Jubilerende secretaris gehuldigd Drie jubilarissen bij John. Halbertsma’s Zuivelindustrie Gerei. School te Scharnegoutum vierde 75 jarig bestaan Definitief plan voor een gemeentelijke sporthal IJLST WYMBRITSERADEEL van s en Officieel Orgaan van de gemeenten SNEEK, I 118e jaargang no. 24 Maandag 25 maart 1963 DRIJFHOUTS NIEUWSBLAD Twee Koninklijke onderscheidingen het Geslaagd Ledenvergadering V.V.V. Benoemd De verbetering van Kleinzand Drie jongens bekneld tussen auto en brugleuning Iti... Het Sneeket Nieuwsblad is een gecombineerde uitgave van NIEUWE SNEEKER COURANT, SNEEKER COURANT en - SNEEKER NIEUWSBLAD B. en maar Schetsontwerp De jeugd speelde met volle overgave. heer J. N. Blom. Verschijnt MAANDAGS en DON DERDAGS Kantoor voor admini stratie en redaktie: GEDEMPTE POL 6 Telefoon 3005 (O 5150) b.g.g. 4091. met suc- Benoemd tot centrifugist aan de zui velfabriek te Sjjbrandaburen de heer H. Zielman te Jubbega. Advertentieprijs 15 ct. per mm. Bij contract (handels- adv.) lager. Abonnementsprijs f3. per half jaar. Franco p. post f 3.75 per half jaar. Giro 850748 ten name van Sneeker Nieuwsblad Wat de financiering betreft heeft de K.N.V.B. evenals voor het oorspronke lijke plan, een bijdrage ineens van 25.000.- toegezegd, alsmede een rente- Na eerste hulpverlening door dokter Gerritsma werden ze met de Politiewa gen naar het Sint Antonius Ziekenhuis vervoerd. Na onderzoek konden twee naar huis gaan, maar de derde, die over pijn aan de knie klaagde, werd in observatie ge houden. dat de boot zal blijven varen. Zij het dan misschien alleen in de maanden mei tot en met september. van 25 juni tot 15 september de scepter. Zjj deed dit op zeer lofwaardige wijze en stond in totaal 1649 bezoekers te woord, onder wie 220 Duitsers, 84 Bel gen, 75 Engelsen, 36 Fransen, 22 Denen, 13 Italianen, 5 Zweden, 4 Spanjaarden en 1 Algerijn. De andere bezoekers wa ren Nederlanders. Zjj verwerkte 523 tele fonische en 170 schrifteljjke aanvragen om inlichtingen. Daarnaast gaf het se cretariaat mede met behulp van de heer Postma nog 1874 mondelinge, 821 schrif telijke n 1957 telefonische inlichtingen en beantwoordde het een groot aantal brieven over andere V.V.V.-zaken. Uitgegeven werden: 2000 Gidsen Sneek en wjjde omgeving, 6200 Nederlandse fol ders over Sneek, Friesland, de Meren federatie en andere V.V.V.’s en 750 fol ders in de moderne talen. De Gids kreeg veel waardering in de pers en de A.N.V.V. zegde toe haar voortaan offi cieel te erkennen en van een registratie nummer te laten voorzien. Herinnerd werd o.a. aan de merencon ferentie in Sneek en Langweer van wel ke conferentie een grote stimulerende kracht uitgaat en medegedeeld dat van de zjjde van de bootverhuurders veel wordt gedaan om het tekort aan ver- huurschepen op te vangen. De verhuur- vloot toont een geweldige vooruitgang, zowel wat het aantal schepen betreft als de kwaliteit. Voor wat de accomodatie van Kam peerterreinen in Sneek en de naaste om geving betreft, werd met genoegen ge- r.T-".t"'ee'd, dat straks het grote kam peerterrein achter het Burgem. de In het feestelijk versierde kantoor van John. Halbertsma’s Zuivelindustrie aan de Geeuwkade werden vrijdagmiddag drie jubilarissen gehuldigd. Het waren de procuratiehouder J. Brantsma, die vijftig jaar in dienst was bij deze beken de Sneker zaak en in die periode opklom van jongste bediende tot zijn huidige lei dende functie, de chef van de kaaspak- huizen H. Rollema veertig jaar en ,,het manusje van alles” J. Visser eveneens veertig jaar, zij het voor halve dagen. Zjj werden toegesproken door de direc teur de heer J. J. Halbertsma, die zich eerst richtte tot de heer Brantsma, die, zoals hjj zei, vrijwel zijn gehele leven in dienst heeft gesteld van de zaak en men selijk gesproken onmisbaar is geworden. U hebt de zaak al heel jong gevonden en de zaak heeft U gevonden, aldus de heer Halbertsma en er ontstond een wis selwerking. De zaak voelde voor U en U voelde voor de zaak. En zo is het ook met de heer Rollema en met de andere medewerkers. Allen hebben er toe bijge dragen dat de zaak zo goed in de voegen is gebleven. Uitvoerig schetste de heer Halbertsma de bekwaamheid van zijn procuratiehou der, zijn accuratesse, zijn gevóel voor Hooppark gereed zal zijn en ook de nieu we jachthaven aldaar in een zeer grote behoefte zal voorzien. loos voorschot tot hetzelfde bedrag. Bo vendien is aan de Nederl. Sportfederatie verzocht eveneens financiële medewerking te verlenen. Wanneer tenslotte wordt aangenomen dat ook door plaatselijke in stanties aan de financiering zal worden medegewerkt en een bijdrage van ƒ200.000.- uit het fonds voor verbetering van de infrastructuur kan worden geput, dan zal volgens een voorlopige financie- ringsopzet nog rond 550.000.- uit een geldlening moéten worden gedekt. Ter toelichting op de voorlopige exploi tatiebegroting delen B. en W. mede, dat de inspecteur van het gymnasiaal en middelbaar onderwijs onder bepaalde voorwaarden geen bezwaar heeft dat een van de helften voor de leerlingen van het gymnasium en de R.H.B.S. wordt gebruikt voor de lessen in lichamelijke oefening en de inspecteur van het lager onderwijs zich in dezelfde geest heeft uitgesproken voor zoveel betreft het on- Van gemeentewege wordt ijverig ge werkt aan de voorbereidingen ter ver betering van het Kleinzand. Door Ge meentewerken zijn een drietal proefstuk ken gereed gemaakt die een model vor men voor de gedeeltelijke overkluizing van het westelijke en het oostelijke ge deelte en ter vervanging van de bestaan de middenbrug. A.s. maandagmiddag om 2 uur zullen in tegenwoordigheid van B W. en de voltallige gemeenteraad^ deze proefstukken en de brug door een hefkraan op hun plaats worden gelegd om zodoende een juist overzicht te kun nen krijgen van de toestand zoals die zal zijn wanneer het plan wordt uitge voerd en waardoor men tevens een juist beeld kan krijgen van de wijze waarop de niieuwe wallen hierop moeten aan sluiten. derwijs in de lich. oefening aan de leer- lihgen van de lagere scholen. Dit bete kent dat voor dit gebruik aanspraak kan worden gemaakt op een vergoeding in gevolge de Hoger-onderwijswet en een uitkering wat een belangrijke bate bete kent. Voor het gebruik door derden is voorlopig een jaarlijkse opbrengst van 6.000.- geraamd. Toch wordt er jaarlijks exploitatietekort geraamd noodschool over plannen voor nieuw bouw werd gesproken. De bouw van een nieuwe school werd gegund aan de heer P. Jongsma van Oosterend voor de som van 2583,-. In 1921 werd deze school door brand verwoest, zodat er een nieuwe moest komen. Men vond toen tijdelijk onderdak in „Elim”, het gebouw van de Ned. Herv." gemeente. In oktober 1921 werd met de bouw van een nieuwe school (met twee lokalen) begonnen, maar later bleek deze on toereikend, zodat ze met een derde lo kaal werd uitgebreid. De naam van wij len de heer S. R. Sijbrandy zal onver brekelijk met de school verbonden blij ven. Hij was één van de oprichters en hanteerde 23 jaar de voorzittershamer. Voorzitter De Jong dankte aan het slot allen, die aan het welslagen van de avond hadden medegewerkt, in het bij zonder het schoolpersoneel. De heer P. v. d. Laan sloot daarna met dankgebed. Op het gebied van zomerhuisjes en bungalows schieten we echter in deze omtrek tekort. Steeds meer vraag is er naar deze vacantieverblijven, maar voor het grootste deel moeten de aan vragers nog naar andere V.V.V.’s wor den verwezen. Hopelijk zal ook daar aan zeer binnenkort meer aandacht worden besteed. Het wordt tijd dat de bestaande plannen spoedig worden uit gevoerd daar anders een grote bron van inkomsten voor Sneek en de wij de omtrek verloren gaat. Meer bezoekers Niettegenstaande de slechte en natte zomer_was het aantal bezoekers groter dan vorig jaar. Het steeg met ongeveer 2% en lag tussen de 165.000 en 170.000. De gemiddelde verblijfsduur was vier dagen. De Nederlanders vormden de helft van het aantal gasten, de Duitsers 23%, Bel gen en Fransen 17%, andere nationali teiten 10%. Met een blik op de toekomst werd nog medegedeeld, dat de Gids voor Sneek en omgeving reeds in bewerking is en nog weer mooier wordt dan vorig jaar. De Plattegrond van Sneek is geheel bij gewerkt en komt eerstdaags weer uit. In bewerking zijn 50.000 viertalige fol ders die zeer binnenkort gereed zullen komen. De gemeente Doniawerstal heeft V.V.V. een subsidie van 100.- per jaar toegekend. Bjj Ijlst loopt nog een aan vraag om subsidie. Financieel staat de vereniging er be hoorlijk voor. Dit moet echter geen re den zijn niet voort te gaan nieuwe leden te winnen, zo schrijft de secretaris. Met de opzet zoals we ons die nu denken is er veel geld nodig. Daarom zal binnen kort met een nieuwe ledenwerfactie ge start worden. Momenteel bedraagt het ledental 370. Bjj de bestuursverkiezing werden de heren P. Vlaskamp en J. Verwer her kozen. Het aantal leerlingen steeg het eerste jaar zo snel, dat na de bouw van een Zondagmiddag omstreeks 2 uur reed de Opel Record, bestuurd door de heer D. alhier vanaf de Prins Hendrikkade, de Koninginnebrug op. Door een vermoedelijk iets te grote bocht kwam de auto met de leuning in aanraking, waarna hjj dwars op de brug kwam te staan. Drie jongens, die zich juist op de brug bevonden, raakten daardoor bekneld tussen leuning en wagen. Boot Stavenen-Enkhuizen In een onderhoud dat spr. had met de staatssecretaris van Verkeer cn Water staat heeft hij hiervoor ook het belang van de handhaving dezer verbinding aangetoond. Hij noemde de cijfers wel ke hem sportief door de Ned. Spoorwe gen waren verstrekt waaruit blijkt dat deze dienst nog in een grote behoefte voorziet en zei er niet aan te twijfelen De jubilarissen, hun echtgenotes en de heer J. J. Halbertsma. het oplossen van problemen en andere belangrijke eigenschappen, maar ook zjjn grote bescheidenheid. De heer Rollema heeft ook alle wel en wee van J.H.Z. meegemaakt en zeer waardevol werk geleverd, terwijl de heer Visser eveneens een spil in het bedrijf is geweest. Hjj was het manusje van al les, deed zjjn werk steeds met een opge wekt humeur en is het laatste halfjaar tijdens de ziekte van de heer Rollema waarnemend pakhuischef geweest. Niemand beter dan mijn vader had deze jubilea met U kunnen gedenken, zo verzekerde de heer Halbertsma. Hjj heeft steeds met U gewerkt. Maar ik heb ge tracht zoveel mogeljjk op zjjn weg voort te gaan en ben daarbij steeds door U, jubilarissen, gesteund. Als waardering voor hun grote plichtsbetrachting over handigde hjj hun elk een gevulde enve loppe. De dames kregen bloemen. Voorts stelde hjj nog een autotocht naar de Del tawerken in ’t vooruitzicht. Burgemeester Rasterhrrff merkte op. dat een jubileum als dat van de heer Brantsma niet zo vaak meer zal voorkomen. Hij kwam nl. als een jongen van 13 jaar dit kantoor binnen en dat gebeurt thans niet meer. Er is in deze vijftig jaar heel veel veranderd. In de wereld en in het persoonlijk leven van de heer Brantsma. Spr. hoopte evenwel dat hij op deze dag van bezin ning met een goede balans kan komen, met dankbaarheid zal terugzien op het geen hem gegeven is en met de zelfde plichtsbetrachting verder zal gaan. Die balans zal- vele posten bevatten. Eén daarvan wil ik noemen, zei de bur gemeester: de waardering van de direc tie voor Uw toewijding en Uw werk, waarom zjj behoefte heeft gevoeld deze dag te gedenken. Deze post zal onge twijfeld waarde voor U hebben. Tot zijn grote voldoening maakte de burgemeester hierna bekend, dat de he ren Brantsma en Rollema beiden begif tigd werden met de eremedaille, verbon den aan de orde van Oranje Nassau. Hij speldde hen dit ereteken op, en voegde daartoe: achter deze medaille staat de waardering van hen die met U samen werken. Waardering voor Uw persoon, maar ook voor Uw werk. Ik hoop dat U het ook zó zult zien. B. en W. hebben nu een schetsontwerp voor een sporthal laten maken die ook als twee gymnastieklokalen kan worden gebruikt en voor de verwezenlijking van dit plan de medewerking van de onder- wijsinstanties ingeroepen. Uit dit ontwerp blijkt, dat de hal ais één geheel kan worden gebruikt maar ook in twee gedeelten kan worden ge splitst welke beide voor gymnastiekon derwijs benut kunnen worden. Deze ge deelten hebben afmetingen van ongeveer 22 bjj 22 meter, samengevoegd als sport hal zijn de maten ongeveer 22 bij 40 meter. Verder voorziet het ontwerp in overige voor de beoefening van de gym nastiek noodzakelijke ruimten zoals kleed lokalen. ruimten voor douches en toilet ten e.d. In verband met de exploi tatie van het gebouw als sporthal is voorts rekening gehouden met een twee tal tribunes voor toeschouwers, een can- tine, ruimten voor de beheerder, de scheidsrechters en voor eerste hulp bij ongelukken. De grond waar het gebouw gedacht wordt is nog niet volledig eigendom van de gemeente, maar B. en W .verwach ten dat het mogelijk zal zijn ter plaatse een strook grond te kunnen aankopen. Financiering weet is al eens de gedach- een hal te bouwen die be de veemarkt ook gebruikt worden voor de beoefening binnensporten. Deze combinatie zou zoveel bezwaren opleveren dat Naar men te geopperd halve voor zou kunnen van I— echter 1»^ uitvoering ervan B. en W. weinig aanlok kelijk voor komt. Zij hebben daarom naar een andere oplossing gezocht en daarbij overwogen dat de raad inder tijd reeds heeft besloten tot de bouw van een gymnastieklokaal bij het Magister Alvinus-gymnasium, geschikt voor het gebruik door leerlingen van scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs, en dat er, vooral nu het aantal uren voor lichamelijke oefening is uitge breid voor het lager onderwijs in onze gemeente nog behoefte aan meer gym nastieklokalen bestaat. Wegens het ont breken van de urgentieverklaring en de rnksgoedkeuring voor de bouw, is hier toe echter nog niet overgegaan. Maar omdat het wenselijk is in de nabjje toe komst twee gymnastieklokalen voor het onderwijs te bouwen, hebben B. en W. de mogelijkheid onderzocht of door com binatie van deze bouw een plan tot stich ting van een sporthal niet beter zou kun nen worden verwezenlijkt. Wat de exploi tatie betreft verdient een dergelijke hal de voorkeur boven de combinatie vee- 1 markthal/sporthal omdat zij niet uitslui tend op het gebruik gedurende de avond- uren is aangewezen. een van 19.000.- Daarbij moet echter in het oog worden gehouden, aldus B. en W., dat bjj de bouw van een gymnastieklokaal bij het gymnasium de jaarlijkse uitgaven ook met naar naming 5.000.- zouden stijgen. Gezien het belang dat een sporthal voor tal van groepen der bevolking heeft, achten zjj de te verwachten hoge re jaarlijkse lasten welke door de exploi tatie van de sporthal op de gemeente begroting zullen drukken, verantwoord. Spr. bracht tenslotte de heer Van de Pjjpekamp namens de A.N.V.V. en de Provinciale V.V.V. waarvan de jubilaris ook jaren bestuurslid is geweest, dank voor zjjn werk. Hjj is niet ’n klein radertje geweest maar ’n belangrijk rad in ’t V.V.V. werk. Namens de A.N.V.V. bood hjj hem daar voor de zilveren legpenning aan en na mens de Prov. V.V.V. sigaren. De heer H. P. Timmermans, direc teur van de provinciale vereniging, zei acht jaar lang dankbaar van de advie zen van de jubilaris te hebben geprofi teerd en wenste hem nog vele jaren van aktiviteit toe. De heer A. Jansen sprak voor de Ver. van Sneker Zakenlieden en het Actie Co mité. Wat U voor ons zakenmensen verdiend hebt is onnoemelijk veel zei hjj. Daar zjjn geen cjjfers van, maar is ook niet in geld uit te drukken. Spr. bracht hem hiervoor harteljjk dank en voegde er als stoffelijk bljjk van waardering een luxe veldfles met inscriptie aan toe. De erevoorzitter H. A. Vis zei in zjjn persoonlijk woord 35 jaar met de heer V. d. Pjjpekamp te hebben samen gewerkt. Hoewel ze wel eens verschil van inzicht hadden, zjjn ze altijd de bes te vrienden gebleven. Volkomen vrijwillig V.V.V. Sneek is niet los te maken van de naam V. d. Pjjpekamp zo betoogde de voorzitter notaris E. K. Hoekstra, en wat U gedaan hebt geschiedde boven dien geheel vrijwillig en zuiver uit lief de voor het V.V.V.werk. U beschouwde dit werk als een tweede beroep. Toen U secretaris werd, was er nog weinig vreemdelingenverkeer en Sneek niet zo bekend als nu. Ook was er geen Sneek-Week en veel minder drukte op ’t Sneekermeer. Toch zag U toen al heil in het meer als recreatieplas en zette U zich in voor het vreemdelingenverkeer. Seizoen in, seizoen uit verstrekte U alle mogelijke inlichtingen, maar daarnaast onzettend veel gedaan voor Sneek. Zo hebt U zich ook ingezet voor het Pavil joen waarvan de zorgen en moeiten ook grotendeels op Uw hoofd neerkwamen en voor de Elfmerentocht. Spr. consta teerde dat de heer v. d. Pjjpekamp on misbaar is in V.V.V. en nog altijd ent housiast meewerkt met de jonge garde in het bestuur en bood hem na al deze lof als huldeblijk een speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd herinnerings- bord van Makkumer aardewerk aan. Geen zware opgave dankte De heer Van de Pijpekamp voor al deze hulde. Het is geen zware opgave voor mjj geweest zei hij. Werk dat je met liefde doet is nooit zwaar. Ik heb dit werk indertijd op mjj genomen met de bedoeling het goed te doen en hoop dat ik daarin ben geslaagd. De woorden welke de heer Zandstra sprak e ver de culturele en economische betekenis van het vreemdelingenver keer waren mij uit het hart gegrepen. Voor Sneek is dat van zeer groot belang geworden, maar van begin af aan heeft bjj mjj voorgestaan dat dit niet alleen geldt voor Sneek, maar voor het gehele watergebied in de Zuidwesthoek. Hjj dankte verder alle sprekers per soonlijk en eindigde met de wens dat V.V.V. in groei en bloei zal toenemen en Sneek en de zakenlieden daarvan zul len bjijven profiteren. Na de traditionele openingspunten volg de eerst de rekening en verantwoording van de penningmeester de heer J. Ver wer. Hjj had goed geboerd, want mede door de meerdere ontvangsten aan con tributies werd het nadelig saldo over 1961 361.79) niet alleen weggewerkt maar sloot hjj het boekjaar af met een overschot van 941.54. Een vooruitgang dus van ruim 1200.-. De ontvangsten bedroegen totaal 5680.95, de uitgaven 4739.41. De rekening werd goedgekeurd. De begroting voor 1963 werd vastgesteld met een bedrag aan ontvangst er. uit gaaf van 8190.-, waaronder een'post onvoorzien van 140.-. Het jaarverslag van de secretaris be gon met een herinnering aan het 60-jarig bestaan dat vorig jaar herdacht werd en gaf vervolgens een opsomming van de vele aktiviteiten welke V.V.V. in het afgelopen jaar weer heeft ontplooid. Voor de eerste maal in een lange reeks van jaren werd het bedrag dat aan contributies wordt ontvangen meer dan verdubbeld. Dit bedraagt thans ruim 3.000.-. Voorheen moest de vereniging bestaan met een jaarinkomen van onge veer 1800.-. Het informatiebureau bleek in een lang gevoelde behoefte te voorzien. De informatrice mej. J. Brouwer zwaaide Het belangrijkste punt op de agenda voor de algemene ledenvergadering van V.V.V., die vrijdagavond in Onder de Linden” werd gehouden, was de huldi ging van de secretaris de heer G. van de Pijpekamp, die veertig jaar aaneen het secretariaat op onnavolgbare wijze heeft waargenomen. Hem werd hiervoor veel lof toegezwaaid en de Alg. Nederl. Ver. voor Vreem delingenverkeer A.N.V.V. beloonde zijn trouw en grote toewijding met de zilve ren legpenning. Zijn eigen vereniging bood hem een herinneringsbord van Mak kumer aardewerk aan. Huldiging van de secretaris De verdiensten van de heer v. d. Pij pekamp werden ’t eerst belicht door de heer Th. W. Zandstra namens de Algem. Nederl. Vereniging voor Vreemdelingen verkeer en de Provinciale V.V.V. van welke laatste onze stadgenoot thans voorzitter is. Veertig jaar bestuurslid zjjn alleen al is een vermeldenswaardig feit, maar veertig jaar alle moeilijkhe den oplossen en toch blijmoedig blijven, des te meer. V V.V. en met haar alle V.V.V.’s - heeft nl. altijd gewerkt met een veel te klein budget. Nu heeft ze naast de culturele aspecten ook de economische ingezien. Het toerisme is een van de belangrijkste welvaarts bronnen geworden en heeft meegeholpen aan de welvaart in ons land en om Friesland meer bekend te maken. Spr. beschikte niet over nauwkeurige cijfers voor onze provincie, maar kon wel me dedelen dat in 1961 in Nederland 625 mil joen gulden door de toeristen is be steed, veel meer dan de gezameljjke op brengst van de export van boter en kaas resp. 128 en 235 miljoen. Voor Friesland is het toerisme even eens van enorme betekenis. De totale toeneming van het aantal buitenlanders bleef in tien gemeenten, waaronder ook de onze, met 15% echter beneden het landsgemiddelde van 21.7%. Sneek zelf maakt daarop een gunstige uitzondering. Hier steeg dit van 1957 tot 1961 met ruim 100%. Hieruit blijkt dus dat het werk, waaraan ook de heer V. d. Pjjpekamp heeft meegewerkt, re- sultaat heeft opgeleverd. De heer Zandstra stond hierna uitvoe rig stil bjj de grote ontwikkeling van het toerisme - in ’t bijzonder het sociale toe risme. Dit biedt voor Sneek en de zuid westhoek enorme mogelijkheden. Met een zeer geslaagde herdenkings avond heeft de Geref. Schoolvereniging te Scharnegoutum vrijdag in ,,Elim” haar 75 jarig bestaan gevierd. Het bij zondere van deze avond was wel dat al le kinderen van de school een werk zaam aandeel hadden in het program ma, dat bestond uit spel, toneel, decla matie en zang. Het personeel van de school heeft onder leiding van hoofdon- derwijzer Blom heel wat voorbereidend werk moeten verzetten, maar het resul taat moet hun veel voldoening hebben gegeven. De jongste kinderen werden voor hun spel en voordrachten, o.a. De Zeven sprong beloond met een harteljjk ap plaus. De ouderen speelden het sprook je „De njje klean fan ’e kening” veel elan en ook zij oogstten veel ces. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor dierenarts de heer Johan Abma te Oudega-W. In zjjn openingswoord sprak de voor zitter van het schoolbestuur, de heer Tj. de Jong, zjjn blijdschap uit over de ge heel gevulde zaal en heette in het bij zonder welkom burgemeester Van Hout, de afgevaardigden van het Herv. school bestuur, fam. W. Tuinstra van Zwolle, concierge Zeilstra, de heerAkkerman, hoofdbestuurslid van het chr. nat. schoolverband, Ds. Verveld en de heer P. v. d. Laan van Sneek. Alle sprekers wezen op de grote betekenis van het chr. onderwijs voor de kinderen. Dit grote geestelijke goed moet worden vastgehouden. De heer Th. de Boer sprak namens het herv. schoolbestuur en bood een boe- kebon aan. terwijl de heer Sipke Vellin- ga persoonlijke herinneringen ophaalde. Secretaris J. Lejjenaar gaf een over zicht over de afgelopen periode. Het be gin was moeilijk. Veel opofferingen moest men zich getroosten vóór op 21 maart 1888 in de kerkeraadskamer (op de Pólle) onder leiding van ds. Balhuizen besloten werd in dezelfde ka mer een schoollokaal in te richten. Het eerste hoofd van de school de heer T. de Jong genoot een jaarsalaris van 800,-, kwekeling Nauta ontving 25,-. Achtereenvolgens waren hoofdonderwij zer de heren D. Wolvius, D. Folkerts, Bergsma, E. W. Hogeweg en W. Tuin stra, die in 1956 werd opgevolgd door de B. en W. onzer gemeente stellen de gemeenteraad voor ’n crediet van 30.000.- hMchikbaar te stellen voor het uitwerken van een definitief plan voor een sport hal waarvan de totale kosten worden geraamd op 820.000.-. De bouw is ge dacht op een strook grond aan de Almastraat tegenover het gymnasium. Hard gewerkt „Er moet hard gewerkt worden om procuratiehouder te worden. Maar U hebt dit bereikt door hard werken en door zelfstudie”. Deze lof zwaaide de heer G. P. TjaJ- lema. voorzitter van het Departement Sneek van de Nederl. Maatschappij voor Nijverheid en Handel de heer Brant sma toe, die de periode van de kroontjes pen tot de schrijfmachine en van de hoge staande lessenaars tot de moderne boek houdmachine heeft meegemaakt. Een geweldige evolutie. Maar ook in de men- seljjke verhoudingen is in de afgelopen vijftig jaar heel wat veranderd. Spr. roemde het grote verantwoorde lijkheidsgevoel en de liefde voor de zaak van de gouden jubilaris, wiens keurig handschrift hjj het kenmerk noemde van zjjn persoonlijkheid en accuratesse en bood, na de heer en mevr. Brantsma ge luk te hebben gewenst, het vererend ge tuigschrift van de Maatschappij en de gouden draagpenning aan. De heren Rol lema en Visser kregen na enige waar derende woorden eveneens een getuig schrift en een zilveren penning. Gedichten De heer Brantsma heeft tal van vrou- weljjke assistenten voor de boekhouding gehad en opgeleid. Een van hen mevr. A. Walsweer-Haagsma, thans wonende in Den Helder, haalde in dichtvorm leu ke herinneringen op. Mevr. H. J. Halbertsma-Bolomejj, die het prettig vond dat allen hier geheel in de geest van haar overleden man bjj elkaar waren én dankbaar was dat de sfeer zo goed werd aangevoeld, las eveneens een gedicht voor en schonk de jubilarissen ieder als persoonlijk ge schenk een fraai fotoboek. De laatste spreker de heer J. Visser feliciteerde de heer Brantsma namens het personeel. Hjj dankte hem voor de goede samenwerking en bood als ge schenk een koekoekklokje aan plus een bloemetje voor mevrouw. De heer Brantsma sprak ’n dankwoord. Hjj herinnerde er aan drie geslachten Halbertsma te hebben meegemaakt en de langste tijd - 45 jaar - in de beste ver standhouding te hebben samengewerkt met de heer Joh. Halbertsma, die hij een humaan en sympathiek mens noemde. Helaas heeft hij niet mogen ge nieten van een rustige oude dag die hij zo zeer verdiend had. L j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1