Woudsend voorbeelddorp voor individuele zelfbescherming ^uilt foto’s Onderhandse opdracht voor bovenbouw nieuwe Lemmerbrug vti'itlkij uaq Opdrachten voor bouw openbare kleuterschool aan de Harmen Sytstrastr. Opening tentoonstelling „Rwanda IJLST WYMBR ITS E RA DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no. 18 Maandag 4 maart 1963 DRUFHOUTS NIEUWSBLAD -- Een op vijf” bijna vervolmaakt. Rijweg wordt negen meter breed. I I I Bevestiging en intree Ds. D. Boschma Zr. Philomena viert gouden gouden kloosterfeest Zwak spel van het Ned. elftal Contactavond Personeelsver. Lankhorst Touwfabrieken Vierjarig jongetje redde vriendje Hardrijderij van mannen en vrouwen te Ijlst f Het Sneeker Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Sjoukje Dijkstra wereldkampioene Zomerzegels 1963 met molentypen Bijzondere zegels Anti- Honger-actie Wat de raad te behandelen krijgt Actie Dames junioren-wedstrijden K.N.G.V. Turnkring Friesland SNEEKER NIEUWSBLAD eerw. zusters I O.N. Trots. en l Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Op zaterdag 9 maart hoopt zuster Phi lomena (Tecla Hoekstra) in „Insula Dei” te Arnhem haar gouden kloosterfeest te vieren. ook met de meeste spoed prijsopgaaf ge vraagd voor het vervaardigen en be drijfsklaar opstellen van de nieuwe brug. Het Ned. voetbalelftal heeft gisteren in Rotterdam een zeer slechte wedstrijd gespeeld tegen België. De Belgen waren over alle linies beter en de Oranjeploeg mocht achteraf blij zijn dat de Rode Dui vels niet beter op schot waren. Anders was het op een debacle uitgelopen. Nu bleef het bij één doelpunt van Vanden- Berg. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Zaterdag j.l. hield de personeelsvere niging van Lankhorst Touwfabrieken in de bovenzaal van Hanenburg haar twee de Contactavond in dit winterseizoen. De voorzitter de heer M. de Rapper riep de talrijke aanwezigen een narteljjk welkom toe, in het bijzonder de Directie en de gepensioneerden. Hjj zeide daarna dat het Bestuur meestal toneelgezelschappen van buiten de stad liet optreden maar dat daar deze keer is van afgeweken. Voor deze avond trad op ’t R.K. To neelgezelschap alhier met het blijspel „Wjj kunnen er niet komen van ons pen sioen”. In dit stuk kwamen allerlei ko mische situaties voor. De verhuurders verhuren één kamer aan twee personen, een dame en een heer, de ene werkte 's nachts en de andere overdag. Dit leid de tot allerlei verwikkelingen waarom danig gelachen werd. Het stuk werd goed gespeeld en met een dankbaar applaus beloond. Tijdens de pauze was er een grote verloting om mooie prijzen w.o. ko lenbonnen. De loten gingen dan ook weer vlot van de hand. De voorzitter bracht dank aan het gezelschap voor het ge- bodene en bood de dames bloemen aan. De avond werd besloten met een ge zellig bal met medewerking van het ge zelschap „De Muzicopo’s”. te richten, waarvoor ook direct begrip werd getoond. De B.B. heeft thans een warm plaatsje in het hart van de ploeg en spr. dankte allen hartelijk voor de tijd en de moeite welke ze nu al jaren beschikbaar stelden. Later is toen ook nog de I.Z.B, gekomen en de dames wa ren eveneens direct bereid dit werk aan te vatten. De burgemeester sprak hier voor zjjn harteljjke*dank en grote waar dering uit en stak verder een pluim ,op de hoed van de functionarissen van de B. B., de Heer de Vries en zijn mannen, die hem terzijde staan. De heer De Vries doet zijn werk met hart en ziel en heeft bewezen, dat hij de rechte man op de rechte plaats is. De heer Van Hout, die in het Fries sprak, eindigde met een opwekkend woord, waarna de heer De Vries het feest sloot met de verzekering dat deze avond hun een stimulans heeft gegeven verder te gaan. men redelijk en stellen de raad voor de uitvoering van de werkzaamheden vqor de vermelde bedragen aan genoemde fir ma’s op te dragen. De voor het werk opgemaakte begroting van stichtingskos- ten en het op grond daarvan door de raad verleende krediet zullen door deze opdrachten niet worden overschreden, terwijl naar het oordeel van het college door het houden van openbare inschrij vingen geen voordeliger aanbiedingen kunnen worden verkregen. burgemeester Rasterhoff, die begon met te constateren, dat het burgemeestersambt, evenals dat van do minéé, een wonderlijk ambt is. Men wordt verondersteld bij elke gelegenheid passende woorden te spreken. Ik heb me daarom afgevraagd of hier niet beter een predikant de opening had kunnen verrichten. Dit werk toch ligt meer in het vlak van de zendingsarbeid. Maar, aldus de burgemeester, toen zag ik de titel „Heb het hart eens” en dacht: Heb het hart eens te weigeren! Wij kun nen dit echter ook anders lezen. We kun nen het ook zien als een oproep, om het hart te laten spreken. Maar ook om andere redenen heb ik gemeend aan deze uitnodiging te moe ten voldoen, nl. vanwege het 75-jarig be staan van de bond. Dit is een belangrijk feit, dat Sneek ook aangaat. Temeer, omdat het hier een jeugdactie betreft. Het goede, dat van de jeugd uitgaat, verdient ons aller steun. Het gaat in Rwanda om de mens. De zendingsarbeid kan dan ook, behalve door haar eigen- Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Op 28 november van het vorig jaar in aanmerking komende bedrijven is dan besloot de raad onzer gemeente in be ginsel de bestaande Lemmerbrug te ver vangen door een nieuwe brug. In het voorstel van b. en w. aan de raad werd toen gewezen op de noodzaak deze brug met grote voortvarendheid tot stand te brengen. Aan een viertal voor dit werk Ter gelegenheid van hei 75-jarig be staan van het Gereformeerd jeugdwerk wordt door de Bond van Geref. jeugd verenigingen de aktie „Heb het hart eens” gevoerd. In het kader van deze aktie reist momenteel de tentoonstelling „Rwanda” het gehele land door. Deze tentoonstelling, die belangstelling wil opwekken voor het zendingswerk in Rwanda (Afrika) en gelden bijeenbren gen om zendingsjeugdwerk in dit land niogelijk te maken, kan men nu ook in Sneek bezoeken en wel van Maandag 4 maart tot en met Zaterdag 9 maart. Thuisverpleging en de E.H.B.O. Aan de activiteit in Woudsend is nog geen einde gekomen. Nu zal weer onder leiding van zuster Brekeveld op zes avonden en zes middagen, te beginnen op 5 maart, in het R. K. Verenigingsge bouw ’n cursus Thuisverpleging worden gegeven. Hiervoor gaven zich in deze bij eenkomst al 72 dames op, zodat de zuster ’s avonds tweemaal les zal moeten ge ven. Verder zal er in de komende herfst z.m. ook een gemengde E.H.B.O. cursus worden gegeven. Dat het voor de jeugd oppassen blijft op het ijs bleek woensdag j.l. weer eens op het Spoorkanaal aan de Parkbuurt. Twee jongetjes van plm. vier jaar wa ren daar het ijs opgegaan met het gevolg dat één van hen, Fransje v. d. Molen, in een wak geraakte dat daar door de eenden wordt open gehouden. Zjjn vriend je Jan Koenen deed niet wat in een der gelijk geval zo vaak gebeurt, nl. weglo pen, maar hield zijn vriendje net zo lang boven water, totdat op zijn ge schreeuw hulp kwam opdagen en de jeugdige drenkeling kon worden gered. De jeugdige redder werd door de ouders van Fransje niet vergeten. Nog diezelfde dag kreeg hij een mooie speelgoedauto. Op de laatste film die door de heer J. Reen gedraaid werd, genoten de aan wezigen mee van het bezoek dat net Ko ninklijk paar indertijd aan de Ned. An tillen en Suriname bracht. Daarna luis terden zij nog naar burgemeester Van Hout, die niet had kunnen denken dat zovelen aan de uitnodiging gevolg zouden geven. Hij dankte hen daarvoor. Anders had deze avond nooit zo goe’d kunnen slagen. Donderdagavond hielden de actieve sportverenigingen van IJlst in samenwer king met „de Ulster schaats” weer een wedstrijd voor mannen en vrouwen op de baan van 160 m. Het ijs was in prima conditie en de animo onder de jongeren vanaf 16 jaar goed, zoals ook uit de deelname bleek. Er hadden zich 14 vrouwen èn 28 man nen aangemeld. De wedstrijd had een vlot verloop was spannend van begin tot eind. De prijzen bestonden uit plaquettes, luxe voorwerpen en kazen. De uitslag was: Heren: le pr. Jopie Mulder, 2e pr. Henk Schraa; 3e pr. Yme Speerstra; 4e pr. Corrie Sysling. Dames: le pr. Klaske Feenstra; 2e pr. Doetie Schilstra; 3e pr. Elske Zjjlstra; 4e pr. Ida Hoomans. De voorzitter van „de Ijlster schaats” de heer F. v.d. Woude reikte in „Het Wapen van Ijlst” de prijzen uit met een toepasselijk schertsend woord voor elk der winnaars. denken uit aan de zeven andere voor lichtsters, t.w. de dames T. Osinga-Wjj- nia, A. Rusticus-Fennema, J. Moster- man-Huitema, M. Nagelhout-Reekers, G. de Jong-v.d. Pol, Kouwenhoven-Vlas en W. de Jong-de Vries. Na een koffiepauze werden een dolko mische film met Abboth en Costello en de instructieve film „De onzichbare vij and” i.c. de radio-actieve straling na een kernontploffing vertoond. Enige praktische vragen naar aanlei ding van de laatste vzerden door de heer De Vries beantwoord. B. en W. hebben voor elk onderdeel van het werk prijsopgaaf gevraagd aan een op zijn gebied gespecialiseerde on dernemer. Het aannemingsbedrijf firma H.F. Ringnalda is bereid het bouwkun dig gedeelte van het werk uit te voe ren voor 81.524,De laagste prijs opgaaf 1.880,voor de levering van vier portaalspanten is afkomstig van firma C. L. Nauta te Heeg, terwijl Schil dersbedrijf Geertsma én Zn., alhier be reid is het schilderwerk, de beglazing en het sauswerk uit te voeren voor 3.294,Het loodgietersbedrijf Nico Silvius en Zonen, alhier, heeft prjjsaan- biedingen gedaan van 2.769,voor de elektrische installatie, met inbegrip van de levering van armaturen en tampen, en van 2.097.25 voor de waterleiding en sanitaire installatie. B. en W. achten de inschrijvingssom- Sjoukje Dijkstra is in de Italiaanse plaats Cortina d’Ampezzo op grandioze wijze opnieuw wereldkampioene kunst- rijden geworden. Zij behaalde plaatscjj- fer 9 en 2318.8 punten. De Oostenrijkse Regina Heitzer werd tweede met plaats- cjjfer 22 en 2191.0 p. en de Franse Nicole Hassler derde met plaatscijfer 30 en 2191.0 p. Als men nu de riante overkluizing ziet, welke in de plaats is gekomen van de Oosterpoortsbrug, kan men zich haast niet voorstellen dat de situatie er ook uitgezien heeft zoals deze foto aangeeft. Dit is nl. de houten draaibrug welke omstreeks 1908 is vervangen door de ijzeren draaibrug die op zijn beurt weer het pad moest ruimen voor de overklui zing om een goede regeling van het verkeer op dit drukke punt mogeliik te maken. Bij de officiële opening in het gebouw „Aere Perennius” kon voorzitter K. Bootsma van de G. J. C., zaterdagmid dag, naast burgemeester Rasternoff en wethouder Blok, diverse afgevaardigden van kerkelijke instanties en zusterorga nisaties verwelkomen. Hjj sprak er zijn voldoening over uit, dat jonge mensen zich voor een dergelijk doel willen inzet ten. De hoofdzaak is niet, de nodige fi nanciën bij elkaar te krijgen, maar de bereidheid om Jezus te volgen, om ieder te vertellen dat wij Christus in Rwanda willen brengen. Het verheugde spreker bijzonder, ook de heer De Vries, oud-voorz. van de afd. Friesland en Ds. Jonker van Terzool te kunnen begroeten. Het is van groot be lang, aldus de voorz., dat de mensen uit de omtrek hier in Sneek, de kern- stad, aanwezig zijn. Een kernstad, waar in een hart leeft, namelijk dat van: „Heb het hart eens”. Na vervolgens nog op de afgelopen actie van j.l. vrijdag te hebben gewezen, welke een opbrengst van 1360.10 ople verde, gaf voorzitter Bootsma het woord aan De voorlichtsters voor Zelfbescherming (I.Z.B.) 1 Bij de inschrijving is Machinefabriek W. Hubert 6 Co met een bedrag van 362.000,als laagste uit de bus geko men. De aanbieding van deze firma vol doet geheel aan een van gemeentewege vervaardigd programma van eisen. De brug heeft een doorvaartwijdte van 8.20 meter en een breedte tussen de leuningen van 15 meter. Hiervan zal 2x3 meter voor trottoir in beslag wor den genomen, zodat de breedte van de rijweg 9 meter zal bedragen. Uit technisch oogpunt beschouwd is de brug van een weinig gecompliceerde constructie, zeggen b. en w. in hun voor stel. Dit heeft het voordeel dat ook de bovenbouw en met name de kelder voor het bewegingsmechanisme eenvou dig kan worden opgezet. Uit elders mge- wonnen inlichtingen is verder gebleken dat het bij het ontwerp gevolgde sy steem goed voldoet en wat het onder houd betreft gunstige resultaten ople vert. Door vergelijking van de kosten met die van een in een andere gemeente ge bouwde brug is voorts gebleken dat de prijsaanbieding van Hubert en Co alles zins aanvaardbaar is en b. en w. stellen dan ook voor tot onderhandse opdracht aan deze firma te besluiten. De zomerzegels 1963 zullen op alle postinrichtingen worden verkocht van 24 april t/m 15 juni 1963. De opbrengst van de toeslag op deze serie wordt door de stichting Comité voor de Zomerpost- zegels uitgekeerd aan landelijke en re gionale instellingen voor volksgezond- heiif, maatschappelijk werk en culturele doeleinden, die daarmee de projecten fi nancieren die niet op andere wijze tot stand konden komen. De vijf zegels vertonen in Nederland voorkomende molen-typen. Zij zjjn ont worpen naar foto’s van Cor van Weele te Amsterdam, die - in samenwerking met de fa. Enschedé - ook de tekst en waardeaanduiding op de zegels verzorg de. In het kader van de anti-honger-actie van de Verenigde Naties zal PTT op 21 maart 1963 twee ojjzondere postzegels zonder toeslag uitgeven in de waarden van 12 cent en 30 cent. Op de zegels - die zjjn ontworpen door de Esthetisch Adviseur van PTT Chris tiaan de Moor - zjjn drie korenaren met op de achtergrond een wereldbol afge- beeid. Voorts is als randschrift opgeno men „Naar een wereld vrij van honger”. De zegels zullen in rasterdiepdruk wor den vervaardigd; de kleuren van de 12 cents-zegels zjjn geel en blauw, die van de 30 cents-zegels geei en rood. Spr. zei er trots op te zijn dat Wouds end een voorbeelddorp is en herinnerde aan de eerste besprekingen met een klein groepje om hier een Blokploeg op De hier afgebeelde houten brug had een breedte van 4% meter buitenwerks en van 3.80 meter tussen de houten stij len welke door ijzeren trekstangen met elkaar verbonden waren en ter weerszijden van de stijlen ook door zwa re ijzeren stangen gesteund werden, zo als in die tijd meerdere bruggen in onze stad geconstrueerd waren, o.a. die over het Hoogend en de Jousterpijp. De lengte van brug bedroeg plm. 14 meter, de doorvaartbreedte was 6 meter. Bjj raadsbesluit van 13 augustus 1962 werd besloten tot het stichten van een nieuwe kleuterschool op het terrrein tus sen de Harmen Sytstrastraat en de al gemene begraafplaats in de Noorderhoek. Individuele te Woudsend hebben een unieke prestatie geleverd. Zij hebben nl. de bekende actie „Een op vijf” met zoveel succes gevoerd, dat niet ééh op de vijf, maar bijna alle gezinnen in het dorp zijn bezocht en bekend ge maakt met de mogelijkheden voor zelf bescherming in oorlogstijd, in 't bijzonder bij radio-actieve stralen. Dit prachtige resultaat werd donder dag feestelijk beklonken in een gezelli ge en tevens leerzame avond in het Ge bouw der Ned. Herv. Gemeente. De belangstelling hiervoor was over weldigend, zoals de heer D. de Vries, Hfd. B. B. van de A-Kring Friesland- West, die de leiding had, in zijn openings woord constateerde. Als bijzondere gas ten verwelkomde hjj burgemeester en mevr. Van Hout, de presidente van het I.Z.B.' werk in Friesland mevr. G. Pull- v. d. Brug te Leeuwarden en haar echt genoot, het Hoofd Zelfbescherming de heer J. G. H. Tijhuis en zjjn „rechter hand” inspecteur Bootsma te Scharne- goutum en niet in de laatste plaats de keurig geüniformeerde leden van de Blokploeg en de voorlichtsters. Spr. drukte vervolgens zjjn grote vol doening uit over ’t werk van de voorlicht sters die kans hebben gezien wat vrijwel nog nergens was gebeurd, de actie 1 op 5 bjjna te vervolmaken waardoor weder om bewezen is dat in Woudsend veel, ja 1 bjjna alles kan. Na de noodzakelijkheid van de indivi duele zelfbescherming te hebben aange- I toond, zei de heer De Vries dat de orga- I nisatie van de B.B. hier geheel buiten staat maar uiteraard deze actie een goed hart toedraagt. Het werk moet ech ter door de werksters ter plaatse wor den gedaan. Hjj gaf hierna een opsom ming van de vele mogelijkheden welke de B.B. biedt en de middelen welke haar daarbij ten dienste staan om als de nood aan de man komt op te kunnen treden. En overal waar hulp nodig is willen wij de helpende hand bieden. Dit spreekt het sterkst in oorlogstijd. Wij hopen vurig dat dit nooit nodig zal zijn, aldus spr., maar wjj moeten onze verantwoordelijk heid jegens onze gezinnen en onze naas te kennen en daarom voorzorgsmaatre gelen treffen. Zelfbescherming begint in de gezin nen. De pijler waarop de B.B. rust is daarom de I.Z.B. Zonder deze kunnen wfl niet werken, met haar kunnen wjj alles WOUDSEND. Onze oud-dorpsgenoot, ds. D. Boschma heeft gisteren afscheid genomen van de Baptisten Gemeente van Treebeek en zal zondag 10 maart a.s. om vier uur in de gereformeerde kerk, na vooraf in de baptisten kerk te zjjn bevestigd, intree doen als predikant van de Baptisten Gemeente van Coe- vorden. Dooitze Boschma werd op 23 septem ber 1910 te Woudsend geboren. Hij be zocht de handelsschool te Sneek en was enkele jaren werkzaam als etaleur bij C. A. Brenninkmeijer te Sneek en te Leeuwarden. Naderhand bezocht hij de kweekschool van het Leger des Heils te Amsterdam en in 1933 werd hij als of ficier van het Leger des Heils uitgezon den naar het voormalige Nederlands Oost Indië, waar hij werkzaam is geweest on der de Toradja’s op Celebes en onder de Chinezen te Soerabaja. Naderhand was hij tot zjjn internering nog verbon den aan de Bond voor Evangelisatie op Java (een interkerkeljjke arbeid). Na de oorlog keerde de heer Boschma naar Nederland terug en had hjj als officier van het Leger des Heils de leiding van evangellsatiecentra o.a. te Harlingen, Leeuwarden, Vlaardingen, Zwolle, En schede en Haarlem. Nadat de heer Boschma begin 1959 uit de dienst van ’t Leger des Heils was getreden en hjj was overgegaan naar de Unie van 'Baptisten Gemeenten in Nederland werd hjj op 6 september van datzelfde jaar 1959 door ds. J. van Dam, uit Sneek, toen nog predikant te Haarlem, bevestigd als predikant van de Baptisten Gemeente van Treebeek in Zuid Limburg. lijk streven, in ander opzicht betekenis hebben. Wjj leven in een Christelijke sa menleving, die het ons mogeljjk maakt te trachten iets te bereiken bjj de ge kleurde rassen. De omwenteling, die in deze gebieden plaats vindt, gaat vaak met bloed en tranen gepaard. Echter in de betrokken gebieden ligt de zaak an ders. Zendingsarbeid kan betekenis hebben om voorwaarden te scheppen, die een vredige opbouw mogeljjk ma ken. Het is daarom geen toeval, dat de ontwikkeling in Rwanda gelijkmatiger en minder schokkend verliep dan elders, hoewel daar uiteraard ook niet alles vredig is verlopen. Ook daar waren te genstellingen en botsingen, maar zonder de treurige gevolgen, die wjj elders aantroffen. Want ook deze gebieden moeten tot een samenleving komen, waar de Christelijke waarden de boven toon voeren. Dat de jeugd hiervoor be langstelling heeft en deze actie niet al leen geldeljjk, maar ook door persoon lijke inzet tot ontwikkeling wil brengen, is alleen maar verheugend. In dit licht bezien wilde spr. graag de jubilerende vereniging met deze actie complimenteren en haar toewensen, dat deze een groot succes zal worden, een succes vooral in die zin, dat de be langstelling voor deze gebieden en ook voor de andere bjj een ieder opgewekt wordt. Met deze wens verklaarde de burge meester de tentoonstelling voor geopend en kon het gezelschap onder deskundige leiding de expositie bezichtigen. En deze was alleszins een bezoek waard. De bevolking van Rwanda, die uit 3 hoofdgroepen bestaat (de Twa, Hutu en Tutsi) bestaat hoofdzakeljjk uit land bouwers en herders. Het land, dat in het hart van Afrika ligt, is bjjna even groot als Nederland. Door een uitgebreide collectie voor werpen en foto’s krijgt de bezoeker een uitstekend inzicht in land en volk van Rwanda, terwijl het bovendien opvalt, hoeveel literatuur hierover verschenen is. Het gaat niet aan, tentoongestelde voorwerpen op te sommen, al willen wjj niet nalaten even te wjjzen op de spe ren, muziekinstrumenten en de prachti ge tam-tams, die aanwezig zjjn; beter is het, aan de hand van de overzichteljjke catalogus, een kijkje te nemen, waar dus de gehele verdere week gelegenheid toe is. Zuster Philomena, die werd geboren te Sneek, vertrok in maart 1913 naar Tilburg waar zjj haar intrede deed bjj de congregatie van de van Liefde van Tilburg. In het begin van 1915 werd zjj over geplaatst naar Zwolle. In de hoofdp’aats van Overjjsel is zuster Philomena als lerares aan de vakschool (naaien) ruim 34 jaar werkzaam geweest. Zeer veel meisjes heeft zjj hier opgeléid tot cou peuse. Eind 1949 volgde de overplaatsing naar Deventer, en enkele jaren later riep de orde haar naar Utrecht. En nog was het eindpunt voor de binnenkort gouden kloosterzuster niet in zicht, want voordat zjj in Insula Dei te Arnhem terecht kwam, was zjj eerst nog twee jaar werkzaam, altjjd als lerares aan vakscholen te Amsterdam. Zaterdag zjjn in Tjjnje de groeps- en persoonlijke turnwedstrjjden Dames-juni- oren van het K.N.G.V. Turnkring Fries land gehouden. De uitslag was: 1. Hercules U.D.I. Drachten 67.10 punten 2. T.G.P. Sneek 64.85 punten 3. W.I.K.-F.T.C. Heerenveen 61.15 punt. In de persoonlijke wedstrijden werd mej. T. v.d. Veen van S.S.S. te St. Anna Parochie eerste met 34.75 punten, twee de Mej. J. de Groot van Hercules U.D.I. met 34.65 punten en derde onze stadge note Sjoukje Veltman met 33.05. Dank De leidster van de voorlichtingscur- sussen mevr. W. de Jong-de Vries, dankte de deelneemsters voor hun werk, de heer en mevr. Pull, de burgemeester en zjjn echtgenote en de heer en mevr. IJpma voor hun aanwezigheid, alsmede de dames die deze winter geholpen heb ben en hen die op de cursusavonden als gastvrouw zjjn opgetreden. De heer De Vries voegde hier nog aan toe, dat mevr. De Jong zelf bjj dit alles een zeer belangrijke rol heeft vervuld. Ondanks de drie maanden vorst en de felle kou heeft zjj het klaargespeeld vol ledig klaar te komen. Mevr. Pull sloot hierbjj aan. Over ’t algemeen ontmoeten wjj weinig sym pathie en enthousiasme voor ons werk, zei zjj, maar hier zjjn de vrouwen er in weer en wind en kou op uit getrokken voor onze huiskamerbjjeenkomsten. Heel harteljjk dank daarvoor. Spr. deelde mede, dat mevr. Van Hout ook veel belangstelling voor dit werk heeft getoond en zjj daarvoor bjj haar steeds een open oor vond. Als waarde ring daarvoor reikte zjj „de eerste vrouw in de gemeente” het tegeltje van de actie „een op vjjf” uit. Dank bracht ze ook aan de acht dames die de groepen sa menstelden en in hun huiskamer ont vingen. In het tegeltje voor mevrouw W. G. Schildstra-Djjkstra, eerde zjj hen al len. Mevr. Van Hout reikte toen het aan- Evenals de voormalige Oppennuizer brug moest ook deze open geduwd worden wat geschiedde aan de Kant van de Oosterdjjk langs' een ronde houten steiger. Brugwachter is hier o.a. ge weest de vader van onze stadgenoten Sjjbren en Jan Kuipers. Het brugwach- tershuisje met het typische halfronde pyramidevormig dak stond ook aan de Oosterdjjkskant aan het begin van het bolwerk, dat echter al werd afgegraven voor de jjzeren brug gebouwd werd. Voor dit werk werd ook toen de stadsgracht afge damd, maar de scheepvaart moest doorgaan. Daarom werd langs de Jousterkade en de Pr. Hendrikkade een hulpkanaal gegraven, waar bij waarschjjnljjk de fun damenten van de voormali ge Oosterpoort en van de wachthuisjes aan weerskan ten geheel zijn opgeruimd. Aan de hoge bomen ter weerszoden van de orug me nen wjj te kunnen afleiden dat ook het gedeelte bol werk tot aan de- Oppe.ihui- zerweg nog intact was roen deze foto werd genomen. In het hoekhuis linKs had de heer Giliams (vader van Thomas en Dorus) ee i ko perslagerij met een win keltje. Rechts op de boek woonde de barbier A. v. d. Werf. Rechts op de voorgrond ziet men nog een stukje van het hek voor het café met 1 stalhouderij van de heer S. 1 van der Zjjl. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1