Secretaris Friesch Grondbezit: Vraag en bepalen de prijs i 0. Hoekstra (D.C. „Huizum”) winnaar Sneker Damdag Hardrijderij voor schippers op de Houkesloot I aanbod en omstandigheden Boeiende lezing over Eernewoude voor de Kon. Zeilver. „Sneek” F AGENDA 1 W YM BRITS ER A DEEL IJLST van en landbouwgronden Verkoop boerderijen en de huurder Meer bescherming voor Oflicieel Orgaan van de gemeenten S N E E K, 1 Maandag 25 febr. 1963 118e jaargang no. 16 Bijna vierhonderd deelnemers M: J.V. „Josia” vierde het 75-jarig bestaan Hei Sweket Nieuwsblad is ee« gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en DRIJF HOUTS NIEUWSBLAD Geslaagd Tippeltocht „J.C. Visser” Dorpsbelang Goënga SNEEKER NIEUWSBLA Hoe komt het met de landbouw? De uitslagen: Hoofdklas 60 deelnemers. i F: G: I: J: N: O: Eerste klas 84 deelnemers. A: B: D: E: G: J. K: N: O: P: S: R. T: pnt., C. pnt, W. Tweede klas 92 deelnemers. C: D: Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 0 5150) b.g.g. 4091. dat de Grondkamers de maximum prijs aangaven. Die hielden echter geen reke ning met vrij of niet vrij te aanvaarden. Zij moesten taxeren op rendementswaar- de. Dit bezwaar is nu echter vervallen. Wie nu op rendementswaarde van de zelf producerende boer koopt, biedt meer dan hij die het wil verpachten. Levens verzekeringsmaatschappijen e.d. komen er nu dus niet meer aan te pas. Ook wordt niet meer geboden volgens de ge middelde opbrengstwaarde, maar geldt wie er het meest op kan maken. ‘oont ons sportieve knaap aanvaardde deze tegen slag met een glimlach. De klasseprijs was voor Hornstra. Doch de laatste loodjes wogen wel heel zwaar, en alleen voor O. Hoekstra was het weggelegd de strijd met ’t maximum aantal punten af te sluiten. Daardoor kon dus opnieuw een Friese dammer zich winnaar van de Sneker Damdag noemen. De andere voor deze klas be schikbaar gestelde wisselbeker kwam na loting terecht bij zijn clubgenoot A. F. Schotanus. Bovendien ontving Hoek stra de klasseprjjs. Dit was de laatste vraag welke de heer Swierstra behandelde. De landbouw ver keert momenteel in een slechte situatie. Er lopen vele jonge mensen weg. In 1940 waren er in ons land 225000 boeren, nu 170000 en verwacht wordt dat er in 1970 nog maar 150000 zullen zijn. De tijd van de vele gegadigden voor een plaats is dan ook voorbij. Er zjjn er nu al die niet te verhuren zijn. Het publiek en de politieke partijen schenken hier aan te weinig aandacht maar deze kwes tie speelt thans een belangrijke rol nu de prjjs bepaald wordt door vraag en aanbod. De financiële mogelijkheden van de boer zullen eveneens een rol gaan spelen. Er zjjn al boerderijen verkocht beneden de prijzen van de Grondkamer. De prijzen zullen volledig uit elkaar ra ken. Voorzichtigheid is dus geboden. Er volgde op deze rede enige discus sie, waarbij het voor en tegen van de genoemde wet ook naar voren kwam. Tevens werd betoogd dat hét grote vraag stuk is, dat de opbrengst van de produc ten te laag is, er veel te veel van een boer op een eenmansbedrijf gevergd wordt en de afschrijvingspolitiek van de fiscus onjuist is. De heer Swierstra was het met deze opmerkingen eens. De vergadering, waarin de heer S. Brandsma te Oudega-W als bestuurslid werd herkozen, werd daarna met een woord van dank aan de spreker door voorzitter P. Kramer gesloten. De organisatoren (de heren Eekma de Weerd en de gebr. Visser) hadden een wedstrijd uitgeschreven met hindernissen, zodat ook de minder goede rijders niet bjj voorbaat kansloos waren. Door enkele zakenlieden hier ter stede waren diverse leuke prijsjes beschikbaar gesteld, hetgeen door de schippers ho gelijk gewaardeerd werd, zodat niemand met lege handen naar huis (in dit geval: schip) terug ging. Na vele spannende ritten, waarbij het publiek intens meeleefde, gingen de vol gende rjjders met de eer strijken: In groep 1 (ouderen) 1. T. Visser; 2. K. Hoekstra; 3. E. de Weerd. In groep 2 (jongeren). 1. K. Hoekstra; 2. F. Zwering; 3. Van der Mark. Tot slot werd nog een tijdrit ingelast, waarin als winnaar tevoorschijn kwam A. Visser, die het uitgezette parcours in 44 sec. aflegde. Tweede werd J. Wons, terwjjl F. Zwering als derde eindigde. Een prachtige middag, die de schip pers even de ongemakken van deze win ter deed vergeten. Men moet dus de omstandigheden in aanmerking nemen wanneer er een hoge prjjs uit de bus komt en zich niet blind staren op de cijfers in de krant. Men moet de achtergrond bij de bie ders zien. AI deze dingen golden voor heen niet. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Donderdagavond hebben dé J.V. en M.V. te Hommerts-Jutrijp gezamenlijk het 75 jarig jubileum van de J.V. ge vierd. Onder de vele aanwezigen be vond zich ook burgemeester Van Hout. Ds. Rietberg opende het feest, waarna de leiding verder berustte bij de heer H. R. Huitema voorzitter van de J.V. De eerste schets „Gledde Jehannes” welke naar voren werd gebracht liet iets zien van de woningnood. Verder werd een revue opgevoerd waarin men kon zien hoe de J.V. „Josia” in 1888 bij kaarslicht werd opgericht. Dat ook het verenigingswerk wel eens moeilijkhe den meebrengt bleek wel uit de scène uit de crisisjaren van 1913. Tussen de bedrijven door konden af gevaardigden hun gelukwensen aanbie den. Burgemeester Van Hout sprak namens het gemeentebestuur en ver der was er een afgevaardigde van het provinciaal jeugdwerk in Friesland. Ook andere verenigingen in Hommerts en Jutrijp kwamen hun gelukwensen aanbieden. Het laatste gedeelte van de revue was „Josia” een zeer optimis tisch tafreel waarin getoond wérd hoe het verenigingswerk er in de toekomst zal uitzien. Tegen twaalf uur was het afgelopen en kon ieder op een gezellige avond terugzien. Een sterk argument van de minister is dan ook altijd geweest dat de verstar ring welke het gevolg was van de wet moest worden doorbroken. Het publiek moet de prijzen weer bepalen. En dan krjjgen we niet alleen hogere maar ook lagere prijzen nu de Grondkamer geen richtprijs meer aangeeft. Zeer oude plaatsen bjjv. zullen stellig omlaag gaan, vooral als ze verhuurd worden en 50% van onze plaatsen is ouder dan vijftig jaar en 30% zelfs ouder dan een eeuw. De verkeerswaarde van een pacht- boerderjj is daarom ook zeer moeilijk te bepalen. De mogelijkheden zullen nier- rijke flora, die men natuurlijk tracht te bewaren. Tot dat doel heeft ,,It Fryske Gea” ongeveer 400 ha grond aange kocht, (w.o. enkele meren) aanlegplaat sen aangelegd en zelfs sein klein strandje gecreëerd. Na deze uiteenzetting nam spreker plaats achter de projectielantaam en lichtte hij zijn lezing toe met vele prach tige dia’s. Voor de pauze konden de aan wezigen genieten van, met vakmanschap geschoten, kiekjes van het dorp Eerne- woude met de mensen, die daar leven en werken, waarbij de sfeer van dit pit toresk dorpje goed getroffen werd, terwijl na de pauze de spreker beelden liet zien van de rijke flora en fauna in dit prach tige natuurgebied. Volkomen terecht merkte de voorzit ter in zijn slotwoord dan ook op dat Friesland trots mag zijn op een man als de heer Franke, die niet alleen op zo’n deskundige wijze de aanwezigen weet te boeien, maar bovendien een grote liefde te bezitten voor mooie Friese landschap. Na afloop waagden velen nog een ge zellig dansje, waarbij de muziek ver zorgd werd door het duo Riphagen-Bok, dat bij de aanvang en in de pauze al voor een beschaafde omlijsting van het geheel had gezorgd. Begunstigd door fraai winterweer (geen wind en een stralend zonnetje) werd zaterdagmiddag om twee uur op de Houkesloot gestart in twee groepen, naar leeftijd gerangschikt. Voor beide groepen hadden zich achttien deelnemers gemeld, die elkaar op sportieve wijze hebben be- kampt. Een flink aantal belangstellenden (on der wie een verheugend aantal jeugdle den) heeft j.l. vrijdagavond bijzonder ge noten van de door de K.Z.V.S. georgani seerde avond in de foyer van „Amicitia”. Als spreker was uitgenodigd de heer D. Franke uit Eemewoude over het onder werp „Eernewoude en het Prinsenhof”. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter van de K.Z.V.S., de heer j. B. G. de Vries, die er zijn voldoening over uitsprak, dat zovelen aan de uit nodiging gehoor hadden gegeven, begon de heer Franke met een korte uiteen zetting te geven over het ontstaan van het dorp Eernewoude en zijn naaste om geving. Eernewoude bestond reeds in de 12e eeuw als een klein turfdorp, gelegen in een laagveengebied met vele natuur lijke wateren. Meren waren er toen eigen lijk nog niet. Deze ontstonden pas door het ontbaggeren en graven van turf in de 17e en 18e eeuw, waardoor de zgn. petgaten gevormd werden, kleine en gro tere meren, zoals de „Greate Krite”, „Zuiderpetten”, „Halsmeer” en ,Sons- meer”. Andere petgaten daarentegen zjjn d>cht- geslibt en werden begroeid met rietvel den, waarin zich langzamerhand moet as bosjes vormden. Eernewoude bezit een Nadat met ingang van 1 januari jl. de Wet op de vervreemding van landbouw gronden was ingetrokken, zijn er in Groningen en in onze provincie al boerderij en verkocht tegen een veel hogere prijs dan voorheen toen de Grondkamers de maximum prijs vaststelden. Velen hadden dit voorspeld en verwachten dat deze stijging zich zal voortzetten, anderen menen dat het mee zal vallen en vraag en aanbod regulerend op zullen treden. Dit laatste betoogde ook de heer H. Swierstra, algemeen secretaris van „Het Friesch Grondbezit” zaterdagmorgen in de ledenvergadering van de afdeling Sneek e.o. Vraag en aanbod en de omstandigheden van de kopers bepalen de prijs aldus deze deskundige. Op het door de V.H.S.M. op 22 febru ari j.l. te Sneek gehouden examen in Stenografie en Machineschrjjven, slaag den onderstaande candidaten. allen opge leid door P. de Jong, Staatsgediplomeerd leraar Machineschrjjven, Inst. „Groote”, alhier: Suzanna Beitsma; Nely Scheltema; Rinske de Moor; dhr Louis Roelof Moed; Romkje de Jong; Janny Scholte; Feikje Tienstra; Neeltje Hobma, Sonja de Vlies dhr. Pieter Otten; Gerry Ringma; Frouk- je Krekt; Wiesje Gaastra; Hotske de Vos; Riekje Potma; dhr. J.G.J. Hamer- sma; B.T. Hoogeveen; Sjoekie Re'tsma, allen te Sneek; Hendrikje Feenstra te Parrega. prijsverschillen komen. De heer Swierstra concludeerde dat er feitelijk dus alleen prijsverhogingen zullen voorkomen bjj verkoop van ob jecten die vrij te aanvaarden zijn. Ook al omdat er nu boeren zijn die vrij veel geld hebben gekregen door verkoop in verband met stadsuitbreidingen enz. Zij moeten dit investeren omdat anders’ een zeer groot gedeelte naar de fiscus gaat en zoeken nu wat te kopen. Deze men sen zijn echter geen officiële maatstaf voor de prijs en lopen er uit. Zij zuilen daarom eerst uit de markt moeten voor dat het tot een juiste prijsbepaling kan komen. Grondpijler van de wet was voorheen Door de barre winter gedwongen zijn vele binnenschippers nu al geruime tijd genoodzaakt op één bepaalde plaats te verblijven. In enkele plaatsen heeft men getracht dit, voor de schippers, onple zierige oponthoud wat aangenamer te maken, door het van gemeentewege or ganiseren van ontspanningsavonden hardrijderijen en dergeljjke. Daar tot dusver in Sneek nog geen po gingen in die richting waren ondernomen, hebben enkele schippers zelf de hoofden bij elkaar gestoken en het initiatief ge nomen tot het organiseren van een hard rijderij. Ook in de eerste klas gingen de wissel- bekers in andere handen over. J. IJ. v. d. Goot, eveneens lid van DC Hui zum en J. Coehoorn (Lemmer) zetten hier de kroon op het werk, terwijl IJ. Kroes (SDC) beslag legde, op de k’asse- prijs. In de tweede klas veranderden de wisselbekers eveneens van tijdelijk-be- zitters. Ze kwamen nu na loting terecht bij H. Hoks (Donkerbroek), H. Visser (Makkum), Th. Westendorp (Jellum), terwijl F. Faber SDC de klasseprijs ont ving. In de derde klas waren H. Nauta Jr (SDC) en F. Dijkstra (Leeuwa’den) „bekervast”. Ze wonnen hem voor de tweede achtereenvolgende maal. De andere beker ging naar L. Gutman (Gorredijk), de klasseprijs naar R. Bfouwer (Oldeboorn). Bjj de jeugd won H. Hornstra (Son- del) voor de tweede achtereenvolgende maal de beker. R. Nauta (IJlst), die de andere beker reeds tweemaal had gewonnen, schoot nu juist een puntje tekort, om deze tot zijn definitief bezit te maken, doch deze Ook de 18e door de Sneeker Damclub zaterdag in hotel Hanenburg gehouden damdag bracht een record aantal deel nemers - 374 - achter de borden, waar door het noodzakelijk werd dat een zes tigtal spelers naar haar clublokaal Leeu wen moest worden overgeheveld. Bij gebrek aan voldoende levendig contact met de K.N.D.B., verheugde voorzitter H. de Boer zich er in, dat dit jaarlijks weerkerend damevenement ook voor vele prominenten buiten de provin cie een ware trekpleister is gebleken, waardoor dit treffen kon uitgroeien tot een nationaal damgebeuren, waarin de Friese deelnemers de kans wordt gebo den te tonen wat ze waard zijn. Dat ook nu de stijgende lijn bewaard kon blijven, schreef De Boer toe aan de pret tige en duurzame contacten, met vele afdelingen en personen door de jaren heen gelegd welke voldoende waarbor gen bieden, dat dit jaarlijkse evenement zich ook in de toekomst zal voortzetten. Nadat hij de deelnemers een prettige en succesvolle ctóg had toegewenst, was het aan het geklik der schijven merk baar, dat de strijd een aanvang had ge nomen. In de hoofdklas waarin 60 deel nemers uitkwamen, was de situatie bij het afsluiten van de tweede ronde zo, dat O. Hoekstra (DC Huizum) in groep B, Tj. Bos (Heerenveen) en Ph. J. Ham in groep C., A. F. Schotanus (DC Hui zum) in groep D, H. Smit (Marknesse) in groep E, C. Wiersma (Leeuwarden) in groep H, S. Kloosterman (Achlum) in groep K, A. J. de Vries (Sneek) in groep M, J. Stegenga (Sneek) in groep N, W. Schukken (Sneek) in groep O, nog in aanmerking kwamen voor de hoofdprijs. De opkomst op deze vergadering was- groot. De voorzaal van Rest, Piso was eigenlijk te klein. Volgens dhr. Swierstra bleek ook hieruit de grote belangstelling welke er voor dit onderwerp bestaat Over de achtergrond daarvan is ech ter verwarring ontstaan. De jonge gene-, ratie is nog niet gewend aan een norma le prijsvorming door vraag en aanbod omdat men die van 1940 af niet heeft ge kend. De prjjzen van landbouwgronden werden door de overheid vastgesteld. De ouderen hebben meestal een heel ande re visie op deze zaak. Er was daarom een groot verschil van mening over de vraag of de wet al dan niet verlengd moest worden. De S.E.R. en het Landbouwschap adviseerden met een kleine meerderheid dat zij bestaan moest blijven en zelfs in Friesch Grond bezit, bjj de verpachters en in de kring van de eigen boeren waren de meningen verdeeld. Hetzelfde was het geval in de politieke partijen, maar de regering heeft doorgezet en een voldoende meer derheid gekregen. De grote meerderheid van ons volk acht de intrekking echter niet juist en dat acht spr. een bezwaar waarvan men thans de gevolgen ondervindt. Onjuist noemde de heer Swierstra het dat de prjjzen van 1940 zo lang gehand haafd zjjn. In 1953 werden ze vastgesteld op een rendement van 3% wat juist was, maar een fout was weer dat men ook daarna niet met de tijd is meege gaan. De bedoeling - het voedselpakket goedkoop houden - was goed, maar de gevolgen waren rampzalig (zwarte prjj-1 zen enz.). Hier liggen dus de fouten waarmee we geconfronteerd worden maar we moe ten ze ook weer niet te zwaar opnemen. Drievierde van de landbouwgronden en boerderijen in Friesland wordt nl. ver pacht en het percentage dat vrij te aan vaarden is, is zeer klein. Ook een op de vier. En wanneer huurder en verhuur der het eens worden over de verkoop mag de Grondkamer er niets aan doen. Zo niet, dan moet deze de waarde weer taxeren. Dit geschiedt thans op de ver keerswaarde, d.w.z. de prijs welke het object naar verwacht wordt op zal bren gen bij publieke verkoop. Het recht van de huurder houdt dus veel meer in dan wel in de pers wordt geschreven. Beschermingsrecht huurder nog groter geworden bij straks een rol spelen. Wel moeten de grondkamers geholpen worden als ze op de verkeerswaarde moeten taxeren. In geen geval zullen ze meer moeten af gaan op het lijstje waarmee velen van hen zo vertrouwd zijn geraakt. Alle om standigheden moeten in overweging worden genomen, o.a. ook uitbreidings plannen van de gemeenten e.d. A: J. van Boven, Groningen 4 pnt., Th. Mulder, DC Huizum 3 pnt. B: O. Hoekstra DC Huizum 6 pnt., W. de Vries, Sondel 2 pnt. C: Tj. Bos, Heerenveen 5 pnt., Fh. J. Ham, Den Haag 5 pnt. D: A. F. Schotanus DC Huizum, J H. de Kluyver, Vlaardingen 4 pnt. E: R. D. de Jong, Oudemirdum, H. Smit, Marknesse 4 pnt. - A. Spijkerboer, Kampen 4 pntJ. Pander, Drachten, 4 pnt. S. Reekers, Woudsend 4 pnt., K.- Leenstra, Gorredijk 3 pnt. H: C. Wiersma, Leeuwarden 5 pntL. Douma, Lioessens 4 pnt. J. Talsma, Bornwird 5 pnt., W. J. Muylwijk, Marknesse 3 pnt. S. Mensonides, Hoogezand 4 pnt., J. Th. de Vos, Akkrum 3 pnt. K: S. Kloosterman, Achlum 5 pnt., 2. M. Tuik, Leeuwarden 3 pnt. L: S. Tjepkema, Grouw 5 pnt., 2. L. H. Smit, Marknesse 2 pnt. A. J. de Vries, Sneek 5 pnt., G. Schambach, Leeuwarden 2 pnt. J. R. Krol, Ben. Knjjpe 4 pntJ. Stegenga, Sneek 4 pnt. W. Schukken, Sneek 5 pnt., J. v. d. Goot, Sneek 4 pnt. A: F. Faber, Sneek 6 pnt., W. v. Hui zen, Holwerd 4 pnt. B: I. C. Geuze, Sneek 5 pnt., D. v. d. Sluis, Genemuiden 4 pnt. J. Schots, Oudemirdum 5 pnt., D. v. d. Sluis Gzn, Genemuiden 4 pnt. J. Banga, Holwerd 4 pnt., D. F. Hoekstra, Akmarjjp 3 pnt. Zie vervolg uitslagen pag. 2. Er is heel wat vernuft voor nodig iedere keer weer iets anders te beden ken om de argeloze tippelaar (ster) in de val te lokken. In de loop der jaren zijn al heel wat trucjes gebruikt, maar toch vinden de uitzetters steeds weer wat anders uit. De heer J. Westra, die de tocht van vrijdagavond had uitgestippeld, had tenminste weer de nodige „foefjes” be dacht. Vrijwel allen liepen in de val toen ze meenden over de Waterpoort „einde weg” te moeten zoeken. Deze paar stappen leverde „45” strafpunten op. Verder misten velen de juiste con trole door het over het hoofd zien van een weg voor de Koningin Wilhelmina- school, wat opnieuw 45 strafpunten kostte. De uitslag was: Dames A: 1. mevr. Korfmaker, Sijbran- daburen 99, 2. mevr. Arema, Sneek 141. Dames B: 1. mevr. J. de Vries, Ijlst 55, 2. mevr. Wolthuizen, Sneek 68, 3. mevr. Sijperda, IJlst 99. Heren A: 1. S. Breuker, Sneek 97, 2. K. Korfmaker, Sijbrandaburen 100. Heren B: 1. A. Stallinga, Sneek 52, 2. G. Sijperda, IJlst 53, 3. J. de Vries, IJlst 56 strafpunten. Uit deze uitslag blijkt dat de „B” (beginnelingen) het er beter afbrach ten dan de „A” gevorderde tippelaars (sters). De volgende tippeltocht is maandag 11 maart. Onder voorzitterschap van de heer Sj. J. Gerbrandij hield de Vereniging Dorpsbelang te Goënga haar jaarlijkse vergadering. Na de opening werden de verslagen door de heren S. Greidanus, secretaris en J. Beetsma penningmeester, uitge bracht. Voor de heren S. Greidanus en R. Jongsma die aftredend waren, kwamen de heren A. Bokma en Gr. Zeilstra in het bestuur. Bij de rondvraag werd o.a. ter sprake gebracht de verlichting hoek Speersterdijk, het voederen van de dorpseenden en het schoonhouden van de brandputten. De heer Anema van Akkrum ver zorgde met humoristische bijdragen het verdere gedeelte van de avond en bracht de lachspieren danig in bewe ging. J. Aidring, Hoogezand 4 pnt., M. Bruinsma, Achlum 4 pnt. S. de Jong, Joure 5 pnt., G. IJbema, Schettens, 5 pnt. C: C. Vrieswijk, Achlum 5 pnt., G. Har- kema, Sneek 4 pnt. E. G. Terpstra, Harkema-Opeinde 4 pnt., H. Bos, Heerenveen 4 pnt. W. H. Atsma, Woudsend 5 pnt., Bart Bouma, Hommerts 4 pnt. F: J. Coehoorn, Lemmer 6 pnt., B. Bou ma, Hommerts 4 pnt. IJ. Kroes, Sneek 6 pnt., B. Haan- stra, Wons 3 pnt. H: S. Schilstra, Waskemeer 4 pnt., Joh. de Jong, Akkrum 4 pnt. I: M. Nicolai, DC Huizum 5 pnt., S. Wittermans, Jutrijp 3 pnt. J: F. Mellema, Brantgum 5 pnt., Gerlofsma DC Huizum 3 pnt. H. J. Borger, Assen 4 pnt., Joh. de Vries, Wons 3 pnt. L: Sj. v. Ommen, Luinjeberd 6 pnt., W. Pluim, Donkerbroek 3 pnt. M: P. Kempenaer, Tw. heide pnt., E. v. d. Bosch, DC Huizum 4 pnt J. Hoogsteep, Surh, veen 6 pnt., M. Schotanus, Doniaga 3 pnt. J. v. d. Goot, DC Huizum 6 pnt., E. Hoogsteen, Surh. veen 3 pnt. A. Hillebrand 4 pnt., Hepkema, Wjjc- kel 3 pnt. R: S. Lageveen, Sneek 6 pnt., S. Wit termans, Hommerts 2 pnt. K. Rigterink, Kampen 6 pnt., Reidsma, Wons 4 pnt. H. v. d. Wiel, Emmeloord 5 pnt., Steenbeek, Follega 4 pnt. U: J. Hogenhorst, Kampen 5 Buma, Workum 4 pnt. V: J. Boersma, Nijemirdum 4 Meijer, Achlum 4 pnt. Bjj niet vrij te aanvaarden objecten zullen volgens spr. straks ook lagere prijzen uit de bus komen, omdat niet ze ker is wanneer ze vrij komen en de ^richtprijs die een verhogende invloed had is vervallen. Hier is het gevaar dat de prijzen omhoog gaan dus niet zo groot. Het beschermingsrecht van de huur der is bovendien nog groter geworden. Inplaats van vier moet de koper nu min stens zes jaar wachten voor hij het ge kochte in gebruik kan nemen. Dat d> ukt de prjjzen ook in sterke mate. Voorts was het vroeger zo, dat de eigenaar die wilde verkopen de huurder niet mocht passeren. Deze moest eerst afstand doen van zijn kooprecht. Dat is thans niet meer nodig, maar wat zijn de gevolgen? De huurder kan direct een vergoeding van een jaar huur eisen, de termijn van zes jaar kan dan tot twaalf worden ver lengd en verder kan hij naar de rechter gaan om eventueel te bewijzen dat hij door de verkoop grote schade lijdt Hij heeft dan ook recht op een schadeloos stelling. Dat de verhuurder wettelijk het recht heeft gekregen zijn eigendom te verkopen kan men dus wel verwaarlo zen en daarom zullen er bjj verkoop van niet vrij te aanvaarden objecten weinig Donderdag 28 februari ’s avonds 7.30 uur film: De langste dag. Maandag 25 febr.: Filmavond „Nivon” ’s avonds 8 uur Piter Jelleshüs. Dinsdag 26 februari. Kunst aan Allen Sneek. Opvoering door Toneelgroep Studio van het toneelspel „Jeugd proces” van Manuel van Loggem, Amicitia, ’s avonds 8 uur. Woensdag 27 februari Feestavond Voet balveren. „Black Boys” in Amicitia Theater. Woensdag 27 februari: Pluimvee- en Ko nijnenfokkersvereniging S. en O. I.ezing door de heer H. Witkamp in zaa' Ha nenburg. Aanvang 8 uur. Zaterdag 2 maart: „Sportschool Sneek” Sportshow in zaal Hanenburg. Aan vang 17 uur. Maandag 4 maart Algemene ingelan- den-vergadering Waterschap „De Gou den Bodem” in Café Kuipers te Wouds end. Aanvang ’s morgens 10 uur. Dinsdag 2, woensdag 3 en donderdag 4 april Utfierings Krite Snits.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1