldt Het Vrije Volk. Daarbij komt nog de schade aan inventarissen en goederen voorraden van C. en A. en het hoeden- magazijn Gieskes. De totale schade wordt geraamd op vijftien miljoen gulden. Het gebouw was eigendom van een zelfstandige exploitatiemaatschappij waarin C. en A. is geïnteresseerd. De directie van C. en A. hoopt op dezelfde plaats een nieuw gebouw te doen verrij- zen, waarmee uiteraard enkele jaren zullen zijn gemoeid. i- Intussen zal men de verkoop voortzet- E!^PeyalJ de MAC „J. C. Visser” ten in de herenmodeafdeling aan de tla<^ uitgezet, deed vrijwel alle deelne- Nieuwendijk. Gedacht wordt aan de mo- j merSvSters) er in vliegen, gelijkheid een noodgebouw te doen ■plaatsen, al- -zaF-het-zeer -moeilijk zijn J te

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1