Belangrijke veranderingen aan het Kleinzand Dierenarts C. Langhout sprak voor K.C. Sneek e.o. over voeding van honden Dorpsbelang’ Woudsend wenst betere busverbinding Uitvoering Johannes Passion’ IJLST W Y M BRITS ER A DEEL en van Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, 118e jaargang no. 22 Maandag 18 maart 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD van Spanje Vermakelijk incident weer een Gaal ds. C. Aalders Den Haag verlaten N.O.H. vierde het kampioenschap Eerste kievitsei gevonden Bruidspaar stapte in verkeerde auto Stoffelijk overschot van J. Calf gevonden fr-Het SnwAec Nieewsblad i« 9ecoml»«neerd« uHjave vm NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en Geref. Kerk Gauw e.o. heeft eigen Herder en Leraar Wedstrijd in bloemschikken Belangstelling voor sport opnieuw toegenomen H. de Boer damkampioen van Sneek NCRV telt in Friesland bijna 40.000 leden Zitdag Kamer Koophandel voor Amsterdamse grachtengevel naar Sneek? „De Laatste Eer” te Woudsend verhoogde contributie en uitkering Onderzoek naar de moge lijkheid van aardgas in Wymbritseradeel SNEEKER NIEUWSBLAD H.H. Empire-gevei Geen hobby B.B. Goede voeding de Bestuursverkiezing. de overkant voor de rüwielzaak Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (0 5150) b.g.g. 4091. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS dat op 18 Menaldum Bakker V. Meenhuis uit Denekamp heeft zondagmorgen om 10 uur ’t eerste kievitsei gevonden in de weiden van de buurtschap „De Mekkelhorst” bij Denekamp. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f 3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Uiteraard is het Fries Scheepvaart Museum rechtstreeks bü de op handen zijnde veranderingen geïnteresseerd. Het onderhavige stadsdeel behoort tot de aardigste hoekjes oud-Sneek wélke wij nog bezitten en mede met ’t oog op het vreemdelingenverkeer is het zaak zui nig te zijn op het weinige, dat onze stad op dit gebied nog aan aantrekkelijkheden bezit. De inspanningen, welke het museum zich al sinds vele jaren getroost tot het restaureren van oude gevels te komen is dan ook meer dan een soort veredelde oudheidkundige hobby en draagt tot een betere aanblik van de binnenstad ten zeerste bij. Wij prijzen ons tenminste ge lukkig dat verschillende gevels aan het Vrijdagavond omstreeks 7 uur zag ’n meisje in de Zwette een eind voorbij het R.K. Kerkhof een lijk in het water drij ven. De gewaarschuwde politie haalde het op de wal en constateerde dat het ’t stoffelijk overschot was van de 63 ja rige ongehuwde Jan Calf, die sinds 13 november van het vorig jaar vermist werd. Men veronderstelde toen dat hjj op de Jousterkade te water was geraakt, zodat daar en in de omgeving vele ma len is gedregd en op 18 december zelfs kikvorsmannen van de Kon. Marine te hulp werden geroepen. Alles echter zon der resultaat. Nu het stoffelijk overschot zo veel ver der weg is gevonden, is het heel wel mo gelijk dat de heer Calf ook in de Zwette is verdronken, omdat hij daar wel vaker langs liep. In het andere geval is het door de stroom zo ver meegevoerd. Heerenveen. De gemeente dient bij het afbreken van woningen rekening te hou den met de afvloeiing van regenwater; sommige nog bewoonde woningen hebben bij enige regen steeds last van dat wa ter. Hoewel de gemeente-reinigers hun uiterste best doen het vuil enz. goed op te halen, blijkt toch dat er soms overtol lig vuil achter blijft. Daarom is het ge wenst, dat vuil dat om de een of andere reden niet meegenomen kan worden op ’n bepaalde plaats kan worden gestort. Voorts kwam de recreatie ter sprake, doch hierover bleken de inzichten te ver schillen. Hoewel men indertijd reeds een voetbalterrein heeft aangewezen zijn er nu weer andere plannen. Een goede voeding voor kleine honden bestaat uit 50 gram vlees, 125 gram tar- brood, 14 1. melk en 50 gram groente. Voor honden ter grootte van een Terrier, 250 gram vlees, 75 gram bruin brood, 14 1- melk en 50 gram groente. Voor honden zo groot als een Herdershond 114 pond vlees, 75 gr. bruin brood, 4 d. liter melk en 100 gram groente alles per dag. Voor nog grotere honden voert men deze kwantums nog wat op. Bij het voeren van vlees geeft de heer Langhout de voorkeur aan kleine stuk ken, z.m. paardevlees. Voor het toevoe gen van vitaminen prefereert hij vitami ne A en D, vooral tegen Engelse ziekte. Vitamine B is minder belangrijk. Ger- stevlokken door de maaltijd echter is prima. Vitamine C, in vruchten bijv., is altijd goed en vitamine E bevordert de vruchtbaarheid. Normaal ligt de groot ste groei van een hond tussen de drie en zes maanden. Men voede de hond zo, dat hij er goed uit ziet en levenslustig is en blijft. Oppassen dat hij niet te dik wordt. Veelal is dan het gevolg dat hij lui wordt en dikwijls lusteloos. Als een zieke hond niet eet, moet men zich daarover niet dadelijk bezorgd maken. Wel moet men er voor zorgen, dat hij in zo’n periode zacht en licht ver teerbaar voedsel krijgt, in verband met vochtverlies gedurende de ziekte. Dezer dagen nu werd een eerste schets ingezonden welke een sobere, Deze omstandigheid en het streven om te voorkomen dat, als de Zuidwesthoek van een gasvoorziening blijft verstoken, er een achterstand zal ontstaan voor wat betreft het woon- en industrieel klimaat, heeft burgemeester Rasterhoff doen be sluiten zich tot de gemeenten in de Zuid westhoek te richten met het voorstel een voorlopig onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden welke er op dit gebied in de nabije toekomst bestaan. Dit onderzoek zou kunnen geschieden door het Gasinstituut van de Vereniging van exploitanten van gasbedrijven, in de vorm van een voor-rapport, dat - in dien het resultaat gunstig mocht zijn, gevolgd zou kunnen worden door een de finitief rapport, waarbij dan ook de or ganisatievorm aan de orde zou komen. Indien al de gemeenten in de Zuid westhoek, behorende tot het gebied van de burgemeesterskring Sneek - derhalve ook die welke reeds van gas voorzien zijn - aan zulk een onderzoek meewer ken, zullen de kosten daarvan op onge veer 6 cent per inwoner kunnen worden geraamd. B. en W. adviseren de Raad de ge vraagde medewerking te verlenen, daar h.i. genoemde aardgasvondsten ook van betekenis kunnen zijn voor hun gemeen te. Kleinzand een metamorfose ondergin gen en hun oude schoonheid herkregen, dan wel dit binnen afzienbare tijd her kregen zullen hebben. Na in de morgendienst bevestigd te zijn door Ds. J. S. v. d. Bos van Leens, die als tekst had gekozen Col. 4-17B., heeft Ds. H. Hoekzema gisteren in de middagdienst zijn intree gedaan als pre dikant bij de Ger. Kerk van Gauw c.a., met een predikatie over Num. 6 27. Na de dienst werd eerst het woord gevoerd door ouderling K. Bakker namens de Kerkeraad en gemeente, die er zijn blijd schap over uitsprak dat de gemeente na 214 jaar vacant te zijn geweest weer een eigen Herder en Leraar heeft. Ds. J. Jonker van Terzool sprak namens de Kerkeraad en Classis en als consulent, Ds Houtsma namens de Herv. Gemeente van Goenga c.a. en Ds. v. d. Bos van Leens ais voorzitter van E.W.K. waar van Ds. Hoekzema secretaris is. Onder de vele belangstellenden bevond zich ook burgemeester Van Hout van Wymbritseradeel. Het kerkgebouw was geheel bezet. Ds. Hoekzema dankte alle sprekers voor hun goede woorden. Als bestuursleden traden af de heren P. Nagelhout en Th. Wiegersma. De heer Nagelhout was herkiesbaar en werd her kozen, de heer Wiegersma die niet her kiesbaar was werd vervangen door de heer G. van Dijk. De heer Wiegersma werd bedankt voor hetgeen hij in het belang der Vereniging heeft verricht. De voor een paar dagen overleden oud- voorzitter de heer D. op de Hoek werd herdacht. Hjj heeft zo lang zijn gestel dat toeliet voor Dorpsbelangen steeds zün beste krachten gegeven. deze afloop, terwijl zijn auto ook geen schade heeft opgelopen. De bruidegom is nl. een ervaren chauffeur die uit hoofde van zjjn beroep „van alle mer ken thuis is.” Op deze zeer leerzame lezing volgde een welverdiend applaus. Daarna ver toonde de heer Langhout prachtige beel den op het doek van de grote Cruft-ten- toonstelling in Londen waar spr. deze opnamen persoonlijk maake. De beelden van zijn huis en omgeving met een gro te verscheidenheid aan bloemen en die ren waren fantastisch Om 11 uur sloot de heer Meijer de avond met speciaal een woord van dank aan Dokter Langhout, waarbij hjj hem een aardig cadeautje aanbood. Mevrouw Langhout, die haar man op de lange tocht van en naar Eist vergezelde, kreeg als herinnering aan deze avond ’n brood- plank met de zwanenhalsen mee naar huis. In nauwe samenwerking met Fleurop- Interflora-Nederland organiseert de Kring Bloemist Winkeliers van de Vere niging „De Nederlandse Bloemisterij” in verschillende delen van het land voor leden van deze organisaties een serie wedstrijden in bloemschikken. In totaal worden vijftien regionale wedstrijden ge houden, die in juni a.s. worden besloten met een landelijke eindwedstrijd, waar aan de eerste prijswinnaars van deze regionale wedstrijden kunnen deelnemen. De wedstrijd is verdeeld in twee cate gorieën t.w. jongeren beneden de 30 jaar, die een bruidsboeket, een fanta- siebloemstuk en een vrjj werkstuk moe ten maken en ouderen, die een bloem stuk naar eigen keuze moeten maken, de minimale verkoopwaarde doch zeer voorname Empire-gevei voor i de huidige facade van 't pand Kleinzand 14 heeft getoverd, geheel pas gemaakt aan de bestaande balkenlagen zodat de tegenwoordige gevel slechts van een nieuwe beklamping - van oude, door Amsterdam te leveren appel-bloesem handvormsteen voorzien behoeft te worden. In de plaats van de bestaande deur- en vensteropeningen komen Empi re kozijnen met vensterroeden en om lijstingen terwijl ’t bestaande piattedak gehandhaafd kan blijven omdat de nieu we gevel wordt afgedekt door een vlak ke Empire-lijst. Wjj zullen nog wel enkele jaren geduld moeten oefenen eer pand no 14 bij het bestaande museumgebouw getrokken kan worden, doch gesteld dat het museum bestuur zich met de voorstellen van de Amsterdamse restauratiedienst kan verenigen, is het vooruitzicht op zichzelf reeds opwindend en verheugend ge noeg! De verwezenlijking van het plan zal bovendien danig tot de verbeelding van Nederland spreken en niet nalaten de bekendheid van het Sneker Museum in den lande grotelijks te verhogen. En dan wel in het bijzonder in Amsterdam, dat in vroeger eeuwen in zo menig opzicht haar stempel op de Friese Zuid westhoek drukte - tot in Sneek toe. Over een jaar of drie spreken wij elkaar dus nog wel nader! Uit de zojuist verschenen Statistiek van de vrije jeugdvorming 1962 van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat 638.000 personen (18% van ie 8- tot 25-jarigen der bevolking) bij jeugdorga nisaties zijn aangesloten en 1.497.000 (42%) bij sportorganisaties. Voorts kun nen 93.000 jongeren (3%) gerekend wor den tot de min of meer regelmatige be zoekers der clubhuizen. Opgeteld (dus met inbegrip van dubbeltellingen, welke voortvloeien uit meervoudige lidmaat schappen) omvatten de genoemde acti viteiten 2.229.000 personen, hetgeen meer dan het dubbele is van het jaar 1940 (1.042.000). Deze toeneming is vrijwel ge- "heel aan de sportorganisaties ten goede gekomen. Laten de jeugdorganisaties ten opzich te van 1961 een geringe stijging zien van 1.300 leden, het clubhuiswerk ging met 6.400 achteruit. De sportorganisaties verwierven daarentegen 72.000 leden meer. Bjj de sport trekken de meeste be langstelling: voetbal (460.700), turnen (338.800) en hengelsport (151.000). De afgelopen week is de beslissing tussen H. de Boer en K. J. de Vries om de plaatselijke damtitel ten gunste van De Boer uitgevallen, nadat de eerder tussen beiden gespeelde partijen in re mise waren geëindigd. De beslissing viel, toen De Vries zich verkeek op een schijnbare remiseva- riant, waardoor hjj ten koste van een schijf weliswaar eveneens de damljjn bereikte, doch door een vangstelling hier na meteen kon opgeven. Vorige week is in Leeuwarden de pro vinciale vergadering van de N.C.R.V. ge houden. Wegens vertrek werd de heer U. Glazema te Minnertsga, secretaris van de provinciale commissie, vervan gen door de heer A. J. Bergsma te Leeuwarden. In de verenigingsraad wer den voor Friesland herkozen de heren A. J. Bergsma en R. Boomgaardt te Leeuwarden en D. Hellinga te Nij Beets. In de plaats van de heer U. Gla zema werd gekozen de heer A. K. de Groot te Minnertsga. Het ledental van de N.C.R.V. in Fries land steeg van 38.518 tot 38909. De voor zitter, de heer D. S. Algra te Sneek, deed een beroep op de propagandisten om spoedig de 40.000 vol te maken. Op 9 maart j.l. is het herenteam van N.O.H. kampioen van de overgangs klasse geworden en natuurlijk moest daarop gefeest worden, wat dan ook ge beurd is. Zaterdag werd in zaal Hanenburg dit kampioenschap gevierd. Zowel de voor bereidingen als het feest zelf waren uit stekend verzorgd. Toen de genodigden binnen kwamen stapten ze vanuit het gu re weer buiten in een wereld van sfeer er intimiteit. De zaal was n.l. prachtig versierd met netten, ballonnen en slin gers en er brandde gepast licht. De voorzitter, de heer Dijkstra, opende met een kort woord waarin hjj in het bijzon der het afdelingsbestuur welkom heette. De avond verliep verder in een uitsteken de stemming, waarbij het dansen werd afgewisseld met een korte quiz. Om de onkosten wat te dekken was er een ver loting o.a. om enkele bijzonder mooie prijzen die, door een lid zelf waren ge maakt. Onder het zingen van de natio nale voetbalhymne,: „Geen woorden, maar daden, leve N.O.H!” kwam de stemming er echt goed in. Maar op het hoogtepunt van de avond klonk het klok je van gehoorzaamheid en in de aller beste stemming werd deze feestavond gesloten. Met ingang van 1 juli is benoemd tot Wetenschappelijk Hoofdambtenaar A. bjj de theologische fakulteit van de universi- teit te Utrecht om de leiding op zich te nemen van de Pastoraal Theologische Leei ngen, ds. C. Aalders, predikant van het Bijzonder Kerkewerk van de hervormde gemeente van ’s-Gravenha- ge. Ds. Aalders, die van 1 augustus 1937 tot 25 mei 1941 predikant van de her vormde gemeente van Oudega (W)-Idze- ga en Sandfirden is geweest, heeft deze Het museum gaat zelfs nog verder en koestert het plan, de voorgevel van het pand Kleinzand no 14, dat het museum toebehoort en daarmede te zijner tijd zal worden verenigd, een geheel ander aanschijn te verlenen dan thans het ge- va’ is. Dit pand is weliswaar nog betrek kelijk nieuw - ongeveer een halve eeuw geleden verrees het op de plaats-van ’n ouder pand de toenmalige ambtswoning van de Sneker rector - maar draagt alle kenmerken van de bouwkundige wan smaak dier dagen. Het is eigenlijk jam mer dat het museum niet het andere, belendende pand no 10 heeft kunnen aan kepen met zijn prachtige Lodewjjk-XVI gevel doch dit heeft nu eenmaal niet mo gen zjjn. Er is nu een plan geopperd, pand no 14 inwendig weliswaar in zijn wezen te laten, schoon ingrijpend verbouwd tenein de tot museumruimten en depóts ge schikt te worden gemaakt, doch de voor gevel te beklampen met een... oudere gevel, geheel passend bjj de monu mentale gevels der trotse, hoge heren huizen, waartoe onder meer de panden no 12 - het huidige museumgebouw - en no 10 - het gebouw waarin „Aere Peren- nius” sinds 1920 is ondergebracht - be horen. Hiertoe is de hulp ingeroepen van de Gemeentelijke Restauratiedienst te Amsterdam, welke, voetstoots en be langeloos werd verleend. De herenhui zen aan het Kleinzand vertonen name lijk grote verwantschap met hun Am sterdamse tegenhangers, waarvan zij als het ware de enigszins verkleinde naboot singen zijn en zo lag het voor de hand dat vermelde Dienst, niet alleen over een ongeëvenaarde ervaring en kennis beschikkende op dit stuk van zaken doch tevens over een geweldige rijkdom aan documentatiemateriaal en bouwfragmen- ten, afkomstig van gesloopte panden, tot vloertegels en bakstenen toe, de helpen de hand toe zou kunnen steken. In de „vokale Sneekweek” wist vrij dag j.l. een vrij talrijk publiek „Ons Ge bouw” te vinden, waar de Chr. Orato- riumvereniging o.l.v. R. Teule een uit voering gaf van de Johannes Passion, van Joh. Seb. Bach. Het is .de vraag of in een betrekkelijk kleine stad in de Passieweken plaats is voor twee grote werken van Bach. He laas is dit een uitvloeisel van de „apart heidspolitiek”, die ons goede vaderland zo vaak op zijn (s) malst toont. Wij be zitten in Sneek twee oratoriumkoren, die beide, vooral wat de heren betreft, aan bloedarmöede lijden. Een fusie tussen deze koren zou een financieel krachtige vereniging opléveren, waardoor b.v. zeer goede solisten aangetrokken zouden kunnen worden. Vrijdagavond liet het so- IjStenteam een gemengde indruk na. De tenor Wiebe Draayer is duidelijk op zijn retour. Hij mist de soepelheid van stem, die voor een evangelist toch wel vereist wordt. In de hoge registers was zijn stemgeluid niet fraai. De a, die in deze partij vaak voorkomt, werd vooral aan vankelijk met moeite gehaald of met kopstem gezongen, wat misschien wel toegestaan, maar niet mooi is. Arie de Rijk beschikt over een mooie, warme bas. Vokaal zong hjj de Jezuspartjj uit stekend maar zjjn muzikale voordracht is wat vlak. De sopraan Johanna Uyten- boogaardt voldeed toch niet. Technisch waren de noten er wel (hoewel in de aria: „Zerfliesse, mein Herze” enkele ontsporingen voorkwamen), maar ze heeft geen mooie stem. De alt Elfriede Beyer was beter. In de lage registers mag het volume wat afnemen, over het geheel bezit ze een goede stem. De aria no 58 „Es ist vollbracht” werd een van de mooie gedeelten van dit werk, te meer omdat ze een schitterende begelei ding kreeg van Klaas Kueter, cellist van het Frysk Orkest. Onze stadgenoot Aerde Kuiper zong de bas-aria’s. Zonder chauvinistisch te wil len zjjn, voldeed zijn optreden ons zeer goed. Zjjn mooie stem wordt gecombi neerd met een goede muzikale voor dracht. Hier en daar was zijn articulatie wat te sterk. Zjjn aria no 60 „Mein teu- rer Heiland”, begeleid door het prach tig pianissimo-zingende koor, was wel een van de hoogtepunten Op enkele schommelingen na (begin en slotkoor) heeft de Chr. Oratoriumver. goed gezongen. Technisch klonken de ko ren goed en ritmisch strak. Er is ech ter wél plaats voor meer voordracht. Zonder op de achter ons liggende ro mantische opvattingen terug té willen vallen, zou ik meer aandacht wensen voor de muziektekens. Behalve de bo vengenoemde schommelingen (die door een amateurkoor moeilijk te vermijden zjjn) werd koor 67 „Ruht wohl” fraai ge zongen. Ook de koralen klonken goed. Bewondering verdient de rust, waar mee organist en dirigent de moeilijkhe den met het koororgel (tijdelijk vervan gen door piano) oplosten. De rust is juist het kenmerk voor deze dirigent, die met een, voor de bezoeker vreemde slag, de teugels goed in handen hield. Dé heer Boejjenga en leden van het Frysk Orkest begeleidden over het geheel ge nomen accuraat. Ons Gebouw is toch minder geschikt voor het uitvoeren van dit werk. Hoe wel de acoustiek helemaal niet slecht is, is de entourage toch wel wat kaal. Het D koor stond te ver naar achteren. Een vol- benoeming in principe aanvaard. Ledenvergadering van „Dorpsbelangen” te gehouden in Café Kui- -van de heer Nu de Sneker gemeenteraad in begin sel besloten heeft zijn goedkeuring te hechten aan het compromis-plan, dat be oogt een middenweg te vinden tussen al gehele demping van het Kleinzand en de noodzaak tot ingrijpende voorzieningen aan walmuren, om over de bruggen of overkluizingen maar te zwijgen, zal het aanschijn op dit punt van de binnenstad weldra ingrijpend worden gewijzigd. Van onze kant verheugen wjj er ons over dat het Kleinzand een gracht mag blijven, ook al zal de voorgenomen versmalling van het water en de verbreding der over kluizing de schoonheid van het geheel stellig niet ten goede komen. Met zorg dient ook te worden afgewacht wat de gevolgen van toenemend autoverkeer voor de belendende panden zullen zijn, welke voor het overgrote deel niet zijn onderheid en uiterst gevoelig blijken voor langsrijdende, zware vehikels. Bedenkelijk is niet minder dat het Kleinzand als een soort uitwjjkbaan wordt misbruikt door automobilisten, die op deze wijze kans zien de stoplichten aan weerszijden van de Oosterdjjk te ontrijden. Het Ijjkt ons daarom raad zaam, voor deze ontwikkeling een stokje te steken door ook het Kleinzand van stoplichten te voorzien, synchroon aan die van de Oosterdijk! Een winstpunt is wellicht de mogelijk heid, dat wij worden verlost van de wel buitengewoon lelijke borstweringen met aangebouwde inrichting, waarmede men nu al weer bijna een kwart eeuw geleden het kruispunt Potterzijlen-Kleinzand-Sin- gel-Suupmarkt zo hopeloos bedierf. Wij hopen althans dat de verlengde overklui zing minder plomp zal uitvallen en men zich in stede van een protserige afslui ting, zoals thans, bepaalt tot een zo so ber mogeljjke balustrade van gietijzeren, witgeverfde leuningen, in 18de eeuwse trant, gelijk deze oudtijds op de Sneker „pijpen” prijkten. Op deze wijze valt de nadruk, welke thans op de overkluizin gen wordt gelegd, volkomen weg en ver krijgt men een geheel, dat het overschie tende water met de gevelrijen aan weerszijden zo weinig mogeljjk geweld aandoet. De directeur van de Nederlandse Ka mer van Koophandel voor Spanje te Ma drid zal op woensdag 20 maart a.s. in het gebouw der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Friesland zitting houden, teneinde fabrikanten, expor teurs en importeurs in Friesland in de gedegenheid te stellen zich te oriënteren omtrent de handelsmogelijkheden met Spanje. Zjj, die van deze voorlichting gebruik wensen te maken, worden verzocht dit aan de Kamer te Leeuwarden mede te delen. De voorzitter Dr. J, P. Otto was ver hinderd deze bijeenkomst, die donderdag avond in „Onder de Linden” werd gehou den, te leiden, zodat de heer Meijer zijn taak overnam en in zijn openingswoord in het bijzonder dr. Langhout uit Eist verwelkomde. Hjj deelde daarna mede, april dokter Jonkers uit eveneens in „Onder de Linden” zal spre ken over verloskunde bjj honden en op 2 mei de jaarvergadering gehouden wordt in rest. Piso. Zodra de honden weer los mogen lopen zullen de gehoor- zaamheidsoefeningen worden hervat en, zo luidde de laatste mededeling, het 500ste lid wordt nu heel spoedig ver wacht. De heer Langhout vertelde het e.e.a. over de voeding van honden. In lang vervlogen tijdens was de hond een wild dier, dat zich hoofdzakelijk voedde met vlees van een of andere prooi, maar langzamerhand begon hij zich meer bü de mens aan te sluiten en men schat dat het ongeveer negenduizend jaar geleden is dat mens en hond samen gingen ja gen. De prooi werd zó verdeeld, dat de mens het vlees behield en de ingewan den voor de hond waren. Dit klinkt misschien wat egoïstisch, aldus spre ker, maar ook heden ten dage zün hon den nog steeds verzot op ingewanden van allerlei slachtdieren. Na verloop van zoveel duizenden jaren is de natuur van de hond n.l. betrekkelük weinig ver anderd. Het is nog altü'd een vleeseter. En toch zien wij honden om ons heen, die nooit vlees krügen en er toch goed uit zien. Maar het uithoudingsvermogen van zulke dieren is vanzelfsprekend be- langrijk minder. Spr. heeft honden ge kend die nooit iets anders kregen dan ’s middags wat aardappelen. Voor de rest moesten zü zich zelf redden. Het was maar ’n hond... Het was echter heel wel mogelük dat zü op hun zwerf tochten toch nog wel aan wat vleesaf- val kwamen. De .Matin’’ byv. (Belgi sche trekhond) die veel in Drente op het platteland werd gebruikt om de melk naar de weg of de fabriek te brengen moest zelf maar zien aan de kost te ko men. Maar hoewel zü nooit gevoed werden, zagen ze er toch best uit. Zij aten met de varkens uit de trog en wis ten zich goed te handhaven. Weer een andere manier van voederen ziet men bü de sledehonden in de poolstreken Déze honden, veelal Husky's kregen nooit iets anders dan gedroogde vis. En nu zal men dadelük gaan denken en zich afvragen „en de visgraten dan?” Deze en beenderen van wild of gevogelte zün inderdaad gevaarlük tenzü men er behoorlek veel vlees of vis aan laat zit ten. Maar aangezien wel niemand dat zal doen, ried spr. zün gehoor aan een der- gelüke voeding achterwege te laten. De Begrafenisvereniging „De Laatste Eer” te Woudsend hield haar algemene ledenvergadering in Café Kuipers, onder voorzitterschap van de heer Sj. Schilstra die bü de opening de wens uitsprak dat het een vruchtbare büeenkomst mocht worden, daar er ingrijpende reglements- wüzigingen ter sprake zouden komeru Uit de jaarverslagen bleek dat het le dental was toegenomen tot 336. De ver eniging heeft bü vüf sterfgevallen van leden dienst verleend. Het batig saldo bedroeg 2446,98. Het reservefonds is groot 1112,50. De heren D. Tjalsma en Tj. Glashou wer werden als bestuursleden gekozen in de plaatsen van J. Zandstra en M. Visser. De eerste was niet herkiesbaar, de tweede vertrokken. Met grote meerderheid werd het be stuursvoorstel aangenomen de contribu tie voor gezinshoofden te verhogen tot 10,- en voor alleenstaande personen tot 5 gulden. Door deze contributiever hoging is de maximum uitkering per sterfgeval gebracht op 350,-. Voorheen was dit 150,-. Voorts is in het regle ment bepaald, dat zü die voor hun 55ste jaar buiten Friesland gaan wonen als lid der vereniging worden afgevoerd en dus moeten bedanken. De afgetreden bestuursleden werden door de voorzitter voor hun werkzaam heden ten dienste der vereniging harte- lük bedankt, waarna de vergadering die een gezellig en vruchtbaar karakter droeg werd gesloten. gende keer verdient het misschien aan beveling het podium wat naar voren uit te bouwen. waarvan 50- is. In elke categorie zün drie prüzen be schikbaar, terwül voor de eindwedstrijd aan de drie beste jongeren een stage in een buitenlandse bloemenzaak wordt aangeboden en aan de beste ouderen ene vakantiereis. De regionale wedstrüd in Friesland is morgen dinsdag 19 maart in de Harmo nie te Leeuwarden van 14.30 en 17.30 uur. Burgemeester Rasterhoff heeft zich als voorzitter van de burgemeesters- kring Sneek tot B. en W. van Wymbrit seradeel gewend met een schrijven in verband met de aardgasvondsten in Slochteren. Deze kunnen nl. ook voor deze omgeving van grote betekenis zyn. Tot nu toe was de Zuidwesthoek niet rendabel voor een gasvoorziening, maar nu verwacht mag worden dat op korte termün het aardgas een belangrüke rol zal spelen bü de ruimteverwarming en voor industriële doeleinden, waardoor het verbruik dat tot nu toe alleen werd aangewend voor huishoudelüke doelein den, in sterke mate zal kunnen stügen, bestaat de mogelükheid dat het beeld in dit opzicht voor bepaalde bevolkings- kernen, verandert. De Algemene de Vereniging Woudsend werd pers onder voorzitterschap W. Nagelhout die een dertigtal leden kon verwelkomen. De penningmeester P. Na gelhout heeft een druk jaar gehad, want hü is penningmeester van drie afzonderlüke afdelingen. Van Dorpsbe langen met 146 leden en een batig saldo van 432,76, van de speeltuinvereniging rpet 59 leden en een batig saldo van 282,85 waarbü opviel, dat van de ene speeltuin weinig ouders met kinderen iets bpdroegen voor de instandhouding van de speeltuin bü hen in de buurt. De V.V.V., een voortzetting van de win keliersvereniging telt 11 winkeliers en heeft een batig saldo van 94,05. Bü verschillende gelegenheden heeft de ver eniging haar belangstelling en medele ven betoond. Bü de bespreking dorpsbelangen en in de rondvraag werd geklaagd over som mige slechte verbindingen en het niet op tüd rüden van de bussen uit de rich ting Koudum. De verkeersinspectie heeft zich naar aanleiding van een ingezonden stuk over de diensten vanaf Sneek met de vereniging in verbinding gesteld en zal bü de eerstvolgende vaststelling van de dienstregeling met een en ander reke ning houden. Ook zag men gaarne een goede verbinding over Spannenburg naar Toen de kruidenier P. v. d. Meeren donderdagnacht omstreeks half een z’n winkeldeur zou sluiten, zag hü tot z’n grote schrik dat zün nog nieuwe Renault bestelauto, die hü bü Aere Perenniv.s op de wal van het Kleinzand had ge parkeerd, verdwenen was. Hü alarmeerde de politie en spoedig waren twee agenten ter plaatse. Deze constateerden, dat er licht brandde in het Fries Scheepvaart Museum en ver onderstelden dat dit wel eens in ver band kon staan met het verdwünen van de auto. Mogelük waren er inbrekers geweest die hun buit in de wagen van Van der Meeren hadden geladen en er toen mee van door waren gegaan. Beide veronderstellingen bleken echter onjuist Het licht in het museum was het gevolg van een vergeetachtigheid en het verdwijnen van de auto van een amu sante vergissing. Wat was nl. het geval? Een bruids par r dat de bruiloft in Aere Perennius vierde, had bü Van Berkum een auto gehuurd om er na afloop mee naar het huwelüksnestje in Leeuwarden te rüden. Hü kreeg een nieuwe Renault had de heer Van Berkum gezegd, die voor het gebouw zou worden neergezet. Tü'dens de bruiloft werd de sleutel gebracht en toen het bruidspaar naar buiten kwam sto.id er inderdaad een nieuwe Renault. Het sleuteltje paste echter niet, maar de achterdeur was niet op slot, (omdat de heer V. d. Meeren hiervan de sleutel niet ko; vinden) zodat de jongehuwden daar naar binnen stapten en omdat het een nieuwe model is met een automatische starter ongehinderd weg konden rijden. Wel verwonderden zü zich erover dat de nieuwe auto al 3000 km had gereden. Een drukke zaak dachten ze. Maar de volgende morgen was het de beurt van de bruidegom om te schrik ken. De auto, die hü voor de deur had geparkeerd, was foetsie. Nu liep hü naar het politiebureau waar het raadsel spoe- di? werd opgelost. De Leeuwarder po litie had nl. bericht gekregen van de vermeende diefstal en de auto ontdekt en meegenomen. Achteraf bleek, dat de monteur van de verhuurder geen Renault maar een Ford Taunus had gebracht en deze aan de overkant voor de rüwielzaak van Berger had gedeponeerd. De heer Van der Meeren was natuurlük dol blü met geen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1