W. over leerlingenverloop Nota van B. en de openbare klassebezetting van en A.O.H. kampioen in de overgangsklasse Drie doden door auto-ongeluk bij Uitwel lingerga scholen voor g.l.o. Propaganda-feestavond Bond voor Staatspensionnering Eindhovens Dubbelkwartet voor „Jeugd en Muziek” IJLST W Y M BRITS ER A DE EL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, fc. Hei Nieuwsblad is m gecombineerde uHgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en 118e jaargang no. 20 Maandag 11 maart 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Wat de raad te behandelen krijgt Ongeluk bij het rolschaatsen Ijsbrekers in actie Foardrachtkriich lepenbiere skoalle to Boazum „Excelsior” maakte een goede beurt Verlenging concessie brug bij de Dille Finales Ijzeren man biljart-partij Nieuwe voorzitter voor „De Laatste Eer” te Poppingawier Auto door trein open gereten Twee dagen Oranjefeesten in Heeg Serenade voor gouden jubilaris F»* I I X# SNEEKER NIEUWSBLAD Verdere voorzieningen N oodvoorzieningen J.N. Eer” Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. DE KRANIGE NOH-PLOEG Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Advertentieprijs 15 ct. jer mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad G. Jas- D. R. Zit- I Beiden werden naar het St. Antonius- Ziekenhuis alhier overgebracht, waar de kleine Henderika Klaziena zater dagmorgen aan haar verwondingen is bezweken. De bestuurder van de melkauto bleef ongedeerd, zijn auto werd slechts licht beschadigd. Vrijdagmiddag is de elfjarige Carla v. d. Wal, wonende in de Joh. Willem Frisostraat alhier, bij het rolschaatsen op het plein voor de Ichthuskerk over een hoopje zand gestruikeld en geval len. Met een gebroken dijbeen is ze naar het St. Antonius Ziekenhuis over gebracht. Daarbjj is uitgegaan van twee situa ties nl. van het onderbrengen der leer- en van een ver- waarvan één klassen kunnen worden gevormd: 1 sept. werd nogal taai getekend, maar Flor 1963 (996 leerlingen) 29 of 30 klassen; 1 sept. 1964 (1024 leerlingen) 29 of 30 klas sen; 1 sept. 1965 (1055 leerlingen) 30 of 31 klassen; 1 sept. 1966 (1086 leerlingen) 31 of 32 klassen. Invoering eerste fase verlaging leer lingenschaal per 1 sept. 1963. Indien de meest gunstige verdeling van de leerlingen over de verschillende scho len mogeljjk zou zijn- in die zin dat de nieuwe leerlingenschaal zoveel moge lijk werd uitgebuit om kleinere klassen te vormen- zouden als gevolg van de in voering van de eerste fase van de verla ging van de leerlingenschaal over de ja- ren 1963 tot en met 1966 de volgende school per l-9-’63 leerl. 310, aantal klas sen 8, Gysb. Japiksschool: 185 (5); Bol- werkschool: 256 (7)’ Looxmaschool 245 (7)per l-9-’64 zjjrt deze cijfers resp. 313 (8), 188 (5), 271 (7),; per 1- 9-’65 318 (8), 190 (5); 288 (8), 259 (7); per l-9-’66: 318 (8); 192 (5), 309 (8), 267 (7). Uit het vorenstaande .blijkt, zo ver volgen b. en w., dat in de eerstvolgende jaren de beschikbare lokaalruimte vol doende zal zjjn om in de behoefte te voorzien. Vrijdagavond omstreeks 7 uur gebeur de op Rijksweg 43 bij Uitwellingerga een ernstig ongeluk dat aan drie per sonen een moeder met twee kinde ren het leven heeft gekost. De auto, bestuurd door de 35-jarige vertegenwoordiger en reclameadviseur A. Timmer te Heiloo, die met zijn echtgenote de 33-jarige mevr. M. Tim- mer-Roode en zijn twee kinderen, Harm 6 jaar en Henderika Klaziena 3 jaar, op weg was naar de grootouders in Winschoten, botste met een flinke snelheid achter op een melkauto van de Coöp. Zuivelfabriek te Uitwellin gerga, die bezig was linksaf te slaan naar een landwegje tussen de Horse- brug en de brug over het Prinses Mar- grietkanaal. De chauffeur meende evenwel de bocht niet goed te kunnen nemen en stopte om een eindje terug te kunnen rijden. Maar terwijl de melkauto nog voor een deel op de rijksweg stond, vond de fatale botsing plaats. De personenauto schoot éérst een heel eind door de rechterberm, daar na de weg over en van het talud over de bermsloot waarna hij in het weiland smakte en daar totaal vernield tot stil stand kwam. Mevrouw Timmer en haar zoontje waren vrijwel op slag dood. De heer Timmer liep een hersenschud ding en lichte verwondingen op, het driejarig meisje werd zwaar gewond. Op 12 mei a.s. eindigt het tijdvak, waarvoor aan onze gemeente concessie is verleend tot het heffen van rechten aan de draaibrug over de trekvaart tussen Sneek en Leeuwarden bij de Dille onder Rauwerd. Krachtens het raadsbesluit van 1 mei 1962 werd het recht tot inning van de bij deze brug geheven tolgelden, met het gebruik van de in de nabijheid van de brug staande woning met stal, het genot van het grasgewas ter weers zijden van de grindweg en dat van een gedeelte van de trekweg tot 12 mei 1963 verpacht, waarbij aan de pachter, boven de opbrengst van de te innen bruggelden, een vergoeding van 13,- per week werd toegekend. Bovendien komt het onderhoud van de brug ge heel ten laste van de gemeente. B. en W. stellen de Raad voor aan H. M. de Koningin te verzoeken de concessie wederom met drie jaren op de bestaande voet te verlengen. Nadat de Ijsbrekers „De Wadden zee” I en III van de Rijks Waterstaat voor de Provinciale Waterstaat vorige week reeds een gedeelte van het Prin ses Margrietkanaal hadden gebroken, hebben zij zich zaterdag een weg ge baand door ’t Sneekermeer, ’t Kruiswa ter en de Houkesloot. De sterke boten die elkaar opdrukten hadden weinig moeite met het ijs hoewel dit op vele plaatsen, plm. veertig centimeter dik was. Hedenmorgen zjjn ze via de stads gracht op weg gegaan naar IJlst en zo verder op naar Lemmer. Ook is van morgen het eerste schip, een zgn. Spits uit onze stad vertrokken. Er ligt ech ter overal veel en zwaar drijf ijs, zodat het nog de vraag is of en wanneer het zijn bestemming zal bereiken. Maar het begin is er! In 1962 werden, behalve voor de bouw van een nieuwe openbare lagere school in de Noorderhoek aan de minister van O., K. en W. urgentie verklaringen ge vraagd voor de bouw van openbare la gere scholen voor g.l.o. in de Lemmer- wegwjjk en in de Noord-Oosthoek. Dit verzoek houdt verband met de toestand, waarin de bestaande oude schoolgebou wen zich bevinden, alsmede met de stadsuitbreiding, gepaard gaande met een verplaatsing van de bevolking. Daarnaast werd een voorlopig plan tot verbouwing van de Looxmaschool na ge deeltelijke amovering van de Gysbert Japiksschool, met gunsig resultaat aan het oordeel van de rjjksonderwijsinspec- tie onderworpen. Vrijdag werden in Sportcafé „De Kroon” alhier de finales gespeeld van de Ijzeren man-partij, georganiseerd door de Biljartclub „De Kroon”. De eerste prijs werd gewonnen door de heer J. Krist, die hierdoor voor een jaar in het bezit kwam van de wisselprijs de Ijzeren man (Biljarter op voetstuk). Tweede werd de heer S. Uit de hiervoor verstrekte gegevens blijkt, zo gaan b. en w. verder, dat ook bij een belangrijk sterkere toeneming van het aantal leerlingen dan is becij ferd, voldoende lokaalruimte beschik baar is om de toeloop op te vangen. Nochtans zou er aanleiding kunnen be staan tot het treffen van bijzondere maatregelen van tijdelijke aard in ver band met de stadsuitbreiding en de lig ging van de bestaande openbare scho len. Deze liggen, behalve de Sperkhem- school, in of onmiddellijk nabij de bin nenstad, terwijl de toeneming van het leerlingental voornamelijk afkomstig is uit de buitenwijken, die zich nog door lopend uitbreidén. Naar dé mening van het college bestaat er daarom inüerdaad aanleiding belangrijke veranderingen in De actieve en bloeiende afdeling van Jeugd en Muziek, Sneek had het Eind- hovens Dubbelkwartet uitgenodigd een concert te geven op zaterdagavond in „Aere Perennius”. Voor dit optreden bleek veel belangstelling te bestaan. De bovenzaal was geheel bezet, uiteraard voor het meerendeel met J. en M.-leden. Kennelijk moest het dubbelkwartet (eigenlijk is het een octet, want de diri gent Hans Kronenburg, zingt zelf de bas-partij mee) even aan de omgeving wennen. Op het interieur van de zaal valt niets aan te merken, maar de acous- tiek is er lang niet ideaal. Vandaar dat de vocalisten in de eerste drie stukken nog niet erg op dreef waren. De vertol king van „Wilt heden nu treden” in een bewerking van Sem Dresden bezat, hoe wel correct weergegeven, nog te wei- n:g sfeer. Het geheel klonk mat en glansloos. „Popule Meus” van Palestrina werd, wat stijl betreft, goed gezongen, maar af en toe niet geheel zuiver. De mannen stemmen interpreteerden hieraan vooraf dezelfde tekst in het Gregoriaans. Met „Adoramus te Christe” van Palestrina kwam er echter meer eenheid in het geheel. Het stuk werd zeer beheerst, beschaafd en met een mooi legato voor gedragen. In de volgende nummers op profane tekst van de Oude Meesters Lassus („O occhi manza mia” en „Quand mon mari”) Willaert, Scandelli en Donati („Villanella”) kwam het dubbelkwartet evenwel eerst goed „los”. Met name de versie van Donati werd uiterst fijntjes verklankt. „In stiller Nacht” van Brahms Pesters’ „Verre reis” en „Drinklied”, werden, het eerste stoer, en het tweede met vaart uitgevoerd. De onderlinge klankverhouding was doorgaans goed afgewogen, hoewel de lichte, ijle sopranen zo nu en dan moeite hadden tegen de overige stemmen op te tornen. Onwillekeurig dachten we tijdens dit optreden aan het Nederlands Kamerkoor. Natuurlijk kunnen we niet vergelijkin gen trekken, maar ten eerste toonde het programma veel overeenkomst met het gangbare repertoire van genoemd Ka merkoor en ten tweede wist het dubbel kwartet de Felix-de-Nobel-stijl zo nu én dan kostelijk te imiteren, wat een com pliment insluit voor de Eindhovense vo calisten. Na de pauze hoorden we nog enige Negro-spirituals, die uitstekend werden uitgevoerd. Vooral de weergave van „Steal away” was uitermate fijn. Ook c’? volksliedjes in bewerkingen van A. Sm> ders, M.S.C., Oscar van Hemel en de Nobel werden licht en zeer «rerzo vertolkt, evenals de zeer gewaardesi toegift van drie volksliedjes. De instrumentale afwisseling bestond uit blokfluit en pianobegeleiding, enige pianosoli en declamatie. Een en ander door twee Eindhovenaren en enige Sne- ker J.M.-leden. Het muzikale deel met Sperkhem- werken van Vivaldi, Telemann, Chopin Woensdagavond hield „De laatste Eer” te Poppingawier haar jaarvergadering, die door slechts 13 leden bezocht werd. Het verslag van de penningmeester vermeldde aan inkomsten 403.21, aan uitgaven 425,94, nadelig slado 22.73. Met ’t oog hierop besloot het bestuur de contributie met 0.50 te verhogen, zo dat deze nu 2.50 per lid per jaar be draagt. De heer J. Zantema, die periodiek af trad, is 32 jaar bestuurslid geweest, waarvan 25 jaar voorzitter. Hij meende dat nu de tjjd gekomen was zich niet herkiesbaar te stellen. In zjjn plaats werd de heer F. E. Kiestra gekozen die deze benoeming aannam. De heer A. Schilstra sr. bedankte de heer Zantema voor het vele werk dat hü voor „De Laatste Eer” heeft ge daan. De bode P. Boonstra dankte hem voor de prettige samenwerking. de bestaande situatie aan te brengen. Hun gedachten, gaan zoals reeds is ge zegd, uit naar de stichting van nieuwe scholen in de Noorderhoek, in het i_em- merwjjkkwartier en in de Noordoosthoek of haar omgeving. Aannemende dat in de Noorderhoek binnen niet te lange tjjd een definitieve oplossing kan worden verkregen, moet de situatie in het Lemmerwegkwartier als de meest urgente worden beschouwd. Op het ogenblik leveren de nieuwe woonwijken in dit gebied 43 leerlingen voor de o.l.s., van wie 9 de Sperkhem- school en 34 de Bolwerkschool bezoeken. De stadsuitbreiding in dit gebied gaat nog regelmatig door en over plm. acht jaar zal de in het uitbreidingsplan gele gen grond in dit stadsdeel grotendeels zijn volgebouwd. Het aantal leerlingen zal dan geleidelijk zjjn gestegen tot ruim 200. De vraag kan rijzen, zo besluiten b. en w. hun nota, of er in deze omstandig heden op dit ogenblik aanleiding bestaat tjjdelijke maatregelen te treffen door het stichten van noodlokalen. Na ampe le overweging beantwoorden zij deze vraag in de huidige situatie ontkennend. Naar hun mening zou het openbaar on derwijs op deze wijze geen dienst wor den bewezen. Hef aantal leerlingen uit het onderhavige stadsdeel afkomstig is niet zo groot en zal in de eerstvolgende periode niet in die mate toenemen, dat de bestaande toestand onhoudbaar moet worden geacht. Bovendien leert de erva ring dat noodvoorzieningen, die toch in tal van opzichten minder aanlokkelijk zijn, het verkrijgen van een bevredigen de definitieve oplossing op korte termijn in de weg staan. Niet alleen zal het ver krijgen van een rijksgoedkeuring voor de bouw van een school ter vervanging van alleszins bruikbare noodlokalen moeilijk heden opleveren, maar ook overwegin gen van financiële aard zullen aan een spoedige vervanging van niet-afgeschre- ven noodlokalen door een permanente school in de weg staan. B. en W. menen dan ook dat slechts in uiterste noodzaak de toevlucht moet worden gezocht tot het stichten van noodlokalen. Deze noodzaak achten zjj thans neg niet aanwezig. Vrjjdag hield de Ad. Sneek voor haar leden en belangstellenden in zaal Hanenburg de jaarlijkse propaganda- feestavond. Evenals de voorgaande jaren had men ook nu weer de Toneelclub van de .Kaatsvereniging Sneek” bereid ge vonden het programma voor deze avond te verzorgen. Onder leiding van regis seur Siemonsma voerde zij het blijspel „Operaesje Japinga” van Abe Brouwer op. Na de opening door de voorzitter de heer H. Nauta die het spijtig vond dat de zaal niet geheel bezet was, sprak ds. P. Inberg van Roordahuizum een pro pagandistisch woord. Hij vond het eigen lijk jammer dat de afdelingen feestavon den moeten houden als trekpleister voor de propaganda. Natuurlijk is de ouderdomsvoorzie ning niet meer zo urgent als rond 1900 maar dat neemt niet weg, dat nog heel wat wensen tot vandaag de dag onver vuld zijn gebleven. Hoewel de bond niet dagelijks in de publiciteit staat, is hjj toch springlevend en bij de onlangs gehouden jubileumvie ring ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan werd o.m. bekend gemaakt dat het aantal aangesloten leden momenteel 200.000 bedraagt. Een bewijs, dat er onder de Nederland se bevolking wel iets leeft ten aanzien van de ouderdomsvoorziening. Wanneer men de historie nagaat, dan betekende na de invoering van de ouder domsrente in 1919, die toch altijd nog zeer onvoldoende was, de noodwet Drees al een hele verbetering. Nog later kwam de algemene ouder domswet tot stand en hoewel dit ander maal een stap in de goede richting was, bleef voor de Bond v. Staatspensionering de premieheffing via deze wet een on- redelijke zaak. Wanneer men weet, dat van iemand met een jaarinkomen van 6000- 10% A.O.W. bijdrage wordt geheven, maar bij een jaarinkomen van 15000.- slechts 4%, dan schuilt hierin een grove onbil lijkheid, reden waarom de bond strijdt voor een belasting naar draagkracht. In de tweede plaats zijn de uitkeringen niet in verhouding tot de kosten van le vensonderhoud. Hoewel bij stijging dezer kosten de A.O.W. uitkeringen werden verhoogd, blijft deze zaak toch onbevredigend. De oorzaak hiervan is, dat de basis uitkeringen destijds te laag zijn gesteld Dit besluit vraagt om herziening. De bond stelt zich op het standpunt, dat ieder die leeft recht heeft te leven en een eigen plaats in te nemen, waar bij financiële moeilijkheden op de oude dag geen rol mogen spelen. Zolang dit voor velen nog niet het ge val is, is het de plicht van alle leden van de Bond voor dit ideaal te strijden. Na deze rede, die met een hartelijk applaus werd beloond, voerde de toneel club de „Operaesje Japinga” op. Tij dens de pauze werd weer de traditionele verloting gehouden, waarvoor verschil lende zakenlieden de prijzen beschikbaar hadden gesteld. De ütslach fan dizze kriich dy’t hal- den waerd yn Café Nijenhuis, is: 7-9 jier: 1. Douwe Bakker 117% punt; 2. Jan Scholtanus 109% pnt. 9-10 jier: 1. Rixt Tjallema 110% pnt; 2. Nynke Schaap 107% pnt. 11 t.e.m. 13 jier: 1. Tineke Harden- berg 122 pnt; 2. Willem Sierdsma 109% pnt. De jury bistie üt mefr. Aukes fan Mantgum en de hearen Wind van Eas- terwierum en Zijlstra fan Ljouwert. De muzyk op dizze joun waerd for- soarge troch Sjoerd de Haan mei syn akkordeon. e.a., het literaire deel uit het oeuvre van Annie Schmidt, Godfried Bomans en Jan Engelman. De voorzitter, Dr. A. S. Wadman leid de het geheel op prettige wijze. lingen in vier scholen deling over vijf scholen, een vierklassige. Een dergelijke leerlingenverdeling zou echter gepaard moeten gaan inet een ingrijpende wijziging van de bestaande wijkindeling, welke zeer waarschijnlijk niet voor alle leeftijdsgroepen gelijk zal kunnen zijn. De ervaring heeft evenwel geleerd, zo zeggen b. en w. in de nota, dat een volledige doorvoering van een dergelijke herindeling in wijken onover- komenlijke moeilijkheden oplevert. T.z.t. zal onder ogen moeten worden gezien op welke wflze een oplossing kan worden •verkregen, die het meest in het belang van het openbaar lager onderwijs moet worden geacht en toch het minst be zwaarlijk is. Naar mag worden ver wacht zal het benodigde aantal lokalen in de periode 1963-1966 liggen tussen de hiervoor en in de volgende overzichten berekende aantallen. Indie’* de bestaande schoolgrenzen tot uitgangspunt worden genomen, wordt het volgende beeld verkregen: Vrijdagmorgen omstreeks half twaalf heeft een goederentrein op de lijn Sneek-Bolsward onder Tjalhuizum van een te dicht langs de rails staande per sonenauto de rechterkant geheel open gereten. De bestuurder van de auto, afkomstig van Amsterdam, bleef onge deerd. Hij wilde de weg naar Franeker inslaan maar was even te ver doorge reden en bij het achteruit rijden te dicht bij de rails gestopt. Donderdagavond hield de Oranjever eniging „Trouw aan Oranje” te Heeg haar jaarvergadering in het St. Jozef- gebouw. Volgens het verslag van de penning meester heeft de vereniging in het afge lopen jaar goed geboerd. De kas staat er dan ook gunstig voor. Op voorstel van de kascommissie werd de heer Jongstra decharge verleend. Medegedeeld werd dat op 1 juli de Ko ninklijke goedkeuring der vereniging ontvangen werd. Bij de bestuursverkiezing werd de se cretaris de heer M. Kaspersma bjj ac clamatie herkozen. In de vacatures, ont staan door het aftreden van de heren De Kroon en Miedema werden resp. gekozen de heren Bos en J. Hettinga. De bespreking van de feestelijkheden in dit jaar veroorzaakte nogal enige dis cussie, maar tenslotte werd besloten dat de vereniging een tweedaags Oranjefeest zal organiseren. Om ruim 11 uur sloot voorzitter Wielinga deze vergadering. Zaterdagavond bracht het muziek corps „Crescendo” te Heeg een serena de aan de heer Sj. v. d. Schaaf ter ge legenheid van zijn 50-jarig jubileum bij de fa. A. Lankhorst. De heer V. d. Schaaf is het laatste jaar invalide, wat voor de directie mede aanleiding was hem een prachtig televisietoestel aan te bieden. In „Elim” te Schamegoutum dat be hoorlijk bezet was, gaf de Muziekvereni ging „Excelsior” - directeur de heer S. Wübenga - vrijdagavond haar jaarlijkse uitvoering. De voorzitter de heer R. Schaap sprak zjjn voldoening uit over de aanwezigheid van zoveel belangstellenden, van wie hjj in ’t bijzonder de afgevaardigden van de zusterverenigingen welkom heette. Hü wekte daarna de jongeren op het corps te versterken. Het heeft nl. behoefte aan jongere leden. Het 40-jarig bestaan van het corps zal vermoedelijk op 28 mei a.s. gevierd worden. Daarna deelde hij nog mede dat er geen zware muziek zou komen, maar naar hü hoopte wel goede muziek waa- naar hü hoopte wel goede muziek waar van hartelük genoten kon worden. En dit was inderdaad het geval. Tussen enige nummers door kwam de voorzitter nogmaals aan ’t woord om hulde te brengen aan hen die ten bate van de vereniging lammeren in hun land laten weiden. De vorige maal was de opbrengst maar liefst 1432.-. Een prachtig succes. En het komende seizoen belooft ook weer goed te worden. De weilanden lijken nog wel dood en dor, maar bü spr. zgn de eerste twee muziek- lammetjes al weer geboren... Tüdens de pauze was er een verloting. Voor de gezelligheid volgens de voorzit ter, maar het resultaat was goed voor de kas. Ter afwisseling werd de eenacter „Mei- ne de hypnotiseur” door eigen krach ten onder regie van Mej. Anna Heerin- ga op de planken gebracht. Hier werd hartelük om gelachen en er werd prima gespeeld, in ’t bü’zonder door Meine (S. Jansma). Mej. Heeringa kreeg een olük van waardering. Wat zü onderneemt is nl. altüd prima verzorgd. Wat het corps presteerde viel eveneens zeer in de smaak. Alle nummers werden op loffe- lüke wüze uitgevoerd, zodat „Excelsior” een goede beurt maakte. Naar aanleiding van de ‘*le het lid van de raad, mevr. K. Sipkens- van der Hoek, in de raadsvergad .’ring van 18 oktober 1962 aan burgemeester en wethouders heeft gesteld met be trekking tot het leerlingenverloop en de klassebezetting van de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs in de eerst volgende jaren, heeft het college van b. en w. een nota aan de raadsleden ge zonden. Hierin spreken zü de verwachting uit dat op 1 september 1963 het aantal leer lingen van bedoelde scholen 996, op 1 sept. 1964: 1024, op 1 sept. ’65: 1055 en op 1 sept. 1966: 1086 zal bedragen. De raming van deze aantallen is gebaseerd op de leeftüdsopbouw van de Sneker be- 'volking, de verwachte toeneming van de bevolking, alsmede op de verhouding tussen het aantal leerlingen, dat de openbare en de büzondere lagere scho len bezoekt. Voorts zün de gegevens voor deze schatting geput uit cüfermateriaal, dat het college in drie bülagen ter kennis van de raad brengt. In de eerste bijlage wordt een over zicht gegeven van het aantal Inwoners der gemeente over de jaren 1951 tot en met 1963, alsmede een prognose voor de jaren 1964, 1965 en 1966. Verwacht wordt dat Sneek op 1 januari van deze jaren resp. 22585, 23235 en 23935 inwoners zal hebben. Op 1 januari 1963 was dit aantal 21993. In bülage II wordt een overzicht gege ven van het aantal leerlingen van de openbare scholen voor g.l.o. vanaf 1951 en het percentage, dat dit aantal van de bevolking uitmaakt. Voor de vier scho len (Sperkhemschool, Gysbert Japiks school, Bolwerkschool, Looxmaschool) waren deze cyfers in totaal: 1951: leer- die er geen gras over liet groeien en weer op over tuigende wüze kampioen werd van de Overgangs klasse. Zü mag nu proberen *t hoofd- klasserschap terug te winnen. Staand v.l.n.r. Steffens, G. per, M. Bos, Berg (aanv.), Schotanus. tend: B. Monsma, S. Reinstra en E. Goers. de Jong, derde de heer J. Koornstra jr. lingen 829 1/3, percentage van de bevol king 4.26; 1952 878 (percentage 4.55)? 1953: 930 (4.73); 1954: 970 2/3 (4.95); 1955: 983 1/3, (5.00)1956: 961 (4.84); 1957: 951 1/3 (4.79); 1958: 947 (4.68); 1959: 939 1/3 (4.58); 1960 924 (4.42); 1961: 926 2/3 (4.39); 1962: 953 (4.44). Wat het aantal leerlingen betreft staat de Sperkhemschool aan de top. Van 1953 af was dit steeds ruim driehonderd. Dan ko men de Bolwerk- en Looxmaschool met ruim twee honderd en de rij wordt ge sloten door de Gysbert Japiksschool met een aantal leerlingen, dat de laatste ja ren om de 170 schommelt. Tenslotte wordt nog in bülage III een overzicht gegeven van de op 1 januari 1962 tot de bevolking der gemeente beho rende kinderen, geboren in de jaren 1947 tot en met 1961. Deze aantallen zün als- volgt: 1947: 487, 1948: 417; 1949: 418; 1950: 390; 1951: 428; 1952: 392; 1953: 396; 1954: 381; 1955: 420; 1956: 389; 1957: 472; 1958: 450; 1959: 429; 1960: 447; 1961: 489. Aan de verschillende openbare scho len voor g.l.o. zün thans de volgende lo kalen beschikbaar: Sperkhemschool 8, Bolwerkschool 6, Gysbert Japiks- en Looxmaschool gezamenlük 12. Totaal 26. Daarbü kan ook het vier lokalen tel lende gebouw van de voormalige Mon tessorischool worden gebruikt, zodat het totaal-aantal beschikbare lokalen kan worden gesteld op 30. Zeer binnenkort zal een aanvang kun nen worden gemaakt met de bouw van een nieuwe openbare kleuterschool in de Noorderhoek en wanneer deze school in september van dit jaar in gebruik wordt genomen, zullen in de Bolwerkschool bo vendien nog drie lokalen beschikbaar ko men en zodra de nieuwe u.l.o. school ge reed is gekomen, hetgeen hopelük in september 1964 het geval zün, zullen op nieuw drie lokalen var de Bolwerkschool voor het g.l.o. kunnen worden gebruikt. aj i WW

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1