Waterpoort-krabbels Meer gegadigden voor een staanplaats op de kermis Shell’ filmmiddag veroorzaakte ’n invasie Snitser Frysk Toaniel spile Rutger Co.” IJLST WY M BRITSERA DEEL BUITENLANDS OVERZICHT P h door Speurder i en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no. 19 Donderdag 7 maart 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD 59 Boerderijtje ingezet op ruim 28 mille Vierde predikant voor de Geref. Kerken alhier Aanrijding in de Bloemstraat Wilhelminapark wegens opdooi gesloten Franse mijnwerkers in staking Meeste inschrijvingen hoger dan vorig jaar Provisionele veiling 12e Paasvee-tentoonstelling Langebaan-afvalwedstrijd en Ringrijderij te Oudega-W. Hci NUtiwsblad M« giKombine.rde UHgav« vm NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT m SNEEKER NIEUWSBLAD widdou dit oude vermaak Voor de kinderen nummer I vensgevaarljjk. e i Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g- 4091. 1 t 1 t r Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad dat raadsels, Voor de vierde predikantplaats in de Geref. Kerken alhier is beroepen Ds P. C. van der Wel te Siegerswoude. Deze uitbreiding is nodig geworden door de groei van het aantal leden, dat momenteel reeds 3630 bedraagt. Per predikant is dat dus ruim 1200, terwijl het streefgetal 800-900 is. Uit breiding van het aantal kerkgebouwen ligt voorlopig niet in de bedoeling. Maandag omstreeks kwart voor zes is in de Bloemstraat tegenover de Ju- lianaschool, door nog onbekende oor zaak, de 21-jarige wielrijdster mej. G. B. door een kolenauto van de firma R. Zijlstra, die uit de Rozenstraat kwam, aangereden. Zij werd naar het St. Antonius Ziekenhuis overgebracht waar een vermoedelijke hersenschud ding geconstateerd werd. Een van de nare gevolgen van de langdurige vorstperiode is de opdooi van de wegen, zodat het vervoer daar over beperkt moet worden en in de ergste gevallen zelfs geheel stopgezet. Ook voor de verharde paden in het Wilhelminapark dreigt het gevaar dat ze ernstig beschadigd kunnen worden. Vooral nu de Lente zich heeft aange- kondigd en er dus een drukker bezoek verwacht kan worden. Om deze reden is het Park tot nader aankondiging voor het publiek geslo- VI. ten. Finse staking. De salarissen van het overheidsperso neel zijn ook de inzet van stakingen in Finland, waar het treinverkeer stilstaat en de posterijen niet meer functioneren. De voorstellen van de regering zijn door de sociaaldemocratische vakbon den als onaanvaardbaar van de hand gewezen; de vakbonden van de linkse socialisten en de wat conservatievere ambtenarencentrale hebben hen geac cepteerd als basis van onderhandeiing. Dat verklaart, dat de ambtenarensta king niet algemeen is. Ook hier waren de ambtenaren steeds in de hoek van de vergetenen geraakt, doordat de re geringen van de laatste tien jaren voor al oog hadden voor de belangen van hun clientele, dus de boeren, voor zover het de agrarische partij betrof, en de arbeiders ais de socialisten aan hun aanhang dachten. De opmerkzame lezers zullen be merkt hebben dat er de vorige maal in onze krabbel over de gevel van Zeilstra aan de Oosterdjjk iets niet klopte. Er stond dat de top in zjjn oude vorm hersteld zou worden maar uit ’t verdere verloop van de zin bleek wel dat het woordje niet was uitge vallen. Onze conclusie „veiliger maar niet mooier” zou anders geen zin heb ben gehad. van de jeugd voor schijnt te tanen. de volgende verkiezingen kan zijn. Toen Adenauer enkele jaren geleden zich even had laten ompraten om de kanselarij te ruilen voor het president schap, kwam hij snel op zijn besluit terug toen hij hoorde, dat Erhard zjjn opvolger zou worden. Hij erkent de eco nomische vaardigheid van Erhard, maar ontzegt hem alle politiek gevoel en met name vertrouwt hij hem de buiten landse politiek niet toe, waarvan de bondskanselier de grote lijnen bepaalt. Adenauer heeft weinig nagelaten om de positie van Erhard sindsdien te on- dermjjnen, in de hoop, dat andere, ac ceptabeler candidaten, naar voren zou den treden. Wellicht dacht hij aan Strauss, de in december na de Spiegel- affaire verdwenen minister van defen sie, die zeer eerzuchtig was en Erhard nog wel als tussentijdse oplossing wens te te aanvaarden. Maar de aanhang van Krone, de voornaamste vertrouwde van Adenauer, steeg niet naar verwachting, zodat nog steeds Erhard de beste kan sen maakt, al wordt hij in zijn candida- tuur de laatste tijd ernstig bedreigd door Schröder, de minister van buitenlandse zaken, die evenwel in het land niet zoveel bekendheid geniet. Bij dit totale gebrek aan waardering voor de politieke capaciteiten van Er hard (en misschien heeft hij die ook wel niet) komt nu nog de controverse over de Duitse houding in de E.E.G. na De wet van vraag en aanbod geldt zijn holly grijpkraan. De vorige maal ook voor de Kermissen. Dat bleek dins- dagmiddag bij de jaarlijkse verpachting van staanplaatsen in het stadhuis. Nu er meer gegadigden waren (101 inschrij vingen tegen 55 in 1962), werd er over ’t algemeen ook meer geboden. Aan de wedloop tussen de oliekoekenbakkers, waardoor de pachtsommen al maar ho ger werden, schijnt echter een einde te zjjn gekomen. Er waren nu maar twee inschrijvers voor de drie begeerlijke plaatsen bij Zandstra, Zijlstra en het Klokhuis. Nico Koopal was weer het hoogste met 4300,maar dat is 400.- lager dan de vorige keer. De nougat- en suikerkramen gingen echter opnieuw de hoogte in. Wij zullen maar met een voor velen stellig plezierige mededeling beginnen. Er komt weer een autoscooter, waar voor zelfs vier aanbiedigen uit de bus kwamen. Gebr. v. d. Honing te Jelsum waren met 3.800.- het hoogst. Een forse sprong omhoog vergeleken bij 1961 toen J. W Janvier te Bergen op Zoom met ƒ2761.- de hoogste bieder was. Nu schreef hjj in voor 3020.-. De stijging voor deze in richtingen is overigens enorm. In 1960 was het hoogste bod I960.- en in 1959 maar 1282.-. De andere inrichtingen van vermaak vertonen wat de pachtsommen betreft ook nog een opgaande lijn. Zo was het hoogste bod voor een luchtschommel ƒ705.- (de twee anderen zaten veel la ger), terwijl vorig jaar de enige gegadig de maar 351.- invulde, hetzelfde bedrag dat de gemeente toen voor een golfbaan ontving, waarvan ook maar een werd aangeboden. Nu waren er twee en was het hoogste bod 687.-. Voor zijn sensatiebaan is de enige in schrijver bereid 1018.- neer te tellen, mits zonder concurrentie. De vorige ja ren was het hoogste bod resp. 527.- en 400.-. De octopus is met 400.- sinds 1961, met ƒ95.- gestegen. De cakewalk schijnt niet zoveel publiek meer te trek ken. Het enige biljet vermeldde slechts 100.-. In 1961 was dit nog 265.- en vorig jaar was er zelfs geen enkele gegadigde. De twee concurrenten voor een zweefmolen schreven zeer scherp. S. Buwalda te Leeuwarden was me. 1640.77 maar 4.77 hoger dan zjjn stad genoot Panbakker. Vorig jaar was het hoogste bod 1530.45. De rupsbaan was met 476.- ƒ23,- ho ger, ’t variété -theater met 360.- f a0.- doch in 1961 werd niervoor nog 760.- neergeteld. De andere enkele aanbiedingen in de ze „grote” spullen waren o.a. Swingmill 540.-, Glazen doolhof 525.-. Lachspie gel en dwaaltuin 400.-. Sporttenr. 410.-, Curiosa-show 400.-; Dierenshow Kjjk- tent 200.-, 180.-, Tropische dieren show 150- en een Onderzeeboo' vo' r hetzelfde bedrag. Opmerkelijk was, dat er niet minder dan vijf inschrijvers waren voor eer. schiettent. De vorige maal was er maai één, die ƒ1000- wilde b'fetalen. Nu z t E. Buwalda-Smit te Leeuwarden met 2375- het hoogst in de boom Voor haar foto-schietsalon kan de gemeente ontvanger 2311- opstrijken. Het daarop volgende bod was 2005.-, zonder co i currentie welke voorwaarde de noogcte niet eens stelde. Voor een slagmachine (kop van jut) kwamen niet minder dan vier insChr jvir- gen binnen. W. Buwalda te Leeuwarder was met ƒ154- het hoogst. Verl’dn jaar was dit maar 96.-. santé resultaat in het laatste van „Capriccio” kon lezen. 4 De tentoonstelling Rwanda (die niet t.e.m. zaterdag, maar t.e.m. van- daag gehouden wordt) trok en trekt stellig ook vanavond nog veel be- zoek. Ook veie scholen bezochten t deze interessante en leerzame expo- sitie. Hier ziet men een klas van de 1 Huishoudschool. Tussen de (Hoge) Hospitalerbrug en de spoorbrug is dinsdagavond om streeks half tien een visotter gesig naleerd. Ook in het wak bij de Zwet- tebrug heeft men zo’n zeldzaam pels dier gezien. Misschien is het dezelf de en heeft gebrek aan vis het dier naar de stad gedreven. Adenauer Versus Erhard. Al sinds lang weten wjj, dat het niet botert tussen bondskanselier Adenauer en Erhard, de populaire minister van economische zaken. Erhard gevoelt zich de aangewezen man om Adenauer op te volgen en een groot gedeelte van de frac tie van de chr-democratische party in de Bondsdag staat achter hem omdat Erhard een behoorlijke lijsttrekker bjj is toegenomen in verhouding tot de pro ductie, zodat met andere woorden, weer een inflatie dreigt. Nieuwe loonsverho gingen zouden de kosten verhogen, deze de prijzen en dan zit men weer in de vicieuze cirkel. Beziet men de zaken van de sociale kant, dan kan men con stateren, dat vooral met het achterge bleven loonpeil van het overheidsperso neel een situatie is ontstaan, waarin de koopkracht van een grote groep Fransen bedenkelijk is achteruitgegaan. De regering heeft enkele maatregelen genomen om verdere prijsstijgingen te voorkomen, doch veel effect mag men daarvan voorlopig nog niet verwachten. Men heeft voor de maand maart de in voerrechten op enkele landbouwproduc ten, zoals sla, afgeschaft en verder be perkt men de credietverlening wat, maar niet de consumentencredieten, die er voor zouden moeten zorgen, dat de consumptie zou slinken, en ook niet de credieten voor nieuwe investeringen, die voor nieuwe productiecapaciteit moeten zorgen. Zodat het kwaad niet bij de wor tel wordt aangepakt. Notaris E. K. Hoekstra alhier veilde in „De Gouden Leeuw” provisioneel een woning met werkplaats (garage) Loox- mastraat 32. Hoogste bieder was de heer W. Koops te Sneek met 13.557.-. Voor een burgerhuis in de De Coligny- straat 4, vrij te aanvaarden behoudens toestemming, was hoogste bieder de heer Ph. Oosterbaan te Leeuwarden met 12.499.-. Kansspelen Groot was weer het aanbod van kans spelen met vette prijzen voor de gemeen te. F. Dirks te Hengelo spande ditmaal de kroon met een bod van 3000.- zon der en 2476- met concurrentie voor De babymolen van Keyzer te Bergen op Zoom brengt eventueel 1298- in de gemeentekas en verder waren er nog biljetten voor een Babysport 939.- v. j. 1212.-), Auto-fietsmolen <f 860.-), twee Kinderfietsmolens resp. 836.- z.c., (op het Waagplein ƒ806.-). en 757- eveneens z.c. en een miniatuur- draaimolen voor 600- (v.j. 400.-). J. Akkerman offreerde twee draaimo lens. Voor een plaatsje op het Martini plein heeft hij 700.- over, op het Schaap- marktplein 600.-. Vorig jaar stortte hjj 766-, in 1961 ƒ832.-. De belangstelling Dinsdag 26 maart a.s. zal voor de twaalfde maal op de Veemarkt alhier de Paasveetentoonstelling worden gehou den. Het vraagprogramma vermeldt tien ru brieken, waaronder ook Guste koeien (niet afgewisseld), geschikt voor de wei- derjj en twee klassen - zwartbont en roodbont - vette kalveren. De prijzen bestaan uit bekers, medail les en/of luxe voorwerpen en geldprijzen. De inschrijving staat open tot uiter- Hjk 18 maart bjj de tentoonstellingsse- cretaris de heer S. Faber, Willemstraat 2, Sneek. Notaris N. L. J. Bruinsma te Bols- ward veilde gistermiddag provisioneel in cafe Witteveen te Blauwhuis het boerderijtje te Westhem met drie ver spreid gelegen percelen weiland, sa men groot 14.4/10 pdm., in eigen ge bruik bij de heer J. Rijpma. Het boerenhuis, erf en verder toebe horen, groot 5 are, 30 centiare werd beschreven voor f 5123,—, voor de wei landen werd totaal f 22.945,— geboden. Totale inzet derhalve 28.068, Gistermiddag kwam de „Shell” voor lichtingsdienst in Amicitia, voor het geven van een filmmiddag voor de le den van de „Shell Junior Club.” Naar aanleiding van de vele verzoe ken van de Nederlandse jeugd welke regelmatig bij de Shell voorlichtings dienst binnenkwamen om emblemen, merken, bouwplaten., modellen van voertuigen enz. werd in juni 1957 een Shell Junior Club opgericht, met als doel de Nederlandse jeugd tot en met 11 jaar in georganiseerd verband bjj el kaar te brengen. Als tegenprestatie voor het lidmaat-, schap ad. 50 ct. p. jaar ontvangen de leden tweemaal per maand het club blad „Olidim” dat naast clubnieuws prijsvragen, raadsels, knutselhoekjes enz. bevat. Een attractieagenda bevat in het zo merseizoen verschillende aantrekkelijke instellingen zoals dierentuinen, tentoon stellingen, Musea, rondvaartbedrijven e. d. waarmee de Shell Nederland Ver koop Maatschappij N.V. de afspraak heeft gemaakt, dat leden van de Junior Club gratis of tegen gereduceerde en treeprijs toegang hebben. Tjjdens het laatste „mjjlpaalfeest”, toen het 90.000ste lid zich meldde, wer den verschillende instellingen, die zich met de verzorging van gebrekkige- en verwaarloosde jeugd bezighouden bedacht. Behalve al deze en nog meer dere aktiviteicen naar buiten, worden voor de leden ook nog filmvoorstellingen en variétémiddagen georganiseerd. Het streven van de club is er volgens de heer Veldwietz, Inspecteur van de Shell, op gericht, de Nederlandse jeugd in clubverband verantwoorde ontspan ning te geven zonder daarbij in concur rentie te treden met andere plaatselijke verenigingen of organisaties. Inflatie dreigt. De omvang van deze loonsverhogin gen, gekoppeld aan andere verschijnse len, heeft in Frankrijk een situatie ge schapen, waarin de consumptie te sterk Zaterdagmiddag werden op de Brek- ken te Oudega-W. met prachtig weer een langebaan-afvalwedstrijd en een ringrijderij op de schaats gehouden. De uitslagen waren: Langebaan-af valwedstrijd: 1. Beke Haanstra; 2. IJke H. Hoekstra; 3. Klaas Abma. Ringrijderij: 1. Harm de Groot; 2. Siemie Reijenga; 3. Jan G. Buma. Vooral hiervoor bestond een grote belangstelling. ook jn de sneeuw. Dat geldt dan blijkbaar ook voor J de schoonmaakbaccil. Want ondanks alle sneeuw en koude bleken de vorige week al vele huisvrouwen door deze ziekte te zjjn aangetast. Risten kle- dingstukken, bedden en dekens die bui- ten hingen of stonden te „luchten” vormden het traditionele voorspel. Jeugd en Muziek blijft maar aktief. j Nu zjjn ze weer van plan hier een koor en een orkest op te richten. Ver- I schillende leden hebben zich opgege- ven en er worden nog veel meer ver- wacht. Het orkest zal onder leiding staan van de vice-voorzitter G. Abma, het koor van de secretaris de heer B. I Brouwer. I Ook kwam deze activiteit tot ui- ting in ’t interview dat twee redactie- leden van hun or- - Loekie Anja - on- i langs na een concert van het Frysk Orkest hadden met de pianist Daniël 1 Wayenberg, waarvan men het interes- confn vocnltnni- tv» V»z»4- 1 4-e* 4-r» v» i w» De Franse mijnwerkers zijn ontevre den en hebben dat laten blijken door een staking. President De Gaulle heeft zon dagavond wel een vorderingsdecreet uit gevaardigd, waarbij stakers met stren ge straffen worden bedreigd, maar dat heeft de mijnwerkers er niet van afge houden het werk neer te leggen. Hun staking heeft nu zelfs een tweevoudig doel gekregen. In de eerste plaats wen sen zij hogere lonen en in de tweede plaats protesteren zij ermee tegen de beperking van het stakingsrecht. Maar er heerst niet alleen onrust on der de mijnwerkers; de arbeiders van nagenoeg alle overheidsbedrijven of ge nationaliseerde bedrijven zjjn ontevre den en het zou niet verwonderlijk zijn als meer groepen het voorbeeld van de mijnwerkers gingen volgen. In ieder geval moet men rekening houden met een aantal sympathiestakingen van kor te duur bjj de spoorwegen, de Parjjse transportbedrijven en de energiebedrij ven. Steun hebben de stakers al van drie bisschoppen, die hebben verklaard de looneisen van de stakers gerechtvaar digd te vinden. De stakers eisen 11% meer, terwijl de regering niet verder wil gaan dan 5,7%, uitgesmeerd van nu tot mei 1964. Eisen tot loonsverhoging komen meest al in een tijd dat het economisch ge zien het minst plezierig is voor de re gering. De Franse looneisen van dit ogenblik komen voort uit de sterke prijs stijgingen van de laatste tijd, die vooral het personeel in overheidsdienst het zwaarst hebben getroffen, doordat zij niet, zoals zovelen in particuliere dienst, van de gunstige tijden gebruik hebben weten te maken om geruisloos loonsver hoging te krijgen. Foar de twadde kear dit winterheal- jier kaem it Snitser Frysk Toaniel tiis- lei en woansdei-to-joun op ’e plannen yn „Amicitia”. Sünder tsjinstuiten wie dat dizze kear lykwols net gien sei de foarsitter, de hear P. Lantinga. Sa wie troch sykte de regisseur, de hear Muurling, ütfallen. De hear Lok hie syn wurk oernommen en lokkich wie de hear I. Haagsma fan Drylts ré de rol fan Karei Rutger Sannema to spyl- jen. Dat dit tige wurdearre waerd, bliek de twadde joun, do’t de foarsitter de hear Haagsma in boekebon en in skael- tsje fruit taskikte foar syn spontane meiwurking. Lyk as by de earste jounen hie men ek nou wer in stik fan Schuitmaker foar kar nommen: „Rutger Co”, in satiryk blrjspul yn trije bidrluwen. De skriuwer wol mei dit stik de minsken warskögje net to maklik harren jild oan in frjemd ta to bitrouwen, dy’t he- ge rinte ünthjit en troch great dwaen suggerearret skatryk to wêzen. Yn dit stik docht bliken, dat Rutger Co. mei syn oandielen „Meienoar ien” in faeije Indemimming is. Allinne it draeit hjir net üt op pelysje en „bak”. Né, Karei Rutger mient seis noch mei syn effek- tenkantoar in goed wurk dien to haw- wen. Hy hat de minsken leard hwat mear wantrouwen en krektens yn it üt- lienen fan en omgean mei jild to haw- wen. Ja, hy kriget de smoarrike Eap, dochter fan de rintenier Klousma, en kin dus nou syn affearen op in sounere basis fuortsette. Syn feint en assistent Peke wurdt it iens mei de rike widdou Fleur. Ek de oandielhalders wurde oer alle boegen tofreden steld. Moaijer kin it dus net! Mar dit stik is in nuver gearmjuksel fan toanielen en sitewaesjes, fan in yn folie opsichten ünlogyske opbou. It jowt him üt foar in satirysk stik, mar troch syn flakke en soms sleauwe petearen is alle echte satire der frjemd oan. Dat it peblyk yn de goed bisette seal dochs noch wol wille hie oan dit stik lei hfrn binammen oan in pear tipen, dy’t allergeloks in bütengewoan goede kré- aesje krigen. Alle lof dêrom foar de hear M. Westerdyk, dy’t de rol fan de rinte nier Klousma spile en de hear S. Stap- horsius, dy’t de foddeman Tjitte sa tref lik op ’e planken brocht. De hear Haag sma as Karei Rutger, de aventurier wie goed, maar hwat mear lef en oer- rompeljends hie wol op syn plak west. De hear Ritsma as Peke fan Sannema spile wolris hwat to flak, Jolmer, de om- ke en kostbaes fan Karei Rutger, waerd knap spile troch de hear H. Staphorsius. Mei al troch it stik, koene somlike 'frouljus rollen net sa goed üt ’e fërf komme, sa as dy fan Eap (Mefrou De kieviten zjjn er weer. Het wordt dus echt Lente. Maar er wordt wei beweerd dat het eerste ei beslist vóór de 21ste maart komt. Al is het Ferme jongens, stoere knapen. Zingt de jeugd het nog op school? Zo ja, dan moeten de knapen die de eenden bjj de Koningsbrug over de Westersingel welke deze winter door de heer en mevr. Postma zo goed zjjn verzorgd (en ze hebben nog elke dag brood nodig!) met de reddings baken van die brug hebben belaagd en de haken daarna in ’t water hebben gegooid, hun meester eens vragen wat dat ferm en stoer betekent. Dat weten ze blijkbaar niet. Wat zjj de den is echter heel iets anders. Dat was laf. Oliebollen en andere lekkernijen De inschrijving van Nico Koopal voor het alleenrecht met zjjn drie oliebollen- kramen vermeldden wjj reeds. Zijn stad genoot H. Buwalda schreef afzonderlijk in. Bjj Zandstra 2401.-, Zijlstra 1932.-, en Klokhuis 1287.- of 1337.-. De hoogste prjjs voor een nougat- en suikerkraam (ƒ1669.-), kan dé gemeen te incasseren van J. Callenkoot te Gro ningen. Zjjn drie mededingers schreven in voor 1603.-, 1595- en 1560.-. Vo rig jaar kwam het hoogste bod van J. Stuvé met 1457.-. Het hoogste bedrag voor een Suiker spin was 478.-, voor een Pindakraarr. 425.-. Een plaatsje voor een Patate-fri- te kraam, annex worst en zuur wordt gehonoreerd met ƒ225.-, voor een Ijs kraam met 140.-. Voor vis en paling varieerden de bedragen van 12.50 toi 40.-. Coers) en de widdou Fleur (Mefrou Huisman). Mefr. Van der Meer foldie üs as Rut, it wiif fan Tjitte, binammen yn it twadde en tredde bidriuw hiel goed. Ek mefrou Dantuma as Bintsje, muoike fan Karei en suster fan Jolmer, makke wol hwat goeds fan har rol. De oanklaeijing fan ït toaniel troch antiekhannel Kamminga koe bisjen Ijje. Ek it kapwurk fan Hamersma wie yn oarder. Tusken de bidriuwen troch en by it efternei dounsjen soarge G. Wiersma fan ’e Jouwer foar goede muzyk. was de hoogste aanbieding maar 1428.-. Dirks liep er trouwens ver uit. Zjjn naaste concurrent (van de vier) schreef in voor 1859.-. Onze stadgenoot H. Kooistra brandde er eveneens in. Als hjj zowel zjjn puzzri- spel als zjjn balcospel mag ophouwen betaalt hij 3800.-, mits zonder kapers op de kust. Voor elk tentje afzonderlijk stort hjj 760.-: Vorig jaar was het hoog ste bod voor een puzzelspel 1255.-, nu 1888.-. Het hoogste bedrag voor een balcospel was ƒ2231- voor een balco-ro- torspel 2139.-, bumperspel 1410- z.c. Verder waren er o.a. aanbiedingen voor n tète a queu 775,-, (v.j. 430.-), Wij- zerspel 440,- z.c., Paratroop ƒ560.-, Bussenspel en ijjntreksport 428.-, Scho- telspel 377.-, Hoepla 318.-, Derbyren- nen 225.-, Flessensport 200.-, Aqua- riumspel 175.-. In de Brievensport zit de klad. Er wa-j nu maar één aanbieding voor 100.-. vorig jaar 3050.-. gaan Krook en Gerri tsma In het kader van deze ontspannings- middagen werd gistermiddag voor de leden uit Sneek en omgeving in Amicitia een drietal films vertoond. De belang stelling was enorm. Het was een inva sie. Reeds een half uur vooi- de aanvang verdrong een groot aantal meisjes en jongens zich voor het theater, dat na het openen van de hekken, in een om mezien tot de laatste plaats bezet was. Nadat de heer Veldwietz de jongelui had oegroet, werd eerst een kleuren film over het Marionetten theater van Don en Ly Vermeire vertoond. De tweede film, eveneens over dit Ma rionetten theater, bracht een uitstekend uitgevoerd poppenspel, maar maakte te vens propaganda voor veilig verkeer. De volgende film „Hup de borden” werd door de jeugd met geestdrift ont vangen, zoals na afloop bleek uit het langdurig applaus. Tijdens de pauze werd de gehele zaal getrakteerd op een flesje limonade, waarna tot slot de hoofdfilm „De Ge heime Tunnel” werd gedraaid. Het was voor de jeugd een fjjne en welbestede vrjje woensdagmiddag. Yn syn slutingswurd makke de hear P. Lantinga bikend, dat dit de léste üt- fieringen foar him wiene as foarsitter fan it S.F.T. Fyftsjin jier lang hat hy mei folie nocht it foarsitterskip fierd, dochs hy miende, dat nou om ünderskate rede nen de tiid kommen wie om der mei op to halden. Fan syn sawntsjinde jier óf hat hy wurksum west op it mêd fan it Frys!; amateurstoaniel. Ek wy bringe de hear Lantinga hulde foar al syn skreppen foar it Frysk ama teurstoaniel. Wy bliuwe oan him tinken as de man, dy’t op de him sa eigene koartswilige en pittige wize en yn sa’n geef Frysk de jounen fan it S.F.T. wist to iepenjen en to lieden. de botte afwijzing van Engeland door president De Gaulle. Adenauer ziet veel meer voordelen in een gesloten gemeen schap zonder Engeland, waarvan de spil wordt gevormd door een nauw be vriend Frankrijk en Duitsland, mits zulks de bindingen met de Verenigde Staten maar niet in gevaar brengt. Erhard is een sterke voorstander van de toetreding van Engeland. En toen hjj kortgeleden in Brussel was heeft hjj de vergadering van de ministers van economische zaken van de Zes niet bjj- gewoond, maar afzonderlijke gesprek ken gevoerd met Engelsen en Europe anen, die Engelands toetreding beplei ten. Adenauer heeft hem hierover in een briefje op de vingers getikt. Hij zou zich in politieke gesprekken hebben be geven en dat valt buiten zjjn compe tentie. Hetgeen Erhard ontkende, terwijl hjj betoogde, dat hjj en de minister van buitenlandse zaken het gloeiend eens waren over deze kwestie. De zaak is nu weer bjjgeiegd, maar tekent toch de spanningen in het Duitse kabinet en de moeilijkheden, die zjjn verbonden aan de opvolging van Adenauer. Er zjjn nog altijd driestelingen, die '1 zich op het ijs wagen. Dinsdag deed dat een jongetje bjj de Oppenhui- 1 zerbrug met het gevolg dat hjj er door zakte. Gelukkig zag schipper A. I Visser uit Staveren, die daar met zijn motorschip Orion” ligt, het ge- beuren en kon hij nog op tijd de bul- pende hand bieden. Het dooit nu flink, I maar een laatste waarschuwing aan jongeren en ouderen om zich toch I vooral niet meer op het ijs te wagen, is nog wel op zijn plaats. Het is le- De dooi, waarnaar we zo lang heb ben verlangd, is dan toch gekomen. Maar nu zitten we nog met de na sleep van dichtgekoekte goten en be vroren putten. In de buitenwijken van de stad staan op tal van plaatsen de straten blank, omdat het sneeuw water niet af kan vloeien. Zeer tot genoegen van de eenden die er in om dartelen, maar een groot last voor de bewoners en hen die deze straten moeten passeren. Vooral als er een auto nadert en als sproeiwagen gaat fungeren. Dan is ’t „berg je” (als het kan). Want vele trottoirs zjjn ook al niet brand schoon meer. Hartverwarmend is het echter te zien hoe jong en oud, ja zelfs huisvrouwen met bijlen, schep pen en hakijzers in actie zijn geko men om deze overlast te bestrijden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1