voor van Totale kosten ruim twee miljoen Burgerij moet f 160.000.- bijdragen Grootse plannen voor verbetering de sportaccomodatie in onze stad 1 IJLST I SPORTTERREIN NOORDFRHOEk'. f 1 i 1 1 H en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, WYMBRITSERADEEL ,1 w 118 jaargang no. 15 Donderdag 21 febr. 196.5 Dr. Joh. Swierstra overleden I voLkstoiwsh. C. en A. wil verkopen in houten gebouw Record aantal deelnemers Sneker damdag f Het Sweeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT. SNEEKER COURANT en DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD ZÜIDEÖ5POÖTPAPK. 7 <- SNEEKER NIEUWSBLAD s Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. HET NIEUWE ZUIDER SPORTPARK Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad De directie van C en A onderhandelt met verschillende gemeentelijke instan ties over de bouw van een nood bedrijf, meldt het Alg. Dagblad. Men denkt aan een houten winkel met één etage. Als een van de plaatsen waar de noodwinkel zou kunnen verrijzen, is het tegenover de ruïne gelegen Beursplein genoemd. De verkoop van damesgoederen is gis teren weer begonnen in de zaak van de herenconfectie van C en A aan de Nieu- wendjjk. Daarbij is zoveel mogelijk per soneel dat door de brand op non-actief was gesteld, aan het werk gezet. De deelname aan de Sneker Damdag blijft zich in stijgende lijn bewegen en is reeds de 350 gepasseerd, waaronder ve le prominenten buiten de provincie. Wij achten derhalve alle voorwaar den aanwezig, dat er zaterdag in zalen Hanenburg in alle klassen strijd van de bovenste plank zal worden geleverd. In de Sportnota werd een tekort van vier sportvelden geconstateerd. Voor de tennissport zijn er maar vier banen, t.w. twee gravelbanen en twee betonbanen, welke laatsten echter fnuikend zijn voor de conditie van de spelers. Alleen de beide gravelbanen, eigen aan de heer Th. W. Zandstra, zijn geschikt voor wedstrijden. De aanleg van vier zulke banen is daarvoor nood zakelijk. Dan kan tevens de ledenstop welke de clubs hebben ingesteld wor den opgeheven. ’t Aantal gymnastieklokalen was in 1959 z^er redelijk, maar de kwaliteit Voor Sneek is het alles zins belangrijk dat de bur gerij het offer van 10% brengt. Echter niet alleen deze twee objecte. ook de verbetering van het Black Boys-terrein en het tot standkomen van een in- structiebad zullen met hulp van de burgerij tot stand moeten worden gebracht. De in de eerstvolgende jaren uit te voeren plannen zijn reeds meer of minder voorbereid, waarmee een totaalbedrag van ca. 2.200.000.- ge moeid is. Deze plannen worden werke lijkheid wanneer de zekerheid bestaat dat in de komende jaren een bedrag van 160.000.- van particuliere zijde wordt bijeengebracht, t.w. voor het Zwembad 42.000.- (5%), Instructie- bad 21.000.- (5%); Zuidersportpark 74.000.- (10%), Sportpark Noorder- hoek 22.500.- (10%), totaal 159.500.-. Het comité zal diverse acties gaan voeren om deze bedragen bijeen te krijgen en heeft goede hoop dat de helft dit jaar nog bijeenkomt. Er zijn nl. al tal van toezeggingen gedaan. Al deze plannen en acties worden gesteund door een Comité van aanbeveling, be staande uit de volgende stadgenoten: L. Rasterhoff, W. Baarda, I. Bergsma. W. Binnema, Ds. J. P. v. d. Boomgaard, J. de Bree, Ds. J. van Dam, J. Deth- mers, H. M. Gerbrandy, H. Gerritsma, Drs. C. de Graaff, H. F. de Grijs, E. K. Hoekstra, A. Jansen, C. J. Kan, Ir. G. J. Kwant, M. Larmené, Ds. E. N. van Loo, P. v. d. Mark, Ds. M. v. d. Meulen, Mevr. K. Sipkens-v. d. Hoek, M. Steeg- stra, G. P. Tjallema, Dr; G. J. Ubbink, Ds. Mr. J. Vaandrager, Deken C. J. Vre- dendaal, Ds. M. v. d. Wel, N. J. de Vries, Mr. A. v. d. Werf, D. v. d. Werf, Tj. B. v. d. Werf, S. de Wolf, J. R. de Dood. Het sportpark zal bestaan uit drie velden, geschikt voor voetbal en hockey, een oefenhoek, vier tennis banen en parkeerterreinen. Eén van de velden overweegt men halfver- hard te maken waardoor het vaker en langer gebruikt kan worden. De velden zullen zorgvuldig worden ge draineerd en de grond tot en met bewerkt. Het terrein wordt rondom beplant en gedeeltelijk van water partijen voorzien. De ligging zal zijn aan de Konin gin Wilhelminastraat, dus op de plaats van het tegenwoordige sport veld. Tussen het sportpark en de Koningin Wilhelminastraat komt ’n brede beplantingsstrook met wan delpaden en een speelweide. Zwembad en Zuider sportpark reeds in be handeling. Mede door de aktivitei- ten van het comité zijn in december van ’t vorig jaar reeds twee grote objecten - verbetering van het Zui- dersportnark en van het zwembad - in de Raad be handeld en met algemene stemmen aangenomen. Voor de realisering moet echter de regeling door ’t rijk gesteld in acht worden genomen. De overheid fourneert nl. 90% van de totaalkosten wanneer van de zijde van de burgerij, middenstand en bedrijfsle ven de ontbrekende 10% beschikbaar wordt gesteld. Beide plannen zijn inmid dels reeds aanhangig ge maakt in Den Haag en er bestaat goede hoop dat hierover op korte termijn een beslissing zal worden genomen. Het comité Sportbelangen, tot stand gekomen door samenwerking van de „Sportraad Sneek” en een aantal leden van de Gemeenteraad, heeft in een gistermorgen in het stadhuis gehouden persconferentie onder lei ding van zijn voorzitter de heer K. Doevendans de plannen, wensen en verlangens voor verbetering van de sportaccomodatie in onze stad uit eengezet. De heer Doevendans herinnerde er aan, dat indertijd in de Sportnota van de Sportraad de zeer vele sportproble- men welke Sneek kent reeds uitvoerig zijn belicht. De nota stelde vast dat het „Mens sana in corpore sana” (een ge zonde geest in een gezond lichaam) al leen te bereiken is door een goede sportaccomodatie en de Sportraad stel de zich ten doel alles te doen om dit te verwezenlijken. De behoefte aan betere sportaccomo datie bestaat niet alleen ten aanzien van de jeugd. Ook voor ouderen in het kader van maatregelen met betrekking matig en slecht. Doordat ’t gymnastiek lokaal van de RHBS ook beschikbaar is gesteld en tevens gebruik kan wor den gemaakt van enige andere lokalen, terwijl die aan de Westersingel en in het Sperkhem een radicale verbete ring hebben ondergaan, is deze toe stand echter beter geworden. Een groot probleem is echter het ontbreken van een goede gelegen heid voor zaalsporten, zoals volley bal en zaalhandbal, gymnastiekuit- voeringen en -wedstrijden. Ons Ge bouw biedt hiervoor te weinig ruim te. Jarenlang is gewerkt voor een sport hal op de Veemarkt, maar dit plan schijnt van de baan te zijn. Er is echter goede hoop dat de gemeente een ande re oplossing voor dit probleem kan vin den. In de Sportnota is ook nog genoemd het Zwembad dat zelfs in het slechtste seizoen nog te klein is en onvoldoende accomodatie biedt, terwijl daarnaast ook de ijsbaan een probleem vormt. De ze voldoet zelfs niet aan de minimum eisen, welke in deze tijd gesteld wor den en de langebaansport kan er niet op beoefend worden. Voorts werd in de Nota nog gespro ken over een mogelijke afschaffing van de vermakelijkheidsbelasting bij sport- In de ouderdom van ruim 83 jaar is dinsdag overleden onze stadgenoot dr. Joh. Swierstra, oud-veterinair inspec teur van de Volksgezondheid. Dr. Swierstra die op 9 mei 1879 in Wieuwerd werd geboren slaagde in 1905 voor veearts en promoveerde in 1906 in Bern op een proefschrift over tuberculose bij runderen. Hij begon zijn ambtelijke loopbaan als assistent aan het abattoir in Utrecht en werd daarna direkteur van het abattoir en van de Vleeskeuringsdienst in Zaan dam. Vervolgens was hij Inspecteur bij de Veeartsenijkundige dienst en van de Volksgezondheid te Leeuwarden. Dit waren toen nog twee afzonderlijke diensten, maar nadat ze waren samen gevoegd werd de overledene assistent bij de Gezondheidsdienst voor Vee. Van Leeuwarden vertrok hij naar Zwolle waar hij benoemd was tot Ve terinair inspecteur van de Volksge zondheid, welke functie hij tot aan de pensioengerechtigde leeftijd vervulde. Als adviseur, samen met de heren Litaent Peerbolte en de latere profes sor Berger, heeft dr. Swierstra als ad viseur een belangrijk aandeel gehad in het totstandkomen van de Vleeskeu- ringswet in 1922. Sinds 31 oktober 1946 woonde hij sa men met zijn zusters in de Schoolstraat alhier. tot een verantwoorde vrije-tijds-beste- ding is dit van groot belang. Voorts speelt hierbij een rol, dat bij een ver dere groei van de stad Sneek wat het zielenaantal betreft, de voorzieningen, die in cultureel en maatschappelijk op zicht de leefbaarheid van onze stad be palen, mee moeten groeien. Dit feit zal bij het aantrekken van arbeidskrachten voor de industrie zeker een rol spelen. Hoe vaak hoort men juist bij het ver anderen van betrekking, dat aan één of andere plaats de voorkeur wordt ge geven, omdat het daar prettig wonen is. Dat dit ook voor de middenstand van grote betekenis is, behoeft geen betoog. Het Comité wil nu voor wat de sportaccomodatie betreft het nodige doen opdat Sneek als goede woonplaats wordt aangemerkt. Het bestaande complex heeft hier thans één hoofdspeelveld en een klein bij-veld. De verbetering en uitbreiding zal voornamelijk bestaan uit de verbetering en drai nage van deze velden, de aanleg van een nieuw speelveld, (het tegenwoordige wordt oefenveld), de aanleg van een parkeerplein en het maken van ’n goede toegangsweg. Met de nodige beplanting zal hier verder getracht worden een fraai geheel te ver krijgen, dat eens zal worden omgeven door een volkstuincomplex, dat langzaam maar zeker zal uitgroeien tot een lustoord met bloemen en planten, zodat twee soor ten van aktieve recreatie de stad hopelijk een fraaie groene long zullen verschaffen. Te weinig sportvelden Momenteel beschikt onze stad over vier sportcomplexen: dat van de v. v. Sneek met twee goede velden, ’t Gem. Sportpark aan de Leeuwarderweg met twee redelijk goede velden, die echter veel te intensief worden gebruikt, en een hockeyveld, het Black Boys-terrein met twee velden waarvan een slecht en een zeer slecht, en het Zuidersportpark, dat momenteel slechts een zeer slecht veld bevat. De bestaande kleed- en toiletaccomodatie en het kantoor van de badmeester zul len worden gesloopt. Op dezelfde plaats zullen hiervoor nieuwe, meer aan de thans bestaande behoeften, accomodaties worden gebouwd: garderobes en omkleedruimten voor dames en heren, toiletten en douches, 2 x 12 kleedcabines, gelegen aan weers zijden van de entree-partij met huisvesting van het badpersoneel. Het bestaande bad, lang 64,60 m, breed 20 m en diep 0.55 tot 3.35 m, wordt ver bouwd. Dit bad wordt visueel door een overbrugging en door een muur in drieën gedeeld. Het meest noordoostelijke deel wordt 0.50 - 0.80 m diep en is geschikt voor hen, die leren zwemmen en het meest zuidwestelijk deel wordt 0.90 m diep en dient meer als oefenbad. In het park zal zuidoostelijk van het bestaande te verbeteren bad een nieuw zwembad worden gebouwd, bestaande uit een wedstrijdbad, lang 50 m, breed 18 m en diep 1.10 - 2.00 m. Hiermee verbonden wordt de z.g. springkuip, groot 14 m x 20 m, en diep 3,65 m. De filterinstallatie, die zal zorgen voor een voortdurende zuivering van het water, zal worden gebouwd in een kelder, die geprojecteerd is achter de springkuip. Dit nieuwe bad is vooral bestemd voor degenen die de zwemkunst goed machtig zijn. Voor de kleuters wordt een klein ondiep bad gebouwd, op een rustige hoek van het gebied, dat voor het verbeterde en uitgebreide bad nodig zal zijn. Dit gebied beslaat ongeveer de helft van het Burgemeester De Hooppark. Het wordt herscha pen in een grote zonneweide. Zoveel mogelijk zal getracht worden de bestaande boombeplanting te benutten voor de „aankleding” van het gebied van het bad. De overgang tussen bad en park I dient onopvallend te zijn, wat kan worden bereikt door de afscheiding en middels beplantingen en de bestaande vijver in het park. Gewaakt zal worden voor de moge lijkheid blijvend een prettige wandeling in het Burgemeester De Hooppark te kun nen maken, al wordt het aantal paden noodzakelijkerwijs ingekort. Het nieuwe bad zal een onderdeel moeten worden van het Burgemeester De Hooppark en naar gehoopt wordt de aantrekkelijkheid daarvan verhogen. evenementen of het besteden van de opbrengst ten bate van de sport. Al deze wensen en noden worden onderstreept door de gemeentelijke overheid en bevestigd in een rapport van de Ver. van Nederlandse gemeen ten, maar om tot een oplossing te ko men is een even groot probleem. De heer Doevendans memoreerde vervolgens het besluit van de raad de verbetering van het Bdack Boys-ter rein aan te houden in verband met een gewijzigde financiële opzet. Deze zaak is daarna in een commissie van raads leden besproken, en daarna ook met de Sportraad, wat op 11 dec. 1962 ge leid heeft tot de oprichting van het Comité Sportbelangen Sneek, waarvan van de zijde van de Raad zitting heb ben genomen de heren M. Baaijens, W. Baarda, H. de Blauw, Joh. Lampe en Th. v. d. Werf en namens de Sportraad waarbij op 3 na alle sportverenigingen zijn aangesloten) en parti culieren de heren W. Brou wer, N. Joustra, E. Posthu- ma, H. Scholten, C. Wester, K. Doevendans, terwijl nog werden aangetrokken de heren U. de Bruin en A. W. v. d. Poel. Voorzitter is de heer Doevendans, secretaris de heer Posthuma, penning meester de heer U. de Bruin, 2e voorz. de heer Baaijens, 2e secr. de heer De Blauw en 2e penningm. de heer Scholten. Uit fiscale overwegingen werd daarna op 12 decem ber nog de Stichting Sport belangen Sneek opgericht waarvan het bestuur ge vormd wordt door de he ren De Bruin, Lampe en Van der Poel. Bank van de ze stichting is de Coöp. Raiffeisenbank Sneek. X 11- X’ I f - ;A'; ■'l 3*, 'S 4* caF&WKnEKXl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1